قصر "آیت بن حدو" نمونه بارز معماری خشتی

در

 آیت بن حدو مراکش


شهر باستانی  آیت بن حدو ، Ait Ben Haddou که از دیوار قلعه، ده ها قلعه سفالی، خیابان های پرپیچ و خم و خانه های پنهان در دامنه کوه درست  شده است، منبع الهام برای مورخان، جامعه شناسان، معماران و علاقه مندان به سفر و گردشگری بوده و هست. بزرگترین شهر به خوبی حفظ شده نمونه ای چشمگیر از معماری مستحکم خشتی مراکش و کل منطقه است. این بنا که در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد، اصالت معماری خود را از نظر فرم ها، مصالح و نقوش تزئینی رنگارنگ حفظ کرده است که به بهترین وجه بیانگر احساسات فرهنگی و مذهبی ساکنان آن است.


قلعه باستانی در مقابل صحرا

 آیت بن حدو مراکش
شهر آیت بن حدو نمونه بارز معماری سازه خشتی مراکش است.

 

 آیت بن حدو مراکش
کوه‌های مخروطی، مبنای ساخت یک شهرک مستحکم (مراکش) شدند.


مورخان هنوز نمی توانند پاسخ دقیقی را پیدا کنند، با این وجود، زمانی که مردم و یک سکونتگاه در دامنه جنوبی اطلس در مقابل بزرگترین صحرای جهان ظاهر شدند، اما تأیید قابل اعتمادی وجود دارد که در قرن یازدهم یک مسیر کاروانی وجود دارد. از تیمبوکتو از طریق زاگورا دقیقاً از اینجا در مراکش عبور کرد و در آن زمان در دره Unila قبلاً قلعه ای از Ait Ben Haddou وجود داشت. شهر به تدریج در حال رشد، پنهان شده در پشت مجموعه ای از استحکامات، محل استراحت کاروانیان را فراهم می کرد، مرکز بازار شلوغی بود که در آن تجار جمع می شدند، که به شکوفایی سریع فرهنگ، دین، توسعه شهرسازی و معماری کمک کرد.


تکنولوژی ساخت و ساز سازه خشتی

آیت بن حدو مراکش
مصالح اصلی ساختمان برای قرن ها آجر گلی بود که از خاک رس و کاه خرد و خشک شده ساخته شده بود (شهر آیت بن حدو، مراکش).


شایان ذکر است که خرابه‌های قبلی از شهر قلعه پیدا شد که نشان می‌دهد روش ساخت شهر (قلعه) در طول قرن‌ها تغییر نکرده است. این را آثار معماری حفظ شده که قدمت آن به قرن هفدهم باز می گردد، نشان می دهد.

قابل توجه:فقدان جنگل و دیگر مصالح ساختمانی طبیعی مردم را وادار کرد تا به دنبال راه هایی برای یافتن سقفی بر روی سر خود باشند. حتی قبل از دوران ما، در مناطقی با منابع طبیعی کمیاب، مردم یاد گرفتند که از خاک با افزودن کاه یا سایر بقایای الیاف گیاهی استفاده کنند و مصالح ساختمانی ساخت بشر - آجر خام را ایجاد کنند. این فناوری در بیشتر مناطق آفریقا و خاورمیانه گسترش یافته است. بسته به اینکه کدام خاک غالب بود، ساختمان ها رنگ مناسبی داشتند. در مراکش، جایی که قدیمی ترین شهر گلی" آیت بن حدو"واقع شده است، ذخایر طبیعی خاک رس با غلبه رنگ قرمز مایل به قهوه ای وجود داشت که زیبایی شناسی خلاقیت های معماری را از پیش تعیین می کرد.

 

آیت بن حدو مراکش

Ait Ben Haddou بزرگترین سکونتگاه است که به خوبی حفظ شده است که قدمت ساختمان های آن به قرن هفدهم (مراکش) می رسد.


شایان ذکر است که سازندگان محلی کاه خشک خرد شده را به خشت اضافه کرده و آجرهای خام می‌سازند که به سادگی در آفتاب خشک می‌شوند و سپس دیوارهای قلعه، ساختمان‌های قلعه، ساختمان‌های عمومی، خانه‌های شخصی و ساختمان‌های کشاورزی برپا می‌کنند. این ماده برای یک منطقه خشک و گرم مناسب است، زیرا دیوارهای خشتی قادر به حفظ دمای مطلوب در داخل ساختمان هستند، سازگار با محیط زیست، غیر قابل اشتعال و "قابل تهویه" هستند، که تأثیر مفیدی بر سلامت انسان دارد.

 

 

آیت بن حدو مراکش

زمان، شرایط آب و هوایی و محیط بر ساختمان‌های خشتی و گلی (Ait-Ben-Haddou، مراکش) تأثیر مخربی دارد.

 

آیت بن حدو مراکش


در تابستان، رودخانه به طور کامل خشک می شود، اگرچه سیل نیز رخ می دهد و آسیب های جبران ناپذیری به دیوارهای قلعه وارد می کند (شهر آیت بن حدو، مراکش).

در عین حال آجر خام یکی از کوتاه‌مدت‌ترین مصالح ساختمانی است که دلیل از بین رفتن اکثر اشیاء معماری تاریخی به‌ویژه آنهایی است که مدتی است رها شده‌اند. چنین سازه هایی نیاز به مداخله دائمی انسان و نگهداری دقیق دارند. اگرچه این اقدامات نمی تواند تضمینی برای ایمنی در طول دوره های بارانی خاص یا در هنگام طغیان رودخانه ها باشد.

 

 

ویژگی های معماری شهر آیت بن حدو

آیت بن حدو مراکش
ساختار شهری چند سطحی توهم استحکام را ایجاد می کند (شهر آیت بن حدو، مراکش).

 

شهر آیت بن حدو ، مجموعه‌ای از ساختمان‌های خشتی است که با دیوارهای بلند احاطه شده‌اند که از آجر خام، ساخته شده‌اند. برنامه‌ریزی شهری مبتنی بر آرایش تپه‌ای از ساختمان‌های پنهان در پشت دیوارهای دفاعی، برج‌های گوشه‌ای مستحکم، خم‌های پیچیده خیابان‌های منتهی به 4 دروازه و میدان اصلی است.

 

آیت بن حدو مراکش

این شهر در تراس های مستحکم (Ksar Ait Ben Haddou، مراکش) واقع شده است.

 

آیت بن حدو مراکش

خیابان های پر پیچ و خم باریکی که از میان طاق ها عبور می کردند با برگ های نخل پوشیده شده بودند (شهر آیت بن حدو، مراکش).

 

آیت بن حدو مراکش
ساختمان‌های خشتی با تیر های چوبی  و با محلول رسی پوشانده می‌شدند و از نی خشک به عنوان سقف استفاده می‌شد (شهر آیت بن حدو، مراکش).

 

خانه‌ها عملاً با یکدیگر ادغام می‌شوند، صرف نظر از اینکه یک ساختمان ساده یا یک قلعه کوچک شهری با برج‌های بلند در سطوح مختلف، تزئین شده با عناصر تزئینی (ساخته شده از آجر سفالی) باشد. اما مناطق اشتراکی شهر مکان پراکنده تری از ساختمان ها را نشان می دهد (آغل گوسفندان ، اصطبل، اتاق زیر شیروانی، چاله های علوفه، میدان بازار، سالن اجتماعات برای جلسات رهبران، مسجد، مدرسه)، وجود یک شهر. محوطه های میدان و پارک متوسط.

آیت بن حدو مراکش

ساختمان های واقع در نزدیکی صخره تا حدی در شیب آن ساخته شده اند ( Ait-Ben-Haddou، مراکش).

 

آیت بن حدو مراکش
در خارج از دیوارهای قلعه یک کاروانسرا، یک انبار عمومی، دو قبرستان و یک پناهگاه وجود داشت (شهر آیت بن حدو، مراکش).

 

یکی از ویژگی های متمایز این شهر محصور شده، کلبه های معلق است که تا حدی در دامنه تپه ساخته شده است، به همین دلیل است که شهر آیت بن حدو به دلیل استحکام کلی بسیار چشمگیر به نظر می رسد، که در میان آن ها می توانید نخلستان ها را مشاهده کنید که رنگ قرمز و  رنگ های قهوه ای را رقیق می کند. . شایان ذکر است که زندگی مردم شهر در خارج از دیوارهای قلعه هیچ گاه قطع نشد. انبارهای عمومی برای نگهداری غلات، یک خرمن کوبی، دو قبرستان مسلمانان و یهودیان و همچنین زیارتگاهی وجود داشت. همچنین در نزدیکی شهر دژ، کاروانسرا ساخته شد که دارای دیوار دفاعی خاص خود برای اطمینان از استراحت امن کاروانیان است که در برابر حمله و محاصره کوتاه مقاومت می کند. در کاروانسرا علاوه بر اتاق‌هایی برای خواب، میخانه‌هایی نیز وجود داشت.

 

شهر آیت بن حدو جاذبه گردشگری اصلی مراکش

آیت بن حدو مراکش
طراحی نقوش و عناصر تزئینی بهترین راه برای بیان ترجیحات فرهنگی و مذهبی ساکنان شهر باستانی (شهر آیت بن حدو، مراکش) است.

 

با وجود حداکثر سازگاری با زندگی در منطقه جنوب مراکش، پایداری و سازگاری با محیط زیست ساختمان ها، در آغاز قرن بیستم، ساکنان شروع به ترک شهر کردند و در دهه 1990 عملاً خالی بود. بسیاری از ساکنان جرات ترک خانه های خود را نداشتند، بنابراین در دهه 1960 روستای جدیدی را در نزدیکی  شهر آیت بن حدو تأسیس کردند. در همین حال، خانه‌های متروکه و ساختمان‌های عمومی خیلی سریع نه تنها جذابیت خود را از دست دادند، بلکه بخشی از سازه‌های خود را نیز از دست دادند، اگرچه در سال 1987 شهر آیت بن حدو در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و پس از آن کار برای حفاظت از آنها آغاز شد.

 

آیت بن حدو مراکش

تمام آنچه از فضای داخلی محل باقی مانده است

 

آیت بن حدو مراکش
در قلمرو شهر تاریخی، دو ساختمان مسکونی حفظ شده است

 

در این روند اتفاقاتی رخ داد. برخی از پیمانکاران در تلاش برای تقویت سازه های باستانی که نمی توانند بار زمان و تأثیرات محیطی را تحمل کنند، از سیمان در ملات ها یا حتی مخلوط های بتن استفاده می کنند. با توجه به اصالت شهرک و حفاظت در سطح جهانی، چنین اقداماتی ممنوع است. اعضای «کمیته مبارزه با جرایم» برای جلوگیری از بروز مشکل در آینده، باید با هوشیاری کار مرمت را زیر نظر داشته باشند تا فناوری‌های سنتی زیر پا گذاشته نشود و متعاقباً شاهد پنجره‌های پی وی سی و خانه‌های آغشته به ملات سیمان نباشند.

 

آیت بن حدو به یک مکان سینمایی برای فیلمبرداری لوکیشن تبدیل شده است 

آیت بن حدو مراکش
در خیابان‌های شهر باستانی، می‌توانید سوغاتی‌هایی از صنعتگران محلی بخرید


در مقایسه با دیگر سکونتگاه های مستحکم در منطقه، شهر آیت بن حدو اصالت معماری، سبک تاریخی و چیدمان شهری خود را با وجود تخریب جزئی ساختمان ها به خوبی حفظ کرده است. این شرایط فیلمسازان سراسر جهان را برای فیلمبرداری صحنه‌های شرقی جذب می‌کند، به‌ویژه که قلعه‌های اشراف و فرمانروایان شهر که در قسمت پایین شهرک واقع شده‌اند، نه تنها شکل و ساختار قدیمی را حفظ کرده‌اند، بلکه سازه سنتی خود را نیز حفظ کرده‌اند. نقوش تزئینی، بنابراین شما زحمت ساختن دکور را برای فیلم ندارید.

 

آیت بن حدو مراکش

این شهر به ویژه در طلوع و غروب خورشید، زمانی که پرتوهای خورشید تراس ها و قلعه های خشتی را روشن می کند نفس گیر به نظر می رسد. نفس گیر به نظر می رسد.


در زمان‌های مختلف، فیلم‌های زیادی در اینجا فیلم‌برداری شد و ظاهر رنگارنگ سکونتگاه تاریخی را به تصویر کشید، که برجسته‌ترین نمونه از معماری خشتی کل قاره است. در میان فیلم‌هایی که در خیابان‌های شهر باستانی " آیت بن حدو " فیلم‌برداری شده‌اند، فیلم‌های بسیار محبوبی وجود دارد: لورنس عربستان (۱۹۶۲، کارگردان دیوید لین)، مردی که می‌خواست پادشاه (۱۹۷۵، کارگردان جان هیوستون)، عیسی (۱۹۷۷، کارگردان فرانکو زفیرلی)، راهزنان زمان (1981، به کارگردانی تری گیلیام)، جواهر نیل (1985، به کارگردانی لوئیس تیگ)، نورهایی از چشم ها (1987، به کارگردانی جان گلن)، آخرین وسوسه مسیح (1988، کارگردان) مارتین اسکورسیزی)، زیر پوشش بهشت ​​(1990، به کارگردانی برناردو برتولوچی)، کوندون (1997، به کارگردانی مارتین اسکورسیزی)، مومیایی (1999، به کارگردانی استفان سامرز) وگلادیاتور 2000 به کارگردانی ریدلی اسکات.

 

کاربر گرامی اگربه سازه های گلی، خشت خام علاقه دارید مقاله  ارگ بم چه راز هایی در سینه دارد را کلیک کنید.

نظرات

۱۴۰۱/۱۲/۱۶شهر مستحکم آیت بن حدو مکانی با زیبایی خیره کننده! ما در ساعت 6 و 40 رسیدیم - خورشید فقط در بالای افق ظاهر می شود! یک لذت کامل !!!! پایین می رویم، از رودخانه عبور می کنیم، به سمت قلعه حرکت می کنیم و طلوع خورشید را تحسین می کنیم! هر چه خورشید بالاتر می رود، دژ و نواحی رنگ عوض می کنند! به دروازه مرکزی نزدیک شدیم - پدربزرگ خواب آلود ما را با 10 درهم به داخل راه داد.(2017) بازرسی از قلعه می تواند هر چقدر که دوست دارید طول بکشد - هر چه از خیابان های باریک بالاتر بروید، منظره زیباتر می شود! می توانید یک غذای فوق العاده بخورید و از مناظر لذت ببرید! شما ناخواسته زندگی ساکنان قلعه را تصور می کنید. عالی! در طرف دیگر رودخانه رستوران هایی با تراس های چشم انداز وجود دارد، برای دیدنش ارزش دارد زود بیدار شوید.

۱۴۰۱/۱۲/۱۶آیا آیت بن حدو ارزش بازدید دارد؟ قطعا ارزش بازدید از آیت بن حدو را دارد که یکی از بهترین چیزهای دیدنی در مراکش و یکی از سایت های میراث جهانی مراکش است.

۱۴۰۱/۱۲/۱۶چه چیزی در آیت بن حدو فیلمبرداری شده است؟ فیلم های فیلمبرداری شده در آیت بن حدو لارنس عربستان (1962) سدوم و گومورا (1963) ادیپ رکس (1967) مردی که پادشاه می شد (1975) پیام (1976) عیسی (1977) راهزنان زمان (1981) مارکوپولو (1982)

۱۴۰۱/۱۲/۱۶چگونه در مراکش از آیت بن حدو بازدید کنیم؟ 4 روش جایگزین برای بازدید از Ait-Ben-Haddou از مراکش گزینه اول: با خودرو شخصی. گزینه دوم: اتوبوس گزینه سوم: پرواز به Ouarzazate. گزینه چهارم: یک تور با توقف یک شبه رزرو کنید.

۱۴۰۱/۱۲/۱۶چرا این همه فیلم در مراکش فیلمبرداری می شود؟ یکی از دلایلی که مراکش برای استودیوها بسیار جذاب است این است که این کشور تقاضاها را تشخیص داد، روند تأیید را ساده کرد، امنیت برقرار کرد و زیرساخت هایی را برای پشتیبانی از فیلمبرداری چندین پروژه در یک سال توسعه داد . شهر Ouarzazate توسط خودی های سینما به عنوان هالیوود مراکش شناخته می شود.

۱۴۰۱/۱۲/۱۶آیا بازی تاج و تخت در مراکش فیلمبرداری شده است؟ بازی تاج و تخت در اسپانیا، کرواسی، مالت، ایرلند، اسکاتلند، ایسلند و مراکش فیلمبرداری می شود. مکانی در مراکش در این سریال نشان داده شده است . آیت بن حدو دهکده ای مستحکم در امتداد مسیر کاروان های سابق از صحرا به مراکش است.

۱۴۰۱/۱۲/۱۶گلادیاتور در کجا ی مراکش فیلمبرداری شد؟ معماری منحصر به فرد و قرون وسطایی آیت بن حدو را به لوکیشن معروفی برای فیلم های هالیوودی مانند لورنس عربستان، گلادیاتور، مومیایی، شاهزاده ایرانی، ماموریت کلئوپاترا،اسکندر، و آستریکس و اوبلیکس تبدیل کرد.

در ادامه بخوانید...

گردشگری در ماسوله

در

تابستان نزدیک است و بهترین موقع برای زنگ تفریح خانواده ها ، فارغ از درس و مدرسه و استراحتی برای فرزندان ، تا برای سال تحصیلی آینده  تجدید قوا نمایند و چه خوب که با خانواده به سفر بروند. مطمئن هستم در صورتی که در کودکی سفری با پدر و مادر داشته اید هنوز در خاطرات شما باقی مانده ، وسیله ای که با آن به سفر رفته اید،شهری که مقصد شما بوده وشهر های مسیری که تا مقصد طی کرده اید ، مکانی که اطراق کرده ایدو لذت خوردن غذایی که از بیرون تهیه شده ، همه و همه جزو خاطرات خوب شما باقی می ماند.در این پست یکی از جاذبه های گردشگری ایران را معرفی کنم که شاید آرزوی تعداد زیادی از غیر ایرانیان برای بازدید از نزدیک این مکان باشد.

 

ماسوله ! به معنای کوه بلند می باشد. ماسوله دراستان گیلان و 60 کیلومتری شهر رشت در  شمال ایران قرار دارد و همسایه های چهارسمت آن  فومن، ماسال، طارم علیا و خلخال می باشد.

10 دلیل برای اینکه با کودکان خود به مسافرت برویم

سیر و سفر در مکان های دیدنی و ناشناخته ایران

ماسوله به علت قدمت زیاد بین  به ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ سال در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.بعلت قرار گرفتن در منطقه ی کوهستانی مخصوصا در فصل بهار با وجود مه غلیظ و باران های فصلی بسیار زیبا می باشد.

ماسوله  تابستان های معتدل و زمستان های سردی دارد، پس در صورتی که همراهان کم سن و سال یا میانسال با شما هستند و یا با سرما مشکل دارید بهترین زمان برای مسافرت به ماسوله در فصل تابستان می باشد.

علاوه بر طبیعت زیبا ی منطقه ، معماری شگفت انگیزخانه ها ، چوبی بودن مصالح خانه ها و بخصوص در و پنجره ها باعث زیباتر شدن این روستا شده است خانه های روستای ماسوله بصورت پلکانی قرار دارند و حیاط هر خانه پشت بام خانه بعدی می باشدکه بعنوان محل رفت وآمد و پیاده رو استفاده می شود.تزیین پنجره ها با گلدان های شمعدانی زیبا سلیقه صاحب خانه را به نمایش می گذارد. در صورتی که دوست داشته باشید در این خانه های پلکانی چند شبی را اطراق کنید،می توانید از محلی های ساکن ماسوله اجاره نمایید. برای رفتن به ماسوله (با ماشین شخصی) وارد شهرستان فومن در استان گیلان شویدوازفومن از طریق  جاده جنگلی بسیار زیبایی  به ماسوله می رسید.

نکات شگفت‌انگیزی که در طول سفرها در ایجاد ارتباط دوستانه به شما کمک می‌کند

در صورتی که برای گردشگری به  ماسوله سفر کرده اید با ما به اشتراک بگذارید.(سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

16 مکان که دیدن آنها برای شما جالب است

در

                                                                                                         

                برنامه ریزی تعطیلات معمولا محدود به یک مکاننیست .

ونیز
به نام "دیزنی لند در دریا" نامیده می شود دقیقا تعریف نشده است . در حالی که ساکنین ونیزی برای حفظ خانهای خانه های خود دربالای اب مبارزه میکنند ، گردشگران از سراسر جهان خیابان معروف باریک و کانال ها را مسدود کرده اند. شما میتوانید معماری زیبا ایتالیایی وکشیهای غول پیکرگشتزنی رایبینید که منتظر فیلمبرداری شما هستند .

زیباترین و خطرناک ترین مکان دنیا چاه یعقوب

20 مکان عجیب دنیا 

سی مکان دیدنی فراموش شده

باداب سورت

 

آمستردام

مطمئنا این جایی است که Anne Frank یاداوری میکند وحرمت Van Goughرا نگه میدارد. اما ایا میدانید چه چیزی سفر به ارزشمند میسازد؟ یک کافه علفهای هرز ساکنان تعجب اور، ساکنین فوق العاده بیماری از مردم امستردام با انبوهی ازگردشگران که به منطقه نور قرمز و داروخانه های محلی ماری جوانا هجوم میاورند وتحت تاثیر ماری جوانا قرار گرفته اند .

 

   سانتورینی
 سانتورینی ظرفیت بازدید کننده سفرهای دریائی خود را در 8000 نفر در روز محدود کرده است، که واقعا به نظر می رسد بسیار سخاوتمندانه است. بله، این جزیره دیوانه وار زیبا است. مطمئنا، شما از یک غروب خیالی فوق العاده عاشقانه لذت خواهید برد .   

آکسفورد

مری کلارکسون، عضو شورای کار و شهرداری لرد اعلام کرده تابستان امسال بسیار شلوغ است .بعضی از گردشگران به جشنواره ادینبورگ میروند تا برای کوتاه مدت از جهنم گردشگری شهر آکسفورد در امان باشند .زیبائی آکسفورد تقریبا بین ژوئن و اکتبر فوق العاده است. خطوط خیابان ها وخطوط دو چرخه پر از مربیان گردشگری و پیادهروها بصورت غیر قانونی مسدود شده اند .شاید شهردار لرد نتواند از آکسفورد بازدید کند.

روسیه                                                          

مردم در تعطیلات اغلب لبخند می زنند روس ها فکر می کنند افرادی که لبخند می زنند احمق هستند.مردم روسیه معتقد ند همیشه باید کر کرد وبرای تفریح  کمتر وقت میگذارند .

جزایر گالاپاگوس

یک مکان منحصر بفرد روی کره زمین است که از پوشش گیاهی وجانوری بالائی برخوردار است .مکانی دور از الایندههای مواد سوختی و ازدحام زباله میباشد .

ماجو پیکو

مکان قدیمی و بسیار دور که دولت پرو مجبور شده برای گردشکران محدودیت زمانی داشته باشد .وگردشگران برای بازدید از این مکان باید یک راهنمائی داشته باشند .اگر می خواهید خدایان Incan  را بازدید کنید باید از مسیرهای تعیین شده خاصی به انجا برسید .

 

بولیوی

به بولیوی تبزیک میگوئیم ! بر اساس یک گزارش از سوی انجمن جهانی اقتصاد ازنظر محبوبیت اخرین رتبه را در جهان کسب کرده است . 

ریف بریر بزرگ

یک صخره مرجانی در اقیانوس ارام غربی، درساحل کوئیز ،استرالیا با مسافتی حدود 2000 کیلومتر که تقریبا"با ساحل موازی است و بزرگترین صخره مرجانی جهان است ویکی از عجایب هفتگانه جهان است .سفید کننده تودهای نیز نامیده میشود .هنگامی اتفاق میافتد که کلیه مرجانها از شدت گرما از بین میروند .در انجا شما بهترین منظره طبیعی جهان را خواهید دید .

 جزایر کوه خای

80 درصد این صخره ها ی در امتداد این ساحل زیبا به علت حرکتهای غیر انسانی تخریب شده اند .به همین جهت بازدید از این مکان برای عموم ممنوع شده است .

نظرات

در ادامه بخوانید...

شهری در آلمان که ۵ قرن است اجاره خانه در آن زیاد نشده!

در


در دنیایی که همه چیر روز به روز در حال گرانتر شدن است، در دنیایی که قیمت همه چیز از خوراک و پوشاک گرفته تا مسکن به سرعت رو به رقم های نجومی است، باورتان می شود جایی در دنیا وجود داشته باشد که ۵ قرن است قیمت اجاره خانه در آن زیاد نشده است؟ آن هم در اروپا؟ آن هم در آلمان؟! شاید فکر کنید این یک شوخی و رویا است، ولی کاملا واقعیت دارد. جایی که در منطقه ی بی نظیر باواریای آلمان قرار دارد، نام این مکان فوگری (Fuggerei) است. 

روستای فوگری در آلمان

روستای فوگری یک جای کوچک و بسیار خوش آب و هوا در کشور آلمان و قدیمی ترین مجموعه مسکونی اجتماعی جهان است. این مجموعه در شهر آوکسبورگ بایرن قرار دارد و در سال ۱۵۱۶ توسط یکی از ثروتمندان جوان به نام یاکوب فوگر ساخته شد، هدف او از ساختن این مجموعه، درست کردن جایی بود تا افراد نیازمند و کسانی که توان پولی ندارند بتوانند در آن اسکان پیدا کنند. در آن سال ها حدود ۵۲ خانه مجموعا در فوگری ساخته شد و کم کم بزرگ و بزرگ تر شد و مغازه ها و کلیساهایی هم در آن ساخته شدند و فوگری گسترش پیدا کرد.

 

روستای فوگری در آن دوران که مانند یک مجموعه بود، در شب ها قفل می شد و در نتیجه حالتی مستقل داشت. جالب است بدانید که در روستای فوگری هنوز هم سکونت می شود و عجیب تر از عجیب این که از سال ۱۵۲۰ تا به امروزه، اجاره خانه در این شهر زیاد نشده است!

 

واقعا شبیه به افسانه است ولی واقعیت دارد که زندگی در چنین جای زیبایی به چه اندازه می تواند ارزان باشد، مخصوصا وقتی در کشوری مثل آلمان باشید. قیمت اجاره ی خانه ها در آن دوران یک سکه طلای رایشنر بود که کمتر از یک یورو است و هنوز هم همان است و زیاد نشده است. علاوه بر اینکه قیمت چیزی در روستای فوگری از ۵ قرن پیش تا حالا زیاد نشده است، رسم زندگی در این منطقه درست مثل همان چیزی است که در آن دوران بود یعنی انجام دعای ربانی و نیایش ها و قبول داشتن شرایط زندگی یعنی این که همه ی افرادی که در این روستا زندگی می کنند باید مسیحی کاتولیک باشند، از افراد کم بضاعت و واقعا تهی دست باشند که حداقل به کسی بدهکار نباشند و حداقل ۲ سال هم در آوکسبورگ زندگی کرده باشند.

 


خانه های روستای فوگری به گونه ای ساخته شده اند که هر واحد آن حتی اگر در آپارتمان باشد، یک در جدا به بیرون دارد و در نتیجه شبیه به خانه های ویلایی است. خانه ها معمولا ۴۵ تا ۶۵ متر هستند و در هر خانه امکاناتی مثل آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق نشیمن و گاهی یک اتاق دیگر است. همچنین در این خانه ها هم آب لوله کشی و هم امکاناتی مثل تلویزیون هم هست. جالب است بدانید که هنوز هم دروازه ی شهر شب ها قفل می شود.

چه کسی روستای فوگری را ساخت و به چه دلیل؟

همان طور که در بالا هم به آن اشاره ی کوتاهی شد، روستای فوگری توسط یاکوب فوگر جوان از ثروتمندان آن دوران ساخته شد. خانواده ی فوگر از ثروتمندان بودند که کار تجارت انجام می دادند، یاکوب البته از سرمایه گذاران آن دوران هم بود. او در واقع یک انسان خوب و خیر بود که از ثروتش به نفع مردم هم استفاده کرد و فوگری را در سال ۱۵۱۶ ساخت. فوگری در سال های بعد گسترش پیدا کرد و بزرگ تر شد. متاسفانه روستای فوگری در دوران جنگ جهانی دوم آسیب های زیادی دید ولی دوباره مانند قبل مرمت شد.

 


درست است که امروزه دیگر یاکوب خیرخواه زنده نیست ولی یادگار و میراثی که از او به جا مانده به همان سبک و سیاق آن دوران سرپاست. یاکوب در آن دوران صندوق خیریه ای درست کرد و در آن مقدار اولیه ی ۱۰۰۰۰ رایشنر را گذاشت، امروزه هم این صندوق مانند قبل با صداقت تمام اداره می شود.

امروزه در روستای فوگری در مجموع ۶۷ خانه، ۱۴۷ آپارتمان؛ یک کلیسا به نام کلیسای سنت مارک و یک ساختمان اداری وجود دارد.

بازدید از روستای فوگری

در حال حاضر گردشگران می توانند از این روستا از نزدیک دیدن کنند و سبک زندگی در آن جا را ببینند. شاید برایتان جالب باشد که چرا فوگر جوان این شرایط را در نظر گرفته بود، در واقع از آن جایی که او فردی مذهبی بود می خواست مطمئن شود که مردمی که در این جا زندگی می کنند شهروندان یک دستی هستند و به کلیسایی که او علاقه داشت و در آن جا ساخته بود می روند.

 


قبل از سفر به روستای فوگری بخوانید
اگر علاقه مند شده اید تا از این روستا دیدن کنید، می توانید بعد از رفتن به باواریا هم با دوچرخه، هم تراموا و هم ماشین شخصی به آن جا بروید. مسیر دسترسی آن بسیار راحت است. هزینه ی تور بازدید از این روستا در سال ۲۰۱۱، ۴ یورو بود. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

کویر گردی و روستاهای شگفت انگیز

در


کویر و روستاهای کویری شگفت‌انگیزند، همچون داستان‌های هزار و یک شب. شاید تصور کنید که اقلیم کویر خشک و خشن است، اما مهربانی‌های کویر و کویرنشینان، این منطقه را به مقصد گردشگری خوبی تبدیل کرده است.

خور و بیابانک در حاشیه کویر مرکزی ایران یکی از دیدنی‌ترین مناطق گردشگری است. شاید آشناترین روستاهای کویری هم برای گردشگران ایرانی در این منطقه قرار داشته باشد. فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» بسیاری از ایرانی‌ها را با زیبایی‌های کویری این منطقه آشنا کرده است.

مصری در قلب ایران


روستای مصر شاید مشهورترین روستای کویری ایران باشد. بسیاری برای دیدن زیبایی‌های روز و شب کویر به این روستا سفر می‌کنند. وجود شتر و ماشین‌های مخصوص کویرنوردی در این روستای زیبا، خود بر جذابیت‌های گردشگری می‌افزاید.

شترسواری در روستای مصر و فرحزاد می‌تواند تجربه‌ای تکرار نشدنی برای شما باشد. اقامت در کاروانسراهای قدیمی و خانه‌های بوم‌گردی در این منطقه برای هر گردشگری خاطره‌ساز است.

تپه‌های شنی که خاصیت درمانی هم دارد و بسیاری از گردشگران از گوشه و کنار برای استفاده از خواص درمانی آن به این روستا سفر می‌کنند. شب‌های کویر با آسمان پرستاره‌اش از دیگر ویژگی‌های جذاب این منطقه است.

قلعه بیاضه، دژ کویری

 

 روستای بیاضه به دلیل داشتن یک قلعه تاریخی معروف شده است. بیاضه قلعه‌ای از زمان ساسانیان دارد که در طول تاریخ استوار ایستاده است. وارد قلعه که می‌شوید، اتاق‌های تو در تو و کوچک همراه با ساباط‌هایش نظر شما را جلب می‌کند.

همچنین دور قلعه خندقی بوده که امروزه هم آثاری از آن را می‌توان دید. قسمتی از این قلعه بازسازی شده و امکان بازدید گردشگران از آن وجود دارد. این قلعه باستانی، با سبک معماری ساسانی، قرن‌ها به عنوان دژ مستحکم و تسخیرناپذیر کویر مرکزی ایران کارکردهای دفاعی و مسکونی داشته است و بنا به روایت‌های تاریخی در دوره اسماعیلیه پایگاه هواداران حسن صباح بوده است.

قلعه بیاضه، با بنایی چند طبقه و خندق عریض و عمیق و برخوردار از مجموعه خشتی به هم‌پیوسته و بافت گسترده تاریخی پیرامون آن، نمونه بارز یک ارگ و دژ کویری است.

گرمه، روستایی با نخلستان و چشمه‌های آب سرد

 

 همچنین در منطقه خور و بیابانک، روستاهای دیگری هم هست که می‌تواند برای هر مسافری جالب باشد. روستای گرمه حدود 85 کیلومتر با مصر فاصله دارد.

از جاذبه‌های گرمه، نخلستان و چشمه آبی است که برای کشاورزان منطقه بسیار با اهمیت است. چشمه آب سرد در روستای گرمه یک ویژگی منحصربه‌فرد دارد. در این چشمه ماهی‌های سیاه کوچکی زندگی می‌کنند که به محض آنکه کسی پایش را داخل آن بگذارد دور آن حلقه می‌زنند و مردم از آن برای درمان بیماری‌های پوستی از دیرباز استفاده می‌کردند.

صنایع‌دستی مردم گرمه نیز می‌تواند سوغات خوبی برای انتهای یک سفر نوروزی باشد، وسایلی که با برگ‌های درخت خرما یا همان نخل ساخته می‌شوند، از جمله زیرانداز و سبدهای زیبا.منبع:برترین ها

نظرات

در ادامه بخوانید...

هزاران مار سرگردان در توالت های تایلند

در


در سال 2017، 20 میلیون نفر به بانکوک سفر کردند که این موضوع آن را به پربازدیدترین شهر روی زمین تبدیل کرد! اما گردشگران تنها بازدیدکنندگان سرازیر شده به پایتخت تایلند نیستند. در سال های اخیر، شهر بانکوک شاهد افزایش چشم گیری در مشاهده ی مار بوده است. دپارتمان آتش و نجات بانکوک رشد 300 درصدی در تماس های مرتبط با مار را در 5 سال گذشته ثبت کرده است. حتما می پرسید محبوب ترین مکان برای پنهان شدن آنها کجاست؟ توالت ها!! به خواندن این مطلب ادامه بدهید تا به دلیل این موضوع پی ببرید.

گذشته تاریک بانکوک

از نقطه نظر تاریخی، مشاهده ی مار در پایتخت تایلند به عنوان بخشی از زندگی در این شهر همواره مورد پذیرش بوده است. هر چه باشد بانکوک در کناره های رودخانه ی چائو پرایا یعنی باتلاقی انبوه واقع شده که زمین های حاصلخیزی برای ساکنان آن فراهم می آورده است. در سال 2006، فرودگاه سوارنابومی روی مکانی که قبلا «باتلاق کبرا» بود ساخته شد و همانطور که از نام این مکان پیداست، ساخت فرودگاه در چنین مکانی باعث شد که مارهای زیادی از چمدان های مردم سر در بیاورند. اما همچنان که اقتصاد بانکوک و تقاضای گردشگری آن در حال افزایش است، شهر به محل زندگی طبیعی این موجودات تجاوز بیشتری می کند. از آنجا که این مارها جایی برای رفتن ندارند، راه خود را به سمت خانه های مردم باز می کنند.

پیش بینی مارگزیدگی

در 27 نوامبر سال 2017، دپارتمان آتش و نجات بانکوک، گزارشی مبنی بر تماس 31801 نفر ارائه داد که در همین سال تقاضای مارگیری از خانه ی خود را داده بودند. با در نظر گرفتن تعداد کلی 10492 تماس در سال 2012، متوجه رشد چشم گیر این تماس ها تا 300 درصد در 5 سال اخیر می شوید. ( سیارک)

این رویدادهای عجیب باعث برخوردهای نزدیکی با مارها شده که تعدادی از آنها نیز بسیار وحشتناک بوده اند. تصور کنید که در توالت خانه ی خود بدون اینکه خبر داشته باشید (در بدترین حالت) با ماری مواجه شده و دچار مار گزیدگی شوید! به هر صورت مشکل مارهای بانکوک بسیار جدی است و حل کردن آن نیز ساده به نظر نمی رسد.
درحالیکه چنین موضوعی تصویر ترسناکی پیش چشمان شما می گذارد، باید دقت کنید که آمار نیز به تنهایی صحیح نیستند. همانگونه که برخی این نکته را متذکر شده اند، افزایش تماس های مرتبط با مارها نشان از آگاهی بیشتر مردم نسبت به وظایف بخش نجات مرتبط با مارها در دپارتمان آتش نشانی دارد. از طرفی دیگر، اعداد موجود در آمار نشاندهنده ی تعداد مارهای گرفته شده، کشته شده و رها شده توسط محلی ها یا دیگر گروه های حیات وحش نیست، این بدان معنی است که اعداد واقعی می توانند بسیار بسیار بیشتر باشند.

بوفه برای مارها!

یک نظریه ی اصلی در مورد مشکل پیش آمده این است که سیستم مدیریت زباله های تایلند ناکارآمد است و همین موضوع باعث مهاجرت عظیم مارها به سمت مناطق شهری شده است. Greenpeace گزارش کرده است که از 2490 مرکز مدیریت زباله در کشور تایلند، تنها 466 مورد آن از فرایند درستی پیروی می کنند. این موضوع باعث می شود که در 80 درصد فضاهای شهری تایلند، زباله های خیابانی وجود داشته باشد که همین امر منجر به رشد و تولید مثل گسترده ی موش ها می شود که خوراکی عالی برای مارهای گرسنه هستند. برخلاف شهرها، در روستاها شکار زیادی برای مارها وجود ندارد و همین موضوع سبب شده شهرها گزینه ی خوبی برای رشد و تغزیه ی مارها باشند.

پناهگاه مارها

اما سوال همچنان باقی مانده است، چرا توالت ها؟ بسیاری از مارها علاقمند به خوابیدن و استراحت کردن در آب هستند و همانطور که قبلا ذکر شد محیط زندگی آنها باتلاق ها، مرداب ها و جنگل های بارانی بوده است. توالت بهترین مکان برای یک مار است که در آن بخزد و از خود در برابر آفتاب سوزان تایلند محافظت کند.

مطالعات محققان ثابت کرده است که مارهای خونسرد نمی توانند دمای بدنشان را تنظیم کنند. در نتیجه، بدون منبع آب نمی توانند خودشان را خنک کنند. از آنجا که در شهر شلوغ بانکوک هیچ دریاچه ی طبیعی وجود ندارد، توالت ها به عنوان یک الزام بیولوژیکی به پناهگاهی مناسب برای مارها تبدیل شده اند.

سالی پرباران تر از حد نرمال

با وجود آنچه گفته شد، نمی توان این مشکل را تنها بر گردن فعالیت های انسانی گذاشت. نظریه ی دیگری به آب و هوا اشاره می کند. به عنوان مثال نوامبر سال 2017، تایلند سالی بسیار پر باران را پشت سر گذاشته به طوریکه سیلاب های ناگهانی ناشی از باران های سنگین موسمی باعث ویرانی استان های جنوبی آن شده اند. این آب و هوای بسیار مرطوب باعث شده که مارها برای جان سالم به در بردن به زمین های مرتفع تر پناه ببرند.

همزیستی مسالمت آمیز

پیدا کردن یک دلیل واحد برای مشکلی که از آن سخن رفت و همه ی تقصیرها را گردن آن انداختن نه تنها سخت بلکه ناکارآمد نیز می باشد. از آنجا که تجاوز به محدوده ی زندگی مارها ادامه دارد، مشاهده ی آنها در خانه های مردم، باغ ها و توالت ها امری دور از انتظار نیست.

شهروندان بانکوک آگاهی رسانی درباره ی این پدیده را وظیفه ی خود دانسته و در اپ لاین گروه هایی تشکیل داده اند که در آنها عکس هایی از مهمانان ناخوانده (مارها) قرار می دهند تا به ساکنان درباره ی سمی بودن آنها هشدار دهند. این یکی از قدم های متعدد در این زمینه است که نشان می دهد انسان ها و مارها در حال یادگیری برای همزیستی مسالمت آمیز هستند. تایلندی ها می توانند به روستای کبرای خودشان نیز به عنوان نمونه ای از هارمونی همزیستی انسان ها و خزندگان استناد کنند. ( سیارک)

آیا بانکوک برای تبدیل شدن به شهر مارها آماده است؟ احتمالا نه. اما در حال حاضر، ساکنان بانکوک یاد گرفته اند که قبل از کشیدن سیفون توالت قدری دقت کنند!منبع :لحظه آخری

نظرات

در ادامه بخوانید...

مخالفت با ساخت نمازخانه در محل مسابقات المپیک زمستانی

در

 به گزارش شبکه الجزیره سازمان گردشگری کره جنوبی تایید کرد که به خاطر تهدیدهای گروههای تندرو مذهبی در این کشور بعضی از برنامه های خود را تعطیل کرده است.

استادیوم محل برگزاری مسابقات داخل سالن المپیک زمستانی شهر گنگ نئونگ

علیرغم اینکه دولت کره جنوبی سعی دارد که در طول مسابقات المپیک زمستانی نهایت مهمان نوازی رو به نمایش بگذارد اما به نظر می رسد در بعضی از شهرهای کشور میزبان روح ورزش و جوانمردی وجود ندارد.

مسئول سازمان گردشگری کره (KTO) اعلام کرد که آنها تصمیم داشتند تعدادی نماز خانه سیار در شهر گنگ نئونگ برای گردشگران مسلمان در طول مسابقات المپیک زمستانی بسازند. اما بعد از اعتراضات شدید و تهدید گروههای تندرو ضد مسلمان از تصمیم خود منصرف شده اند.

رییس بخش گردشگری شهر گنگ نئونگ به الجزیره گفت: در حالیکه فقط 0.2 درصد از جمعیت 51 میلیونی کره جنوبی مسلمان هستند سازمان KTO برای مبارزه با اسلام هراسی و جذب بیشتر توریستهای مسلمان تصمیم به ساخت تعدادی نماز خانه متحرک در شهر گنگ نئونگ در طول مسابقات المپیک زمستانی داشت.( سیارک)

اما بعد از اعتراضات گسترده گروههای تندرو مذهبی و تهدیدات شدید این گرو هها از تصمیم خود منصرف شد و برنامه ساخت نمازخانه ها را متوقف کرد .

کانگ هو رییس بخش گردشگری کره به شبکه الجزیره گفت : که ما اصلا انتظار چنین اعتراضات شدیدی رو نداشتیم و حتی رهبران تین گروهها را دعوت به مذاکره کردیم ولی آنها تهدید کردند که مطمئن باشید این تصمیم برای شما گران تمام می شود.

شهر گنگ نئونگ در المپیک زمستانی برای بازیهای داخل سالن در نظر گرفته شده است و ما فکر کردیم ساختن نمازخان در ایستگاههای بین ورزشگاهها برای تماشاگران مسلمان بسیار زیبا خواهد بود . وی در ادامه توضیحاتش افزود مطمئن است که از مخالفت با این تصمیم پشیمان خواهد شد.

نمای داخلی استادیوم محل برگزاری مسابقات داخل سالن

افزایش گردشگران مسلمان:

کره جنوبی شاهد افزایش حضور گردشگران مسلمان در چند سال گذشته بوده است به طوریکه تعداد توریستهای مسلمان 33 درصد افزایش یدر مقایسه با آمار ثبت شده در سال 2016 افزایش یافته است. وی تعداد گردشگران مسلمان در سال 2017 را یک میلیون و دویست هزار نفر اعلام کرد.( سیارک)

برای بهره‌گیری از این پتانسل اقتصادی دولت کره جنوبی تصمیم به افزایش رستورانهای که از گوشت حلال برای طبخ غذا استفاده می کنند در کنار افزایش تعداد نمازخانه ها در سئول گرفت. همچنین آنها در رستورانهای سئول ویدئوهایی را برای معرفی هر چه بهتر اسلام پخش می‌کنند تا اسلام دوستی را ترویج دهند.

KTO سال گذشته در بولتن خبری خود تایید کرد که آنها باید راحتی و آسایش را برای مسلمانانی که برای گردش به کره جنوبی می آیند فراهم کنند تا رضایت مسافران جلب شود و مجددا به کره برگردند.

انجمن مسلمانان کره جنوبی (KMF) نا امیدی خود را از این تصمیم اعلام کرد و اعلام کرد که بازیهای المپیک باید فراتر از رنگ و نژاد و مذهب باشد و همه ملتها و اقوام و ادیان در آن یکسان باشند.

لی جو هوا نماینده انجمن مسلمانان کره به الجزیره گفت : این تصمیم نشان می دهد که ما به عنوان یک کشور فاقد تفکر مهمان نوازی و احترام به مهمان هستیم.

البته من شنیده ام که این اتاقها (نمازخانه) برای دعا کردن همه ادیان ساخته شده اند

او معتقد است ساخت نمازخانه نه تنها ترجیح یک مذهب به دیگر مذاهب نیست بلکه نشان دهنده این است که ما باید هر کس را با ین و مذهب و عقاید خاص خودش در نظر بگیریم و احترام بگذاریم

با این حال انجمن خلق پیونگ چانگ مخالفت خودشان را با ورود مسلمانان به کره جنوبی اعلام کردند.

معاون انجمن خلق افزود اگر این اتاقها برای همه ادیان ساخته شده اند چرا برای این اتاقها وضوخانه ساخته اند؟ مشخص است که این اتاقها صرفا برای مسلمانان ساخته شده اند. او همچنین گفت من از مصریان شنیده ام که مسلملنان بعضی وقتها نیاز نیست نماز بخوانند مثل وقتی رانندگی می کنند یا در هواپیما هستند بنابراین در طول مسابقات المپیک هم می توانند نماز نخوانند. دولت همین حالا هم پول مالیات ما را بیشتر از آنچه باید صرف برگزاری المپیک کرده است و دیگر ساختن نمازخانه زیاده روی است.

این انجمن طی یک درخواست آنلاین 56000 امضا برای مخالفت با ساخت و نصب نمازخانه ها جمع کرده است .

به هر حال این تصمیم ممکن است باعث ایجاد یک خاطره بد برای مسلمانانی که از کره جنوبی بازدید میکنن شود. یکی از تماشاچیان که دوست نداشت نامش برده شود به الجزیره گفت:

ما می توانیم نماز خودمان رو در گوشه و کنار و هتل محل اقامتمان بخوانیم اما امیدوارم مخالفان ساخت نمازخانه متوجه شوند که با این تصمیم فقط خودشان را کوچک کردند.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...