زن ها در ژاپن چگونه زندگی می کنند

در
زندگی  زنان ژاپنی  در سرزمین طلوع خورشید در اسرار و شایعات پوشیده شده است. نقش زنان در ژاپن مدرن چند وجهی است. و حتی نظام پدرسالاری مستقر در کشور به تدریج در حال تغییر است و زن و مرد در حقوق برابر می شوند. اما هنوز هم ، برای   زنان ژاپنی  برخی از قوانین و ممنوعیت هایی در سبک زندگی ژاپنی   وجود دارد که درک آن برای بیگانگان دشوار است.
ما در sayarak.com  می بینیم که   زن های ژاپن   چگونه زندگی می کنند ، و حتی نمی دانیم به  زن های ژاپنی  حسادت کنیم یا با  سبک زندگی ژاپنی ها   همدردی کنیم.

1. ممنوعیت عینک

10 واقعیت در مورد زندگی زنان ژاپنی که بعید است در غرب بدانند

 

ژاپن یک لباس فرم بسیار دقیق دارد. لباس کار   زنان زاپنی   ، به طور معمول ، یک ژاکت مشکی ، پیراهن سفید ، دامن و کفش با پاشنه کوتاه است. به تازگی ، بسیاری از شرکت ها شروع به ممنوعیت ورود زنان ژاپنی برای کار با عینک کرده اند .
 
اول از همه ، اینها سازمان هایی هستند که مربوط به بخش خدمات هستند: رستوران و تجارت در هتل ، آرایش و زیبایی ، سالن های زیبایی. دلایل اصلی ممنوعیت عینک برای   خانم های ژاپنی   این است که عینک زیبایی چشم را نشان نمی دهد ، عینک آرایش را پنهان می کند و به طور کلی ظاهر را خراب می کند.
 
مدیران شرکت بر این باورند که بدون عینک ، دختر بسیار زنانه تر به نظر می رسد و این امر بر اعتبار شرکت و کیفیت کار تأثیر می گذارد. این قانون مردان را تحت تأثیر قرار نداده و زنان از مزاحمت کارفرمایان شکایت می کنند.
 

2. حمل و نقل زنان در ژاپن

10 واقعیت در مورد زندگی زنان ژاپنی که بعید است در غرب بدانند

 

در حمل و نقل عمومی ژاپن ، موارد مکرر آزار و اذیت مردان نسبت به  زنان ژاپن  وجود دارد. این پدیده حتی نام خود را دارد ( آزار جنسی در ژاپن چیکان (chikan) نام دارد). هنگامی که تعداد شکایات در مورد مردان بیشتر شد ، دولت دست به اقدام زد و واگن های اختصاصی برای  زن ژاپنی   در متروی ژاپن ظاهر شد . چنین واگن هایی معمولاً در انتهای قطار قرار دارند و ورود آقایان به آن کاملاً ممنوع است که با جریمه تنظیم می شود. پرسنل مترو نیز موظف هستند مسافران را تحت نظر داشته باشند و از حضور مرد ها در واگن زنان جلوگیری کنند. البته استثنائات برای کودکان و مردان معلول وجود دارد.
دولت همچنین مواظب زنانی بود که تا دیر وقت کار می کنند و در تاریکی به خانه باز می گردند. در این حالت تاکسی با رانندگان  خانم های ژاپنی   وجود دارد و فقط برای زنان و کودکان در نظر گرفته شده است.
 

3. اماکن مخصوص زنان در ژاپن 

اما اتومبیل های زنانه تنها جایی در ژاپن نیستند که با مردی روبرو نشوید: کافه ها و حتی کتابخانه هایی برای  دختران ژاپنی   وجود دارد. در پرداخت کالاها و خدمات نیز تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال ، خدمات پزشکی و برخی کالاها برای آقایان گرانتر است. علاوه بر این ، بسیاری از مؤسسات دولتی روزی برای خانم ها را دارند - روزهایی که تخفیف های بزرگی برای زنان در نظر گرفته می شود. برای آقایان چنین سیستمی ارائه نشده است.
 

4- تبعیض در استخدام در ژاپن

10 واقعیت در مورد زندگی زنان ژاپنی که بعید است در غرب بدانند

 

برای  زنان در ژاپن  دریافت شغل نسبت به مردان دشوارتر است . حتی اگر یک زن دانش و تجربه بیشتری داشته باشد ، کارفرمایان همچنان مردان را ترجیح می دهند. بله ، و کار شایسته بیشتر به مردان داده می شود. اما اگر برای  دختر ژاپنی  شانس و این امکان وجود داشته باشد که او در یک موقعیت مشابه با همان مسئولیت استخدام شود ، حقوق کمتری نسبت به همکار مرد خود دریافت می کند. و به جای مرخصی زایمان ، یک زن باردار می تواند منتظر یک اخراج اجباری باشد.
 

5- در ژاپن زن بودجه خانواده را مدیریت می کند

بیشتر اوقات ، پس از ازدواج،   زنهای ژاپنی  کار خود را ترک می کنند. و یکی از دلایل آن عدم تمایل کارفرمای  ژاپنی   به خانم هایی است که وضعیت تأهل آنها اجازه تسلیم کامل در تجارت را نمی دهد. اما در خانواده ، زن یک معشوقه تمام عیار است: زندگی ، والدین و تمام امور مالی در دستان اوست. و حتی اگر زن کار بیرون داشته باشد باز هم ، تمام مسئولیت های خانه داری بر عهده اوست.
 
بیشتر اوقات ، همسر بودجه خانواده را در زوج های ژاپنی مدیریت می کند . حتی با وجود این واقعیت که در بیشتر موارد فقط مرد کار می کند و خانواده خود را تأمین می کند. علاوه بر این ، گاهی اوقات همسر به هیچ وجه پول خود را نمی بیند ، زیرا حقوق وی بلافاصله به حساب بانکی همسرش منتقل می شود و او قبلاً از او پول تو جیبی دریافت می کند.
 

6. وضعیت مادران مجرد در ژاپن

10 واقعیت در مورد زندگی زنان ژاپنی که بعید است در غرب بدانند
قوانین جداگانه ای نیز برای مادران مجرد اعمال می شود. درصد طلاق ها و حاملگی های خارج از ازدواج بسیار ناچیز است ، اما با این حال وجود دارد و حتی افزایش می یابد. اگر یک زن به علت فوت شوهرش در اثر تصادف (یا به دلایل دیگری به گفته ژاپنی ها) تنها مانده باشد ، در این صورت شاید به او کمک های خوبی انجام شود.
 
اگر زن مطلقه باشد یا به راحتی نفهمد پدر فرزند کیست ، با محاکمات شدیدی روبرو خواهد شد. در چنین مواردی ، یک مادر مجرد بعید است که بتواند شغل عادی خود را بدست آورد و غالباً یک زن دارای فرزند دچار پریشانی می شود . با این حال ، شما می توانید برای دستیابی به یارانه های ایالتی تلاش کنید: پرداخت ها اندک است ، اما زندگی با آنها کاملاً امکان پذیر است.
 
مادر و کودک با داشتن کمک هزینه ، قادر به خریدهای گران قیمت نیستند (تلفن های مدل های معتبر ، رایانه ، مسافرت): احتمال از دست دادن پرداخت وجود دارد. همچنین مادران نباید هدایای گران قیمت دریافت کنند: ژاپنی ها بر این باورند که به این معنی است که شخصی برای حمایت از مادر و فرزند وجود دارد.

7- آداب توالت رفتن زنان در ژاپن

رفتن به توالت  موضوعی حساس برای دختران ژاپنی است. شرم آور است اگر کسی درک کند که خانم برای چه اهدافی به دستشویی می رود. و ایجاد هر صدایی کاملاً غیرقابل قبول است. برای این مورد توالت های مخصوصی در ژاپن درست شده است : آنها نه تنها می توانند نقش یک خوشبو کننده هوا را بازی کنند ، عملکردهای گرم کردن صندلی و خشک کردن را نیز دارند ، بلکه یک رادیوی داخلی نیز دارند و می توانند هر سر و صدایی را پوشش دهند. و شرم آور ترین چیز برای یک دختر ژاپنی این است که کسی حدس بزند که در دوران قاعدگی است.
 

8- زن باید از مرد ضعیف تر باشد ، حتی اگر در واقع اینگونه نباشد

10 واقعیت در مورد زندگی زنان ژاپنی که بعید است در غرب بدانند
 دختران در ژاپن نمی توانند باهوش تر ، قوی تر یا سریع تر از یک پسر باشند. حتی اگر در واقع اینگونه باشد ، باید نسبت به مرد حساس باشید: تسلیم شوید یا تظاهر کنید. همچنین دختران نباید با صدای بلند صحبت کنند ، بسیار کمتر فریاد بزنند ، متکبرانه یا بی ادبانه ارتباط برقرار نکنند و به نوعی موقعیت رهبری خود را نشان ندهند.
 
همچنین شرم آور است که با ظاهر یا اعمال خود توجه یک مرد را به خود جلب کرده و به طور کلی هر گونه علائم توجه به جوانی را که دوست دارند ، نشان دهند. شما نمی توانید او را در یک کافه در آغوش بگیرید و یا ببوسید (حتی بر روی گونه).
 

9- یک زن در ژاپن نمی تواند در مسابقات کشتی سومو شرکت کند

اگرچه شواهد تاریخی وجود دارد مبنی بر اینکه زنان قبلاً در دوران باستان و قرون وسطایی کشتی می گرفتند ، اما در حال حاضر زنان ژاپنی مجاز به شرکت در مسابقات حرفه ای سومو نیستند .
 
علاوه بر این ، زنان مجاز به شرکت در فعالیتهای مربوط به این ورزش نیستند ، حتی به عنوان یک داور . و به معنای واقعی کلمه 100 سال پیش ، خانمها حتی از تماشای این رقابت ها ممنوع بودند: اعتقاد بر این بود که نگاه "مسموم" آنها می تواند به کشتی گیران آسیب برساند. اکنون به زنان اجازه داده می شود که تماشاگر سومو باشند ، آنها همچنین می توانند در یک نوع آماتور از این نوع کشتی گیری شرکت کنند ، اما این مورد توسط انجمن سومو تایید نمی شود.
 

10. در ژاپن یک زن نمی تواند آشپز سوشی شود

10 واقعیت در مورد زندگی زنان ژاپنی که بعید است در غرب بدانند
ژاپنی ها می گویند که زنان مناسب آشپزی سوشی نیستند. و این در شرایطی است که طبق گفته سرآشپزها ، دست خانم ها بسته به تغییرات هورمونی مرتبط با چرخه قاعدگی ، می تواند گرمتر یا سردتر شود و این باعث از بین رفتن طعم سوشی می شود.
 
اما در ژاپن یک نوار سوشی وجود دارد که همه آشپزها زن هستند. این نادشیکو سوشی در آکیهابارا ، توکیو است. یوکی چیزوی ، سرآشپز رستوران با مردسالاری و تعصب در کشور مبارزه می کند.
 
ما حتی نمی دانیم خوشحال باشیم که در ژاپن زندگی نمی کنیم ، یا اینکه ناراحت باشیم. و آیا می توانید در کشوری با چنین آداب و رسومی زندگی کنید؟

نظرات

در ادامه بخوانید...

دستمال توالت مخصوص گوشی های هوشمند نصب در سرویسهای بهداشتی فرودگاه ژاپن

در

(سیارک): فرودگاهی در ژاپن قرار است برای افزایش شهرت این کشور برای سطح بالای بهداشت ، کاغذ توالت مخصوص، برای تمیز کردن گوشی های هوشمند ، در سرویسهای بهداشتی تعبیه نماید تحقیقات نشان می دهد که میزان آلودگی گوشی های تلفن همراه به انواع باکتری ها و میکروب ها 500 برابر کاسه توالت می باشد و تعداد کمی از کاربران ، به تمیز و ضد عفونی کردن گوشی خود اقدام می نمایند.

