طرح رنگولی شمال هندوستان

Rangoli (رنگولی) یکی از قدیمی ترین اشکال هنر باستان است که در بین هندوستان بسیار محبوب می باشد. زنان با استفاده از رنگ، آرد گندم، دانه، گل، برگ، سنگ و غیره طرح ها و الگوهای مختلفی به وجود آوردند. این در بین مردم شمال هندوستان بسیار محبوب می باشد جایی که Rangoli (رنگولی) می تواند در ورودی خانه ها دیده شده و سمبل استقبال با شادی و عشق از مهمان می باشد. همچنین Rangoli (رنگولی) بالکن و معبدخانگی به عنوان puja-ghar در درون خانه ساخته می شود.(سیارک

حال اجازه دهید نگاهی به 10 طرح از طرح های  Rangoli (رنگولی)  شمال هندوستان بیندازیم. به این ترتیب قادر خواهید بود تا آنها را در خانه خود نیز نقاشی کنید:

  1. Ganesha Rangoli (رنگولی)ساده:

این طرح، طرحی بسیار متداول و دوست داشتنی در شمال هندوستان است. از گلبرگ و برگ ها با سنگ  های رنگی ساخته می شود. این طرح می تواند در مناسبت های دیوالی، ناوراتری و غیره ساخته شود. مناسب ورودی خانه، ایوان و یا هر بخشی از خانه که علاقه دارید می تواند باشد.

  1. Rangoli (رنگولی)گل ها با رنگهای مرطوب:

کشیدن این طرح Rangoli (رنگولی)بسیار آسان می باشد. زمانی طولانی دوام می آورد به خاطر اینکه با استفاده از رنگ های مرطوب یا رنگ های پوستر ساخته می شود. این طرح برای در های خارج از منزل بهتر می باشند. در صورتی که روی کف کشیده باشید باز نباید نگران قدم برداشتن کسی روی آن یا وزیدن باد باشید.

  1. Rangoli (رنگولی)طاوس و گل:

این طرح، Rangoli (رنگولی)بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشد. اهالی شمال هندوستان عاشق کشیدن طاوس روی نقشه ها، پارچه ها و حتی Rangoli (رنگولی)های خود هستند. این طرح بزرگ بوده و محدوده بزرگی را پوشش می دهد. با استفاده گل ها و رنگ های خشک کشیده می شود. طرحی بسیار تشبیهی می باشد و بایستی دوستداران Rangoli (رنگولی)آن را تجربه نمایند.

  1. Om Rangoli (رنگولی)فرخنده:

این طرح، طرحی بسیار فرخنده است که در مرکز خود « Om» دارد. از رنگ های خشک ساخته می شود. با خود پیغام «دیوالی مبارک» دارد که در قسمتی از آن نوشته شده است. در صورتی که آن را برای دیوالی نمی کشید در این صورت می توانید روی آن هر پیغامی که مدنظرتان است یا تبریک بنویسید.(سیارک

  1. Rangoli (رنگولی)آرد گندم:

مردم شمال هندوستان عبادت خود را با ساختن Rangoli (رنگولی)ساخته شده از آرد گندم انجام می دهند. بعنوان فرخنده و الهی در نظر گرفته می شود. طرح اصلی از آرد گندم ساخته می شود و در عین حال با گله ها و دیگر عناصر پوجا تزئین می گردد. این Rangoli (رنگولی)kolam از شمال هندوستان معمولا در داخل معابد ساخته می شود.

  1. Ganesha Rangoli (رنگولی)با صلیب شکسته

 

صلیب شکسته سمبلی قدرتمند در هندوستان است. این طرح Rangoli (رنگولی)بسیار فرخنده می باشد چرا که بت  Lord Ganesha را دارد و Swastika از رنگ های زیبا و روشن ساخته می شود. گرچه این طرح نیز، طرحی دشوار می باشد اما در صورتی که سخت تلاش کنید مطمئنا آن را بسیار زیبا طراحی کرده و طرح Rangoli (رنگولی)چشم نوازی خواهید کشید.

  1. گل ساخته شده از Rangoli (رنگولی)گل ها

این طرح را من با عنوان «گل ساخته شده از Rangoli (رنگولی) گل ها» نامیده ام. طرحی بسیار زیبا بوده و طراحی آن آسان است. تنها از سه رنگ برای مثال سبز، نارنجی و سفید طراحی می شود اما از رنگ های دیگر نیز می توان استفاده کرد. به نظر طرحی افسانه ای می رسد. چیزی که این طرح را زیبا می سازد، دیاس های درخشان روشن آن است.(سیارک

  1. طوطی در rangoli:

طرحی بسیار جسورانه و زنده است چرا که طوطی در آن وجود دارد. طوطی ها بعنوان سمبل شادی در نظر گرفته می شوند و لذا این طرح نیز اینچنین است. این طرح نیز می تواند با قراردادن دیاس هایی در حاشیه های آن تزئین گردد چرا که دیاس و گل برگ ها Rangoli (رنگولی) را زیباتر می کنند.(سیارک

  1. الگوی گل انتزاعی:

در شمال هندوستان، انواع مختلفی از الگوی گل را می توان بعنوان طرح Rangoli (رنگولی) مشاهده کرد. سمبل، بت یا مفهوم خاصی ندارند اما بنظر زیبا می رسند.  گرچه گل خاصی در آنها کشیده نمی شود اما باز طرح و الگوی آن شبیه به دسته گل های بهم متصل است که در کنار یکدیگر واقعا منظره بسیار زیبایی به وجود می آورد.  

  1. طرح Rangoli (رنگولی)مدور رنگارنگ:

 

کشیدن این طرح بسیار ساده می باشد و می توانید هر قدر دایره و رنگ که آرزو دارید به آن اضافه نمایید. می توانید سمبل های مورد علاقه خودتان را در مرکز قرار دهید همچنان که در اینجا برخی سمبل های موسیقی رایج قرار داده شده است. اندازه نیز در این طراحی مانعی نمیباشد. می توانید با استفاده از این طرح ناحیه بزرگتری را پوشش دهید یا می توانید در گوشه ای کوچکتر از اتاقتان طراحی کنید. اینکه کدام رنگ ها را می توان استفاده کرد و چه تعداد دایره را می توانید رسم کنید، مهم نیست. این طرح در هر حال زیبا خواهد بود.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع (سیارک)  پیگرد قانونی دارد

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید