صرفه جویی در مصرف آب

در

آب مایع حیات است، آب آشامیدنی به سختی به دست می آید، در هنگام مصرف بیشتر دقت کنیم، در زیر 10 روش برای صرفه جویی در مصرف آب ذکر شده است. با اشتراک این مقاله از دوستان خود بخواهیم مارا در حفظ این دارایی گران بها یاری کنند.

  1. درهنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید، هر دقیقه 6 لیتر آب هدر می رود.
  2. یک بطری آب معدنی پر داخل منبع سیفون دستشویی قرار دهید، با این کار حجم مخزن کم شده و میزان آبی که به فاضلاب میرود نصف می شود.
  3. زمان دوش گرفتن را کم کنید، یا مانند قدیمی تر ها وقتی در حمام هستید آب را دائم باز نگذارید. در زمان دوش گرفتن بین 6 تا 45 لیتر آب در دقیقه هدر می رود. 
  4. ماشین لباسشویی یا ظرف شویی را با حداکثر ظرفیت استفاده کنید. تعداد شستشوها را کاهش دهید.
  5. شیرهای خراب را تعمیر کنید.
  6. از آب پاش یا آبیاری قطره ای برای باغچه استفاده کنید، آبیاری با شلنگ هر ساعت 1000 لیتر آب را هدر می دهد. آبیاری صبح زود یا آخر شب برای گیاهان مناسب تر است و میزان آب کمتری تبخیر می شود.
  7. پارچ آب را داخل یخچال بگذارید تا همیشه آب سرد داشته باشید، برای نوشیدن آب خنک نیازی نیست چند دقیقه آب را باز بگذارید.
  8. از سر شیرهای فشارشکن استفاده کنید، این سرشیرها با ترکیب هوا داخل آب میزان مصرف را کاهش می دهند.
  9. به کنتور آب دقت کنید، مصرف آب را مدیریت کنید. 
  10. اگر امکان نصب مخزن ذخیره سازی آب را دارید، آب بارانی که از ناودانی سرازیر می شود برای آبیاری باغچه بسیار مناسب است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

فواید نوشیدن آب گرم 14 مورد

در

نوشیدن آب، یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای داشتن بدنی سالم و سلامت، انجام دهید. هیچ کاری به سادگی نوشیدن آب نیست و در عین حال فواید بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارد. از جمله این فواید می توان به افزایش قدرت کلیه ها، افزایش انرژی، بهتر شدن حالت روحی و پایین آمدن میزان کلسترول اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم از زاویه دیگری به نوشیدن آب نگاه کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. در حقیقت مطلبی که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم، آب گرم است که فواید نوشیدن آب را حتی بیش از پیش می کند. البته باید خاطر نشان کرد که این مسئله کاملاً قابل درک است که آب گرم طعم به خصوصی ندارد و ممکن است کمی نوشیدن آن برایتان عجیب به نظر برسد، با این حال مطمئن باشید این کار به قدری برای سلامتی مفید خواهد بود که عجیب و غریب بودن نوشیدن آن به چشم نخواهد آمد. با سیارک همراه باشید تا جزئیات بیشتری در این خصوص در اختیارتان بگذاریم.

کمک به هضم بهتر غذا

اولین موردی که به عنوان فواید نوشیدن آب گرم در نظر گرفته ایم، کمک آب گرم به هضم بهتر و مؤثر تر غذا است. اتفاقی که در هنگام نوشیدن آب گرم پس از خوردن غذا می افتد این است که بدن به مراتب به انرژی کمتری برای هضم غذا احتیاج پیدا خواهد کرد و در نهایت غذایی که نوش جان کرده اید، بسیار راحت تر از روده ها عبور کرده و هضم می شود. این دقیقاً برعکس اتفاقی است که در هنگام خوردن آب سرد، پس از غذا می افتد که باعث می شود هضم غذا با مشکل مواجه شود. اگر دقت کرده باشید، بسیاری از رستوران ها، پس از سرو کردن غذای اصلی خود، پیشنهاد چای یا قهوه می دهند و در میان خانواده های ایرانی نیز نوشیدن چای پس از غذا بسیار عادی است و این ها گواهی است بر فایده آب گرمی که پس از خوردن غذا به هضم بهتر و مؤثر تر آن کمک خواهد کرد.

سم زدایی

یکی دیگر از مهمترین فواید نوشیدن آب گرم این است که بدن شروع به تعریق می کند و بسیاری از مواد سمی موجود در جریان خون از این طریق خارج خواهد شد و از بدن دفع خواهد شد. اتفاقی که در این مورد می افتد این است که دمای کلی بدن به واسطه نوشیدن آب گرم بالا رفته و تعریق کردن آغاز می شود و باقی ماجرا. در بسیاری از موارد، برای دفع مواد سمی و خطرناک از بدن، توصیه ای که به افراد می شود، این است که آب میوه مصرف کنند. این در حالی است که معمولاً افراد فرصت کافی برای تهیه آبمیوه طبیعی ندارند و به جای آن از آبمیوه های بازاری و غیر طبیعی استفاده می شود که دارای کربوهیدرات مضر بوده و تقریباً عاری از فیبر هستند. می توان به جای نوشیدن این گونه آبمیوه ها از آب گرم استفاده کرد که هم به سادگی قابل فراهم کردن است و هم علاوه بر فعالیت های دیگر بدن، تعریق کردن را نیز به کمک دفع سموم از بدن فرا می خواند. در نظر داشته باشید که در طول یک روز کامل برای این که بتوانید به طور مؤثری به کار های خود رسیدگی کرده و احساس خستگی بر شما چیره نشود، به چیزی حدود دو هزار کالری احتیاج دارید و نه بیشتر. کالری کمتر از این میزان هم موجب افزایش استرس و اضطراب می شود.

چگونه بدن را سم زدایی کنیم؟ 

5 ماده برای سم زدایی کامل پوست 

 بیست و پنج نوشیدنی برای سم زدایی و کاهش وزن

بهبود جریان خون

همان گونه که در مورد قبلی به طور مفصل در خصوص آن صحبت شد، نوشیدن آب گرم و داغ به دفع مواد سمی کمک می کند. یکی از این مواد سمی، چربی های مضری است که در جریان خون راه پیدا می کنند. زمانی که این چربی ها به واسطه نوشیدن آب گرم یا داغ، دفع می شوند، جریان خون بهبود چشم گیری پیدا کرده و بسیار بهتر از قبل به کار خود ادامه خواهد داد. بهبود جریان خون فواید زیادی دارد که از آن جمله می توان به کاهش تنش و گرفتگی ماهیچه های بدن اشاره کرد. در ضمن، نوشیدن آب گرم، تقریباً همان فایده دوش آب گرم را نیز می تواند برای بدن داشته باشد و اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که سرخرگ ها و سایر رگهایی که ارگان های مختلف بدن را به یکدیگر متصل می کنند، منبسط می شوند و به این صورت فضای بیشتری در اختیار خون قرار خواهد گرفت تا به جریان خود ادامه دهد. این ها نتایج تحقیقاتی است که در این خصوص در مرکز سلامتی جانستون آمریکا صورت گرفته است.

کاهش دردهای جسمانی

شاید تا کنون تجربه دیدن کسانی را داشته باشید که به هنگام احساس کردن درد های جسمانی از کمپرس های آب گرم استفاده کرده و آن را بر نقاطی می گذارند که درد می کند. حال آن نقطه می تواند به خاطر ضرب دیدگی باد کرده باشد یا اینکه اتفاق دیگری افتاده باشد. اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که آب گرم کمک می کند گرفتگی موجود در ماهیچه ها کاهش پیدا کرده و کمی منبسط شوند و این به طور معمول کمک می کند درد کمتری احساس شود. نوشیدن آب گرم یا داغ نیز تا حدودی تأثیر مشابهی به جای خواهد گذاشت و علاوه بر دردهای جسمانی که مربوط به ماهیچه ها و نقاطی این چنینی می شود، در بهبود سردرد هم کمک رسان خواهد بود.

کمک به کاهش وزن

تأثیر آنی و سریع نوشیدن آب گرم هیدراسیون است که به معنی رساندن آب کافی به بدن است و در نتیجه این اتفاق به مرور زمان وزن انسان کاهش پیدا می کند، چرا که یکی از مهمترین تأثیرات هیدراسیون این است که برای مدتی طولانی تر انسان احساس سیری خواهد داشت و واضح است که به این خاطر غذای کمتری خواهد خورد. نکته دیگری که وجود دارد این است که به هنگام نوشیدن آب گرم، دمای بدن کمی افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه این افزایش دما، فعالیت های مروبط به سوخت و ساز بدن نیز بیشتر شده و کالری بیشتری سوزانده می شود. این درحالی است که این اتفاق زمانی می افتد که عملاً هیچ گونه تحرک به خصوصی انجام نمی دهید. بنا براین آب گرم یا داغ از معدود نوشیدنی ها و مواد خوراکی ای است که خود به تنهایی برای کاهش وزن مناسب خواهد بود.

راهکارهایی برای کاهش وزن 14 مورد بخش اول 

راهکارهایی برای کاهش وزن 14 مورد بخش دوم 

باعث به تعویق افتادن ظهور علائم پیری می شود

اگر به دنبال ماده خوراکی ای می گردید که به وسیله آن قادر به طولانی تر کردن جوانی خود باشید نیازی به جستجو در کتاب های جادوگری ندارید و تنها کافی است کمی آب از آشپزخانه برداشته، آن را گرم کنید و سپس نوش جان کنید. پوست بدن انسان در طول روز در معرض انواع مواد سمی و آلودگی ها قرار می گیرد و زمانی که آب گرم می نوشید، همان گونه که پیش از این نیز عنوان شد، این مواد سمی دفع می شوند و میزان شان به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. به همین خاطر است که در نهایت پوست با سرعت بالاتری خود را بازیابی خواهد کرد و شاداب تر خواهد شد. سلول های موجود در سطح پوست نیز فرصت بیشتری برای ترمیم پوست پیدا می کنند و این باعث می شود، پوست درخشندگی بیشتری پیدا کند و علاوه بر این چین و چروک هایی که به مرور زمان بر پوست نقش می بندند، فرصت کمتری برای ظهور پیدا می کنند. علاوه بر این ها نوشیدن آب گرم به از بین رفتن لکه های پوستی نیز کمک می کند.

کمک به برطرف شدن یبوست

یبوست یکی از اثرات مستقیم کمبود آب بدن است. در حقیقت یکی از اصلی ترین موادی که کمک می کند غذا در طول روده ها حرکت کند همین آب است. در حقیقت اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که به هنگام نبود آب کافی در بدن، روده بزرگ آب مورد نیاز خود را از همان غذایی که مصرف کرده اید، فراهم می کند و هر چقدر که بتواند از آن غذای به خصوص آب خواهد کشید. همین فرایند است که سبب می شود غذا سختی بیش از اندازه ای پیدا کند و امکان عبور آن بسیار دشوار تر از قبل شود. این علت اصلی درد گرفتن شکم و یبوست است. نوشیدن آب گرم کمک می کند غذایی که از روده ها پایین می رود به تکه های کوچک تری تقسیم شده و به زودی احساس درد کمتری خواهید داشت و به طور کلی به بهبود این اختلال کمک شایانی خواهد کرد.

بهبود سلامت پوست

نوشیدن آب گرم کمک می کند منافذ بیشتری روی سطح پوست باز شوند که این اکسیژن بیشتری به سلول های پوستی خواهد رساند و سبب شادابی پوست خواهد شد. علاوه بر دفع مواد سمی از پوست که پیش از این نیز به آن اشاره شده است، آب موجود در سطح پوست نیز به واسطه نوشیدن آب گرم افزایش پیدا می کند و به نوعی نقش یک کرم مرطوب کننده را ایفا خواهد کرد. کاهش باکتری های مضر موجود در سطح پوست و در بدن باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های عفونی پوستی می شود و امکان بروز لکه های پوستی و این گونه اختلالات نیز به حداقل خواهد رسید.

بهبود وضعیت موهای سر

از دیگر فواید نوشیدن آب گرم یا داغ می توان به این مورد اشاره کرد که با فعال کردن عصب های موجود در ریشه موی سر، سبب درخشش و نرمی تارهای مو شده و به مرور زمان ظاهری زیبا به آن ها می بخشد. در حقیقت تمامی فعالیت هایی که منجر به رشد مو می شود، در ریشه مو جریان دارد. کمبود آب بدن یکی از اصلی ترین دلایل خشکی بیش از اندازه موهای سر است. جالب است بدانید که چیزی حدود یک چهارم از کل حجم ریشه موهای سر متشکل از آب است و واضح است که در صورت عدم مصرف آب کافی در طول روز آب موجود در ریشه سر نیز به مراتب کاهش پیدا کرده و این مسئله سبب خشکی بیش از اندازه موی سر می شود.

کاهش شوره سر

نوشیدن آب گرم باعث می شود به طور مداوم تری در جمجمه سر آب کافی موجود باشد و همین مسئله باعث جلوگیری از شکل گیری شوره می شود که می توانند بسیار آزار دهنده باشند. شوره در حقیقت تکه های بسیار کوچکی از پوست سر هستند که جدا شده و در میان موهای سر جا خوش می کنند و همین مسئله احساس خارش میان موها را موجب می شود.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های عفونی

اگر از کسانی باشید که علاقه به سفر کردن در طبیعت و مکان های دور افتاده دارند، به طور حتم باید کسانی را دیده باشید که به خاطر نبود امکانات اقدام به جوشاندن آب می کنند و برای مصارف مختلف از آن بهره می گیرند. در حقیقت جوشاندن آب باعث می شود بیشتر میکروب ها و باکتری های موجود در آن از بین بروند (به واسطه حرارتی که به آب داده می شود) و زمانی که آن آب را خواهید نوشید از خطر قرار گرفتن در معرض بسیاری از میکروب ها و باکتری ها مصون خواهید بود. این مصونیت در نهایت سبب جلوگیری از ابتلا به بیماری های عفونی مختلف می شود که به واسطه میکروب ها به بدن منتقل می شوند. آب گرم از این لحاظ به آب سرد و آبی که دمای اتاق را داشته باشد،ارجحیت دارد.

افزایش سوخت و ساز بدن

بنا به آخرین تحقیقات صورت گرفته در این خصوص، نوشیدن دو فنجان آب، سوخت و ساز بدن را برای مدت چهل دقیقه با افزایشی سی درصدی روبه رو می کند. حال اگر آبی که مصرف می کنید، گرم یا داغ باشد، دمای بدن نیز کمی افزایش پیدا کرده و در نهایت میزان افرایش این سوخت و ساز به مراتب بیشتر خواهد شد.  البته این را به خاطر داشته باشید که این افزایش خیلی چشم گیر نخواهد بود و در نهایت سوخت و ساز بدن به عوامل مهم تری بستگی دارد که وزن، سن و ژنتیک از جمله این عوامل هستند.

آرام تر کردن درد گلو

یکی از بهترین کارهایی که به هنگام سرما خوردگی می توانید انجام دهید نوشیدن آب گرم یا داغ است. آب گرم باعث می شود موادی که در قسمت های تنفسی و گلو تبدیل به خلط می شوند به مواد کوچک تری تبدیل شده و به مرور از بین بروند. علاوه بر این مسئله نوشیدن آب گرم یا گرم می تواند به گرفتگی بینی نیز کمک کند، به خصوص اگر بخار حاصل از آب گرم را به وسیله بینی خود استشمام کنید.

در سیارک بخوانیم:

واکنش بدن به نوشیدن آب به صورت ناشتا 

لاغری با درست نوشیدن

پیامدهای منفی عدم نوشیدن آب 

نظرات

در ادامه بخوانید...

علائم کم آبی بدن

در

یکی از مهمترین عواملی که باید در خصوص بدن خود مد نظر داشته باشیم، توجه به علائم ظاهری ای است که خبر از کمبود آب بدن می دهند، به ویژه آن که در فصل گرما و تابستان، به واسطه فرایند های مربوط به تعریق بدن، میزان قابل توجهی از آب بدن دفع می شود. در حقیقت نوشیدن آب کافی یکی از عوامل مهم و تأثیر گذار بر سلامت انسان است و باید توجه ویژه ای به علائم ظاهری ناشی از کمبود آب بدن داشته باشیم. با سیارک همراه باشید تا اطلاعات دقیق تری در خصوص این علائم در اختیارتان قرار دهیم.

خشکی دهان

ممکن است فرد احساس تشنگی نداشته باشد و با این وجود سطح زبان و دهان اش خشک بوده و حالتی چسبناک پیدا کرده باشند؛ این یکی از علائم مشخص کمبود آب بدن است و فرد در صورت احساس کردن آن باید اقدام به نوشیدن آب کند.

خواب آلودگی

البته تابستان و گرمای هوا کمی احساس شادابی را از فرد گرفته و خواب آلودگی و بی حوصلگی معمولاً در میان افراد مشاهده می شود، اما اگر همیشه این احساس خواب آلودگی و بی حوصلگی را داشته باشید، دیگر مسئله تنها مربوط به تابستان و گرمای هوا نخواهد بود. یکی دیگر از علائم کمبود آب بدن، خواب آلودگی و بی حوصلگی است و در صورت داشتن این حالت باید آب مصرفی خود در طول روز را افزایش دهید، آن گاه اگر مشکل خواب آلودگی برطرف نشود، اختلالی دیگر در بدن شما وجود دارد که باید با مشورت با پزشک متخصص اقدام به برطرف کردن آن کنید.

اختلال در کارکرد مثانه

نکته ای که در این خصوص باید به خاطر داشته باشید این است که در طول روز باید بین شش تا هشت بار از سرویس بهداشتی استفاده کنید و این تعداد بعضاً تا ده بار هم می تواند افزایش پیدا کند (بسته به نوشیدنی هایی که فرد در طول روز مصرف می کند)، در غیر این صورت می تواند نشانه ای بر آن باشد که آب کافی در بدن موجود نیست.

ادرار زرد تیره رنگ

زمانی که ادرار رنگ زرد تیره به خود می گیرد و فرد هیچ گونه اختلال و یا بیماری مرتبط با سلامتی اش ندارد، به احتمال زیاد دچار کمبود آب شده است. در فصل تابستان و زمانی که افراد اقدام به مسافرت می کنند، معمولا امکان دسترسی به سرویس های بهداشتی کمی دشوار تر می شود، با این وجود نباید این مسئله باعث شود تا آب مصرفی خود در طول روز را کاهش دهیم، چرا که می تواند اختلالات جدی تری را متوجه سلامتی کند.

سردرد

یکی دیگر از علائم شایع در میان افرادی که آب مصرفی شان در طول روز کم است، سردرد های موضعی است. بنا بر این اگر از این گونه سردرد ها رنج می برید، پیش از آن که به سراغ دارو های مسکن رفته و یا این که فکر کنید مسئله جدی تری در پس این سردرد ها وجود دارد، بهتر است مصرف آب خود در طول روز را افزایش داده تا پس از چند روز متوجه شوید که سردرد ها به واسطه کمبود آب رخ می داده اند و یا این که پای مسئله ای دیگر در میان است.

کاهش قابلیت ارتجاعی پوست

بسته به این که در کدام نقطه از کره زمین زندگی می کنید و شرایط جوی و آب و هوایی در محل سکونت شما چگونه باشد، حرارت می تواند باعث ایجاد زائده هایی بر سطح پوست شده و آن را خشک و قابلیت ارتجاعی اش را کاهش دهد. بنا بر این این گونه نشانه های پوستی نیز از علائم مشخص کمبود آب بدن به شمار می روند. بنا به اطلاعات منتشر شده توسط مرکز سلامت جهانی، زمانی که پوست قسمتی از بدن خود را می کشید، اگر برای مدتی به همان حالت مانده و کمی زمان ببرد تا به حالت اولیه خود بازگردد، می تواند نشانه این باشد که آب کافی در بدن وجود ندارد.

سرگیجه

مرکز سلامت جهانی، سرگیجه را نیز به عنوان یکی دیگر از علائم کمبود آب بدن تشخیص داده است. زمانی که مایعات موجود در قسمت های داخلی بدن به اندازه کافی نباشد، فعالیت های مغزی نیز تحت تأثیر قرار می گیرند (علاوه بر برخی از اعضای دیگر داخلی بدن) و همین مسئله است که موجب سرگیجه می شود. این مسئله در میان کودکان و افراد مسنی که در طول روز آب کافی نمی نوشند، شایع تر است. بنا بر این هنگامی که روی پای خود می ایستید و احساس سرگیجه و نا متعادل بودن می کنید، به اولین نکته ای که باید بیندیشید این است که آیا آب کافی نوشیده اید یا خیر.

گریه بدون اشک

یکی از علائم شایع کمبود آب در میان کودکان و نوزادان کم سن و سال، گریه ای است که با آمدن اشک از چشمان همراه نباشد. کودکان کم سن و سال، معمولاً فعالیت بیشتری در طول روز دارند و اگر به این مسئله حرارت ناشی از هوای تابستان را نیز بیفزاییم، مطمئناً میزان آبی که از بدن شان دفع خواهد شد، بسیار زیاد خواهد بود. بنا بر این بهتر است از سنین پایین به کودکان خود آموزش دهیم که مصرف آب و نوشیدنی ها را در طول روز بیشتر کنند.

کاهش فشار خون

از دیگر علائم شایع کمبود آب می توان به کاهش فشار خون اشاره کرد که ارتباط مستقیمی با بی حوصلگی و خواب آلودگی ای دارد که پیش تر از این عنوان شد. به بیان دقیق تر، زمانی که احساس ضعف شدید به فرد دست می دهد و قادر به ایستادن برای مدتی طولانی سر پای خود نباشد، فشار خون او کاهش یافته است و این کاهش می تواند از اثرات مستقیم کمبود آب بدن باشد.

افزایش ضربان قلب و فشار خون

البته این مسئله ممکن است برای تان کمی عجیب به نظر  برسد که کمبود آب بدن فرد بتواند در آن واحد هم سبب افزایش و هم سبب کاهش فشار خون شود، باری به هر حال این مسئله صحت دارد و بسته به شرایط بدنی فرد، کمبود آب بدن می تواند سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب نیز بشود. در حقیقت اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که به هنگام عدم آبرسانی کافی به سلول ها و گلبول های موجود در جریان خون، پیامی به غده هیپوفیز صادر می شود مبنی بر این که باید وازوپرسین ترشح کند (هرمونی است که سبب کاهش ادرار می شود) و این ترشح در نهایت باعث می شود تا رگ های حامل جریان خون تنگ تر شوند و همین مسئله است که سبب افزایش فشار خون می شود.

تب

تب و بعضاً لرز، از علائم دیگری است که نشانگر کمبود آب موجود در بدن می باشد، با این وجود، کمتر در میان افراد شایع است. به هر عنوان در صورت مشاهده چنین علائمی باید با پزشک متخصص مشاوره کرد.

خشکی پوست

خشکی و ترک خوردن پوست (به خصوص پوست لب ها) و نیز ناراحتی های پوستی می توانند از دیگر علائم کمبود آب بدن باشند. در حقیقت یکی از نخستین قسمت هایی که در صورت کمبود آب بدن، در کارکرد اش اختلال ایجاد می شود، پوست بدن است. به هنگام کمبود آب البته فرایند چربی سازی در سطح پوست ادامه پیدا می کند، با این حال، به واسطه نبود آب در این چربی ها، به مرور زمان سبب ایجاد ترک و خشکی بیش از اندازه پوست می شود. بنا بر این بهتر است برای جلوگیری از این گونه اختلالات پوستی و نیز سایر علائمی که تا کنون عنوان شده اند، حداقل هشت لیوان آب در طول روز بنوشید.

بی حوصلگی و کمبود انرژی، گیجی و کما

اگر برای مدتی طولانی از نوشیدن آب خودداری شود و یا این که فرد برای مدتی طولانی به آب دسترسی نداشته باشد (کسانی که در واحه و بیابان سرگردان می شوند و یا بیماران روانی که حاضر به نوشیدن آب نمی شوند)، در نهایت احساس گیجی به او دست خواهد داد و حتی برای یک نشست و برخاست ساده انرژی کافی نخواهد داشت، علاوه بر این به مرور زمان دچار توهم خواهد شد و در نهایت اگر این روند ادامه پیدا کند، می تواند سبب به کما رفتن فرد شود.

تشنج

همانند مورد قبلی، تشنج نیز از موارد بسیار نادر است که به واسطه کمبود آب برای مدتی طولانی امکان رخ دادن آن به وجود می آید. در حقیقت اتفاقی که در این مورد رخ می دهد، ایجاد اختلال در کارکرد طبیعی مغز و عدم ارسال سیگنال های الکترولیت به طور صحیح به مغز است که در صورت تداوم می تواند منجر به تشنج شود.

شوک عصبی

همانند دو مورد قبلی، شوک عصبی نیز تنها در صورتی رخ می دهد که برای مدتی طولانی فرد آب ننوشیده باشد. این شوک عصبی، از پیامد های مستقیم کاهش سرعت خون رسانی به ارگان های مختلف بدن و عدم دسترسی آن ها به اکسیژن کافی است و یکی از خطرناک ترین پیامد های کم آبی مداوم است؛ تا جایی که حتی می تواند به قیمت جان فرد به پایان برسد.

عدم دفع مایعات در نوزادان

یکی از نکاتی که بعضا والدین پر مشغله در خصوص نوزدان خود فراموش می کنند، نرسیدن مایعات کافی به نوزاد شان است؛ صرف نظر از این که این مایعات چه باشد (آب، شیر مادر یا سایر نوشیدنی های مناسب برای نوزادان)، نوزاد باید در طول روز حداقل شش بار پوشکش به واسطه دفع مایعاتی که انجام می دهد عوض شود و اگر برای هشت ساعت پیاپی پوشک نوزاد خشک باقی مانده باشد، نشانه این است که مایعات کافی در اختیارش قرار نگرفته و در نهایت می تواند برای اش خطر ساز باشد.

پر کاری مثانه و دفع بیش از اندازه ادرار

پر کاری مثانه البته بیش از آن که نشانه ای بر کمبود آب بدن باشد، علت آن است و به مرور زمان سبب می شود فرد دچار کمبود آب شود. البته زمانی که فرد دچار این گونه مشکل ها و اختلالات می شود، کمتر تمایل به خوردن و نوشیدن پیدا خواهد کرد، با این وجود توصیه ای که در این خصوص می شود این است که تا حد امکان به هنگام رخ دادن این اختلال، مایعات بنوشید و هر چند نا خوشایند باشد، کمبود آب ناشی از پر کاری مثانه را تا حدودی جبران خواهد کرد.ترجمه  itrans.ir 

نظرات

در ادامه بخوانید...

افراد ثروتمندی که در هزینه کردن بسیار صرفه جو هستند

در

قاتل سابق خون آشام ها، سارا میشل گلر

سارا میشل گلر بازیگر شناخته شده ای است که در سن پایین نقشی در یک برنامه تلوزیونی محبوب به نام «بافی، قاتل خون آشام (Buffy the Vampire Slayer)» را به او سپردند و همین نقش بود که نام او را بر سر زبان ها انداخته و محبوبیت بسیار زیادی برای اش به همراه آورد. میشل گلر در آن برنامه تلوزیونی در نقش بافی سامرز بازی می کرد. سارا میشل گلر، علاوه بر فعالیت های اش در عرصه بازیگری، به عنوان تهیه کننده و کارآفرین نیز فعالیت هایی داشته است و از این راه ها نیز کسب در آمد کرده است. برای نمونه او صاحب امتیاز برندی با نام Foodstirs است که وسایل و اسباب بازی هایی برای کودکان تولید می کند.

با این حال دستمزد های هنگفتی که سارا میشل گلر به هنگام فعالیت اش در سینمای هالیوود به دست آورده است، نتوانسته اند عادت صرفه جویی او را از بین ببرند. او در مصاحبه ای با مجله ای به نام «سلف» عنوان کرد که معمولا برای خرید خورد و خوراک مورد نیاز شان با همسر اش، فردی پرینز جونیور، به فروشگاه های زنجیره ای Whole Foods می روند (معمولا کسانی که به این فروشگاه ها می روند اقلام زیادی خریداری کرده و تمامی هزینه اقلام خریداری شده را در همان زمان خرید پرداخت می کنند)، اما به هنگام خرید حواس شان را کاملا جمع می کنند. او در مصاحبه اش با این مجله عنوان کرده بود: «البته ما از فروشگاه های زنجیره ای Whole Foods اقلام مورد نیازمان را خریداری می کنیم، اما پیش از هر چیز سؤال می کنیم که کدام اقلام در لیست فروش قرار گرفته اند. قرار گرفتن در لیست فروش فروشگاه به این معنا نیست که اقلام بد باشند! قرار گرفتن در لیست فروش به این معنا است که برای مدتی طولانی تر از سایر اقلام در فروشگاه باقی مانده اند. و علاوه بر این من معمولا عادت دارم کوپن های مربوط به خرید اقلام مختلف را تهیه کنم (یا کالا برگ: برگۀ کاغذی شماره‌دار که در مواقع خاص برای جیره‌بندی اجناس به کار رود). چرا زمانی که می توان چیزی به خصوص را با هزینه ای کمتر خریداری کرد، پول بیشتری برای آن بدهیم؟».

مارک زاکربرگ، میلیاردر و صاحب امتیاز اصلی فیسبوک

اگر چندان دنبال کننده فعالیت های مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک، نبوده باشید و تنها نام اش را شنیده باشید، به احتمال بسیار زیاد این گونه تصور خواهید کرد که خیاطی شخصی دارد و برای خود کت و شلوار های گران قیمت و فوق العاده ای تهیه می کند. اما اگر این گونه فکر می کنید، باید عنوان کرد که باوری کاملا اشتباه است. مارک زاکربرگ، دانشجوی انصرافی دانشگاه هاروارد، تقریبا همیشه با یک تی شرت ساده دیده می شود و اگر قصد داشته باشد کمی خلاقیت به خرج داده و تغییری در ظاهر خود به وجود آورد، یک ژاکت ساده روی آن به تن می کند. او در مصاحبه ای در سال 2014 در این خصوص عنوان کرده بود که شاید این گونه لباس پوشیدن به نظر دیگران ساده و کم زرق و برق بیاید، با این حال، این گونه دیگر نیازی نیست مدام به این فکر کند که چه باید بپوشد. او در ادامه صحبت های خود گفته بود: «تمامی تلاش من بر این است که تا جای امکان ساده زندگی کنم و کمتر در خصوص چیزی خارج از حوزه کاری ام به تصمیم گیری نیاز داشته باشم. برای مثال تصمیم گرفتن در خصوص این که برای یک مراسم به خصوص چه لباسی باید بپوشم، وقت زیادی از من خواهد گرفت، چرا که این گونه مراسم ها و نشست ها در زندگی کاری من بسیار اند. در حقیقت با ساده زندگی کردن این  امکان را خواهم داشت که تمامی تمرکز خود را متوجه افرادی کنم که در حال خدمت کردن به آن ها هستم.».

میلیاردر و سرمایه گذار، وارن بافت

اگر از دنبال کننده افراد مشهور و حال و هوای زندگی آن ها باشید، مطمئنا می دانید که برای نمونه کسانی مثل کارداشین ها زندگی بسیار لوکسی را تجربه کرده و مدام از ویلایی گران قیمت به ویلایی دیگر نقل مکان می کنند، اما این مسئله در خصوص وارن بافت، میلیاردر سرمایه گذار، به هیچ عنوان صحت ندارد. او هم چنان در خانه پنج اتاق خوابه ای زندگی می کند که در سال 1958 و به قیمت 31500 دلار خریداری کرده است. این خانه در نبراسکا، اوماها واقع شده است.

مدیر عامل شرکت برکشایر هاتاوی در مصاحبه ای در سال 2014 عنوان کرده بود: «من می خواهم زندگی خوبی داشته باشم و تا جایی که امکان دارد خوش حال باشم. در حقیقت اگر شش یا هشت خانه خریداری کرده بودم، مطمئنا حالا نمی توانستم خندان باشم و این گونه متعلقات نگرانی هایی با خود به همراه می آورد. بنا بر این، می توان گفت که من هر آن چیزی که برای گذران زندگی لازم و ضروری است را در اختیار دارم و به بیشتر از این میزان هم نیازی پیدا نخواهم کرد و زیاده روی خواهد بود. زمانی که فرد به سن و سال پیری می رسد، دیگر این که برای نمونه چند خانه در اختیار داشته باشد و یا این که مدل خودرو های اش چه باشند، تفاوت چندانی نمی کند و مهم این است که زندگی خوب و شادابی داشته باشد.».

ملکه الیزابت دوم

شاید شما تجربه زندگی در کنار کسانی را داشته باشید که به هنگام باز کردن کادوی تولد تان به شما گوش زد می کردند حواس تان به کاغذ کادو باشد که پاره نشود و بتوان بعد ها، دوباره  آن را مورد استفاده قرار داد. شاید برای تان جالب باشد که این یکی از خصوصیات رفتاری ملکه الیزابت دوم است. این عضو خاندان سلطنتی بریتانیا از کسانی که کم سن و سال تر هستند، به هنگام باز کردن کادو ها شان درخواست می کند کاغذ کادو را پاره نکنند و این در حالی است که مطمئنا افراد ساکن در کاخ سلطنتی بکینگهام، آن قدری سرمایه در اختیار دارند که گاه به گاه چند کاغذ کادوی جدید خریداری کنند.

کیت ویلیامز، یکی از نویسندگان شاغل در مجله «پیپل (People، به فارسی مردم)» است و یک زندگی نامه از ملکه الیزابت دوم، تحت عنوان «الیزابت جوان: بدل شدن به یک ملکه» در یکی از شماره های این مجله به چاپ رسانده است. در بخشی از این زندگینامه به این مطالب بر می خوریم که گواهی بر ادعای عنوان شده در ابتدای متن است: «پس از پایان جشن سال نو (کریسمس)، الیزابت کاغذ های کادو و ربان هایی که برای تزیین جعبه های کادویی مورد استفاده قرار گرفته بود را بر می داشت و آن ها را در جایی می گذاشت که بعد ها دوباره بتوان از آن ها استفاده کرد. این یکی از عادات الیزابت است که تا کنون همراه او مانده است.».

بازیکن معروف بسکتبال، کاوهی لئونارد

این مهاجم بسکتبال معروف با قرار دادی به ارزش نود و چهار میلیون دلار به خدمت تیم بسکتبال سن آنتونیو در آمد. مجله خبری «اسپورتز ایلاستریتد» در یکی از شماره های سال 2016 خود مطلبی منتشر کرده بود مبنی بر این که زمانی که به کاوهی لئونارد خبر رسید که دیگر برای خوردن بال مرغ مجانی از رستوران «Wingstop» برای اش کوپن (کالا برگ) ارسال نخواهد شد، بسیار وحشت زده و ناراحت شده بود و همین مسئله باعث شد تا دوباره برای اش کوپن ارسال کنند.

علاوه بر اخبار به دست رسیده در خصوص کاوهی لئوناردو حاکی از آن است که او تابستان ها را در آپارتمانی ساده و دو اتاق خوابه در سن دیگو سر می کند (آپارتمانی که به هیچ عنوان به یک ویلا شباهت ندارد و بیش از آن شبیه به خانه مردم عادی است و نه یک میلیونر) و هنوز که هنوزه با خودروی شورولت تاهو 1997 خود به این طرف و آن طرف می رود؛ خودرویی که در دوران نوجوانی خود اش آن را درست می کرد. لئونارد در این خصوص در گفتگویی با همین مجله خبری عنوان کرده بود: «خب، هنوز از کار نیفتاده است و می توانم با آن رانندگی کنم. این خودرو مدت ها است برای من کار می کند.».

شاهزاده یخی، کریستن بل

آنا، نام یکی از شخصیت های انیمشین محبوب «فروزن (Frozen، به فارسی یخ زده، منجمد)» است و در آن، شاهزاده ای کاملا عمل گرا است و به خوبی معنای این پدیده را می داند. البته کریستن بل نیز که وظیفه صدا گذاری بر روی شخصیت آنا را به عهده داشته است، از این لحاظ شباهت زیادی به او دارد. او در سال 2012 و در مصاحبه ای با کنان او براین عنوان کرده بود که نه تنها به دریافت کوپن ها علاقه دارد، بلکه به دریافت برخی از آن ها بیشتر تمایل نشان می دهد. کریستن بل در این خصوص عنوان کرده بود: «بهترین کوپنی که می توان دریافت کرد، کوپنی که شاید در دنیا نظیر اش وجود نداشته باشد، متعلق به شرکت لوازم خانگی «Bed, Bath & Beyond» (یک شرکت فروش لوازم خانگی و این گونه وسایل) است». در حقیقت کوپن هایی که این شرکت فروش لوازم خانگی در اختیار خریداران می گذارد، کوپن هایی هستند که به واسطه آن ها می شود از تخفیفی بیست درصدی به هنگام خرید بهره گرفت.

کریستن بل در ادامه صحبت های خود در آن مصاحبه عنوان کرده بود که به حدی به این کوپن ها علاقه دارد که حتی گاهی وسوسه می شود کوپن های موجود در صندوق های پستی همسایگان اش را بردارد.

میلیاردر و مدیر عامل شرکت ویپرو، عظیم پرمجی

عظیم پرمجی، یکی از ثروتمند ترین اشخاصی است که در هندوستان زندگی می کنند (در تصویر بالا او را در سمت چپ مشاهده می کنید) و در حال حاضر به عنوان مدیر عامل شرکت ساخت محصولات مربوط به تکنولوژی ویپرو فعالیت می کند. او به واسطه کلاس های خلبانی ای که در آن ها به عنوان مربی فعالیت می کند و نیز به خاطر رانندگی با یک خودروی تویوتا کرولا (خودرویی ارزان قیمت) برای نام اش در سر خط خبر ها مشاهده می شد و توجهات زیادی به زندگی ساده خود جلب کرده بود. اما شاید جالب توجه ترین مسئله ای که در خصوص عظیم پرمجی تا کنون به گوش رسیده باشد، استفاده از بشقاب های کاغذی در مراسم عروسی پسر اش باشد؛ بشقاب های کاغذی ای که به صرفه بوده و قابلیت بازیافت آن ها نیز وجود دارد!

بازیکن فوتبال آمریکایی، رایان برویلز

رایان برویلز، یکی از بازیکنان مطرح فوتبال آمریکایی است و سابق بر این در تیم شیر های دیترویت بازی می کرد. رایان سرمایه های خود را به همان طریقی خرج می کند که پدران و مادران مان از ما انتظار دارند. رایان برویلز، به هنگام فعالیت اش در زمین بازی فوتبال آمریکایی، چند میلیون دلار دستمزد دریافت کرد، اما او به گونه ای سرمایه خود را خرج می کرد که گویی تنها شصت هزار دلار در سال درآمد داشته است. او در مصاحبه ای عنوان کرده بود: «تمامی هدف من این است که به وسیله پول های خود جایی سرمایه گذاری کنم و این انتظار را دارم که سرمایه ای که در مکانی مشخص قرار داده ام، برای ام سود آور باشد. تنها به این طریق است که می توانم نگرانی ای از بابت مسائل مالی نداشته باشم.».

میلیاردر مکزیکی، کارلوس اسلیم

کارلوس اسلیم، تاجر ثروتمند اهل مکزیک است و ارزش سرمایه های او به اندازه ای است که حتی بعضا در لیست سالانه ای که از ثروتمند ترین افراد جهان منتشر می شود، نام او را بالا تر از کسانی چون مدیر عامل شرکت مایکروسافت، بیل گیتز دیده ایم. اما او نیز همانند تمامی مواردی که تا کنون عنوان کرده ایم، زندگی نسبتا ساده ای دارد و به هیچ عنوان شبیه به یک میلیاردر زندگی نمی کند. مقاله ای در سال 2014 در خصوص این میلیاردر مکزیکی منتشر شده بود و با نگاهی به آن می توان از شباهت زندگی او با وارن بافت مطلع شد؛ او نیز همانند وارن بافت برای مدت چهل سال است در خانه شش اتاق خوابه خود در مکزیکو سیتی زندگی می کند. تنها مطلبی که در خصوص زندگی او جلب توجه می کند، خانه ای در شهر نیویورک، به مساحت تقریبی 1858 متر مربع بود که برای مدتی در اختیار وی بود، با این حال، خانه ها و ویلا های میلیاردی و کلکسیون های لوکس خودرو های گران قیمتی که معمولا در کنار نام افراد ثروتمند مطرح می شوند، به هیچ عنوان در زندگی او جایی ندارند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

مسمومیت با آب چیست

در


به گفته کارشناسان، استفاده بیش از حد آب می تواند برای سلامتی خطرناک تر از استفاده از مقادیر کم مایع و کم آبی بدن باشد.
طبق گفته پزشکان، بزرگسالان باید به طور متوسط ​​حدود 3 لیتر آب در روز بنوشند، اما کلیه ها می توانند بیش از 800-1000 میلی لیتر در ساعت را تصفیه کنند.
اگر فرد در طول این مدت آب بیشتری بنوشد، سلول های بدن او مایع را ذخیره می کنند. دانشمندان توضیح دادند که سلول ها متورم می شوند و بدن با هیدراتاسیون بیش از حد، که به عنوان "مسمومیت با آب شناخته می شود، تهدید می شود".

در چنین مواردی، سطح سدیم در خون که فشار خون را تنظیم می کند، کاهش می یابد. مایع در بافت و ماهیچه های چربی ذخیره می شود. این امر با عواقب جدی سلامتی همراه است. فرد اغلب دارای خواب آلودگی، سردرد، کاهش عملکرد شناختی و حتی آسیب مغزی که ممکن است مرگبار باشد، می شود

به گفته لیز وینندی ، متخصص تغذیه ، می توان مقدار کافی برای نوشیدن آب را، با توجه به رنگ ادرار، که باید رنگ لیمویی داشته باشد، ردیابی کردو در صورت پررنگ تر بودن مایعات بنوشیم.

نظرات

در ادامه بخوانید...

شواهدی که نشان می دهد صرفه جویی بیش از حد منجر به فقر می شود

در
ثروت، جزء مهمی از رفاه مادی است. بدون کنترل درآمد، صرفه جویی در هزینه برای خرید جدی یا سرمایه گذاری غیرممکن است اما صرفه جویی بیش از حد می تواند نه تنها بی فایده باشد، بلکه منجر به اثر متضاد یعنی فقر  شود.
 
sayarak.com نمونه هایی از سبک زندگی و چگونگی صرفه جویی شدید که نمی تواند منجر به دستیابی به اهداف مالی شما شود را جمع آوری کرده است.
 

1. زمان زیادی برای تعمیرات صرف می کنید

صرفه جویی وقت گیر است که باید برای رسیدن به موفقیت استفاده شود. شما می توانید آن را منطقی تر انجام دهید و با پرداخت مبلغ کمی سودی در بلند مدت عاید خود کنید.
 
به عنوان مثال، باهز ینه های کمی شما می توانید یک حرفه ای برای تعمیرات جزئی و یا مونتاژ مبلمان استخدام کنید. و زمان ذخیره شده را برای کار یا آموزش مهارت جدید استفاده کنید.
 

2. شما اغلب بیمار هستید.

 صرفه جویی بیش از حد در مواد غذایی ، مواد شیمیایی خانگی و مواد بهداشتی می تواند سلامت شما را تضعیف کند. و این باعث خواهد شد که بیماری هزینه های بیشتری برای شما داشته باشد. اصول اساسی یک رژیم متعادل را دنبال کنید و به راحتی ترکیب کالاهای خریداری شده را بخوانید.
 

3. چیزهای ارزان باید بیشتر و زودتر به روز شوند.

در بیشتر موارد، شما نباید ارزان ترین تجهیزات، لباس، کفش و مبلمان را انتخاب کنید. بهترین محصولات در رابطه با قیمت و کیفیت، به عنوان یک قاعده، ارزان نیستند، اما در عین حال گران  هم نیستند. توجه داشته باشید نه تنها به قیمت، بلکه همچنین به مواد محصول، و همچنین بازخورد از خریداران دیگر دقت کنید.
 

4. احتمال بیشتری دارد که تبدیل به قربانیان کلاهبرداران شوید.

به دلیل تمایل به صرفه جویی در هزینه، مردم اغلب به طعمه خرده فروشان، مهاجران و یا فروشندگان ماشین های معیوب می افتند. اگر کسی خدمات یا محصولات خود را با یک قیمت پایین ارائه می دهد، باید همه چیز را با دقت بررسی کنید. ممکن است تماس با یک فروشنده معتبر یا واسطه سودمند تر باشد.
 

5. شما اطلاعات کافی دریافت نمی کنید. 

برای دستیابی به موفقیت مالی، باید همیشه بروط باشید و چیزی را یاد بگیرید. اما برای دریافت یک دوره آموزشی با کیفیت، آموزش رایگان، به احتمال زیاد، کار نخواهد کرد. و اگر این کار کند، پس شما زمان زیادی را برای جستجوی آن صرف خواهید کرد.اگر ما تمام هزینه های غیر مستقیم و زمان را در نظر بگیریم، می توان نتیجه گرفت که دانش رایگان نیست.
 

6. شما از ارتباطات محروم می شوید  

یک محیط خوب یکی دیگر از مولفه های مهم موفقیت است. با این حال، صرفه جویی بیش از حد منجر به انزوای اجتماعی می شود. و این، همانطور که در عمل نشان می دهد ، منجر به هزینه های اضافی می شود.
دوستیابی مفید اغلب در مکان و موقعیت های غیر منتظره بوجود می آید. اما برای پیک نیک با دوستان خود، دیدن فیلم ها شما باید پولی را صرف کنید.
 

7. زمان مشخصی برای کار ندارید

نگرانی مداوم برای صرفه جویی از نظر اخلاقی خسته کننده است. علاوه بر این، در پیگیری مداوم اقتصاد، شما خود را از بسیاری از لذت ها محروم می کنید. این به استرس مداوم منجر می شود و در نتیجه نه قدرت و نه زمان برای کار و پیشرفت باقی می ماند.
 

8. شما به درخواست کمک، به زحمت پاسخ می دهید.

دوری در روابط با دیگران یکی دیگر از دلایل فقر است. صرفه جویی شدید باعث می شود که شما شروع به ارائه هدایای بیش از حد کم و بی ارزش کنید و گاهی اوقات حتی تعطیلات را نادیده بگیرید و به طور کامل از پول قرض دادن و کمک به عزیزانتان جلوگیری کنید.
 

9. شما سرمایه گذاری های بسیار خطرناکی را انجام می دهید.

ثابت شده است که کسانی که می خواهند در سرمایه گذاری صرفه جویی کنند، تمایل به خرید ابزارهای مالی خطرناک دارند. علاوه بر این، این افراد بیشتر احتمال دارد قربانی طرح های تقلبی شوند.
 
آیا می دانید کدام نمونه از صرفه جویی بیش از حد منجر به فقر می شود؟ در بخش نظرات با کاربران به اشتراک بگذارید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

صرفه جویی در مصرف برق

در

قبض برق این دوره شما را غافلگیر کرد! بله برق دیگر یک خدمات ارزان قیمت نیست، بهتر است راههای صرفه جویی در مصرف برق را یاد بگیرید تا در آینده شاهد قبض هایی کمتری باشید.

 

نحوه محاسبه قیمت برق

قیمت برق بر اساس مصرف برق بر حسب کیلووات ساعت محاسبه می شود. نحوه محاسبه بسیار ساده است، شرکت برق تعرفه هایی به صورت پلکانی مثلا 0 تا 100 کیلووات ساعت در 30 روز قرار داده است. نرخ تعرفه هر 100 کیلووات ساعت بیشتر می شود. در نهایت بعد از 600 کیلووات ساعت شما مشترک پر مصرف خواهید شد و بیشترین نرخ را پرداخت خواهید کرد.

دقت کنید مقدار مصرف در 30 روز محاسبه و در کل دوره ضرب خواهد شد. قبض های برق تقریبا 60 روزه به دست ما می رسد.

با این محاسبه هرچقدر برق کمتر مصرف کنید در تعرفه ارزان تری هستید و قیمت برق شما کمتر خواهد بود.

 

کیلووات ساعت چیست؟

کیلووات ساعت واحد اندازه گیری انرژی معادل 3.6 مگاژول است. البته این تعریف علمی به کار این مقاله نمی آید پس، واقعا کیلووات ساعت چیست؟

یک کیلووات معادل 1000 وات است، مصرف تمامی وسایلی برقی (از لامپ تا PS4) توسط واحد کیلووات ساعت قابل محاسبه است. برای محاسبه وات واقعی یک دستگاه باید یک مولتی متر را روی اندازه گیری شدت جریان یا آمپر تنظیم کنید سپس مقدار جریان عبوری از یکی از سیم های برق دستگاه را اندازه بگیرید.

کیلووات ساعت توسط فرمول زیر قابل محاسبه است

watts = V * A

 

که در فرمول بالا V ولتاژ یا اختلاف پتانسیل و A آمپر یا شدت جریان است. مثلا در یک یخچال که با برق شهر 220 ولت کار می کند، وقتی این یخچال 1.5 آمپر جریان از شبکه دریافت می کند. توان مصرفی آن 

 

 330 = 220 * 1.5

 

330 وات است. اگر این یخچال 3 ساعت کار کند تقریبا 1 کیلووات ساعت برق مصرف کرده است.

 

 

چگونه قبض برق کمتری داشته باشیم؟

برای قرار گرفتن در پله اول تا 100 کیلووات ساعت شما باید حداکثر 100 کیلووات ساعت برق مصرف کنید. با یک مثال ساده وسایلی که می توانید با این مقدار برق مصرفی روشن کنید را مشخص می کنیم. توجه داشته باشید هر ماه 720 ساعت است.

در محاسبه مصرف برق همیشه از لامپ رشته ای قدیمی مثال می زنیم، مصرف این لامپ ها 100 وات است. اگر لامپ رشته ای شما روزانه 4 ساعت روشن باشد در ماه 12 کیلووات ساعت برق مصرف می کند. هنوز 88 کیلووات ساعت تا ورود به پله بعدی مانده است.

مصرف تعدادی از وسایل برقی مرسوم در خانه در زیر آورده شده است.

 

وسیله برقی

مصرف روزانه کیلووات ساعت ماهیانه

وسایل خانه

   

کولر گازی 12 هزار با مصرف 1400 وات

8 ساعت در روز

341

بخاری برقی 1500 وات

8 ساعت در روز

365

آب گرم کن 4500 وات برقی

3 ساعت در روز

411

سشوار 1000 وات

15 دقیقه در روز

7.6

وسایل آشپزخانه

 

غذاساز 400 وات

1 ساعت در هفته

2

قهوه ساز 894 وات

1 ساعت در روز

27

ظرفشویی 1200 وات

1 ساعت در روز

37

ماکروفر 1450 وات

30 دقیقه در روز

22

فریزر 341 وات

12 ساعت در روز

124

یخچال 440 وات

12 ساعت در روز

161

لباسشویی

   

4900 وات برای خشک کن

6 بار در هفته

90

512 وات برای شستن

6 بار در هفته

9

صوتی و تصویری

 

تلویزیون پلاسما 320 وات (دائم روشن)

تلویزیون LED با مصرف 200 وات (دائم روشن)

35 ساعت در هفته

35 ساعت در هفته

44.8

28

کامپیوتر خانگی 500 وات + مانیتور

4 ساعت در روز

61

روشنایی

   

لامپ 40 وات

لامپ کم مصرف یا مهتابی معادل

4 ساعت در روز

4 ساعت در روز

5
1.375

لامپ 60 وات

لامپ کم مصرف یا مهتابی معادل

4 ساعت در روز
4 ساعت در روز

7
1.625

لامپ 75 وات

لامپ کم مصرف یا مهتابی معادل

4 ساعت در روز
4 ساعت در روز

9
2.5

لامپ 100 وات

لامپ کم مصرف یا مهتابی معادل

4 ساعت در روز
4 ساعت در روز

12
3.25

بیرون از منزل

   

شارژر باتری خودرو 600 وات

هر 2 ساعت

36

 

تمامی وسایل برقی بزرگ دارای برچسبی هستند که میزان مصرف برق کیلووات ساعت، ولتاژ مورد نیاز و حتی حداکثر شدت جریان ورودی دستگاه را مشخص می کند. اگر برچسب نبود در دفترچه راهنما یا اینترنت و در نهایت با مولتی متر می توانید میزان مصرف دقیق برق آن را مشخص کنید.

 

صرفه جویی در مصرف برق

طبق جدول مصرف بالا، مشخص است که مثلا یک لامپ کم مصرف بیشتر از 3 برابر برای شما صرفه جویی دارد یا یک تلویزیون LED نسبت به مدل های پلاسما مصرف برق شما را نصف می کند. پس انتخاب وسایل برقی مناسب تاثیر مستقیم در هزینه برق پرداختی شما دارد. ممکن است این وسایل کمی گرانتر باشد، مثلا یک لامپ LED از کم مصرف یا فلورسنت گرانتر است ولی در دراز مدت با جبران هزینه برق مصرفی این مبلغ برای شما صرفه جویی میشود.

اگر کنتور برق شما دیجیتال است و روی قبوض برق شما 3 تعرفه میان باری، اوج بار و کم بار نوشته شده است می توانید با روشن کردن وسایل برقی پر مصرف مانند لباسشویی یا ظرفشویی در نیمه شب به مقدار زیادی در هزینه برق مصرفی خود صرفه جویی کنید. معمولا این مدل دستگاه ها تایمر شروع کار دارند و به راحتی با زدن یک کلید قابل برنامه ریزی هستند.

 

مصرف برق کولرگازی

یکی از پرمصرف ترین وسایل برقی در منزل کولرگازی است. این کولر ها دقیقا برپایه یخچال ها ساخته شده اند و از همان سیستم بهره می برند. گاز در دستگاه بیرونی فشرده شده و مقدار زیادی گرما ازاد می کند، در این مرحله گاز به حالت مایع در آمده و وارد پنل داخلی می شود. در پنل داخلی مایع با دریافت گرما از داخل منزل به صورت گاز در آمده و این مراحل دائم تکرار می شود.

کمپرسور کولر گازی مصرف برق بالایی دارد، کولرهای گازی در 2 نوع معمولی و اینورتر در بازار موجود هستند. کولرگازی اینورتر مصرف برق کمتر و مدیریت شده ای دارد.

 

کولرگازی اینورتر

کولرگازی اینورتر دار یعنی کمپرسور این کولرها با برق مستقیم DC کار می کند. اینورتر برق متناوب (برق شهر) را به مستقیم تبدیل می کند. ولتاژ برق DC به آسانی قابل تنظیم است و موتورهای DC می توانند با مقدار برق کمی در حد 1 آمپر راه اندازی شوند. سپس متناسب با شرایط جریان را افزایش و تا حداکثر توان مصرفی برسند. نکته مهم اولا بدلیل شروع اهسته این کمپرسورها شوک برقی به وسایل دیگر وارد نمی شود. در مقایسه با یک کولرگازی معمولی که در لحظه استارت 10 آمپر برق از شبکه دریافت می کند، کولرهای اینورتر باعث قطع و وصل برق بقیه وسایل نمی شوند و دقیقا متناسب با میزان نیاز جریان دریافت می کنند.

توجه کنید این کولرها اگر در حداکثر توان کار کنند همچنان جریان زیادی از شبکه می کشند. نکته مهمی درباره اینورتر وجود دارد که تبدیل جریان متناوب به مستقیم هیچ وقت ایده ال نیست و در بهترین حالت 10% اتلاف انرژی وجود دارد. در نهایت اگر واقعا هوا گرم باشد کولرهای اینورتر بیشتر از معمولی برق مصرف می کنند ولی چون در بیشتر مواقع ما کولر را در دمای 24 درجه تنظیم می کنیم کولرهای گازی اینورتر  مصرف بهتری دارند.

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...