ارگ بم چه راز هایی در سینه دارد

 ارگ بم
 
اگر چهره شهرهای دیگر تغییر می کند ، به نظر می رسد زمان در این شهر ، ارگ بم متوقف شده است. تمدن ها از بین می روند و ظهور می کنند ، مناظر تغییر می کنند. فقط  ارگ بم ، ساکت و خشن در بالای تپه هنوز با غروب و طلوع آفتاب روبرو است ...
 

 ارگ بم بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سازه گلی جهان

 ارگ بم
ارگ بم  دویست سال از رم قدیمی‌تر است.
 
در دوره هخامنشی ، جایی بین سالهای 579 تا 323 قبل از میلاد ، ارگ بم در ایران (در قسمت جنوب شرقی ایران مدرن) ساخته شده است. در فارسی مانند Arg-e-Bam به نظر می رسید و در ترجمه به معنی "یک قلعه عظیم ساخته شده از خاک رس" بود. تا به امروز ،  ارگ بم  بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سازه گلی جهان است.
 
این قلعه در استان کرمان در نزدیکی مرز با پاکستان واقع شده است. از یک قلعه نسبتاً بزرگ و یک ارگ داخلی تشکیل شده است. امروز کل این مجموعه ارگ ​​نامیده می شود.
 
 ارگ بم
طرح قلعه افسانه ای ارگ بم  از جاذبه‌های گردشگری در ایران
 

تاریخ شهر ابدی  ارگ بم 

قلعه و شهر قرن هاست که شکوفا شده است. ارگ بم یکی از بزرگترین مراکز تجاری در جاده بزرگ ابریشم بود. اینجا بود که از مهمترین مسیرهای تجاری عبور کردند. زندگی در اینجا کاملاً در جریان بود.
 
بنای اولیه هخامنشیان توسط اشکانیان و ساسانیان گسترش یافت. آنها دیوارهای جدید و استحکامات اضافی برای ارگ بم ساختند. در قرن 7 ، این منطقه توسط اعراب فتح شد. در منابع اسلامی ، اطلاعات مربوط به این قلعه تسخیر ناپذیر از قرن دهم میلادی یافت می شود.
 
 ارگ بم
دیوار های نفوذ ناپذیر  ارگ بم . ثبت در میراث جهانی یونسکو در ۲۰۰۴
 
ارگ بم نوعی "شهر درون یک شهر" است. باستان شناسان تمام ویژگی های یک زندگی راحت را در اینجا کشف کرده اند: بازارها ، حمام ها ، ساختمانهای مسکونی ، میادین. چندین مقبره باستانی و یک مسجد جامع که تا امروز باقی مانده است. سایر صفات غیرقابل انکار قدمت ایرانی نیز در اینجا وجود دارد - برج های بادگیر  ، برج های سرد یاچالا و کانال های آبیاری زیرزمینی کیاریزا.
 
حمله به عشایر ترک و سپس مغولها در قرن دوازدهم ضربه بزرگی به رونق ارگ بم وارد کرد. زوال جاده بزرگ ابریشم ، که از نیمه دوم قرن 14 آغاز شد ، نیز  ارگ بم را تحت تأثیر قرار داد. مدت زمان کوتاهی این منطقه در زمان تامرلین احیا شد. اکنون فقط اثری از عظمت سابق ارگ بم باقی مانده است.
 
 ارگ بم
پس از تسخیر این سرزمین ها توسط عشایر ،  ارگ بم رو به زوال گذاشت.
 
 
همیشه در ارگ بم ساکن بودند. تنها در آغاز قرن 20 ، زمانی که ساخت و ساز شهر جدید بم آغاز شد ، روند رو به زوال گذاشت. ساکنان به تدریج مهاجرت کردند. ابتدا آنها شروع به استقرار پادگان نظامی در اینجا کردند. در سال 1932 ، پادگان نیز تخلیه شد و سرانجام  ارگ بم متروک شد.
 
 ارگ بم
 ارگ بم سرانجام در قرن 20 رها شد ، قبل از آن کسی همیشه در اینجا زندگی می کرد.
استان کرمان ۷ اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو از جمله ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، دهکده صخره‌ای میمند در شهربابک ، کویر لوت و سه قنات دارد و رتبه نخست ایران را از این حیث دارد.

 ارگ بم ثبت در میراث جهانی یونسکو در ۲۰۰۴

این قلعه تقریباً 200 هزار متر مربع مساحت چشمگیر را اشغال کرده است. ا ارگ بم با دیوارهای غیرقابل دسترسی به ارتفاع هفت متر احاطه شده است و محیطی به طول تقریباً دو هزار متر را تشکیل می دهد. تنها ورودی ارگ بم توسط برج ها محافظت می شود. چهارصد خانه و بناهای مختلف دیگر در داخل آن قرار دارد. در مرکز آن یک ساختمان ارگ با پادگان و کاخ فصول قرار دارد.
 
 ارگ بم
ساختار  ارگ بم بسیار خوب فکر شده بود و شهرت غیرقابل دسترسی را همانطور که شایسته بود به دست آورد.
 
در  ارگ بم تقریباً  38 برج دیده بانی و یک خندق به عرض 10-15 متر وجود دارد. همه چیز با استفاده از همان فناوری قدیمی ساخته شده است. از آجرهای رسی خشک شده در معرض آفتاب که روی لایه های خاک رس گذاشته شده بود استفاده می کرد. طاقهای گنبدی شکل قلعه چشمگیر قلعه شکل قلعه ماسه ای افسانه ای را به آن داده است.
 
این قلعه می توانست هرگونه حمله را دفع کند و در برابر محاصره های طولانی مقاومت کند. ارگ تنها یک دروازه داشت و در داخل آن باغ ها ، مزارع ، چاه ها و کانال های آبیاری قرار داشت. در چنین شرایطی ، شهرت  ارگ بم به دلیل عدم دسترسی مطلق به هیچ وجه جای تعجب ندارد.
 
 ارگ بم
فقط یک دروازه به  ارگ بم منتهی می شد.
 
 
تمام ساختمان ها در  ارگ بم دارای ساختارهای خاص بودند که اصطلاحاً برج های بادی نامیده می شدند. آنها هوا را با عبور از جریان آب تصفیه و تهویه می کردند. بنابراین ، اتاق ها همیشه بدون گرد و غبار ، هوای خنک و مرطوب و تمیز بودند.
 
هجده سال پیش ، زمین لرزه 6.6 ریشتری بیشتر ساختمانهای  ارگ بم را ویران کرد. این یکی از وحشیانه ترین بلایای طبیعی در ایران بود. بیش از حدود ۳۴ هزار نفر کشته و ۲۰۰ هزار تن زخمی شدند.  ارگ بم نیز آسیب دید. جالبترین چیز این است که آن قسمتهایی که بازسازی شده اند بیشترین آسیب را دیده اند! بناهای باستانی که دست نخورده اند تقریبا سالم مانده اند!
 

 ارگ بم بعد از زلزله 

 ارگ بم
 
مقامات بلافاصله بازسازی ارگ بم را آغاز کردند. کشورهایی مانند ژاپن ، ایتالیا و فرانسه درگیر این پرونده شدند. امروز قلعه به طور کامل بازسازی شده است. علی رغم اینکه امروزه بسیاری از بناها در  ارگ بم جدید هستند ، آنها دقیقاً همانطور که در دوران باستان بود همه را تولید می کنند.
 
krepost_arg_e_bam_4.jpg
ارگ بم در حال بازسازی
krepost_arg_e_bam_3.jpg
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم
ارگ بم در حال بازسازی
ارگ بم

ارگ بم در حال بازسازی

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • Barbie 969 :

  ترمیم ارگ بم با پشتیبانی مالی و فنی ژاپن ، فرانسه و ایتالیا انجام می شود. بنابراین دلیلی وجود دارد که باور کنیم ارگ بم برای مدت طولانی پابرجا خواهد ماند. "تا روز قیامت".

