اشتباه اساسی که در آشپزخانه انجام می دهیم 8 مورد

در

آشپزی

 هر خانه دار در حالی که در آشپزخانه مشغول آماده کردن مراحل اولیه آشپزی است ،  مرتبا کارهای روتینی را انجام می دهد. عادت به انجام یک سری کار های تکراری می تواند منجر به تکرار اشتباهی شود که فرد همیشه انجام می دهد.در این بررسی 8 اشتباه را که همه ما مرتباً در آشپزخانه مرتکب می شویم جمع آوری کرده ایم ، برای سلامت خود و خانواده به این نکات آشپزی دقت کنید.

 

1. با دستهای کثیف آشپزی می کنید

شستن دست
قبل از پختن دست ها را بشویید

یکی از مزایای این بیماری همه گیر این است که مردم توجه بیشتری به مسائل بهداشتی کرده اند. با این حال ، قبل از شیوع ویروس ، هر یک از ما هر از گاهی فراموش می کردیم که باید دست های خود را قبل از شروع آماده سازی غذا بشوییم. هنگام کار با محصولات ، باید هر چه سریعتر دست های خود را بشویید تا میکروب ها از سطوح مختلف به مواد غذایی منتقل نشوند.


2. غذای مشکوک را امتحان می کنید

آشپزی
غذای فاسد را امتحان می کنید

عادت به امتجان غذای فاسد شده از یخچال معمولاً برای خانم ها معمول است. آقایان جسور تر هستند و احتمالاً محصول مشکوک را امتحان نمی کنند. واقعیت این است که باکتری های مضر در محصولات  ظاهر می شوند ، که در ابتداسالم بودند و می توانند آسیب جدی به سلامتی وارد کنند. بنابراین ، شیر ، خامه ترش و سایر محصولات لبنی با ماندگاری بیش از حد نباید خورده شوند. در مورد ظروف آماده که مدت طولانی در یخچال هستند نیز همین اتفاق می افتد.


3. گوشت را در دمای اتاق ذوب می کنید

هک زندگی
گوشت را برای مدت طولانی در دمای اتاق ذوب می کنید

 

اگر عادت دارید گوشت را برای یخ زدایی شببیرون بگذارید تا در دمای اتاق ذوب شود ، آماده باشید که بالاخره یک روز مسموم شوید یا معده تان ناراحت شود. مسئله این است که محصولاتی مانند گوشت و ماهی را نمی توان برای مدت طولانی در دمای بالاتر از پنج درجه نگه داشت. در چنین شرایطی باکتری ها و میکروارگانیسم ها به سرعت تکثیر می شوند. بنابراین ، اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید ، گوشت را از فریزر به یخچال منتقل کنید یا به سرعت در مایکروویو یخ زدایی کنید.


4- خمیر خام را امتحان می کنید

هک زندگی
تخم مرغ و خمیر  خام را امتحان می کنید.

 

در هیچ شرایطی نباید تخم مرغ خام بخورید ، زیرا آنها می توانند منبع سالمونلوز باشند. همانطور که می دانید این بیماری به نوعی می تواند برای انسان بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل ، خمیر خام را امتحان نکنید. و این فقط تخم مرغ ها نیستند که در بسیاری از دستور العمل های پخت موجود هستند ، بلکه خود آرد هم هست. در این محصول ضروری برای پخت ، اشریشیا کولای ، Escherichia coli  یا همان باکتری ای کولای یافت شده است.


5- گوشت و ماهی را برای مزه دار کردن در دمای اتاق نگهداری می کنید

هک زندگی
در خارج از یخچال و فریزر مرغ، گوشت و ماهی مزه دار شده را نگهداری می کنید.

در صورت استفاده از ماریناد برای مزه دار کردن گوشت، مرغ و ماهی ، باکتری ها حتی سریعتر تکثیر می شوند ، به این معنی که احتمال ایجاد مسمومیت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. برای جلوگیری از مشکل کافیست گوشت، مرغ و ماهی مزه دار شده را در یخچال قرار دهید.

 

6. تخم مرغ های کثیف را در یخچال ذخیره می کنید

هک زندگی
تخم مرغ های کثیف را ذخیره و استفاده می کنید.

همانطور که می دانید تخم مرغ خام می تواند منبع عفونت سالمونلا باشد. به طور دقیق تر ، نه خود تخم ها بلکه فرورفتگی روی پوسته تخم مرغ . به همین دلیل تخم ها باید جدا از سایر محصولات ذخیره شوند. قبل از خرید ، حتما سینی را باز کرده و محتویات آن را با دقت بررسی کنید. بسته هایی را که نمونه های ترک خورده وجود دارد ، استفاده نکنید ، زیرا باکتری ها از طریق ترک وارد تخم مرغ می شوند.

 

7. از یک تخته برش استفاده می کنید

هک زندگی
در آشپزخانه فقط یک تخته برش دارید.

البته خرد کردن همه محصولات روی یک تخته مناسب و کاربردی است. با این حال ، این اشتباه است ، و در برخی موارد حتی خطرناک است. مطابق آخرین نیازهای بهداشتی و اپیدمیولوژیک ، آشپزخانه های کافه ها و رستوران ها باید حداقل 12 تخته برش داشته باشند. در خانه می توانید با تعداد کمتر کنار بیایید. برای اهداف بهداشتی ، ما داشتن 3 تخته برش را توصیه می کنیم. یکی برای گوشت، مرغ  و ماهی ، دیگری برای سبزیجات و میوه و دیگری برای نان.


8- صبر می کنید تا غذا کاملاً خنک شود

آشپزی
صبر می کنید تا ظرف تازه پخته شده کاملا خنک شود.

برای قرار دادن مواد غذایی تازه تهیه شده در یخچال ، نیازی نیست که صبر کنید تا کاملاً خنک شود. به هر حال ، در صورت نزدیک شدن به روزهای گرم یا اگر تابه در نزدیکی اجاق گاز باشد ، نمی توان منتظر ماند. غذای تازه ممکن است خراب شود. اما ، حتی اگر علائم قابل توجهی از فساد مواد غذایی وجود نداشته باشد ، پس از 2-3 ساعت در یک ظرف گرم ، باکتری ها در دمای اتاق ظاهر می شوند. در یک کلام ، حداکثر دو ساعت بعد از پایان پخت و پز ، ظرف را باید در یخچال قرار دهید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نکات آشپزی

در

 

 

در این پست به فوت و فن آشپزی اشاره می کنیم  که شاید به خیلی از این نکات آشپزی عمل کنید و یا در زمان آشپزی و طرز تهیه مواد لازم برای آشپزی به تجربه کسب کرده باشید اما بد نیست که از فوت و فن و تجربیات دیگران ، و همچنین از اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند، در صورتی که می خواهید، حرفه ای آشپزی کنید، استفاده نمایید.

 

نکات آشپزی سفيد کردن برنج

ـ بعد از ده دقيقه جوشيدن، يک قاشق چاي خوري زاج يا نيم استکان آب ليمو يا سرکه به آن اضافه کنيد.
ـ اگر بخواهيد برنج سفيد باشد، وقتی در حال جوشيدن است کمی ماست زده شده در آن بريزيد.

برطرف کردن بوی دود از پلو و چلو

ـ وقتی بوی دود زدگی بلند شد، فوراً بايد دم کني را از سر ديگ برداشته و آتش را ملايم کنيد. سپس يک استکان آب از کنار ديگ داخل ته ديگ نموده و يک قطعه نان روی برنج قرار دهيد، پس‌از سه دقيقه دم‌کنی را دوباره بگذاريد، به کلي دود زدگی رفع میشود.
ـ روش ديگر آن است که وقتی پلو دود زد، فوراً يک عدد زغال را در دستمال تمیزی بپيچيد و داخل قابلمه يا ديگ، روی برنج بگذاريد تا دود زدگی رفع شود.

برطرف کردن کم نمکی پلو

- اگر هنگام دم کردن پلو معلوم شد که نمک ندارد، فوراً مقداری آب نمک تهيه کرده و با آب روغن مخلوط کنيد، سپس آن را بوسيله‌ ی کفگير بر روی تمام قسمت‌های پلو بريزيد؛ بی نمکی آن کاملاً رفع خواهد شد.

 

نکاتی در مورد کوفته

ـ برای اينکه کوفته باز نشده و خوب عمل آيد، بايد مايه‌ي کوفته را خوب مخلوط کرده و زياد ورز دهيد، تا چسبندگي پيدا کند. اضافه کردن قدری آب يا تخم مرغ به مايه کوفته نيز موجب وا نرفتن کوفته ها میشود.
ـ آبی که کوفته در آن انداخته میشود بايد روی حرارت زياد و تند بجوشد.
ـ هنگام طبخ، آب درون قابلمه بايد به اندازه‌ ای باشد که روی کوفته‌ها را بگيرد.
ـ هنگامیکه کوفته‌ها را داخل قابلمه قرار داديم، پس‌از چند جوش تند، بايد شعله را کم نموده، در قابلمه را گذاشت تا بصورت ملايم بپزد و کوفته‌ها مغز پخت شوند.

 

نکات مهم در باره ماهی

ـ گوشت ماهی بسيار لطيف است، اگر هنگام پخت بيش از اندازه حرارت داده شود، گوشت آن سفت میشود.
ـ برای پختن ماهی کامل در فر، نبايد قبل از پخت سر آن را جدا کرد؛ چون اولاً، سر ماهی مانع میشود مزه آن از بدن ماهی خارج شود؛ ثانياً، سر ماهی مدت پخت را کوتاه میکند.

آب کردن تيغ ماهی

درون يک قابلمه، الک يا غربال مفتولي را واژگون کنيد و دو استکان سرکه تند داخل آن بريزيد و قطعات ماهی سرخ نشده را روی آن بچينيد و دم کنيد، آن‌گاه زير قابلمه را روشن کنيد تا سرکه به کلی تمام شود، بعد ماهی‌ها را سرخ نماييد. با اين عمل علاوه بر اين که تيغ‌های ريز ماهی از بين میرود، مقدار زيادی از شوری ماهی نيز گرفته میشود.

تشخیص ماهی تازه از ماهی فاسد

ماهی سالم : ظاهر ماهی درخشنده و شفاف ،کدر و تيره  نیست

برانش قرمز روشن و عاري از ماده لزج و بوی نامطبوع قهوه‌اي تيره نداردیا مملو از مواد لزج، داراي بوی بدنمی باشد.

چشم‌ها شفاف، روشن و درخشان گود و فرورفته نیست  سرپوش برانشي کاملاً برجسته و بسته است در ماهی  فاسد سرپوش برانشي کاملاً باز است.

فلس‌ها درخشان، براق، محکم و به بدن چسبيده و سست و نرم که به راحتي جدا شود نیست.

دهان بسته  است در آب معمولاً فرو میرودو  شناورنمی شود  ديواره شکمی محکم و داراي قابليت ارتجاعي کافی دارد شکل  نرم و خميده که با فشار پاره شود ندارد.  بوی طبيعي و عاري از بوی گنديدگي و بوی زننده دارد.(سیارک)

 

نکات مهم در باره تخم مرغ

جلوگیری از ترک خوردن تخم مرغ

برای اينکه تخم مرغ، هنگام آب‌پز شدن ترک نخورد، کمی نمک يا سرکه به آب آن اضافه کنيد و با حرارت معمولي آن را بپزيد، در هر حال بهتر است تخم مرغ‌ها را قبل از پخت زمان کوتاهي زير شير آب داغ بگيريد تا دمايي که از يخچال گرفته است تعديل شود.
چسباندن تخم مرغ‌های ترک خورده
اگر در حين پخت، تخم مرغ ترک خورد، فوراً آن را از آب بيرون آورده مقداری نمک بر جاي ترکيدگي بپاشيد، تا دوباره به هم بچسبد.

پخت بهتر نيمرو

برای اينکه اطراف نيمروی تخم مرغ کلفت و بد طعم نشود، پس‌از داغ شدن روغن، کمی آب در ماهی‌تابه ريخته، سپس تخم مرغ‌ها را در آن بشکنيد.

پف کردن سفيده تخم مرغ

برای اينکه سفيده تخم مرغ زودتر و بهتر پف کند، قدری نمک به آن بيفزاييد، بعد آن را خوب بزنيد.

فوت و فن هایی در آشپزخانه

رموز آشپزی

فوت و فن هایی در آشپزخانه

 

نکاتی در باره کیک

پخت کيک

ـ آرد را بايد چند بار الک کرد و هميشه آن را در آخر به مواد اضافه کرد و مواد بايد بصورت دوراني هم زده شود.
ـ در هر دستوري که به جاي شير، از ماست استفاده میشود، بايد به جاي بکينگ پودر، جوش شيرين به کار برد.
ـ ظرف يا قالبي که کيک در آن پخته میشود، بايد کاملاً خشک باشد؛ و هنگام ريختن مايه‌ي کيک، بايد ته قالب و جدار آن را چرب کرده و تا دو سوم قالب، مايه کيک در آن ريخته شود.
ـ برای اطلاع از اتمام زمان پخت کيک، کافی است يک چنگال را داخل کيک فرو بريد، اگر مايه‌ي کيک به آن نچسبيد کيک پخته و حاضر است.
ـ وقتی کيک پخت و آن را از فر برداشتيد، فوراً از قالب بيرون نياوريد، بلکه صبر کنيد تا سرد شود؛ بعد دوباره قالب را در فر بگذاريد تا فقط کمی گرم شود، بعد آن قالب را روی کف دست خود با احتياط برگردانيد.

تازه ماندن کيک

اگر قسمتي از کيک را خورده‌ايد و میخواهيد بقيه‌ي آن را برای روز بعد تازه نگه داريد، میتوانيد به روش‌های زير عمل کنيد:
ـ برای کيک‌های معمولي يک قطعه نان را آب بزنيد و همراه با آن در جعبه‌اش قرار دهيد و در يخچال بگذاريد، رطوبت نان باعث میشود که کيک تازگي خود را حفظ کند.
ـ برای کيک‌های ميوه‌اي، چند قاچ سيب کنار آن قرار دهيد و در يخچال بگذاريد.
ـ برای کيک‌های خامه‌اي، بعد از بستن جعبه‌ي کيک آن را داخل يک کيسه‌ي پلاستيکي نسبتاً بزرگ قرار دهيد و دهانه‌ي آن را با نوار چسب مسدود نماييد.

ترد ماندن بيسکويت

در قوطي آن چند حبه قند بيندازيد و در ضمن هرگز آن را در قوطي غير قابل نفوذ يا پاکت پلاستيکي قرار ندهيد.(سیارک)

 

در مورد تهيه مربا

ـ موقع پختن مربا درب ظرف بايد باز باشد تا رنگ آن تغيير نکند، جز مرباي به که بايد درب ظرف بسته باشد تا رنگ مربا قرمز خوش‌رنگ شود.
ـ برای گرفتن چرک شربت آب و قند، يک سفيده‌ي تخم مرغ به داخل شربت در حال جوش بيندازيد، يکي دو دقيقه بعد آن را از روی شربت جمع کنيد.
ـ مربا را بايد درون ظرف لعابی يا تفلون درست کرد؛ غير از مرباي به که بايد در ظرف مسي سفيد شده پخته شود.
ـ مربا از لحظه‌اي که به جوش میآيد کف میکند، بايد تا آخرين لحظه مرتب کف آن را بگيريد.
ـ هنگام درست کردن مرباجات از ميوه‌های تازه، يک تکه ليمو و چند دانه ميخک به آن مخلوط کنيد تا مربايتان مطبوع شود. اسانسي که برای معطر کردن مربا به کار برده میشود بايد در اواخر پخت مربا به آن اضافه شود.
ـ مربا را نبايد بصورت گرم در شيشه بريزيد، مربا را پس‌از پخته شدن يک شب نگهداريد سپس آن را در شيشه بريزيد، پس از يک شب معلوم میشود که شربت آن رقيق است يا غليظ، اگر رقيق بود آن را چند جوش میدهيم تا غليظ شود.

قوام آمدن شربت مربا

ـ شربت مربا بايد کاملاً قوام بيايد، برای اينکه بفهميد قوام آمده است، مقداری از شربت را در قاشق میريزيم، سرد که شد بايد به حالت کش‌دار به سختي از قاشق ريخته شود.
ـ همچنين میتوان يک قطعه از شربت را درون يک ليوان آب سرد بيندازيم، اگر شربت ته‌نشين شد و با آب مخلوط نشد قوام آمده است.
شکرک زدن و کپک زدن مربا
ـ اگر مربا شکرک زد، به علت آن است که مربا زياد جوشيده است، بايد کمی آب جوش در آن بريزيد و مربا را دو سه جوش بدهيد.
ـ اگر مربا بعد از مدتي کپک زد، به اين دليل است که آب آن زياد بوده و شربت مربا به اندازه‌ي کافی غليظ نشده، يا شکر آن کم بوده است، در اين صورت مقداری شکر روی آن ريخته و بگذاريد مجدداً چند جوش بزند تا غليظ شود.

تهيه کمپوت‌ها

ـ برای پختن کمپوت يک چهارم وزن ميوه شکر بريزيد، اما ميوه‌های شيرين به شکر کمتري نياز دارند.
ـ کمپوت را غالباً در قابلمه لعابی يا آلومينيومي میپزند.

 

رب گوجه فرنگی

ـ ظرفي که رب در آن تهيه میشود، بهتر است مس سفيد شده يا لعابی باشد.
ـ گوجه فرنگی‌ها را له کرده و آب آنها را گرفته و روی حرارت میگذاريم تا بجوشد و غليظ شود، در جوش‌های آخر به اندازه‌ي کافی به آن نمک میزنيم.

ـ رب‌هایي که در آفتاب تهيه میشود، مزه ترشیدگي پيدا میکند.

رب نارنج

برای اينکه آب نارنج تلخ نشود، پوست نارنج را از وسط به صورت يک نوار میبريم، بعد نارنج را از وسط نصف میکنيم و میجوشانيم تا غليظ شود، وقتی سرد شد آن را در شيشه ريخته و در جاي خنک نگاه میداريم.

 

تهيه ترشیجات و شوری

ـ سرکه‌ي ترشی بايد خالص و بدون آب باشد، بهترين سرکه برای ترشی سرکه انگور است.
ـ اگر از خالص بودن سرکه مطمئن نبوديد، قبل از تهيه‌ي ترشی بايد آن را چند جوش بدهيد تا ترشی کپک نزند.
ـ ظرفي که میخواهيم ترشی را در آن بريزيم، بايد کاملاً تميز و خشک و دري محکم داشته باشد.
ـ‌ انواع ميوه‌ و سبزي‌هایي که به مصرف ترشی میرسد بايد شسته شده و کاملاً خشک باشد.
ـ ترشی را حتماً در جاي خنک قرار دهيد.

در مورد تهيه شور

برای تهيه شور، بايد سبزيجات را شسته و کاملاً خشک کنيد، تمام مواد مانند:‌کلم، هويج، خيار، سير و... را خوب مخلوط کرده و در يک گالن پلاستيکي متوسط بريزيد. در يک ظرف هم به اندازه ظرفيت گالن، آب ريخته و حرارت دهيد تا به جوش آيد و نمک را به آن اضافه کنيد و بلافاصله آب را روی مواد شور بريزيد. سپس سبزيجات معطر را روی آن ريخته و درب ظرف را محکم ببنديد و در جاي خنک نگهداري کنيد. بعد از چهل روز میتوان از آن استفاده کرد.

 

نکات برای تهیه ماست در خانه

به شير يک ليوان آب اضافه کرده و آن را روی شعله قرار میدهيم تا جوش بيايد. بعد از پانزده دقيقه میگذاريم تا کمی سرد شود، سپس کمی ماست در شير بريزيد و آرام هم بزنيد، تا ماست با شير مخلوط شود، آنگاه در آن را گذاشته و آن را با پارچه‌ي کلفتی مانند پتو کاملاً بپوشانيد.
پنج ساعت در اين حالت بگذاريد تا ماست بسته شود، سپس در آن را برداشته و ماست را در يخچال قرار دهيد. يادتان باشد اگر شير داغ باشد ماست میبُرد و اگر زياد سرد باشد ماست نمیبندد.

 

خارج کردن ژله از قالب

قبل از خارج کردن ژله از قالب دور آن را با نوک چاقو از ظرف جدا کنيد. سپس‌ کناره‌های ژله را با انگشتان خيس از ظرف به آرامي جدا کنيد. قالب را به مدت ده ثانيه در آب گرم فرو بريد، تا جداره‌ي ژله کمی ذوب شده و از ظرف جدا شود. سپس قالب را از آب بيرون آوريد و به آرامي تکان دهيد تا ژله کاملاً از قالب جدا شود؛ آنگاه يک بشقاب مرطوب را روی دهانه‌ي قالب بگذاريد و ‌قالب و بشقاب را با همديگر برگردانيد و قالب را به آرامي تکان داده و از روی ژله برداريد.

 

در مورد تهيه لواشک آلو

برای اين منظور، آلو را با آب پخته تا له گردد، سپس آلوهای پخته شده را در صافي میريزيم تا صاف شود و فقط پوسته‌ و هسته آن باقي بماند، کمی نمک هم به آلوي صاف شده اضافه میکنيم.
کف يک ديس يا سيني را کمی چرب میکنيم، سپس آلو را داخل سيني ريخته، آن را تکان میدهيم تا سطح سيني صاف و يکنواخت شود، آنگاه سيني را به مدت دو يا سه روز در آفتاب میگذاريم تا کاملاً خشک شود، سپس آن را برمیگردانيم تا روی ديگر آن هم خشک شود. با تمام ميوه‌ها مانند آلبالو، هلو، گوجه سبز، و انار میتوانيم لواشک درست کنيم.

 

نکات در باره سبزيجات

اگر میخواهيد سبزيجات زودتر بپزد، مقدار کمی جوش شيرين در آب آن بريزيد.

جلوگیری از زرد شدن سبزيجات

برای اينکه لوبياي تازه يا هر سبزي ديگري پس‌ از پختن زرد نشود، به محض برداشتن از روی آتش سبزي را در صافي بريزيد و آب آن را بکشيد.

تازه شدن سبزيجات

برای اين منظور کاهو، کرفس و خيار پلاسيده‌تان را برای مدت کوتاهي درآب سرد بگذاريد و چند برش سيب زمينی خام به آن اضافه کنيد.

جلوگیری از کپک زدن سبزيجات در يخچال

يک قطعه اسفنج در کشوی يخچال، رطوبت را به خود جذب کرده و از کپک زدن ميوه و سبزيجات جلوگیری میکند.

رفع بوی انجماد سبزيجات

روی سبزيجات يخ زده قبل از پخت آب جوش بريزيد، تا بوی انجماد آن از بين برود.
تازه ماندن ميوه و سبزيجات
برای تازه ماندن، ميوه و سبزيجات را شسته و در آبکش بريزيد. وقتی آبشان خوب از آبکش خارج شد آنها را در قابلمه نگهداري کنيد، يک هفته تا ده روز تازه میمانند.

سبز ماندن جعفری خشک

برای اينکه جعفری سرخ کرده خشک شود ولي سبز بماند، روغن را خوب داغ کرده و شاخه‌های جعفری، که آب آن را خوب گرفته‌ايد را در آن فرو برده و بيرون آوريد، آنگاه روی پارچه‌ای بگذاريد تا هوا بخورد.

پخت سريع سيب زمينی

ـ اگر فرصت زيادی برای اين کار نداريد، در هر سيب زمينی يک ميخ يا پيچ تميز و نسبتاً بزرگ فرو کنيد، آن‌ها سبب میشوند حرارت بیشتری داخل سيب‌زمينی منتقل شود، زيرا آهن از هادی های خوب به شمار میرود. در نتيجه سيب زمينی زودتر پخته خواهد شد.
ـ‌ سيب زمينی را 15دقيقه قبل از پختن در آب داغ بگذاريد، بعد از بيرون آوردن بپزيد، در اين صورت در نصف زمان معمولي خواهد پخت.
جلوگیری از ترک خوردن سيب زمينی
برای اين کار وقتی سيب زمينی يک بار جوشيد، آن‌ها را بيرون بياوريد و رویشان را با قلم نقاشي کمی روغن بماليد.(سیارک)

تازه شدن سيب زمينی پخته شده

برای اين منظور در يک ليتر آب، يک قاشق سوپ خوري سرکه بريزيد و سيب زمينی‌های پخته را چند دقيقه داخل آن نگهداريد، سپس آن‌ها را درآوريد و در فر قرار دهيد، با اين عمل طعم اوليه خود را باز خواهند يافت.

خوش‌ رنگ شدن سيب زمينی

پيش از پختن سيب زمينی پوست آن را با کمی روغن نباتي چرب کنيد، بعد از پختن خوش‌رنگ خواهد ماند.

سرخ کردن سيب زمينی

ـ برای اين منظور ابتدا آن‌ها را پوست کنده به قطعات دلخواه درآوريد، مدت يک ساعت در يک ليتر آب سرد که محتوي يک قاشق سوپ خوري سرکه است نگه‌داريد، سپس آب آن را کاملاً گرفته (آب‌گيري با حوله يا با آبکش) در روغن سرخ کنيد، هنگام سرخ کردن ابتدا روغن را داغ کرده، اما نسوزانيد!
ـ در موقع شروع به کار ابتدا روغن را در تابه بريزيد و روی شعله‌ي نسبتاً ملايم قرار دهيد، هرگاه يک قطعه سيب زمينی را داخل روغن انداختيد و به تابه نچسبيد و دور آن کف کرد، دليل مناسب بودن دما برای شروع به سرخ کردن است.

جلوگیری از جوانه زدن سيب زمينی

بهتر است در قسمت تاريکي از انبار آنها را در يک جعبه‌ي چوبي بريزيد و روی آن را با شن بپوشانيد، يا در يک گوني سيب زمينی چند عدد سيب خوراکي بگذاريد.

جلوگیری از سوزش چشم بر اثر پياز

برای اين کار کافی است پياز را در ميان آب پوست بگيريد يا اينکه دو چوب کبريت را ميان دندان‌ها نگهداريد، به طوري‌که طرف باروت آن بيرون بماند، ديگر اشک نخواهيد ريخت.پیاز را چند دقیقه در مایکروفر قرار دهید.

جلوگیری از بوی کلم يا گل کلم

در موقع پخت کلم يا گل کلم، اگر يک برش نان سفيد روی کلم قرار دهيد، بوی نامطبوع آن را به خود گرفته و ديگر بو در خانه نمیپيچد.

پختن گل کلم

اگر بخواهيد گل کلم هنگام پختن له نشود، بايد آن را به صورتي درآب جوش قرار دهيد که قسمت بريده شده آن رو به طرف بالا قرار گيرد، گاه به گاه نوک چنگال را به آن فرو کنيد، اگر نرم شده بود آن را با کفگير از آب خارج کنيد، زيرا اگر گل کلم چند دقيقه اضافه بجوشد فوري له میشود.

 

اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند

جلوگیری از شوری غذا

اگر غذای شما زياد شور شده، کافی است قطعه‌ي قندی را به مدت 15ثانيه در ميان غذا نگه‌داريد، تا نمک زيادی به قند جذب شود و شوری آن از بين برود و يا از برش‌های سيب زمينی استفاده کنيد.

جلوگیری از شيرينی غذا

اگر غذای شما خیلی شيرين شده است، کمی نمک به آن اضافه کنيد.

برطرف کردن چربی زيادی از غذا
اگر غذای شما خیلی چرب شده است، میتوانيد غذا را پس‌ از مقداری سرد شدن در يخچال بگذاريد، تا کاملاً روغن سرد شده و بسته شود، بعد به آسانی روغن‌های اضافي را با قاشق برداريد. جهت سهولت در کار میتوانيد با تکه‌اي يخ چربی‌های اضافي را از روی غذا جمع کنيد.

 

پخت سريع حبوبات و گوشت‌های سفت

ـ‌ اضافه کردن چند قطره سرکه به غذا باعث میشود گوشت شما زودتر بپزد.
ـ اگر میخواهيد حبوبات و گوشت‌های سفت زودتر بپزد، مقداری بسيار کمی جوش شيرين در آب آن بريزيد.
ـ به گوشت‌های کبابي در آخر پخت نمک بزنيد، زيرا نمک زدن در اول پخت آن‌ها را خشک و بي‌مزه میکند.

 

غليظ کردن سوپ و آش

ـ اگر سوپ يا آش شما غلظت لازم را نداشت، میتوانيد مقداری آرد گندم را در آب سرد حل کرده و به آن اضافه کنيد.
ـ برای اين منظور میتوانيد سيب زمينی پخته را به صورت پوره درآوريد و به آش يا آب‌گوشت اضافه کنيد.

 

ليمو ترش

ـ اگر مقداری ليمو ترش داريد که پوستش خشک شده و قابل استفاده نيست، کافی است آن‌ها را مدتي در آب جوش قرار دهيد و بعد استفاده کنيد. به طور کلي اگر میخواهيد آب ليمو بگيريد، با چند دقيقه جوشاندن آن بهتر میتوانيد آب آن را بگيريد.
ـ برای آنکه ليمو ترش نصف شده خشک نشود، کافی است در يک نعلبکي قدری سرکه بريزيد و ليموي قاچ شده را در آن قرار دهيد.

 

جلوگیری از سر رفتن شير

برای اين منظور:
ـ لبه‌ي ظرف را با روغن چرب کنيد.
ـ اگر سنگ کوچک تميز و خوب شسته شده به اندازه يک گردو را در قابلمه محتوي شير بيندازيد، شير سر نمیرود.

 

جلوگیری از رطوبت نمک

برای جلوگیری از مرطوب شدن نمک، چند دانه برنج در نمک‌پاش بريزيد.

 

جلوگیری از هدر رفتن روغن

برای صرفه جويي در مصرف روغن هنگام سرخ کردن کدو و بادنجان، آنها را پس از پوست کندن داخل آب نمک خيس کنيد و پس از نيم ساعت با حوله‌اي تميز يکي يکي خشک کرده و در روغن سرخ کنيد.

 

تازه نگه‌داشتن پنير

اگر روی قسمت بريدة پنير يک قشر نازک روغن بزنيم، خشک نخواهد شد.

 

تازه کردن نان

اگر بخواهيم نان بيات را دوباره بصورت نان تازه درآوريم، نان را با کمی آب تميز و مرطوب کرده، داخل پاکتي گذارده، آن را برای مدت کمی در فر گرم قرار میدهيم.

 

پوست کندن نارگيل

نارگيل را قبل از شکستن در فر بگذاريد تا گرم شود، هنگامی که گرم شد با ضریه کوچکی میشکند و پوست آن به آسانی جدا میشود.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه غذا را خوشمزه تر کنیم؟

در


برای داشتن آشپزی خوب، سعی کنید مهارت های لازم را کسب نمایید و تسلط کافی به تهیه غذا داشته باشید شما بهترین آشپز دنیا هم که باشید، وقتی اسم میهمان و میهمانی شام بیاید، دست و پایتان را گم می‌کنید و استرس می‌گیرید که حالا چه کار کنم و چطوری غذا درست کنم که باب میل میهمان‌ها باشد و چه جوری هنر آشپزی‌ام را به رخ همه بکشم؟! حتماً شما هم «نیکول کیدمن» هنرپیشه معروف هالیوود را می‌شناسید و شاید فکر کنید او آنقدر شهرت دارد و مشغول است که اصلاً وقتی برای آشپزی ندارد

اما بهتر است بدانید این‌طور نیست! خانم کیدمن دوست دارد تا حد امکان خودش آشپزی کند و غذاهای خانگی را به غذاهای محل کار یا رستوران ترجیح می‌دهد. او هر وقت بی کار می‌شود، سری به سایت‌های آشپزی می‌زند تا با جدیدترین و سالم‌ترین روش‌های پخت آشنا شود. ما هم قصد داریم در این مقاله، چند روش ساده اما کاربردی را برای خوش‌طعم کردن غذاها به شما آموزش بدهیم.

9 توصیه برای خوش‌طعم کردن گوشت

1. برای طعم دار کردن گوشت، اول از همه باید بدانید که گوشت را می‌خواهید کبابی کنید یا خورشتی یا استیک!
2. بهتر است گوشت قرمزی را که می‌خواهید کباب کنید، از 3 ساعت قبل در کیوی رنده شده، نمک، فلفل قرمز، کمی سس مایونز یا ماست و کره بخوابانید.
3. گوشت مرغ کبابی را باید یک روز قبل در مخلوطی از آب‌لیمو، فلفل دلمه‌ای، روغن زیتون، فلفل سیاه، زعفران و نمک قرار دهید.
4. برای بهتر پختن و طعم گرفتن گوشت قرمز کبابی پیش از طعم دار کردن، بافت آن را با پشت چاقو کمی باز و نرم کنید.(سیارک
5. ترکیبی از زعفران، نمک، فلفل سیاه و سرکه از بهترین طعم‌دهنده‌ها به گوشت ماهی است.
هرگز به سبزی‌هایی که قرار است پخته شوند، آب‌لیمو یا سرکه اضافه نکنید.
این کار باعث تلخ و بدبو شدن آن‌ها می‌شود. شما می‌توانید آب‌لیمو و سرکه را بعد از پخت به سبزی‌ها اضافه کنید.
6. اگر می‌خواهید گوشت قرمز یا مرغ را بپزید، بهتر است پیش از این کار، آن را با پیاز، فلفل سیاه و کمی زردچوبه خوب سرخ کنید و بعد آن را بپزید. با این کار، هم گوشت طعم بهتری پیدا می‌کند و هم از نظر ظاهری بافتش را از دست نمی‌دهد.
7. ساقه کرفس و فلفل دلمه‌ای عطر بسیار خوبی به مرغ پخته می‌دهند.
8. می‌توانید برای بهتر شدن عطر و طعم گوشت استیکی، آن را از روز قبل در مخلوطی از سرکه، روغن کنجد، نمک، فلفل قرمز، فلفل‌دلمه‌ای و برگ کرفس خام و حتی کمی آب گوجه‌فرنگی بخوابانید.
9. حواستان باشد که گوشت قرمز را با آب سرد و مرغ را با آب گرم بپزید تا طعم بهتری پیدا کنند. برای پختن هر یک عدد مرغ کامل، یک لیوان آب کافی است و شما با افزودن آب بیشتر، فقط طعم مرغ را از بین خواهید برد!

6 توصیه برای خوش‌طعم کردن سبزی‌ها

1. بهتر است برخی از سبزی‌ها مانند هویج، گل‌کلم، پیاز و گوجه‌فرنگی را اصلاً نپزید. چون این سبزی‌ها به صورت خام خوشمزه‌تر هستند. شما می‌توانید آن‌ها را قطعه‌قطعه و با کمی آب‌لیمو طعم دار کنید و کنار ظرف غذایتان بچینید. اگر سفت و سختی هویج برای شما یا کودکتان قابل تحمل نیست، می‌توانید آن را رنده کنید تا خوردنش آسان‌تر شود.
2. هیچ طعم‌دهنده‌ای مانند پودر سیر، فلفل سیاه و مقدار بسیار کمی نمک نمی‌تواند سبزی‌های شما را خوش‌طعم کند. افزودن کمی کره، روغن زیتون یا روغن کنجد به سبزی‌های پخته هم می‌تواند طعم فوق‌العاده‌ای به آن‌ها ببخشد.
3. هرگز به سبزی‌هایی که قرار است پخته شوند، آب‌لیمو یا سرکه اضافه نکنید. این کار باعث تلخ و بدبو شدن آن‌ها می‌شود. شما می‌توانید آب‌لیمو و سرکه را بعد از پخت به سبزی‌ها اضافه کنید.
برای اینکه ویتامین‌ها، شکل و بافت سبزی‌ها از دست نروند و بی‌طعم نشوند، بهتر است به جای آب پز کردن یا جوشاندن آن‌ها، از روش بخارپز استفاده کنید.
حواستان باشد که گوشت قرمز را با آب سرد و مرغ را با آب گرم بپزید تا طعم بهتری پیدا کنند. برای پختن هر یک عدد مرغ کامل، یک لیوان آب کافی است. و شما با افزودن آب بیشتر، فقط طعم مرغ را از بین خواهید برد
4. ذرت، نخودفرنگی، باقلا و لوبیا سبز را بلافاصله بعد از پخت از داخل ظرف خارج کنید تا پوست رویی آن‌ها جدا نشود و ظاهر زشتی پیدا نکنند. در ضمن، افزودن کمی کره، نمک و آویشن می‌تواند طعم این سبزی‌ها را بسیار مطلوب‌تر کند
5. اضافه کردن کمی نمک، گردوی آسیاب شده، کره و پونه خشک به سیب‌زمینی پخته‌شده، طعم فوق‌العاده جدیدی را به این خوراکی مفید می‌دهد.(سیارک
6. پختن ساقه کرفس، کنگر و بروکلی با آب مرغ یا آب گوشت باعث خوش‌طعم شدن این سبزی‌ها می‌شود. البته به شرطی که زیاد حرارت نبینند و بعد از پخت هم کمی سرکه بالزامیک به آن‌ها اضافه شود!

5 توصیه برای خوش‌طعم کردن برنج

1. اگر می‌خواهید برنج آبکش سفید درست کنید، بهتر است داخل آب در حال جوش برنجتان چند عدد دانه هل یا یک چوب دارچین بیندازید. این طوری هم برنجتان خوش‌طعم می‌شود و هم رنگ نمی‌گیرد.
2. بهتر است به جای اضافه کردن رب به لوبیاپلو یا سایر پلوهایی که به رب نیاز دارند، از گوجه‌فرنگی رنده شده یا آب آن استفاده کنی
3. همیشه اضافه کردن روغن زیتون، روغن کنجد و کره به برنج می‌تواند طعم بهتری به آن بدهد.
4. اگر می‌خواهید ته‌چین درست کنید، داخل برنج در حال جوش کمی زردچوبه بریزید و پس از آبکش کردن، به برنجتان زعفران بزنید. با این روش هم طعم زعفران حفظ می‌شود و هم رنگ برنج زردتر خواهد بود.
5. اگر عادت دارید برنج میهمانی را از یکی، دو روز قبل خیس کنید، حتماً داخل آب آن چند عدد دانه هل، برگ بو، برگ پونه یا برگ نعناع تازه بریزید تا برنج خوش‌طعم‌تری را جلوی میهمان‌های‌تان بگذارید.منبع : تبیان

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

نکات آشپزی بخش دوم

در

اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند

در این مقاله دانستنیهای لازم برای آشپزی آورده شده است تا برای کسانی که تازه آشپزی را شروع می کنند و یا تجربه زیادی از نکات آشپزی ندارند و برای جلوگیری از اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند، مفید واقع شود این مقاله دارای چندین بخش است که هر قسمت جداگانه مشخص و نکات یک سری از غذاها ذکر شده است  در نکات آشپزی بخش اول به تعدادی از توصیه های آشپز های حرفه ای پرداختیم و مطالعه این مقاله به هر ایرانی که آشپزی را دوست دارد توصیه می شود.

 

20 نکته ریز در آشپزی

از بین بردن بوی غذا

نکته ی 1-اگر خانه ی شما از بوی غذا پر شده و باعث ناراحتی خانواده می شود، از دود اسفند و یا دود خاکشیر استفاده کنید و یا با دود کردن دارچین می توانید کاملاً بوی غذا را از بین ببرید در ضمن دود اسفند باعث ضد عفونی کردن محیط هم می شود.

 

چند نکته در مورد رب گوجه فرنگی

نکته ی 2-1- متأسفانه بسیاری از خانمها بعد از خردکردن گوجه برای درست کردن رب، آب سفید آن را دور می ریزند، تا رب آنها قرمزتر شود. در صورتی که کار بسیار اشتباهی است. چون تمام املاح معدنی لازم
برای بدن داخل همان آب سفید است در ضمن همین آب سفید مانع فاسد شدن رب می شود.
2-برای اینکه رب شما قرمز شود آب گوجه را داخل ظرف استیل بجوشانید.
3-روی ظرف رب کمی روغن آب شده بریزید تا دیگر کپک نزند.
خارج شدن راحت نمک از نمک پاش:
نکته ی 3-برای اینکه نمک راحت تر از نمک پاش خارج شود می توانید چند عدد برنج خشک داخل نمک پاش بریزید.

 

آسیاب کردن فلفل

نکته ی 4-در نظر داشته باشید که حتماً فلفل ها را در هوای آزاد آسیاب کنید. یک دستمال را چند تا زده و جلوی دهان خود بگیرید و بعد فلفل ها را آسیاب کنید، و پس از آسیاب کردن، چند ثانیه صبر کنید تا ذرات فلفل ته نشین شود و بعد در آسیاب را باز کنید. چند مرتبه دستانتان را با آب و صابون بشویید. مواظب باشید دستتان به چشمتان برخورد نکند زیرا باعث سوزش چشم شما می شود.

یک نکته در مورد زودپز

نکته ی 5-همیشه در نظر داشته باشید که نباید هرگز روی زود پزی که تازه خاموش کرده اید آب بریزید، زیرا هم خطرناک است و هم اینکار باعث می شود، زودپز شما تبدیل به دیرپز شود و دیگر زودپز شما غذا را زود نپزد.

دستگاه بخار پز در خانه

نکته ی 6-برای ساختن این دستگاه یک قابلمه را آب کرده
و آبکشی روی آن قرار دهید. مقداری آب در قابلمه بریزید به میزانی که آبکش با آب برخورد نکند و حالا هر موادی را که می خواهید بخار پز کنید، روی آبکش قرار دهید. اجاق گاز را روشن کنید تا مواد غذایی شما بخارپز شود.

استفاده از گوش ماهی در کتری و سماور
نکته ی 7-کافی است چند دانه گوش ماهی را در کتری یا سماور قرار دهید، تا آهک موجود در آب را جذب کند.

جلوگیری از سیاه شدن ظروف آلومینیومی
نکته ی 8-هنگام پختن حبوبات داخل قابلمه چند قطره سرکه یا آبلیمو اضافه کنید، با اینکار هم ظرف شما سفید می ماند و هم طعم حبوبات بهتر می شود.

اگر می خواهید آب سریعتر جوش بیاید
نکته ی 9-اگر عجله دارید و می خواهید آب قابلمه شما سریعتر جوش بیاید، کمی نمک به آن اضافه کنید.

سریع جوش آمدن آب سماور
نکته ی 10-اگر می خواهید آب سماور زود جوش بیاید ابتدا تا نیمه سماور را آب کنید. بعد از گرم شدن، بقیه ی آب را داخل سماور بریزید.(سیارک

آشپزی در خارج از شهر
نکته ی 11-اگر برای پیک نیک به خارج از شهر رفتید و اجاق برای پختن در دسترس نداشتید و خواستید از آتش برای پختن غذا استفاده کنید، برای جلوگیری از سیاه شدن ظروف می توانید کمی خمیر ریش به ته ظرف
بمالید، و روی آتش بگذارید از سیاه شدن ظروف جلوگیری می شود.

استفاده از سویا در برنامه ی غذایی
نکته ی 12-همانطور که می دانید سویا ماده ی غذایی بسیار خوبی است که همه ی افراد بخصوص افرادی که دارای فشار خون و چربی هستند باید مصرف کنند. بعضی از افراد تمایل زیادی به خوردن سویا ندارند. برای اینکه بتوانید از سویا در برنامه ی غذایی خود استفاده کنید از این روش کمک بگیرید: 500 گرم سویا را درون آب خیس کنید. بعد از چند ساعت که کاملاً سویاها خیس شدند آنها را چرخ کنید. سپس با 500 الی 1000 گرم گوشت چرخ کرده مخلوط کنید و حالا آنها را بسته بندی کنید و داخل فریزر قرار دهید. با این کار سویا طعم گوشت چرخ کرده را بخود می گیرد و براحتی می توانید از آن برای پخت غذا کمک بگیرید. در ضمن در خرجی خانه هم کمک شایانی کرده اید.

جدا کردن نان شیرینی از قالب
نکته ی 13-اگر نان شیرینی از قالب جدا نمی شود از این راه استفاده کنید: یک پارچه را داخل آب خیلی داغ فرو کنید و دور قالب شیرینی بپیچید و چند دقیقه صبر کنید، نان شیرینی از قالب به راحتی جدا می شود.

پخت غذا با حرارت ملایم
نکته ی 14-اگر شما هم از جمله خانمهایی هستید که عقیده دارید، اگر غذا با حرارت ملایم پخته شود خوشمزه تر است لازم است بدانید که گاهی این روش، نتیجه دلخواه ندارد به عنوان نمونه اگر می خواهید گوشت یا مرغ را با حرارت کم بپزید، ابتدا قطعات گوشت را در روغن تفت دهید، تا
طلایی شود و اطراف آن تغییر رنگ دهد. سپس آنرا روی حرارت ملایم بپزید با طلایی کردن گوشت لایه سرخ شده محافظی برای قسمتهای دیگر گوشت می شود و از له شدن آن جلوگیری می کند. کافی است قطعات گوشت را در تابه گود یا قابلمه بچینید و آب را به آن اضافه کنید، تا یک چهارم ضخامت قطعات گوشت آب باشد. سپس با درجه حرارت متوسط در ظروف درباز یا نیمه باز بپزید گه گاهی نیز گوشتها را زیر و رو کنید و در صورت لزوم آب به آن اضافه کنید.

بریدن پنیر

طرز بریدن پنیرنکته ی 15-برای اینکه پنیر شما بهتر بریده شود از کارد کند استفاده کنید. و راه دیگر آن این است که کارد را کمی گرم کنید و سپس پنیر را برش دهید.
راه دیگر اینکه با یک نخ تمیز و ضخیم مثل نخ دندان استفاده کنید دوطرف نخ را بگیرید و از بالا تا پایین قالب پنیر بکشید. پنیر بصورت صاف بریده می شود.

نکته در مورد عسلی که شکرک زده باشد

نکته ی 16-اگر عسل شما سفت شده و در ضمن سفید شده یا به اصطلاح شکرک زده و دیگر قابل استفاده نیست، می توانید عسل را در ظرف دیزی یا ظرفی که در آن محکم بسته می شود بریزید بصورتی که آب داخل آن نشود حالا ظرف بزرگتر دیگری بر دارید و داخل آن آب بریزید و ظرف عسل را ایستاده درون ظرف بعدی بگذارید، اگر فکر می کنید که ظرف عسل وارونه می شود یا تکان می خورد. یک جسم سنگین روی آن بگذارید تا ثابت
بماند.حالا اجاق گاز را روشن کنید تا آب جوش بیاید. با بخار آب، عسل به حالت اولیه بر می گردد و مطمئن باشید که دیگر تا تمام شدن عسل شکرک نمی زند.

جلوگیری از وارفتن کوفته
نکته ی 17-برای اینکه کوفته های شما در آب از هم نپاشد قدری آرد و تخم مرغ به آن بیفزائید و حرارت آتش را زیاد کنید.

اگر فلفل غذای شما زیاد شد

نکته ی 18-اگر فلفل بیش از اندازه به غذایتان زده اید و خیلی تند شده است چند دقیقه قبل از آنکه غذا را از روی حرارت بردارید آب یک عدد لیمو ترش تازه را در آن بریزید و خوب هم بزنید. به طرز قابل ملاحظه ای تندی غذا از بین خواهد رفت.

اگرحبوبات بی نمک شد
نکته ی 19-اگر حبوبات شما بی نمک شد هرگز نمک خشک روی آن نریزید بلکه مقدار نمک مورد نیاز را در آبجوش حل کنید. سپس داخل حبوبات پخته بریزید. نمک به همه جای حبوبات می رسد.

 

پخت بهتر ماکارونی

نکته 20-1- چند قاشق غذاخوری روغن داخل ماکارونی در حال جوشیدن بریزید.
2-چند قاشق آبلیمو داخل ظرف ماکارونی در حال جوشیدن بریزید.
3-چند قاشق آبلیمو به مایه ماکارونی اضافه کنید تا ماکارونی شما لذیذتر

 

خوشمزه تر شدن دلمه برگ مو

نکته ی 21-برای بهتر شدن دلمه برگ مو از چاشنی تمر هندی مخلوط با آب استفاده کنید.

 

راهی برای بهتر رنگ دادن زعفران

نکته ی 22-برای اینکه زعفران شما بهتر رنگ بدهد می توانید از روش زیر کمک بگیرید:
درون یک استکان کوچک به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده ریخته 2 قاشق غذاخوری آب جوش به آن اضافه کنید. بعد از اینکه برنج را آبکش کردید و داخل قابلمه ریختید استکان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید. با دم کشیدن برنج زعفران هم دم می کشد و بهتر رنگ می دهد.

 

خوشمزه تر شدن کوکو سبزی

نکته ی 23-برای خوشمزه تر شدن کوکو سبزی از گردوی خرد شده و زرشک استفاده کنید کوکوی شما بسیار خوشمزه می شود.

راهی برای تشخیص سوسیس تازه
نکته ی 24-انگشت سبابه را بر روی سوسیس فشار دهید. بعد از برداشتن انگشت اگر بر روی سوسیس جای انگشت نماند، سوسیس تازه است.

 

چند نکته در مورد پخت برنج

طرز تهیه انواع برنج نکته ی 25-1-برای اینکه برنج شما سفید شود می توانید چند
قاشق ماست، داخل ظرف برنج در حال جوش بریزید.
2-اگر برنج شما بیش از حد معمول جوش خورده بود.می توانید
2-3 قاشق غذاخوری آبلیمو به آن اضافه کنید تا برنج شما خراب نشود.

برای از بین بردن بوی سوختگی برنج
نکته ی 26-1- یک تکه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.
2-یک عدد پیاز را پوست کنده و در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را بخود می گیرد.
برای خوشمزه تر شدن شوید پلو
نکته ی 27-برای اینکه شوید پلوی شما خوشمزه تر شود می توانید از ادویه مخصوص پلو که سبز رنگ است و (در عطاری ها موجود می باشد) استفاده کنید. بعد از آبکش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.

برای خوشمزه تر شدن شیر برنج
نکته ی 28-اگر می خواهید شیر برنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می شود که شیر برنج شما خوشمزه تر شود.

اگر برنج شما بی نمک شد
نکته ی 29-اگر بر اثر فراموشی برنجتان بی نمک شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید. با اینکار بی نمکی برنج شما رفع می شود هرگز نمک را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمک در روغن حل نمی شود.

اگر برنج شما شور شد
نکته ی 30-اگر قبل از آب کش کردن برنج متوجه شدید، که برنج شما شور شده است موقع آب کش کردن برنج آب بیشتری روی برنج داخل آبکش بریزید. اما اگر بعد از آب کش کردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگر چاره ای برای برطرف کردن شوری آن ندارید. مگر اینکه خورشت تتان را بی نمک درست کنید.

آب برنج برای بچه ها
نکته ی 31-وقتی می خواهید برنج را آبکش کنید یک لیوان از آب آن را بردارید و با یکی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج در صورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.

از بین بردن بوی نامطبوع برنج
نکته ی 32-اگر به هر دلیلی برنج خشک شما بو گرفت برنج را روی یک سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نور آفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می شود و برنج حالت خود را از دست می دهد و وقتی که داخل آب جوش می ریزید از هم پاشیده می شود.

پخت برنج برای خانم های کارمند
نکته ی 33-خانم هایی هستند که بیرون از خانه کار می کنند و وقتی ظهر به خانه می آیند، فرصت پختن برنج را ندارند. و یا این که دوست ندارند از شب قبل برنج آماده کنند. اینگونه افراد از این روش می توانند کمک بگیرند: صبح یا شب قبل برنج را آبکش کنند البته کمی آن را خشک بردارند،
سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و برنج را داخل قابلمه بریزند و قابلمه را داخل یخچال قرار دهند، ظهر برنج را کمی آب و روغن دهند و آن را دم کنند. تا سالاد را آماده کنند برنج هم دم کشیده است.

 

نکات لازم برای انواع خورشت

خوشمزه تر شدن خورشت قیمه
نکته ی 34-برای اینکه خورشت قیمه شما خوشمزه تر شود لپه را ابتدا خیس کنید سپس همراه گوشت تفت دهید. مزه آن بسیار خوش طعم می شود و احتیاج به جدا پختن لپه هم نیست و مطمئن باشید، که لپه با گوشت می پزد.

خوشمزه تر شدن خورشت فسنجان
نکته ی 35-برای اینکه خورشت فسنجان شما خوشمزه تر شود و در ضمن روغن بیشتری پس دهد، می توانید از آب سرد استفاده کنید. در ضمن کم کم آب را اضافه کنید، تا گردوها روغن بیشتری پس دهند.

خوشمزه تر شدن خورشت سبزی
نکته ی 36-برای خوشمزه تر شدن خورشت سبزی از آب قلم گوسفند استفاده کنید. حتی از مغز داخل قلم برای سرخ کردن سبزی می توانید استفاده کنید. با انجام اینکار می بینید، خورشت شما چقدر لذیذتر می شود.

اگر خورشت شما شور شد
نکته ی 37- اگر خورشت شما شور شد اصلاً نگران نباشید. یک سیب زمینی را پوست کنده و به دو نیم تقسیم کنید سیب زمینی را داخل خورشت بریزید تا کمی بجوشد. با اینکار سیب زمینی شوری غذا را بخود می گیرد.چه موقع آبلیمو را به خورشت سبزی اضافه کنید


نکته ی 38-بهترین زمان برای اضافه کردن آبلیمو به خورشت زمانی است که زیر اجاق را تازه خاموش کرده اید، اگر آبلیمو در خورشت جوش بخورد رنگ خورشت بر می گردد و زیبایی خود را از دست می دهد.

اگر خورشت شما سوخت
نکته ی 39-اگر خورشت شما سوخت به هیچ وجه داخل آن آب نریزید بلکه خورشت را به ظرف دیگری انتقال دهید. بصورتی که مواد سوختنی به ظرف دوم منتقل نشود سپس می توانید کمی نمک و روغن و ادویه به آن اضافه کنید.

 

نکات لازم برای ماهی

خوشمزه تر شدن ماهی
پخت بهتر ماهینکته ی 40-3 -2 ساعت قبل از سرخ کردن ماهی، ماهی را داخل آبلیمو، سرکه و یا آبغوره قرار دهید از مخلوط هر دوی آنها هم می توانید استفاده کنید بعد از چند ساعت ماهیها را داخل آبکش قرار دهید، تا آب اضافی آن خارج شود سپس روغن را خوب داغ کنید و ماهی ها را سرخ کنید با این روش احتیاج به آرد هم نیست و ماهی خوشمزه می شود.

ماهی شور
نکته ی 41-بعضی از ماهیها بسیار شور هستند و با پلوی بی نمک
هم نمی توان آن را مصرف کرد. برای از بین بردن شوری این نوع ماهیها می توانید از این روش کمک بگیرید: ماهیها را به مدت 15 دقیقه داخل آب سرد خیس کنید، سپس با حوله ی کاغذی آن را خشک کنید شوری آن گرفته خواهد شد.

از بین بردن بوی ماهی از دست
نکته ی 42-1-با محلول آب و سرکه، یا آب و نمک بشویید.
2-ابتدا دستتان را خیس کنید. سپس کمی زردچوبه به تمام دستتان بمالید. و چند دقیقه صبر کنید سپس با آب و صابون کاملاً دستتان را بشوئید.

برای از بین بردن بوی ماهی از ظروف
نکته ی 43-برای ازبین بردن بوی ماهی از ظروف باید داخل ظرفی که می خواهیم قاشق و چنگالها را در آن بشوئیم کمی خردل بریزیم ولی ظروف چینی را باید با مخلوط آب و سرکه بشوئیم.

تشخیص ماهی تازه
نکته ی 44-1- چشمهای ماهی باید روشن و شفاف باشد.
2-فلسهای ماهی باید درخشان و محکم باشد.
3-گوشهای ماهی باید سرخ رنگ و یا صورتی باشد.
4-انگشت اشاره را روی بدن ماهی فشار دهید، اگر اثر انگشت باقی نمانده ماهی تازه است.

زمان اضافه کردن نمک به مرغ یا گوشت
نکته ی 45-اگر می خواهید مرغ بپزید حتماً در همان مرحله ی اول نمک را اضافه کنید مرغ شما خوشمزه تر می شود. اما برای پختن گوشت همیشه نمک را آخر اضافه کنید زیرا اگر در ابتدا نمک را به گوشت اضافه کنید باعث سفت شدن گوشت می شود و گوشت شما دیر می پزد.

 

نکات لازم راجع به تخم مرغ

از بین بردن بوی زهم مرغ در موقع پختن
نکته ی 46-برای از بین بردن بوی زهم مرغ می توانید چند عدد هویج به آن اضافه کنید. با اینکار هم بوی زهم مرغ از بین می رود و هم طعم بهتری می گیرد.

کندن پرهای مرغ
نکته ی 47-برای اینکه پرهای مرغ را به راحتی از آن جدا کنید مرغ را به مدت 1 دقیقه داخل آبجوش قرار دهید و بعد از داخل آب، بیرون آورید. به راحتی تمام پرها با دست کنده می شود.

تخم مرغ عسلی
تخم مرغ عسلینکته ی 48-درون ظرفی آب ریخته روی اجاق بگذارید نزدیک جوش که آمد، تخم مرغها را داخل آن گذاشته بعد از 3 دقیقه تخم مرغها عسلی می شود اگر تخم مرغها درون یخچال باشد، زمان پخت، کمی بیشتر می شود.

راهی برای تشخیص تخم مرغ تازه
نکته ی 49- تخم مرغی را داخل ظرف آب قرار داده اگر تخم مرغ ته ظرف ایستاده تازه است و اگر روی آب آمد تخم مرغ کهنه است.

آبپز کردن تخم مرغی که ترک دارد
نکته ی 50-اگر تخم مرغ شما ترک داشته باشد و مایل هستید آنرا آبپز کنید، بر روی محل ترک خوردگی کمی آبلیمو بمالید و بعد داخل آب قرار داده و بپزید.

جدا کردن سفیده تخم مرغ از زرده
نکته ی 51-1- تخم مرغ را در یک قیف کوچک بشکنید سفیده از زیر قیف بیرون آمده و زرده در بالای قیف باقی می ماند.
2-با یک چاقو دور تا دور تخم مرغ را ضربه بزنید تا پوست آن از وسط جدا شود سپس آهسته سفیده را در داخل ظرف دیگری بریزید. باقی مانده ی سفیده را به پوسته ی بعدی منتقل کنید. چند مرتبه اینکار را تکرار کنید. سفیده کاملاً از زرده جدا می شود.
3-تخم مرغ را داخل یک نعلبکی بشکنید. یک استکان را بصورت وارونه روی زرده قرار داده سپس نعلبکی را در ظرف دیگر برگردانید. سفیده از زرده جدا می شود.

کف کردن سفیده تخم مرغ
نکته ی 52-اگر بخواهید سفیده ی تخم مرغ زودتر کف کند کمی نمک به آن اضافه کنید. سپس هم بزنید خیلی زودتر از موقع کف خواهد کرد.

 

نکات لازم روغن و کره

تشخیص قابل استفاده بودن روغن داغ
نکته ی 53-اول اینکه رنگ روغن باقی مانده از سرخ شدن باید کاملاً روشن باشد. اگر سیاه باشد قابل استفاده نیست. دیگر اینکه یک تکه نان داخل روغن بیندازید. اگر اطراف آن ذرات تیره رنگ جمع شد، روغن غیر قابل استفاده است.(سیارک

از بین بردن بوی غذای قبلی از روغن
نکته ی 54-برای اینکه بوی غذای قبلی را از روغن بگیریم و طعم غذای بعدی که می خواهیم بپزیم بهتر شود، چند شاخه ی جعفری در روغن بریزید کمی که سرخ شد جعفری ها را دور بریزید بوی غذا از بین می رود.

جلوگیری از سوختن کره
نکته ی 55-اگر می خواهید مواد سرخ کردنی را با کره سرخ کنید، یک قاشق روغن به آن اضافه کنید، تا از سوختن آن جلوگیری شود. در ضمن موقع سرخ کردن زیر گاز را کم کنید تا از سوختن کره جلوگیری شود.

 

روش درست کردن سس مایونز

نکته ی 56-آرد سفید 1 لیوان، آب 3 لیوان، نمک 1 قاشق
غذا خوری، شکر 3 قاشق غذا خوری. تمام مواد را داخل ظرف ریخته روی اجاق می گذاریم تا بپزد و بصورت فرنی درآید سپس تا سرد شدن مواد صبر می کنیم، وقتی که مواد کاملاً سرد شدند 3 عدد تخم مرغ، 1 قاشق چای خوری خردل و 1 لیوان روغن مایع به آن اضافه کنید و داخل مخلوط کن بریزید و یا با همزن بزنید. البته هرچه روغن آن بیشتر باشد سس شما سفت تر می شود، در ضمن روغن زیتون برای اینکار بهتر است.

استفاده از ماست چکیده به جای سس
نکته ی 57-همانطور که می دانید مصرف زیاد سس برای سلامتی مضر است در ضمن افرادی که می خواهند رژیم بگیرند نمی توانند از سس استفاده کنند برای همین منظور بهتر است که بجای سس از ماست چکیده استفاده کنند با این کار هم سالاد شما خوشمزه می شود و هم دیگر نگران چاق شدن خود نیستید.

خوشمزه تر شدن سس
نکته ی 58-برای اینکه سس مخصوص سالاد شما خوشمزه تر شود از آب پرتقال یا آب نارنج تازه استفاده کنید. به این صورت که آب پرتقال یا نارنج را گرفته و با سس سالاد مخلوط کنید می بینید که سس شما چقدر خوشمزه تر می شود.

سس مایونز زیاد
نکته ی 59-اگر مایونزی را که در تن ماهی ریخته اید مقدار آن زیاد شده است می توانید از نان خشک کمک بگیرید. مقداری نان خشک را خرد کنید و داخل تن ماهی بریزید. نانها با مایونز مخلوط شده و طعم ماهی به خود می گیرد.

 

نکات لازم در باره شیر

تشخیص شیر ناسالم از سالم نکته ی 60-برای اینکه متوجه شوید که شیر خالص است یا ناخالص از روش زیر کمک بگیرید:
-مقداری از شیر داغ را در ظرفی بریزید و بگذارید تا سرد شود و سرشیر ببندد وقتی سرشیر گرفت، آن را از روی شیر بردارید. اگر شیر به سرشیر چسبید شیر، خالص است. ولی اگر شیر به راحتی از سرشیر جدا شد با آب مخلوط شده است.

نشانه شیر خوب
نکته ی 61-شیر طبیعی دارای طعم و شیرینی خاصی است، شیرهای ترش و یا شور، طبیعی و سالم نیستند شیر خوب از لحاظ رنگ، سفید مایل به زرد است.

رفع بوی سوختگی از شیر
نکته ی 62-اگر شیر شما سوخت و بوی سوختگی بخود گرفت ظرف شیر را داخل آب سرد بگذارید و به اندازه 1/8 قاشق چای خوری نمک به آن اضافه کنید.

جلوگیری از سررفتن شیر
نکته ی 63-شیرهای غیر پاستوریزه را حتماً 20 تا 30 دقیقه
بجوشانید.
1-برای اینکه شیر شما سر نرود می توانید از شیر جوشهای مخصوص استفاده کنید. اگر چنین ظرفی در اختیار ندارید دور تا دور ظرف البته قسمتهای بالای آنرا با کمی روغن یا کره چرب کنید. اینکار مانع از سررفتن شیر می شود.
2-می توانید قاشق بزرگ چوبی یا ملاقه درون شیر قرار دهید بطوریکه دسته آن روی لبه ی ظرف باشد.
3-می توانید سنگ کوچکی به اندازه ی گردو را تمیز با آب و مایع ظرف شویی بشوئید و بعد داخل ظرف شیر بیندازید مانع از سر رفتن شیر می شود.
4-اگر شعله ی اجاق کم باشد و شیر به آرامی و با حرارت ملایم بجوشد، احتمال سررفتن آن بسیار کم است.
5-در پوشهای توری یا مشبک نیز از سررفتن شیر جلوگیری می کند. از این روش برای گرفتن سرشیر هم می توانید استفاده کنید.

 

نکات لازم در باره سبزیجات

جلوگیری از ترک خوردن سیب زمینی
نکته ی 64-اگر می خواهید هنگام پختن، سیب زمینی شما ترک نخورد، قبل از پختن قدری کره یا روغن روی سیب زمینی بمالید. نه تنها ترک نمی خورد، بلکه طعم بهتری هم پیدا می کند.

رفع پلاسیدگی سیب زمینی
نکته ی 65-اگر سیب زمینی خام شما بر اثر گذشت زمان یا هر علت دیگر نرم و پلاسیده شده است، آنها را بمدت نیمساعت درون آب سرد بریزید. دوباره سفت شده و تازگی خود را باز خواهد یافت.

روش پخت سریع سیب زمینی
نکته ی 66-برای اینکه سیب زمینی ها سریعتر پخته شود یک جسم نوک تیز داخل آن فرو کنید. تا سوراخ شود، سپس داخل آب جوش سیب زمینی ها را بپزید سریعتر پخته می شود.

روش سرخ کردن سیب زمینی
نکته ی 67-بهترین روش برای سرخ کردن سیب زمینی این است که ظرف گودی را انتخاب کرده و تا نیمه ی آن روغن بریزید، بعد از گرم شدن روغن سیب زمینی های خلال شده را داخل آن ریخته بدون اینکه آن را هم بزنید منتظر بمانید، بعد از چند دقیقه سیب زمینی ها روی روغن قرار می گیرد. آن را بردارید و مقداری دیگر سیب زمینی داخل روغن بریزید. به همین صورت تمام سیب زمینی ها را سرخ کنید، روغن آن سفید است و برای پخت مواد دیگری هم می توانید از آن استفاده کنید.

سرخ کردن بادمجانها
نکته ی 68-1- بعد از اینکه بادمجانها را در آب نمک قرار داده و
آنها را خوب شستشو دادید و خواستید آنرا سرخ کنید، روی قاچهای بادمجان یک خراش بدهید تا سریع سرخ می شود.
2-وقتی بادمجانها را درون روغن گذاشتید قبل از اینکه سرخ شود مرتب وارونه کنید با اینکار هم زودتر سرخ می شود و هم روغن کمتری مصرف می شود.(سیارک

سالم ماندن بادمجانها
نکته ی 69-ابتدا بادمجانها را بصورتی پوست بکنید که کلاه آن از بادمجان جدا نشود. فقط برگهایی که روی بادمجان آویزان شده از آن جدا کنید و حالا بادمجانها را از قسمت باریک آن از بالا تا پایین دو نیم کنید. بعد از این کار بادمجانها را برای چند ساعت داخل مخلوط آب و نمک قرار دهید تا تلخی آن از بین برود. سپس آنها را خوب آب بکشید تا شوری آن نیز از بین برود و حالا تمام بادمجانها را سرخ کنید و یکی یکی بصورت ایستاده داخل ماهی تابه قرار دهید، بصورتی که کلاههای آن بطرف بالا باشد. حالا گوجه و یا اگر مایل باشید، گوشت پخته شده را وسط تابه و روی بادمجان ها بریزید و روی اجاق بپزید. می بینید که بادمجانها سالم و زیباتر می شوند و راحت داخل بشقابها قرار می گیرند. و برای برداشتن بادمجانها از قسمت باریک آن کمک بگیرید.

ترد شدن کلم قرمز
نکته ی 70-اگر می خواهید، از کلم قرمز برای سالاد استفاده کنید وکلم ها سفت هستند برای ترد شدن کلم قرمز از این دو روش استفاده کنید: روش اول: مقداری آب داخل ظرف ریخته و روی اجاق بگذارید. دو قاشق غذا خوری سرکه به آن اضافه کنید کلم ها را خرد کنید و داخل آب جوش و سرکه بریزید. بعد از دو جوش آنها را داخل آبکش بریزید، تا آبش خارج شود و در ضمن خنک شود می بینید که چقدر ترد و خوشمزه می شود. روش دوم: می توانید کلم خرد شده را در ظرف فلزی ریخته و برای چند دقیقه داخل فریزر قرار دهید بسیار ترد می شود.

پختن اسفناج
نکته ی 71-برای پختن اسفناج کمی آب داخل ظرف اسفناج بریزید و حرارت را کم کنید. اما برای آنکه اسفناج در ظرف بالا نیاید، در قابلمه ای را از قابلمه ای که روی گاز دارید کوچکتر باشد انتخاب کنید و روی اسفناج قرار دهید. با این کار اسفناج از ظرف بالا نمی آید.

اگر نخواهید سبزی را خرد کنید
نکته ی 72-لازم نیست سبزی را خرد کنید سبزی را داخل کیسه ی فریزر گذاشته و داخل فریزر قرار دهید. موقع استفاده آنرا از فریزر خارج کرده و قبل از آب شدن یخ آن، سبزی را رنده کنید، هم ریز می شود و هم طعم سبزی تازه را می دهد. البته بهتر است برای رنده کردن از دستکش استفاده کنید تا دست شما سرمای زیادی را حس نکند.

سبز ماندن سبزیجات
نکته ی 73-اگر مایلید سبزی آش یا سبزیجات دیگر مانند نخود فرنگی یا لوبیا سبز، سبز بماند و رنگ کدر بخود نگیرد از این روش استفاده
کنید: در مدت پخت درب ظرف را باز بگذارید و یا اینکه 1/4 قاشق چای خوری جوش شیرین به سبزیجات خود اضافه کنید.

از بین بردن بوی سیر
نکته ی 74-اگر مایلید که از سیر استفاده کنید و نگران بوی آن هستید، می توانید بعد از خوردن سیر کمی چای خشک در دهانتان بجوید و بعد چای ها را از دهانتان خارج کنید با اینکار بوی سیر از دهانتان خارج می شود.

از بین بردن پلاسیدگی کاهو و کرفس
نکته ی 75-درون آب سرد کمی آبلیمو ریخته سپس کاهو و کرفس را درون آن خیس کرده و چند ساعت درون پخچال قرار دهید، تا تازگی خود را بدست آورد.

جلوگیری از پلاسیده شدن هویج
نکته ی 76- قبل از گذاشتن هویج درون یخچال سر هویج را ببرید. زیرا سر هویج رطوبت هویج را گرفته و آن را خشک و پلاسیده می کند.

پوست کندن گوجه فرنگی
نکته ی 77- ابتدا گوجه ها را بمدت 8 ثانیه داخل آبجوش قرار دهید. و بعد آن را داخل آب سرد بریزید. پوست گوجه ها براحتی جدا می شود.

پوست کندن سیر
نکته ی 78-می توانید سیر را برای چند دقیقه داخل آب گرم قرار دهید. پوست آن راحت جدا می شود.
راه دیگر اینکه با گوشت کوب ضربه ای به سیر بزنید، پوست آن راحت جدا می شود.

پوست کنده باقالا
نکته ی 79- راه اول: باقالای درسته را برداشته و با کارد از بالا تا پایین به روی باقالا بکشید. با فشار مختصری مغز باقلا بیرون خواهد پرید. راه دوم: برای جدا کردن پوست دوم باقالا روی پوست اول روی آن کمی نمک بپاشید و پس از پنج دقیقه پوست آنرا جدا کنید.

روش پختن نخود فرنگی
نکته ی 80- وقتی می خواهید نخود فرنگی را بپزید آن را با غلاف بپزید بعد از پختن، نخود فرنگی از غلاف جدا می شود و روی آب می آید در ضمن نخود طعم بهتری می گیرد.

از بین رفتن تلخی کاهو
نکته ی 81- اگر کاهویی را می خواهید برای سالاد استفاده کنید، تلخ می باشد می توانید آن را چند دقیقه ای (حدوداً 15 دقیقه) داخل آب سرد و نمک قرار دهید. با اینکار تلخی کاهو گرفته خواهد شد.

بیرون راندن حشرات از سبزیجات
نکته ی 82-برای اینکه حشرات داخل سبزیجات مانند کلم، گل کلم و نظایر آن را بیرون بیاورید مدت 15 دقیقه آن را در آب سردی که یا چند قاشق چایخوری نمک یا سرکه مخلوط کرده اید قرار دهید.

نرم کردن گوشت
نکته ی 83-برای نرم کردن گوشت آبپز یک قاشق سرکه به آن اضافه کنید

 

چند نکته در مورد کباب

نکته ی 84-هنگام کباب کردن گوشت، روی آن مقداری کره بمالید و در حین پختن، کبابها را مرتب روی هم فشار دهید. قبل از کباب کردن، گوشت را در آب پیاز بخوابانید یا می توانید با کمی سرکه و روغن زیتون آن را نرم کنید. هیچوقت نمک را قبل از کباب کردن به گوشت اضافه نکنید. زیرا باعث سفت شدن کباب می شود. نمک را آخر اضافه کنید. قبل از کباب کردن، آب گوشت را حتماً بگیرید تا روی آتش سفت نشود.
وقتی سیخهای کباب را روی آتش گذاشتید. ابتدا خوب باد بزنید تا ذغال کاملاً قرمز شود و کبابها خود را بگیرند. و بحال خود بپزد وقتی یک طرف کباب پخت، سیخها را برگردانید تا طرف دیگر هم بپزد.
وقتی می خواهید گوشت را با گوشت کوب یا کارد نرم کنید. روی گوشت کمی آرد بپاشید یا گوشت را درون پلاستیک گذاشته و روی آن را گوش کوب بزنید، تا آب گوشت از آن خارج نشود.

گرفتن چربی اضافی از آبگوشت
نکته ی 85-اگر عجله ندارید آبگوشت را درون یخچال بگذارید تا
چربی آن منجمد شود و چربی را از روی آبگوشت بردارید. اگر عجله دارید، آب آن را جدا کرده و درون فریزر قرار دهید تا زودتر منجمد شود. سپس روغن اضافی را بردارید.
راه دیگر: آهسته آهسته با ملاقه چربی اضافه را بردارید البته باید اجاق خاموش باشد تا آبگوشت جوش نخورد و ثابت باشد.
راه دیگر: یک تکه یخ، داخل آبگوشت بیندازید تا چربی ها به یخ بچسبد بعد از چند دقیقه یخ را از آبگوشت در آورید.

 

یک نکته در مورد روش شکستن نارگیل

نکته ی 86- برای شکستن نارگیل به اینصورت عمل کنید: ابتدا الیاف آنرا کاملاً از نارگیل جدا کنید، بر روی نارگیل لکه هایی مانند چشم وجود دارد آن قسمت را سوراخ کنید و شیره ی داخل نارگیل را کاملاً از آن خارج کنید. سپس نارگیل را داخل تابه قرار داده به مدت 30 الی 60 دقیقه گذاشته تا با حرارت 350 درجه بپزد بعد از این زمان بگذارید تا پوست آن سرد شود. سپس با یک ضربه ی چکش پوست نارگیل را از آن جدا کنید.

چند نکته در مورد گرفتن آب میوه
نکته ی 87-در نظر داشته باشید که وقتی می خواهید آب میوه بگیرید به مقدار مصرف تهیه کنید. زیرا بطور مثال اگر آب هویج بماند، تلخ خواهد شد و اگر آب سیب مدتی بماند سیاه خواهد شد.

 

نکات لازم برای گردو

پوست کندن گردوی تازه
نکته ی 88-اگر می خواهید پوست گردوی سبز را از آن جدا کنید و دستتان سیاه نشود از دو راه زیر کمک بگیرید:
1-داخل ظرف پر از آب، پوست گردو را بکنید.
2-می توانید گردوها را روی یک سطح صاف پهن کنید و روی آن را با خاک یا ماسه بپوشانید.6 - 5 ماه بعد براحتی پوست گردوها جدا می شود.

مغز گردوی سالم
نکته ی 89-اگر می خواهید مغز گردو را سالم از پوست آن جدا
کنید، گردوها را یک شب تمام، داخل آب نمک خیس کنید، سپس به آرامی پوست آن را شکسته و مغز گردو را بیرون بیاورید.

 

تشخیص انواع میوه سالم

تشخیص گریپ فورت خوب
نکته ی 90-گریپ فورت را از ضخامت و کلفتی پوست آن به آبدار بودن یا نبودن آن می توانید پی ببرید. برای تشخیص اینکه گریپ فورت ضخیم است یا نازک به انتهای آن یعنی قسمتی که به ساقه مربوط می شود توجه کنید. در این قسمت از گریپ فورت برآمدگی ایجاد شده است و اصولاً ناصاف و پر چین بنظر می رسد که پوست آن ضخیم است و هرچه پوست گریپ فورت ضخیم تر باشد پر آب تر است.

تشخیص طالبی رسیده
نکته ی 91-دستتان را بر روی پوست طالبی بکشید اگر زبر بود طالبی رسیده است.

تشخیص هندوانه رسیده
نکته ی 92-برای تشخیص هندوانه رسیده می توانید از دو روش استفاده کنید:
1-دو دستتان را در دو طرف هندوانه قرار دهید، و فشار دهید اگر صدایی از آن بگوش رسید هندوانه رسیده است.
2-با انگشت به هندوانه ضربه بزنید اگر صدای طبل مانند و بلندی داشت هندوانه رسیده است.

رسیده شدن خرمالوی نارس
نکته ی 93-اگر خرمالوی شما نارس است، آنها را در کنار هم
بچینید و در گوشه ای بگذارید. تا در همین حال بماند خرمالوها رسیده و شیرین می شود.

رسیده شدن هلوی نارس
نکته ی 94-اگر می خواهید هلوی کال به سرعت رسیده شود، هلوها را در جعبه ای که با روزنامه آن را پوشانده اید، قرار دهید. به این ترتیب گازهای متصاعد خارج نشده و باعث رسیدن سریع هلو می شود.

آب میوه منجمد
نکته ی 95- اگر می خواهید از آب میوه ای استفاده کنید که در آن فصل وجود ندارد، می توانید در فصلی که آن میوه وجود دارد، آن را ذخیره کنید. به این صورت که آب میوه مورد نظر مانند لیمو ترش یا شربت نعناع و یا آب نارنج را درون قالب یخ ریخته تا ببندد. سپس آن را از قالب جدا کرده و درون کیسه ی پلاستیکی قرار دهید و داخل فریزر نگهدارید تا در زمان مورد نظر یکی از این قالب ها را درون لیوان شربت بیندازید و از آن استفاده کنید.

اشگنه خوشرنگ و خوشمزه
نکته ی 96-برای اینکه اشگنه شما خوشرنگ و خوشمزه شود. مقداری آرد بو دهید تا قهوه ای کمرنگ شود، سپس به اشگنه اضافه کنید. هم خوشمزه می شود، هم اینکه از آبکی بودن آن جلوگیری می کند.

 

طرز درست کردن پولکی

انواع پولکی نکته ی 97-1 لیوان شکر، 1 لیوان سرخالی آب، 1 ته استکان سرکه. مواد را داخل ظرف ریخته بگذارید، روی اجاق (شعله اگر هم زیاد باشد اشکالی ندارد) تا بجوشد. ابتدا مواد بصورت کف سفید در می آید و بعد ازآن بصورت طلائی می شود. وقتی که مواد بصورت طلائی در آمد پولکی شما آماده است. یک سینی (حتماً باید استیل باشد) به اندازه ی مورد نیاز برداشته مواد را داخل آن ریخته و سینی را بصورتی تکان دهید که مواد در همه جای سینی به یک سطح باشد و در سایه قرار دهید تا خشک شود اگر می خواهید از کنجد استفاده کنید، کنجد را ابتدا شسته بو دهید و قبل از در آوردن پولکی به آن اضافه کنید. پسته را نیز به همین صورت، اما اگر خواستید از پودر نارگیل استفاده کنید، وقتی مواد را داخل سینی ریختید، فوراً پودر نارگیل را روی تمام سطح پولکی بپاشید، در نظر داشته باشید که پولکی ها را در جای خشک نگهداری کنید تا به هم نچسبد.

 

نکات لازم در باره مربا

تشخیص قوام آمدن مربا
نکته ی 1-1-مقداری از مربای در حال جوش را برداشته تا کمی سرد شود. سپس مقداری از آن را در وسط دو انگشت خود گرفته و انگشت ها را باز کنید. اگر بصورت نخ کشیده شد قوام آمده است.
2-قطره ای از مربا را داخل کمی آب سرد بیندازید اگر در ته ظرف رفت و باز نشد قوام آمده است.
در صورت کپک زدن مربا چه باید کرد؟
نکته ی 2-اگر مربای شما کپک زد، باید بدانید که زمان پخت آنکم بوده و باید لایه ی کپک زده را از روی مربا جدا کنید و دوباره باقی مانده ی مربا را بگذارید تا بپزد.

جلوگیری از کپک زدن مربا
نکته ی 3-برای اینکه مربای شما کپک نزند در آخرین مرحله ی پخت 2-1 قاشق غذا خوری آبلیمو به آن اضافه کنید.

خوش رنگ شدن مرباها
نکته ی 4-برای خوش رنگ شدن مرباهایی نظیر هویج، پوست هندوانه، به، سیب و غیره می توانید به آن کمی زعفران اضافه کنید. زعفران عطر و بوی بسیار خوبی به مربای شما خواهد داد.

اگر مربای شما شکرک زد
نکته ی 5-1- کمی آب و کمی آبلیمو به آن اضافه کنید، بگذارید دوباره بجوشد.
2-شیشه را درون ظرف آب سرد گذاشته و روی اجاق قرار دهید تا آب جوش بیاید و شکرک مربا ذوب شود. در نظر داشته باشید هرگز شیشه را درون آب جوش نگذارید. چون باعث شکستن شیشه می شود.

جلوگیری از ورود هوا به داخل مربا
نکته ی 6-برای جلوگیری از ورود هوا به داخل مربا روی آن را با کاغذ آلومینیوم (فویل) بپوشانید و درب مربا را ببندید. در موقع استفاده فویل را از روی شیشه بردارید.(سیارک
یک توصیه لازم
نکته ی 7-هیچگاه مربا را درون ظرف خیس نریزید، زیرا باعث کپک زدن مربا می شود.
-هیچگاه مربای داغ را درون ظرف نریزید بلکه صبر کنید تا کاملاً خنک شود، سپس به ظرف اصلی منتقل کنید.

ترد شدن مربا
نکته ی 8-برای ترد و شکننده شدن بعضی از مرباها نظیر بالنگ، هویج، ترب، کدو، هندوانه، خیار، خربزه می توانید از آب آهک استفاده کنید.
برای این منظور 2 قاشق غذا خوری آهک را درون 2 لیتر آب حل کنید سپس میوه ی مربا را درون آن ریخته 24 ساعت بگذارید بماند سپس میوه ها را در آورده و 24 ساعت درون آب شیرین بگذارید. بعد آنرا کاملاً بشوئید و برای پخت مربا استفاده کنید.

خوشمزه و معطر شدن مربا
نکته ی 9-برای معطر و خوشمزه تر شدن مربا از چاشنی هایی نظیر هل برای سیب و به، چوب دارچین و وانیل و یا گلاب برای مربای آلبالو استفاده کنید.

زمان پخت مربا
نکته ی 10-زمانی مربای شما پخته است که کف کرده باشد. در این
موقع می توانید زیر اجاق را خاموش کنید.

جلوگیری از سیاه شدن سیب برای مربا
نکته ی 11-بعداز پوست کندن سیب آن را در محلول آب سرد و کمی آبلیمو قرار دهید. با انجام اینکار سیب شما تغییر رنگ نمی دهد. بعد از 10 دقیقه می توانید برای پختن مربا از سیب استفاده کنید.

چند نکته در مورد آلبالو و به
نکته ی 12-درب ظرف مربای آلبالو را در حال پخت نباید گذاشت. زیرا مربا سرریز می شود و تمام آب مربا از ظرف خارج می شود. اما در ظرف مربای به، را همیشه ببندید زیرا رنگ آن بهتر می شود.

 

نکات لازم در باره ترشیجات و خیار شور

جلوگیری از کپک زدن ترشی
نکته ی 1-1-برای اینکه ترشی شما کپک نزند، آنقدر سرکه روی مواد ترشی بریزید که سرکه کاملاً روی مواد را بگیرید.
2-اگر ترشی شما در حال کپک زدن بود می توانید ظرف ترشی را چند ساعت در معرض نور خورشتید قرار دهید، دیگر کپک نمی زند.

چند نکته در مورد خیار شور

نکته ی 2-برای اینکه خیار شور شما کپک نزند می توانید این چند کار را انجام دهید.
1-سرکه داخل خیار شور نریزید چون باعث کپک زدن خیار شور می شود.
2-روی ظرف خیار شور تکه ای نان را به اندازه دهانه ظرف قرار دهید و در ظرف را محکم ببندید.
3-دور ظرف خیار شور را گچ بگیرید تا مانع داخل شدن هوا به ظرف شود.
4-می توانید خیار شور را داخل شیشه نوشابه ی خانواده بریزید. به این صورت که از خیارهای ریز استفاده کنید و به دلیل اینکه در آن محکم بسته می شود و تا دو سال می توانید خیار شور را نگه دارید. بدون اینکه کپک بزند در موقع استفاده سرشیشه را بچینید تا در آوردن خیار شور آسان باشد.
5-وسط خیار را با یک میله سوراخ کنید تا داخل خیار پوک نشود.

برای خوشمزه تر شدن ترشی لیته
نکته ی 3- اگر خواسته باشید ترشی لیته ی شما خوشمزه تر شود برای چاشنی آن از مقداری رب انار و یا تمر هندی استفاده کنید. نصف بسته تمر هندی (بستگی به مقدار دلخواه شما دارد) را با سرکه مخلوط کرده و هسته های آن را جدا کنید و بعد از آماده شدن لیته، به آن اضافه کنید.

ترشی با آبغوره
نکته ی 4- اگر ترشی دوست دارید و به دلیل ناراحتی معده نمی توانید از سرکه استفاده کنید می توانید بجای سرکه از آبغوره استفاده کنید. هم ترشی شما خوشمزه می شود و حالت اسیدی سرکه را ندارد.

 

چگونه می توان تلخی زیتون را گرفت

چگونه می توان تلخی زیتون را گرفت ؟ اگر میخواهید زیتون را خود در منزل عمل آورید این مطلب به شما کمک می کند تا این کار را به بهترین وجه انجام دهید:اصولا زیتون ها به سه صورت كنسروی – شكسته و بی هسته هستند .

زیتون شكسته زیتو نی است كه مراحل روغن گیری آن انجام شده است و زیتون بی هسته همان زیتون كنسروی است ( روغن كشی نشده است ) و برای تهیه ی زیتون پرورده و یا تزپین كردن با فلفل قرمز و بسته بندی های خوشگل استفاده می شود.

در هرحال همه ی زیتون ها یك تلخی دارند و تنها راه گرفتن تلخی آنها خواباندن در آب نمك و شستشوی چند باره ی آنها است تا طعم تلخی آن به حد مورد انتظار شما از بین برود ( میتوان در روز حدود سه الی چهار بار زیتون ها را می شویم و مجددا در آب نمك بریزیم )

در آخر كه طعم مطلوب را پیدا كرد مجدا زیتون ها را در آب نمك بریزید شوری آن به اندازه ای باشد كه خوراك آن برای شما مطبوع است ( نه بی نمك و نه شور ) و مثلا اگر در سطل های پلاستیكی سایز ماست های سه كیلویی می ریزی .روی آن 1 یا 2 قاشق روغن زیتون و گلپر (یك قاشق ) بریز معمولا زیتون را در جای خنك می گذارند وسعی كن این جای خنك یخچال نباشد

معمولا زیتون‌های سبز یا زیتون‌هایی كه اندكی مانده تا رسیده شوند را برای مدتی در محلول‌های قلیایی می‌خوابانند تا تلخی گوشت آنها گرفته شود. سپس مدتی در آب می‌خوابانند و سرانجام در ظرف محتوی محلول كم‌نمك ( مخلوط آب، نمك و سركه ) نگه می‌دارند یا اینكه از همان ابتدا فرآیند گرفتن تلخی را تنها با آب‌نمك انجام می‌دهند.

زیتون را به این روش حتی در خانه نیز می‌توان عمل آورد، اما به دلیل وقت‌گیر بودن این فرآیند، بیشتر مصرف‌كنندگان، زیتون آماده را ترجیح می‌دهند. بعضی از زیتون‌ها پس از عمل آوردن سیاه می‌شوند. اگر زیتون پس از بیرون آوردن از قلیاب مدتی در معرض هوا قرار ‌گیرد، رنگش به سیاهی می‌زند. البته رنگ زیتون بیش از همه به نوع آن مربوط می‌شود.

در مورد محلول های قلیایی خوراكی ( تركیب آب و بی كربنات ها مثل جوش شیرین و آهك ( كه برای مربای بالنگ استفاده می شود )

 

چند نکته برای پخت جوجه کباب

طرز پخت جوجه کبابدر مرحله آماده ‌سازی و پخت بهتر است به چند نکته دقت داشته باشید
1 - تجربه نشان داده است که افزودن مواد غذایی مانند روغن زیتون، خامه، ماست موسیر یا حتی سس مایونز ( هر یک به تنهایی ) در مایه جوجه‌کباب، طعمی منحصربه‌ فرد ایجاد می‌کند.
2 - بسیاری از افراد برای طعم دادن به تکه‌های مرغ، پیاز و فلفل دلمه‌ای خرد می‌کنند و تکه‌های گوشت را در آن‌ها می‌خوابانند در حالی که بهتر است آن‌ها را رنده کنید تا مزه واقعی‌شان به خورد گوشت رود.
3 - هرگز ادویه‌ای مثل زعفران را حذف نکنید زیرا زدن زعفران به جوجه‌کباب ایرانی یکی از موارد اصلی محسوب می‌شود.
4 - هرگز ادویه‌هایی مانند دارچین، کاری، سماق و حتی پودر لیمو به مایه جوجه‌کباب اضافه نکنید زیرا یا طعم ناخوشایندی ایجاد خواهد کرد یا باعث تلخی غذا خواهد شد.
5 - یادتان باشد که بهترین کنار غذاهای جوجه‌کباب، گوجه فرنگی، پیاز و فلفل سبز کباب شده است پس آن‌ها را از قلم نیندازید.
6 - برای تهیه جوجه‌کباب، فقط از سینه مرغ استفاده نکنید بلکه مخلوط تمام قسمت‌ها می‌تواند طعم بهتری به این غذا بدهد. مخلوط ران و سینه انتخاب بهتری خواهد بود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

بهترین روش برای برق انداختن گرانیت آشپزخانه تا مانند روز اول بدرخشد.

در

تمیز کردن منزل و مخصوصا آشپزخانه کاری بس دشوار است که اغلب خانم ها با آن سر کار دارند و همیشه به دنبال روش هایی هستند که سریع تر و بهتر این کار را انجام دهند. در میان تمیز کردن آشپزخانه نیز برق انداختن سنگ های گرانیت مهم است. زیرا جلا و صیقلی که این سنگ ها دارند نمایی دیگر به آشپزخانه ی شما می بخشند.

در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه سنگ های گرانیت را تمیز کنید تا مانند روز اول درخشش داشته باشند.

کشف یک روش برای تمیز کردن سنگ های گرانیتی آشپزخانه یکی از بزرگ ترین و عمده ترین چالش هایی است که صاحب خانه در بازسازی خانه و همچنین بیشتر خانم ها با آن سر و کار دارند. این سنگ ها با تمام زیبایی که دارند، در برابر خراشیده شدن، لکه ها و ترک خوردن بسیار حساس هستند و در برابر این موارد هیچ گونه محافظی ندارند. نگهداری های منظم در حال حاضر می تواند کمک شایانی به پایداری زیبایی و کارایی بلند مدت این سنگ ها در آشپزخانه ی شما کند.

تعجب می کنید اگر بدانید، چگونه باید گرانیت های آشپزخانه را در خانه ی خود بسیار عالی تمیز کنید؟ ما برای بهترین روش برای تمیز کردن گرانیت های کانتر آشپزخانه از بهترین متخصصان تمیز کردن مشاوره گرفتیم. قبل از این که همه چیز را زیر سینک بگذارید و شروع کنید به اسپری کردن و با دستمال تمیز کردن، بهتر است ببینید متخصصان و حرفه ای ها در مورد چگونگی تمیز کردن گرانیت های آشپزخانه چه می گویند و چگونه باید لکه ها را بدون خطر خراشیدگی و ترک خوردن سنگ ها پاک کرد.

 با داشتن برنامه های تمیز کاری مرتب و منظم و محصولات مناسب، سنگ های گرانیت آشپزخانه ی شما برای سال های آینده درخشان وسالم باقی خواهند ماند.

چگونه باید گرانیت آشپزخانه را تمیز کرد؟

وقتی که شما راه چگونگی تمیز کردن و درخشندگی سنگ ها گرانیتی آشپزخانه را پیدا می کنید، می دانید که مهم ترین چیزی که در این راه باید در نظر بگیرید، سیلانت ها هستند. آن ها از سنگ ها در برابر لکه و خراشیدگی محافظت می کنند، اما آن ها می توانند در اثر تمیز کردن نادرست از بین بروند و از سنگ های گرانیت آشپزخانه ی شما پاک شوند و همچنین آن ها را آسیب پذیر کنند.

چک کردن سیلانت ها می تواند اولین قدم در چگونگی پاک کردن گرانیت آشپزخانه باشد.

شما می دانید که گرانیت وقتی که بر سطح آن آب پاشیده شود به خوبی آب بندی می شود. به همین منظور هریت جونزسرپرست تمیزکاری و نگهداری شرکت تمیز کننده های لندن (Go Cleaners London) می گوید: آب بندی کردن سنگ های متخلخل یک بار در سال یا یک بار در هر دو سال راه خوبی برای حفظ رنگ و شکل آن است.

هنگامی که شما اطمینان پیدا کردید که گرانیت آب بندی شده است، لازم است محصولات پاک کننده ای را پیدا کنید تا آن ها را به خوبی درخشان کنند. یک جست و جوی آنلاین برای "چگونه گرانیت آشپزخانه را تمیز کنم؟" یا "چگونه گرانیت مشکی آشپزخانه را تمیز کنم؟" پر فروش ترین محصولات شیمیایی مخصوصی که برای تمیز کردن سنگ های مشخص طراحی شده اند را به شما نشان خواهد داد. با این وجود، ممکن است شما همیشه تمام چیز هایی را که لازم دارید در دسترس داشته باشید.

لیلی کامرون، یک متخصص تمیز کاری در خدمات شگفت انگیز (Fantastic Services) می گوید: مهم نیست که رنگ و موقعیت سنگ گرانیت شما چه چیزی باشد.

تمام چیزی که شما برای تمیز کردن گرانیت لازم دارید آب گرم، مایع ملایم پاک کننده ی ظروف، یک پارچه ی میکروفیبر تمیز و پارچه ی ظرف شویی است.

بسیاری از خوانندگان این موضوع، با شنیدن این سخنان امکان دارد تعجب کنند. مگر الکل برای پاک کردن گرانیت آشپزخانه خوب نیست؟ پس چرا نامی از آن برده نشده است؟ جواب شما بله است. حرف شما درست است! اما نکته این جا است که استفاده از آن برای پاک کردن سطوح گرانیتی آشپرخانه بسیار سخت است و کار با آن به نسبت سخت تر است.

لیلی کامرون، در این مورد نیز می گوید: یک بطری اسپری کننده که بخشی از آن با الکل ایزوپروپیل و بخش دیگر آن با آب پر شده است، یک ابزار امن برای پاک کردن آشپزخانه است.

این در صورتی است که شما نیاز داشته باشید تمام سنگ های گرانیتی آشپزخانه ی خود را ضد عفونی کرده اید.

مراحل تمیز کردن سنگ گرانیت آشپز خانه

اکنون که شما همه ی چیز هایی را که لازم دارید مهیا کرده اید، وقت کار فرا رسیده است. در این جا روش شش مرحله ای کامرون برای چگونگی تمیز کردن سنگ گرانیت کانتر آشپزخانه را مشاهده خواهید کرد:

  1. سینک یا سطلی را با آب گرم و مایع ظرف شویی ملایم پر کنید.
  2. پارچه ی ظرف شویی را در محلول فرو ببرید، سپس آن را بیرون بیاورید و بچلانید. پارچه باید مرطوب باشد اما نباید خیس باشد.
  3. با پارچه ی مرطوب همه ی تکه ها و خرده های غذا را از سطح سنگ آشپزخانه پاک کنید.
  4. محلول الکل را بر روی سطح سنگ گرانیت بپاشید و اگر می خواهید آن را ضد عفونی کند، بگذارید برای 3 تا 5 دقیقه بر روی آن بماند. این مرحله اختیاری است.
  5. سنگ گرانیت آشپزخانه را با پارچه ی ظرف شویی دارای مایع ظرف شویی پاک کنید.
  6. برای خشک کردن و برق انداختن سطح سنگ های گرانیتی از پارچه ی میکروفیبر استفاده نمایید.

 

این روشی بود که به وسیله ی آن می توانید سنگ گرانیت آشپزخانه را بدون خط و خش تمیز کنید.

این روش در مورد چگونگی تمیز کردن سنگ گرانیت آشپزخانه و نگهداری کردن از آن به طور کلی می تواند برای تر و تازه نگه داشتن آن ها کافی باشد. با این وجود، اگر هنوز متوجه لکه های سرسخت و لجوج می شوید که پاک نشده اند، برای پاک کردن آن ها لازم است اقدام های دیگری را انجام دهید. در ادامه با چگونگی پاک کردن لکه ها بر روی گرانیت آشپزخانه، مطابق با نظر مگ رابرت، رئیس شرکت تمیزکاری خانگی مالی مید، آشنا خواهید شد.

چگونه سنگ گرانیت آشپزخانه که با روغن چرب شده است را پاک کنم؟

  1. برای تهیه ی یک خمیر یا محلول سه قسمت جوش شیرین را با یک قسمت آب مخلوط کنید.
  2. آن را بر روی کانتر بزنید.
  3. کانتر را با یک پارچه ی نرم تمیز کنید و آن را به طور کامل شست و شو دهید.
  4. این کار را تا زمانی که لکه از بین می رود تکرار نمایید.

آب، آب میوه و سایر مایعات که بر روی سنگ گرانیتی آشپزخانه هستند و برای شما ناخوشایند هستند با این روش از بین می روند.

اگر برای شما عجیب است که چگونه می توان با مواد ارگانیک و طبیعی، لکه های سنگ های گرانیتی آشپزخانه را از بین برد، همان مراحل بالا را دنبال کنید اما به جای جوش شیرین از آب با هیدروژن پر اکسید استفاده نمایید.

نکته ی بسیار مهم: در ترکیب کردن مواد شوینده حتما دقت نمایید. بعضی از مواد شویند در زمانی که با هم ترکیب می شوند واکنش شیمیایی انجام می دهند و گاز هایی آزاد می کنند که بای سلامتی شما ضرر دارد.

جنگ جهانی دوم در خانه ی شما

شما که هیتلر نیستید!!! پس دست نگه دارید. مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید. احتمالا می دانید که جنگ جهانی دوم جنگ شیمی دان ها بود. و نام گاز کلر را به احتمال بسیار زیاد باید شنیده باشید. گازی مرگبار که جان انسان های بیشماری را گرفت. اگر دوست دارید این واقعه را در خانه ی خود تکرار کنید کافی است مواد شوینده را با هم ترکیب کنید.

برای نمونه هرگز نباید مایع سفید کننده یا وایتکس را با سرکه یا شوینده های دیگر ترکیب کرد. این کار باعث آزاد شدن گاز کلر می شود. همیشه برچسب های روی مواد شوینده را مطالعه نمایید.

چگونه گرانیت آشپزخانه را با محصولات طبیعی تمیز کنم؟

محیط آشپزخانه و مخصوصا سنگ های گرانیتی با غذاهای ما تماس نزدیک دارند، پس جای تعجب نیست که بسیاری از مردم به دنبال راهی طبیعی برای پاک کردن سنگ های گرانیت آشپزخانه هستند.

خبر خوب این است که شما نیازی به مواد شیمیایی خطرناک ندارید. موادی مانند: صابون، آب، جوش شیرین و پراکسید همه ی موادی هستند که شما برای تمیز کردن آشپزخانه لازم دارید بدون این که اجازه دهید مواد شیمیایی خطرناک وارد آشپزخانه ی شما شود.

اگر شما به دنبال راه و روشی سالم تر برای پاک کردن گرانیت آشپزخانه هستید، به سادگی تکنیکی را که در بالا ذکر شد دنبال کنید. اما چند قطره از روغن های ضروری را به محلول خود اضافه نمایید.

روغن پرتقال یا اسطوخودوس محیط آشپزخانه ی شما را پر از بوهای معطر طبیعی می کند.

چگونه روزانه گرانیت آشپزخانه را تمیز کنم؟

چه کسی دوست ندارد آشپزخانه اش در هر زمانی بدون عیب به نظر برسد؟ در حالی که نیازی نیست تا همه ی بعد از ظهر ها تمیزکاری شدیدی برای سنگ های گرانیت آشپزخانه انجام دهید، نگهداری مرتب می تواند برای مدت زیادی و در سالیان متمادی آن ها را در مقابل لکه ها محافظت کند.

جونز می گوید: اگر در آشپزخانه ی خود کارهای زیادی را انجام می دهید، به صورت روزانه مواظب سنگ های گرانیت باشید.

هر کاری که برای تمیز کردن انجام می دهید، فقط اجازه ندهید خرده های مواد غذایی باقی بمانند. هر زمانی که مایعی را در جایی دیدید، برای پاک کردن آن از یک پارچه ی ظرف شویی آغشته به آب و صابون استفاده کنید. سپس با یک پارچه ی میکروفیبر سطح گرانیت را خشک کنید.

اگر تصمیم دارید از مواد شوینده ی شیمیایی استفاده کنید از آن ها به صورت جداگانه استفاده کنید و اجازه ندهید با هم ترکیب شوند. به صورت روزانه استفاده از آب و صابون برای تمیز کردن سطح گرانیت می تواند کافی باشد و سطح آن را تمیز نگه دارد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گرانیت بهتر است استفاده از مواد شوینده ی شیمیایی را به هر دو هفته یک بار کاهش دهید. اگر جنس گرانیت از مواد بادوام و محکم باشد، استفاده از مواد شوینده ی کم به عنوان بخشی از شست و شوی روزانه می تواند از لکه زدایی سنگ گرانیت پشتیبانی کند و آن را درخشان کند.

چگونگی تمیز کردن سنگ گرانیت حمام

تمیز کردن گرانیت حمام دارای چالش های خاص خود است. از لکه های خمیر دندان و باقی مانده ی صابون تا جرم های میکروسکوپی که شما می خواهید آن ها را پاک کنید. در مورد تمیز کردن گرانیت حمام هوشیار باشید. هر روز آن را با پارچه ی ظرف شویی حاوی آب صابون تمیز کنید و همین که لکه ها ظاهر شدند آن ها را پاک کنید. چیزی که در مورد چگونگی تمیز کردن گرانیت حمام با آشپزخانه متفاوت و در تضاد است، اهمیت مواد ضدعفونی کننده است. شما باید حداقل هر هفته یک بار حمام را ضد عفونی کنید. شاید تعجب کنید! آیا سرکه گرانیت حمام را خراب نمی کند؟ نباید دقیقا از مواد مایع اسیدی استفاده کرد. به جای آن از محلول الکل و آب استفاده کنید تا جرم ها را از بین ببرد و سرکه را برای تهیه ی سالاد نگه دارید.

آیا استفاده از ویندکس برای تمیز کردن گرانیت مشکلی ندارد؟

سنگ های گرانیتی براستی برای هر صاحب خانه ای نوعی سرمایه گذاری است. پس طبیعی است سؤالات متعددی در مورد نحوه ی نگهداری از آن ها داشته باشند. آیا درست است گرانیت را با سرکه تمیز کرد؟ آیا ویندکس گرانیت را تمیز می کند؟ آبلیمو چطور؟

شما می خواهید کاملا در مورد محصولاتی که برای تمیز کردن گرانیت استفاده می کنید مطمئن باشید. وقتی پرسیده می شود آیا استفاده از ویندکس برای تمیز کردن گرانیت مناسب است؟ جواب کاملا اجتناب ناپذیر است.

 که به مرور زمان سطح آن را می خورد. از استفاده از محلول های ساینده و شیمیایی مانند: آمونیاک (یکی از اجزای ویندکس)، سفیدکننده، سرکه، لیمو، آهک و ابر حمام اسفنجی خودداری کنید.

جونز می گوید: پاک کننده های سخت بسیار سریع سطح گرانیت را می برند و به آن آسیب می رسانند.

مایع های ملایم و پاک کننده های غیر سمی و غیر اسیدی راه های آسانی برای پاک کردن سنگ های گرانیتی در هر جای خانه ی شما هستند. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

نکات اشتباه در آشپزی بخش اول

در

اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند

 

 

اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند

از اضافه کردن روغن زیتون به آب در حال جوش ماکارونی گرفته تا شستن مرغ پیش از طبخ آن، از جمله اشتباهات رایج مربوط به نکات آشپزی هستند که نتایج خوبی به همراه ندارند. البته مسئله محدود به این نمی شود و در طول مدت زمان بسیار زیادی که آشپزی تقریبا به صورت یک حرفه در آمده است، این گونه نکات اشتباه در آشپزی فراوان بوده و به مرور زمان در میان مردم رایج شده است. با سیارک همراه باشید تا شما را با آن دسته از اشتباهات رایج در طرز تهیه غذا آشنا کنیم.

 

 

آیا افزودن نمک به آب باعث می شود آب زودتر بجوشد

آیا افزودن نمک به آب باعث می شود آب زودتر بجوشد

بر خلاف باور اشتباه رایجی که در میان بسیاری از افراد شکل گرفته است، افزودن نمک به آب در حال جوش هیچ کمکی به افزایش سرعت رسیدن آن به نقطه جوش نمی کند و  همانند هر چیز دیگری، تنها طعم اش کمی تغییر کرده و شور می شود.

با نگاهی به نظریه های علم شیمی به سادگی می توانیم از حقیقت این موضوع کسب آگاهی کنیم: زمانی که نمک به آب افزوده می شود، نقطه جوش ترکیب آب و نمک به مراتب نسبت به آب معمولی و خالص بالاتر خواهد بود، بنا بر این، تنها اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که ترکیب آب و نمک به هنگام رسیدن به نقطه جوش دمای بالاتری نسبت به آب جوش معمولی خواهد داشت.

تنها این را به خاطر داشته باشیم که برای رسیدن به این نقطه جوش، به انرژی و زمان بیشتری نیاز خواهد بود.

 

 

آیا تفاوت دارد که از چه چاقویی برای چه کاری استفاده کنیم

کارکرد به خصوص هر چاقو

این هم باور اشتباه دیگری است که در میان افراد رایج شده است. حقیقت این است که با دانستن کارکرد به خصوص هر چاقو، آشپزی برای تان تا حدود زیادی ساده تر خواهد شد.

برای نمونه چاقوی دندانه داری که معمولا برای تکه تکه کردن نان از آن استفاده می شود، برای تکه تکه کردن میوه های نرم و سبزیجات بسیار مناسب خواهد بود (گوجه، توت فرنگی و نیز نان و سبزیجاتی چون کرفس).

در سوی دیگر از چاقوهای صاف و تیزتر می توان برای آن دسته از کارهایی بهره گرفت که به ظرافت بیشتری نیاز دارند، مثل جدا کردن هسته میوه ای به خصوص و یا پوست کندن و این گونه کارها.

در نهایت هم به چاقوی صاف و پهن مخصوص آشپزی می رسیم که پیش از هر چیز برای خرد کردن سبزیجات و این گونه کارها مناسب است (به خصوص سبزیجاتی که ریشه دارند).

 

 

آیا بولونیس حتما برای طعم دار کردن ماکارونی استفاده شود

طعم دار کردن ماکارونی

پیش از باور کردن این توصیه رایج در مورد آشپزی، بهتر است با یک سرآشپز ایتالیایی با تجربه در مورد آن صحبت کنید. پاسخی که از چنین شخصی خواهید گرفت این است که:

بولونیس، یک سس اصیل ایتالیایی نیست که از آن در ماکارونی و اسپاگتی استفاده شود و در حقیقت دستور پختی که در حال حاضر برای آن وجود دارد، دستوری است که با تغییر دادن جزئی مواد اولیه سس دیگری به نام تالیاتله (ماکارونی پهن) به وجود آمده است. ماده اصلی به کار گرفته شده در سس ذکر شده گوشت است که آن را با تالیاتله ترکیب می کنند.

 

 

آیا برگ های کرفس برای استفاده در غذا مناسب نیستند

برگ های کرفس را استفاده کنیم

توصیه دیگری که معمولا بیشتر افراد آن را می پذیرند این است که برگ های کرفس (قسمت بالایی کرفس) برای استفاده در غذا مناسب نیستند و باید جدا شوند، حال آن که حقیقت چیز دیگری است و برگ های کرفس در نوع خود به گونه ای خواص یک داروی گیاهی را دارند.

بنا بر این بهتر است که برگ های کرفس را هم نگه داشته و از آن ها به منظور های گوناگون استفاده کنید. علاوه بر این که می توان از برگ کرفس به عنوان چاشنی غذا استفاده کرد، می توان به جای سبزیجاتی چون اسفناج نیز از آن در خوراکی هایی چون سوپ و آش و نظیر این ها استفاده کرد.

 

 

آیا پر کردن تابه بر فرایند سرخ شدن محتویات آن تأثیر می گذارد

آیا پر کردن تابه بر فرایند سرخ شدن محتویات آن تأثیر می گذارد؟

زمانی که ماهیتابه را کاملا پر می کنید و تعداد زیادی مرغ یا هر چیز دیگری برای سرخ کردن قرار می دهید، اتفاقی که می افتد این است که محتویات ماهیتابه به جای آن که کاملا سرخ شوند، شروع به بخار کردن می کنند و آن طور که باید و شاید قهوه ای رنگ نمی شوند.

بنا بر این، با پر کردن ماهیتابه ممکن است در مدت زمان به مراتب کوتاه تری مواد لازم خود را برای غذای تان سرخ کنید، اما نتیجه به هیچ عنوان خوراکی با کیفیت نخواهد بود. پس بهتر است که به جای پر کردن ماهیتابه، در چند نوبت مواد اولیه خود را سرخ کنید.

 

 

آیا استفاده از تخم مرغ و لبنیات سرد از نکات کلیدی در تهیه غذایی با کیفیت است

استفاده از تخم مرغ

البته خوراکی هایی چون تخم مرغ و نیز محصولات لبنی زمانی که تازه از یخچال در آورده می شوند، به نظر تازه تر می رسند، اما نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که استفاده از این گونه خوراکی ها در حالی که سرد هستند، پخت شان را با مشکل غلیظ شدن بیش از اندازه مواجه می کند.

در سوی دیگر اما اگر تخم مرغ یا محصولات لبنی را برای مدت زمانی سی الی شصت دقیقه در معرض دمای معمول اتاق قرار دهیم، هوای بیشتری به داخل شان راه پیدا کرده و پخت و پز با آن ها بسیار ساده تر می شود.

 

 

آیا گرم کردن دوباره برنج برای سلامتی مضر است

آیاگرم کردن دوباره برنج برای سلامتی مضر است؟

در طول سالیان اخیر عده زیادی این توصیه را پذیرفته اند که گرم کردن دوباره برنج سبب شکل گیری موادی سمی در آن می شود، اما حقیقت این است که این اتفاق تنها زمانی می افتد که فرایند دوباره گرم کردن برنج اشتباه انجام گرفته شده باشد.

به طور کلی اگر بخواهیم در این باره اطلاعات دقیق تری به دست دهیم، باید عنوان کرد که پس از پخته شدن برنج سفید، باید کاملا و به سرعت آن را خنک کرد، سپس از درپوش مناسب استفاده کرده و آن را در یخچال یا فریزر قرار داد و در نهایت زمانی که قصد دارید دوباره آن را گرم کرده و از آن استفاده کنید، باید کاملا آن را گرم کنید، تا حدی که بخار از آن بلند شود.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که نگه داشتن در یخچال و فریزر بیش از یک روز توصیه نمی شود. اگر از آن چه گفته شد پیروی کنید، برنج شما هیچ گونه ضرری برای سلامتی تان نخواهد داشت. این را هم به یاد داشته باشید که به هیچ وجه نباید بیش از یک بار برنج را گرم کرد.

 

 

آیا آب پز کردن تخم مرغ بدون پوست در هر ماهیتابه و ظرفی امکان پذیر است

آب پز کردن تخم مرغ

اگر بخواهید تخم مرغ بدون پوست شما، در حالت ایده آل آب پز شود، به یک ماهیتابه یا قابلمه ای نیاز خواهید داشت که عمیق تر از حالت معمول باشد. دیگر این پیش از شکستن تخم مرغ در آب، باید آب موجود در ظرف خود را به نقطه جوش رسانده باشید.

در نهایت این را هم به خاطر داشته باشید که بهتر است از تخم مرغ تازه برای این کار استفاده کنید. در این خصوص با سر آشپزی با تجربه به نام تام کریج گفتگویی انجام دادیم و نکات ی او می تواند برای تان جالب توجه باشد: تام کریج عنوان کرد که بهتر است کمی سرکه به آب در حال جوش اضافه کنید و نیز پیش از شکستن تخم مرغ ها در آب، بهتر است کمی آب جوش را هم بزنیم.

در نهایت هم پس از آن که تخم مرغ ها را در آب جوش شکستید، باید ظرف را از روی گاز برداشته و برای مدت پنج دقیقه اجازه دهید تخم مرغ در آب بپزد.

 

 

آیا زمانی که در حال سرخ کردن گوشت هستید باید مرتبا آن را برگردانید

سرخ کردن گوشت

یکی دیگر از اشتباهات رایجی که در میان افراد به هنگام آشپزی مشاهده می شود، این است که فرد زمانی که در حال سرخ کردن گوشت است، مرتبا وسوسه می شود که آن را در ظرف برگرداند. نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که زیاده روی در این کار باعث می شود زمانی گوشت برگردانده شود که تنها سطح بیرونی آن سرخ شده است و با این کار اجازه نمی دهید که گوشت به خوبی قهوه ای رنگ شده و پوست بیرونی آن ترد شود.

این مسئله تنها به ظاهر گوشت مربوط نمی شود و اگر اجازه سرخ شدن کامل را به آن ندهید، طعم و کیفیت گوشت نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. پس این را به خاطر داشته باشید که در طول کل مدت زمانی که برای سرخ کردن گوشت صرف می شود، تنها یکی دو بار برگرداندن آن اکتفا می کند و زیاده روی در این کار سبب کاهش کیفیت و از دست رفتن طعم خوب گوشت می شود.

 

 

آیا چگونگی ریز کردن سیر تفاوتی در طعم آن ایجاد می کند

نحوه خرد کردن سیر

اگر در دستور پخت غذایی به خصوص از سیر استفاده شده و قصد تهیه آن را دارید، حتما به طور کامل دستور پخت را مورد مطالعه قرار دهید و ببینید که سیر در آن چگونه مورد استفاده قرار گرفته است:

به این معنا که اگر در دستور پخت عنوان شده است که سیر را له کنید، همین کار را بکنید و اگر عنوان شده که باید خرد شود نیز همینطور. در حقیقت چگونگی قرار دادن سیر در میان سایر مواد لازم برای پخت غذایی به خصوص، بسته به این که چگونه خرد شده باشد (یا له شده باشد) طعمی متفاوت بر غذا خواهد داشت.

به طور کلی می توان گفت که سیر له شده، در مقایسه با خرد شده آن از طعم تندتری برخوردار است. اگر هم قصد ندارید که طعم سیر چندان در غذا ملموس باشد، می توانید به کندن پوست آن اکتفا کرده و پوست را درسته در میان سایر مواد لازم قرار دهید.

 

 

آیا باید زنجبیل را پوست کنیم

آیا زنجبیل را پوست کنیم

این هم توصیه اشتباه دیگری است که در میان افراد رایج شده است. حقیقت این است که به گونه ای خراش دادن و جدا کردن لایه ای بسیار نازک از پوست زنجبیل اکتفا می کند.

تنها کافی است از قسمت پشتی یک قاشق استفاده کرده و به وسیله آن سطح بیرونی زنجبیل را خراش دهید. این گونه دیگر به مانند زمانی که پوست زنجبیل را می گیرید، قسمت زیادی از ترکیبات مورد استفاده آن را هدر نمی دهید.

 

 

آیا پیش از شروع پختن مرغ باید آن را کاملا بشوریم

 نحوه شستن مرغ

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که شستن مرغ خام پیش از شروع فرایند طبخ آن نه تنها میکروب و سایر ترکیبات مضر را از بین نبرده و پاک نمی کند، که سبب منتشر شدن آن ها هم می شود.دیگر این که همان فرایند طبخ و پختن مرغ برای از بین بردن هر گونه میکروب و ترکیب مضری اکتفا می کند.

 

 

آیا پیش از قرار دادن باقیمانده غذاها در یخچال یا فریزر باید آن ها را خنک کرد

قرار دادن باقی مانده غذاها در یخچال

با استناد به مقاله ای که در این خصوص در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، این توصیه که حتما باید پیش از قرار دادن باقی مانده غذاها در یخچال و فریزر، آن ها را خنک کرد، و این که خنک شدن سریع مواد خوراکی سبب خراب شدن آن ها می شود، به هیچ عنوان صحت ندارد و هیچ آزمایش علمی ای این مسئله را ثابت نمی کند. مراکز تحقیقاتی حرفه ای در حال حاضر توصیه می کنند که به محض پایان یافتن خوردن غذا، آن چه از آن باقی می ماند را در یخچال یا فریزر قرار دهید.

این توصیه به این خاطر بوده است که قرار دادن مواد خوراکی در معرض دمای چهل تا صد و چهل درجه فارنهایت (معادل با چهار الی شصت درجه سانتی گراد) سبب می شود تا هر سی دقیقه یک بار، تعداد بیشتری باکتری در غذا امکان رشد و تکثیر پیدا کنند. بنا بر این بهتر است به محض پایان یافتن غذا آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید و قسمت های زیاد غذا را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید.

 

 

آیا پختن قارچ کار بسیار ساده ای است

طبخ قارچ

البته طبخ صحیح و درست قارچ بسیار پیچیده تر از آنی است که بسیاری از مردم فکر می کنند. زمانی که ماهیتابه خود را لبریز از قارچ کرده و در آن از مقدار کافی روغن استفاده نکنید، اتفاقی که می افتد این است که قارچ ها شروع به بخار کردن می کنند و کوچک و کوچک تر شده، ظاهر اصلی خود را از دست می دهند.

بنا بر این بهتر است که در این باره هم به توصیه آشپز اسطوره ای آمریکا، جولیا چایلد پایبند باشیم: جولیا چایلد درباره چگونگی طبخ قارچ این راهکار را ارائه می دهد:

پیش از هر چیز باید کره را به همراه مقداری روغن زیتون در ماهیتابه قرار دهیم و صبر کنیم تا روغن مان کاملا داغ داغ شود، پس از آن نوبت به اضافه کردن قارچ می رسد؛ قارچ ها را باید به چند دسته تقسیم کرد و نباید ماهیتابه را لبریز از قارچ کرد؛ همان یک لایه قارچی هم که در ماهیتابه ریخته می شود باید گاه به گاه هم زده و برگردانده شود. این گونه قارچ ها به مرور زمان قهوه ای رنگ شده و طعمی ایده آل خواهند یافت.
ادامه مقاله :بخش دوم مقاله نکات اشتباه در آشپزی

نظرات

در ادامه بخوانید...

نکات اشتباه در آشپزی بخش دوم

در

همان طور که دربخش اول مقاله از اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند

گفته شد و نکته ای که باید در خاطر داشته باشیم این است که برخی از این نکات آشپزی عملا کمکی به طعم غذا نمی کنند و نتیجه رضایت بخش نیست، این در حالی است که در سوی دیگر برخی از این نکات اشتباه در آشپزی حتی می توانند خطرناک بوده و به واسطه استفاده از آن ها در طرز تهیه غذا و مواد خوراکی برای سلامتی فرد مضر باشند، به همین خاطر است که این مسئله شایان توجه بیشتری است.

 

آیا بهترین راه برای استفاده از سبزیجات یخ زده قرار دادن آن ها در مایکروفر است

سبزیجات یخ زده

مشخصا برای استفاده از سبزیجات یخ زده هیچ راه ساده تر و سریع تری از قرار دادن آن در مایکروویو وجود ندارد، با این حال مسئله ای که در این باره وجود دارد این است که این کار سبب می شود سبزیجات یخ زده به طور غیر معمولی خیس شده و تازگی لازم را نداشته باشند.

اگر قصد دارید سبزیجات یخ زده تان را ترد و تازه داشته باشید، بهتر است آن ها را به وسیله بخار آب گرم کنید.

 

آیا اضافه کردن روغن به آب در حال جوش باعث می شود رشته های ماکارونی به یکدیگر نچسبند

ماکارونی

اشتباه دیگری که در میان مردم رایج شده است و بسیاری در زمان آشپزی استفاده می کنند، اضافه کردن روغن به آب در حال جوش ماکارونی برای جلوگیری از چسبیدن رشته های آن به یکدیگر است، با این حال، برای این که رشته های ماکارونی به یکدیگر نچسبند به روغن نیازی نیست و نه تنها فایده ای ندارد، بلکه سبب می شود سسی که برای ماکارونی خود آماده کرده اید، آن گونه که باید و شاید با رشته های ماکارونی ترکیب نشودو اگر روغن اضافه شده در آب از حد مشخصی تجاوز کند، رشته های ماکارونی باریک تر از حالت معمول خود خواهند شد.

به جای این کار توصیه می شود به هنگام پخت ماکارونی از یک قابلمه نسبتا بزرگ با آب زیاد استفاده کرده و هنگامی که آب جوش آمد مقدار اندکی نمک به آن بیفزایید.

 

آیا وجود ظروف نچسب در هر آشپزخانه ای ضروری است

ظروف و ماهی تابه های نچسب

بر خلاف این باور رایج اشتباه، ماهی تابه ها و ظروف نچسب همیشه برای طبخ خوراکی به خصوص ایده آل نیستند. نکته ای که درباره این گونه ظروف وجود دارد این است که در مقایسه با ظروف رویی و آهنی، به مراتب به زمان بیشتری برای گرم شدن نیاز پیدا می کنند

و همین مسئله سبب می شود تا خوراکی های موجود در آن برای این که خوب سرخ شده و رنگی متمایل به قهوه ای پیدا کنند، به مدت زمان بیشتری نیاز خواهند داشت و در نهایت ممکن است بیش از اندازه پخته یا سرخ شوند. بنا بر این نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که:

ظروف نچسب تنها برای طبخ آن دسته از خوراکی هایی مناسب هستند که در مقایسه با سایر مواد و خوراکی ها ظریف ترند، خوراکی هایی چون ورقه های نازک ماهی یا تخم مرغ و ... . در سوی دیگر اما اگر قصد دارید غذایی چون استیک یا سیب زمینی سرخ کرده تهیه کنید، بهتر است از همان ظروف رویی و آهنی بهره بگیرید.

 

آیا برای پختن سیب زمینی در فر باید داخل فویل بگذاریم

سیب زمینی

زمانی که سیب زمینی را به شیوه مردم روستایی و در چیزی شبیه به آتش درست شده از چوب می پزیم (در حالی که دور آن فویل قرار داده ایم)، خوراک حاصل شده حال و هوای به خصوص خواهد داشت، با این حال اگر همین کار را در فر آشپزخانه انجام دهید، اتفاقی که می افتد این است که دیگر پوست سیب زمینی آن طور که باید و شاید ترد نخواهد بود. بنا بر این نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که استفاده از فویل تنها در صورتی توصیه می شود که قرار است سیب زمینی در تماس مستقیم با آتش قرار گیرد، برای نمونه زمانی که سیب زمینی را روی باربیکیو قرار می دهیم.

اگر قصد دارید برای طبخ سیب زمینی از فر استفاده کنید، توصیه ای که می شود این است که سیب زمینی ها را به خوبی شسته، سپس خشک کنید و قسمت های کوچکی از پوست آن را جدا کنید (نیازی به جدا کردن کامل پوست نیست)، سپس کمی روغن یا کره آب شده به همراه نمک بر روی سیب زمینی بریزید و در نهایت هم آن را بر روی یک ورقه فویل در فر قرار دهید، و البته اگر به جای همین ورقه فویل هم از سینی مخصوص خود فر استفاده کنید، نتیجه به مراتب بهتر خواهد شد، چرا که در این صورت هوا امکان گردش میان سیب زمینی ها را خواهد داشت و پوست شان به مراتب ترد تر و بهتر خواهد شد.

 

آیا خمیر پنکیک را باید زیاد هم بزنیم

خمیر پنکیک

زمانی که در حال آماده کردن خمیر پنکیک هستید، این نکته را به خاطر داشته باشید که حباب های شکل گرفته در خمیر (که با هم زدن بیش از حد از بین می روند) در حقیقت برای طبخ بهتر آن کارآمد خواهند بود.

زمانی که خمیر پنکیک را بیش از اندازه هم می زنید، اتفاقی که می افتد این است که چسبندگی خمیر تا حدودی از بین رفته و هوایی که باید در آن وجود داشته باشد (که به شکل حباب در خمیر بروز می کند) گرفته می شود، نتیجه این که پنکیک شما در نهایت و زمانی که سرخ می شود، کمی خشک تر از آن چه باید می شود.

بنا بر این نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که مواد اولیه لازم برای تهیه پنکیک خود را به گونه ای با هم ترکیب کنید که تکه های خمیر گلوله شده در هیچ کجای خمیر شما قرار نداشته باشد و از بابت حباب های شکل گرفته در خمیر هم نگرانی ای نداشته باشید.

 

آیا سیر و پیاز را با هم سرخ کنیم

سرخ کردن سیر و پیاز

اشتباه رایج دیگری که در میان بسیاری از افراد مشاهده شده است، اضافه کردن همزمان سیر و پیاز برای سرخ کردن است. مسئله ای که در این خصوص وجود دارد این است که:

سیر به مراتب به زمان کمتری برای پخته شدن نیاز دارد و هر چه ورقه های بریده شده از آن نازک تر باشند، این زمان کمتر خواهد شد، بنا بر این اگر دوست ندارید در غذای تان طعم بد و تلخ سیر سوخته شده احساس شود، بهتر است آن را آخر سر به سایر ترکیبات اضافه کنید، مگر این که غذایی که در حال طبخ آن هستید حاوی سس یا مایعی باشد که از سوخته شدن سیر جلوگیری کند.

 

آیا آب ماکارونی آبکش شده را دور بریزیم

از قضا آب جوشی که ماکارونی در آن طبخ شده است، می تواند بسیار کارآمد باشد. پس از آن که ماکارونی خود را آب کش کردید، چند فنجان کوچک از آب آن را نگه دارید و به هنگام آماده کردن سس خود، این مایع را به آن اضافه کنید.

این کار باعث می شود تا سس ماکارونی حالتی خامه ای مانند و خوشمزه تر پیدا کند و علاوه بر این، مخلوط شدن آن با ماکارونی ساده تر می شود.

 

آیا برای پخت سیب زمینی آن ها را مستقیما در آب جوش بگذاریم

پخت سیب زمینی

البته ممکن است به نظرتان این کار به زمان به مراتب کمتری نیاز داشته باشد، با این حال، با قرار دادن سیب زمینی پوست گرفته شده در آب در حال جوش، اتفاقی که می افتد این است که قسمت بیرونی سیب زمینی به مراتب سریع تر از قسمت داخلی آن پخته می شود.

بنا بر این اگر قصد دارید سیب زمینی به طور کامل و یکدست پخته شود، بهتر آن است که زمان کافی برای این کار کنار بگذارید و سیب زمینی را با پوست و به همراه مقداری نمک در آب سرد قرار دهید و سپس ظرف حاوی سیب زمینی را بر روی شعله متوسط گاز قرار داده و اجازه دهید به خوبی پخته شوند.

 

آیا قبل از شروع پخت ظروف و فر را گرم کنیم

اشتباه بچگانه ای که بسیاری از افراد مرتکب می شوند این است که پیش از ریختن خوراکی های خود در ماهی تابه و ... اجازه نمی دهند ظرف یاد شده کمی گرم شود.

در حقیقت تنها در صورت گرم کردن ظروف، پیش از ریختن خوراکی ها در آن است که به مدت زمان ذکر شده در دستور پخت نیاز خواهید داشت و نیز تنها در این صورت است که مواد شما یکدست و کامل پخته خواهند شد.

به یاد داشته باشید که به هنگام استفاده از یک ماهی تابه برای طبخ خوراکی به خصوص، حتما باید روغن را در آن ریخته و برای مدتی اجازه دهید داغ شود؛ این مسئله در مورد فر هم صدق می کند و اگر پیش از قرار دادن خوراکی به خصوص در آن به اندازه کافی گرم نشده باشد، به سادگی سبب از بین رفتن آن خوراک خواهد شد.

 

آیا پیش از شروع پخت گوشت لازم است مدتی در دمای اتاق قرار دهیم

طبخ گوشت

این هم توصیه اشتباه دیگری است؛ تا زمانی که گوشت برای مدتی در دمای معمول اتاق قرار نگرفته باشد، به حالت ایده آل خود نخواهد رسید. اتفاقی که در این  هنگام می افتد این است که فیبر موجود در ماهیچه های گوشت امکان آزاد شدن پیدا می کنند و گوشت در مدت زمان نسبتا کوتاهی  به حالت ایده آل خود می رسد.

تنها کافی است که تکه های گوشت لازم برای استیک و نیز تکه های مرغ را برای مدت زمانی پنج الی ده دقیقه ای، در حالی که یک ورقه فویل بر روی آن ها قرار داده اید (نیازی نیست کاملا در فویل پیچیده شوند) در دمای اتاق قرار دهید (برای تکه های نازک تر به زمان کمتری نیاز خواهد بود) تا غذای نهایی شما طعم و مزه بهتری داشته باشد.

 

آیا می توانیم سیب زمینی را با پوست بپزیم

سیب زمینی

بر خلاف این باور اشتباه رایج در میان بسیاری از افراد، پوست سیب زمینی یکی از منابع مغذی به شمار رفته و حاوی مقداری فیبر نیز است. تنها کاری که لازم است بکنید این است که :

پوست سیب زمینی را به خوبی شستشو داده و سپس آن را کاملا خشک کنید، در این صورت دیگر استفاده از سیب زمینی به همراه پوست برای تهیه خوراکی خوشمزه هیچ ایرادی نخواهد داشت.

علاوه بر این، جدا نکردن پوست سیب زمینی ظاهر و کیفیت بهتر و زیباتری به سیب زمینی می دهد؛ بنا بر این می توان گفت که نه تنها جدا نکردن پوست سیب زمینی اشتباه نیست، بلکه بهتر هم هست.

 

آیا برای تهیه خاگینه باید از شیر استفاده کنیم

خاگینه

برای تهیه خاگینه تخم مرغ تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که کره (یا روغن) را برای مدتی در ماهی تابه روی حرارت گاز قرار داده و اجازه دهید خوب داغ شود و سپس تخم مرغ ها را اضافه کرده و پیش از آن که سرخ شوند خوب آن ها را هم بزنید.

اضافه کردن مایعاتی چون شیر یا آب، و نیز اضافه کردن خامه به خاگینه تخم مرغ تنها باعث می شود خاگینه شما آن گونه که باید و شاید سفت و خوشمزه نشود.

 

آیا نان بیات شده را دور بریزیم

نان بیات شده

نه تنها با استفاده از راهکاری که عنوان خواهد شد می توان دوباره از نان بیات شده استفاده کرد (کافی است نان بیات شده را در آب سرد فرو ببرید تا قسمت خشک شده آن رطوبت ببینند.

سپس فر را برای مدتی روشن کرده تا حرارت کافی را داشته باشد و بعد از آن برای مدتی کوتاه نان را در فر قرار دهید)، بلکه از این نان می توان در بسیاری از دستور پخت های خوراکی های گوناگون و متنوع استفاده کرد.

 

آیا بعد از خارج کردن گوشت از فریزر باید آن را بپزیم

نکات اشتباه در آشپپزی

پیش از این هم اشاره مختصری به این توصیه اشتباه رایج در میان بسیاری از افراد شد: اگر می خواهید گوشت شما یک دست و کامل پخته شده و سطح بیرونی آن قهوه ای رنگ و ترد شود، بهتر است پیش از شروع طبخ آن برای مدتی اجازه دهید در دمای معمول اتاق قرار بگیرد.

اگر از تکه های گوشت بزرگ برای تهیه استیک می خواهید استفاده کنید، بهتر است حداقل یک ساعت آن را در دمای معمول اتاق قرار دهید و این زمان برای تکه های مرغ و سایر تکه های کوچک تر، تا ده الی پانزده دقیقه کاهش پیدا می کند.

 

آیا گوجه فرنگی را در فریزر نگهداری کنیم

نگهداری گوجه فرنگی

گوجه فرنگی از جمله خوراکی هایی است که نیازی به نگه داری از آن ها در فریزر نیست، چرا که هم کیفیت و هم طعم آن به هنگام قرار گرفتن در معرض هوای سرد تحت تأثیر قرار می گیرد.

بنا بر این بهتر است گوجه فرنگی را حتی در یخچال هم قرار ندهید و آن را در سبدی در آشپزخانه، به دور از نور خورشید نگه دارید و بین سه تا پنج روز زمان دارید تا از آن ها استفاده کنید.

اگر گوجه فرنگی های تان کمی سبز مانند هستند و به اندازه کافی رسیده نیستند، می توانید آن ها را به همراه یک عدد سیب درختی در کیسه کاغذی قرار دهید. سیب درختی گازی به نام اتیلن متصاعد می کند که باعث رسیده شدن میوه ها می شود.

 

آیا ادویه را در هر زمانی می توانیم به غذا اضافه کنیم

زمان اضافه کردن ادویه کاری

بیشتر ادویه هایی که در حال حاضر در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرند، بهتر است در ابتدای طبخ غذا و روی حرارت نسبتا کم در میان سایر مواد تفت داده شوند تا طعم و چاشنی دلپذیر خود را به سایر مواد بدهند.

این در حالی است که ادویه های کاری بهتر است در انتهای زمان آشپزی به سایر مواد افزوده شوند تا بتوان از حداکثر طعم و چاشنی آن ها در غذا استفاده کرد.

 

آیا خاگینه باید بر روی شعله زیاد تهیه شود

 خاگینه نرم شود

شیوه های متعددی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان خاگینه تخم مرغ تهیه کرد، با این حال، مسئله ای که کاملا مشخص است، این است که سرخ کردن خاگینه تخم مرغ بر روی شعله کم گاز، نسبت به سرخ کردن آن بر روی شعله زیاد بهتر است و در نهایت خاگینه بهتری به دست خواهد داد.

برای این که خاگینه ای نرم و خامه مانند داشته باشید، بهتر است تخم مرغ ها را بیش از حد هم نزنید و به جای آن اجازه دهید قسمت های مختلف کاملا سرخ شده و سپس آن ها را برگردانید.

در نهایت هم گاز را خاموش کرده و اجازه دهید حرارت خود ماهی تابه قسمت نهایی آماده سازی خاگینه را انجام دهد.

 

آیا فقط یک روش برای کندن پوست کیوی وجود دارد

پوست کندن کیوی

کندن و جدا کردن پوست کیوی یکی از کارهای نسبتا ظریف و دشوار است و معمولا افراد به هنگام کندن پوست آن، قسمت نسبتا زیادی از خود میوه را هدر می دهند.

راهکاری که برای این کار توصیه می شود این است که کیوی را به اشکال سکه مانند تکه تکه کرده و سپس با انگشت خود اقدام به جدا کردن پوست این ورقه های دایره ای شکل کنید؛ در این صورت پوست کیوی به راحتی جدا شده و دیگر میوه هدر نمی رود.

نظرات

در ادامه بخوانید...