5 ایستگاه قطار که به جاذبه گردشگری تبدیل شده اند : بزرگترین ، گرانترین و متروک ترین

ایستگاه قطار

آشنایی با کشورهای جدید برای بسیاری از گردشگران در ایستگاه قطار آغاز می شود - این ساختمان ها مانند دروازه های ورودی شهر میهمانان را ملاقات می کنند . بنابراین ایستگاه های راه آهن ، مانند بنادر در قرون گذشته ، سعی داشتند تزئینات خود را به دست آورند و از آنها یاد کنند. ایستگاه های قطار ، به عنوان امکانات مهم عمومی ، اغلب بخشی از تاریخ هر کشوری می شوند و به جاذبه گردشگری واقعی تبدیل می شوند.


ایستگاه بزرگ  مرکزی نیویورک

ایستگاه قطار نیویورک

ترمینال گراند مرکزی - قدیمی ترین و مشهورترین ایستگاه قطار در نیویورک است

 

قدیمی ترین محل راه‌آهن یک شهر عظیم رکورد جهانی را برای تعداد سکوها (44 وجود دارد!) و 67 ریل در آن دارد. در سال 1871 ، در زمان اتمام نهایی ، ایستگاه بزرگ دارای گرانترین قیمت در جهان بود. 43 میلیون دلار برای ساخت آن هزینه شده است. امروز ، هنگامی که بودجه آسمان خراش های بزرگ از میلیارد ها دلار فراتر رفته ، این مبلغ خیلی چشمگیر به نظر نمی رسد ، اما برای پایان قرن نوزدهم چشمگیر بود.

 

آمریکایی ها ایستگاه قطار خود را بسیار دوست دارند ، این ایستگاه قطار یکی از جاذبه های گردشگری است (حتی آن دسته از مهمانان این شهر که ترجیح می دهند با وسایل دیگر حمل و نقل در اینجا مسافرت کنند). علاوه بر این ، ساختمان معروف در حال حاضر در چندین   فیلم دیده شده است ، بنابراین یک ستاره جهانی واقعی است. جالب است که تا همین اواخر سکوی "مخفی" 61 در ایستگاه مرکزی فعالیت می کرد. درست است که فقط یک بار در طول تاریخ - فرانکلین روزولت برای سوار شدن به قطار از آن  استفاده کرد.

 

ایستگاه خیابان پانکراس ، لندن

ایستگاه قطار انگلیس

 

نمونه ای باشکوه از معماری نئو گوتیک انگلیسی دوره ویکتوریا که از آجر قرمز ساخته شده است به یکی از جاذبه های لندن تبدیل شده است. چشمگیرترین بخش آن ، جدا از نما ،سقف راه آهن قوسی شکل که از آهن و شیشه است.  سقف ایستگاه  به طول 210 متر ، 73 متر عرض و 30.5 متر بالاتر از ریل ها قرار دارد.این ایستگاه اولین بازدید کنندگان خود را در سال 1868 دریافت کرد و در آن زمان ترمینال عظیم وسیع ترین ساختار شیشه ای جهان بود. ملکه ویکتوریا شخصاً بر ساختن این ساختمان منحصر به فرد که قرار بود سمبل عظمت امپراتوری انگلیس باشد نظارت داشت. محل احداث راه آهن به افتخار كلیسای مجاور St. Pancratius نامگذاری شده است.

 

ایستگاه چاتراپاتی شیواجی ، بمبئی

اایستگاه قطار هند

ایستگاه چاتراپاتی شیواجی یک بنای بی نظیر ار نظر معماری است

 

یکی دیگر از آفرینش های باشکوه ویکتوریا ، واقع در مستعمره سابق ، حتی به نام ملکه ویکتوریا نیز نامگذاری شد. این ایستگاه که یادآور یک کاخ شرقی است ، 10 سال طول کشید تا ساخته شود و در سال 1888 راه اندازی شد.ایستگاه قطار فقط صد سال بعد این نام را تغییر داد ، به جای حاکم انگلیسی ، اکنون نام قهرمان ملی هند را به خود اختصاص داده است. امروز ایستگاه چاتراپاتی شیواجی یکی از معدود اتصالات راه آهن است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

 

ایستگاه شینجوکو ، توکیوایستگاه قطار ژاپن

ایستگاه (Shinjuku -eki) یک ایستگاه قطار است که در مناطق ویژه Shinjuku و Shibuya در پایتخت ژاپن توکیو واقع شده است.

 

ایستگاه راه آهن که در یکی از مناطق توکیو قرار دارد ، ممکن است شاهکار معماری نباشد ، اما به عنوان شلوغ ترین ایستگاه قطار جهان وارد کتاب رکوردهای گینس شد. هر روز حدود 3.5 میلیون مسافر از آن عبور می کنند. برای استقرار چنین جریان انسانی ، بیش از 200 خروجی در ساختمان وجود دارد. جالب اینجاست که در اواخر قرن نوزدهم ، هنگامی که این خط ریلی ایجاد شد ، ایستگاه شینجوکو اصلاً قطب حمل و نقل مهمی نبود ، اما به تدریج با توسعه شهر ، اهمیت آن و تردد مسافر افزایش یافت. این ایستگاه همچنین در رابطه با ناآرامی های دانشجویی در اواخر دهه 1960 توسط ژاپنی ها به یاد می آید ، سپس جمعیت دانشجویان به افتخار روز جهانی ضد جنگ خطوط را مسدود و حرکت قطارها را متوقف کردند و در ماه مه 1995 نزدیک بود که یک حمله بزرگ تروریستی در این ایستگاه بسیار شلوغ  انجام شود ، یکی از اعضای فرقه Aum Shinrikyo سعی در نصب دستگاهی حاوی سم سیانید در یکی از توالت های فرعی داشت. خوشبختانه یک سرنشین هوشیار ایستگاه قطار متوجه این موضوع شد و از مسمومیت گسترده در شلوغ ترین ایستگاه جهان جلوگیری به عمل آمد.

 

 ایستگاه بین المللی کانفرانک ، اسپانیا

ایستگاه قطار اسپانیاایستگاه Canfranc در اسپانیا 50 سال است که فعالیت نمی کند ، اما یک بنای معماری و تاریخی از دید گردشگران است .


در سال 1928 ، ایستگاه بین المللی Canfranc بزرگترین ایستگاه قطار در اروپا بود. برای چندین دهه این مرکز به عنوان مهمترین ایستگاه بین اسپانیا و فرانسه خدمت می کرد و روزانه هزاران مسافر را پذیرایی می کرد. این سازه غول پیکر غیرمعمول (طول بسیاری از سکوها از 200 متر فراتر رفته است) تایتانیک نامیده شد.و متأسفانه تقریباً  سرنوشت این ایستگاه و کشتی با شکوه مشابه هم شد. در سال 1970 ، یک قطار پل بین فرانسه و اسپانیا را ویران کرد و خط راه آهن را متروکه کرد زیرا تعمیر این گذرگاه خیلی گران بود. این بخش از مرز بین دو کشور بسته شد و ایستگاه قطار مجلل و شاهکار معماری  به سادگی کنار گذاشته شد.

 

امروزه ساختمان منحصر به فرد به روشی بسیار غیرمعمول استفاده می شود - در یکی از تونل های زیرزمینی آن ، در عمق 850 متر ، آزمایشگاه علمی منحصر به فردی ساخته شده است . آزمایشات با دقت بالا در آنجا انجام می شود و بنابراین ایستگاه ، به مدت 50 سال متروکه ، همچنان مفید است. دولت اسپانیا قصد دارد یک هتل مجلل را به ای این ایستگاه بسازد و احتمالاً Canfranc به زودی در این کاربرد ، زندگی دوم خود را پیدا خواهد کرد.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید