کار در ترکیه

قبل از بررسی فرصت های شغلی در ترکیه باید شرایط کاری در ترکیه را بدانید، اصلا امکان کار برای ایرانی ها فراهم است؟

 

آیا امکان کار برای ایرانی ها در ترکیه وجود دارد؟

برای کار در ترکیه باید ویزای کاری ترکیه معتبر داشته باشید. ایرانی ها برای بازدید از ترکیه نیاز به ویزا ندارد و به آسانی می توانند در خاک این کشور تردد کنند ولی برای انجام فعالیت اقتصادی نیاز به ویزای کاری یا اجازه کار در ترکیه دارند. ویزای کار ترکیه توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می شود.

 

چگونه ویزای کار ترکیه بگیریم؟

برای شروع باید قرارداد یا پیشنهاد کاری از یک شرکت در ترکیه داشته باشید. برای گرفتن پیشنهاد کاری رزومه خود را به انگلیسی و ترکی ترجمه و به شرکت های مختلف بفرستید، اگر رزومه شما مورد قبول شرکت ها باشد از شما برای مصاحبه دعوت می شود. برای مصاحبه می توانید وارد خاک ترکیه شوید و در صورتی که توانستید قرارداد یا پیشنهاد کاری کتبی بگیرید باید این مدارک را به همراه درخواست برای ویزای کاری به سفارت ترکیه در تهران بفرستید. همزمان شرکت طرف قرارداد شما نیز باید درخواست را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) بفرستد. معمولا بعد از 90 روز پاسخی مبنی بر قبول یا رد به شما خواهند داد. اگر در زمان دریافت پاسخ خارج از خاک ترکیه باشید باید به سفارت ترکیه مراجعه کنید و مهر ویزای کاری در پاسپورت شما درج شود. اگر در خاک ترکیه بودید به آنکار محل وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) بروید و ویزا و اجازه کار را دریافت خواهید کرد.

بعد از انجام این مراحل 30 روز فرصت دارید تا یک محل اقامت انتخاب کنید و به بخش خارجی ها در پلیس محلی نزدیک محل شرکت گزارش دهید. تا زمانی که محل اقامت شما تایید نشده باشد اجازه کار ندارید. حتی اگر ویزای کاری داشته باشید.

 

مدت زمان ویزای کاری ترکیه

ویزای کاری ترکیه یکساله صادر می شود. شما باید 2 ماه و نیم قبل از پایان ویزا درخواست تمدید بدهید. این کار را هر سال تکرار کنید. اگر 8 سال بدون وقفه در ترکیه کار کنید ویزای شما به صورت نامحدود در خواهد آمد و دیگری نیازی به تمدید آن نیست.

 

نحوه استخدام در ترکیه

ترکیه با 12% نرخ بیکاری در کشور های اروپایی و حتی آسیایی تعداد بالایی جوان بیکار دارد. در نظر داشته باشید برای کار در ترکیه باید اولا با این حجم نیروی بیکار که نیازی به ویزای کاری یا هزینه های اولیه مسکن و زندگی ندارد رقابت کنید. ثانیا باید ترکی بلد باشید، زبان و برقراری ارتباط مهم است، ثالثا ترکیه به عنوان محل زندگی اصلا ارزش این همه دردسر را دارد؟ 

 

زبان ترکی

توریست یکی از منابع اصلی درامد ترکیه است، با وجود حجم بالای توریست در شهرهای این کشور، مردم توانایی صحبت به انگلیسی را ندارند، پس شما باید ترکی یاد بگیرید. زبان اولین و مهمترین نکته برای شروع کار در ترکیه است. اگر ترکی بلد نیستید دور کار در ترکیه را خط بکشید.

 

حداقل حقوق ترکیه

حداقل حقوق سال 2018 در ترکیه برای کارگر 380 یورو معادل 2,483 لیر در نظر گرفته شده است. 

 

هزینه های زندگی در ترکیه

این ارقام کاملا واقعی است، سفر شما به ترکیه برای ما سودی ندارد. درنظر داشته باشید استانبول گرانترین شهر ترکیه است.

 

اجاره آپارتمان

آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر - 1800 لیر

آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر - 1000 لیر

 

حمل و نقل

تاکسی - 4 لیر ورودی، هر کیلومتر 3 لیر

بنزین - 6.5 لیر

Toyota Corolla - صفر کیلومتر، 118000 لیر

 

خوراکی

شیر یک لیتری - 4.5 لیر

برنج یک کیلو - 8.6 لیر

پیاز یک کیلو - 5 لیر

موز یک کیلو - 11 لیر

 

تقریبا نصف حقوق شما برای کرایه خانه هزینه خواهد شد. مابقی صرف خورد و خوراک و احتمالا چیزی برای پس انداز نخواهید داشت.

 

کاهش ارزش لیر در برابر یورو

متاسفانه طی چند سال گذشته لیر ارزش خود را دربرابر دلار و یورو از دست داده است، همانطور که نمودار زیر کاملا مشخص است ارزش لیر در برابر دلار کمتر از نصف شده است.

با این شرایط شما در کشوری کار خواهید کرد که ارزش پولش به شدت در حال افت است و هر روز فقیر تر می شوید.

 

آژانس های کاریابی، کانال های تلگرام کار در ترکیه و ...

کار پیدا کردن در نانوایی، لباسشویی و کلا کار سیاه در هیچ کشوری کار سختی نیست، کارگر ساده در همه جای دنیا مورد نیاز است، حالا سود پیدا کردن این کارها برای آژانس های کاریابی یا کانال های تلگرام چیست؟

شما برای معرفی شدن به هر کارفرما باید به این موسسات کارمزدی پرداخت کنید، اگر همه چیز به خوبی پیش برود احتمالا در سفر، اجاره کردن ملک و هزار و یک خرج دیگر باید به آنها اعتماد کنید و در هرکدام از شما سودی جداگانه خواهند گرفت. در نهایت ممکن است کار ها واقعی نباشد و کارفرما به هر دلیلی شما را از کار اخراج کند و روز از نو روزی از نو، شما برای کار بعدی باید به موسسه مراجعه کنید و این دور باطل ادامه خواهد داشت، تا زمانی که شما دیگر پولی نداشته باشید، آن زمان دیگری فایده ای برای موسسه ندارید.

 

نتیجه گیری

باتوجه به شرایط فعلی ترکیه، مخصوصا کاهش ارزش لیر، کار کردن طولانی مدت (بیشتر از 5 سال) به نظر منطقی نیست با همین سرعت بعد از 4 سال ارزش پول شما نصف خواهد شد. اگر واقعا قصد کار در کشور خارجی دارید بهتر است روی گزینه های دیگر فکر کنید. کشوری را انتخاب کنید که ثبات اقتصادی داشته باشد.

اگر همچنان قصد کار در ترکیه را دارید موارد زیر را حتما بخوانید

  • زبان ترکی یاد بگیرید
  • شغل های متناسب با تخصص خود را پیدا کنید
  • با کارفرما از طریق ایمیل یا تلفن تماس بگیرید
  • رزومه مناسبی به زبان ترکی/انگلیسی آماده کنید
  • از سفارت ترکیه وقت بگیرید و مراحل اخذ مجوز کار در ترکیه را دریافت کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید