دانشمندان برای اولین بار مغز یکی از قدیمی ترین دایناسور ها را بازسازی کردند

دایناسور

 

مطالعه مغز موجودات منقرض شده از جمله دایناسور ها رفتار گذشته آنها را روشن می کند. با این حال ، بافت های نرم ، مانند مغز ، معمولاً برای مدت طولانی باقی نمی مانند. محققان با تجزیه و تحلیل حفره های جمجمه با استفاده از توموگرافی کامپیوتری در حال بازسازی مغز دایناسور ها هستند. این نیاز به مننژهای خوب حفظ شده دارد.

 

دکتر رودریگو مولر از دیرینه شناس از دانشگاه فدرال سانتا ماریا اسکلت فوق العاده خوبی را در فسیل های جنوب برزیل پیدا کرده است. این اسکلت ، تقریباً 233 میلیون ساله ، متعلق به دایناسور گوشتخوار کوچک Buriolestes schultzi است. کل جمجمه این دایناسور تریاس حفظ شده است. در نتیجه ، محققان برزیلی اولین مغز را به طور کامل در یکی از قدیمی ترین دایناسورهای جهان بازسازی کردند. تحقیقات در مجله آناتومی منتشر شده است .

 

مغز Buriolestes schultzi نسبتاً کوچک است و وزن آن حدود 1.5 گرم است. کمی سبکتر از نخود است. شکل مغز این دایناسور ابتدایی بود و شبیه مورفولوژی عمومی مغز تمساح بود. علاوه بر این ، وجود ساختارهای کاملاً پیشرفته در مخچه نشانگر توانایی ردیابی طعمه در حال حرکت است.

 

علی رغم رفتار غارتگرانه این دایناسور هنگام جستجوی طعمه ، از تیره ساوروپودهای علف خوار گردن بلند ، بزرگترین حیوانات خشکی است که تاکنون زندگی کرده اند. Buriolestes schultzi اولین عضو این خط محسوب می شود. بازسازی مغز به محققان اجازه می دهد تا تکامل مغز گونه های باستانی را تجزیه و تحلیل کنند.

 

دایناسور

یکی از قابل توجه ترین روندها افزایش تعداد پیازهای بویایی است. این ساختارهای مسئول بویایی در Buriolestes schultzi نسبتاً کوچک هستند ، با گذشت زمان در ساوروپودهای بعدی و اشکال نزدیک به هم بسیار بزرگ می شوند. توانایی های بالای بویایی نقش مهمی در یافتن غذا دارند و به حیوانات کمک می کنند تا گیاهان قابل هضم و غیر قابل هضم را از یکدیگر تشخیص دهند. همچنین ، افزایش حس بویایی sauropods بر اساس یک نیاز تکاملی است. یعنی استفاده از حس بویایی برای تشخیص سیگنال های شیمیایی شکارچیان است.

 

دایناسور

دانشمندان همچنین توانایی شناختی یا هوش Buriolestes schultzi را بر اساس حجم مغز و وزن بدن محاسبه کردند. مقادیر بدست آمده از مقادیر بزرگ غول پیکر مانند دیپلودوکوس و براکیوسوروس بالاتر است که نشان دهنده کاهش انسفال شدن در این خط است. توانایی های شناختی Buriolestes schultzi نسبت به دایناسور های تروپود کمتر است ، نژادی که شامل تیرانوسورها ، ولوسیراپتور ها  و پرندگان است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید