سبزی چریش

 

چریش چیست

چریش نوعی گیاه خوراکی کوهی در خراسان شمالی که در فصل بهار در دامنه کوه ها سبز می شود.
هر بوته گياه چریش دارای چندين برگ ، مانند تره می باشد که قسمت انتهايی آن در غلافی سفيدرنگ جمع شده است. گیاه چریش کوهی در فصل بهار در همه سبزی فروشی ها بفروش می رسد  مردم خراسان شمالی با چریش بجنورد بخصوص روستاييان با استفاده از اين گياه آشی موسوم به آش چريش، آش یارمه و  نانی به نام نان چريشی تهیه می نمایند.

آش چريشی مخلوطی از حبوبات، بلغور و گياه چريش می باشد و نان چريشی را با استفاده از خمير، زردچوبه، سيب زمينی، پياز، روغن حيوانی و گياه چریش کوهی در تنور پخته می پزند.

گياه چريش از گیاهان دارویی در خراسان شمالی به لحاظ شرايط اقليمی آن بخصوص در مناطق شمالی در منطقه گلول شيروان، راز و جرگلان، ارتفاعات اسدلی و كوه شاه جهان اسفراين، سالوك، كوه بهار، قزلق و شوقان جاجرم و مناطقي از شهرستان مانه و سملقان (SEMELGHAN )سبز می شود 

كارشناسان منابع طبيعي خراسان شمالی، برای جلوگیری از تخریب مراتع و پیشگیری از نابودی این گیاه ، آموزش بهره‌برداران در شناسايي گونه‌هاي قابل بهره برداري، زمان گلدهي، زمان رسيدگي و بهترين زمان برداشت ريشه‌ها را حايز اهميت مي دانند .

ريشه‌های غده‌ای برخي از اين گونه‌ها چسبناك است كه موارد استفاده از آن در مناطق مختلفی از جمله ايران، تركمنستان و افغانستان به عنوان چسب طبيعي مشاهده می شود.

این گیاه علاوه بر مصرف خوراکی ، دارای  قابلیت دارویی نیز می باشد .

علاوه بر مصرف دارویی چریش به‌تنهایی و یا در ترکیب با سایر گیاهان ارزش آن مضاعف می‌گردد و در طب سنتی از این داروی گیاهی برای مداوای عوارض لکه‌های پوستی، اگزما، شکستگی اعضای بدن و جلوگیری ‌از ریزش مو و تقویت پیازمو نیز به کار می رود .

کارشناسان با تاکید بر اینکه هنگام برداشت، فقط باید برگ این گیاه جدا شود و از ریشه کندن آن خودداری گردد زیرا قطع گیاه چریش از ریشه موجب کاهش رویش آن در سال آتی می شود.

لازم به ذکر است که سبزی چریش بوته است و با درخت neem یا درخت چریش متفاوت است. 

 

خواص چریش

خواص ضدباکتریایی چریش

با مصرف خوراکی گیاه چریش، درست کردن غذا با سبزی چریش و استفاده  موضعی چریش  باکتری‌ها را کنترل کرده و زمینه رشد فزاینده آنها را از بین می برید و بدین ترتیب مجبور نمی باشید تا انرژی بدن را صرف مقابله با آنها کنید . اگر روزانه میزان معینی چریش مصرف کنید، باکتری‌های مضر روده‌ای را نابود کرده و به طور کلی روده شما پاک و عاری از هرگونه عفونت می شود.

خواص گیاه چریش

معمولا در نقاطی از بدن که بوی نامطبوعی به مشام می رسد نشانه  میزان فعالیت  زیاد باکتری‌ها در آن نقطه می باشد. تقریبا همه به نوعی متحمل مشکلات پوستی خفیفی می باشند. اگر مقداری برگ چریش را پیش از استحمام روی پوست خود بمالید و بگذارید تا مدتی  مانده و خشک گردد و سپس با آب شستشو دهید ، باکتری های آن منطقه را پاکسازی می نماید.

 

شیوه دیگری از کاربرد موضعی چریش

استفاده از سبزی کوهی چریش :
چند برگ چریش را به مدت یک شب در آب خیس نمایید و صبح با این آببدن خود را بشویید .بعد از استحمام با این آب پوستی پاک و درخشان خواهید داشت.

 

عوارض در صورت مصرف بیش از حد چریش

در صورت مصرف بیش از حد، چریش موجب نابودی نطفه می‌ شود . خانم‌های باردار در چهار تا پنج ماه اول بارداری که جنین در حال رشد می باشد نباید چریش مصرف نمایند. چریش صدمه‌ای به تخمدان نمی زند اما دمای مضاعفی در آن ناحیه بوجود می آورد و درهنگام بارداری که دمای بدن به طور طبیعی بالا می رود، این گرمای مضاعف ممکن است باعث صدمه به نطفه شود.

 

خانم‌هایی که قصد باردار شدن  را دارند نباید چریش مصرف نمایند زیرا موجب گرمای مضاعف شده و این امر تهدیدی مشابه با یک جسم خارجی برای جنین به حساب می آید .اگر دمای بدن بالا رود تغییرات خاصی در دستگاه‌های بدن بوجود می آید، که زنان بیش از مردان متوجه این موضوع می شوند. بعد از آغاز مصرف روزانه چریش، فواصل چرخه قاعدگی برخی از خانم‌ها کوتاه‌تر می‌گردد.

 

در این موارد فقط کافیست آب بیشتری بیاشامید. اگر آشامیدن آب به تنهایی برای کاهش دمای بدن کافی نبود، یک برش کوچک لیمو یا کمی آب لیمو به آب مصرفی خود اضافه کنید و اگر باز هم مثمر ثمر نبود، آب gourd بنوشید که از خواص خنک‌کنندگی برخوردار می باشد. گزینه‌ دیگر مصرف روغن کرچک می باشد. اگر مقدار کمی از آن را به داخل ناف، اطراف چاکرای قلب، چال گردن و پشت گوش خود مالش دهید، بی‌درنگ احساس خنکی می کنید.

 

استفاده از چریش به صورت داخلی در موارد عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی، واکنش های آلرژیک مثل آسم، دیابت، مشکلات گوارشی مانند زخم معده و اختلالات کبدی مرسوم می باشد. این داروی قوی و مؤثر معمولا بی خطر به نظر می رآید ولی برای مصرف داخلی آن بعد از مشورت با یک پزشک گیاهی اقدام کنید. چریش اثر ضدبارداری و پیشگیری از آن را دارا می باشد  و زنانی که قصددارند  باردار شوند از مصرف آن خودداری نمایند.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید