بازار تبریز شهری درون یک شهر

بازار تبریز
بازار تبریز 1500 سال است که فعالیت دارد. بازار تبریز از قرن شانزدهم که در مسیر جاده بزرگ ابریشم قرار گرفت ، محبوبیت و شهرت جهانی پیدا کرده است.شرق به عنوان یک مرکز تجاری همیشه از موفقیت برخوردار بوده است. لازم به یادآوری است که فقط بازار تبریز ، یک بازار بزرگ و سرپوشیده است که برای چندین قرن فعالیت داشته است.
 
از بازار تبریز در کتابها ، فیلم ها ، ترانه ها ، آثار معماری ، نقاشی های هنرمندان همه ملل یاد شده است. اکنون بازار تبریز در فهرست میراث فرهنگی جهان یونسکو قرار گرفته است. سفر به بازار افسانه ای تبریز که مساحت آن حدود یک کیلومتر است ، یک ماجراجویی واقعی در سرزمین عجایب است. 

تاریخچه بازار تبریز

بازار تبریز

بازار تبریز یک جاذبه و افتخار باستانی تبریز ، پایتخت سابق فارس ، اکنون یک شهر ایرانی است. شهر تبریز در زمان سلطنت سلسله پارس تأسیس شد. در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح. تجارت به تازگی در این منطقه نیمه بیابانی شکوفا شد. مغازه های کوچک ظاهر می شدند و به ساکنان آنها غذا ، پارچه و جواهرات می فروختند.با آغاز عصر سلسله بزرگ صفوی ، ایران به اوج خود رسید. تبریز در قرن شانزدهم به عنوان پایتخت یک کشور عظیم منصوب شد و مرکز زندگی در همه حوزه ها شد:
تجارت؛
فرهنگ؛
تحصیلات؛
هنر
پرورش اسب؛
کشاورزی
بازار تبریز
بازار تبریز توسعه خود را به عنوان یک بازار کوچک برای معامله گران محلی آغاز کرد. شمال تبریز جاده معروف ابریشم بزرگ بود که در طول آن کالاهای نادر و گران از چین به آسیا و اروپا منتقل می شد. با شروع جنگ های اعراب و اروپا ، مسیر به سمت ولوگدا (در روسیه) تغییر مسیر داد ، اما در دهه 1600 صفویان امنیت کاروانها را در خاک خود تضمین کردند.
 
بازار تبریزبازار تبریز
جاده بزرگ ابریشم به ایران منتقل شد. سپس تبریز موقعیت جغرافیایی مطلوبی یافت - جاده های اصلی از شهر به سه جهت اصلی می رفت. کاروان های تجاری از چین در تبریز لنگر انداختند. بازار محلی به تدریج در مقیاس افزایش یافت. کالاهای زیر از بازار تبریز عبور کرده اند:
 
شمش گرانبها؛
لوازم تزئینی؛
اسلحه ، باروت؛
کتابهای دست نوشته قدیمی ؛
ظروف چینی ، ظروف؛
برنج ، چای ، شیرینی؛
 ادویه جات ترشی جات؛
میوه های عجیب و غریب؛
پارچه ، پشم ، چرم
فرش ، ملیله؛
حیوانات
بازار تبریز
همزمان با محبوبیت بازار تبریز ، اندازه آن بزرگتر شد. اکنون این یک بازار کوچک نبود ، بلکه یک غرفه بزرگ خرید داخل سالن بود. ساختمانهای مسکونی ، مدارس ، مساجد در اینجا ظاهر شدند. بازار تبریز به یک "شهر درون یک شهر" تبدیل شده است.
 
 

چگونه به بازار تبریز برویم

بازار تبریزبازار تبریز

چیدمان بازار تبریز

 

بازار تبریز در مرکز شهر تبریز است که در شمال غربی ایران واقع شده است. با هر وسیله حمل و نقل می توانید به شهر بیایید . خودرو سواری، هواپیما ، ایستگاه اتوبوس ، ایستگاه راه آهن و بزرگراه های خوب وجود دارد. می توانید به بازار تبریز بروید:
 
با اتوبوس به ایستگاه "بازار" از کنار ورودی جنوبی بروید ؛
با قطار به تبریز ، سپس 5 کیلومتر از طریق شهر به مقصد بروید.
با ماشین در امتداد جاده اصلی به جنوب شرقی ، 10 دقیقه رانندگی کنید ؛
با مترو به ایستگاه "شهید محقق".
تبادل حمل و نقل به راحتی ایجاد شده است - ارتباطی با همه بزرگترین و نزدیکترین شهرک ها وجود دارد.
 

بازار تبریز امروز

بازار تبریز

بازار تبریز یک مجتمع مهم تجاری ، توریستی و فرهنگی است. بازار تبریز عملاً از نظر بیرونی با زمان قرون وسطایی تفاوت ندارد. نه تنها تجارت در اینجا رونق می گیرد ، بلکه زندگی غنی مردم شهر و گردشگران نیز وجود دارد. در قلمرو بازار تحت پوشش وجود دارد:
 
خرید بازی؛
مدرسه
مساجد
مدارس
گالری ها
مسافرخانه ها
کاروانسراها؛
 حمام ، سونا؛
آرایشگاه ها؛
بازارهای تخصصی برای هر کالا.
 
بازار تبریز
 
منطقه بازار پر از کالاهای منحصر به فرد با کیفیت بالا است. فرش و ظروف تبریز در سراسر جهان مشهور است. قیمت یک فرش دستباف کوچک از 50 دلار شروع می شود . علاوه بر خرید در غرفه ها  بسیار بزرگ ، می توانید نمای کلی از مکان های جالب و جاذبه های محلی را نیز انجام دهید:
بازار تبریز
بازار امیر - پاساژ خرید جواهرات؛
بازار مظفری  ردیف بازار با فرش دستباف منحصر به فرد؛
مسجد جامع- مسجد اصلی
مقبره شاعران - محل دفن شاعران بزرگ فارسی؛
راسته بازار - مکانی که لباس و کفش بصورت سرسام آوری فروخته می شود.
بازار تبریز
سفر به بازار تبریز با احساسات زنده ، عجیب و غریب و روح تاریخ همراه است. ایرانیان مردمانی صمیمی و صلح جو محسوب می شوند و  با  گردشگران با احترام رفتار می کنند که این امر توسعه مداوم بازار باستان تبریز را تأیید می کند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید