معنی

چریش (Neem)

 

در قرن 21 ميليون ها دلار در زمينه مبارزه با آفات و بیماری ها براي حل مشكلات جهاني سرمايه ‌گذاري می شود , به ويژه در زمينه ساخت وتوسعه تجاري آفت‌كش‌‌ها بنابر این توجه جها نيان در آینده به اين درخت معجزه‌آسا با توان تجاري بالا بیشتر معطوف شده است .

دربرخی از منابع مذهبي و تاريخي هند باستان، برای مثال, Agni-puranam(300 تا 750 قبل از ميلاد) به خواص درماني اين گياه براي درمان جذام ونیز در padma-puranam به خواص طول عمر انسان اشاره کرده اند. در ريگ ودا Rigveda ازNeem به عنوان عامل كنترل آفات آورده شده . نام اين درخت در سانسكريت Sarvaroganivarini و Arishta مي‌باشد كه معنا و مفهوم آن "تسكين دهنده و يا التيام بخش هر نوع بيماري می باشد“. درخت Neem "Kalpavriksh" يا درخت برآورنده حاجات و آرزوها ناميده می شود. در محوطه بیشتر معابد و بناهاي مذهبي هند حداقل يك درخت Neem دیده می شود.(سیارک
چریش (Neem) درختي هميشه سبز به ارتفاع 15 الي 20 متر كه گاهي به 40 مترنیز مي‌رسد. شبيه درخت بلوط ,  عمر درخت حدود 100 تا 150 سال و دارای گلها خوشه‌اي است که در هر خوشه 150 تا 250 گل می روید. طول  هر برگ حدود 20 تا 40 سانتيمتر است . گلها سفيد تا زرد كم رنگ و دو جنسي. درخت چریش (Neem) از سال چهارم و پنجم به گل مي‌نشیند و تا پس از صد سالگي گل می دهد. گلهاي اين درخت معطّر و عطري شبيه  بوی عسل می دهند، بنابراين درختي شهدزا  می باشد و مناسب براي زنبور عسل.ميو‌ه‌ها شبيه زيتون و به طول دو سانتيمتر. رنگ ميوه ها ابتدا سبز و سپس به رنگ سبز متمايل به زرد هستند. در شرايط جنوب هند فصل گل‌دهي از ژانويه تا مي است . فصل رسيدن ميوه‌ها از می تا اگوست می باشد . (سیارک)            

استفاده از تركيبات بيولوژيك Neem در طب سنتي

خاصيت Anticeptic :برگ درخت چریش. برخي از افراد به منظور جلوگيري از بروز بيماري‌ها برگ اين درخت را در آب خیس کرده  و صبح روز بعد عصاره آنرا میخورند.(سیارک
استفاده از خمير برگ اين درخت براي درمان بيماري‌هاي پوستي مانند جرب.
قرار دادن برگ اين درخت در بستر بيماراني كه به بيماري‌هاي آبله و سرخك مبتلا شده اند.
جوشانده برگ چریش براي درمان بيماري يرقان و مالاريا نوشیده می شود.
استفاده از برگ درخت چریش براي درمان روماتيسم، بيماري‌هاي قلبي و تصفيه خون.
مصرف جوشانده برگ درخت براي درمان توبركولوز، ديابت، اسهال و تهوع.
بسياري از روستائيان در فصل شروع بيماري مالاريا براي جلوگيري از ابتلاء زير درخت چریش مي‌خوابند تا از حمله پشه‌ها در امان بمانند.
در شمال و مركز شبه قاره هند از ساقه‌هاي نرم اين درخت براي مسواك زدن استفاده می کنند.
براي جلوگيري از حاملگی از پوست درخت به صورت خوراكي استفاده می کنند.
برگ درخت چریش به عنوان چاشني در غذا کاربرد دارد.
روغن مغز دانه به عنوان نوشدارو و پادزهر در مقابل گزش مار و عقرب استفاده می شود.
 براي دفع كرم‌هاي گرداز جوشانده گیاه استفاده می شود.  

امیدوارم این پست را مفید بدانید.لطفا نظرتان را بصورت کامتنت در زیر بیان کنید. در اسرع وقت به آنها پاسخ می دهم. از شما برای خواندن این پست تشکر می کنم. (سیارک)  

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.