5 اختراع ایرانیان که دنیا را تغییر داد ، اما همه به یاد نمی آورند

اختراع ایرانیان

 

قدرت پارلمان زمانی یکی از قدرتمندترین ها به ویژه در زمان هخامنشیان بود. بنابراین جای تعجب نیست که در تاریخ چنین  امپراتوری، ذهن های بزرگی وجود داشته اند که با اختراعات خود توانستند دنیا را تغییر دهند. اما امروز همه به یاد نمی آورند که پارس ها  مخترع آن بوده اند ، بدون آن امروز ما نمی توانیم وجود خود را تصور کنیم. توجه شما  را به "اختراعات" پنجگانه با منشأ ایرانی که همه از آنها نمی دانند، جلب می کنیم.

 

تمدن پارسی باستان
تمدن پارسی باستان میراث قابل توجهی به جای گذاشت.

 

 

1. قنات یا کاریز (kyariz ، سیستم آبرسانی)

 

قنات
قنات در شهر گناباد.  / عکس

 

کاریز ، قنات زیرزمینی در حقیقت ،  یک سیستم مدیریت آبیاری است و دقیقاً در ایران ، حتی قبل از هخامنشیان نیز اختراع شد و این روش آبرسانی هنوز هم امروزه کار می کند.

و قدیمی ترین آن در شهر گناباد موجود است که بیش از دو هزار و پانصد سال پیش ساخته شده است. طول آن بیش از 33 کیلومتر است و منابع این سیستم آبیاری برای تأمین آب در حدود چهل هزار نفر کافی است.

 

2. منشور حقوق بشر

 

منشور حقوق بشر
منشور کوروش بزرگ.  / عکس

 

برای اولین بار ، حقوق اساسی بشر در هیچ قانون اساسی از دوره تاریخ جدید ثبت نشده است ، بلکه در ایران باستان ثبت شده است. تأیید این امر به اصطلاح منشور یا مانیفست پادشاه کوروش بزرگ است که در سالهای 534 پیش از میلاد از خشت ساخته شده است. 

 

3. پست

 

چاپار در هخامنشی
چاپارها در امپراتوری هخامنشی/ حفاری های یک اداره پست فارسی در Amasya ، ترکیه.  / عکس

 

بسیاری از مردم می دانند که مفاهیم آدرس یا کد پستی فقط چند قرن پیش ظاهر شده است. اما وجود چنین پدیده ای مانند چاپارها در امپراتوری هخامنشی ، شاید فقط برای مورخان شرقی شناخته شده باشد.

چاپار ها نوعی ایستگاه های پستی کشور پارس بودند. آنها در زمان کوروش بزرگ ایجاد شده اند ، اما در زمان سلطنت پادشاه داریوش ، به اوج خود رسیدند که آنها را به وسیله اصلی ارتباطات از راه دور تبدیل کرد. و نه چندی پیش ، باستان شناسان چنین پستی را در خاک شهر آماسیا - یکی از باستانی ترین شهرک های این سیاره از مناطق موجود - حفاری کردند.

 

4. یخچال

 

یخچال
یخچال ایرانی.  نمایی از بیرون و از داخل.  / عکس

 

در شرایط بادهای گرم و ماسه های بیابانی ، ذخیره مواد غذایی و آب در فرم مناسب بسیار دشوار بود. بنابراین ، جای تعجب نیست که ایرانیان باستان راهی برای نگه داشتن غذا در سرما به وجود آورده اند.

بنابراین ، آنها به ساختاری بنام yachal رسیدند و این اتفاق در حدود 400 قبل از میلاد اتفاق افتاد. این اتاق گنبدی است که سوراخی عمیق در زیر آن قرار دارد. یخچال به گونه ای طراحی شده بود که حتی یخ نیز در آن ذخیره می شد ، بدون ترس از ذوب شدن آن.

 

5. جبر

 

خوارزمی پدر جبر
محمد بن موسی خوارزمی ، پدر جبر

 

بیشتر ما عادت داریم یونان  و امپراتوری روم را زادگاه علوم و هنرها بدانیم. با این حال ، تاریخ اکتشافات طولانی به همین جا ختم نمی شود. از این گذشته ، دانشمند ایرانی دوره اوایل قرون وسطی ، محمد بن موسی خوارزمی ، پدر جبر جدید به حساب می آید. در انصاف ، شایان ذکر است که وی کارهای بسیاری برای توسعه جغرافیا ، نجوم و حتی شیمی انجام داد. با این حال ، سهم او در حساب ریاضی بسیار ارزشمند است ، زیرا این او بود که جبر را در علم مستقل و جدا کرد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید