پل چوبی زیبا در داغستان که بدون هیچ میخی ساخته شده است

پل چوبی

درباره چگونگی موفقیت مردم باستان در معماری و طراحی ساخت اهرام مصر یا سایر ساختارهای بزرگ و پیچیده  ، بحث و جدال همچنان ادامه دارد. یک پل با ارتفاع نسبتا بلند و غیرمعمول قوی در داغستان ، ساخته شده از چوب ، بدون حتی یک میخ - حتی اگر به اندازه همان اهرام مصر مشهور و با شکوه نباشد ، اما این از ابهت این پل چیزی کم نمی کندو به همان اندازه مرموز است .چه کسانی معماری و طراحی این پل زیبا را انجام داده اند؟ چه زمانی در اینجا ساخته شد ؟ چگونه مردم محلی ، یعنی طبساران ، توانستند آن را بسازند؟

 

خودرو ها براحتی از روی این پل تردد می کنند 

شکاکان معتقدند که این پل قدمتی بیش از 200 سال ندارد و ساخت آن را به قرن نوزدهم نسبت می دهند ، اما بسیاری از ساکنان محلی استدلال می کنند که این سازه چوبی از زمان خیلی قبل تر  در اینجا ایستاده است - آنها از نیاکان خود شنیدند که قدمت آن 700-800 سال است.این پل در نزدیکی روستای گلی (تلفظ دیگر جولی) از منطقه طبساران داغستان واقع شده است و به درستی می توان آن را یک بنای تاریخی و همچنین یک بنای معماری در نظر گرفت.

 

پل چوبی

کمتر گردشگری درباره این جذابیت می داند ، اما بی نظیر است.  / عکس


با وجود این واقعیت که این پل بسیار قدیمی است (حتی اگر فرض کنیم که 800 نیست بلکه 200 سال قدمت دارد ، برای یک ساختمان چوبی هنوز مدت زمان طولانی است) ، هنوز هم با شکوه به نظر می رسد. علاوه بر این ، طراحی بسیار قابل اعتماد است. پیرمردان  به یاد دارند که  بار ها در این پل ، گاوهایی با چرخ دستی های سنگین مرتباً در رفت و آمد بودن ، اما اکنون  برای عبور  خودرو های  سواری قابل استفاده است. ارتفاع پل در حدود ده متر است.

 

پل چوبی

ارتفاع پل - ده متر

این پل از چوبها  و تیرهای چوبی ضخیم ساخته شده است . به هر حال ، براکت فلزی ، که در یک طرف پل دیده شود ، هیچ نقش کاربردی ندارد. چرا آنها آن را اینجا گذاشته اند ، مشخص نیست.

 

پل چوبی

قطعه ای از ساختار این پل بزرگ.  / عکس

 

مشخص است که این پل توسط ساکنان محلی ساخته شده است و فقط چوب و سنگ در اختیار آنها بوده است. و فقط می توان  مهارت دانش مهندسی را تحسین کرد.

 

پل چوبی

قطعه ای از پل.  / عکس

 

طبساران قشر بزرگی از مردم است که در داغستان زندگی می کنند. شماری از محققان بر این باورند که اصل این نام ایرانی است. به گفته مورخین ، ساکنان محلی فقط هنگام برقراری ارتباط با مردمان همسایه ، خود را "طبسارنار" می نامیدند ، به عبارت دیگر این نام رسمی آنها بود. در میان خود ، آنها در مورد مردم قبیله "kapgan"  صحبت می کردند.

طبق نسخه دیگرمردم  طبساران ، به عنوان یک گروه جداگانه ، از آلبانیای قفقاز سرچشمه گرفت - امپراطوری بزرگی که در سده های اول قبل از میلاد پدید آمد. در آن زمان آنها جنگجویان خوبی بودند ، اما وقتی نیاز به جنگ از بین رفت ، طبسارانیان به حرفه های مسالمت آمیز روی آوردند ، به دامداری مشغول شدند ، انواع صنایع دستی و در دشت ها - باغداری و رشد انگور.

 

داغستان

طبساران.  / عکس

داغستان

این طبیعت شگفت انگیز و افراد سخت کوش و جالب دارد.  / عکس

 

از آنجا که منطقه طبساران از نظر تعداد جنگل ها در داغستان جنوبی کمبودی ندارد (در واقع نیمی از قلمرو توسط جنگل ها اشغال شده است) ، کمبود مصالح ساختمانی ندارند.

 

پل چوبی

به هر حال ، طبیعت در اینجا به قدری زیباست که به این سرزمینها حتی "سوئیس داغستان " نیز گفته می شود.طبیعتی زیبا و بکر برای گردشگری


همانطور که تاریخ نشان می دهد ، مردم عادی گاهی اوقات می توانند چیزهای شگفت انگیزی بسازند. و لازم نیست مهندس حرفه ای یا سازنده باشند. نکته اصلی این است که تخیل ، خلاقیت و میل بزرگ برای رسیدن به هدف داشته باشند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید