چرا بو های عجیب را دوست داریم

بو های عجیب


بنزین ، خاک مرطوب ، سفید کننده: چرا بو های "عجیب" را دوست داریم؟
بعضی اوقات بوی کاملاً عجیبی را دوست داریم:خاک مرطوب ، آسفالت گرم ، قطران ، خاک مرطوب ، بنزین ، رنگ. مارک های عطر سازی متوجه این موضوع شده اند و تولید عطرهایی با ترکیبات نا آشنا و حتی ضد عطر را آغاز کرده اند.

 

چرا بو های عجیب را دوست داریم

راشل هرتز ، روانشناس مغز و اعصاب و روانشناس رایحه پدیده دوست داشتن بو های عجیب را اینگونه توضیح می دهد: «هیچ مفهومی از بوی خوب یا بد وجود ندارد وقتی متولد می شویم هیچ ترجیح عطری نداریم. بعداً با تأثیرات فرهنگی وقتی به ما می گویند بوی خوبی دارد و بد است ، شکل می گیرند. علاوه بر این ، عشق ما به برخی بو ها با احساسات و خاطرات ما همراه است. به عنوان مثال ، اگر از کودکی دوست داشتید در استخر شنا کنید ، پس در بزرگسالی بوی سفید کننده می تواند برای شما خوشایند باشد.

 

بعضی بو ها را دوست داریم که با خاطرات کودکی همراه نیستند زیرا با چیزی قابل درک ، نزدیک و حتی مطلوب همراه هستند. به عنوان مثال ، بوی چرم با تجمل گرایی (خرید کفش جدید ، کیف گران قیمت یا صندلی چرمی در اتومبیل جدید) همراه است. به همین دلیل بسیاری از مردم علاقه زیادی به عطرهای چرم در عطر سازی دارند. 

 

بوی رنگ ، بنزین وخاک مرطوب

بوی بنزین جزئی از زندگی ما شده است و حتی در ریسلینگ آلمانی با کیفیت بالا نیز می توان آن را یافت. پزشکی و شیمی علاقه ما به این بو را اینگونه توضیح می دهند: بنزین حاوی ترکیباتی به نام هیدروکربن های معطر است که هنگام استنشاق مقدار کمی احساس سرخوشی را تحریک می کند و در دوزهای بزرگ مشکلات جدی تری (از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ) ایجاد می کند.

 

پزشکان همچنین هشدار می دهند که اگر اعتیاد به رنگ ، بنزین وخاک خیس علت یک بیماری  است ، پس ارزش بررسی سطح هموگلوبین شما را دارد. کم خونی می تواند چنین شوخی بیرحمانه ای را با شخص بازی کند.

 

بوی مترو

مترو بوی پیچیده ای دارد. یک کرئوزوت (ماده ای روغنی وبه رنگ قهوه ای تيره است كه از قطران طی عمل كربونيزه كردن ذغال سنگ به دست می آيد) وجود دارد که بوی مبهم ذغال دارد. گرد و غبار داغی که  آهن (بوی ریل و اتومبیل) و سنگ های قدیمی  وگرم دارند. مترو و راه آهن تقریباً بوی یکسانی دارند ، زیرا از مواد مشابهی برای آغشته شدن استفاده می شود.کرئوزوت. احتمالاً عشق به چنین عطرهایی با خاطراتی از کودکی همراه است ، زمانی که راه آهن با ماجراجویی و سفر همراه بود. در عطرسازی ، رایحه کرئوزوت توسط "تار توس" همراه با رزین ، گل حنا و چوب  منتقل می شود.

 

افسنطین

افسنطین تقریباً در همه جا رشد می کند. افسنطین دارای  رایحه کمی تلخ با بسیاری از خواص مفید است. بنابراین جای تعجب نیست که رایحه آن را دوست داریم. ترکیب شیمیایی افسنطین متنوع است: شامل تلخی و روغن های اساسی است. این ماده حاوی گلیکوزیدهای آبسنتین ، آنابسینتین ، اسیدهای آلی مالیک و سوکسین ، پروتئین ، رزین و تانن است. رایحه درمانی مدرن استفاده از عطر افسنطین را برای تقویت قدرت ذهنی و از بین بردن خشم توصیه می کند. به هر حال ، فضانوردان به طور سنتی در هنگام پرواز یک شاخه افسنطین را با خود می برند. این بو بیشتر از سایر گیاهان بوی خود را حفظ می کند و خاطره زمین را یادآوری می کند.

 

بوی خاک مرطوب

این بو علاوه بر طبیعت ، در شراب های قرمز بالغ و پر مزه یافت می شود. بسیاری از مردم این بو را دوست دارند ، اما اصلاً از روی زمین نمی آید. میکروب شناسان دریافته اند که این بوی ماده آلی ، ژئوسمین است. ژئوسمین توسط رده های مختلف میکروارگانیسم ها ، از جمله سیانوباکتریوم ، اکتینومایست ها تولید می شود. حس بویایی انسان نسبت به ژئوسمین بسیار حساس است. چرا؟ پاسخ ساده است. روزگاری باید زنده می ماندیم و بدنبال خاک حاصلخیز بودیم. ژئوسمین بوی خاک حاصلخیز و مرطوب پس از باران است!

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید