چرا صومعه معروف ببر در تایلند بسته شد

ببر

صومعه ببر مکانی بی نظیر در تایلند ، که هر ساله هزاران گردشگر را به خود جلب می کند ، چند سال پیش در مرکز یک رسوایی زشت واقع  شد. بهشت ببر های معروف ، جایی که همه گردشگران می توانستند توله های ببر را از یک بطری تغذیه کنند ، با آنها  قدم بزنند و حتی با این شکارچیان شنا کنند ، شروع به متهم کردن آنها به تجارت از طریق حیوانات و نگه داشتن حیوانات در شرایط وحشتناک کردند. جالب اینجاست که در اخبار امروز می توانید روایات بسیار متناقضی از شاهدان عینی را ببینید که با چشمان خود صومعه ببر را دیدند.


تاریخ صومعه بودایی وات Pa Luangta Bua Yanasampanno ، که در غرب تایلند واقع شده است ، در اوایل دهه 2000 مشهور شد. در آگوست 1994 ، خانواده ثروتمند تایلندی هون زمین خود را به یکی از واعظان بودایی تایلند اهدا کردند تا یک صومعه جدید تأسیس کنند. این صومعه بلافاصله به یک پناهگاه نه تنها برای مردم بلکه برای حیوانات وحشی تبدیل شد. حیوان خانگی اول ، پرنده های وحشی و سپس طاووس ها بودند که خود را در پارک در نزدیکی صومعه مستقر کردند ، بعد از آن یک گراز وحشی زخمی بود ، که بهبود یافت و به همراه خانواده به حیات وحش بازگشت.

 

صومعه ببر
هنوز مقالاتی درباره  ببر ها بصورت گسترده در اینترنت پخش می شود


در فوریه سال 1999 ، روستاییان توله ببر مجروح شده را بدون پدر و مادر برای راهبان به ارمغان آوردند. این حیوان خانگی درگذشت ، اما به زودی چند توله ببر یتیم کوچک در صومعه ظاهر شدند. برخی به لطف شکارچیان تنها مانده بودند ، برخی دیگر در خانه نگهداری می شدند ، اما پس از آن تصمیم به خلاص شدن از شر یک حیوان بزرگ شده گرفتند. صومعه همه را پذیرفت. راهب ها بدون مهارت ویژه ،  توله ها را پرورش می دادند. در آغاز ژانویه 2011 ، 85  ببر در  صومعه وجود داشتند که نیمی از آنها هنوز نوزاد بودند.

گربه های بزرگ از غذای آماده گربه  و گوشت مرغ آب پز تغذیه می شدند - همانطور که در وب سایت صومعه توضیح داده شده است ، راهبان سعی می کردند از حیوانات خانگی خود در برابر طعم خون محافظت کنند. در نگاه اول ، واقعاً کارآمد بود. در عکس هایی که در وب منتشر شده است ، ببرها با همزیستی با یکدیگر و مراقبانشان زندگی می کردند ، به گردشگران اجازه می دادند عکس های جسورانه بگیرند و با میل خود به مردم نزدیک شوند. در روزهای اوج خود ، این معبد توسط 300 تا 600 گردشگر در روز مورد بازدید قرار می گرفت - علیرغم اینکه تقریباً سه ساعت رانندگی از بانکوک تا صومعه  لازم بود و هزینه بلیط ورودی نسبتاً بالایی داشت، دهها داوطلب از کشورهای مختلف برای کمک به راهبان در مراقبت از حیوانات در این صومعه کار کردند. این تجارت گردشگری 5.7 میلیون دلار در سال برای صومعه به ارمغان می آورد.

 

گردشگران
گردشگران در صومعه ببر در تایلند


به تدریج ، این صومعه شروع به تبدیل شدن به یک باغ وحش تمام عیار کرد. علاوه بر جمعیت زیادی از ببرها ، بیش از 300 نمونه از گونه های دیگر در آنجا زندگی می کردند: طاووس ، گاو ، گاومیش آسیایی ، گوزن ، خوک ، بز ، خرس ، شیر ، میمون و شتر. چنین گوشه ای از زندگی حیات وحش ، بدون مجوز فعالیت می کرد ، به تدریج توجه مقامات را به خود جلب می کند ، به خصوص که بررسی های گردشگران پس از بازدید اغلب مبهم بود. بازرسی های صورت گرفته تأیید کردند که حیوانات همیشه در شرایطی مانند مواردی که برای عموم نشان داده می شوند نگهداری نمی شوند. در طول چند سال ، Care for the Wild International اطلاعاتی را جمع آوری کرده است که این صومعه با نگهداری از حیوانات شکارچی مشکل دارد و خدمات دامپزشکی مناسبی ندارد ، همیشه غذای کافی وجود ندارد و هرچه ارتباط با گردشگران بیشتر باشد ، حیوانات باید انعطاف پذیر تر باشند ، اغلب تحت تأثیر مواد مخدرهستند. اتهام مبادلات مخفیانه با صاحب یک مزرعه ببر در لائوس به ویژه شدید بود.

 

راهب بودایی
صومعه ببر در تایلند

 

پس از گزارشی که شواهدی از چنین حقایقی ارائه کرده است ، ائتلاف 39 سازمان محیط زیست به مدیرکل پارک های ملی تایلند روی آورد. نتیجه گیری در این نامه ناامید کننده است: "صومعه دارای ابزار ، مهارت ، تماس با باغ وحش های معتبر یا حتی تمایل به مقابله با ببرهای خود بر این اساس نیست. در عوض ، او انگیزه دارد تا ببرها را به گردشگران نشان دهد و ببرها را برای سود غیرقانونی تجارت کند. "

در ماه مه 2016 ، عملیاتی برای خروج ببرها از صومعه آغاز شد. در آن زمان تعداد آنها تقریباً 150 ببر بود. برای انجام چنین کارهایی در مقیاس بزرگ ، بیش از 2 هزار نفر از جمله دامپزشکان ، کارمندان اداره حفاظت از حیات وحش ، پلیس محلی و ارتش درگیر شدند. حیوانات با دارت های آرام بخش آرام گرفتند و روی اتومبیل ها بارگیری شدند. همه ببرها به باغ وحش ها و ذخیره ایالتی فرستاده شدند. ترسناکترین یافته ، چند ده توله مرده بود که در مطب دامپزشکی منجمد شدند. همانطور که نمایندگان این صومعه توضیح دادند ، همه حیوانات به دلایل طبیعی جان خود را از دست دادند.

 

ببر در تایلند
خارج کردن حیوانات از صومعه در  2016

متأسفانه سرنوشت گربه های عظیم که از صومعه خارج شده اند خیلی خوشحال کننده نبود. با گذشت سالها ، بیش از نیمی از آنها جان باخته اند. از میان این دلایل ، متخصصان وضعیت نامساعد حیوانات ، بیماری ها و حتی وراثت را می نامند - در نتیجه آمیزش های نزدیک به هم ، بسیاری از آنها یک دسته کامل از بیماری ها را دریافت کردند. این داده ها اتهامات مربوط به صومعه را تأیید می کنند ، اما نظرات دیگری نیز وجود دارد. بنابراین ، برخی از مدافعان باغ وحش(zoo defenders) که به مراقبت از ببرهای معبد کمک کرده اند معتقدند که علت مرگ جمعی خروج بدون برنامه ریزی ببر ها از صومعه و آماده نبودن باغ وحش ها برای دریافت بسیاری از گربه های بزرگ است. به گفته آنها بسیاری در زمان خارج شدن از صومعه سالم بودند اما نتوانستند به رژیم غذایی جدید عادت کنند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید