کریستوف کلمب یک قهرمان یا شرور ، چگونه افسانه کاشف بزرگ بوجود آمد

کریستوفر کلمب

کریستوف کلمب مردی افسانه ای است ، یکی از افراد مشهور و چهره ای قهرمان در تاریخ جهان! اولین کاوشگر برای ایجاد حضور اروپایی ها در دنیای جدید. شخصیت او بسیار جنجالی است! در محافل مسیحی ، کلمب تقریباً یک مقدس است ، روز ورود او به آمریکا یک تعطیلات ملی است. اما در حقیقت ، او کیست؟ یک کاشف قهرمان یا یک شرور حریص؟


کریستوف کلمب قطعاً دنیا را تغییر داد. با او بود که استعمار جهان جدید آغاز شد. عواقب این هم مثبت و هم منفی بود. از یک سو با معرفی محصولات جدید قاره های دیگر مانند قهوه از آفریقا ، نیشکر از آسیا و گندم از اروپا ، چشم انداز آمریکا تغییر کرده است. این امر فواید بسیاری برای بومیان آمریکا به همراه داشته است. دنیای جدید محصولاتی مانند گوجه فرنگی ، ذرت و سیب زمینی را برای ما به ارمغان آورد که به تغذیه جمعیت رو به رشد اروپا کمک کرد. 

 

کریستوف کلمب

پرتره کریستوف کلمب ، 1519.

 

در کنار این ، استعمار منجر به نابودی تقریبا کامل بسیاری از مردمان بومی و فرهنگ های قاره آمریکا شد. انتقال جهانی گیاهان ، حیوانات ، آلودگی به بیماری هایی که جمعیت بومی تا آن زمان درگیر نشده بود  ، همه اینها عواقب منفی به همراه داشت. علاوه بر این ، اختلاط بی سابقه ای از فرهنگ ها رخ داده بود.

 

نقشه سفر کریستوفر کلمب

نقشه سفر کریستوف کلمب.

 

آمریکا به مکانی تبدیل شد که انواع ماجراجویان به آنجا مهاجرت کردند . اما این مهاجرت ها خوب پیش نرفت. درگیری های بین محلی ها و مهاجران رخ می داد. اولین مهاجران ایتالیایی با تبعیض شدید روبرو شدند. اما کریستوف کلمب به آنها کمک کرد به این معنا که قهرمان ملی آمریکایی جوان ملوانی از جنوا بود. ایتالیایی معروف - یک چهره مهم تاریخی  و انگیزه ای قدرتمند به مهاجران ایتالیایی  داد.

 

کریستوف کلمب

کریستوف کلمب ملوانی از جنوا یک قهرمان آمریکایی است.

 

Columbus Day یک روز ملی است که می توانید میراث کریستوف کلمب را جشن بگیرید اما اخیراً مورخان توجه بیشتری به جنبه های منفی میراث کلمبوس به ویژه در رابطه با جوامع بومی نشان داده اند.در سالهای اخیر منتقدان روز کلمبوس خواستار آن شده اند که این روز به بزرگداشت بومیان آمریکا تغییر نام پیدا کند؛ بومیانی که با ورود اروپاییان "دوره تاریکی" را تجربه کردند.در آمریکا، روز کلمبوس دومین دوشنبه ماه اکتبر هر سال است و در شهرهای مختلف به همین مناسبت جشن‌ها و رژه‌های خیابانی برگزار می‌شود.

 

فیلم کریستوف کلمب

صحنه ای از فیلم Columbus 1985.

چرا کلیسا کریستوف کلمب را عملاً مقدس می داند

این از مدتها قبل آغاز شد که کاشف به سمبل هویت ایتالیایی و آمریکایی تبدیل شود. در ابتدا او توسط بخش پروتستان جمعیت آمریکا ارتقا یافت. کریستوف کلمب قهرمانی است که به راهنمایی خداوند آمریکا را "کشف" کرد و آن را به مسیحیان اروپایی تقدیم کرد. نام وی در سراسر ایالات متحده بسیار محبوب شد: در سال 1784 ، کالج کینگ در نیویورک به کالج کلمبیا تغییر نام داد. در سال 1790 ، پایتخت این کشور به منطقه کلمبیا منتقل شد. ایالات مانند کارولینای جنوبی و اوهایو دولت های خود را در کلمبیا و کلمب قرار داده اند.

کریستوف کلمب

کریستوف کلمب جوان.

 

ویلیام کانل ، استاد تاریخ ایتالیایی آمریكا می گوید: "جشن ورود كلمبوس در سال 1792 تعطیلات پروتستانی آنگلوساكسون بود كه از كشور جدید ، سرزمین جدید و جدایی ما از كشورهای اروپایی تجلیل می كرد."در سال 1882 ، گروهی از کاهنان کاتولیک ایرلند یک گروه برادری به نام شوالیه های کلمبوس تشکیل دادند که شامل بسیاری از ایتالیایی های آمریکایی بود. کانل می گوید: "این نشانگر چگونگی احترام به كلمبوس است. كاتولیك های ایرلندی كلمبوس ایرلندی را همانند ایتالیایی ها راهی برای مشروعیت می دانستند."

 

احساسات ضد ایتالیایی

بسیاری از مهاجران ایتالیایی که در اواخر قرن نوزدهم به آمریکا مهاجرت کرده اند ، متفاوت از غالب مهاجران اروپای شمالی بودند که در اینجا قبل از آنها ساکن شده بودند. مهاجران ایتالیایی بیشتر کشاورزان فقیری بودند که از قحطی در جنوب ایتالیا فرار می کردند. آنها پوست تیره داشتند و بسیاری از آنها انگلیسی را بسیار ضعیف صحبت می کردند. مطبوعات اغلب آنها را به عنوان اعضای مافیای سیسیل به تصویر می کشیدند. تبعیض ضد ایتالیایی گاهی منجر به اعمال خشونت آمیز شده است.

 

روزنامه نیویورک تایمز در آن زمان سرمقاله ای را منتشر کرد که کلیشه های ضد ایتالیایی را پخش می کرد: "این سیسیلی های خیانتکار و ترسو فرزندان راهزنان و قاتلانی هستند که شور و شوق بی قانونی ، روش های ظالمانه  را به این کشور آورده اند. "حتی تئودور روزولت ، که در آن زمان  رئیس کمیسیون پلیس شورای شهر نیویورک بود ، در مورد آزار و اذیت ایتالیایی ها چیز خاصی نمی دید.

 

بنای تاریخی کلمب به عنوان راهی برای حل مشکل احساسات ضد ایتالیایی

کریستوف کلمب
سمبل تمایلی از مبارزه با احساسات ضد ایتالیایی.

 

در مواجهه با این مشکل هولناک آزار و اذیت ، اعضای برجسته جامعه ایتالیایی و آمریکایی نیویورک ایده خوبی داشتند. پس از تجلیل از 400 سالگرد ورود کریستوف کلمب در سواحل آمریکا و برپایی نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو یک سال بعد ، تصمیم بر این شد تا اقتدار ایتالیایی آمریکایی ها را بالا ببرد. راه این بود که با این ایتالیایی بسیار "آمریکایی" معاشرت کند.

 

آنها پس از جمع آوری 20،000 دلار ، مجسمه ساز ایتالیایی را استخدام کردند تا یک پرتره از کاوشگر را از بهترین سنگ مرمر ایتالیایی خلق کند. مجسمه "کاشف" قاره آمریکا در 12 اکتبر 1892 برپا شده است. از سال 1934 ، این روز به یک تعطیلات رسمی تبدیل شده است ، و از سال 1968 - یک تعطیلات فدرال ، در دومین دوشنبه ماه اکتبر برگزار می شود.

 

کریستوف کلمب

بنای یادبود کریستوف کلمب.

کلمب به عنوان یک مانع در برابر احساسات ضد ایتالیایی عمل کرده است


روز کلمبوس بسیار باشکوه برگزار شد. همه جا بسته بود ، مردم به رژه می رفتند. این فقط یک تعطیلات ایتالیایی و آمریکایی نبود بلکه به یک تعطیلات ملی تبدیل شد. اما با گذشت زمان ، جوامع ایتالیایی آمریکایی شروع به استفاده از روز کلمبوس به عنوان یک رژه غرور برای رقابت با روز سنت پاتریک کردند. کانل می گوید: "این احساس که روز کلمبوس چیزی است که همه باید در آن شرکت کنیم از دست رفته بود."پس از اعتراضات اخیر در ایالات متحده ، مجسمه کریستوف کلمب تخریب شد. معترضین محقق را سمبل نسل کشی خواندند.

 

کریستوف کلمب

اکنون کاشف بزرگ به عنوان سمبل نسل کشی در نظر گرفته شده است.

 

شخصیت دریانورد هنوز هم در انواع اسطوره ها پوشیده است. اخیراً تحقیقات زیادی صورت گرفته است که بسیاری از افسانه های پیرامون نام کلمب را از بین برده است. شخصیت محقق توسط دانشمندان به عنوان ترکیبی از ظلم ، حرص و آز و تحقیر عمیق ارائه می شود. به عنوان مثال ، کریستوف ، مدت کوتاهی به عنوان فرماندار جزیره Hispaniola (اکنون جمهوری دومینیکن و هائیتی) ، تعداد بیشماری از بومیان را به بردگی و کشتن داد.

 

با ورود به هندوستان به عنوان تجارت بین المللی برده ها در حال افزایش بود ، کلمبوس و مردان وی مردم محلی را وادار کردند که در مزارع و معدن طلا کار نند ، در حالی که مابقی آنها برای فروش به اسپانیا فرستاده می شدند. به عنوان فرماندار ، کریستوف دستور داد سرکوب هرگونه شورش به سختی انجام شود. و تحت حکومت وی ​​، اسپانیایی ها مرتکب اقدامات وحشیانه بی شماری از قتل عام ، شکنجه و خشونت جنسی علیه غیرنظامیان شدند. به گفته کارشناسان ، فقط 60 سال بعد ، تعداد جمعیت بومی محلی از چند صد هزار نفر به چندصد نفر کاهش یافت.

 

حکومت کلمبوس در هیسپانیولا چنان وحشیانه و استبدادی بود که استعمارگران از آن به شاه فردیناند شکایت کردند. کریستوف کلمب دستگیر و با زنجیر به اسپانیا فرستاده شد. هرچند که وی از سمت والی  محروم شد ، سلطنت نه تنها او را آزاد کرد بلکه از سفر بعدی این محقق به آمریکا حمایت مالی می کرد.

 

جنجالهای مربوط به جشن روز کلمبوس ادامه دارد

مدافعان محقق از این واقعیت استفاده می كنند كه علیرغم همه چیز ، شایستگی كلمبوس در تاریخ جهانی قابل انكار نیست. مخالفان همیشه آماده این اعتراض هستند که کریستوف کلمب  اولین اروپایی نبود که از اقیانوس اطلس عبور کرد و پا به ساحل های  آمریکا گذاشت. بسیاری از مورخان این امر را به وایکینگ های  لایف اریکسون نسبت می دهند.

 

و بعد از مرگ استراحتی برای کریستوف کلمب وجود ندارد

کریستوف کلمب

 

پس از درگذشت کلمب در 1506 ،  در اسپانیا ، در والادولید به خاک دفن شد. جسد بعداً به سویل منتقل شد. پس از آن ، به درخواست دامادش ، اجساد کلمبوس و برادرش دیگو از طریق اقیانوس اطلس به Hispaniola منتقل شدند. در آنجا در کلیسای جامع سانتو دومینگو دفن شدند. در پایان قرن هفدهم، اسپانیا قسمت غربی هیسپانیولا را به فرانسه واگذار کرد و جسد کلمب به کوبا منتقل شد.بعدها هنگامی که کوبا به استقلال دست یافت، در سال ۱۸۹۸، جسد برای آخرین بار از اقیانوس اطلس گذشت و در کلیسای جامع سبیا اسپانیا دفن شد. با این حال ، در کلیسای جامع سانتو دومینگو ، جعبه ای با بقایای انسانی و نام کریستوف کلمب کشف شد. بررسی DNA در سال 2006 نشان داد كه حداقل برخی از بقایای متعلق به كلمبوس است. جمهوری دومینیکن از انجام چنین آزمایشاتی خودداری کرد. بنابراین ، جایی که بدن کلمب  دفن شده تا امروز به طور مشخص شناخته نشده است.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید