بنای یادبود تاتیک پاپیک در قره باغ

 ارمنستان

بنای یادبود "ما کوههای خود هستیم" ، شعار ملی قره باغ ، معروف به تاتیک پاپیک ("پدربزرگ و مادربزرگ")

مردم آن را "پدربزرگ و مادر بزرگ" صدا می کنند.نماد قره باغ ، مکانی که در آن از هر گردشگری که از قره باغ بازدید می کند با این نماد عکس میگیرد. نام دیگر "Tatik-Papik"  است ، در سال های اخیر مکانی که باید برای همه تازه عروس ها دیده شود ، بنابراین می توان به راحتی یک عروسی در آرتارچا را ​​دید.


"همه گردشگران در جهان قطعاً باید از قره باغ کوهستانی دیدن کنند. در آرتارچا ، آنها باید از We-Our Mountains ، Dadivank ، Gandzasar دیدن کنند."

مجسمه ساز این بنای یادبود هنرمند ارمنستان ، مجسمه ساز Sargis Bagdasaryan است. این بنای یادبود در سال 1967 ساخته شد ، این نشان دهنده دو فرد مسن - یک زن و شوهر - با لباس محلی ، ساخته شده از توف قرمز مایل به زرد  است.


2050d624b174eb3d3d22aee239ca0b8a.jpg

بنای یادبود معروف "ما و کوههایمان". واقع در ورودی استپاناکرت. احاطه شده توسط باغهای زیبا که می توانید یک جلسه عکس یا پیک نیک ترتیب دهید. هر کسی که به نوگورنی قره باغ در ارمنستان سفر کند ،  توصیه می کنم از این بنای تاریخی دیدن کند.

 

گفتگوی زیر با ابل ریو  دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته سیاست و مطالعات بین الملل ، متخصص در مطالعات اوراسیا ، از دانشگاه اوپسالا (2013) در سوئد ، با پایان نامه امنیت و سیاست خارجی روسیه بین 2000 و 2013 است  برای آشنایی بیشتر با این منطقه مورد مناقشه در 25 سال اخیر بین ارمنستان و آذربایجان و همه پرسی 20 فوریه است.

 

همه پرسی 20 فوریه در باره چه بود

هدف از همه پرسی   20 فوریه  معرفی چند اصلاحیه قانون اساسی این جمهوری بود که در سال 1991 خود را از آذربایجان مستقل اعلام كرد. این توسط هیچ عضو سازمان ملل شناخته نشده است ، گرچه ارمنستان از آن محافظت نظامی می کند. مذاکرات تحت نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا از سال 1992 هنوز به توافق نهایی ارمنی ها و آذربایجانی ها درباره وضعیت قره باغ کوهستانی نرسیده است. طرف آذربایجانی می خواهد این سرزمین را مجدداً الحاق کند ، در حالی که ارامنه خواستار استقلال یا ادغام با ارمنستان هستند.
 
تعداد ناظران بین المللی در همه پرسی 104 نفر از حدود سی کشور بود. بین آنهاهشت سازمان یافته توسط فدراسیون اروپایی ارمنستان برای عدالت و دموکراسی وجود داشت. آبل ریو یکی از این هشت نفر بود. وی توضیح می دهد: "مردم از ما بسیار مهمان نوازانه پذیرایی کردند."
 
این دانشمند علوم سیاسی توضیح می دهد: "برداشت در مورد همه پرسی بسیار مثبت بود." "به جز مسائل فنی کوچک ، قابل مقایسه با یک کشور شناخته شده است." جمهوری قره باغ «کشوری است که کمابیش به عنوان یک کشور شناخته شده عمل می کند. آنها رئیس جمهور ، پارلمان ، وزارتخانه ها ، دادستان و دادگاه ها دارند ... اما همه چیز با یک کشور ناشناخته سازگار شده است. درست است که تضمین های دموکراتیک از برخی جهات ایده آل نیستند. اما اگر زمینه قفقاز جنوبی را در نظر بگیرید ، این یکی از پیشرفته ترین دموکراسی های منطقه است.
 
چرا این اتفاق می افتد؟ "تعداد افراد بسیار کم است: حدود 140،000 نفر ساکن هستند. تقریباً می توان از "دموکراسی خانوادگی" صحبت کرد. من فکر می کنم این از نظر فساد و شفافیت تأثیر مثبتی دارد ، زیرا فریب افرادی که به شما بسیار نزدیک هستند و شما را بسیار می شناسند دشوارتر است.
با این حال ، او می گوید این نیز از یک سکون ارثی خاص حمایت می کند "
 

کشور قره باغ و هویت قره باغ

کشوری بسیار منزوی. بدون به رسمیت شناختن هیچ کشوری. با فرودگاهی که نمی توان از آن استفاده کرد زیرا آذربایجان تهدید به سرنگونی هواپیماها می کند. نیمی از مرزهای قره باغ یک جبهه جنگ است. و نیمی دیگر با ارمنستان - محافظ آن - و ایران - که روابط خوبی با آن دارد ، هم مرز است. چگونه چنین کشوری زنده می ماند؟ "آنها دارای منابع معدنی مانند مس یا طلا هستند. و مازاد آب - این کشور کوههای زیادی دارد - که آنها به ایران صادر می کنند. و یک کشاورزی بسیار قدرتمند ، که به آنها امکان می دهد صنعت شراب خوبی را که به ارمنستان و روسیه صادر می کند ، توسعه دهند. شراب های قره باغ موفق به کسب چندین جایزه بین المللی شده اند.
 
"آنها فکر می کنند که یک کشور نه تنها با سربازان بلکه از زندگی عادی مردم خود دفاع می کند. به همین دلیل مهاجرت برای آنها سخت است "با این حال ، اقتصاد قره باغ وخیم است و گزینه های زندگی برای همه فرزندان آن را فراهم نمی کند. "افرادی هستند که مجبور به مهاجرت می شوند ، مانند کل قفقاز و به طور کلی کشور های اتحاد جماهیر شوروی سابق. اما در مورد قره باغ فکر می کنم تصمیم برای ترک بسیار چشمگیرتر است. زیرا در قره باغ ، بسیاری از مردم بر این باورند که آینده این کشور با آینده شخصی خودشان ارتباط مستقیم دارد. ترک آنجا برای آنها سخت است. آنها فکر می کنند یک کشور نه تنها با سربازان خود بلکه با عادی بودن زندگی مردمش از خود دفاع می کند. به همین دلیل آنها شهرها و مدارس نزدیک جبهه دارند ، به همین دلیل در باغ های نزدیک جبهه  کار می کنند: زیرا آنها در آنجا از قره باغ هم دفاع می کنند ".
 
این ریشه زایی به همان اندازه با هویت ملی آن - ارمنستان - ارتباط دارد که با خود سرزمین: آنها احساس می کنند بسیار با آن هویت دارند. اکثریت قریب به اتفاق به شما می گویند که آنها مایل به عضویت در ارمنستان هستند ، اگرچه اقلیتی نیز خواهان استقلال هستند. طبق برخی نظرسنجی ها ، طرفداران یک قره باغ مستقل - البته با روابط بسیار نزدیک با جمهوری ارمنستان - در سالهای اخیر در حال دستیابی به موفقیت بوده اند.
 
"به طور کلی ، آنها دنیای ارامنه را درختی می دانند که دارای سه شاخه است: ارمنستان ، قره باغ و دیاسپورا." مورد آخر ضروری است: فرزندان ارمنی در سراسر جهان بیشتر از قفقاز هستند و حمایت مالی آنها برای بقای جمهوری های ارمنستان و قره باغ ضروری است. در زمان نسل کشی عثمانی ، جهان ارمنی آنچه را که به عنوان ارمنستان غربی شناخته می شود ، یعنی سرزمین های ارمنستان که اکنون در ترکیه هستند ، از دست داد. "اگر آنها اکنون قره باغ را از دست بدهند ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این همان چیزی است که همه ارمنی ها را متعجب می کند ، کسانی که تاریخ خود را خون آلود تصور می کنند. و مردم می فهمند که تنها راه برای ناپدید نشدن ، دفاع از خود است. آنها فکر نمی کنند دیپلماسی باید چیزی برای آنها حل کند. "

 

 ارمنستان

Gandzasar 

 

 ارمنستان

Dadivank صومعه دادیوانک که مقبره خاندان ملیک‌های خاچین در آن واقع است.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید