چرا ادویه را نمی توان در یخچال ، نزدیک اجاق گاز یا روی میز نگهداری کرد؟

جعبه های متنوع با ادویه ، کیسه های باز با ادویه ، بسته های جدیدی که با ادویه های قدیمی مخلوط شده است ... اگر در آشپزخانه خود کمد دارید ، همه اینها را به طور دوره ای از آن بیرون بریزید ، وقت آن است که ادویه ها را در جای مناسب قرار دهید. 

آیا می توان نمک و فلفل را روی میز گذاشت؟ چگونه طعم و رایحه ادویه های معطر را حفظ کنیم؟ ما اشتباهات رایج را در ذخیره ادویه جمع آوری کرده ایم و به شما می گوییم که چگونه از آنها محافظت کنید.

 

ادویه

 

نگهداری ادویه جات کاملا بی دردسر هستند و معمولاً برای مدت طولانی ذخیره می شوند. با این حال ، سه عامل وجود دارد که می تواند عطر و طعم حتی بهترین  ادویه ها را از بین ببرد: رطوبت ، دما و نور. بیایید نگاهی دقیق تر به آنها بیندازیم و بفهمیم که چگونه ادویه ها را در آشپزخانه نگهداری کنیم تا خراب نشوند.

 

نور خورشید یا نور مصنوعی مهم نیست ، هر گونه نوری برای ادویه جات مناسب نیست. چاشنی ها رنگ و بوی خود را از دست می دهند ، به این معنی که ظروف شما از نظر طعم و ظاهر کمتر معطر می شوند. بنابراین قانون طلایی برای نگهداری ادویه جات عبارت است از: هرچه نور کم باشد ، بهتر است.

 ادویه ها در مرطوب به هم پیوسته می چسبند ، طعم خود را از دست می دهند و از همه مهمتر ، می توانند محل تولید کپک و میکروارگانیسم های مضر باشند. هرچه ریزتر خرد شود ، رطوبت سریعتر به ادویه ها می رسد. بنابراین آنها را از آب دور نگه دارید و بسته بندی های مهر و موم شده را ترجیح دهید. 

 

ادویه


درجه حرارت.

تغییرات دما بدترین تأثیر را در کیفیت ادویه ها دارند. به همین دلیل توصیه می شود آنها را از اجاق گاز دور نگه دارید. تقریباً تمام ادویه ها در دمای اتاق عالی عمل می کنند. در یخچال ، بیشتر ادویه ها به دلیل رطوبت و سرما به سرعت عطر و طعم خود را از دست می دهند. منطقی است که فقط سبزیجات و ریشه های تازه در آنجا نگهداری شوند ، اما بیشتر از 5 روز نباشد. برای نگهداری طولانی مدت ، معمولاً سبزیجات منجمد می شوند.

 

توصیه می شود زعفران گران  را از ادویه های آسیاب شده جدا نگهداری کنید. باید آن را در یک مکان تاریک و خنک نگهداری کنید ، دقیقاً در یک ظرف ضد هوا (ترجیحاً شیشه ای). ماندگاری زعفران تقریباً شش ماه است. با این حال ، بعد از این زمان ، خراب نمی شود ، اما شروع به از دست دادن عطر و طعم می کند. فلفل قرمز نیز در سرما احساس خوبی دارد ، اما دوباره به شرط مرطوب نشدن. با وجود ماندگاری زیاد بیشتر چاشنی ها ، باید از رایج ترین خطاهای نگهداری جلوگیری کنید.

 

ادویه

هفت اشتباه رایج در نگهداری ادویه

1. ادویه ها را در کیسه های باز بگذارید

ما اغلب ادویه ها را به این ترتیب ذخیره می کنیم: کیسه های باز را در یک جعبه یا کشوی مخصوص قرار می دهیم. در بهترین حالت ، لبه باز کیسه را چند بار تا می کنید. متخصصان توصیه می کنند ادویه ها را در ظروف مهر و موم شده جداگانه بریزید تا با گذشت زمان رایحه آنها از بین نرود.

2. ادویه ها را نزدیک اجاق گاز یا روی میز قرار ندهید

کسانی که آشپزی می کنند اغلب ترجیح می دهند شیشه های ادویه جات نزدیک آنها باشد. بنابراین ، آنها را اغلب روی میز ناهار خوری می گذارند یا کنار اجاق گاز می گذارند. در اینجا ، دو اصل ذخیره سازی همزمان نقض می شود - دما و نور.

 

ادویه
3. از مجموعه های تزئینی برای نگهداری ادویه استفاده نکنید

ظروف شیشه ای زیبا ، "چرخ و فلک" روی میز و سایر مجموعه های تزئینی برای نگهداری ادویه جات گزینه ای زیبا اما غیر عملی است. یادتان هست که ادویه تاریکی را دوست دارد؟ و نگهداری طولانی مدت در یک ظرف شفاف در معرض نور می تواند باعث از بین رفتن رنگ ، عطر و طعم چاشنی های مورد علاقه شما شود. این مجموعه ها بهتر است منحصراً برای اهداف تزئینی استفاده شوند.


4. ادویه جات را در ظرف های سوراخ دار نگهداری نکنید

شیشه های دارای سوراخ مناسب استفاده هستند ، اما برای نگهداری طولانی مدت ادویه جات مناسب نیستند.  ادویه ها به سرعت عطر و طعم خود را از دست می دهند. با این حال ، اگر شکر نمک و فلفل مورد علاقه شما روی میز قرار دارد ،  آنها سریعتر از زمانی که برای خراب شدن وقت دارند به مصرف می رسند.

 

ادویه
5. ادویه را مستقیماً از ظرف ادویه به ظرف غذا اضافه نکنید

ریختن ادویه ها ، از جمله نمک ، در ظرف پخت و پز مستقیم از شیشه به چند دلیل ایمن نیست.(مثل حالت نمکپاشی و ضروف ادویه سوراخ دار یا فلفل ساب  و ....) اول ، شما می توانید به طور تصادفی بیش از آنچه نیاز دارید اضافه کنید. ثانیا ، بخار ظرف گرم با ادویه مستقیم داخل ظرف می رود ، خنک می شود و به آب تبدیل می شود.رطوبت  دشمن اصلی ادویه جات. توده های بهم چسبیده ادویه در ظرف ادویه تشکیل می شوند ، طعم و عطر خود را از دست می دهند.

6. ادویه را با دستان خود لمس نکنید

افزودن ادویه جات با "2 انگشت اشاره و شست" نیز بهترین گزینه نیست. کوچکترین ذرات سبوم از انگشتان ، قطرات رطوبت ، گرد و غبار و باکتری های مشترک - همه اینها می توانند در ظرفی با ادویه جات وارد شوند. بنابراین بهتر است از یک قاشق چای خوری خشک استفاده کنید.

 

ادویه
7. تاریخ انقضا ادویه را بررسی کنید

حدودا یک بار در سال تاریخ انقضا ادویه های خود را مرور کنید: تاریخ انقضا ، عطر ، ظاهر و کیفیت را بررسی کنید. بهتر است از شر موارد منقضی شده خلاص شوید ، زیرا آنها می توانند طعم غیر قابل پیش بینی در غذا داشته باشند. اگر تاریخ انقضا نگذشته باشد ، اما ادویه هنوز معطر نمی شود ، می توانید آن را کمی بیشتر به ظرف اضافه کنید. و در آینده سعی کنید چاشنی را به درستی ذخیره کنید.

 

چگونه یک ظرف مناسب برای ذخیره ادویه خود انتخاب کنیم

وقتی نوبت به ذخیره سازی کوتاه مدت و استفاده روزمره می رسد ، در صورت تمایل از ظروف مورد علاقه خود استفاده کنید. آنها را تقریباً پر کنید ، آنها را در یک مکان خشک و تاریک نگه دارید تا ادویه خراب نشود.

 

ادویه
اما اگر ما در مورد ادویه هایی صحبت می کنیم که سالها در کابینت آشپزخانه باقی می مانند ، اما هر از گاهی استفاده می شوند ، پس باید از ظرف صحیح برای نگهداری استفاده کنیم.

 

یک شیشه مات و مهر و موم ساخته شده از شیشه یا چینی ایده آل است. 

از ظرف شیشه ای شفاف نیز می توان با قرار دادن آنها در یک کابینت آشپزخانه بسته یا یک جعبه مخصوص استفاده کرد. شیشه باید یک درب داشته باشد که کاملا محکم باشد و در حالت ایده آل با یک گیره مخصوص در جای خود قرار گیرد.

خوب است اگر دو نوع سوراخ در درب وجود داشته باشد: کوچک - برای پاشیدن ظرف آماده و بزرگ - که به شما امکان می دهد ادویه را به آرامی درون یک قاشق بریزید.

 

از ظروف فلزی برای نگهداری ادویه جات اجتناب کنید: آنها خیلی زود گرم می شوند و حتی مجاورت کوتاه مدت با دیگ در حال جوش می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود.دمنوش های گیاهان دارویی فقط در صورت نگهداری در جای خشک و برای مدت کوتاه خوب هستند. 

 

از ظروف چوبی نیز می توان برای نگهداری چاشنی استفاده کرد. نکته اصلی این است که اطمینان حاصل کنید که آنها با یک لاک الکل بوی قوی پوشانده نشده اند.


مرتب نگه داشتن کابینت ادویه جات راحت تر خواهد بود اگر شیشه های ذخیره سازی یکسان را انتخاب کنید ، آنها را با دقت برچسب بزنید و بر اساس دفعات استفاده مرتب کنید. برای صرفه جویی در فضا ، می توانید یک سازمان دهنده آویز خریداری کرده و آن را در قسمت داخلی درب قرار دهید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • ManuelNow 853 :

    برخی از محصولات را نمی توان در یخچال نگهداری کرد بسیاری از مردم عادت دارند مواد غذایی را در یخچال نگهداری کنند به این دلیل ساده که تا زمانی که ممکن است آنها را تازه و خوش طعم نگه می دارد. با این حال، برخی از آنها بهتر است در جای دیگری ذخیره شوند. واقعیت این است که محصولات می توانند هم طعم و هم مفید بودن خود را از دست بدهند.

    1400/9/14 22:16
  • ManuelNow 853 :

    چاشنی ها با سس به سرعت خراب می شوند سس ها همراه با چاشنی های مختلفی که در فروشگاه های مواد غذایی به فروش می رسند، حاوی سرکه، مواد نگهدارنده و حتی برخی روغن های گیاهی هستند. نگهداری چنین ظروفی در یخچال اشتباه بسیاری از خانم های خانه دار است. هیچ فایده ای نخواهد داشت بهتر است سس ها را با ادویه در آشپزخانه و در یکی از کابینت ها در ظروف شیشه ای یا قوطی هایی که کاملا در بسته هستند نگهداری کنید.

    1400/9/14 22:18

بیشتر بخوانید