چگونه نوستراداموس به یک پیشگوی مشهور  تبدیل شد

نوستراداموس

نام نوستراداموس تاکنون بسیار شنیده شده است ، با این وجود که بیش از چهار قرن از روز مرگ او گذشته است. این ستاره شناس و پزشک مشهور فرانسوی ، داروساز و کیمیاگر ، که در زمان خود برای غلبه بر طاعون کمک کرد. این مرد به ویژه بخاطر پیشگویی های خود مشهور است که قرن ها بعد برای او شهرت جهانی و وفاداری پیروان را بدست آورده است. منحصر به فرد بودن پیش بینی های نوستراداموس در این واقعیت نهفته است که آنها چنان مبهم ساخته شده اند که می توان آنها را با هر یک از وقایع مهم تاریخی پیوند داد . چگونه یک داروساز ساده ، توانست چنین افتخاری را کسب کند و نام خود را برای همیشه در تاریخ ماندگار سازد؟

 

نوستراداموس با پیش بینی دقیق از مهمترین وقایع مهم تاریخی ، از انقلاب فرانسه تا ظهور آدولف هیتلر ، اعتبار می یابد. برخی از محققان حتی سوابق پیش گویی وی را در بیماری همه گیر کروناویروس در سال 2020 نشان می دهند. به گفته نوستراداموس ، پایان جهان در سال 3797 اتفاق خواهد افتاد.

 

6155b47f-50cb-48b4-ad86-59356966e2ad.jpg

 

تولد و بزرگسالی نوستراداموس


میشل دو نوستراداموس بنا به گفته برخی منابع ، 21 دسامبر 1503 ، در جنوب فرانسه در شهر سن رمی دو پروانس متولد شد. وی یکی از نه(9) فرزندانی بود که توسط Rainier de Saint-Remy و همسرش Jome de Nostradam متولد شدند ، یک تاجر ثروتمند غلات و سردفتری از تبار یهودی. پدربزرگ گای گاسونت ، نیم قرن پیش از آن كاتولیك شد و نام خانوادگی خود را به نوستراداموس تغییر داد تا از آزار و اذیت در هنگام تشدید تفتیش عقاید دور بماند.

 

درباره کودکی میشل چیزهای کمی شناخته شده است. طبق شواهد مختلف ، ما فقط می توانیم قضاوت كنیم كه این پسر بسیار باهوش بود ، او به خوبی درس خواند. در ابتدا ، مسئ.ل تحصیلات وی پدربزرگ مادری - ژان دو سنت رمی بود. او قبلاً پتانسیل فکری نوه خود را دیده بود. پدربزرگ میشل اصول مقدماتی لاتین ، یونانی ، عبری و ریاضیات را به او آموزش می داد.

 

همچنین ، ظاهرا ، این پیرمرد دو سنت رمی بود که او را با سنت های یهود باستان ، مبانی ایمان و  علوم آسمانی مانند ستاره شناسی آشنا کرد. در دوران کودکی ، پیشگوی آینده ایده ای از چگونگی تأثیر سیارات بر سرنوشت انسان به دست آورد.


میشل دو نوستراداموس در سن 14 سالگی برای تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه آوینیون شد. با این حال ، تنها یک سال بعد ، وی به دلیل شیوع طاعون کبدی مجبور به ترک کشور شد. طبق داستانهای خودش در این مورد ، نوستراداموس در حومه شهر سفر کرد. او در مورد گیاهان مختلف و خواص گیاهان دارویی آنها تحقیق و مطالعه کرد و همچنین به عنوان داروساز فعالیت کرد.

 

در سال 1522 ، میشل برای بدست آوردن دکترای پزشکی وارد دانشگاه مونپلیه شد. نوستراداموس غالباً با کاهنان کاتولیک در مورد تعلیم و تربیت خود در مورد طالع بینی مخالفت می کرد. برای مسئولان دانشگاه این امر نامطلوب بود و آنها به دنبال فرصت هایی بودند تا بتوانند این دانشجو را از اخراج کنند.

چنین دلیلی پیدا شد: رهبری مؤسسه آموزشی از تجربه میشل به عنوان یک داروساز آگاه شد. این امر غیرقابل قبول بود و نوستراداموس اخراج شد. اگرچه برخی منابع ادعا می کنند که میشل مجوز تمرین پزشکی را دریافت کرده بود.

 

نوستراداموس و طاعون

 

نوستراداموس
نوستراداموس با طاعون مبارزه کرد و به بیماران رعایت بهداشت را آموزش می داد.


طی چند سال آینده ، نوستراداموس به فرانسه و ایتالیا سفر کرد و قربانیان طاعون را معالجه کرد. در آن زمان درمان مشخصی برای این بیماری وجود نداشت. اکثر پزشکان به استفاده از جیوه برای جوش  ، بند آوردن عمل خونریزی و پانسمان بیماران در لباس های خیس شده با سیر اعتماد داشتند.


نوستراداموس روشهای كنترل طاعون بسیار مترقی را توسعه داده است. او نگذاشت که بیمارانش خونریزی کنند ؛ درعوض ، به آنها آموخت که قوانین بهداشت اساسی و بسیار مؤثر را رعایت کنند. وی همچنین شروع به برداشتن اجساد آلوده به طاعون از خیابان ها كرد. میشل به دلیل تولید "قرص صورتی" ، از میوه گل رز (سرشار از ویتامین C) مشهور شد ، که به بیماران مبتلا به انواع خفیف طاعون تسکین می بخشید.موفقیت در درمان طاعون چنان چشمگیر بود که نوستراداموس به یک شخصیت مشهور محلی تبدیل شد. اگرچه تقریباً همه اینها به دلیل پاکیزگی بیماران او بود ، رژیم کم چربی و تأمین هوای تازه کافی. با رواج بهداشت و رژیم غذایی سالم  ، او ثروت کسب کرد.

 

نوستراداموس

با توجه به اینکه نوستراداموس نتوانست همسر و فرزندان خود را از طاعون نجات دهد ، جامعه او را طرد کرد.

در سال 1531 ، نوستراداموس برای همکاری با یکی از مشهورترین دانشمندان زمان ، ژولیوس سزار اسکالیگر دعوت شد. میشل در آگن در جنوب غربی فرانسه به سمت او حرکت کرد. در آنجا ازدواج کرد و در سالهای بعد صاحب دو فرزند شد. خانواده وی احتمالاً از طاعون درگذشتند ، در حالی که میشل در حال انجام امور پزشکی در ایتالیا بود. به همین دلیل او شرایط همکاری با اسکالیگر را از دست داد و عملاً در جامعه پذیرفته نشد.

 

نوستراداموس و دادگاه تفتیش عقاید

 

نوستراداموس

نوستراداموس برای یك راهب پیش بینی كرد كه وی پاپ خواهد شد و این واقعیت یافت.


هنگامی که نوستراداموس اظهارات غیرقابل توصیف در مورد یک مجسمه مذهبی گفت، به بدعت متهم شد و قرار بود در دادگاه تفتیش عقاید محکوم شود. میشل تصمیم عاقلانه ای برای فرار از استان گرفت. پس از آن ، وی چندین سال در ایتالیا ، یونان و ترکیه سفر کرد.

 

یکی از افسانه های مربوط به نوستراداموس از پیشگویی او می گوید که چگونه وی در هنگام سفر به ایتالیا در دیدار با راهبان فرانسیسكان رخ داد كه یكی از آنها  را پاپ آینده نامید. این پیشگویی به طور کامل تحقق یافت: در سال 1585 ، این راهب با نام Felice Piergentile ،  پاپ Sixtus V شد.

تفتیش عقاید نوستراداموس را تهدید کرد و او تصمیم گرفت به فرانسه برگردد تا از سرگیری شیوه درمان طاعون را ادامه دهد. میشل در زادگاه خود ساکن شد و با یک بیوه ثروتمند ، آنا پونسارد ازدواج کرد. همسر دوم برای او شش فرزند به دنیا آورد - سه پسر و سه دختر. میشل در رشته پزشکی تحصیل کرد و دو کتاب نوشت.

 

در طی چند سال آینده ، او به غیبت علاقه مند شد. نوستراداموس می توانست ساعت ها در مطالعه خود مراقبه خود را بر روی کاسه ای پر از جوشانده گیاهان مختلف انجام دهد. از این رو وی دیدگاههای مختلفی داشت. اینها بودند که اساس پیشگویی های او شدند. اشتیاق برای طالع بینی مستلزم نگارش نخستین کتاب توسط نوستراداموس در این موضوع بود. او در آنجا چشم اندازهای خود ، فرهنگ محلی و پیش بینی سال آینده را ترسیم کرد. این کار موفقیت بسیار خوبی برای او بود.

 

پیشگویی های نوستراداموس

 

5f1a7e9c-7a8a-44ad-879d-545bf0b58d74.jpg

چند سال بعد ، دیدگاه های پیشگویی پایه و اساس همه آثار نوستراداموس شد. او می خواست ده جلد کتاب بنویسد که شامل پیش بینی های او برای کل دو هزار سال آینده باشد. به دلایل غیر قابل توضیح ، میشل پیشگویی های خود را به صورت رمزگذاری شده شرح داد. نوستراداموس از quatrains - quatrains(معنی یک کواترن در چهار سطر بیان می شود) استفاده می کرد ، گاهی اوقات ترکیبی از زبان های دیگر. شاید او از آزار و اذیت کلیسا می ترسید. اگرچه میشل هیچ مشکل خاصی با کلیسا نداشت. نوستراداموس بسیار محبوب بود و از حمایت ویژه کاترین دو مدیچی لذت می برد.

 

کاترین دو مدیچی
کاترین دی مدیچی همیشه از نوستراداموس سپاسگزار بود و به توصیه های او گوش می داد.

 

همسر پادشاه فرانسوی هنری دوم سرسخت ترین هوادار میشل بود. او برای نجات از تهدیدهای خانواده سلطنتی  نوستراداموس را به پاریس فراخواند. چند سال بعدنوستراداموس مشاور و پزشک شخصی وی شد.نوستراداموس به کاترین دی مدیچی کمک کرد تا بر ناباروری فائق آید.نوستراداموس به کاترین دی مدیچی کمک کرد تا از ناباروری رهایی یابد.کاترین دی مدیچی همیشه از نوستراداموس سپاسگزار بود و به توصیه های او گوش می داد.


نوستراداموس ادعا كرد كه پیشگوییهای او مبتنی بر طالع بینی و هنر پیش بینی وقایع آینده با محاسبه موقعیت اجسام مختلف آسمانی در رابطه با زمین است . منابع وی شامل گزیده هایی از مورخان کلاسیک مانند پلوتارک و همچنین سایر مسیحیان قرون وسطایی است که وی نقل کرده است.

بسیاری از محققان معتقدند که نوستراداموس مشغول پارافراسی کردن پیشگویی های مختلف در مورد پایان جهان (عمدتا از کتاب مقدس) بود ، و سپس از طریق منشور پیش بینی های ستارهشناسی گذشته ، این وقایع را به آینده پیش بینی می کرد. همچنین شواهدی وجود دارد که همه آنقدر مجذوب پیش بینی های نوستراداموس نبودند. ستارهشناسان حرفه ای از وی به دلیل اشتباهات ناخالص در محاسبات انتقاد کردند.

 

مرگ نوستراداموس

 

نوستراداموس
نوستراداموس زمان مرگ خود را می دانست.


مانند بسیاری از افراد در سن او در آن زمان ، نوستراداموس از نقرس و آرتروز رنج می برد. در سالهای آخر عمر ، وی در معرض ورم شدید قرار داشت. به دلیل ایستایی مایعات در بافت ها ، نارسایی پاتولوژیک قلبی داشت. نوستراداموس زمان وفات خود را می دانست. در اواخر ماه ژوئن ، با وکیل خود تماس گرفت و وصیت نامه ای تنظیم کرد. در شب ، میشل به منشی خود گفت كه صبح زنده نیست. روز بعد او مرده پیدا شد.

 

خانه نوستراداموس
خانه ای که میشل د نوستراداموس در آن زندگی می کرد.


میراث نوسترداموس

 

4c7cc5b8-491c-4576-bf30-90de64189479.jpg
بنای یادبود نوستراداموس در شهر سن رمی دو پروانس در جنوب فرانسه

بیشتر quatrains های نوستراداموس از شوک هایی مانند جنگ ، زلزله ، همه گیری صحبت می کردند. هواداران نوشته‌های وی به پیشگویی های درباره ناپلئون ، هیتلر ، ساخت بمب اتمی ، حمله تروریستی یازده سپتامبر 2001 اشاره دارند. برخی معتقدند که نوستراداموس همچنین بیماری همه گیر COVID-19 را پیش بینی کرده است.

 

راز محبوبیت نوستراداموس ، بدیهی است که تا حدودی با این واقعیت توضیح داده می شود که کواترن های او پر از عدم قطعیت است . عدم وجود هر گونه ویژگی در پیش بینی ها ، به آنها اجازه می دهد تا به صورت انتخابی نقل شوند ، و به هر رویداد تاریخی مشابهی پیوند بخورند. بسیاری از محققان بر این باورند که نوستراداموس پیش بینی های خود را  به سادگی در مورد وقایع و مردم زمان خود اظهار نظر می کرد. به هر شکلی که ممکن بود ، این پزشک قرون وسطایی هنوز هم برای کسانی که تلاش می کنند به آینده بنگرند و پاسخ سؤالات دشوار زندگی را در آنجا پیدا کنند ، مرجعیت دارد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید