شماره تماس برای کودک آزاری و خشونت خانگی

غالبا مردم زمانی که متوجه مواردی همچون کودک آزاری و همسرآزاری می شوند  به جای تماس با شماره 123به شماره 110 زنگ می زنند، این موضوع نشاندهنده عدم‌شناخت جامعه از فعالیت‌های اورژانس اجتماعی می باشد.شماره 123 متعلق به اورژانس اجتماعی می باشد که از سال 1387 خدمات خود را در حوزه آسیب‌های اجتماعی از جمله آزار و اذیت همسر، کودک و سالمند آزاری خدمات مختلفی را از مشاوره گرفته تا صدور حکم قضایی شروع کرده است.عمده خدمات مددکاران برای جلوگیری از وقوع جرم  می باشد.
بر اساس آماری که احمد خاکی٬ معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران اعلام نموده است٬ از مجموع بیش از ۳۰۰ هزار تماس تلفنی با اورژانس تهران در یک سال گذشته٬ بیش از ۲۶۰۰ مورد مربوط به کودک‌آزاری می باشد.
به گفته آقای خاکی٬ بیش از ۳۹۰۰ کودک خیابانی در بهزیستی دارای پرونده هستند که ۶۲ درصد آنان کودکان غیرایرانی می باشند.
بر اساس آیین‌نامه خدمات فوریت‌های اجتماعی که در هیات وزیران تصویب شده٬ مراکز اورژانس اجتماعی زیر نظر سازمان بهزیستی و وزارت کار٬ موظف می باشند به افرادی که به علت خشونت خانگی آسیب دیده‌اند٬ از جمله کودکان و همسران و معلولان خدمات فوری ارائه نمایند.
از ابتدای تاسیس اورژانس اجتماعی گزارش آزار کودکان٬ از اصلی‌ترین موضوعاتی می باشد که شهروندان به خاطر آن با بهزیستی تماس می‌ گرفته اند.

شهیندخت مولاوری٬ معاون رئیس‌جمهوری ایران٬ به‌تازگی گفته که لایحه تامین امنیت زنان و کودکان در برابر خشونت برای تصمیم‌گیری به قوه قضاییه فرستاده شده اما  تا کنون این نهاد تصمیمی برای آن نگرفته است.در این لایحه  پدر و مادری که کودکشان رااذیت و آزار کنند، مجازات می شوند.
اما مجازات آزاردهندگان چه می باشد؟
تا قبل از سال ۱۳۸۱، آزار کودکان جنبه خصوصی داشت و تنهادر صورتی که  شکایتی صورت می گرفت  پیگیری می شد. اما با مصوبه مجلس در سال ۱۳۸۱کوذک آزاری جنبه عمومی پیدا نمود.
بر اساس ماده چهار آن مصوبه، صدمه، آزار، شکنجه جسمی و روحی کودکان، جلوگیری از تحصیل آنان، رسیدگی نکردن به سلامت و بهداشت جسمی و روانی کودکان  جرم به حساب می آمد و حداکثر  شش ماه زندان یا پرداخت جریمه نقدی، مجازات داشت!!!. مجازاتی که به قول فعالان حقوق کودکان، ناکافی و غیربازدارنده می باشد..
علاوه بر آن مصونیت پدر به عنوان ولی اصلی کودک در برابر قانون زیادتر است.
به نظر فعالان حقوق بشر، افرادی که کودکان را آزارو اذیت می‌کنند باید برای مدت طولانی‌تر تحت نظرقرار بگیرند تا از تکرار جرم جلوگیریگردد. (سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید