هک زندگی: چرا آبی که تخم مرغ در آن جوشیده دور نریزیم

تخم مرغ

ما این کار را بار ها انجام داده ایم: یك قابلمه همراه با تخم مرغ در حال جوش ، آن را داخل سینک بیاورید ، آب داغ را تخلیه كرده و آب سرد را روی تخم مرغ ها ریخته ایم. دفعه بعد مکث کنید و اگر توصیه ما برای شما مفید است فکر کنید.

پوسته تخم مرغ نه تنها از لحظه آماده شدن جنین را محافظت می کند بلکه کلیه مواد لازم برای تغذیه و رشد را نیز در اختیار او قرار می دهد. پوسته حاوی بسیاری از مواد معدنی مفید (فسفر ، پتاسیم ، گوگرد ، نیتروژن ، آهن ، منیزیم و غیره) است ، اما اصلی ترین آن کربنات کلسیم است که 90٪ ترکیب کل محصول را تشکیل می دهد.

 

هک زندگی: کلسیم به حفظ pH خنثی خاک 6.0-6.5 واحد کمک می کند.

 

در هنگام جوشاندن تخم مرغ ، برخی از مواد مغذی از پوسته جوشانده و در آب باقی می مانند. مایع غنی شده با کلسیم یک کود فوق العاده برای گیاهان است ، هم برای گیاهان کلبه های تابستانی و هم برای گیاهان آپارتمانی. البته ، نمی تواند به یک منبع کامل ویتامین ها و مواد معدنی تبدیل شود ، اما به عنوان یک تغذیه اضافی در طول دوره رشد فعال - و حتی بیشتر از گلدهی - کاملاً مناسب است.

 

چگونه می توان فهمید که یک گیاه کمبود کلسیم دارد

با کمبود کلسیم در خاک ، گیاه شاخه های ضعیف و نازکی با رنگ پریده و ضعیف دارد. برگها ممکن است در لبه ها زرد شوند ، فر شوند و شکل خود را از دست دهند. سیستم ریشه رشد خوبی ندارد و تغذیه مناسب گیاه را تأمین نمی کند ، که ممکن است از آن بمیرد.

 

چرا کلسیم بیش از حد  خطرناک برای گل و گیاه است

در حالی که مصرف مکمل کلسیم مطمئناً برای گیاهان شما مفید است ، اما نباید در این کار زیاده روی کنید. مقدار اضافی این ماده می تواند در جذب سایر ریز مغذی های مهم تداخل ایجاد کند. تغذیه نامناسب می تواند منجر به ظهور لکه هایی روی برگها ، ریزش جوانه ها ، تغییر شکل شاخه ها شود.

می توانید گیاهان آپارتمانی را با آبی که تخم مرغ در آن جوشانده شده است هر 3-4 هفته بارور کنید - و این به شرطی است که با سایر ترکیبات ترکیبی تغذیه نکنید. در این حالت خطر مصرف بیش از حد نمک های معدنی وجود دارد.

57c1e96edab.jpg

چه گیاهانی می توانند و چه گیاهانی نمی توانند با کلسیم بارور شوند

آبی  که تخم مرغ جوشانده شده را روی شاخه های گوجه فرنگی ، کاهو ، بادمجان ، کدو تنبل و سایر خربزه ها و کدوها بریزید ، آنها با رشد سرسبز و برداشت خوب به مراقبت شما پاسخ خواهند داد. کودهای کلسیم مورد علاقه سیب ، گیلاس ، توت و تمشک نیز هستند.

 

در مقابل ، محصولاتی مانند خیار ، توت فرنگی ، لوبیا ، کلم و اسفناج خاک غنی از کلسیم را تحمل نمی کنند. نمک های معدنی بیش از حد منجر به بیماری ها و حتی مرگ گیاهان می شود. همچنین آبیاری برخی از گیاهان آپارتمانی با آبی  که تخم مرغ جوشانده شده یعنی کاملیا ، آزالیا ، هورنسیا ، بنفشه و گلابی مناسب نیست.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید