عجیب ترین موارد پزشکی در سال 2016

 (سیارک): از توده گیج کننده و برآمده در معده یک زن  تا مردی که حس بویایی خود را بعد از گاز گرفته شدن توسط مار ازدست می دهد. 

خوردن فلفل شبح و سوراخ شدن مری

فلفل شبح یکی ازتند ترین فلفل ها درجهان می باشد، گرمای حاصل از خوردن فلفل شبح 1 میلیون واحد اسکوویل (فلفل های سبز بسیار تند 5000 واحد اسکوویل.) است.

با توجه به گزارش منتشر شده در مجله طب ، مرد47 ساله ای در کالیفرنیا بعد از خوردن یک همبرگر با پوره فلفل شبح،  با اورژانس به بیمارستان منتقل شد. مرد پس از خوردن فلفل، شروع به استفراغ شدید کرد .گرمای حاصل از فلفل مری این مرد را سوراخ کرده بود که در صورت درمان نکردن منجر به مرگ وی می شد. مرد کالیفرنیایی 23 روز در بیمارستان به سر برد و بعد از آن با یک لوله تغذیه به خانه برگشت . (سیارک)

سندرم راپونزل

از عجیب ترین موارد پزشکی یک وضعیت فوق العاده نادر به نام  سندرم راپونزل بود که باعث شدکه زن 38 ساله ای با  تهوع و عدم توانایی در نگه داشتن هر غذایی حتی آب به بیمار ستان مراجعه کند.در جراحی انجام شده توسط پزشکان دو گلوله مویی (hairball ) از معده و روده کوچک او  درآوردند . اولین گلوله مویی در معده او، به اندازه 15 در 10 سانتی متربا دمی کوتاه که تا  روده کوچک اوامتداد داشت و گلوله مویی (hairball ) دوم در روده کوچک زن پیدا شد به اندازه 3 در 4 سانتی متر . این گزارش در ماه اکتبر در مجله BMJ چاپ شد.

سندرم راپونزل اختلالی روانی است که معمولاً دختران جوان وقتی از نوعی افسردگی در سال های اولیه زندگی شان رنج می برند به آن دچار می شوند. بعضی از آن‌ها گچ می خورند، بعضی هم چسب و سنگ.

راپونزل نام شاهزاده خانم افسانه ای با موهای فوق العاده طولانی می باشد.

هزاران خال در صورت و بدن

در صورت ، بدن و اندام های یک زن 48 ساله هزاران خال تنها درعرض چند ماه بوجود آمد و پزشکان دقیقا علت آن را نمی توانستند بفهمند . چرا این اتفاق افتاده است؟ این  تعداد خال ممکن است با تغییرات هورمونی، برخی داروها و یا مشکلات با سیستم ایمنی بدن ایجادشود. با این حال، هیچ یک از این علل بوجود آمدن این تعداد زیاد از خال را بدن این زن توضیح نمی داد. این زن احتمالا نیاز به نظارت مادام العمر پوست  خود برای نظارت بر ملانوم، دارد.

پرونده او در ماه مه در مجله JAMA پوست شرح داده شده است.

نیش زنبور و سکته مغزی انسان

سازمان دیده بان برای زنبورهای: در صورت یک مرد، نیش حشرات از عصبانی منجر به سکته مغزی است.

مرد 44 ساله ای که در خارج از خانه توسط یک زنبور نیش زده شد، حدود 1 ساعت بعد چند نشانه از سکته، از جمله مشکل در صحبت کردن، فلج در یک طرف از بدن خود و صورت نشان داد .نیش زنبور از راه های مختلفی  می تواند به سکته مغزی منجر شود، بر اساس این گزارش، که در ماه آگوست در مجله طب اورژانس منتشر شده ،به عنوان مثال، ترکیبات خاصی در زهر زنبور موجود است که می تواند به لخته شدن خون،و به سکته مغزی منجر شود. یا در صورتی که فردی دارای واکنش آلرژیک به نیش زنبور  باشد ، یا پایین آمدن فشار خون وکاهش جریان خون به سر ، باعث سکته مغزی شود.علت نیش زنبور که در انسان  منجر به سکته مغزی  می شود  هنوز مشخص نیست. 

استنشاق اسپری پاک کننده گرد و غبار کامپیوتر و بیماری فلوئوروزیس اسکلتی

مرد 28 ساله به نوع نادری از بیماری های استخوان، به نام فلوئوروزیس اسکلتی، در ناحیه لگن مبتلا شده بود.فلوئوروزیس اسکلتی در بخش هایی از جهان که در آن سطح فلوراید در آب آشامیدنی بیش از حد بالا است رایج می باشد . با این حال، این بیماری در شمال امریکا و اروپا نادر است، پس چه عاملی  مرد تحت درمان رابا مشکل مواجه کرده بود؟چه چیزی باعث بیماری این مرد 28 ساله شده بود؟پزشکان در نهایت فهمیدند که این مرد  عادت به استنشاق اسپری پاک کننده گرد و غبار کامپیوتر در سظح بالا دارد . این اسپری حاوی ماده ای شیمیایی به نام difluoroethane، است که از عناصر کربن، هیدروژن و فلوئور ساخته شده است. در بدن، از شکست این ترکیب ممکن است فلوراید تولید شودکه باعث متراکم شدن بیش از حد استخوان و تغییر شکل آن شود.

 

این مرد تحت عمل جراحی پروتز هیپ برای کمک به برخی ازمفاصل ران که آسیب دیده بود شد.این گزارش، در ماه جولای در مجله استخوان منتشر شده و تحقیقات مواد معدنی منتشر شده است.

مارگزیدگی و از دست دادن حس بویایی

مردی 30 ساله در استرالیا پس از اینکه توسط ماری سمی گاز گرفته شد ، حس بویایی خود را برای بیشتر از یک سال از دست داد. این مردبعد ازگزیده شدن توسط مار mulga به بیمارستان مراجعه کرد، امابه تشخیص پزشکان چون شدت گزیدگی شدید نبود به او پادزهر تزریق نشد.این مرد بعد از چند روز از گزیده شدن توسط مار ،  متوجه کم شدن بویایی و در عرض چند هفته، حس بویایی خود را به صورت برای مدت بیشتر از یکسال از دست داد.

گزارش این پرونده ، در ماه فوریه در مجله علوم اعصاب بالینی منتشر شده است.

بلعیده شدن تلفن همراه توسط یک زندانی در ایرلند

پزشکان در ابتدا 18 ساعت صبر کردند تا ببینید ، تلفن همراه از طریق دستگاه گوارش او خارج می شود اما گوشی در معده بیحرکت مانده بود در مرحله بعد پزشکان تلاش کردند تا گوشی را از طریق مری با ابزارهای پزشکی بیرون بکشند که موفق به این کار نشدند در نهایت تلفن همراه با عمل جراحی از بدن این زندانی ایرلندی خارج شد.

 

یک مورد از "جنون سرقت موقت بعد از عمل جراحی زیبایی"

در حالی که جای تعجب نیست که عمل جراحی زیبایی همراه با برخی از عوارض جانبی باشد اما جنون سرقت  را در یک زن 40 ساله برزیلی انتظار نداشتیم . (سیارک)

چند روز پس از عمل جراحی که شامل صاف و کوچک کردن شکم و بزرگ کردن سینه می شد ، این زن به جنون سرقت مبتلا شده بود .محتمل ترین توضیح برای این جنون سرقت نرسیدن جریان خون کافی به مغز در طول عمل یا بعد از عمل اظهار شد. آسیب مغزی زن در نهایت مداوا و علائم عصبی او بر طرف شد.

شیطانی ترین و مشمئز کننده انگل ،  کرم 20 فوتی (6 متر)

روده یک مرد 38 ساله چینی را یک کرم  6 متری برای بیش از دو سال به خانه خود تبدیل کرده بود.

این مرد چینی آلوده به عفونت انگلی به نام  (saginata ) کرم کدوی گاوی ، به طول 20 فوت (6 متر)  بود.به احتمال زیاد او با خوردن گوشت گاو خام یا نیم پز به این انگل آلوده شده بود.کرم کدوی گاوی می تواند، برای سال ها در روده یک فرد زندگی کند.این مرد چینی قبل از  تجربه علائمی مانند درد معده، از دست دادن وزن و استفراغ به دکتر مراجعه کرده بود. (سیارک)

علت مرموز سکسکه یک مرد 35 ساله

زمانی که سکسکه متوقف نمی شود چکاری انجام می دهید؟ یک مرد 35 ساله با دو بارمراجعه به بیمارستان برای متوقف کردن سکسه طولانی مدت ( دو روز ) و دریافت دارو مداوا نشد زمانی که برای بار سوم به بیمارستان مراجعه کرد ، پزشکان کشف کردند که یک تومور در پشت گردن این مرد با فشار آوردن برعصب فرنیک ، و ارسال سیگنال های آشفته به دیافراگم باعث سکسه مداوم این مرد می شده است.

کیستی به اندازه توپ بسکتبال درتخمدان زن

 زن جوانی در انگلستان با درد شکم و احساس پری بارها و بارها توسط دکتر خانواده معاینه شد ولی  دکتر علت درد او را چاقی تشخیص داده بود. (سیارک)

 

اما ، زمانی که زن از درد در سمت چپ خود گله و شکایت کرد ، پزشکان برای او سونوگرافی تجویز کردند به نظرآنها دردهای مشکوک این زن به سنگ کلیه مربوط می شد. اما بعد از سونوگرافی کیستی به اندازه توپ بسکتبال درتخمدان زن دیده شد.دکتر خانواده ، با یک سونوگرافی ساده می توانست کیست را  تشخیص دهد.

 مرگ یک زن بر اثر نیش عنکبوت منزوی

یک زن در ایتالیا در مدت کوتاهی پس از اینکه توسط یک عنکبوت منزوی ،( یکی از بستگان بدنام عنکبوت گوشه نشین قهوه ای) گزیده شد ، درگذشت.سم عنکبوت به سلول های قرمز خون، که مسئول حمل اکسیژن در خون می باشند آسیب رسانده و اکسیژن به اندازه کافی به بدن نمی رسد. پادزهر سم عنکبوت منزوی در ایتالیا (یا ایالات متحده) در دسترس نیست، به طوری که پزشکان فقط از طریق مراقبت های حمایتی برای نجات زن  تلاش کردند  به عبارت دیگر، پزشکان  تمام تلاش خود را صرف درمان علائم او و زنده نگه داشتن این زن کردند تا بدن خود را از شر زهر خلاص کند . با این حال، زن حدود 12 ساعت پس از بستری شدن در بیمارستان درگذشت. (سیارک)

مزایای اهدای خون برای انسان

اهدای خون یک راه خوب برای کمک به دیگران است، یک مرد 83 ساله،به طور منظم برای حدود 20 سال خون اهدا می کرد.او در زندگی  آموخته بود که با اهدا خون علائم بیماری ارثی که به آن مبتلا بود کاهش می یابد.مرد به بیماری  هموکروماتوز ارثی، که باعث جذب بیش از حد آهن از مواد غذایی در بدن می شود مبتلا بود . آهن اضافی در بدن باعث  آسیب های کبدی می گردد. تنها راه برای درمان این بیماری حذف آهن  اضافی از بدن است که با اهدا خون انجام می شود ، به عبارت دیگر، کاری که این مرد برای سال ها  انجام می داد. (سیارک)

هذیان گلوتن

هذیان شدید یک زن 37 ساله به علت شایع بیماری سلیاک ، پزشکان رژیم غذایی فاقد گلوتن برای او تجویز کردند این علائم توهم زن درزمان نخوردن گلوتن، ار بین می رفت. با این حال، هنگامی که او سهوا  مواد حاوی گلوتن مصرف  می کرد هذیان و توهم برمی گشت.

سلیاک: نوعی بیماری گوارشی است که به پرزهای روده کوچک آسیب رسانده و سبب اختلال در جذب مواد مغذی می‌گردد. افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا می شوند پروتئینی به نام گلوتن را که در گندم، جو، چاودار و احتمالاً جودو سر وجود دارد، نمی‌توانند تحمل نمایند. زمانی که بیماران مبتلا به سلیاک، غذاهای حاوی گلوتن مصرف می‌کنند، سیستم ایمنی بدن آن‌ها پاسخی را به صورت تخریب روده کوچک صادر می‌نماید. این تخریب به خصوص در پرزهای انگشتانه‌ای روده که مواد مغذی داخل آنها جذب می‌شوند، ایجاد می‌گردد. به دنبال آسیب پرزهای روده‌ای فرد بدون توجه به مقدار غذایی که می‌خورد، مبتلا به سوء تغذیه می‌شود. به دلیل این که سیستم ایمنی خود فرد سبب تخریب و آسیب پرزهای روده کوچک می‌شود، این بیماری، به عنوان یک بیماری خود ایمنی نامیده می‌شودو از طرف دیگر به علت این که مواد مغذی جذب نمی‌شوند، می‌تواند به عنوان یک بیماری سوء جذبی مورد نظر قرار گیرد.

لایه ای از کلسیم در جدار داخلی مثانه  یک مرد

این مرد که بادرد هنگام ادرار و وجود خون در ادرار خود به بیمارستان مراجعه کرده بود ، با انگل شیستوزوما، که در بسیاری از نقاط جهان شایع است  آلوده شده بود .

کرم های انگلی در نزدیکی مثانه و حالب مرد زندگی می کردند.چون کرم ها بویژه در مثانه رگ ها را پاره می کنند و باعث ضخیم شدن مخاط مثانه می گردد. در کنار به تله افتادن تخم در مثانه و همچنین ایجاد نقاط فیبروزه و رسوب املاح ادرار در مخاط ادرار باعث کاهش خاصیت الاستسیته مثانه می شود و تکرر ادرار ایجاد می گردد .زمانی که پزشکان اسکن لگن برای این مرد انجام دادند، آنها یک لبه نازک از کلسیفیکاسیون شبیه پوسته تخم مرغ در داخل مثانه او مشاهده کردند. درمان کلسیفیکاسیون ، بعد ازدرمان عفونت انجام شد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • dorsa 87 :

    گلوله مو حالم رو بهم زد بعضی ها رو دیدم که وقتی استرس دارن یه دسته از موهاشونو تو دهنشون می کنن

    1395/10/28 13:12
  • Trisha 479 :

    Well these Colors certainly worked torehteg... I think this color combination is Great.. And I love the papers too.. The color you have used for her dress.. I have never heard of.. maybe it is a limited edition or something.. But Beautiful it is... And Flowers matched Perfect!.. :o) Have a Great Monday!.. :o)

    1395/12/27 8:51

بیشتر بخوانید