  1400/4/2 15:13
  • ناشناس :

   چشم انداز فرهنگی بم نمایشی برجسته از تعامل انسان و طبیعت در یک محیط بیابانی ، با استفاده از قنات است. این سیستم مبتنی بر یک سیستم سختگیرانه اجتماعی با وظایف و مسئولیتهای دقیق است که تاکنون در استفاده از آنها حفظ شده است ، اما اکنون در برابر تغییرات برگشت ناپذیر آسیب پذیر شده است.

   1400/4/2 15:50
  • ناشناس :

   بم و چشم انداز فرهنگی آن از سال 1945 تحت قوانین ملی ایران (قانون حفاظت از آثار ملی ، 3 نوامبر 1930) و سایر ابزارهای کنترل قانونی و هنجارهای حفاظت مربوط به معماری و کنترل کاربری اراضی محافظت می شوند. حفاری های غیرقانونی در ایران ممنوع است. مرجع اصلی مدیریت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایران (ICHHTO) است ، یک ریاست مستقل که با دیگر مقامات ملی و محلی همکاری می کند و برنامه ای را دنبال می کند که مرتباً به روز می شود. برخی از ساختمانهای ذکر شده در خارج از ارگ متعلق به سایر نهادهای دولتی است اما تغییرات منوط به اجازه ICHHTO است. این مدیریت شامل همکاری بویژه با سازمان اوقاف مذهبی (سازمان اوقاف) ، وزارت مسکن و شهرسازی (وزرات مسکن و شهرسازی) و شهرداریها (شهرداری) بم و برآوات است. ICHHTO دارای دو دفتر در منطقه است ، دفتر منطقه ای کرمان و دفتر کار ویژه در بم.

   1400/4/2 15:58
 • Barbie 969 :

  در سال 2003 ، هنگامی که زلزله ای قدرتمند به 50٪ از سازه های ارگ بم آسیب رساند ، ضربه جدی به وضعیت ابدی ارگ بم وارد شد. با این حال ، یونسکو نگران شد و بم و منظره فرهنگی آن را بلافاصله در تعدادی از بناهای میراث جهانی آورد. کار مرمت قلعه باستانی آغاز شد. تاکنون قسمت قابل توجهی از آن بازسازی شده است.

  1400/4/2 15:15
  • ناشناس :

   در ارگ بم ، سازه های خاکی اشکال شهری و نوع ساخت و ساز را حفظ کرده اند که علی رغم نیاز به مداخلات در نتیجه زلزله ، هنوز درجه بالایی از یکپارچگی را حفظ کرده اند. طرح جامع جدید شهری برای شهر مدرن بم ، که تا حد زیادی تحت تأثیر زلزله سال 2003 قرار گرفته است ، از الگوی سنتی خیابان و رویکرد کلی شهر باغ برای حفظ شخصیت ملک پیروی می کند.

   1400/4/2 15:51
 • Barbie 969 :

  جالب اینجاست که این قلعه نه از گرانیت ابدی بلکه از خشت ساخته شده است و در حال حاضر بزرگترین ساختمان خشت خام در جهان به حساب می آید که مساحت آن 180 هزار متر مربع است. همه چیز نیز بسیار محکم است - دیوارهای غول پیکر به طول 6-7 متر و طول کلی 1815 متر ، 38 برج دیده بانی و یک خندق به عرض 10-15 متر. دیواره های خشتی نیاز به بازسازی مداوم دارند ، بنابراین شکل ظاهری قلعه تغییر کرده است تقریباً در هر قرن این قلعه و شهر قرن ها رونق داشته است. این یک مرکز تجاری بزرگ در جاده ابریشم بزرگ بود ؛ مسیرهای مهم تجاری از اینجا عبور می کردند. از طریق ارگ بم ، گنجینه های چین به ایران می رسید و به مدیترانه و پایتخت های اروپا ادامه داشت. زندگی در جریان بود ، کاروان ها می آمدند و می رفتند .از جمله ، این مرکز تولید پنبه و ابریشم و همچنین یک مرکز مذهبی بود که زائران را به خود جذب می کرد.

  1400/4/2 15:21
 • Barbie 969 :

  اگر ظاهراً رم در قرن 8 قبل از میلاد تاسیس شده است ، پس بم - در قرن 6 قبل از میلاد. قلب شهر ارگ بم بود ، در واقع ، ارگ از اطراف آن بزرگ شد. این قلعه به خوبی می تواند باعث ایجاد عارضه عصبی در برخی که دوست دارند با ماشین زمان خود به گذشته سفر کنند ، شود. من 100 سال پیش آمدم - ارزش آن را دارد ، 500 سال پیش - ارزش آن را دارد ، 1000 سال پیش - ارزش آن را دارد ، 2000 سال پیش - هنوز هم وجود دارد. تصور کنید ، تمدن ها بوجود می آیند و می میرند ، مردم پدیدار می شوند و ناپدید می شوند ، مناظر باستانی با تکنولوژیک جایگزین می شوند و ارگ بم تاثیرگزار باقی می ماند.

  1400/4/2 15:25
 • ناشناس :

  شهر بامی و دیوارهای خشتی بزرگ بم بزرگترین بنای خشت خام در جهان است. قبل از زلزله ویرانگر در سال 2003 ، بم یکی از اصلی ترین گوهرهای توریستی ایران بود . استحکامات این سایت 2000 سال پیش ساخته شده است. در حین حفاری اندکی پس از زلزله 2003 ، قسمتهایی از دیوارهای دفاعی آجر گلی از دوران ساسانی پیدا شد. بم قلعه مهمی در امتداد مسیرهای تجاری هند و پاکستان از یک طرف و خلیج فارس و اروپا از طرف دیگر بود. میهمانان این شهر که مارکوپولو نیز در میان آنها بود با 38 برج ، دیوارهای خشتی مستحکم و ارگ قدرتمند ارگ بم شگفت زده شدند. و امروز ارگ موفق شده است به بزرگترین پروژه ساخت خشت روی کره زمین تبدیل شود. حدود 150 باستان شناس ، مهندس و کارگر ، با استفاده از عمدتا فن آوری ها و ابزارهای ساختمانی باستانی ، دیوارهای خارجی قلعه ، ارگ اصلی و چندین ساختمان دیگر را مرمت کردند. مدیر پروژه ارگ بم ، می گوید که در ابتدا بازپرداخت کنندگان قصد نداشتند همه چیز را بازسازی کنند ، اما با الهام از اولین موفقیت ها ، آنها تصمیم گرفتند آنچه را که آغاز کرده بودند به پایان برسانند. امروز ، گردشگران می توانند به بالای یکی از برج های بیرونی صعود کنند ، از آنجا وارد محوطه ارگ ​​اصلی شوند و در یک چایخانه بالای دروازه اصلی قلعه چای بنوشند. حجم عظیمی از کار انجام شده است. "همه ساختمانها متفاوت هستند ، هر كدام خصوصیات خاص خود را دارند. همه آنها در زمانهای مختلف ، از مواد مختلف ساخته شده اند. لازم بود كه به دنبال رویكرد ویژه ای برای مرمت هر ساختمان ، تا آنجا كه ممكن است به ساختمان اصلی باشد. " در هنگام بازسازی ، به پایداری سازه ها در هنگام زلزله توجه ویژه ای شد. مکان های سایه دار زیادی در ارگ بم وجود ندارد ، بنابراین بهتر است صبح زود یا اواخر شب بیایید.

  1400/4/2 15:33
 • ناشناس :

  شهر بم ایران در استان کرمان واقع شده است ، در اواسط قرن هفتم ظاهر شد و به سرعت به عنوان یک مرکز تجاری مهم معروف در میان بازرگانان خارجی شهرت یافت. غیر از این نمی تواند باشد: بم در "مسیر ادویه" بزرگ ایستاد که از چین منشا، می گرفت و از اندونزی می گذشت و از ایران و آسیای میانه می گذشت. و همچنین ، "جاده بزرگ ابریشم" در نزدیکی راه می رفت. باستان شناسان هنوز در حال حفاری هستند ، آنها قبلاً قطعاتی از بازار ، زندان ، حمام ، مقبره ، ساختمانهای مسکونی را کشف کرده اند. آنها همچنین دریافتند که بر اساس کتیبه ای که در یکی از طاقچه های دیواری در قسمت شمالی مسجد محلی یافت شده است ، یک مرکز بزرگ مذهبی از سال 1408 در این شهر واقع شده است. اما یکی از مهمترین بناهای شهر قلعه ارگ ​​بم بود که از مخلوطی از برگهای خاک رس و خرما ساخته شده بود. به لطف این مصالح ساختمانی نرم و انعطاف پذیر است که شکل ساختمان اغلب اصلاح و بهبود یافته است. البته گذشت زمان و تأثیر منفی محیط زیست و نیز بلایای طبیعی به شدت بر این سازه خشت خام و استحکامات باشکوه ایرانی تأثیر گذاشت و باعث تخریب آن شد ، بنابراین ساکنان محلی دائماً سعی در بازسازی و مرمت قلعه داشتند تا همچنان به طور منظم عملکردهای دفاعی اختصاص داده شده را انجام دهند.

  1400/4/2 15:39
 • ناشناس :

  از نظر ظاهری ، قلعه باستانی ایرانیان ارگ بم شبیه قلعه شنی است ، اما این قلعه ابعاد بسیار چشمگیری دارد و مساحتی تقریباً هفت کیلومتر مربع را اشغال می کند. رنگ بنا بسته به موقعیت خورشید تغییر می کند: اگر قلعه صبح زرد روشن به نظر برسد ، ظهر سفید می شود و در پرتوهای خورشید غروب ، رنگ خونین شومی پیدا می کند. قلعه ارگ ​​بم توسط خندقی در اطراف محیط ، به عرض ده تا پانزده متر احاطه شده است. نخلستان جلوی دیوارهای قلعه ایستاده است و صحرای بی روح از پشت ارگ آغاز می شود.

  1400/4/2 15:40
 • ناشناس :

  این بنا یک بنای معماری ایرانی است و لایه ای از دوره های مختلف است و باستانی ترین آنها "قلعه دوشیزه" است که در قرن هفتم و در زمان سلسله ساسانی ساخته شده است. در داخل ، در قلمرو قلعه ، چندین مقبره وجود دارد که قدمت آن به قرن دوازدهم ، سی و هشت برج دیده بانی ، محل اقامت فرماندار سلسله صفوی ، یک مسجد جامع کلیسای جامع زیبا ، بناهای قرن هجدهم و همچنین یک ساختمان باستانی ( یخدان ) بسیار جالب که در آن یخ ساخته و ذخیره می شد ، علی رغم این واقعیت که در آن حوالی یک کویر گرم وجود دارد و همچنین مقبره میرزا نعیم که به خوبی حفظ شده است.

  1400/4/2 15:41
 • ناشناس :

  به طور کلی ، گردشگران در خیابان های باریک و بیشمار قلمرو قلعه قدم می زنند و با ساختمان های متعدد آن آشنا می شوند ، گردشگران حتی گم می شوند. و همچنین آکوستیک عالی نیز وجود دارد ، بنابراین در دوران باستان موسیقی شرقی به طور مداوم در داخل دیوارهای ارگ شنیده می شد. با تحسین ساختمان های قدیمی ، ناگهان به یک ساختمان مدرن که از هیچ کجا برخاسته است برخورد می کنید - این یک دانشکده معماری است ، که دانشجویان آن دختران هستند .

  1400/4/2 15:42
 • ناشناس :

  با بازگشت به تاریخ قلعه ارگ ​​بم در ایران ، باید گفت که از لحظه ساخت آن ، "عصر طلایی" آن تا قرن دوازدهم ادامه داشت ، تا اینکه عشایر ترک به آن حمله کردند و آن را تصرف کردند و کمی بعداً قلعه به دست مغولها افتاد. با احیای جدید ، ارگ بم ایران به لطف تامرلان زنده ماند و سیستم های آبیاری زیرزمینی کلید رونق آن بودند - این کانال ها تا حدی قبل از عصر ما ساخته شده بودند. قلعه ارگ ​​بم که از حملات متعددی در طول حیات خود جان سالم به در برده است ، در قرن هجدهم نقطه عطف دیگری را تجربه کرد ، زمانی که به دلیل اختلافات داخلی ، ساکنان محلی شهر بم توسط ساکنان شهر بم به طور کامل منقرض شدند. شیرازی ، واقع در قسمت جنوبی ایران. شهر ویران شده و تا دهه سی قرن بیستم ، تنها بخشی از آن ، یعنی پادگان قلعه کمی تغییر کرده و به عنوان زندان استفاده می شده است. فقط در اواسط قرن گذشته ، باستان شناسان توجه خود را به این قلعه باستانی ایرانی معطوف کردند و به لطف کار خستگی ناپذیر خود ، شروع به تحقیق و کاوش در آنجا کردند ، امروز ما اطلاعات زیادی در مورد تاریخ خود ارگ و شهر بم می دانیم ، و همچنین ما این فرصت را داریم که از این "موزه زیبا در هوای آزاد" دیدن کنیم.

  1400/4/2 15:44
 • ناشناس :

  ایران از نظر تاریخ و معماری بسیار جالب توجه است. قلعه بم به سادگی گردشگرانی را که برای اولین بار آن را می بینند متحیر می کند. قدم زدن در کنار آن با راهنمای باهوشی که در مورد زندگی در کشور آن دوره ، درباره دسیسه ها و جنگ صحبت می کند ، بسیار جالب است. من به همه توصیه می کنم از این کشور رمز و راز و البته ارگ ​​ایرانی بم دیدن کنند.

  1400/4/2 15:45
 • ناشناس :

  ریشه ارگ ​​بم ، ارگ بم را می توان از دوره هخامنشیان (قرن های 6 تا 4 قبل از میلاد) و حتی فراتر از آن جستجو کرد. اوج شکوفایی ارگ بم از قرن هفتم تا یازدهم میلادی بود که در تقاطع مسیرهای تجاری مهم قرار داشت و به دلیل تولید لباس های ابریشم و پنبه مشهور بود. این ارگ که محله های فرمانداری و منطقه مسکونی مستحکم را در خود جای داده است ، کانون اصلی چشم انداز فرهنگی وسیعی را تشکیل می دهد که با تعدادی قلعه و ارگ مشخص شده و اکنون ویرانه است. وجود حیات در واحه بر اساس کانالهای آبیاری زیرزمینی ، قناتها بود که بم برخی از شواهد اولیه را در ایران حفظ کرده است و تا زمان حاضر به کار خود ادامه می دهند. ارگ بم نماینده ترین نمونه از یک شهر قرون وسطایی مستحکم است که با استفاده از لایه های گلی (چینه) به روش بومی ساخته شده است ، آجرهای گلی خشک شده (خشت) ، و سازه های طاق و گنبدی. در خارج از منطقه اصلی ارگ بم ، بناهای تاریخی حفاظت شده دیگری نیز وجود دارد که شامل قلعه دختر (قلعه دوشیزه ، حدود قرن 7) ، آرامگاه امامزاده زید (قرن 12-12) و آرامگاه امامزاده اسیری (قرن 12 و سامانه های قانونی و کشت های تاریخی جنوب شرقی ارگ.

  1400/4/2 15:48
 • ناشناس :

  بم و چشم انداز فرهنگی آن نمونه برجسته ای از یک شهرک مستحکم باستانی است که در اطراف فلات مرکزی ایران توسعه یافته است و شهادت استثنایی توسعه شهرک تجاری در محیط کویری منطقه آسیای میانه است. این ساخت و ساز چشمگیر بدون شک نشان دهنده اوج است و مهمترین دستاورد از نوع آن نه تنها در منطقه بم بلکه در یک منطقه فرهنگی بسیار وسیع از آسیای غربی است. بم در منطقه واحه ای واقع شده است ، وجود آن مبتنی بر استفاده از کانالهای آب زیرزمینی ، قنات بوده و شواهدی از پیشرفت تکنولوژیکی در ساخت و نگهداری قناتها را بیش از دو هزار سال حفظ کرده است. برای قرن ها ، بم موقعیت استراتژیکی در جاده های ابریشم داشت که آن را به آسیای میانه در شرق متصل می کرد

  1400/4/2 15:49
 • ناشناس :

  در حالی که ارگ بم دارایی میراث جهانی معرفی شده به طور کلی یک منطقه باستان شناسی است ، منطقه حائل از دو شهر بم و باراوات و نخلستان های مرتبط تشکیل شده است. منطقه حائل یک منطقه شهری در کنار ارگ را در بر می گیرد: هرگونه فعالیت ساختمانی یا تغییر در اینجا بدون اجازه و نظارت ICHHTO ممنوع است. یک منطقه حفاظت شده از چشم انداز گسترده فراهم شده است ، که کل شهر ، مناطق آبیاری و کشت در بم و باراوات را پوشش می دهد و این امکان کنترل کاربری زمین را فراهم می کند. تا زمانی که ارتفاع ساختمان به 10 متر محدود شود ، از افق و منظره ارگ محافظت می شود. فعالیت های کشاورزی تا آنجا مجاز است که این کار احتیاج به ساخت وسازهای مزاحم چشم انداز ندارد. هرگونه استخراج یا استخراج معادن در صورتی که بر چشم انداز کوه هایی که از بم نمایان هستند تأثیر بگذارد ، ممنوع است.

  1400/4/2 15:58
 • ناشناس :

  پس از زلزله سال 2003 ، یک تیم از متخصصان با هماهنگی دفتر یونسکو تهران و ICHHTO یک برنامه مدیریت جامع ، 2008-2017 تهیه کردند که شامل میراث جهانی است و از طریق فرایند شامل مقامات محلی شهرستان ، پنج نفر مناطق و شهرداری های بم و باراوات. طرح جامع جدید شهری برای بازسازی شهر بم ، که در سال 2004 تهیه شده است ، به الگوی اصلی خیابان احترام می گذارد. اقدامات حفاظت و مدیریت در ملک نیاز به تضمین حفظ و ارائه کلیه خصوصیات اصلی ارگ و سایر بقایای معماری موجود در ملک منقوش دارد.

  1400/4/2 15:59
 • ناشناس :

  مرمت و بازسازی جزئی عناصر انتخاب شده باید بر اساس ارزیابی حیاتی از قابلیت اطمینان مدارک مستند و میدانی انجام شود و مراقبت شود که تأثیر بر محیط باستان شناسی و طبیعی تعادل موجود در ارگ بم را تغییر ندهد. برقراری مجدد برخی از شرایط قبل از زلزله باید با کنوانسیون ها و منشورهای بین المللی مطابقت داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که شرایط اصالت و صحت وجود دارد. در عین حال ، حفاظت و حفاظت از میراث جهانی نیازمند یک رویکرد متعادل برای اعطای جایگاه در فرهنگ زندگی و کمک به هویت خاص بم و همچنین ارزشهای مرتبط با تاریخ طولانی و پیچیده شهر و چشم انداز مربوط به آن است.

  1400/4/2 15:59

بیشتر بخوانید