طرز تهیه آش یارمه بجنورد

در
آش یارمه

عکس یارمه

 

آش یارمه

طرز تهیه  آش یارمه ( yarmeh )  یکی از غذای مخصوص استان خراسان شمالی، شهر بجنورد و آش یارمه شیروان  در این پست آورده شده اگر بجنوردی های عزیز در طرز تهیه اش یارمه بجنوردی ایرادی دیدند در قسمت نظرات به اشتراک بگذارند تا اصلاح شود.

آش یارمه غذای کدام شهر است

یارمه غذای کجاست

اش یارمه ( yarmeh ) ،  آش یارمه بجنوردی  بسیار ساده و خوشمزه محلی بجنورد میباشد. طرز تهیه اش چریش بجنورد در ادامه آموزش آورده شده است. سبزی  آش یارمه ( yarmeh ) نوعی سبزی کوهی به نام چریش (cherish) می باشد که در فصل بهار در کوه‌ها سبز می شود.در طرز تهیه آش چریش بجنورد بجای سبزی چریش (cherish) می توانید از اسفناج هم استفاده کنید. آش چریشی مخصوص فصل بهار است و گوشت، قلم، پیاز داغ و… ندارد. برخی برای خوشمزه شدن از آب قلم  در  آش یارمه  و  پیاز داغ برای تزیین استفاده می کنند

 

  •  

 

مواد لازم برای تهیه آش یارمه ( yarmeh )

 

آش یارمه خراسان شمالی

طرز تهیه یارمه

- بلغور گندم دو لیوان

- نخود یک لیوان 
- لوبیا سفید یک لیوان (فقط  لوبیا سفید زیرا  رنگ آش یارمه باید به سفیدی بزند.
- چریش (cherish) یا اسفناج خرد شده یک کیلو در سبزی این آش، چریش، شوره سلمه، اسفناج و برخی سبزی های دیگر می ریزند.
- نمک و فلفل به مقدار لازم
- دوغ به مقدار لازم(با ماست ترش )

- پیاز یک عدد

- نعناع خشک به میزان دلخواه

 

 

طرز تهیه آش یارمه بجنورد (yarmeh)

 

اش چریش بجنورد

طرز تهیه آش یارمه

در طرز تهیه آش یارمه بجنورد  ، اش یارمه نخود و لوبیا را که قبلا خیس کرده ایم جداگانه می‌پزیم . در یک قابلمه مناسب بلغور گندم را پخته و بعد چریش (cherish) یا اسفناج  خرد شده را به بلغور پخته شده اضافه می کنیم . سپس حبوبات پخته را با نمک و فلفل به آش اضافه کرده و می گذاریم تمام مواد با حرارت ملایم با هم بپزند و می‌گذاریم تا آش یارمه جا بیفتد. بعد در ظرف مناسب سرو کرده برای تزئین از پیاز داغ و نعناغ داغ استفاده می کنیم.  اش یارمه  باید غلیظ باشد زیرا به آش یارمه   در زمان خوردن دوغ اضافه می شود.

 گیاه چریش

گیاه چریش با نام علمی  Eemurus با برگ باریک (Eremurus stenophyllus) - بومی آسیای میانه ، ایران ، پاکستان با گلهای جذاب هستند ، یک لباس زرد با پرچمهای قهوه ای نارنجی رنگ  غالب است.ارموروس بانجی (Eremurus bungei) - در افغانستان و در شمال ایران رشد می کند. با گلهای زرد طلایی شکوفا می شود

 چریش
 
سریش (نام علمی: 'Eremurus') نام یک سرده از گیاهان گلدار است. ریشهٔ این گیاه ضخیم و لعاب‌دار است.نام های دیگر چریش ،  چریشک، سرش، سریش، اسراس، برواق، یاس بنفش هندی. نام فارسی :​چریش و به زبان کرمانجی گولک و به زبان ترکی سریش
این گیاه نام های دیگری نیز دارد: shiryash ، shrysh که به معنی چسب است. واقعیت این است که از ریشه های این گل برای ایجاد چسب استفاده شده است - در نتیجه ، این نام ها نیز به گیاه "متصل" می شوند. باید در نظر گرفته شود که ریشه های ارموروس برای ساخت پچ نیز استفاده می شود ، آنها از قبل خشک شده و خرد می شوند. ریشه ها را می توان خورد ، همانطور که برگچه های انواع خاصی - پس از جوشیدن ، طعم آنها شبیه مارچوبه است. از ارموروس می توان برای رنگ آمیزی الیاف طبیعی به رنگ زرد استفاده کرد.
 
نام های معروف شریش یا شیراش چندان شاعرانه نیستند. در قزاقستان و تاجیکی به ترتیب معنی آنها "چسب" است. مردم محلی چسب فنی را از ریشه ارموروس استخراج می کنند. از ریشه های خشک پودری درست کنید که به عنوان پچ استفاده می شود. ریشه های جوان را می توان آب پز کرد. گفته می شود طعم آنها مانند مارچوبه است. اما برگها فقط در بعضی از گونه ها خوراکی هستند ، در بعضی دیگر حتی مضر هستند. از تمام قسمتهای گیاه می توان برای رنگ آمیزی الیاف طبیعی به رنگ زرد استفاده کرد. علاوه بر این ، ارموروس گیاهان نرم کننده عالی است. اکنون مجموعه گل های جهانی شامل حدود 40 گونه و هیبرید ارموروس است.
 
 چریش
 
این گیاه چند ساله از تیره گیاهان گزنده خانواده سوسن است . متخصصان بیش از 50 نوع دارند. به ارتفاع 130-140 سانتی متر می رسد ، دارای یک ساقه قوی ، بادوام و مستقیم است.
برگ شکل خود را بسته به انواع   می تواند کشیده، مخروطی، استوانه ای شکل است. سیستم ریشه از یک ریزوم اصلی و شاخه های متعدد تشکیل شده است ، ریزوم مانند یک ستاره دریایی به نظر می رسد.
 
 چریش
 
گل ها به شکل زنگوله به صورت مارپیچ روی یک گلدان بلند قرار می گیرند ، از 100 تا 150 سانتی متر ارتفاع ، رنگ ها متفاوت است: زرد ، نارنجی ، قهوه ای ، سفید ، صورتی ، قهوه ای. دانه ها پس از یک گل کوتاه ، در کپسول های کروی گوشتی رسیده می شوند.
 
 چریش
 
در اوایل بهار از گیاه خوراکی ارموروس استفاده می شود ، برگ های جوان  گیاه از بالای غده ها قطع می شود.
نام های معروف shiryash ، shrysh در قزاقستان و تاجیکی به ترتیب معنی آنها "چسب" است. مردم محلی چسب را از ریشه ارموروس استخراج می کنند. از ریشه های خشک پودری درست کنید که به عنوان پچ استفاده می شود. ریشه های جوان را می توان آب پز کرد. گفته می شود طعم آنها مانند مارچوبه است. اما برگها فقط در بعضی از گونه ها خوراکی هستند ، در بعضی دیگر حتی مضر هستند. از تمام قسمتهای گیاه می توان برای رنگ آمیزی الیاف طبیعی به رنگ زرد استفاده کرد. علاوه بر این ، ارموروس گیاهان نرم کننده عالی است. اکنون مجموعه گل های جهانی شامل حدود 40 گونه و هیبرید ارموروس است.
 
گل  چریش
 
«گولگ» نام گیاهی است که در کوه‌های حومه شیروان از جمله مناطق: شاه جهان،گلیل و... می روید.
واژه «گولگ » در فرهنگ معین نام گیاهی است که ، برگ‌های آن شبیه برگ «تره» و کمی پهن‌تر است که انتهای آن  زرد است و در نان، معروف به نان علفی یا فطیر گولک استفاده می شود. چریش ،  چریشک، سرش، سریش، اسراس، برواق، یاس بنفش هندی. نام فارسی :​چریش و به زبان کرمانجی گولک و به زبان ترکی سریش در آش یارمه یا آش یارمه خراسان شمالی  

 این پست را چگونه می‌بینید؟ طرز تهیه آش یارمه برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

۱۳۹۷/۷/۱۱برای هوای سرد واقعا می چسبد هم مقویه هم گرم

در ادامه بخوانید...

آش مستوه بجنورد

در

آش ماست بجنورد

آش ماستابه چیست

آش ماست بجنورد یا با تلفظ کردی ، مستوه ، مستووه/ mastovah  از غذاهای محلی بجنورد است. مستابه  ، آش محلی بجنورد معمولا با کمی نان سرو می شود. بسیار خوشمزه است و در زمان کمی آماده می شود.

 

مواد لازم برای تهیه آش ماست بجنورد مستووه /mastovah

نخود/ یک استکان
برنج نیم دانه / نصف لیوان

سبزی محلی پنجار penjar و شورک shorrek/ جمعا 1 کیلو

سبزی جایگزین ، اسفناج خرد شده/ نیم کیلو

سیر خام کوبیده و نمک / به مقدار لازم
 فلفل  قرمز به مقدار لازم 

 

آش ماست بجنورد

طرز تهیه آش مستابه

در طرز تهیه  آش مستابه  در صورت نداشتن سبزی محلی پنجار penjar و شورک shorrek می توانید از اسفناج استفاده کنید.

- نخود را داخل قابلمه ریخته با مقداری آب  کاملا می‌پزیم تا با پشت قاشق به راحتی له شود و بعد برنج نیم دانه و سبزی خرد شده و کمی نمک را به  آش ماست اضافه می کنیم. با حرارت ملایم می‌گذاریم اسفناج پخته و برنج له شود و لعاب بدهد.  بعد از پخت آش ماستابه در مرحله بعد باید ماست را به  غذای مستابه اضافه کنیم این آش معمولا گرم خورده می شود ولی قبل از اضافه کردن ماست به آش مستووه باید از روی شعله برداشته شود.

- در  طرز تهیه اش مستوه   ماست را کاملا هم می زنیم تا باز شود در صورتی که ماست را هم نزنید داخل آش حالت بریده بریده پیدا می کند.

 - سیر  کوبیده ، فلفل قرمز  و نمک را با ماست مخلوط کرده ، آرام آرام به محتوای  مستوه  اضافه می کنیم . 

- ماستابه را در ظرف گود با کمی نان در کنارش سرو می کنیم.

پست  آش مستووه بجنورد را چگونه می‌بینید؟ آش مستوه  برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت برای  غذای مستابه در زیر ما را مطلع کنید. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

گوشت دنده ی گوساله کباب شده با سیر و ریحان

در

روی گوشت های دنده ، کمی ادویه های اصلی را ریخته و آن را در گریل چرخان قرار داده تا برای خوراک اصلی لذیذ آماده شود. برنج سریع پخت را تهیه کرده و سبزی ها را در حالی که گوشت در گریل است ، تفت دهید.
زمان لازم برای تهیه این غذا 19 دقیقه است.

مواد لازم برای 4 نفر
1 ق چ نمک
1 ق چ فلفل
1 ق چ ریحان خشک شده
1/2 ق چ پودر سیر
6 تکه گوشت پشت مازوی گوساله استخوان دار (170تا 225 گرم) 


طرز تهیه گوشت دنده ی گوساله کباب شده با سیر و ریحان
1. گریل را از قبل تا 159 - 184 درجه با حرارت (متوسط به بالا) داغ کنید. 4 ترکیب اول را با هم مخلوط کرده و روی تیکه های گوشت گوساله بریزید.


2. در گریل را بسته و گوشت گوساله را در دمای 159 - 184 درجه با حرارت متوسط به بالا به مدت 5-7 دقیقه هر طرف را تا زمان پخت کامل، کباب کنید. (سیارک

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  

مترجم  itrans.ir  

نظرات

در ادامه بخوانید...

طرز تهیه سس قهوه ای

در

مواد لازم برای تهیه سس قهوه ای

- آرد سفید : ۱ق س
- کره : ۱ق س
- هویج : ۲ عدد
- پیاز : ۲ عدد
- رب گوجه فرنگی : ۱ق س
- جعفری ساطوری شده : ۱۰۰ گرم
- آب گوشت : ۱ فنجان
- چاشنی هندی : به میزان دلخواه
- فلفل : به میزان دلخواه
- نمک :به میزان دلخواه (سیارک

طرز تهیه سس قهوه ای

پیاز و هویج را خرد کرده در کره سرخ کنید و رویش آب بپاشید همین که آرد به اندازه کافی سرخ شد، آبگوشت و شاخه‌های جعفری، جوز هندی خرد کرده و فلفل و نمک به آن اضافه کنید، همین که به اندازه کافی پخته شد، یک قاشق رب گوجه فرنگی در آن ریخته، مجدداً برای چند دقیقه دیگر آن را جوشانیده، از روی آتش بردارید. (سیارک

پست های مرتبط با انواع سس:

طرز تهیه سس سالسای ایتالیایی

طرز تهیه گاردن پستو

طرز تهیه سس ورستر شایر

طرز تهیه سس تاباسکو

طرز تهیه سس باربکیو

طرز تهیه ادویه ی یونانی

این پست آشپزی را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن در بخش نظرات از ما پشتیبانی کنید

نظرات

در ادامه بخوانید...

طرز تهیه مرغ بریان در قابلمه بدون فویل

در

در پست های قبلی طرز تهیه مرغ بریان در فر با فویل و مرغ بریانی در فر توضیح داده شد. در این پست طرز تهیه مرغ بریان بدون نیاز به فر، مرغ سوخاری بدون فر وطرز تهیه مرغ بریان در قابلمه بدون فویل را توضیح می دهیم به این علت که خیلی از گازهای خوراک پزی بخصوص گازهای صفحه تخت بدون فر هستند.

مواد لازم برای تهیه مرغ بریان در قابلمه

- مرغ (متوسط) 1عدد
- نمک به میزان لازم
- کره به میزان لازم
- زعفران (آبکرده) به میزان لازم
- آبلیمو 4تا5قاشق غذاخوری
- پیاز 1عدد
- فلفل دلمه ای 1عدد
- پودر سیر 2قاشق مرباخوری
- سیب زمینی به میزان لازم
- پوره گوجه فرنگی نصف لیوان  (سیارک)

طرز تهیه مرغ بریان بدون نیاز به فر

مرغ را کاملا شسته اماپوست آن را جدا نکنید.تمام سطح مرغ  و قسمت های داخل مرغ را کره بمالید. زعفران دمکرده،آبلیمو،نمک،فلفل و سایر ادویه دلخواه را با هم مخلوط و با قلموی آشپزی به همه قسمتهای مرغ می زنیم.
پیاز و فلفل دلمه ای را خرد می کنیم و داخل شکم مرغ را با پیاز و فلفل خرد شده پر می نماییم. مقداری پودر سیر ، موسیر ، برگ بو هم به محتویات داخل شکم مرغ اضافه کنید تا خوش طعم تر شود. مرغ  را داخل ظرف دربسته به مدت 8تا10ساعت داخل یخچال بگذارید.

کف قابلمه ورقه ای از فویل بگذارید و روی فویل را با مقدار زیادی نمک بپوشانید . روی نمک را صاف کنید. مرغ رااز یخچال درآورید و محتویات داخل شکم (پیاز و فلفل خرد شده )را خارج کنید پاهای مرغ را با نخ به یکدیگر ببندید  و بعد  مرغ را داخل فویل بپیچید .سیب زمینی را هم شسته  و با پوست داخل فویل بپیچید.

مرغ و سیب زمینی ها را  را روی نمک قرار دهید و دوباره مقدار زیادی نمک روی آنها بریزید بصورتی که کاملازیر نمک قرار بگیرند. روی قابلمه دمکنی قرار دهیدو 15دقیقه با حرارت بالا وبعد به مدت یک و نیم تا 2 ساعت با حرارت متوسط قابلمه را روی شعله قرار دهید. بعد از 2 ساعت مرغ را از فویل خارج کرده و مقداری کره آب شده و زعفران دمکرده و آبلیمو روی مرغ بمالید.

پوره گوجه فرنگی ، کمی آبلیمو ،نمک ومقداری روغن را مخلوط کرده به مدت 5 دقیقه روی حرارت هم بزنید تا کمی غلیظ شود سس آماده شده را در کنار مرغ سرو کنید. 

پست طرز تهیه مرغ سوخاری در قابلمه را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.   (سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

طرز تهیه نان پر شده با اسفناج و عدس (اگنجه)

در

مواد لازم برای تهیه نان پر شده با اسفناج و عدس (اگنجه) egenjeh

طرز تهیه قطاب خراسان شمالی

- آرد 3 لیوان
- نمک 1 قاشق غذا خوری

-شکر 1 قاشق غذا خوری
- پودر خمیر ترش 3 قاشق چای خوری
- روغن مایع 3 قاشق غذا خوری
- آب 1 لیوان
- اسفناج 1 کیلو 
- عدس پخته یک لیوان 

- پیاز 1 عدد بزرگ

- سیر 2 تا 3 حبه

پیراشکی اسفناج و عدس 

نان شکم پر با اسفناج

طرز تهیه نان پر شده با اسفناج و عدس (اگنجه): egenjeh

طرز تهیه قطاب بجنوردی  ، طرز تهیه قطاب اسفناج و عدس

طرز تهیه خمیر قطاب سبزیجات  پیراشکی اسفناج و عدس

1 - برای  اگنجه نان  در ابتدا  شکر و پودرخمیر ترش رادر 1/4 آب ولرم ریخته و حدود 7 تا 10 دقیقه صبر میکنیم تا کف کند.
2 - آرد را الک می کنیم و داخل ظرفی ریخته نمک را اضافه می کنیم.

3 -  خمیر ترش آماده شده را داخل آرد می ریزیم. 3/4 آب باقی مانده را کم کم به آرد اضافه می کنیم تا زمانی که خمیر به دست نچسبد. همه این مواد را ورز می دهیم یا ۱۰ دقیقه ضربه میزنیم و حدود یک ساعت استراحت می دهیم. بعد از ور آمدن ، خمیر را با وردنه صاف پهن می کنیم. 

 

طرز تهیه خمیر قطاب اسفناج 

 

4 -برای اگنجه خراسان شمالی   اسفناج را بخار پز می کنیم. پیاز را بصورت حلقه ای برش داده و در ماهی تابه با کمی روغن سرخ می کنیم. سیر رنده شده  و زردچوبه را به پیاز های سرخ شده اضافه می کنیم . اسفناج های بخار پز شده را بعد از ساطوری کردن به پیاز و سیر اضافه کرده و کمی تفت می دهیم در مرحله بعد عدس های پخته شده (کاملا نرم شود) را داخل ماهی تابه می ریزیم و می گذاریم تا خنک شود. بعد از خنک شدن مقداری از مواد آماده را روی خمیر پهن شده  قطاب اسفناج   بصورت شکل زیر می ریزیم.

 

 طرز تهیه اگنجه ، طرز تهیه قطاب خراسان شمالی 

5 - خمیر را بصورت زیر جمع می کنیم. 

 

طرز تهیه قطاب اسفناج

 

6 - هر طرف از خمیر های آماده را در فر که از قبل حسابی داغ شده ، حدود 6 دقیقه با ۲۰۰ درجه سانتی گراد می پزیم . این نان برای  صبحانه  و عصرانه بسیار خوشمزه است. اگر فر ندارین داخل تابه و روی گاز درست کنید. فقط نگذارید بخار آب که به درب قابلمه جمع می شود داخل اگنجه چکه کند . بخاری که به در تابه جمع شد با دستمال کاغذی یا دستمال تمیز خشک کنید.

 

agenjeh  اگنجه یکی از انواع نان های  محلی شمال خراسان می باشد

نان شکم پر با اسفناج

 

 

آرد - 350 گرم
روغن زیتون  2 قاشق غذاخوری
آب - 230 میلی لیتر
نمک - 1/2 قاشق چایخوری
شکر - 1 قاشق چایخوری
مخمر خشک - 8 گرم
برای پرکننده:
برگ اسفناج تازه - 100 گرم.
پیاز - 1 عدد.
سیر - 2 حبه.
روغن زیتون - 3 قاشق غذاخوری
نمک برای مزه،
پنیر نرم (من موزارلا دارم) - 50 گرم.

 

نان شکم پر با اسفناج مرحله به مرحله با عکس

728x542_1_dd38ecf5a2c640989897999999033333333333.jpg


پیاز را به صورت نیم حلقه برش دهید و در روغن زیتون (2 قاشق غذاخوری) سرخ کنید تا قهوه ای طلایی شود.
پیاز را به صورت نیم حلقه برش دهید و در روغن زیتون (2 قاشق غذاخوری) سرخ کنید تا قهوه ای طلایی شود.
اسفناج را به آن اضافه کنید ، به قطعات بزرگ برش دهید.  تفت دهید تا اسفناج نرم شود و سپس روی بشقاب منتقل کنید تا سرد شود.
سیر را ریز خرد کنید و آن را نیز سرخ کنید ، 1 قاشق غذاخوری.  یک قاشق غذاخوری روغن زیتون  سیر را به پیاز و اسفناج اضافه کنید.

 

728x542_1_dd38e6666666666.jpg


تمام مواد خشک خمیر را با هم ترکیب کنید. آب گرم بریزید ، روغن را اضافه کرده و هم بزنید.حالا آرد را به تدریج اضافه کرده و کاملا هم بزنید.
یک خمیر نرم ورز دهید.  روی دستمال را بپوشانید و به مدت 1 ساعت در جای گرم نگهداری کنید.
خمیر 2-2.5 برابر افزایش می یابد.  خمیر را روی میز آرد پاشی شده قرار دهید و خمیر را با دستان خود شکل دهید.  پنیر را به مکعب های کوچک برش دهید.  پنیر را روی سطح خمیر بمالید.
انتهای خمیر را تا وسط جمع کنید تا یک گلوله داشته باشید.  می توانید رول درست کنید و در قالب نان مستطیلی شکل بپزید.  من شکل گرد داشتم  سطح خمیر را با آرد بپاشید.

 

728x542_1_dd38e666666666633332.jpg


40 دقیقه اجازه دهید خمیر بالا بیاید ، وقتی بالا آمد ، کیک را در فر از قبل گرم شده  (180) قرار دهید.  به مدت 45 دقیقه در فر بماند.
وقتی نان قهوه ای طلایی شد ، آن را از فر خارج کرده و بگذارید کمی در تابه سرد شود.  سپس آن را روی قفسه سیمی خنک کنید.
نان خوش عطر ، نرم و خوشمزه آماده است!

 

طرز تهیه فطیر اگنجه را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

نظرات

در ادامه بخوانید...

فوت و فن هایی در آشپزی

در

برای جلوگیری از اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند فوت و فن هایی که در این پست آورده شده ، مواردی هستند که هر آشپزی روزی در طرز تهیه غذا به آن ها نیاز پیدا می کند. در این پست با چند فوت وفن آشپزی آشنا می شویم.


- برای جلوگیری از کپک زدن نان ، کمی نمک در ظرف نان بگذارید.

- روغن داغ رنگ زرشک را سیاه می کند. زرشک را در مدت زمان کم ، روی حرارت کم با شکر مخلوط کنید، و حرارت بدهید.

- برای جلوگیری از سیاه شدن رنگ قارچ ، به هنگام پخت در قابلمه را کمی باز بگذارید تا هم قارچ‌ها سیاه رنگ نشوند و هم آب قارچ ‌ها خشک شوند.

- برای افزایش سرعت پخت و طعم دار شدن گوشت به آن در زمان پخت آب لیمو اضافه نمایید.
- برای بهتر طلایی شدن پیازها در زمان سرخ کردن کمی آرد روی پیاز ها بریزید.

-  زمان مناسب اضافه کردن ماست به آش و غذا در نیم ساعت آخر پخت می باشد .برای بریده بریده نشدن ماست موقع اضافه کردن ، بهتر است آن را کاملا هم بزنید تا صاف و یکدست شود.

- برای شیرینی پای سیب، دارچین را با سیب مخلوط کنیم . اما برای غذا در آخر پخت به مواد اضافه کنیم. برای شربت  از چوب دارچین استفاده نمایید.(سیارک)
- تخم مرغ آب پز را بعد از پخت سریعا در ظرف آب سرد بگذاریم این ترفند مانع از سیاه شدن تخم مرغ می شود. در ضمن پوست تخم مرغ هم راحت تر جدا می شود.

- پاستا را یک دقیقه کم تر از زمانیکه روی بسته بندی آن نوشته شده بجوشانید. آن یک دقیقه را هم برای زمانی که پاستا با سس مخلوط و حرارت داده می شود در نظر بگیرید.

- اگر قرار است برای شخص مهمی آشپزی کنید هیچ وقت یک دستور جدید یا حتی یک ماده جدید را امتحان نکنید! 

- برای داشتن یک سس غنی، کرمی شکل و سالم، نیمی از مقدار سس مایونز موجود در دستور تهیه را با ماست چکیده مخلوط نمایید.

- برای درست کردن یک ساندویچ عالی، همه قسمت های نان ساندویچ را با سس مایونز آغشته کنید. تا هر لقمه ای که خورده می شود طعم سس داشته باشد.

- سس هایی را که از غذاهایتان باقی می ماند، داخل قالب یخ بریزید و آن ها را فریز کنید. زمانی که سس لازم داشته باشید براحتی روی حرارت باز می شوند.(سیارک)

- کره و تخم مرغ را یک شبانه روز قبل از آشپزی، از یخچال بیرون بگذارید تادمایشان با محیط یکی شود.

- زمانی که که تعداد مهمان ها زیاد هستند، سس را روی سالادتان نریزید. آن را کنار سالاد سرو کنید تا در صورت اضافه ماندن هم سس و هم سالاد قابل استفاده باشند.

-برای له کردن سیر، آن را داخل یک کیسه فریزر بگذارید و با پشت چاقو  له کنید. با این کار هم میز کار و هم چاقو تمیز می مانندو بوی سیر نمی گیرند.

-  انواع گوشت ها را با مرکبات  مزه دار و ترد کنید.

- برای تهیه سس سالاد، ابتدا نمک را با مقداری روغن زیتون مخلوط نمایید. در مرحله بعد که به آن سرکه اضافه کنید، سس شما ترد می شود.

- روی پاستا ی آبکشی شده ،در حالی که هنوز بخار از آن بلند می شود پنیر پارمسان رنده شده را همراه با سس مورد نظر بریزید.سس به پاستا می چسبد و طعم آن  را بی نظیر می کند. کمی از آب پاستا ی آبکشی شده را داخل سس پاستا بریزد نشاسته موجود در این آب طعم خوبی به پاستا می دهد .

- قبل از سرو غذا، حتما  و حتما آن را بچشید. آیا نمک، فلفل یا ترشی غذا اندازه است یا نه!

- ماهی را با مقداری لیموی تازه طعم دار کرده و سرو کنید. طعم بهشتی لیمو و ماهی در کنار هم غیرقابل انکار می باشد. (سیارک)

- برای فوق العاده  کردن طعم سوپ سبزیجات ، هویج، پیاز، فلفل و گوجه فرنگی را در مقداری کره یا روغن تفت داده به مواد دیگر اضافه کنید.

- برای جلوگیری از چسبیدن کفگیر فلزی به نیمروی در حال پخت ، قبل از شکستن تخم مرغ ها داخل روغن ، کفگیر را در داخل روغن داغ بگذارید.

این پست را چگونه می‌بینید؟ آیاشما هم نکات جدیدی در آشپزی دارید ؟ لطفا با نوشتن کامنت در بخش نظرات ما را مطلع کنید. 

نظرات

در ادامه بخوانید...