اگر به طور غیرمنتظره در جنگل با گراز وحشی برخورد کردید چه باید کرد؟

حمله گراز

 

وقتی صحبت از حمله حیوانات وحشی به انسان در جنگل می شود، اولین چیزی که به ذهن می رسد خرس و گرگ است. هر دو در نوع خود خطرناک هستند. حملات گرگ به انسان در سال بیش از 200 مورد است. حملات خرس کمتر رایج است.  با این حال، علاوه بر خرس ها و "دزدان خاکستری"، منبع خطر دیگری در جنگل وجود دارد - گراز وحشی.

 

حمله گراز
گرگ ها به ندرت به مردم حمله می کنند.  خرس ها کمیاب هستند.  گرازهای وحشی از نظر نجومی کمیاب هستند.

 

هر شکارچی می گوید گراز وحشی حیوان خطرناکی است. و یک گراز وحشی زخمی دوچندان خطرناک و در عین حال یک جانور انتقام جوی لعنتی است! فرار ازدست چنین حیوانی حتی برای یک شکارچی با تجربه اصلاً آسان نیست. گراز وحشی خیلی سریع می دود، به خوبی شنا می کند و همچنین به دندان های نیش تیز و ناخن مسلح است. این جانوران با طول بدن تا 175 سانتی‌متر در قسمت قد جثه می‌توانند به 1 متر هم برسند. بزرگ ترین گرازهای وحشی در اروپا تا 275 کیلوگرم رشد می کنند؛ در پریموریه و منچوری وزن آنها به 500 کیلوگرم می رسد. درست است، چنین وزن های سنگین هنوز نادر هستند. بیشتر خوک های پشمالوی بیش از حد رشد کرده حدود 100 کیلوگرم وزن دارند. اما در صورت حمله به شخص، این وزن کافی خواهد بود.

حمله گراز

اما فکر نکنید که گراز وحشی حیوان بی ضرری است.


اما اگر در مسیر جنگلی به طور تصادفی با گراز وحشی برخورد کردید چه باید کرد؟ بیایید با چیز اصلی شروع کنیم - شما باید یک "فرد بد شانس" نادر باشید تا فقط با یک گراز وحشی در جنگل ملاقات کنید. مانند همه حیوانات وحشی، گراز بسیار محتاط است و از هر چیز ناآشنا می ترسد. بنابراین، به احتمال زیاد، "خوک جنگلی" خیلی زودتر شما را بو می کند و می شنود و پیشاپیش از منبع صداها و بوهای نامفهوم دور می شود. بر خلاف خرس های مشابه، گراز وحشی اصلا حیوان کنجکاویی نیست. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، ملاقات با او ممکن نخواهد بود، زیرا حتی شکارچیان، هنگام جستجوی گراز، باید اقدامات خاصی را برای فریب این حیوان انجام دهند.

حمله گراز

ملاقات با گراز وحشی، حتی از روی عمد، آسان نیست.


اگر چنین تصادفی اتفاق بیفتد، اول از همه باید بدانید که دقیقاً چه کاری را نباید انجام دهید. یعنی: حیوان را تحریک نکنید (با تلاش برای نزدیک شدن، تکان دادن دست و پا، جیغ زدن و ...)سعی کنید فرار کنید. میانگین سرعت دویدن یک نفر 8 کیلومتر بر ساعت است. در یک چنین وضعیتی، فرد به سرعت های زیادی شتاب می گیرد، اما این سرعت فقط برای مدت بسیار کوتاهی قابل حفظ است. سرعت دویدن گراز وحشی تا 35 کیلومتر در ساعت است. برای مقایسه، یک فرد متوسط ​​می تواند با سرعت حدود 20 کیلومتر در ساعت دوچرخه سواری کند. پاسخ به سوال "چه باید کرد؟" بستگی به رفتار حیوان دارد.

حمله گراز

سعی نکنید به گراز آسیبی وارد کنید یا با آن تهاجمی برخورد کنید، مگر اینکه قصد کشتن آن را داشته باشید.


بیشتر اوقات ، گراز نسبت به انسان پرخاشگری نشان نمی دهد. بنابراین، به احتمال زیاد، در یک ملاقات تصادفی، خوک پشمالو که بیش از حد رشد کرده است، کاری انجام نمی دهد و پس از اطمینان از اینکه هیچ خطری وجود ندارد، به سادگی شما را ترک می کند. از نظر تئوری، گرازهای وحشی می توانند بین نوامبر و ژانویه ، تهاجمی باشند. اگر گراز پرخاشگری نشان نمی دهد، بهتر است به آرامی و با احتیاط عقب نشینی کرده و دور شوید. اگر گراز وحشی با این وجود تصمیم به نشان دادن پرخاشگری داشته باشد، تنها یک گزینه وجود دارد - صعود به جایی بالاتر. بهتر است روی یک درخت بنشینید تا زمانی که حیوان آنجا را ترک کند. گراز وحشی برخلاف خرس نمی تواند از درخت بالا برود. باید در نظر داشت که یک حیوان عصبانی می تواند یک فرد را تا چند ساعت روی درخت نگه دارد. در این زمان، سعی نکنید حیوان را با جیغ زدن یا پرتاب مخروط های کاج بیشتر تحریک کنید.

 

حمله گراز

اگر گراز حمله کرد: بالا رفتن تنها گزینه است.


در پایان، باید به دو ویژگی مهم دیگر اشاره کرد. برخلاف تصور کلیشه ای رایج، گرازهای وحشی با خوک ها عملاً به مردم حمله نمی کنند. در 9.9 از 10 موقعیت، یک مادر دلسوز، در صورت ملاقات شانسی، عجله می کند تا فرزندان خود را از منبع احتمالی خطر دور کند. وقتی با خانواده ای برخورد کردید، فقط عقب نشینی کنید و هیولا را تحریک نکنید. نکته مهم دیگر مربوط به دید گرازهای وحشی است. واقعیت این است که خوک جنگلی بسیار ضعیف می بیند. بنابراین وقتی با گرازهای وحشی ملاقات می کنید، احتمال زیادی وجود دارد که گراز را ببینید، اما او هنوز شما را نمی بیند! این دلیل خوبی است که سعی نکنید فاصله را کم کنید. همچنین شایان ذکر است که هر وسیله موجود برای مبارزه با گراز وحشی مانند قوطی اسپری، شوکر، چماق و غیره بی فایده است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید