چگونه سدی که در قرآن از آن گفته شده ، امپراتوری بزرگ باستان را ویران کرد

سد ماریب

 

در فاصله ای نه چندان دور از شهر ماریب( مأرب ) در آسیای باستان ، ویرانه های یک سد بزرگ وجود دارد. دانشمندان سد ماریب را یکی از بزرگترین عجایب مهندسی جهان باستان می دانند. تقریباً ششصد متر امتداد داشته و یکی از بزرگترین سدهای دوران خود بود. این ساختار عظیم ، صحرای مرده را به واحه ای زیبا تبدیل کرده است. چگونه تخریب سد باعث مرگ امپراطوری باشکوه باستان شد و حتی در قرآن منعکس شد ، در ادامه بررسی.


سد ماریب معجزه مهندسی جهان باستان 


سد مأرب بزرگ امکان آبیاری بیش از صد کیلومتر مربع خاک شنی در اطراف ماریب را که در آن زمان بزرگترین شهر در جنوب عربستان بود ، فراهم کرد. این شهر همچنین قدیمی ترین شهر یمن است. بیشترین اهمیت باستان شناسی را در کل منطقه عربستان دارد.

 

سد ماریب

محل سد ماریب


ماریب پایتخت امپراتوری بزرگ دوران باستان - پادشاهی صبا بود. مورخان آن را "مهد تمدن" می نامند. هفت قرن قبل از تولد مسیح ، ساخت سد معروف ماریب در اینجا آغاز شد. این مجموعه به مجموعه ای عظیم از ساختارهای هیدرولیکی عظیم تبدیل شده است ، متشکل از سدهای ده کیلومتری و کانال های متعدد.

 

برای هزار سال ، این بنای یادبود یکی از عجایب عربستان بوده است. جای تعجب نیست ، از آنجا که آب در کویر مربوط به رونق است.سد ماریب این فرصت را به منطقه داده است تا محصولات غنی را برداشت کنند ، باغ های شکوفه ای شکوهمند و ماهی پرورش دهد. به لطف همه اینها ، پادشاهی صبا یکی از ثروتمندترین و بزرگترین امپراتوری های تجاری باستان بود.

 

سد ماریب

سد مأرب : این یک شگفتی مهندسی بود.

 

در قرن 6 ، سال تولد حضرت محمد ، سد فرو ریخت. این باعث کشته شدن مردم شهر و مرگ یک تمدن باستانی باشکوه شد. برخی از مردم مهاجرت کردند ، دیگران مردند. پادشاهی روزگاری بزرگ در چنگ شن ها بود. این حادثه در جهان اسلام چنان عظیم  بود که حتی در قرآن نیز انعکاس یافت.

 

ثروت پادشاهی صبا افسانه ای بود

شهر ماریب پایتخت پادشاهی صبا بود ، در برخی منابع شبا ، و در غرب بیشتر به ساوا معروف است. ملکه این پادشاهی خاص وقتی به دیدار پادشاه سلیمان در اورشلیم رفت افسانه ای شد. کتاب مقدس ماجرا را شرح می دهد که چگونه او کل کاروان هدایای ارزشمندی را برای حاکم فرزانه ترین جلال آورده است. در آن زمان مقدار زیادی طلا ، ادویه و روغن گرانبها وجود داشت.

 

ملکه سبا

دیدار ملکه سبا از پادشاه سلیمان.

 

ملکه از سلیمان معماهایی پرسید تا بررسی کند که آیا درست است که او به همان اندازه که در مورد او می گویند عاقل است. شاه همه آنها را حل کرد. او با مشاوره به ملکه سبا کمک کرد و هر آنچه را که نگرانش می کرد برای او توضیح داد. متأسفانه جدا از این متن ، دیگر هیچ شاهد تاریخی درباره وجود ملکه سبا وجود ندارد. بعداً در متون عربی و همچنین افسانه های اتیوپی از او نام برده شد. اما چنین هدایای سخاوتمندانه ای کاملاً با ثروت امپراتوری صابئین سازگار بود.

 

سد مأرب

ثروت پادشاهی صبا بسیار افسانه ای بود.

سلطان ادویه

پادشاهی صبا به لطف تجارت در مسیر Spice Route به طرز افسانه ای ثروتمند شد. این جاده بین جنوب عربستان و بندر غزه امتداد داشت. همچنین به عنوان راه بخور(جاده ادویه) معروف بود. ماریب یکی از نقاط توقف بازرگانان برای استراحت و مبادله کالا بود.

 

ماریب در بازار انحصار دو محصول نادر و با ارزش از دوران باستان - رزین های معطر بخور و مربا بود. آنها از شیره درختانی که در این منطقه رشد کرده اند بدست آمده اند. این مواد در دنیای باستان برای اهداف آیینی و پزشکی بسیار مورد استفاده قرار می گرفت. عطر و بوی  عود و عطر در دربار سلطنتی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گرفت. این درختان به شدت مقاوم به خشکی هستند. با این حال ، این گیاهان نیاز به نگهداری بسیار دقیق دارند. این محصولات همراه با نخل ، ستون فقرات اقتصاد پادشاهی صبا را تشکیل می دادند.

رزین

رزین بخور.

 

کشاورزی توسعه یافته در کویر؟ این امر به لطف نبوغ مهندسی صابئین امکان پذیر شد. آنها یک شبکه آبیاری گسترده ایجاد کردند که شامل یک سیستم پیچیده از چاه ها و کانال ها است. در مرکز این سیستم سد ماریب قرار داشت.

 

درخت رزین

درختی که رزین بخور از آن استخراج می شود.

 

از ملاط ​​و سنگ ساخته شده است. سد بزرگ از یک دره بزرگ در تپه های بالاک وادی آدانا عبور کرد. بر اساس داده های به جا مانده ، ارتفاع سد پانزده متر و طول آن تقریباً یک کیلومتر بود. البته ، هنگامی که سد برای اولین بار در زمانی بین 1750 و 1700 قبل از میلاد ساخته شد. ستونهای عظیم سنگی و آهکی داشت که در اطراف محیط با سنگ تراشی به هم متصل شده بودند. این ستونها تا به امروز باقی مانده است.

 

سد مأرب

سد مأرب : خرابه های مارب قدیمی.

سقوط امپراتوری بزرگ

سد ماریب قرن ها توسط نسل صابئین حفظ شده است. بعداً ، حاکمان پادشاهی هیماریت به این کار مشغول شدند. هیمیری ها سد را بازسازی کردند. آنها ارتفاع آن را افزایش دادند ، شیارهای جدید ، سرریزها ، حوضچه ته نشینی و کانال به طول یک کیلومتر با یک مخزن توزیع ساختند. کار فوق العاده ای انجام شد.

 

سد ماریب

سد ماریب : خرابه های سد ، 1985.

 

متأسفانه ، با گذشت زمان ، ساختار عظیم فرو ریخت. تمام دانش مهندسی و روشهای پیچیده مهندسی هیدرولیک ، که پادشاهی صبا بسیار معروف بود ، فراموش شد. نگه داشتن سد در شرایط مناسب دشوارتر و دشوارتر شد. سرانجام ، سد ماریب در سال 570 فرو ریخت.

مورخان هنوز در مورد دلایل این حادثه اتفاق نظر ندارند. گروهی فکر می کند باران های شدید مقصر هستند. دانشمندان دیگر معتقدند که سنگ تراشی در اثر زلزله آسیب زیادی دیده است. افسانه ها می گویند که این نقض توسط موش انجام شده است. در قرآن آمده است که خداوند از این طریق سبائیان را به دلیل ناسپاسی مجازات کرد. کتاب مقدس می خواند:

«از میوه های پروردگارتان بخورید و از او سپاسگزار باشید. سرزمین خوب و پروردگار بخشنده. اما آنها روی گرداندند ، بنابراین ما سیل سد را بر روی آنها فرستادیم ، باغهای شکوفای آنها را با باغات میوه های تلخ جایگزین کردیم. "

 

سد ماریب

تمام آنچه که از یک ساختار عالی باقی مانده است. ساختاری که حتی در حالت مخروبه برای گردشگران چشمگیر است.

 

سیستم آبیاری از کار افتاده است. در این زمان ، ماریب تسلط خود را در بازار از دست داده بود. کم کم شهر رو به زوال رفت. جمعیت به مناطق دیگر عربستان مهاجرت کردند.

امروزه فقط کمی گندم در ماریب کشت می شود و در فصل بارندگی ، سورگوم ، کنجد و انواع یونجه ها که به حیوانات خورانده می شود. شهر قدیمی بیشتر ویرانه است. شهر مدرنی که در همین نزدیکی بوجود آمده است تنها سایه ای از شهر سابق است. این فقط به عنوان پژواکی آرام از شکوه باشکوه و شکوفایی افسانه امپراتوری بزرگ باستان خدمت می کند.

اگر به تاریخ جهان باستان علاقه مند هستید ، مقاله ما را در مورد چگونه قلعه تنهایی در وسط بیابان عربستان ظاهر شد بخوانید .

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید