کارکرد غیر معمول وسایل که در زندگی روزمره از آنها استفاده می کنیم اما ویژگی پنهان آن را نمی دانیم

در

کارکرد غیر معمول وسایل که در زندگی روزمره از آنها استفاده می کنیم و تبدیل به روال عادی شده اند، از سوال و پرسیدن دست کشیده ایم و بعضی اوقات حتی بدون درک کامل کارکرد آنها ، خودمان را قانع می کنیم که  از مدت ها قبل به همین صورت وجود داشته است.  بنابراین ، sayarak نگاهی دقیق تر به برخی از رایج ترین موارد انداخته تا نشان دهد که چقدر فکر صرف طراحی آنها شده است. امیدوارم ، این به شما امکان بدهد توانایی های کامل آنها را پیدا کنید! (البته اینو هم بگم که شاید خیلی از موارد رو بدونید و به نظرتون پیش و پا افتاده بیاد)

چرا کتاب ها حاشیه خالی دارد

کتاب

حتما فکر می کنید که حاشیه کتاب جایی برای نوشتن است؟ خوب ، باور کنید یا نه ، آن حاشیه ها به عنوان راهنمایی برای چند جمله ای که در یک صفحه جا افتاده یا حتی برای قرار دادن یادداشت برداری ، ایجاد نشده اند. پس چرا کتاب ها حاشیه خالی دارد؟ تولیدکنندگان برای محافظت از کار شما شروع به اعمال حاشیه هایی برای نوشتن مقاله کردند. در اوایل ، وجود موش ها در خانه های بسیاری  معمول بود و یکی از میان وعده های مورد علاقه آنها ، کاغذ های کتاب های  شما بود ، علاوه بر هر چیز دیگری که می توانستند بجوند. تولید کنندگان با گذاشتن جای خالی در اطراف لبه ها برای جویدن موش ها و محافظت از نوشته ها روی لبه های بیرونی از ساییدگی عمومی حاشیه ها را گذاشتند.اصلا فکرش را هم نمی کردید!

چرا دستگیره در ها را از برنج می ساختند؟  

دستگیره برنجی

 زیرا آلیاژ برن باعث از بین رفتن باکتری ها می شود. بنابراین ، این نوع درب ها اساساً ضد میکروب هستند. ایده آل در یک خانه با تعداد زیادی از بچه ها.


هدف از گذاشتن دکمه و یک تکه پارچه در لباس های نو چیست؟ . اگر در دنیای مد مانند ما کنجکاو هستید ، احتمالاً از این مربع های ریز پارچه با دکمه هایی در بسته های نایلونی کوچک زیپ دار که همراه با لباس های جدید هستند ، تعجب کرده اید. مطمئناً می توانید از دکمه  برای تعویض یک دکمه گم شده استفاده کنید و می توانید از تکه پارچه برای وصله یک سوراخ استفاده کنید. اما هدف اصلی از گذاشتن پارچه چیز دیگری است. بله. برای امتحان کردن محصولات تمیز کننده مختلف روی لباس است تا شما لباس خود را خراب نکنید.

هدف از شیار  روی لبه سکه برای چیست؟

دستگیره در ها را از برنج

الگوهای رج روی سکه ها یادگار گذشته است که سکه های فلزات گرانبها به اندازه وزنشان ارزش داشتند. با این حال ، برخی  دزدکی  لبه های سکه ها را تراشیده و از آن فلز برای ضرب سکه های جدید استفاده می کردنند در حالی که سکه های تراشیده شده را  وزن  آن کم شده بود ، خرج می کردند ، گویی وزن کمتری ندارند.، بدیهی است وقتی شخصی قسمت هایی از یک سکه را تراشیده بود و سعی داشت سیستم را فریب دهد ، سیستم خودش دست به کار شد و لبه سکه ها را رج زد! در بعضی از کشورها ، آنها عمداً در لبه های مختلف طراحی می شوند تا افراد نابینا بتوانند بگویند کدام سکه چیست.

 

هدف از سوراخ درپوش خودکار

خودکار

بعضی از افراد نمی توانند درپوش خودکار خود را نجوند (نکته: این کار را نکنید). با این حال ، این یک خطر بالقوه برای سلامتی است زیرا ممکن است آن را ببلعید و خفه شوید. سوراخ های موجود در درپوش خودکار در صورت اتفاق افتادن به افراد اجازه تنفس می دهد.همچنین می توانید از لوله پلاستیکی (خالی) برای تراکئوتومی و تراکئوستومی اضطراری استفاده کنید.می توانید از پیچ گوشتی  به عنوان آچار استفاده کنید

پیچ گوشتی

بسیاری از پیچ گوشتی ها به راحتی از طریق آچار قابل چرخش هستند و برای ایجاد گشتاور بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این ویژگی به ویژه در  زوایای پیچیده مفید است.


هدف از میخ پرچ  مسی روی شلوار جین

میخ پرچ مسی

این دکمه ها به عنوان میخ پرچ شناخته می شوند و آنها قهرمانان بی نام نشانی هستند که عمر شلوار شما را طولانی تر می کنند. آنها در مناطقی قرار می گیرند که به احتمال زیاد  حرکت یا فشار بیشتری به آن قسمت وارد می شود  و به نگه داشتن پارچه کمک می کنند.

 

این ترفند توسط لوی استراوس در سال 1873 روی شلوار جین آبی انجام شد که  استراوس آن را به شلوار کار تبدیل کرد. در آن زمان بیشتر شلوارهای مردانه همان چیزی بودند که ممکن است امروز به عنوان شلوار فکر کنیم. این پارچه به قدری ضخیم بود که چرخ خیاطی های روز نمی توانستند در نقاط فشار به اندازه کافی دوخت بزنند ، بنابراین وی شروع به استفاده از میخ پرچ های مسی کرد.

 هدف از سوراخ اضافی روی کفش چیست

سوراخ اضافی روی کفش

اگر بندهای خود را از طریق آنها حلقه کنید ، پس کفش را در اطراف مچ پا محکم تر می کنید و از حرکت کفش جلوگیری می کنید. به این ترتیب پایداری کفش را افزایش می دهید ، سرعت بارگذاری ضربه را کاهش می دهید و از حرکت پا در هنگام کوهنوردی یا پایین آمدن از تپه ها و مسیرهای سراشیبی جلوگیری می کنید. برای دویدن و پیاده روی فوق العاده است!

هدف علامت کوچک مانند فلش کنار پمپ بنزین

فلش کنار پمپ بنزین

این تنها شما نیستید که به محض ورود به یک پمپ بنزین ، باید سخت بخاطر بیاورید که مخزن بنزین شما در کدام سمت قرار دارد. به نظر می رسد ، جواب درست در مقابل شما بوده است. هر داشبورد دارای یک نماد کوچک است - یک فلش یا مثلث - در نزدیکی علامت پمپ بنزین. این دقیقاً همان چیزی را که شما فراموش کرده اید نشان می دهد: باک بنزین شما در کدام طرف قرار دارد.

 

هدف سوراخ کوچک روی قفل

 سوراخ کوچک روی قفل

 

آنها به تخلیه آب از قفل هایی برای جلوگیری از زنگ زدگی و گرفتگی اجسام زباله کمک می کنند. همچنین می توانید از سوراخ برای روغن زدن به مکانیسم داخلی قفل استفاده کرده و آن را به سمت بالا نگه دارید.

هدف پاک کن دو رنگ

 پاک کن دو رنگ

از قسمت های مختلف رنگ برای پاک کردن علائم ساخته شده توسط مدادهای مختلف روی انواع مختلف کاغذ استفاده می شود. در حالی که از جنس نرم و نارنجی یا صورتی رنگ برای  علائم مداد سبکتر استفاده می شود ، طرف آبی رنگ برای کاغذهای ضخیم تر ، سفت تر و علائم تیره تر در نظر گرفته شده است. 

هدف از چوب لباسی با جنس چوب 

چوب لباسی

شاید فکر کنید که چوب لباسی های چوبی به سادگی یک نسخه قدیمی ازچوب لباسی های پلاستیکی یا سیمی است. اما در واقعیت ، آنها در واقع هدف منحصر به فردی دارند. این چوب لباسی فقط از چوب ساخته نشده است. آنها از چوب سدر هستند که به دفع حشرات موذی و پروانه های بید معروف است. ناگفته نماند که علاوه بر رایحه و ماندگاری آن ، این چوب لباسی مناسب برای لباسهای سنگین است که در معرض آسیب حشرات هستند. مخصوصاً آنهایی که از پشم درست شده اند.

 

هدف کشو  زیر اجاق گاز خود به یاد دارید

اجاق گاز

سوراخ بالای نی آبنبات چوبی

آبنبات چوبی


بله ، بله ، ما در مورد این سوراخ عجیب و غریب که بعد از خوردن آب نبات ظاهر شد ، صحبت می کنیم. این یک ترفند در تولید است. در فرآیند ریختن کارامل ذوب شده گرم در قالب ، مقداری از آن درون سوراخ فرو رفته و جامد می شود. این باعث می شود آبنبات روی چوب بماند و نریزد.

 

وسایل آشپزخانه خود را نگه می دارید؟ که به هیچ کابینت دیگری تعلق ندارد؟ در واقع برای آن طراحی نشده بود. در ابتدا تولید کنندگان آن گرمخانه را برای گرم نگه داشتن غذا درست می کردند . اکنون به ما بگویید که چند نفر را می شناسید که واقعاً این کار را انجام می دهند؟

 

هدف برجستگی روی کلیدهای "F" و "J" در صفحه کلید

صفحه کلید

آنها به انگشتان شما کمک می کنند تا مکان این دو کلید را در صفحه کلید پیدا کنند. به این ترتیب می توانید سریع تر تایپ کنید بدون اینکه  به صحه کلید نگاه کنید.

صفحه کلید

کلیدهای "F" و "J" در دست راست و چپ بر روی کلیدهای مهم و پر تکرار جای می گیرند و می توانند سرعت تایپ را بیشتر و بیشتر نمایند

 

هدف سوراخ دسته قابلمه

سوراخ دسته قابلمه

مطمئناً ، وقتی شما می خواهید تابه یا قابلمه خود را روی یک دیوار آویزان کنید ، عالی هستند ، اما آنها همچنین برای نگه داشتن قاشق و ملاقه هنگام آشپزی مناسب هستند. به این ترتیب ، شما  آشپزخانه خود را کثیف نمی کنید!

 

هدف از نوار آبی در خمیر دندان

نوار آبی در خمیر دندان

هدف در دهه 1970 ، تمیز کردن دهان برای حفظ سلامت آن کافی نبود. مردم چیزی را در خمیردندان می خواستند که نفس را تازه کند. Aquafresh با افزودن یک نوار آبی به خمیر دندان به این نیاز پاسخ داد تا نشان دهد این می تواند هر دو کار را انجام دهد. بعد از اینکه مردم توجه بیشتری به سلامت لثه های خود کردند ، این مارک یک نوار قرمز رنگ 3 به محصول خود اضافه کرد و این نشان می دهد که خکیر دندان  آنها اکنون دارای عمل سه گانه است. تمیز کردن ، تازه کردن و کنترل پلاک. حتی اگر خمیردندان سفید جامد مزایای مشابهی را ارائه دهد ، شرکت ها همچنان نوارهایی را به خمیر خود اضافه می کنند زیرا هنوز بر میزان فروش تاثیر می گذارد

 

هدف از سوراخ ریز پنجره هواپیما 

سوراخ ریز پنجره هواپیما 

این سوراخ در واقع دو هدف را دارد: اول این که به جریان هوا اجازه می دهد تا از فشار بیش از حد به هواپیما لوگیری کند و در حالی که از ارتفاعی به ارتفاع بالا تر می رود ، پنجره نشکند ، و دوم اینکه ، با تمام وجود نفس گرم مسافران ، پنجره ها را از بخار پاک نگه دارد.

 

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا حروف صفحه کلید به گونه ای بهم ریخته تنظیم شده است

ماشین تایپ

برای یافتن پاسخ این سؤال ، باید نگاهی به اولین صفحه کلید که تاکنون اختراع شده است ، بیاندازیم. متعلق به ماشین تایپ بود. در ابتدا ، کلیدها به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده بودند ، اما تایپیست ها آنقدر در کارشان خوب بودند و سریع  تایپ می کردند که  احتمال برخورد میله های type مجاور که به صورت شیب دار و کنار هم در صفحه کلید قرار داشتند ، زیاد بود و باعث خرابی دستگاه می شد!بنابر این ، تولید کنندگان دستگاه تایپ مجبور شدند کلیدها را برای استهلاک کمتر دستگاه بصورتی که برخورد میله های type کمتر شود بصورت کلید هایی که کمتر با هم درگیر می شوند ، قرار دهند.

بعد از ساخت اولین کیبورد با این که مشکل دستگاه تایپ برای آن وود نداشت ساختار صفحه کلید QWERTY به همان صورت قبل باقی ماند زیرا برای آموزش تعداد زیادی تایپیست به بوده مالی زیادی نیاز بود! از نظر فرهنگی ، ما با صفحه کلید QWERTY گیر کرده ایم.

 

آیا می دانید که هدف برس های کنار پله برقی برای جلا دادن کفش های شما نیست

پله برقی

شاید شما برای تمیز کردن کفش های خود از این برس های پله برقی استفاده کرده باشید ، با این حال ، این برس ها در واقع یک ویژگی ایمنی بزرگ است. یکی از بزرگترین دلایل  ، عدم آسیب رساندن  پله برقی به افرادی است که هنگام ایستادن زیاد در کناره‌ها ، لباس و کیف خود را در آن درگیر می کنند.

این برس های نایلونی ذهن شما را  فریب میدهند و باعث می شوند پاهای خود را از پنل  پله برقی دور نگه دارید ، از این رو از بروز حوادث جلوگیری می کنند.

هدف یک جیب کوچک به ظاهر بی معنی روی شلوار جین

شلوار جین

اگر شلوار جین خوبی به تن دارید ، احتمالاً یک جیب کوچک در بالای جیب های معمولی در قسمت جلو قرار دارد. همان مکانی که انگشت شست خود را گیر می دهید. در ابتدا برای ذخیره ساعت های مچی در نظر گرفته شده بود. کاربری این سرویس در طول سالها برای اهداف دیگری مانند ذخیره سکه ها ، مسابقات و بلیط ها عوض شده است.

شکل مثلثی عجیب و غریب شکلات Toblerone

شکلات Toblerone

شکلات نواری خوشمزه Toblerone برای اولین بار در سوئیس ساخته شد ، بنابراین می توان به راحتی فهمید که چرا مردم تصور می کنند شکل مثلثی عجیب غریب مثلثی این شکلات ، نمادی از آلپ سوئیس است. در واقع ، طراحی نوار شکلات همه مربوط به عملکرد آن است ، نه زیبایی شناختی. قطعات به صورت مثلث هستند به گونه ای که اگر با انگشت شست به یکی از آنها فشار دهید ، به راحتی شکسته می شود و تکه ی شکلات با اندازه مناسب جدا می شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

روانشناسی حماقت

در

این مسئلۀ سادۀ ریاضی را در نظر بگیرید: یک راکت و توپ یک‌دلار و ده‌سنت قیمت دارند. راکت یک دلار گران‌تر از توپ است. قیمت توپ چقدر است؟

اکثر مردم بلافاصله و با اعتمادبه‌نفسِ هرچه‌تمام جواب می‌دهند: ده سنت. این پاسخ هم بدیهی است و هم غلط. پاسخ درست این است: پنج سنت برای توپ و یک‌دلار و پنج‌سنت برای راکت.

آیا می دانید بیش از پنج دهه است که دنیل کانمن، برندۀ نوبل اقتصاد و استاد روانشناسی دانشگاه پرینستون، چنین پرسش‌هایی را مطرح کرده و پاسخ‌های ما را تحلیل می‌کند. آزمایش‌های ساده و پیش‌ِپاافتادۀ او عمیقاً نگاه ما به نحوۀ تفکرمان دربارۀ جهان را دگرگون کرده است.

فلاسفه، اقتصاددانان و عالمان علوم اجتماعی قرن‌هاست که با این پیش‌فرض طی طریق می‌کنند که انسان‌ها موجوداتی عقلانی هستند و عقل همان هدیه‌ای است که پرومتئوس برای ما به غنیمت آورد؛ اما کانمن به‌همراه آموس تورسکی و دیگران، ازجمله شین فردریک طراح پرسش راکت و توپ، در مقابلِ این سنت ستبر نشان داده‌اند که ما به آن اندازه که تصور می‌کنیم، موجوداتی عقلانی نیستیم.

وقتی مردم در موقعیتی متزلزل قرار می‌گیرند، به‌دقت اطلاعات را نمی‌سنجند یا به داده‌های آماریِ مرتبط توجه نشان نمی‌دهند. برعکس، تصمیم‌های آن‌ها بسته است به فهرستی طویل از میانبرهای ذهنی؛ یعنی میانبرهایی که اغلب باعث می‌شود تصمیم‌های احمقانه بگیرند. این میانبرها سریع‌ترین راه برای حل مسائل ریاضی نیستند؛ آن‌ها راهی هستند برای قلم‌گرفتن ریاضی. وقتی‌که ما در برابر پرسش راکت و توپ قرار گرفتیم، تمام دانش ریاضی‌مان را در پرانتز گذاشتیم و به‌دنبال پاسخی رفتیم که نیازمند کم‌ترین کوشش ذهنی بود.

کانمن را اکنون یکی از تأثیرگذارترین روان‌شناسان قرن بیستم می‌شناسند؛ بااین‌حال، کارهای او تا مدت‌های مدید نظر هیچ‌ کسی را به خود جلب نمی‌کرد. کانمن خود تعریف می‌کند که یک‌ بار نتایج تحقیقاتش را با فیلسوفی امریکایی در میان گذاشته بود و او فوراً جواب داده بود که هیچ علاقه‌ای به روانشناسی حماقت ندارد.

اما گذشت زمان نشان داد که اوضاع دقیقاً بر خلاف چیزی است که آن فیلسوف امریکایی تصور می‌کرد. به‌تازگی در ژورنال شخصیت و روانشناسی اجتماعی تحقیقی به‌سرپرستی ریچارد وِست از دانشگاه جیمز مدیسن و کیت استانویچ از دانشگاه تورنت انجام پذیرفته است. نتیجۀ به‌دست‌آمده این است که در بسیاری موارد، افرادِ باهوش در برابر این نحوۀ خطااندیشی آسیب‌پذیرترند. عموماً تصور می‌کنیم افراد باهوش در برابر پیش‌داوری مصون‌اند. دقیقاً به همین دلیل است که افرادی که در آزمون اس.ای.تی نمرۀ بیشتری می‌گیرند، خیال می‌کنند کمتر در معرض این قبیل خطااندیشی‌های جهانشمول قرار دارند؛ اما درواقع این انگاره ممکن است خطرات نهفتۀ بسیاری داشته باشد.

وست و دستیارانش کارشان را با پخش پرسش‌نامه میان چهارصدوهشتادودو دانشجوی کارشناسی آغاز کردند. در این پرسش‌نامه انبوهی از پرسش‌های کلاسیک برای سنجش پیش‌داوری طرح شده بود:

در درون رودخانه‌ای، دسته‌ای از نیلوفرهای آبی رُسته‌اند. هر روز، اندازۀ این دسته نیلوفرها دو برابر می‌شود. اگر ۴۸ روز طول بکشد که نیلوفرهای آبیْ کل دریاچه را بپوشانند، چقدر طول خواهد کشید که این نیلوفرها نصف دریاچه را بپوشانند؟

احتمالاً اولین پاسخی که به ذهن شما خطور می‌کند، مبتنی است بر یکی از میانبرهای ذهنی: تقسیم پاسخ نهایی بر نصف: ۲۴ روز؛ اما این پاسخ غلط است. پاسخ درست ۴۷ روز است.

کانمن و تورسکی در دهۀ ۱۹۷۰ مفهوم «پیش‌داوری لنگرانداخته»۱ را مطرح کردند. آن‌ها بر اساس این مفهوم پرسش‌هایی مطرح کردند که هدفشان ارائۀ راهی برای سنجش میزان آسیب‌پذیری افراد در برابر خطااندیشی بود. در این پرسش‌ها مثلاً به افراد گفته می‌شد که ارتفاع بلندترین درخت سکویا در جهان بیش از x فوت است و رقمی که به افراد مختلف گفته می‌شد، بین هشتادوپنج فوت تا هزار فوت متغیر بود. آنگاه از افراد خواسته می‌شد که ارتفاع بلندترین درخت سکویا در جهان را حدس بزنند. پرسش‌دهندگانی که «لنگر» کوچک‌تر، مثلاً هشتادوپنج فوت، به آن‌ها ارائه شده بود، به‌طور میانگین حدس می‌زدند که ارتفاع بلندترین درخت سکویای دنیا فقط صدوهجده فوت است. در مقابل، افرادی که «لنگر» بزرگ‌تری، مثلاً هزار فوت به آن‌ها ارائه می‌شد، ارتفاع بلندترین درخت سکویای دنیا را هفت‌برابر بیشتر تخمین می‌زدند.

مقصود وِست و همکارانش صرفاً این نبوده که وجود چنین پیش‌داوری‌هایی را تصدیق کنند. این پیش‌داوری‌ها پیش از تحقیقات آن‌ها نیز کم‌وبیش شناخته‌شده بودند. هدف آن‌ها این بوده که رابطه و نسبت این پیش‌داوری‌ها را با هوش انسانی بسنجند. درنتیجه، آن‌ها آزمون‌هایشان را در درون آزمون‌های اندازه‌گیری توانایی‌هایی شناختی، مانند اس.ای.تی و «سنجۀ نیاز به شناخت»۲، قرار دادند. هدف این سنجه‌ اندازه‌گیری «گرایش فرد برای تفکر و لذت‌بردن از آن است».

نتایج تحقیقاتْ تکان‌دهنده بود. فی‌المثل نتایج نشان می‌داد که خودآگاهی از این پیش‌داوری‌ها در عمل تأثیری در کاهش آن‌ها ندارد: «افرادی که از پیش‌داوری‌هایشان مطلع‌اند، در غلبه بر آن‌ها موفقیت خاصی نسبت‌به بقیه نشان نمی‌دهند.» اما نتایج تحقیقات برای کانمن اصلاً غیرمنتظره نبود. او در کتاب فکر کردن؛ کند و سریع۳ اظهار می‌کند که پس از دهه‌ها تحقیق دریافته که آگاهی از این پیش‌داوری‌ها حتی بر عملکرد ذهنی خود او هم تأثیر قابل‌توجهی نگذاشته است. «تفکر شهودی من، علی‌رغم سال‌ها تحقیق دربارۀ موضوع پیش‌داوری‌های ذهنی، همچنان در معرض مسائلی مانند اعتمادبه‌نفس کاذب، پیش‌بینی‌های افراطی و مغالطۀ برنامه‌ریزی»۴ است.

چه‌بسا خطرناک‌ترین پیش‌داوری ذهنی ما در این گرایش ذاتی‌مان نهفته است که دیگران در معرض خطااندیشی‌اند و نه ما. این گرایش به «نقطۀ کور پیش‌داوری»۵ معروف است. این «فراپیش‌داوری» دو ریشۀ اصلی دارد: نخست، توانایی ما برای تشخیص‌دادن اشتباهات سیستماتیک در تصمیمات دیگران: ما در گوشزدکردن اشتباهات دوستانمان از همه بهتریم؛ دوم، ناتوایی‌مان برای تشخیص‌دادن همان اشتباهات در درون خودمان. گرچه مفهوم نقطۀ کور پیش‌داوری مفهومی تازه نیست، آخرین مقالۀ وست نشان می‌دهد که این مفهوم را می‌توان بر هر پیش‌داوری خاصی اطلاق کرد: از «پیش‌داوری لنگرانداخته» تا به‌اصطلاح «اثر طراحی».۶ در هر کدام از این موارد، ما خس را در چشمان دیگران می‌بینیم و نیزه را در چشمان خودمان نه.

حال به حیرت‌انگیزترین و البته نگران‌کننده‌ترین بخش این پژوهش می‌رسیم: از قرار معلوم هوش اوضاع را بدتر می‌کند. دانشمندان برای سنجش «پیشرفتگی شناختیِ»۷ دانشجویان چهار آزمون طراحی کردند. نتایج هر چهار آزمون نشان‌دهندۀ هم‌بستگی مثبت متغیرها بود: «افرادی که سیستم شناختی پیچیده‌تری دارند، بیشتر دچار معضل نقطۀ کور پیش‌داوری‌اند.» این نتیجه دربارۀ بسیاری از پیش‌داوری‌های خاص نیز بعینه تکرار شد و این یعنی افراد باهوش‌تر، لااقل بر اساس سنجۀ اس.ای.تی و آن‌هایی که بیشتر تأمل و تفکر می‌کنند، بیشتر در معرض این اشتباهات ذهنی‌اند. چنان‌که کانمن و فردریک سال‌ها قبل متذکر شدند، حتی آموزش نیز نمی‌تواند خللی در سد سدید این پیش‌داوری‌ها ایجاد کند. برای مثال، بیش از پنجاه‌درصد از دانشجویان هاروارد، پرینستون و ام.آی.تی به پرسش راکت و توپ پاسخ غلط دادند.

این نتایج چه چیزی را روشن می‌کنند؟

یک فرضیۀ جالب توجه این است که نقطۀ کور پیش‌داوری بدین خاطر رخ می‌نماید که ما همان‌گونه که دیگران را به تیغ ارزیابی جرح می‌کنیم، خود را به محک نقد نمی‌سپاریم. برای مثال، وقتی انتخاب‌هایی غیرعقلانی دیگران را مشاهده می‌کنیم، بالاجبار بر داده‌های رفتاری تکیه می‌کنیم. ما پیش‌داوری‌های آن‌ها را از بیرون می‌بینیم و همین امر این مجال را برای ما فراهم می‌آورد تا به چشم‌برهم‌زدنی خطااندیشی‌های سیستماتیک آن‌ها را دریابیم.

بااین‌حال، وقتی به ارزیابی انتخاب‌های بد خودمان می‌نشینیم، به جای نگاه بیرونی و تکیه بر داده‌های رفتاری، دل به درون‌نگری می‌سپاریم. ما به‌دقت انگیزه‌هایمان را وامی‌رسیم و به‌دنبال دلیل مقنعی برای انتخاب‌هایمان می‌گردیم. پیشِ درمانگران بر اشتباهاتمان افسوس و حسرت می‌خوریم و نزد خودمان دربارۀ باورهایی که ما را به ترکستان بردند، غور و تأمل می‌کنیم.

مشکل این رویکرد درون‌نگرانه این است که نیروی پیش‌برنده‌ای که در پشت پیش‌داوری‌ها خفته و ریشۀ انتخاب غیرعقلانی ماست، تا اندازۀ زیادی ناخودآگاه است؛ ناخودآگاهی که تن به افسون خودکاوی نمی‌دهد و راه را بر هوش می‌بندد. درواقع درون‌نگری عملاً می‌تواند این خطاها را افزون کند و چشم ما را بر فراروندهای بنیادینی ببندد که مسئول بسیاری از خطاهای روزمرۀ ما هستند. ما برای خودمان آسمان‌وریسمان می‌بافیم و همیشه نخ تسبیح را این وسط گم می‌کنیم. هرچه بیشتر بکوشیم که خودمان را بشناسیم، در عمل فهم کمتری از خودمان به دست می‌آوریم.

* یادداشت ویراستار انگلیسی: نخستین بندهای این مقاله در مقالۀ جونا لرر در وال‌استریت ژورنال (اکتبر ۲۰۱۱) نیز آمده است. از بازنشر این بخش پوزش می‌طلبیم.

پی‌نوشت‌ها:
* این مطلب در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۲ با عنوان Why Smart People Are Stupid در وبسایت نیویورکر منتشر شده است.

نظرات

۱۴۰۰/۱۱/۲۰شکسپیر هشدار داد حماقت مانند یک بیماری مسری است، بنابراین مهم است که محیط خود را با دقت انتخاب کنید. اما چگونه می توان فهمید که از چه کسی اجتناب کنید؟ و آیا واقعا لازم است؟

۱۴۰۰/۱۱/۲۰من یک فرد انسان گرا هستم، بنابراین مطمئن هستم که حماقت یک حالت ذهنی موقتی است، چیزی شبیه ناپختگی . اما بیایید ببینیم حماقت دقیقاً در چه چیزی خود را نشان می دهد و چگونه می تواند نه تنها کسانی را که با چنین شخصی سروکار دارند، بلکه خود او را نیز از لذت بردن از زندگی باز دارد.

۱۴۰۰/۱۱/۲۰احمق فقط در مورد خودش صحبت می کند. هر ارتباطی مستلزم گفتگو است و یک فرد بالغ معمولاً می‌داند که این راهی برای تبادل اطلاعات است.این اتفاق می افتد، که یک فرد نیاز دارد راجع به موضوعی صحبت و تبادل نظر کند. اما اگر صحبت از یک انفرادی بیمارگونه باشد، زمانی که طرف مقابل فرصت حداقل یک کلمه را ندارد، چه برسد به اینکه چیزی بگوید، با یک احمق روبرو هستیم. و در مورد شخصیت خودشیفته با من صحبت نکنید. تنها چیزی که در این مورد اهمیت دارد این است که فرد متوجه نشده است که گوش دادن منبع مهمی در فرآیند کسب تجربه زندگی است. علاوه بر این، کیفیت گوش دادن در ارتباطات دوستانه بسیار ارزشمند است.

۱۴۰۰/۱۱/۲۰صدای احمق بلند است من فوراً تصحیح می کنم، مواردی از کاریزمای خاص و با صدای بلند وجود دارد - اما در چنین مواردی سؤالی مانند "یا شاید او فقط یک احمق است؟" وجود ندارد. من در مورد آنها صحبت نمی کنم، بلکه در مورد آن افراد احمقی که اغلب کمبود عمق و معنا را با شدت صدای بلند جایگزین می کنند. تصور کنید: یک رستوران، چراغ‌های خاموش، مردم در حال صحبت کردن، شخصی که با لپ‌تاپ کار می‌کند، کسی که یک جلسه رمانتیک آرام دارد. اینجا و آنجا صدا کمی افزایش می یابد: می خندیدند، به کسانی که می آمدند احوالپرسی می کردند... و ناگهان در میان این سروصدای دنج صدای آزاردهنده خانمی به گوش می رسد که جزئیات زندگی شخصی خود را به همکار می گوید. قوانین آداب معاشرت، مانند دفترچه راهنمای کتری، از بسیاری جهات بی خطا هستند. ما نمی خواهیم گوش کنیم، به خصوص که جالب نیست، احمقانه و سطحی است... اما مغز ما اینگونه کار می کند: ما مجبور هستیم به صداهای تیز توجه کنیم، زیرا زندگی می تواند به آن بستگی داشته باشد. و اکنون کل رستوران به جزئیات طلاق این زن احمق اختصاص یافته است ... تنها افراد خوش شانس رستوران آنهایی هستند که لپ تاپ دارند و از هدفون استفاده می کنند . زن و شوهر جوانی به سرعت حساب می کنند و فرار می کنند: همه چیز برای آنها تازه شروع شده است و طلاق دیگران موضوعی بسیار نامناسب است. خانم شراب بیشتری سفارش می دهد، صدایش بلندتر می شود. و حتی کسانی که در تراس خیابان نشسته اند قبلاً در مورد حماقت او شنیده اند ...

۱۴۰۰/۱۱/۲۰احمق نیازهای همکار را نادیده می گیرد آیا او به صحبت من علاقه مند است؟ همکارم خسته نیست؟ شاید او نیاز به دور شدن داشته باشد، اما او نمی تواند یک پاسخ مناسب پیدا کند؟ در یک نفس، چنین فردی تمام فضا را پر می کند. فقدان نیاز به بازخورد از خودپسندی کودکانه صحبت می کند. چنین همدلانی مانند کودکی هستند که هنوز همدلی ندارد و نمی تواند بفهمد که مادرش از کشیدن او روی سورتمه تا کیلومترها خسته شده است. بنابراین، از یک طرف، به نظر می رسد که آنها به وضوح بیان می کنند: "اگر چیزی را دوست ندارید، فقط آن را بگویید." و از سوی دیگر - بله، آن را امتحان کنید، به من بگویید. پرداخت به حساب شکایات شما - با تشکر، اما نه امروز.

۱۴۰۰/۱۱/۲۰یک فرد احمق از همه چیز می ترسد. من آنجا نخواهم رفت. من نمی خواهم اینجا بروم. با این حال، جستجوی مداوم برای منطقه ای از ایمنی و آسایش مانع از تکامل می شود. هر ذهن زنده ای برای تکامل گرسنه است و راه هایی برای مقابله با ترس های خود یا درخواست کمک پیدا می کند. احمقانه است که اجازه دهیم ترس ها زندگی را تنظیم کنند. روی دیگر سکه نیز وجود دارد - زمانی که یک فرد بدون سنجیدن خطرات و مقایسه نکردن آنها با نقاط قوت خود می شتابد. چقدر کارهای احمقانه روی این شجاعت انجام شده! اما این نوع دوم «سواران بی سر» هنوز به من نزدیکتر از منتظران است که از همه چیز می ترسند. با انجام برخی عمل ها، فرد تجربه، حتی منفی، نوعی خرد به دست می آورد. و تجربه و حکمت کسی که در چهار دیواری می ماند و از سر کسالت فقط برای یافتن بهترین کانال تلویزیونی آزمایش می کند چیست؟ ..

۱۴۰۰/۱۱/۲۰احمق در رفتار خود شک نمی کند. به نظر من این اوج حماقت است. به هر رشته ای از علم نگاه کنید، چگونه ایده ها در طول زمان تغییر کرده اند. چیزی درست و غیرقابل انکار تلقی شد و سپس یک کشف کل نظام دانش را زیر و رو کرد و باورهای گذشته در یک روز به توهمات تبدیل شد. علاوه بر این، تفکر سفت و سخت، زمانی که فرد نمی داند چگونه انعطاف پذیر باشد و دانش جدید را در نظر بگیرد، راهی مستقیم به آلزایمر است. این چیزی است که تحقیقات مدرن می گوید. اما کی میدونه شاید نظرشون عوض بشه...

۱۴۰۰/۱۱/۲۰یک فرد احمق همه چیز را به سیاه و سفید تقسیم می کند. نگرش های طبقه بندی شده، به ویژه در لجاجت، نشانه دیگری از حماقت است. نوبت را از دست دادید - شما کرتینیسم توپوگرافیک دارید. و بس، تا آخر عمرت همینطوری خواهی ماند. عدم شناخت ویژگی های زمینه و موقعیت - این قطعاً مشخصه افراد باهوش نیست.

۱۴۰۰/۱۱/۲۰این متن نمونه ای از چنین تقسیم بندی است. تقسیم مردم به احمق و باهوش بسیار احمقانه است. از این گذشته ، هر فرد داستان و تجربه خاص خود را دارد ، که منجر به این واقعیت می شود که در این مرحله از زندگی فرد فقط در مورد خودش صحبت می کند ، با همکار خود چک نمی کند یا اسیر ترس ها می شود.

۱۴۰۰/۱۱/۲۰هر یک از ما گاهی اوقات ممکن است رفتار احمقانه ای داشته باشیم، بنابراین بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که توجه خود را به زندگی درونی خود معطوف کنیم و حداکثر حسن نیت را به دنیای اطراف خود بدهیم.

در ادامه بخوانید...

افرادی که ناهمرنگی عنبیه دارند

در

آیا می دانید ناهمرنگی عنبیه که برای خیلی ها جالب است در انسان و حیوان دیده می شود.این تفاوت رنگی حاصل از فقدان یا مقادیر اضافی ملانین یا رنگدانه می باشد.تفاوتی که باعث می شود سرها به سمتشان چرخیده و نگاهها را متوجه خود کنند.

هنری کویل بازیگر انگلیسی با چشم های 2 رنگ

جین سیمور بازیگر انگلیسی با ناهمرنگی عنبیه

در نقش دکتر کوئین در سریال پزشک محله دارای یک چشم سبز و یک چشم قهوه ای می باشد.

آلیس ایو بازیگری انگلیسی با رنگ چشمهای متفاوت 

کیت باسورث دارای یک چشم آبی و یکی فندقی تیره می باشد

میلا کونیس بازیگر با ناهمرنگی عنبیه

الیزابت برکلی بازیگر سینما و تئاتر دارای یک چشم سبز و دیگری نیمه سبز، نیمه قهوه ای 

این پست را چگونه می‌بینید؟ کسانی را می شناسید که دارای عنبیه متفاوت باشند؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر به اشتراکبگذارید.(سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

پیرترین مرد جهان

در

مردی اندونزیایی مدعی شده است که پیرترین مرد جهان است و حالا دیگر برای مرگ آماده می باشد. براساس اطلاعاتی که از دولت اندونزی به دست آمده است به این نتیجه رسیده اند که این مرد در 31 دسامبر 1870 متولد  و در حال حاضر 145ساله می باشد. وی میباه گوتو نام دارد و  تاکنوت 4 همسر  اختیار نموده که آخرین آنها در سال 1988 فوت شده است.


آیا می دانید که تمام فرزندان وی  از دنیا رفته اند و وی با نوه و نتیجه هایش زندگی می نماید. تا قبل از این مرد, رکورد دار پیرترین انسان ، زنی فرانسوی با 122 سال سن بوداما  در حال حاضر میباه گوتو رکورددار شده است.(سیارک

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  

نظرات

در ادامه بخوانید...

رزرو اتاق شماره ۴۲۰ در هتل

در

آیا تا به حال تلاش کرده‌اید که اتاق شماره ۴۲۰ را در یکی از هتل‌های جهان برای خود رزرو کنید؟نخستین بار عده ای از دانشجویان کالیفرنیا در دهۀ ۱۹۷۰، ساعت ۴:۲۰ دقیقه را برای جمع شدن دور مجسمه لویی پاستور و استعمال ماده مخدر حشیش میان خود تعیین کردند و عبارت «لویی ۴۲۰» را به عنوان کلمه رمز خود قرار دادند و در نهایت ۴۲۰ در کشورهای غربی به نماد بین المللی این قبیل معتادان تبدیل شد.

 

آیا می دانید شماره ۴۲۰ یک نماد جهانی برای استعمال ماده مخدر حشیش است، از این رو هتلداران تلاش می کنند تا با حذف این شماره از اتاق های خود، و یا استفاده از عدد «۱+۴۱۹» از استعمال این ماده مخدر در هتل جلوگیری کنند.

در برخی هتل ها نیز زیر شماره ۴۲۰ علامت ممنوعیت استعمال مواد مخدر نصب شده است. با این حال بسیاری از هتل ها ترجیح داده اند اصلا اتاقی با شماره ۴۲۰ نداشته باشند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

آسیب های ورزشی چیست

در

عبارت آسیب ورزشی در گسترده‌ترین مفهوم، اشاره به انواع آسیب هایی دارد که اغلب در طول ورزش رخ می دهند. برخی از آسیب های ورزشی در نتیجه حوادث رخ می دهد، برخی دیگر با توجه به شیوه های ضعیف آموزشی، تجهیزات نامناسب، فقدان شرایط، یا ناکافی بودن حرکات گرم کردن و کششی می باشد.

آیا می دانید شایع ترین آسیب های ورزشی کدام است؟
انواع شایع آسیب های ورزشی
• رگ به رگ شدن ماهیچه و کشیدگی عضلات
• پارگی رباط که مفاصل را بهمدیگر متصل می نماید.
• پارگی تاندون ها که مفاصل را پشتیبانی کرده و به حرکت آنها اجازه می دهد.
• در رفتگی مفاصل
• شکستگی استخوان از جمله مهره ها.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

ماریانا ترنچ ، عمیق ترین نقطه روی زمین

در

(سیارک): محققان با استفاده از انعکاس سنج چند پرتویی، انرژی صوتی را به اعماق اقیانوس آرام ارسال کرده اند  و از طریق تجزیه و تحلیل سیگنال های رفلکسی، نقشه سه بعدی دقیقی از عمیق ترین نقطه زمین به دست آورده اند.

آیا می دانید با تصاویر اسکن سه بعدی تهیه شده از عمیق ترین نقطه روی زمین، اکنون می توانید سفری به این منطقه داشته و برآمدگی هایی به ارتفاع 2500 متر را در اعماق اقیانوس آرام تماشا کنید! - منطقه «ماریانا ترنچ» ، در غرب اقیانوس آرام و نزدیک منطقه گوآم، عمیق ترین نقطه روی زمین، به حساب می آید.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...