کاخ چائوشسکو با 700 معمار بزرگترین ساختمان در جهان است

کاخ چائوشسکو

برای سالهای طولانی ، رد دستاوردهای سیستم سوسیالیستی در اروپا پرورش یافت ، تاریخ دوباره ترسیم شد و ارزیابی یک طرفه از وقایع و حتی شاهکارهای معماری ارائه شد. مجموعه بنای یادبود کاخ پارلمان رومانی که سرسختانه "کاخ چائوشسکو" نامیده می شود ، از این قاعده مستثنی نبود ، گرچه واقعاً یک ساختمان دولتی است. ساختمان اداری در مقیاس بزرگ به عنوان بزرگترین ساختمان اروپا و سنگین ترین سازه کره زمین در نظر گرفته شده است.  این مجموعه از معماری مجلل و چشمگیری برخوردار است.

 

کاخ چائوشسکو
کاخ چائوشسکو میراث چشمگیر معماری از سراسر اروپا (بخارست ، رومانی) است.

 

پایتخت رومانی ، بخارست ، می تواند افتخار کند که آنها یکی از بزرگترین سازه ها را بر روی کره زمین ساخته اند ،  این یک شاهکار واقعی معماری است که از لحاظ شکوه و عظمت بسیار چشمگیر است. الهام دهنده ایدئولوژیک ساخت چنین سازه پر زرق و برق خانه مردم (Rum. Casa Poporului) یا مجلس جمهوری (Rum. Casa Republicii) رهبر دولت سوسیالیست وقت ، نیکلای چائوشسکو بود.

 

کاخ چائوشسکو

فقط 5 سال طول کشید تا ساخت و تزئین مجموعه غول پیکر معماری (خانه مردم ، رومانی) به پایان برسد.

 

وی ابتکار ایجاد یک ساختمان اداری باشکوه را آغاز کرد که برای استقرار مقرهای اصلی نهادهای اصلی دولتی برنامه ریزی شده بود. ساخت و ساز در تابستان 1984 تحت رهبری معمار ارشد آنکا پترسکو آغاز شد ، که در آن زمان افراد کمی او را می شناختند. این پروژه او بود که در خلق آن 3 سال وقت صرف کرد و برنده مسابقه شد.

 

کاخ چائوشسکو

کاخ چائوشسکو ،کاخ پارلمان شاهکاری در زمان خود و تزئین اصلی بخارست (رومانی) است.

 

واقعیت جالب: تا به امروز ،  این ساختمان بزرگ را "کاخ چائوشسکو" می نامند که در اصل چائوشسکو  شخصاً بر ساخت و ساز  آن نظارت داشته است. هنوز می توانید انتقاداتی راجع به این واقعیت که تمام بودجه صرف ساخت آن شده و مردم کاملاً فقیر شده اند را بشنوید. در رومانی ، هنجارهای فروش غلات و غذا گفته می شود ، تقریباً گوشت ، شیر و تخم مرغ در کشور وجود نداشت ، فقط یک لامپ در اتاق مجاز بود و در زمستان استفاده از یخچال و فریزر ممنوع بود و غیره. در آن زمان ، محدودیت هایی واقعاً ایجاد شده بود ، اما دلیل آن یک بدهی عمومی خارجی بود ، که رهبران این کشور سعی کردند آن را در اسرع وقت ، ساخت مترو در بخارست و کانال در دانوب ، پرداخت کنند.

 

کاخ چائوشسکو

سنگ مرمر برای تزئین ساختمان منشأ محلی داشت و عمدتا از روچیتسا (Palatul Parlamentului ، رومانی) تحویل داده می شد.

 

کاخ چائوشسکو
لوسترهای کریستال سنگ طبیعی به دکوراسیون اصلی فضای داخلی تبدیل شده اند (Palatul Parlamentului ، بخارست).

 

در واقع ، توسعه دهندگان برای کاهش هزینه های تسهیلات تمام تلاش خود را انجام دادند. در چارچوب این برنامه ، تصمیم گرفته شد که فقط از سنگ مرمر محلی استفاده شود که از سراسر کشور آورده شده است. و این حجم عظیمی است ، با توجه به اینکه ایجاد خانه مردم بیش از 1 میلیون متر مکعب به طول انجامید. سنگ مرمر سفید ، صورتی و زرد ، 480 هزار متر مربع بتن ، 700 هزار تن فولاد و برنز ، 900 هزار متر مربع چوب سخت ، 3.5 هزار تن بلور ، 200 هزار متر مربع فرش که بیشتر آنها به طور مستقیم در محل بافته شد.

 

کاخ چائوشسکو

تالارهای باشکوه مرمر خانه مردم (Palatul Parlamentului ، رومانی).

 

و این تعجب آور نیست ، زیرا این سازه 350 هزار متر مربع مساحت و 2.55 میلیون متر مکعب حجم دارد. ابعاد کلی ساختمان 270 متر در 240 متر با ارتفاع ساختمان 86 متر و 92 متر زیر زمین است. این کاخ دارای 12 طبقه همکف و 8 طبقه زیرزمینی است که 4 طبقه از آنها هنوز به بهره برداری کامل نرسیده اند. در مجموع ، ساختمان اداری مجهز به 1100 مکان از مناطق مختلف است.

مرجع: بیش از 700 معمار در ایجاد کاخ ، از جمله مهندسان و متخصصان صنایع مختلف ، و همچنین 20 هزار سازنده که همه از رومانی بودند ، کار کردند. در مجموع ، حدود 300 هزار نفر در طراحی کل مجموعه معماری و مناطق اطراف آن کار کردند.

 

کاخ چائوشسکو

برخی از اتاق ها دارای سقف های شفاف با نقاشی زیبا هستند (Palatul Parlamentului ، رومانی).

 

کاخ چائوشسکو
این کاخ دارای چندین اتاق جلسات  است.  (Palatul Parlamentului ، بخارست).

 

با توجه به اینکه هنگام ایجاد فضای داخلی آنها به یک سبک معماری پایبند نبودند ، نمی توان تعیین کرد که کاخ چائوشسکو با کدام سبک معماری تعلق دارد. تنها چیزی که می توان گفت این است که معلوم شد یک کاخ واقعی با ستون های غول پیکر ، پلکان های مرمر ، لوسترهای کریستال (به مقدار 480 قطعه و 1409 لامپ سقفی) و حتی درها ، آینه های بزرگ ، پنجره های رنگی نقاشی شده است ، و این ها ، بعلاوه مبلمان ، آثار هنری و .. است. پایان کار برخی از فضای داخلی تا به امروز کامل نشده است.

 

کاخ چائوشسکو

همراه با ساخت کاخ چائوشسکو یا خانه مردم (رومانی) ، مرکز بخارست دوباره ایجاد شد.  |  عکس

 

کاخ چائوشسکو
ساختمان اصلی اداری اتاق های پارلمان و دادگاه قانون اساسی را در خود جای داده و موزه هنرهای معاصر (پالاتول پارلامتولوئی ، رومانی) نیز دایر است. 


به هر حال ، کاخ پارلمان (همانطور که اکنون نامیده می شود) نه تنها به بزرگترین ساختمان در اروپا تبدیل شد ، بلکه مرکز بخارست را به مکانی خاص در محل ایجاد آنها تبدیل کرد: میدان اصلی قانون اساسی ، که به طور موثری قاب شده است توسط ساختمانهای اداری ، در اینجا بلوار وحدت آغاز می شود که زیبایی و اندازه شانزه لیزه را پشت سر گذاشته است.

 

زلزله

برخی از معابد و بناهای تاریخی قبلاً در اثر زلزله تخریب شده اند و تعداد معدودی نیز دوباره جابجا شده اند.

 

درست است ، به خاطر چنین شکوهی ، پایتخت رومانی 22 کلیسای باستانی ، 6 کنیسه و یک پنجم از بناهای تاریخی قرن 18 و 19 را از دست داده است. ساختمان هایی که مروارید بخارست بودند. آنها به دلیل این واقعیت که تصمیم به ساخت یک مجموعه معماری با شکوه ، که به یک نماد درخشان کشور تبدیل شده است ، تخریب شدند.

نیکولای چائوشسکو از ۱۹۶۵ تا روز اعدامش، دبیرکل حزب کمونیست رومانی و در نتیجه بالاترین مقام آن کشور بود. او رئیس‌جمهور کشور و در واقع حاکم مادام العمر رومانی بود.

 

اعدام چائوشسکو

دیکتاتور برکنار شده نیکلای چائوشسکو و همسرش النا در رومانی اعدام شدند.

 

به مدت دو روز نیکولای و النا چائوشسکو در زندان نظامی پادگان تارگوویسته نگهداری شدند. سپس یک دادگاه نظامی در آنجا تشکیل شد تا دیکتاتور برکنار شده و همسرش را محاکمه کند.
روند کار بیشتر شبیه دعوا بود. احتمالاً چائوشسكو می فهمید كه چگونه پایان می یابد . وی گفت که او رومانیایی ها را تغذیه می کند ، برای آنها مسکن و کار فراهم می کند ، جمهوری سوسیالیست رومانی را به حسادت کل جهان تبدیل می کند.

بعید است كه چائوشسكو دروغ گفته باشد ، بلكه نتایج حكمرانی خود را اینگونه می دیده است.

اعدام چائوشسکو


نیکولای و النا چائوشسکو در 25 دسامبر 1989 تیرباران شدند. کمی بعد ، اجساد را با برزنت پوشانده و به استادیوم فوتبال استئوآ منتقل کردند و در آنجا 24 ساعت دراز کشیدند و پس از آن در قبرستان گنچا در بخارست به خاک سپرده شدند.سپس یک سرباز و یک پزشک به اجساد نزدیک شدند تا واقعی بودن مرگ را اعلام کنند. فیلمبردار درخواست کرد تا روسری آغشته به خون النا را که روی صورتش افتاده بود کنار بزند. بعد از چند لحظه ، او همچنین خواست که سر چائوشسکو را جلوی دوربین بلند کنند. 

اعدام چائوشسکو


گفته شده است که مقامات ارتش چنان غیرمنتظره اقدام به تیراندازی کردند که گروه فیلمبرداری موفق شدند فقط آخرین لحظات مرگ چاوشسکو را که بر اثر زخمی شدن به زمین افتاده ، ضبط کنند. بر اساس برخی گزارش ها ، حداقل 30 گلوله به سمت همسران چائوشسکو شلیک شده است. با این حال ، یکی از اعضای جبهه نجات ملی در سال 1990 گزارش کرد که 120 گلوله در اجساد پیدا شده است.!

اعدام چائوشسکو

توریست ها در محل اعدام چائوشسکو و همسرش

فرزندان اعدام شدگان نیکو ، والنتین و زولا  بلافاصله پس از حوادث دسامبر 1989 دستگیر شدند. نیکو چائوشسکو به نسل کشی و زویا و والنتینا به تخریب اقتصاد ملی متهم شدند. در اوایل سال 1990 ، آنها از بازداشت آزاد شدند. در اکتبر 2006 ، تقریباً 17 سال پس از سقوط قدرت چائوشسکو ، دادگاه رومانی حکم داد که املاکی را که پس از انقلاب از آنها پس گرفته شده بود ، به فرزندانش بازگرداند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید