چگونه انبه و سایر میوه ها را همانند یک آشپز حرفه ای پوست کنیم و برش بزنیم؟

راهی که در این مقاله برای برش انبه به شما معرفی می شود راهی امن و ساده است که برای پوست کندن و برش زدن سایر میوه ها نیز کاربرد دارد.

انبه میوه ای بسیار خوشمزه است، اما پوست کلفت آن و هسته ی بزرگش، برش زدن آن را سخت می کند.

انبه ها خاصیت های فراوانی دارند و در مناطق گرم سیری در همه ی موارد از آب میوه گرفته تا سالاد و ... فایده های خود را نشان می دهند. اما مابین این پوست ضخیم و هسته ی بزرگ، بیرون کشیدن گوشته ی شیرین می تواند درد سری چسبنده و شیرین باشد. در این جا نحوه ی برش زدن و پوست کندن انبه توضیح داده شده است. پس شما می توانید بیشتر میوه ها را با این روش پوست بکنید و برش بزنید بدون اینکه کمترین زحمت و آسیبی برای شما داشته باشد.

برای اولین بار که این کار را انجام می دهید با یک انبه رسیده شروع کنید. به جای دقت کردن به رنگ میوه آن را لمس کنید. انبه ی رسیده باید کمی نرم باشد، اما نباید خیلی نرم یا دارای حالتی خمیری و به اصطلاح خیلی رسیده باشد.

روش های زیر را برای برش زدن امن وساده ی انبه دنبال کنید.

روش پوست کندن و تکه تکه کردن

با استفاده از پوست کن وای شکل یک انبه را از بالا به پایین، پوست کنید.

هر چند که لازم نیست حتما پوست انبه را جدا کنید، اما اگر شما میوه بدون پوست را ترجیح می دهید مراحل زیر را دنبال کنید.

- با استفاده از یک پوست کن وای شکل یا پوست کن های معمولی، پوست انبه را از بالا به پایین جدا کنید تا قسمت زیرین زرد رنگ انبه ظاهر شود. هنگامی که بخشی از پوست را برداشتید از دستمال کاغذی استفاده کنید تا قسمت پوست کنده شده را با آن نگه دارید تا از دست شما لیز نخورد و خارج نشود.

- قسمت انتهایی انبه را در دست بگیرید. دانه ی درون انبه دراز، مسطح و بیضی شکل درست شبیه به خود انبه است. با یک دستمال کاغذی آن را محکم نگه دارید، از یک چاقوی تیز برای برش زدن قسمت های مسطح انبه استفاده کنید و از بالا به پایین انبه را برش بزنید. برش ها باید یک چهارم اینچ (شش میلی متر) در طول دانه باشد اما نباید چاقو دانه را لمس کند. اگر چاقو هسته را لمس کرد سعی کنید فاصله ی آن را تنظیم کنید. در سمت دیگر میوه نیز این کار را تکرار کنید. در نهایت شما دو قسمت از میوه را خواهید داشت که هر کدام نصف میوه است و قمست مرکزی آن باقی می ماند که شامل هسته می شود.

- آن دو قسمت میوه ای را که قبلا برش زدید به قطعه های مربع شکل برش بزنید، یا تکه تکه کنید.

- در مورد قسمت مرکزی هم، میوه ی باقی مانده ی اطراف هسته را برش بزنید و آن ها را نیز تکه تکه کنید یا به شکل مربع برش بزنید.

- تکه های انبه را به دستور پخت مورد علاقه ی خود اضافه کنید یا آن ها را میل نمایید.

روش تکه تکه کردن با پوست

گوشت میوه را به صورت افقی و عمودی همراه با پوست برش بزنید تا تکه های مربع شکل را در آن ها ایجاد کنیم.

 1. همان طور که در روش بالا هم توضیح داده شد انبه را در دست بگیرید تا از دو طرف همراه با پوستش برش زده شود. بعد از برش دو طرف انبه، همانند روش بالا دو تکه خواهید داشت که هر کدام نصف گوشت انبه هستند.
 2. هر دو قسمت گوشت انبه را بر روی تخته برش قرار دهید به صورتی که پوست انبه بر روی تخته قرار گرفته باشد و میوه را به چندین قسمت تقسیم کنید، بدون اینکه پوست آن بریده شود. همچنین می توانید آن را به صورت شبکه ای برش بزنید تا تکه های مربع شکل در میوه ایجاد شود.
 3. می توانید با یک چاقوی تیز یا قاشق برش ها را از پوست جدا کنید. روش جایگزین و مناسب این است که از پشت پوست میوه را فشار دهید تا تکه های میوه از هم باز شوند و در دسترس قرار گیرند، در نهایت با چاقو آن ها را برش بزنید.
 4. باقی مانده ی میوه ی روی هسته را نیز تمیز کنید. پوست آن را پاک کنید و به تکه های کوچک تر یا تکه های مربع شکل برش بزنید.

امیدوارم از این آموزش کاربردی لذت برده باشید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • طاهره مصطفوی :

  انشاله در پست های آینده میوه های دیگر توضیح داده می شود.

  1397/7/9 09:54 ب.ظ
 • ویدا ویدا :

  فقط انبه رو توضیح دادین !

  1397/7/9 09:42 ب.ظ

بیشتر بخوانید