چگونه کشاورزان چین تراس های شگفت انگیز برنج را در دامنه و قله کوه ایجاد می کنند

شالیزار

 

فرهنگ برنج و شالیکاری در جهان سابقه طولانی دارد. اعتقاد بر این است که برنج بیش از 7000 سال است که در چین کاشته شده است. این غلات از هر نظر خوب است: از نظر محتوای کالری ، اشباع از مواد مغذی و طعم. با این حال ، کشت این محصول با برخی مشکلات همراه است. برنج به مقدار زیادی آب نیاز دارد. وقتی مزرعه در دشتی در نزدیکی آب شیرین قرار دارد خوب است ، اما اگر فقط تپه هایی در اطراف وجود داشته باشد کشاورزان باید چه کنند؟ کشاورزان چین  راهی شگفت انگیز برای تبدیل تپه ها به دشت و همچنین زیبا کردن آن پیدا کرده اند.

 

تراس های برنج - معجزه ای از مهندسی چینی

شالیزار

مزارع برنج در چین

 

تراس های معروف برنج را می توان به درستی یک معجزه مهندسی نامید که به قرن 13 باز می گردد. نسل های دهقانان تراس های پلکانی چند طبقه ای را با دست در دامنه های تند تراشیده اند. همچنین شایان ذکر است که چینی ها در مورد محیط زیست بسیار مراقب هستند ، بنابراین سعی می کنند تعادل زیست محیطی شکننده ای را حفظ کنند. آنها یک سیستم آبیاری منحصر به فرد ایجاد کرده اند که آب چشمه و باران را به طور مساوی در سراسر محیط مزرعه توزیع می کند.مخازن مصنوعی آب چشمه را برای مدت طولانی نگه می دارند که تأثیر بسزایی در روند رشد برنج دارد. آبیاری برای عملکرد خودکار به گونه ای تنظیم شده است که لایه بالای خاک حاصلخیز شسته نشود.

 

شالیزار
تراس ها برای پرورش برنج تراشیده شده است

 

این کار بسیار وقت گیر ، خطرناک و مستلزم رعایت دقت خاصی است ، زیرا کوچکترین اشتباه می تواند عواقب جدی را در پی داشته باشد. آسیب جزئی به دیواره های شکننده استخر باعث اختلال در سیستم آبیاری می شود که مهمترین لایه بالای خاک قرمز را از بین می برد.

موقعیت استخرها می تواند تصور بی نظمی را ایجاد کند ، اما اینطور نیست. نصب هر یک از محفظه های دست ساز با دقت طراحی شده است تا با شکل تپه ای که دسترسی افراد به آن آسان تر است مطابقت داشته باشد.

 

شالیزار
تراس های زیبای برنج در استان یوننان

 

سیستم منطقی مدیریت زمین که توسط کشاورزان چینی اعمال می شود را می توان نمونه موثری از هماهنگی منحصر به فرد اکولوژیکی و زیبایی بین محیط زیست و  انسان  نامید. چنین مزارع مصنوعی شبیه آبشارهای طبیعی پاموکاله در ترکیه یا تراس های هوانگلونگ در چین است. اما ، در میان چیزهای دیگر ، با ارزش ترین محصول  در تراس های برنج کاشته می شود.

 

تراس های زیبای برنج در استان یوننان

شالیزار

تراس های برنج Honghe Hani ، Yuanyang ، چین/عکس

 

منطقه خوش منظره یونیانگ ، استان خودمختار هونگه هانی ، استان یوننان ، به دلیل مکان طبیعی طبیعی - تراس های برنج هونگه هانی با زیبایی باورنکردنی مشهور است. آنها از دامنه های کوه آیلائو در آبشارهای پلکانی به سواحل رودخانه سرخ فرود می آیند. سطوح انعکاسی آنها شبیه هزاران آینه است.

مردم هانی ، که قرن ها در این منطقه زندگی کرده اند ، کانال های آبیاری پیچیده ای ساخته اند که آب چشمه از طریق آنها به استخرهای مصنوعی در قله های متراکم کوه می ریزد. این روند از زمستان تا اواخر بهار ادامه دارد.

کاشت غلات در ماه آوریل انجام می شود - در این دوره ، خاک به اندازه کافی با آب چشمه پر می شود. بسته به ارتفاع سطح ، از سپتامبر تا نوامبر ، محصولات از تراس ها برداشت می شود. استخرها سپس تخلیه می شوند ، اما پس از مدتی برای فصل بعد با آب پر می شوند.

 

زمان بازدید از تراس های برنج Honghe Hani برای لذت بردن کامل از زیبایی آنها

شالیزار

رنگ زرشکی در رنگ تراس های برنج در استان یوننان

 

مطابق با چرخه کشاورزی ، چشم انداز شالیزار برنجی دره Honghe در طول سال به طور قابل توجهی تغییر می کند. در تابستان دامنه های کوه پوشیده از شاخه های سبز روشن است و در پاییز ساقه های برنج طلایی می شوند و در نتیجه چشم انداز را درخشان می کنند. با این حال ، بهترین زمان برای بازدید از تراس ها از نوامبر تا آوریل است ، زمانی که دامنه های هنگه ، که از چشمه ها تغذیه می شود ، صدها پرتو تابناک خورشید را بر روی سطح آینه ای خود منعکس می کند.در اواخر فوریه - اوایل مارس ، تراس ها با درختان هلو صورتی و گلابی با روپوش سفید تزئین شده است. تنوع رنگ ها در هر فصل مناظر واقعاً مسحورکننده ای برای گردشگری ایجاد می کند که شبیه پنجره های رنگ آمیزی است.

 

شالیزار
مزارع برنج در بهار شکوفا می شود.

 

علیرغم زیبایی بی نظیر این منطقه و سرزندگی گروه های قومی محلی ، گردشگری جاری هنوز نتوانسته است جای خود را در منطقه پیدا کند. به طور کلی ، موقعیت کوهستانی دورافتاده مانع این امر می شود ، که به معنی عدم وجود ارتباطات مناسب حمل و نقل است. با این حال ، به لطف این ، چشم انداز منطقه هنوز شخصیت اصلی خود را حفظ کرده است. تراس های برنج Honghe Hani در استان یوننان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

زیبایی بی نظیر تراس های برنج دراگون ریج

شالیزار

تراس های برنج "خط الراس اژدها"

 

تراس های برنج Dragon's Ridge واقع در 27 کیلومتری جنوب شهر لونگ شنگ ، گستره وسیعی از دره های پرورش برنج است که تپه ها و دامنه های کوه را می پوشاند. "خط الراس اژدها" بسیار فراتر از امپراتوری آسمانی مشهور شد ، به عنوان تراس هایی با برخی از زیباترین مناظر.

مردم گوانگشی چین چهار قرن به طول انجامید تا مشکل کاشت و پرورش برنج را در شیب های تند حل کنند. در طول این مدت ، چندین نسل روی تراس های برنج کار کرده اند تا یک سال غلات گرانبها را برای خانواده های خود تأمین کنند. اما در عین حال ، آنها زیبایی خارق العاده ای را در مناطق محلی ایجاد کرده اند ، که بسیاری از چینی ها آن را چیزی جز "تراس دلپذیر" نمی نامند.

 

بسته به فصل ، منظره ظاهر منحصر به فردی به خود می گیرد. در بهار ، آب انباشته شده در زمستان ، مزارع را با باران سیلاب آبیاری می کند. در تابستان ، باد جوانه های برنج را تکان می دهد و مزارع را با پوشش سبز پوشانده است. در پاییز ، نمی توانید چشم از چشم اندازهای طلایی که محصول رسیده ایجاد می کند بردارید ، و در زمستان شیب کاملاً پوشیده از برف است.

 

ژوانگ این تراس ها را "ستون فقرات (یا ستون فقرات) اژدها" می نامد. از ارتفاع 800 متری ، مزارع شبیه ترازوهای اژدهای خفته با خط الراس منحنی است. به گردشگرانی که مایل به لذت بردن از زیبایی های این منطقه دورافتاده هستند توصیه می شود که حداقل چند روز در اینجا بمانند. مردم محلی همیشه از مسافران خوشحال هستند ، بنابراین بسیاری از آنها مهمانسراهای کوچکی برای بازدیدکنندگان تهیه کرده اند.

تراس ها در بهار و تابستان در تمام شکوه خود ظاهر می شوند. در پاییز ، مزارع پلکانی به دلیل تکان خوردن ساقه های بلند برنج در باد ، ظاهر تپه های موج دار به خود می گیرد.

 

شالیزار
تراس برنج در زمان های مختلف سال

 

مزارع برنج متعلق به خانواده های خصوصی بود و قرن ها از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد ، اما با روی کار آمدن کمونیست ها ، نظم تغییر کرد. در بدو تولد ، زمین  به شخصی  واگذار می شود ، پس از مرگ ساکن ، کمیته محلی زمین را تصرف می کند ، و سپس آن را برای تصرف موقت به شخص دیگری می دهد.

 

شالیزار
تراس های برنج در چین واقعاً مسحور کننده است

 

امروزه بسیاری از مزارع برنج چین در نقشه های گردشگری گنجانده شده است ، بنابراین درآمد روستاهای چین بیشتر از طریق گردشگری تأمین می شود و نه از طریق کاشت سالانه برنج. و اجازه دهید ه بسیاری که هنوز معتقد باشند تراس های برنج توسط طبیعت ایجاد شده اند!

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید