ارگ بم چه راز هایی در سینه دارد

در
 ارگ بم
 
اگر چهره شهرهای دیگر تغییر می کند ، به نظر می رسد زمان در این شهر ، ارگ بم متوقف شده است. تمدن ها از بین می روند و ظهور می کنند ، مناظر تغییر می کنند. فقط  ارگ بم ، ساکت و خشن در بالای تپه هنوز با غروب و طلوع آفتاب روبرو است ...
 

 ارگ بم بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سازه گلی جهان

 ارگ بم
ارگ بم  دویست سال از رم قدیمی‌تر است.
 
در دوره هخامنشی ، جایی بین سالهای 579 تا 323 قبل از میلاد ، ارگ بم در ایران (در قسمت جنوب شرقی ایران مدرن) ساخته شده است. در فارسی مانند Arg-e-Bam به نظر می رسید و در ترجمه به معنی "یک قلعه عظیم ساخته شده از خاک رس" بود. تا به امروز ،  ارگ بم  بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سازه گلی جهان است.
 
این قلعه در استان کرمان در نزدیکی مرز با پاکستان واقع شده است. از یک قلعه نسبتاً بزرگ و یک ارگ داخلی تشکیل شده است. امروز کل این مجموعه ارگ ​​نامیده می شود.
 
 ارگ بم
طرح قلعه افسانه ای ارگ بم  از جاذبه‌های گردشگری در ایران
 

تاریخ شهر ابدی  ارگ بم 

قلعه و شهر قرن هاست که شکوفا شده است. ارگ بم یکی از بزرگترین مراکز تجاری در جاده بزرگ ابریشم بود. اینجا بود که از مهمترین مسیرهای تجاری عبور کردند. زندگی در اینجا کاملاً در جریان بود.
 
بنای اولیه هخامنشیان توسط اشکانیان و ساسانیان گسترش یافت. آنها دیوارهای جدید و استحکامات اضافی برای ارگ بم ساختند. در قرن 7 ، این منطقه توسط اعراب فتح شد. در منابع اسلامی ، اطلاعات مربوط به این قلعه تسخیر ناپذیر از قرن دهم میلادی یافت می شود.
 
 ارگ بم
دیوار های نفوذ ناپذیر  ارگ بم . ثبت در میراث جهانی یونسکو در ۲۰۰۴
 
ارگ بم نوعی "شهر درون یک شهر" است. باستان شناسان تمام ویژگی های یک زندگی راحت را در اینجا کشف کرده اند: بازارها ، حمام ها ، ساختمانهای مسکونی ، میادین. چندین مقبره باستانی و یک مسجد جامع که تا امروز باقی مانده است. سایر صفات غیرقابل انکار قدمت ایرانی نیز در اینجا وجود دارد - برج های بادگیر  ، برج های سرد یاچالا و کانال های آبیاری زیرزمینی کیاریزا.
 
حمله به عشایر ترک و سپس مغولها در قرن دوازدهم ضربه بزرگی به رونق ارگ بم وارد کرد. زوال جاده بزرگ ابریشم ، که از نیمه دوم قرن 14 آغاز شد ، نیز  ارگ بم را تحت تأثیر قرار داد. مدت زمان کوتاهی این منطقه در زمان تامرلین احیا شد. اکنون فقط اثری از عظمت سابق ارگ بم باقی مانده است.
 
 ارگ بم
پس از تسخیر این سرزمین ها توسط عشایر ،  ارگ بم رو به زوال گذاشت.
 
 
همیشه در ارگ بم ساکن بودند. تنها در آغاز قرن 20 ، زمانی که ساخت و ساز شهر جدید بم آغاز شد ، روند رو به زوال گذاشت. ساکنان به تدریج مهاجرت کردند. ابتدا آنها شروع به استقرار پادگان نظامی در اینجا کردند. در سال 1932 ، پادگان نیز تخلیه شد و سرانجام  ارگ بم متروک شد.
 
 ارگ بم
 ارگ بم سرانجام در قرن 20 رها شد ، قبل از آن کسی همیشه در اینجا زندگی می کرد.
استان کرمان ۷ اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو از جمله ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، دهکده صخره‌ای میمند در شهربابک ، کویر لوت و سه قنات دارد و رتبه نخست ایران را از این حیث دارد.

 ارگ بم ثبت در میراث جهانی یونسکو در ۲۰۰۴

این قلعه تقریباً 200 هزار متر مربع مساحت چشمگیر را اشغال کرده است. ا ارگ بم با دیوارهای غیرقابل دسترسی به ارتفاع هفت متر احاطه شده است و محیطی به طول تقریباً دو هزار متر را تشکیل می دهد. تنها ورودی ارگ بم توسط برج ها محافظت می شود. چهارصد خانه و بناهای مختلف دیگر در داخل آن قرار دارد. در مرکز آن یک ساختمان ارگ با پادگان و کاخ فصول قرار دارد.
 
 ارگ بم
ساختار  ارگ بم بسیار خوب فکر شده بود و شهرت غیرقابل دسترسی را همانطور که شایسته بود به دست آورد.
 
در  ارگ بم تقریباً  38 برج دیده بانی و یک خندق به عرض 10-15 متر وجود دارد. همه چیز با استفاده از همان فناوری قدیمی ساخته شده است. از آجرهای رسی خشک شده در معرض آفتاب که روی لایه های خاک رس گذاشته شده بود استفاده می کرد. طاقهای گنبدی شکل قلعه چشمگیر قلعه شکل قلعه ماسه ای افسانه ای را به آن داده است.
 
این قلعه می توانست هرگونه حمله را دفع کند و در برابر محاصره های طولانی مقاومت کند. ارگ تنها یک دروازه داشت و در داخل آن باغ ها ، مزارع ، چاه ها و کانال های آبیاری قرار داشت. در چنین شرایطی ، شهرت  ارگ بم به دلیل عدم دسترسی مطلق به هیچ وجه جای تعجب ندارد.
 
 ارگ بم
فقط یک دروازه به  ارگ بم منتهی می شد.
 
 
تمام ساختمان ها در  ارگ بم دارای ساختارهای خاص بودند که اصطلاحاً برج های بادی نامیده می شدند. آنها هوا را با عبور از جریان آب تصفیه و تهویه می کردند. بنابراین ، اتاق ها همیشه بدون گرد و غبار ، هوای خنک و مرطوب و تمیز بودند.
 
هجده سال پیش ، زمین لرزه 6.6 ریشتری بیشتر ساختمانهای  ارگ بم را ویران کرد. این یکی از وحشیانه ترین بلایای طبیعی در ایران بود. بیش از حدود ۳۴ هزار نفر کشته و ۲۰۰ هزار تن زخمی شدند.  ارگ بم نیز آسیب دید. جالبترین چیز این است که آن قسمتهایی که بازسازی شده اند بیشترین آسیب را دیده اند! بناهای باستانی که دست نخورده اند تقریبا سالم مانده اند!
 

 ارگ بم بعد از زلزله 

 ارگ بم
 
مقامات بلافاصله بازسازی ارگ بم را آغاز کردند. کشورهایی مانند ژاپن ، ایتالیا و فرانسه درگیر این پرونده شدند. امروز قلعه به طور کامل بازسازی شده است. علی رغم اینکه امروزه بسیاری از بناها در  ارگ بم جدید هستند ، آنها دقیقاً همانطور که در دوران باستان بود همه را تولید می کنند.
 
krepost_arg_e_bam_4.jpg
ارگ بم در حال بازسازی
krepost_arg_e_bam_3.jpg
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم

ارگ بم در حال بازسازی

نظرات

۱۴۰۰/۴/۲ترمیم ارگ بم با پشتیبانی مالی و فنی ژاپن ، فرانسه و ایتالیا انجام می شود. بنابراین دلیلی وجود دارد که باور کنیم ارگ بم برای مدت طولانی پابرجا خواهد ماند. "تا روز قیامت".

۱۴۰۰/۴/۲در سال 2003 ، هنگامی که زلزله ای قدرتمند به 50٪ از سازه های ارگ بم آسیب رساند ، ضربه جدی به وضعیت ابدی ارگ بم وارد شد. با این حال ، یونسکو نگران شد و بم و منظره فرهنگی آن را بلافاصله در تعدادی از بناهای میراث جهانی آورد. کار مرمت قلعه باستانی آغاز شد. تاکنون قسمت قابل توجهی از آن بازسازی شده است.

۱۴۰۰/۴/۲جالب اینجاست که این قلعه نه از گرانیت ابدی بلکه از خشت ساخته شده است و در حال حاضر بزرگترین ساختمان خشت خام در جهان به حساب می آید که مساحت آن 180 هزار متر مربع است. همه چیز نیز بسیار محکم است - دیوارهای غول پیکر به طول 6-7 متر و طول کلی 1815 متر ، 38 برج دیده بانی و یک خندق به عرض 10-15 متر. دیواره های خشتی نیاز به بازسازی مداوم دارند ، بنابراین شکل ظاهری قلعه تغییر کرده است تقریباً در هر قرن این قلعه و شهر قرن ها رونق داشته است. این یک مرکز تجاری بزرگ در جاده ابریشم بزرگ بود ؛ مسیرهای مهم تجاری از اینجا عبور می کردند. از طریق ارگ بم ، گنجینه های چین به ایران می رسید و به مدیترانه و پایتخت های اروپا ادامه داشت. زندگی در جریان بود ، کاروان ها می آمدند و می رفتند .از جمله ، این مرکز تولید پنبه و ابریشم و همچنین یک مرکز مذهبی بود که زائران را به خود جذب می کرد.

۱۴۰۰/۴/۲اگر ظاهراً رم در قرن 8 قبل از میلاد تاسیس شده است ، پس بم - در قرن 6 قبل از میلاد. قلب شهر ارگ بم بود ، در واقع ، ارگ از اطراف آن بزرگ شد. این قلعه به خوبی می تواند باعث ایجاد عارضه عصبی در برخی که دوست دارند با ماشین زمان خود به گذشته سفر کنند ، شود. من 100 سال پیش آمدم - ارزش آن را دارد ، 500 سال پیش - ارزش آن را دارد ، 1000 سال پیش - ارزش آن را دارد ، 2000 سال پیش - هنوز هم وجود دارد. تصور کنید ، تمدن ها بوجود می آیند و می میرند ، مردم پدیدار می شوند و ناپدید می شوند ، مناظر باستانی با تکنولوژیک جایگزین می شوند و ارگ بم تاثیرگزار باقی می ماند.

۱۴۰۰/۴/۲شهر بامی و دیوارهای خشتی بزرگ بم بزرگترین بنای خشت خام در جهان است. قبل از زلزله ویرانگر در سال 2003 ، بم یکی از اصلی ترین گوهرهای توریستی ایران بود . استحکامات این سایت 2000 سال پیش ساخته شده است. در حین حفاری اندکی پس از زلزله 2003 ، قسمتهایی از دیوارهای دفاعی آجر گلی از دوران ساسانی پیدا شد. بم قلعه مهمی در امتداد مسیرهای تجاری هند و پاکستان از یک طرف و خلیج فارس و اروپا از طرف دیگر بود. میهمانان این شهر که مارکوپولو نیز در میان آنها بود با 38 برج ، دیوارهای خشتی مستحکم و ارگ قدرتمند ارگ بم شگفت زده شدند. و امروز ارگ موفق شده است به بزرگترین پروژه ساخت خشت روی کره زمین تبدیل شود. حدود 150 باستان شناس ، مهندس و کارگر ، با استفاده از عمدتا فن آوری ها و ابزارهای ساختمانی باستانی ، دیوارهای خارجی قلعه ، ارگ اصلی و چندین ساختمان دیگر را مرمت کردند. مدیر پروژه ارگ بم ، می گوید که در ابتدا بازپرداخت کنندگان قصد نداشتند همه چیز را بازسازی کنند ، اما با الهام از اولین موفقیت ها ، آنها تصمیم گرفتند آنچه را که آغاز کرده بودند به پایان برسانند. امروز ، گردشگران می توانند به بالای یکی از برج های بیرونی صعود کنند ، از آنجا وارد محوطه ارگ ​​اصلی شوند و در یک چایخانه بالای دروازه اصلی قلعه چای بنوشند. حجم عظیمی از کار انجام شده است. "همه ساختمانها متفاوت هستند ، هر كدام خصوصیات خاص خود را دارند. همه آنها در زمانهای مختلف ، از مواد مختلف ساخته شده اند. لازم بود كه به دنبال رویكرد ویژه ای برای مرمت هر ساختمان ، تا آنجا كه ممكن است به ساختمان اصلی باشد. " در هنگام بازسازی ، به پایداری سازه ها در هنگام زلزله توجه ویژه ای شد. مکان های سایه دار زیادی در ارگ بم وجود ندارد ، بنابراین بهتر است صبح زود یا اواخر شب بیایید.

۱۴۰۰/۴/۲ شهر بم ایران در استان کرمان واقع شده است ، در اواسط قرن هفتم ظاهر شد و به سرعت به عنوان یک مرکز تجاری مهم معروف در میان بازرگانان خارجی شهرت یافت. غیر از این نمی تواند باشد: بم در "مسیر ادویه" بزرگ ایستاد که از چین منشا، می گرفت و از اندونزی می گذشت و از ایران و آسیای میانه می گذشت. و همچنین ، "جاده بزرگ ابریشم" در نزدیکی راه می رفت. باستان شناسان هنوز در حال حفاری هستند ، آنها قبلاً قطعاتی از بازار ، زندان ، حمام ، مقبره ، ساختمانهای مسکونی را کشف کرده اند. آنها همچنین دریافتند که بر اساس کتیبه ای که در یکی از طاقچه های دیواری در قسمت شمالی مسجد محلی یافت شده است ، یک مرکز بزرگ مذهبی از سال 1408 در این شهر واقع شده است. اما یکی از مهمترین بناهای شهر قلعه ارگ ​​بم بود که از مخلوطی از برگهای خاک رس و خرما ساخته شده بود. به لطف این مصالح ساختمانی نرم و انعطاف پذیر است که شکل ساختمان اغلب اصلاح و بهبود یافته است. البته گذشت زمان و تأثیر منفی محیط زیست و نیز بلایای طبیعی به شدت بر این سازه خشت خام و استحکامات باشکوه ایرانی تأثیر گذاشت و باعث تخریب آن شد ، بنابراین ساکنان محلی دائماً سعی در بازسازی و مرمت قلعه داشتند تا همچنان به طور منظم عملکردهای دفاعی اختصاص داده شده را انجام دهند.

۱۴۰۰/۴/۲از نظر ظاهری ، قلعه باستانی ایرانیان ارگ بم شبیه قلعه شنی است ، اما این قلعه ابعاد بسیار چشمگیری دارد و مساحتی تقریباً هفت کیلومتر مربع را اشغال می کند. رنگ بنا بسته به موقعیت خورشید تغییر می کند: اگر قلعه صبح زرد روشن به نظر برسد ، ظهر سفید می شود و در پرتوهای خورشید غروب ، رنگ خونین شومی پیدا می کند. قلعه ارگ ​​بم توسط خندقی در اطراف محیط ، به عرض ده تا پانزده متر احاطه شده است. نخلستان جلوی دیوارهای قلعه ایستاده است و صحرای بی روح از پشت ارگ آغاز می شود.

۱۴۰۰/۴/۲ این بنا یک بنای معماری ایرانی است و لایه ای از دوره های مختلف است و باستانی ترین آنها "قلعه دوشیزه" است که در قرن هفتم و در زمان سلسله ساسانی ساخته شده است. در داخل ، در قلمرو قلعه ، چندین مقبره وجود دارد که قدمت آن به قرن دوازدهم ، سی و هشت برج دیده بانی ، محل اقامت فرماندار سلسله صفوی ، یک مسجد جامع کلیسای جامع زیبا ، بناهای قرن هجدهم و همچنین یک ساختمان باستانی ( یخدان ) بسیار جالب که در آن یخ ساخته و ذخیره می شد ، علی رغم این واقعیت که در آن حوالی یک کویر گرم وجود دارد و همچنین مقبره میرزا نعیم که به خوبی حفظ شده است.

۱۴۰۰/۴/۲به طور کلی ، گردشگران در خیابان های باریک و بیشمار قلمرو قلعه قدم می زنند و با ساختمان های متعدد آن آشنا می شوند ، گردشگران حتی گم می شوند. و همچنین آکوستیک عالی نیز وجود دارد ، بنابراین در دوران باستان موسیقی شرقی به طور مداوم در داخل دیوارهای ارگ شنیده می شد. با تحسین ساختمان های قدیمی ، ناگهان به یک ساختمان مدرن که از هیچ کجا برخاسته است برخورد می کنید - این یک دانشکده معماری است ، که دانشجویان آن دختران هستند .

۱۴۰۰/۴/۲با بازگشت به تاریخ قلعه ارگ ​​بم در ایران ، باید گفت که از لحظه ساخت آن ، "عصر طلایی" آن تا قرن دوازدهم ادامه داشت ، تا اینکه عشایر ترک به آن حمله کردند و آن را تصرف کردند و کمی بعداً قلعه به دست مغولها افتاد. با احیای جدید ، ارگ بم ایران به لطف تامرلان زنده ماند و سیستم های آبیاری زیرزمینی کلید رونق آن بودند - این کانال ها تا حدی قبل از عصر ما ساخته شده بودند. قلعه ارگ ​​بم که از حملات متعددی در طول حیات خود جان سالم به در برده است ، در قرن هجدهم نقطه عطف دیگری را تجربه کرد ، زمانی که به دلیل اختلافات داخلی ، ساکنان محلی شهر بم توسط ساکنان شهر بم به طور کامل منقرض شدند. شیرازی ، واقع در قسمت جنوبی ایران. شهر ویران شده و تا دهه سی قرن بیستم ، تنها بخشی از آن ، یعنی پادگان قلعه کمی تغییر کرده و به عنوان زندان استفاده می شده است. فقط در اواسط قرن گذشته ، باستان شناسان توجه خود را به این قلعه باستانی ایرانی معطوف کردند و به لطف کار خستگی ناپذیر خود ، شروع به تحقیق و کاوش در آنجا کردند ، امروز ما اطلاعات زیادی در مورد تاریخ خود ارگ و شهر بم می دانیم ، و همچنین ما این فرصت را داریم که از این "موزه زیبا در هوای آزاد" دیدن کنیم.

۱۴۰۰/۴/۲ایران از نظر تاریخ و معماری بسیار جالب توجه است. قلعه بم به سادگی گردشگرانی را که برای اولین بار آن را می بینند متحیر می کند. قدم زدن در کنار آن با راهنمای باهوشی که در مورد زندگی در کشور آن دوره ، درباره دسیسه ها و جنگ صحبت می کند ، بسیار جالب است. من به همه توصیه می کنم از این کشور رمز و راز و البته ارگ ​​ایرانی بم دیدن کنند.

۱۴۰۰/۴/۲ریشه ارگ ​​بم ، ارگ بم را می توان از دوره هخامنشیان (قرن های 6 تا 4 قبل از میلاد) و حتی فراتر از آن جستجو کرد. اوج شکوفایی ارگ بم از قرن هفتم تا یازدهم میلادی بود که در تقاطع مسیرهای تجاری مهم قرار داشت و به دلیل تولید لباس های ابریشم و پنبه مشهور بود. این ارگ که محله های فرمانداری و منطقه مسکونی مستحکم را در خود جای داده است ، کانون اصلی چشم انداز فرهنگی وسیعی را تشکیل می دهد که با تعدادی قلعه و ارگ مشخص شده و اکنون ویرانه است. وجود حیات در واحه بر اساس کانالهای آبیاری زیرزمینی ، قناتها بود که بم برخی از شواهد اولیه را در ایران حفظ کرده است و تا زمان حاضر به کار خود ادامه می دهند. ارگ بم نماینده ترین نمونه از یک شهر قرون وسطایی مستحکم است که با استفاده از لایه های گلی (چینه) به روش بومی ساخته شده است ، آجرهای گلی خشک شده (خشت) ، و سازه های طاق و گنبدی. در خارج از منطقه اصلی ارگ بم ، بناهای تاریخی حفاظت شده دیگری نیز وجود دارد که شامل قلعه دختر (قلعه دوشیزه ، حدود قرن 7) ، آرامگاه امامزاده زید (قرن 12-12) و آرامگاه امامزاده اسیری (قرن 12 و سامانه های قانونی و کشت های تاریخی جنوب شرقی ارگ.

۱۴۰۰/۴/۲بم و چشم انداز فرهنگی آن نمونه برجسته ای از یک شهرک مستحکم باستانی است که در اطراف فلات مرکزی ایران توسعه یافته است و شهادت استثنایی توسعه شهرک تجاری در محیط کویری منطقه آسیای میانه است. این ساخت و ساز چشمگیر بدون شک نشان دهنده اوج است و مهمترین دستاورد از نوع آن نه تنها در منطقه بم بلکه در یک منطقه فرهنگی بسیار وسیع از آسیای غربی است. بم در منطقه واحه ای واقع شده است ، وجود آن مبتنی بر استفاده از کانالهای آب زیرزمینی ، قنات بوده و شواهدی از پیشرفت تکنولوژیکی در ساخت و نگهداری قناتها را بیش از دو هزار سال حفظ کرده است. برای قرن ها ، بم موقعیت استراتژیکی در جاده های ابریشم داشت که آن را به آسیای میانه در شرق متصل می کرد

۱۴۰۰/۴/۲چشم انداز فرهنگی بم نمایشی برجسته از تعامل انسان و طبیعت در یک محیط بیابانی ، با استفاده از قنات است. این سیستم مبتنی بر یک سیستم سختگیرانه اجتماعی با وظایف و مسئولیتهای دقیق است که تاکنون در استفاده از آنها حفظ شده است ، اما اکنون در برابر تغییرات برگشت ناپذیر آسیب پذیر شده است.

۱۴۰۰/۴/۲ در ارگ بم ، سازه های خاکی اشکال شهری و نوع ساخت و ساز را حفظ کرده اند که علی رغم نیاز به مداخلات در نتیجه زلزله ، هنوز درجه بالایی از یکپارچگی را حفظ کرده اند. طرح جامع جدید شهری برای شهر مدرن بم ، که تا حد زیادی تحت تأثیر زلزله سال 2003 قرار گرفته است ، از الگوی سنتی خیابان و رویکرد کلی شهر باغ برای حفظ شخصیت ملک پیروی می کند.

۱۴۰۰/۴/۲بم و چشم انداز فرهنگی آن از سال 1945 تحت قوانین ملی ایران (قانون حفاظت از آثار ملی ، 3 نوامبر 1930) و سایر ابزارهای کنترل قانونی و هنجارهای حفاظت مربوط به معماری و کنترل کاربری اراضی محافظت می شوند. حفاری های غیرقانونی در ایران ممنوع است. مرجع اصلی مدیریت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایران (ICHHTO) است ، یک ریاست مستقل که با دیگر مقامات ملی و محلی همکاری می کند و برنامه ای را دنبال می کند که مرتباً به روز می شود. برخی از ساختمانهای ذکر شده در خارج از ارگ متعلق به سایر نهادهای دولتی است اما تغییرات منوط به اجازه ICHHTO است. این مدیریت شامل همکاری بویژه با سازمان اوقاف مذهبی (سازمان اوقاف) ، وزارت مسکن و شهرسازی (وزرات مسکن و شهرسازی) و شهرداریها (شهرداری) بم و برآوات است. ICHHTO دارای دو دفتر در منطقه است ، دفتر منطقه ای کرمان و دفتر کار ویژه در بم.

۱۴۰۰/۴/۲در حالی که ارگ بم دارایی میراث جهانی معرفی شده به طور کلی یک منطقه باستان شناسی است ، منطقه حائل از دو شهر بم و باراوات و نخلستان های مرتبط تشکیل شده است. منطقه حائل یک منطقه شهری در کنار ارگ را در بر می گیرد: هرگونه فعالیت ساختمانی یا تغییر در اینجا بدون اجازه و نظارت ICHHTO ممنوع است. یک منطقه حفاظت شده از چشم انداز گسترده فراهم شده است ، که کل شهر ، مناطق آبیاری و کشت در بم و باراوات را پوشش می دهد و این امکان کنترل کاربری زمین را فراهم می کند. تا زمانی که ارتفاع ساختمان به 10 متر محدود شود ، از افق و منظره ارگ محافظت می شود. فعالیت های کشاورزی تا آنجا مجاز است که این کار احتیاج به ساخت وسازهای مزاحم چشم انداز ندارد. هرگونه استخراج یا استخراج معادن در صورتی که بر چشم انداز کوه هایی که از بم نمایان هستند تأثیر بگذارد ، ممنوع است.

۱۴۰۰/۴/۲ پس از زلزله سال 2003 ، یک تیم از متخصصان با هماهنگی دفتر یونسکو تهران و ICHHTO یک برنامه مدیریت جامع ، 2008-2017 تهیه کردند که شامل میراث جهانی است و از طریق فرایند شامل مقامات محلی شهرستان ، پنج نفر مناطق و شهرداری های بم و باراوات. طرح جامع جدید شهری برای بازسازی شهر بم ، که در سال 2004 تهیه شده است ، به الگوی اصلی خیابان احترام می گذارد. اقدامات حفاظت و مدیریت در ملک نیاز به تضمین حفظ و ارائه کلیه خصوصیات اصلی ارگ و سایر بقایای معماری موجود در ملک منقوش دارد.

۱۴۰۰/۴/۲مرمت و بازسازی جزئی عناصر انتخاب شده باید بر اساس ارزیابی حیاتی از قابلیت اطمینان مدارک مستند و میدانی انجام شود و مراقبت شود که تأثیر بر محیط باستان شناسی و طبیعی تعادل موجود در ارگ بم را تغییر ندهد. برقراری مجدد برخی از شرایط قبل از زلزله باید با کنوانسیون ها و منشورهای بین المللی مطابقت داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که شرایط اصالت و صحت وجود دارد. در عین حال ، حفاظت و حفاظت از میراث جهانی نیازمند یک رویکرد متعادل برای اعطای جایگاه در فرهنگ زندگی و کمک به هویت خاص بم و همچنین ارزشهای مرتبط با تاریخ طولانی و پیچیده شهر و چشم انداز مربوط به آن است.

در ادامه بخوانید...

چگونه کشاورزان چین تراس های شگفت انگیز برنج را در دامنه و قله کوه ایجاد می کنند

در

شالیزار

 

فرهنگ برنج و شالیکاری در جهان سابقه طولانی دارد. اعتقاد بر این است که برنج بیش از 7000 سال است که در چین کاشته شده است. این غلات از هر نظر خوب است: از نظر محتوای کالری ، اشباع از مواد مغذی و طعم. با این حال ، کشت این محصول با برخی مشکلات همراه است. برنج به مقدار زیادی آب نیاز دارد. وقتی مزرعه در دشتی در نزدیکی آب شیرین قرار دارد خوب است ، اما اگر فقط تپه هایی در اطراف وجود داشته باشد کشاورزان باید چه کنند؟ کشاورزان چین  راهی شگفت انگیز برای تبدیل تپه ها به دشت و همچنین زیبا کردن آن پیدا کرده اند.

 

تراس های برنج - معجزه ای از مهندسی چینی

شالیزار

مزارع برنج در چین

 

تراس های معروف برنج را می توان به درستی یک معجزه مهندسی نامید که به قرن 13 باز می گردد. نسل های دهقانان تراس های پلکانی چند طبقه ای را با دست در دامنه های تند تراشیده اند. همچنین شایان ذکر است که چینی ها در مورد محیط زیست بسیار مراقب هستند ، بنابراین سعی می کنند تعادل زیست محیطی شکننده ای را حفظ کنند. آنها یک سیستم آبیاری منحصر به فرد ایجاد کرده اند که آب چشمه و باران را به طور مساوی در سراسر محیط مزرعه توزیع می کند.مخازن مصنوعی آب چشمه را برای مدت طولانی نگه می دارند که تأثیر بسزایی در روند رشد برنج دارد. آبیاری برای عملکرد خودکار به گونه ای تنظیم شده است که لایه بالای خاک حاصلخیز شسته نشود.

 

شالیزار
تراس ها برای پرورش برنج تراشیده شده است

 

این کار بسیار وقت گیر ، خطرناک و مستلزم رعایت دقت خاصی است ، زیرا کوچکترین اشتباه می تواند عواقب جدی را در پی داشته باشد. آسیب جزئی به دیواره های شکننده استخر باعث اختلال در سیستم آبیاری می شود که مهمترین لایه بالای خاک قرمز را از بین می برد.

موقعیت استخرها می تواند تصور بی نظمی را ایجاد کند ، اما اینطور نیست. نصب هر یک از محفظه های دست ساز با دقت طراحی شده است تا با شکل تپه ای که دسترسی افراد به آن آسان تر است مطابقت داشته باشد.

 

شالیزار
تراس های زیبای برنج در استان یوننان

 

سیستم منطقی مدیریت زمین که توسط کشاورزان چینی اعمال می شود را می توان نمونه موثری از هماهنگی منحصر به فرد اکولوژیکی و زیبایی بین محیط زیست و  انسان  نامید. چنین مزارع مصنوعی شبیه آبشارهای طبیعی پاموکاله در ترکیه یا تراس های هوانگلونگ در چین است. اما ، در میان چیزهای دیگر ، با ارزش ترین محصول  در تراس های برنج کاشته می شود.

 

تراس های زیبای برنج در استان یوننان

شالیزار

تراس های برنج Honghe Hani ، Yuanyang ، چین/عکس

 

منطقه خوش منظره یونیانگ ، استان خودمختار هونگه هانی ، استان یوننان ، به دلیل مکان طبیعی طبیعی - تراس های برنج هونگه هانی با زیبایی باورنکردنی مشهور است. آنها از دامنه های کوه آیلائو در آبشارهای پلکانی به سواحل رودخانه سرخ فرود می آیند. سطوح انعکاسی آنها شبیه هزاران آینه است.

مردم هانی ، که قرن ها در این منطقه زندگی کرده اند ، کانال های آبیاری پیچیده ای ساخته اند که آب چشمه از طریق آنها به استخرهای مصنوعی در قله های متراکم کوه می ریزد. این روند از زمستان تا اواخر بهار ادامه دارد.

کاشت غلات در ماه آوریل انجام می شود - در این دوره ، خاک به اندازه کافی با آب چشمه پر می شود. بسته به ارتفاع سطح ، از سپتامبر تا نوامبر ، محصولات از تراس ها برداشت می شود. استخرها سپس تخلیه می شوند ، اما پس از مدتی برای فصل بعد با آب پر می شوند.

 

زمان بازدید از تراس های برنج Honghe Hani برای لذت بردن کامل از زیبایی آنها

شالیزار

رنگ زرشکی در رنگ تراس های برنج در استان یوننان

 

مطابق با چرخه کشاورزی ، چشم انداز شالیزار برنجی دره Honghe در طول سال به طور قابل توجهی تغییر می کند. در تابستان دامنه های کوه پوشیده از شاخه های سبز روشن است و در پاییز ساقه های برنج طلایی می شوند و در نتیجه چشم انداز را درخشان می کنند. با این حال ، بهترین زمان برای بازدید از تراس ها از نوامبر تا آوریل است ، زمانی که دامنه های هنگه ، که از چشمه ها تغذیه می شود ، صدها پرتو تابناک خورشید را بر روی سطح آینه ای خود منعکس می کند.در اواخر فوریه - اوایل مارس ، تراس ها با درختان هلو صورتی و گلابی با روپوش سفید تزئین شده است. تنوع رنگ ها در هر فصل مناظر واقعاً مسحورکننده ای برای گردشگری ایجاد می کند که شبیه پنجره های رنگ آمیزی است.

 

شالیزار
مزارع برنج در بهار شکوفا می شود.

 

علیرغم زیبایی بی نظیر این منطقه و سرزندگی گروه های قومی محلی ، گردشگری جاری هنوز نتوانسته است جای خود را در منطقه پیدا کند. به طور کلی ، موقعیت کوهستانی دورافتاده مانع این امر می شود ، که به معنی عدم وجود ارتباطات مناسب حمل و نقل است. با این حال ، به لطف این ، چشم انداز منطقه هنوز شخصیت اصلی خود را حفظ کرده است. تراس های برنج Honghe Hani در استان یوننان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

زیبایی بی نظیر تراس های برنج دراگون ریج

شالیزار

تراس های برنج "خط الراس اژدها"

 

تراس های برنج Dragon's Ridge واقع در 27 کیلومتری جنوب شهر لونگ شنگ ، گستره وسیعی از دره های پرورش برنج است که تپه ها و دامنه های کوه را می پوشاند. "خط الراس اژدها" بسیار فراتر از امپراتوری آسمانی مشهور شد ، به عنوان تراس هایی با برخی از زیباترین مناظر.

مردم گوانگشی چین چهار قرن به طول انجامید تا مشکل کاشت و پرورش برنج را در شیب های تند حل کنند. در طول این مدت ، چندین نسل روی تراس های برنج کار کرده اند تا یک سال غلات گرانبها را برای خانواده های خود تأمین کنند. اما در عین حال ، آنها زیبایی خارق العاده ای را در مناطق محلی ایجاد کرده اند ، که بسیاری از چینی ها آن را چیزی جز "تراس دلپذیر" نمی نامند.

 

بسته به فصل ، منظره ظاهر منحصر به فردی به خود می گیرد. در بهار ، آب انباشته شده در زمستان ، مزارع را با باران سیلاب آبیاری می کند. در تابستان ، باد جوانه های برنج را تکان می دهد و مزارع را با پوشش سبز پوشانده است. در پاییز ، نمی توانید چشم از چشم اندازهای طلایی که محصول رسیده ایجاد می کند بردارید ، و در زمستان شیب کاملاً پوشیده از برف است.

 

ژوانگ این تراس ها را "ستون فقرات (یا ستون فقرات) اژدها" می نامد. از ارتفاع 800 متری ، مزارع شبیه ترازوهای اژدهای خفته با خط الراس منحنی است. به گردشگرانی که مایل به لذت بردن از زیبایی های این منطقه دورافتاده هستند توصیه می شود که حداقل چند روز در اینجا بمانند. مردم محلی همیشه از مسافران خوشحال هستند ، بنابراین بسیاری از آنها مهمانسراهای کوچکی برای بازدیدکنندگان تهیه کرده اند.

تراس ها در بهار و تابستان در تمام شکوه خود ظاهر می شوند. در پاییز ، مزارع پلکانی به دلیل تکان خوردن ساقه های بلند برنج در باد ، ظاهر تپه های موج دار به خود می گیرد.

 

شالیزار
تراس برنج در زمان های مختلف سال

 

مزارع برنج متعلق به خانواده های خصوصی بود و قرن ها از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد ، اما با روی کار آمدن کمونیست ها ، نظم تغییر کرد. در بدو تولد ، زمین  به شخصی  واگذار می شود ، پس از مرگ ساکن ، کمیته محلی زمین را تصرف می کند ، و سپس آن را برای تصرف موقت به شخص دیگری می دهد.

 

شالیزار
تراس های برنج در چین واقعاً مسحور کننده است

 

امروزه بسیاری از مزارع برنج چین در نقشه های گردشگری گنجانده شده است ، بنابراین درآمد روستاهای چین بیشتر از طریق گردشگری تأمین می شود و نه از طریق کاشت سالانه برنج. و اجازه دهید ه بسیاری که هنوز معتقد باشند تراس های برنج توسط طبیعت ایجاد شده اند!

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

گردشگری در ماسوله

در

تابستان نزدیک است و بهترین موقع برای زنگ تفریح خانواده ها ، فارغ از درس و مدرسه و استراحتی برای فرزندان ، تا برای سال تحصیلی آینده  تجدید قوا نمایند و چه خوب که با خانواده به سفر بروند. مطمئن هستم در صورتی که در کودکی سفری با پدر و مادر داشته اید هنوز در خاطرات شما باقی مانده ، وسیله ای که با آن به سفر رفته اید،شهری که مقصد شما بوده وشهر های مسیری که تا مقصد طی کرده اید ، مکانی که اطراق کرده ایدو لذت خوردن غذایی که از بیرون تهیه شده ، همه و همه جزو خاطرات خوب شما باقی می ماند.در این پست یکی از جاذبه های گردشگری ایران را معرفی کنم که شاید آرزوی تعداد زیادی از غیر ایرانیان برای بازدید از نزدیک این مکان باشد.

 

ماسوله ! به معنای کوه بلند می باشد. ماسوله دراستان گیلان و 60 کیلومتری شهر رشت در  شمال ایران قرار دارد و همسایه های چهارسمت آن  فومن، ماسال، طارم علیا و خلخال می باشد.

10 دلیل برای اینکه با کودکان خود به مسافرت برویم

سیر و سفر در مکان های دیدنی و ناشناخته ایران

ماسوله به علت قدمت زیاد بین  به ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ سال در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.بعلت قرار گرفتن در منطقه ی کوهستانی مخصوصا در فصل بهار با وجود مه غلیظ و باران های فصلی بسیار زیبا می باشد.

ماسوله  تابستان های معتدل و زمستان های سردی دارد، پس در صورتی که همراهان کم سن و سال یا میانسال با شما هستند و یا با سرما مشکل دارید بهترین زمان برای مسافرت به ماسوله در فصل تابستان می باشد.

علاوه بر طبیعت زیبا ی منطقه ، معماری شگفت انگیزخانه ها ، چوبی بودن مصالح خانه ها و بخصوص در و پنجره ها باعث زیباتر شدن این روستا شده است خانه های روستای ماسوله بصورت پلکانی قرار دارند و حیاط هر خانه پشت بام خانه بعدی می باشدکه بعنوان محل رفت وآمد و پیاده رو استفاده می شود.تزیین پنجره ها با گلدان های شمعدانی زیبا سلیقه صاحب خانه را به نمایش می گذارد. در صورتی که دوست داشته باشید در این خانه های پلکانی چند شبی را اطراق کنید،می توانید از محلی های ساکن ماسوله اجاره نمایید. برای رفتن به ماسوله (با ماشین شخصی) وارد شهرستان فومن در استان گیلان شویدوازفومن از طریق  جاده جنگلی بسیار زیبایی  به ماسوله می رسید.

نکات شگفت‌انگیزی که در طول سفرها در ایجاد ارتباط دوستانه به شما کمک می‌کند

در صورتی که برای گردشگری به  ماسوله سفر کرده اید با ما به اشتراک بگذارید.(سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

16 مکان که دیدن آنها برای شما جالب است

در

                                                                                                         

                برنامه ریزی تعطیلات معمولا محدود به یک مکاننیست .

ونیز
به نام "دیزنی لند در دریا" نامیده می شود دقیقا تعریف نشده است . در حالی که ساکنین ونیزی برای حفظ خانهای خانه های خود دربالای اب مبارزه میکنند ، گردشگران از سراسر جهان خیابان معروف باریک و کانال ها را مسدود کرده اند. شما میتوانید معماری زیبا ایتالیایی وکشیهای غول پیکرگشتزنی رایبینید که منتظر فیلمبرداری شما هستند .

زیباترین و خطرناک ترین مکان دنیا چاه یعقوب

20 مکان عجیب دنیا 

سی مکان دیدنی فراموش شده

باداب سورت

 

آمستردام

مطمئنا این جایی است که Anne Frank یاداوری میکند وحرمت Van Goughرا نگه میدارد. اما ایا میدانید چه چیزی سفر به ارزشمند میسازد؟ یک کافه علفهای هرز ساکنان تعجب اور، ساکنین فوق العاده بیماری از مردم امستردام با انبوهی ازگردشگران که به منطقه نور قرمز و داروخانه های محلی ماری جوانا هجوم میاورند وتحت تاثیر ماری جوانا قرار گرفته اند .

 

   سانتورینی
 سانتورینی ظرفیت بازدید کننده سفرهای دریائی خود را در 8000 نفر در روز محدود کرده است، که واقعا به نظر می رسد بسیار سخاوتمندانه است. بله، این جزیره دیوانه وار زیبا است. مطمئنا، شما از یک غروب خیالی فوق العاده عاشقانه لذت خواهید برد .   

آکسفورد

مری کلارکسون، عضو شورای کار و شهرداری لرد اعلام کرده تابستان امسال بسیار شلوغ است .بعضی از گردشگران به جشنواره ادینبورگ میروند تا برای کوتاه مدت از جهنم گردشگری شهر آکسفورد در امان باشند .زیبائی آکسفورد تقریبا بین ژوئن و اکتبر فوق العاده است. خطوط خیابان ها وخطوط دو چرخه پر از مربیان گردشگری و پیادهروها بصورت غیر قانونی مسدود شده اند .شاید شهردار لرد نتواند از آکسفورد بازدید کند.

روسیه                                                          

مردم در تعطیلات اغلب لبخند می زنند روس ها فکر می کنند افرادی که لبخند می زنند احمق هستند.مردم روسیه معتقد ند همیشه باید کر کرد وبرای تفریح  کمتر وقت میگذارند .

جزایر گالاپاگوس

یک مکان منحصر بفرد روی کره زمین است که از پوشش گیاهی وجانوری بالائی برخوردار است .مکانی دور از الایندههای مواد سوختی و ازدحام زباله میباشد .

ماجو پیکو

مکان قدیمی و بسیار دور که دولت پرو مجبور شده برای گردشکران محدودیت زمانی داشته باشد .وگردشگران برای بازدید از این مکان باید یک راهنمائی داشته باشند .اگر می خواهید خدایان Incan  را بازدید کنید باید از مسیرهای تعیین شده خاصی به انجا برسید .

 

بولیوی

به بولیوی تبزیک میگوئیم ! بر اساس یک گزارش از سوی انجمن جهانی اقتصاد ازنظر محبوبیت اخرین رتبه را در جهان کسب کرده است . 

ریف بریر بزرگ

یک صخره مرجانی در اقیانوس ارام غربی، درساحل کوئیز ،استرالیا با مسافتی حدود 2000 کیلومتر که تقریبا"با ساحل موازی است و بزرگترین صخره مرجانی جهان است ویکی از عجایب هفتگانه جهان است .سفید کننده تودهای نیز نامیده میشود .هنگامی اتفاق میافتد که کلیه مرجانها از شدت گرما از بین میروند .در انجا شما بهترین منظره طبیعی جهان را خواهید دید .

 جزایر کوه خای

80 درصد این صخره ها ی در امتداد این ساحل زیبا به علت حرکتهای غیر انسانی تخریب شده اند .به همین جهت بازدید از این مکان برای عموم ممنوع شده است .

نظرات

در ادامه بخوانید...

شهری در آلمان که ۵ قرن است اجاره خانه در آن زیاد نشده!

در


در دنیایی که همه چیر روز به روز در حال گرانتر شدن است، در دنیایی که قیمت همه چیز از خوراک و پوشاک گرفته تا مسکن به سرعت رو به رقم های نجومی است، باورتان می شود جایی در دنیا وجود داشته باشد که ۵ قرن است قیمت اجاره خانه در آن زیاد نشده است؟ آن هم در اروپا؟ آن هم در آلمان؟! شاید فکر کنید این یک شوخی و رویا است، ولی کاملا واقعیت دارد. جایی که در منطقه ی بی نظیر باواریای آلمان قرار دارد، نام این مکان فوگری (Fuggerei) است. 

روستای فوگری در آلمان

روستای فوگری یک جای کوچک و بسیار خوش آب و هوا در کشور آلمان و قدیمی ترین مجموعه مسکونی اجتماعی جهان است. این مجموعه در شهر آوکسبورگ بایرن قرار دارد و در سال ۱۵۱۶ توسط یکی از ثروتمندان جوان به نام یاکوب فوگر ساخته شد، هدف او از ساختن این مجموعه، درست کردن جایی بود تا افراد نیازمند و کسانی که توان پولی ندارند بتوانند در آن اسکان پیدا کنند. در آن سال ها حدود ۵۲ خانه مجموعا در فوگری ساخته شد و کم کم بزرگ و بزرگ تر شد و مغازه ها و کلیساهایی هم در آن ساخته شدند و فوگری گسترش پیدا کرد.

 

روستای فوگری در آن دوران که مانند یک مجموعه بود، در شب ها قفل می شد و در نتیجه حالتی مستقل داشت. جالب است بدانید که در روستای فوگری هنوز هم سکونت می شود و عجیب تر از عجیب این که از سال ۱۵۲۰ تا به امروزه، اجاره خانه در این شهر زیاد نشده است!

 

واقعا شبیه به افسانه است ولی واقعیت دارد که زندگی در چنین جای زیبایی به چه اندازه می تواند ارزان باشد، مخصوصا وقتی در کشوری مثل آلمان باشید. قیمت اجاره ی خانه ها در آن دوران یک سکه طلای رایشنر بود که کمتر از یک یورو است و هنوز هم همان است و زیاد نشده است. علاوه بر اینکه قیمت چیزی در روستای فوگری از ۵ قرن پیش تا حالا زیاد نشده است، رسم زندگی در این منطقه درست مثل همان چیزی است که در آن دوران بود یعنی انجام دعای ربانی و نیایش ها و قبول داشتن شرایط زندگی یعنی این که همه ی افرادی که در این روستا زندگی می کنند باید مسیحی کاتولیک باشند، از افراد کم بضاعت و واقعا تهی دست باشند که حداقل به کسی بدهکار نباشند و حداقل ۲ سال هم در آوکسبورگ زندگی کرده باشند.

 


خانه های روستای فوگری به گونه ای ساخته شده اند که هر واحد آن حتی اگر در آپارتمان باشد، یک در جدا به بیرون دارد و در نتیجه شبیه به خانه های ویلایی است. خانه ها معمولا ۴۵ تا ۶۵ متر هستند و در هر خانه امکاناتی مثل آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق نشیمن و گاهی یک اتاق دیگر است. همچنین در این خانه ها هم آب لوله کشی و هم امکاناتی مثل تلویزیون هم هست. جالب است بدانید که هنوز هم دروازه ی شهر شب ها قفل می شود.

چه کسی روستای فوگری را ساخت و به چه دلیل؟

همان طور که در بالا هم به آن اشاره ی کوتاهی شد، روستای فوگری توسط یاکوب فوگر جوان از ثروتمندان آن دوران ساخته شد. خانواده ی فوگر از ثروتمندان بودند که کار تجارت انجام می دادند، یاکوب البته از سرمایه گذاران آن دوران هم بود. او در واقع یک انسان خوب و خیر بود که از ثروتش به نفع مردم هم استفاده کرد و فوگری را در سال ۱۵۱۶ ساخت. فوگری در سال های بعد گسترش پیدا کرد و بزرگ تر شد. متاسفانه روستای فوگری در دوران جنگ جهانی دوم آسیب های زیادی دید ولی دوباره مانند قبل مرمت شد.

 


درست است که امروزه دیگر یاکوب خیرخواه زنده نیست ولی یادگار و میراثی که از او به جا مانده به همان سبک و سیاق آن دوران سرپاست. یاکوب در آن دوران صندوق خیریه ای درست کرد و در آن مقدار اولیه ی ۱۰۰۰۰ رایشنر را گذاشت، امروزه هم این صندوق مانند قبل با صداقت تمام اداره می شود.

امروزه در روستای فوگری در مجموع ۶۷ خانه، ۱۴۷ آپارتمان؛ یک کلیسا به نام کلیسای سنت مارک و یک ساختمان اداری وجود دارد.

بازدید از روستای فوگری

در حال حاضر گردشگران می توانند از این روستا از نزدیک دیدن کنند و سبک زندگی در آن جا را ببینند. شاید برایتان جالب باشد که چرا فوگر جوان این شرایط را در نظر گرفته بود، در واقع از آن جایی که او فردی مذهبی بود می خواست مطمئن شود که مردمی که در این جا زندگی می کنند شهروندان یک دستی هستند و به کلیسایی که او علاقه داشت و در آن جا ساخته بود می روند.

 


قبل از سفر به روستای فوگری بخوانید
اگر علاقه مند شده اید تا از این روستا دیدن کنید، می توانید بعد از رفتن به باواریا هم با دوچرخه، هم تراموا و هم ماشین شخصی به آن جا بروید. مسیر دسترسی آن بسیار راحت است. هزینه ی تور بازدید از این روستا در سال ۲۰۱۱، ۴ یورو بود. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

کویر گردی و روستاهای شگفت انگیز

در


کویر و روستاهای کویری شگفت‌انگیزند، همچون داستان‌های هزار و یک شب. شاید تصور کنید که اقلیم کویر خشک و خشن است، اما مهربانی‌های کویر و کویرنشینان، این منطقه را به مقصد گردشگری خوبی تبدیل کرده است.

خور و بیابانک در حاشیه کویر مرکزی ایران یکی از دیدنی‌ترین مناطق گردشگری است. شاید آشناترین روستاهای کویری هم برای گردشگران ایرانی در این منطقه قرار داشته باشد. فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» بسیاری از ایرانی‌ها را با زیبایی‌های کویری این منطقه آشنا کرده است.

مصری در قلب ایران


روستای مصر شاید مشهورترین روستای کویری ایران باشد. بسیاری برای دیدن زیبایی‌های روز و شب کویر به این روستا سفر می‌کنند. وجود شتر و ماشین‌های مخصوص کویرنوردی در این روستای زیبا، خود بر جذابیت‌های گردشگری می‌افزاید.

شترسواری در روستای مصر و فرحزاد می‌تواند تجربه‌ای تکرار نشدنی برای شما باشد. اقامت در کاروانسراهای قدیمی و خانه‌های بوم‌گردی در این منطقه برای هر گردشگری خاطره‌ساز است.

تپه‌های شنی که خاصیت درمانی هم دارد و بسیاری از گردشگران از گوشه و کنار برای استفاده از خواص درمانی آن به این روستا سفر می‌کنند. شب‌های کویر با آسمان پرستاره‌اش از دیگر ویژگی‌های جذاب این منطقه است.

قلعه بیاضه، دژ کویری

 

 روستای بیاضه به دلیل داشتن یک قلعه تاریخی معروف شده است. بیاضه قلعه‌ای از زمان ساسانیان دارد که در طول تاریخ استوار ایستاده است. وارد قلعه که می‌شوید، اتاق‌های تو در تو و کوچک همراه با ساباط‌هایش نظر شما را جلب می‌کند.

همچنین دور قلعه خندقی بوده که امروزه هم آثاری از آن را می‌توان دید. قسمتی از این قلعه بازسازی شده و امکان بازدید گردشگران از آن وجود دارد. این قلعه باستانی، با سبک معماری ساسانی، قرن‌ها به عنوان دژ مستحکم و تسخیرناپذیر کویر مرکزی ایران کارکردهای دفاعی و مسکونی داشته است و بنا به روایت‌های تاریخی در دوره اسماعیلیه پایگاه هواداران حسن صباح بوده است.

قلعه بیاضه، با بنایی چند طبقه و خندق عریض و عمیق و برخوردار از مجموعه خشتی به هم‌پیوسته و بافت گسترده تاریخی پیرامون آن، نمونه بارز یک ارگ و دژ کویری است.

گرمه، روستایی با نخلستان و چشمه‌های آب سرد

 

 همچنین در منطقه خور و بیابانک، روستاهای دیگری هم هست که می‌تواند برای هر مسافری جالب باشد. روستای گرمه حدود 85 کیلومتر با مصر فاصله دارد.

از جاذبه‌های گرمه، نخلستان و چشمه آبی است که برای کشاورزان منطقه بسیار با اهمیت است. چشمه آب سرد در روستای گرمه یک ویژگی منحصربه‌فرد دارد. در این چشمه ماهی‌های سیاه کوچکی زندگی می‌کنند که به محض آنکه کسی پایش را داخل آن بگذارد دور آن حلقه می‌زنند و مردم از آن برای درمان بیماری‌های پوستی از دیرباز استفاده می‌کردند.

صنایع‌دستی مردم گرمه نیز می‌تواند سوغات خوبی برای انتهای یک سفر نوروزی باشد، وسایلی که با برگ‌های درخت خرما یا همان نخل ساخته می‌شوند، از جمله زیرانداز و سبدهای زیبا.منبع:برترین ها

نظرات

در ادامه بخوانید...

هزاران مار سرگردان در توالت های تایلند

در


در سال 2017، 20 میلیون نفر به بانکوک سفر کردند که این موضوع آن را به پربازدیدترین شهر روی زمین تبدیل کرد! اما گردشگران تنها بازدیدکنندگان سرازیر شده به پایتخت تایلند نیستند. در سال های اخیر، شهر بانکوک شاهد افزایش چشم گیری در مشاهده ی مار بوده است. دپارتمان آتش و نجات بانکوک رشد 300 درصدی در تماس های مرتبط با مار را در 5 سال گذشته ثبت کرده است. حتما می پرسید محبوب ترین مکان برای پنهان شدن آنها کجاست؟ توالت ها!! به خواندن این مطلب ادامه بدهید تا به دلیل این موضوع پی ببرید.

گذشته تاریک بانکوک

از نقطه نظر تاریخی، مشاهده ی مار در پایتخت تایلند به عنوان بخشی از زندگی در این شهر همواره مورد پذیرش بوده است. هر چه باشد بانکوک در کناره های رودخانه ی چائو پرایا یعنی باتلاقی انبوه واقع شده که زمین های حاصلخیزی برای ساکنان آن فراهم می آورده است. در سال 2006، فرودگاه سوارنابومی روی مکانی که قبلا «باتلاق کبرا» بود ساخته شد و همانطور که از نام این مکان پیداست، ساخت فرودگاه در چنین مکانی باعث شد که مارهای زیادی از چمدان های مردم سر در بیاورند. اما همچنان که اقتصاد بانکوک و تقاضای گردشگری آن در حال افزایش است، شهر به محل زندگی طبیعی این موجودات تجاوز بیشتری می کند. از آنجا که این مارها جایی برای رفتن ندارند، راه خود را به سمت خانه های مردم باز می کنند.

پیش بینی مارگزیدگی

در 27 نوامبر سال 2017، دپارتمان آتش و نجات بانکوک، گزارشی مبنی بر تماس 31801 نفر ارائه داد که در همین سال تقاضای مارگیری از خانه ی خود را داده بودند. با در نظر گرفتن تعداد کلی 10492 تماس در سال 2012، متوجه رشد چشم گیر این تماس ها تا 300 درصد در 5 سال اخیر می شوید. ( سیارک)

این رویدادهای عجیب باعث برخوردهای نزدیکی با مارها شده که تعدادی از آنها نیز بسیار وحشتناک بوده اند. تصور کنید که در توالت خانه ی خود بدون اینکه خبر داشته باشید (در بدترین حالت) با ماری مواجه شده و دچار مار گزیدگی شوید! به هر صورت مشکل مارهای بانکوک بسیار جدی است و حل کردن آن نیز ساده به نظر نمی رسد.
درحالیکه چنین موضوعی تصویر ترسناکی پیش چشمان شما می گذارد، باید دقت کنید که آمار نیز به تنهایی صحیح نیستند. همانگونه که برخی این نکته را متذکر شده اند، افزایش تماس های مرتبط با مارها نشان از آگاهی بیشتر مردم نسبت به وظایف بخش نجات مرتبط با مارها در دپارتمان آتش نشانی دارد. از طرفی دیگر، اعداد موجود در آمار نشاندهنده ی تعداد مارهای گرفته شده، کشته شده و رها شده توسط محلی ها یا دیگر گروه های حیات وحش نیست، این بدان معنی است که اعداد واقعی می توانند بسیار بسیار بیشتر باشند.

بوفه برای مارها!

یک نظریه ی اصلی در مورد مشکل پیش آمده این است که سیستم مدیریت زباله های تایلند ناکارآمد است و همین موضوع باعث مهاجرت عظیم مارها به سمت مناطق شهری شده است. Greenpeace گزارش کرده است که از 2490 مرکز مدیریت زباله در کشور تایلند، تنها 466 مورد آن از فرایند درستی پیروی می کنند. این موضوع باعث می شود که در 80 درصد فضاهای شهری تایلند، زباله های خیابانی وجود داشته باشد که همین امر منجر به رشد و تولید مثل گسترده ی موش ها می شود که خوراکی عالی برای مارهای گرسنه هستند. برخلاف شهرها، در روستاها شکار زیادی برای مارها وجود ندارد و همین موضوع سبب شده شهرها گزینه ی خوبی برای رشد و تغزیه ی مارها باشند.

پناهگاه مارها

اما سوال همچنان باقی مانده است، چرا توالت ها؟ بسیاری از مارها علاقمند به خوابیدن و استراحت کردن در آب هستند و همانطور که قبلا ذکر شد محیط زندگی آنها باتلاق ها، مرداب ها و جنگل های بارانی بوده است. توالت بهترین مکان برای یک مار است که در آن بخزد و از خود در برابر آفتاب سوزان تایلند محافظت کند.

مطالعات محققان ثابت کرده است که مارهای خونسرد نمی توانند دمای بدنشان را تنظیم کنند. در نتیجه، بدون منبع آب نمی توانند خودشان را خنک کنند. از آنجا که در شهر شلوغ بانکوک هیچ دریاچه ی طبیعی وجود ندارد، توالت ها به عنوان یک الزام بیولوژیکی به پناهگاهی مناسب برای مارها تبدیل شده اند.

سالی پرباران تر از حد نرمال

با وجود آنچه گفته شد، نمی توان این مشکل را تنها بر گردن فعالیت های انسانی گذاشت. نظریه ی دیگری به آب و هوا اشاره می کند. به عنوان مثال نوامبر سال 2017، تایلند سالی بسیار پر باران را پشت سر گذاشته به طوریکه سیلاب های ناگهانی ناشی از باران های سنگین موسمی باعث ویرانی استان های جنوبی آن شده اند. این آب و هوای بسیار مرطوب باعث شده که مارها برای جان سالم به در بردن به زمین های مرتفع تر پناه ببرند.

همزیستی مسالمت آمیز

پیدا کردن یک دلیل واحد برای مشکلی که از آن سخن رفت و همه ی تقصیرها را گردن آن انداختن نه تنها سخت بلکه ناکارآمد نیز می باشد. از آنجا که تجاوز به محدوده ی زندگی مارها ادامه دارد، مشاهده ی آنها در خانه های مردم، باغ ها و توالت ها امری دور از انتظار نیست.

شهروندان بانکوک آگاهی رسانی درباره ی این پدیده را وظیفه ی خود دانسته و در اپ لاین گروه هایی تشکیل داده اند که در آنها عکس هایی از مهمانان ناخوانده (مارها) قرار می دهند تا به ساکنان درباره ی سمی بودن آنها هشدار دهند. این یکی از قدم های متعدد در این زمینه است که نشان می دهد انسان ها و مارها در حال یادگیری برای همزیستی مسالمت آمیز هستند. تایلندی ها می توانند به روستای کبرای خودشان نیز به عنوان نمونه ای از هارمونی همزیستی انسان ها و خزندگان استناد کنند. ( سیارک)

آیا بانکوک برای تبدیل شدن به شهر مارها آماده است؟ احتمالا نه. اما در حال حاضر، ساکنان بانکوک یاد گرفته اند که قبل از کشیدن سیفون توالت قدری دقت کنند!منبع :لحظه آخری

نظرات

در ادامه بخوانید...