چگونه می توان کیفیت دوستی را "اندازه گیری" کرد

دوستی

من دوستی داشتم که بعد از ملاقات با او ، همیشه احساس بدتری نسبت به قبل داشتم. این در حالی است که در طی ارتباطات ما اتفاق بدی نیفتاده است ، هیچ توهینی یا خصومت آشکاری وجود نداشته است. درست پس از برقراری ارتباط - افسردگی وجود داشت که نمی توانم توضیح دهم. بعداً ، در یکی از آموزشهای ارتباطی ، متوجه شدم که حتی چنین علائم غیر واضحی به عنوان تغییر در انرژی می تواند نشان دهنده سمیت رابطه با فرد نزدیک باشد. امروز می خواهم در مورد دوستی های سمی صحبت کنم و این که چگونه کیفیت دوستی را "اندازه گیری" کنیم؟

 

برای پرسش "رابطه سمی" ، گوگل عاقل میلیون ها نتیجه می دهد. و با این حال ، میلیون ها نفر همچنان در روابطی هستند که آنها را از بین می برد.

جوهر سمیت در روابط ، مهم نیست که آنها شریک زندگی هستند یا دوست ، تأثیر منفی بر روان ما دارد. و ما ممکن است از این تأثیر آگاهی داشته باشیم یا نداشته باشیم. همانطور که متوجه اثرات سمی مواد شیمیایی خانگی ، سیگار و انتشار هوا در شهرهای بزرگ نمی شویم ، ممکن است متوجه نشویم که چگونه برقراری ارتباط با کسی چگونه اعتماد به نفس ، عزت نفس و آرزوهای ما را از بین می برد.

 

در حال حاضر فناوری های متعددی به ما امکان می دهند ، به عنوان مثال ، کیفیت هوا را اندازه گیری کنیم .اما چگونه می توان کیفیت دوستی را "اندازه گیری" کرد تا خود را در برابر روابط سمی محافظت کنیم؟

 

در اینجا چند نشانه وجود دارد که به شما کمک می کند درک کنید که دوستی شما مشکلی دارد

 

1. بعد از برقراری ارتباط با این فرد احساس بدتری نسبت به قبل پیدا می کنید

این می تواند در تغییرات خلقی ، میزان انرژی و نوع افکار غالب آشکار شود. بدن ما یک مکانیسم فوق حساس است. اگر این علامت را نشان می دهد که چیزی اشتباه است ، پس چیزی اشتباه است. مهم نیست که آیا دوست شما مشکلات شما را بدوش می کشد ، یا شما در نتیجه ارتباط با او ،  مشکلات او را بدوش می کشید. شرایط شما یک سیگنال مهم است ، بنابراین به جای نادیده گرفتن آن ، فکر کنید:

"آیا اغلب اتفاق می افتد که در اطراف یک شخص احساس بدی داشته باشید؟"

"آیا شما همیشه از انتظار برای جلسه خوشحال هستید ، یا ترجیح می دهید کار دیگری انجام دهید؟"

 

2. به نظر می رسد در این رابطه شما مادر ، خواهر بزرگتر یا هم تیمی هستید

دوستی در مورد مشارکت است.

آیا توجه دارید که دوستی کودکان اغلب بین هم سن و همسالان اتفاق می افتد؟ این کار به منظور ایجاد "برابر" بودن شرکا است. چه چیز غیرممکن است اگر شخص اغلب به حمایت ، کمک ، مشاوره و پول نیاز داشته باشد ...

کلمه کلیدی در اینجا "دوست" نیست بلکه "اغلب اوقات" کمک است.

دوست دختر / دوست اغلب اوقات از پول می خواهند.

خیلی وقت ها ، دوستی شکایت می کند ، کمک می خواهد و ماه ها و سال ها می گذرد و مشکلات او حل نمی شوند.

اغلب اوقات ، دوستی درخواست حمایت روانی می کند ، خصوصاً وقتی سمی باشد.

اغلب اوقات ، دوستی می خواهد شغل خود را ارتقا دهد یا در انجام کارها کمک کند.

 

در اینجا شرایطی وجود دارد که یک دوست از روی "دوستی" می خواهد کاری را که شما حرفه ای انجام می دهید برای او انجام دهید. به این ترتیب است که مواردی که برای یک دوست و وب سایتی برای دوست دیگر طراحی کنید و البته ، با قیمت "کم" ، یا به صورت رایگان.

 

3. با شما رقابت می کند

رقابت برای مردان یا زنان ، برای مکان بهتر در محل کار ، برای درآمد بالاتر. و حتی برای یک مانیکور.

این واقعیت که ما نتایج خود را با نتایج عزیزان مقایسه می کنیم طبیعی است. و دوستان می دانند که چگونه (یا حداقل سعی کنند یاد بگیرند) از نتایج یکدیگر خوشحال شوند. البته مشاهده چگونگی تحقق آرزوها و اهداف ما توسط عزیزانمان دشوار است. اما وقتی نوبت به دوستی می رسد ، مهم این است که بتوانید در موفقیت فرد دیگر نه تهدیدی برای خود ، بلکه فرصتی ببینید.  جالب است که یکی از نزدیکان من در حال موفقیت است! این بدان معنی است که شانس موفقیت من افزایش می یابد! "رقابت و حسادت مرتبط با آن همیشه روابط را از بین می برد.

 

چون اگر رقابت کنید ، پس کسی در کاری بهتر خواهد بود. و اگر چنین است - پس قبول کنید که شما بهتر نیستید ، این اتفاق بسیار سخت می افتد. از این رو - کاهش ارزش آگاهانه یا ناخودآگاه شخصیت یا فعالیت های یک دوست ، جستجوی نقاط ضعف در او ، جنبه های منفی. در چنین شرایطی ، روابط صمیمانه و حمایتی غیرممکن می شود.

 

4. به شما گوش نمی دهد

در اینجا دوستانی هستند که هرگز گوش نمی دهند. در ارتباط با آنها ، به نظر می رسد که آنها فقط در انتظار نوبت صحبت خود ساکت هستند. در مورد خودتان صحبت کنید ، البته مهم نیست که در مورد چه چیزی صحبت می کنید ، او همیشه یک مشکل مهم تر خواهد داشت.

 

چنین افرادی به سادگی قادر به گفتگو در مورد چیزی نیستند جز خودشان. و این فقط در ارتباط نیست. در اینجا جای بررسی دارد که آیا چنین دوستی شما مبادله متقابل است یا خدمت به خودشیفتگی شخص دیگر؟

 

5. این ارتباط ، جنبه های منفی شما تقویت می شود

افرادی هستند که فقط با مهارت ماهرانه ترین وجوه ما را کشف می کنند. بله ، به یاد دارم ، من یک همکار داشتم - دوستی که عاشق شایعات کثیف بود. این شایعه فوق العاده شیطانی و کثیف است. من معمولاً با این مسئله کنار نمی آمدم ، اما در کنار او من خودم را  نمی شناختم: چیزهای نفرت انگیزی می گفتم و از این کار احساس لذت می کردم. و پس از برقراری ارتباط - افسردگی ، نارضایتی و طعم  نفرت انگیز این رابطه به سراغم می آمد

 

بنابراین ، اگر غالباً با دوست دختر / دوست خود کارهایی انجام می دهید که بعداً پشیمان می شوید ، جای تأمل دارد.

 

6. در روند ارتباط شما احساس خلأ عاطفی می کنید

این اتفاق اغلب وقتی رخ می دهد که دوستی  فقط براساس خاطرات قدیمی و قبلی وجود دارد. این  در مورد دوستان دوران کودکی ، دوستان مدرسه ای و ... وجود دارد.

 

در ارتباطات ، وقتی "آن زمان ها" را به یاد می آورید - به نظر می رسد ارتباط وجود دارد. اما وقتی می خواهید درباره حال صحبت کنید - ناخوشایند می شود. با توجه به احساسات - ارتباط سطحی است ، صمیمیت عاطفی رخ نداده است. این فقط یک سرگرمی بود. اگر هدف دوم باشد - خوب. اما اگر صمیمیت عاطفی می خواهید و فقط احساس ویرانی می کنید چه می کنید؟

 

هنگامی که نیازهای یک دوستی برآورده نشود ، فضای مسمومیت وجود دارد. بنابراین ، از دست دادن چنین دوستی همیشه بدترین گزینه نیست.

 

7. دوستی افراطی در زندگی شما وجود دارد

حالت افراطی دیگر وقتی است که یک دوست آنقدر نزدیک می شود که در تمام امور شما شرکت می کند. در چنین دوستی تصمیم گیری مستقل دشوار است و به نظر می رسد نظر او از نظر شما اهمیت کمتری نداشته باشد. چنین روابطی را می توان با نشانگر زمان بیش از حد با هم بودن ، وجود چیزهای "مشترک" ، لباس و غیره تشخیص داد. در قالب همزیستی ، دوست می خواهد حداقل "برادر" خوانده شود.

 

اگر در چنین تماس نزدیک مشکلی ندارید - عالی است. اما معمولاً دستکاری و احساس گناه دست به دست هم می دهند. دستکاری هایی مانند "خوب ، تو دوست من هستی / دوست دختر من هستی ، بنابراین مجبور هستی / باید ..." ، یا "فقط به خودت فکر می کنی". و بر این اساس - احساس گناه در مواقع مخالفت ، دوستی در اولویت نیست ، وقتی برنامه ها یا علایق به سادگی با هم مطابقت ندارند.دوستی جایی برای ترحم ، دستکاری و گناه ندارد.

 

نتیجه

با خواندن مقاله و تجزیه و تحلیل دوستی خود ، ممکن است برخی از تظاهرات سمی را مشاهده کنید. اما هیچ مقاله ای به این سوال پاسخ نمی دهد که آیا ارزش ادامه این رابطه را دارد؟ چنین پاسخ هایی همیشه درون شماست. به همین دلیل بسیار مهم است که ابتدا به احساسات خود گوش فرا دهید.

 

وقتی در دوستی شما مواردی وجود دارد که برای شما غیرقابل قبول است ، عزت نفس شما را پایین می آورد یا مرزها را می شکند ، باید همیشه در مورد آنها صریح صحبت کنید. زیرا دوستی در مورد حمایت ، گفتگو ، صداقت و فرصتی است که علی رغم همه چیز خود را حفظ کنید و اول از همه در مورد خود فکر کنید.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • ManuelNow 853 :

  برقراری ارتباط با افرادی که معتقدند دنیا فقط حول محور آنها می چرخد، کار بسیار دشواری است، اما اغلب خود این افراد متوجه نمی شوند که مستعد خود محوری هستند.

  1400/12/16 20:39
 • ManuelNow 853 :

  برای شروع کار روی خودتان، ابتدا باید بفهمید که خود محوری چیست. خود محوری تمایل فرد به ارضای تنها نیازهای خود بدون توجه به علایق افراد دیگر است. این ویژگی به طور فعال توسط روانشناس ژان پیاژه مورد بررسی قرار گرفت که به وجود این ویژگی در کودکان زیر ده سال اشاره کرد. برای این سن، رفتار خودمحورانه یک ویژگی مشخصه رشد در نظر گرفته می شود و بنابراین نیازی به مداخله شخص ثالث ندارد.

  1400/12/16 20:40
 • ManuelNow 853 :

  با این حال، افرادی هستند که بزرگ می شوند، اما خود محور باقی می مانند و تنها احساسات و علایق خود را می شناسند، که به شدت بر روابط با افراد دیگر و کیفیت زندگی تأثیر می گذارد.

  1400/12/16 20:40
 • ManuelNow 853 :

  اغلب افرادی که مستعد خود محوری هستند حتی متوجه مشکل نمی شوند و صادقانه دلایل مشکلات در زندگی و روابط را درک نمی کنند. اما تعداد مشخصی از نشانگرها وجود دارد که نشان دهنده وجود نشانه های خود محوری است.

  1400/12/16 20:40
 • ManuelNow 853 :

  آیا فکر می کنید تنها نظر شما صحیح است؟ شما اعتقاد راسخ دارید که اطرافیان شما اشتباه می کنند و تنها شما می توانید راه حل مناسب را پیدا کنید. علاوه بر این، این تصمیم اغلب نه تنها بر زندگی شما، بلکه بر سایر افراد نیز تأثیر می گذارد. مطمئن هستید که انگیزه ها، خواسته ها و اهدافی که به سمت آنها حرکت می کنند را می شناسید. بنابراین راه حلی که شما پیشنهاد می کنید به نظر شما تنها راه حل صحیح است.

  1400/12/16 20:41
 • ManuelNow 853 :

  دوست داری بحث کنی........ شما دوست دارید از دیدگاه خود دفاع کنید و تلاش و انرژی زیادی را صرف آن کنید. و دیالوگ در دعوا حتی می تواند با مونولوگ شما به پایان برسد، زیرا طرف مقابل از درگیری لفظی با شما خسته می شود. در این لحظه ، بدون توجه به واکنش دیگران ، پیروز می شوید و با افتخار ادامه می دهید.

  1400/12/16 20:42
 • ManuelNow 853 :

  فرد خود محور نمی تواند دوستی و شراکت را برای مدت طولانی حفظ کند روابطی که وارد آن می شوید کوتاه مدت هستند. در ابتدا آنها بر اساس یک علاقه طبیعی رشد می کنند، شما با یکدیگر آشنا می شوید، سعی کنید خود را در طرف برنده نشان دهید. اما وقتی مرحله آشنایی به پایان می رسد، شما آماده نیستید که ادامه دهید. تلاش برای شما سخت است و فکر می کنید که طرف مقابل باید این کار را انجام دهد.

  1400/12/16 20:44
 • ManuelNow 853 :

  عزیزان شما می گویند که نمی توانید آنها را بشنوید از واکنش دیگران که می گویند صدایشان را نمی شنوی تعجب می کنی. این می تواند والدین، دوستان، فرزندان یا شریک زندگی شما باشد. آنها سعی می کنند چیز مهمی را به شما منتقل کنند، اما به نظر می رسد بی معنی است. شما از تجربیات و اضطراب های آنها ناراحت نمی شوید.

  1400/12/16 20:44
 • ManuelNow 853 :

  شما نمی دانید چگونه به طور سازنده درگیری ها را در روابط حل کنید یکی از نشانه های پنهان خود محوری، نزاع های مکرر با شریک زندگی هستید. و اغلب این شما هستید که دعوا را آغاز می کنید.بر عقیده خود باقی می مانید و شریک زندگی خود را منشا دردسر می دانید. چنین درگیری ها می تواند سال ها ادامه داشته باشد و همان سناریو را دنبال کنید.

  1400/12/16 20:46
 • ManuelNow 853 :

  من فردی خودمحور هستم، چه باید بکنم؟ اگر خود را در توصیف یک خود محور می شناسید، باید دلایل چنین رفتاری را درک کنید و روی خود کار کنید. شما باید درک کنید که تجلی خود محوری شما نتیجه تربیتی است که از والدین خود دریافت کرده اید و به طور کلی فیلمنامه خانوادگی که در خانواده شما وجود داشته است. اما اگر شما مایل به تغییر هستید، می توان آن را تغییر داد. اگر خود محوری تجلی حالت من کودک است، پس وظیفه ما این است که یاد بگیریم چگونه به موقعیت بزرگسالی برویم.

  1400/12/16 20:47
 • ManuelNow 853 :

  علائم اصلی موقعیت بزرگسالی که باید برای آن تلاش کرد: آگاهی از گفتار و اعمال خود (به دنبال منافع خود، منافع دیگران را نقض نمی کنیم). به رسمیت شناختن و احترام به دیدگاه دیگران؛ با توانایی گرفتن جای دیگری؛ توانایی توجه و برآوردن نیازهای عزیزان توانایی انجام توافقات. شما می توانید موقعیت بزرگسالان را به تنهایی فعال کنید - برای این باید به لحظاتی توجه کنید که در آن ویژگی های یک خود محور را نشان می دهید. به عنوان مثال، به صحبت های عزیزان گوش دهید، سعی کنید خود را از بیرون مشاهده کنید، برداشت های خود را بنویسید. در مرحله بعد، باید این نکات را بررسی کنید و دفعه بعد برای اجتناب از آنها تلاش کنید. به تدریج، اگر به طور منظم آن را انجام دهید، چنین کاری می تواند نتیجه دهد.

  1400/12/16 20:48
 • ManuelNow 853 :

  با این حال، در صورتی که نتوانید به تنهایی مشکل را حل کنید، می توانید مسیر متفاوتی را انتخاب کنید و به یک متخصص مراجعه کنید - همراه با یک روانشناس، کار روی خودتان بسیار کارآمدتر و سریعتر انجام می شود.

  1400/12/16 20:48

بیشتر بخوانید