تا کنون، 86 کابین در هفت توالت  فرودگاه بین المللی ناریتا نصب شده است . رول کاغذ مورد نطر شبیه یک نسخه کوچکتر از کاغذ توالت طبیعی می باشد. علاوه بر تمیز کردن گوشی اطلاعات سفر وخدمات Wi-Fi به زبان انگلیسی روی آن چاپ شده است.البته با توجه به تحقیقی که توسط سازمان گردشگری این کشورانجام شده است بازدید کنندگان خارجی بزرگترین مشکل در این کشور را پیدا کردن یک اتصال Wi-Fi اعلام کرده اند.

 

ژاپن در مقایسه  با سایر نقاط جهان در حال حاضر دارای  سرویس های بهداشتی عمومی بهتری می باشد.بسیاری از سرویس های بهداشتی در این کشور مجهز به صندلی، آب داغ ، هواکش و ابزارهایی برای تولید صدای موسیقی برای سرپوش گذاشتن روی هر سر و صدا و اخیرا حتی  مکانیسم بوزدایی برای از بین بردن بوی سرویس های بهداشتی می باشند.

 

 

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۹واقعا آفرین...فکر همه چیزو کردن

در ادامه بخوانید...

تنوع رنگ در مراسم های کشورژاپن

در

(سیارک)  : نمایش رقص گیشا در کیوتو که از سال 1873 هر ساله در سالن نمایش تاریخی Kaburenjo برگزار می گردد. نمایش رقص گیشا یکی از زیبا ترین نمادهای ژاپن محسوب می شوند. قبل از شروع نمایش از میهمانان در مراسم با چای سنتی ژاپنی پذیرایی می شود. تنوع رنگ را در تصاویر زیر ببینید.

 

مراسم فستیوال عروسک ها به منظور روز دختر در ژاپن برگزار می گردد و از فراگیر ترین فستیوال های این کشور می باشد. ژاپنی ها در این روز هزاران عروسک سنتی را در آب دریا رها می کنند. ژاپنی ها معتقدند که با این روش انرژی های منفی و بدشانسی از دخترانشان به عروسک ها منتقل شده و در طول سال پیش رو  مشکلی برای دخترها پیش نمی آید.

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

 

نظرات

۱۳۹۵/۱۱/۱کیمونو تو ایران پیدا می شه ؟

۱۳۹۵/۱۰/۲۹واقعا دنیای رنگی خیلی قشنگه

۱۳۹۵/۱۰/۲۸وای چقدر تنوع رنگ!!!

در ادامه بخوانید...

آموزش پیشگیری از آزار جنسی کودکان

در


والدین موظفند بدون بکار بردن لفظ آزار جنسی پنج نکته اساسی برای جلوگیری از کودک آزاری و آزار جنسی را به کودکان خود (پنج تا ۱۱ سال) آموزش دهند. برای چنین آموزشی پدر و مادرها لازم نیست که واردگفتگوهایی سخت و دشواری که برای کودک قابل فهمیدن نیست شوند .پس والدین چگونه چنین موضوع حساسی را به کودکان آموزش بدهند؟
این نکات را که با گفتگوهای ساده می‌توانید به کودکان خود بیاموزید قانون لباس زیر می گویند.آموزش قانون لباس زیر به فرزندان، به شما بستگی دارد، شما بهتر از هر کس دیگری می توانید  این کار را انجام داده و کودک خود را ایمن سازید ؛ اما چند توصیه ساده:

علائم کودک‌ آزاری
-  صحبت درباره ایمنی و امنیت  را با کودک در زمان های مختلف  تکرارنمایید، یک بار گفتن این مسئله مهم کافی نیست . پس بارها و بارها یادآوری  نمایید.این نکات را در گفنگوهای ساده روزمره یا حتی بازی برای کودک خود تکرار کنید. در صورت تکرار هم برای شما و هم برای کودک طبیعی و راحت تر می شود.
- زمانی که کودک تمایل به چنین گفتگویی از خود نشان نمی دهد پافشاری نکرده و آموزش را برای زمان مناسب تری بگذارید. 

- برای این آموزش یک اسم مثلا قانون لباس زیر یا هر چه که کودک مایل است انتخاب کنید.برای کودک خود بگویید که هر چیزی که با لباس زیر (زیرپوش، شورت، زیرشلواری) پوشیده می شود عضو خصوصی می باشد و هیچکس (تاکید روی هیچکس داشته باشید) حق دست زدن و لمس آن را ندارد، هیچکس نبایدآن را ببیند، هیچکس نباید درباره آن با شما صحبت کند و اگر چنین اتفاقی افتاد کودک باید به شخص  نه گفته و با شما در میان بگذارد.
- به کودک آموزش دهید ، به شرط اینکه قبلا حتما از کودک اجازه  گرفته شود درموقع حمام پدر و مادر و موقع درمان پزشک یا پرستار اجازه دارند  بدن او را لمس کنند  در غیر این صورت هیچکس مجاز به دست زدن به بدن اونمی باشد  و کودک باید ، نه گفته و اجازه دست زدن را به آنها ندهد.
- به کودک یاد بدهید که بدن او فقط متعلق به خودش و اختیار بدنش فقط دست خودش می باشد؛ نه هیچ‌کس دیگری. اگر کسی چنین درخواستی از او کرد کودک حتما باید به فرد مورد اعتمادش را ازاین موضوعبا خبر کند.(سیارک
- نه گفتن را به کودک آموزش بدهید. به کودک آموزش بدهید که از نه گفتن احساس خجالت یا ناراحتی نکرده و آن را حق خود دانسته و یاد بگیرد که اختیار بدنش را دارد. اگر کودک بتواند در بین اعضای خانواده نه گفتن را بیاموزد  ، می تواند به دیگران هم نه بگوید. به کودک آموزش دهید به هر کس  که بخواهد با بدن او کاری کند نه بگوید و اصرار یا تطمیع یا هر روش دیگری نباید نه را عوض کند.
 

کودک باید آموزش ببیند درباره رازهایی که او را نارحت می‌کنند و باعث کابوس و بد خوابی او می شوند صحبت کند. کودک بایدبداند  که بین راز خوب و بد تفاوت هستد. رازهای خوب (مثلا خرید پنهانی هدیه) را می‌تواند مخفی کند اما رازهای بد را باید به فرد مورد اعتمادخود بگوید.

-  کودک در صورتی راز به اصطلاح بد خود را با فرد مورد اعتمادش در میان می گذارد که احساس آسایش و امنیت کند پس ارتباط متقابل والدین و کودکان بسیار مهم است،این محیط اعتماد و ارتباط را برایش فراهم کنید. بزرگترین سلاح  کودک‌ آزار مخفی‌کاری می باشد؛ کودک آزار به کودک مورد تعرض واقع شده معمولا می گوید "این رازی بین من و تو می باشد". کودک باید آموزش ببیند که  هر رازی که  او را ناراحت می‌کند یا بر خلاف میلش می باشد ،  نباید  بصورت راز از آن محافظت کند ، بلکه باید به فرد مورد اعتمادش بگوید.
- کودک یاد بگیرد که کمک بخواهد ، مطمئنا  همیشه کسی که به او  کمک کند، وجود دارد.
اگر کودک احساس غم، نگرانی یا ترس دارد می‌تواند با بزرگسالی که به او اعتماد می گند این را مطرح کند. خاطر کودک را مطمئن کنید که او در این احساسات منفی مقصر نیست  و مهم تر از همه ، با بیان آنها مشکلی برایش بوجود نمی آید.لازم نیست که این ترس‌ها و نگرانی‌ها فقط با پدر و مادرعنوانشود ، به کودک پیشنهاد دهید که در صورت مواجه با این مشکلات ، از خواهر و برادر، دوست خانوادگی، معلم یا پزشک و روان‌شناس کمک بخواهد. (سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

آیا در محل کار قربانی آزار جنسی شده‌اید؟

در

آزار جنسی در تمام دنیا پدیده شایعی می باشد، چه در خانه، چه در مدرسه و محیط‌های اجتماعی چه در محل کار. اکثر قربانیان زنان می باشند و اکثر قریب به اتفاق آزاردهندگان مرد. اما آزار جنسی در محیط کاربه چه صورت می باشد؟ آیا ما هم باعث  آزار جنسی  در محل کارشده ایم؟ آیا در محل کار مورد آزار جنسی قرار گرفته ایم ؟ آیابه عنوان شاهد آزار جنسی در مکانی بوده ایم؟
امکان دارد که قربانیان آزار جنسی  اطلاعی ازاین که  قربانی شدن نداشته باشند. بنابراین ابتدا بایدبا مفاهیم و مصادیق آزار جنسی بیشتر آشنا شده و بعد آزار جنسی در محیط کار را  بررسی نماییم.

آزار جنسی

هر گونه رفتار نخواسته با ماهیت جنسی. کلمه "نخواسته" در اینجا بسیار مهم می باشد؛ این کلمه به معنی ناخواسته و غیر عمدی نمی باشد، بلکه رفتار نخواسته یعنی رفتاری که بدون رضایت و توافق طرف مقابل انجام می گردد؛ مثل نگاه با معنای جنسی، متلک یا اظهارنظر یا شوخی با ماهیت جنسی، درخواست انجام عملی با ماهیت جنسی یا تماس جسمی با ماهیت جنسی. معیاربرای رفتار نخواسته ، نظر دریافت‌کننده رفتارمی باشد، اگر گیرنده رفتار چنین رفتاری را نخواسته و تقاضا نکند این رفتار به معنی آزار جنسی می باشد. نخواسته بودن اهمیت دیگری را هم می رساند، اگر فردی که هدف آزار جنسی واقع می شود بخواهد مانع از تکرار آن گردد، آزارنده جنسی اجازه ندارد  به استناد آنچه که در گذشته اتفاق افتاده ، (مثلا بر این مبنی که فرد قبلا راضی به انجام این رفتار بوده است) رفتار خود را موجه بداند.

آموزش پیشگیری از آزار جنسی کودکان

علائم کودک‌ آزاری

شماره تماس برای کودک آزاری و خشونت خانگی
اشکال بسیار مختلفی آزار جنسی عبارتند از: اعمال فشار برای رفتار یا رابطه جنسی، فرستادن پیام با ماهیت جنسی، اصرار برای ملاقات، شوخی‌ با مضامین جنسی.
مهمترین نکته در درک آزار جنسی کلمه "نخواسته یا بدون رضایت" می باشد؛ عمل جنسی باید با رضایت و مطابق میل طرف مقابل صورت گیرد، در غیر این صورت مصداق آزار جنسی می باشد. حتی اگر کسی در ابتدا به برقراری رابطه جنسی رضایت نشان دهد، اما در میانه رابطه دیگر مایل به ادامه آن نباشد باید عمل جنسی قطع شود و اگر به زور ادامه پیدا کند مصداق آزار جنسی از جمله حمله جنسی یا تجاوز می باشد.

امکان دارد هر کس در هر سن، با هر گرایش جنسی و با هر جنسیتی  قربانی آزار جنسی واقع گردد اکثریت قربانیان آزار جنسی زنان و کودکان می باشند و اکثریت قریب به اتفاق آزاردهندگان جنسی مردان می باشند. با این حال نباید فراموش کنیم که مردان هم امکان دارد قربانی آزار جنسی واقع شوند، چه در کودکی و چه در بزرگسالی.

یکی از ویرانگرترین تجربه‌های زندگی آزار و خشونت جنسی می باشد، قربانیان سالهای بسیار و شاید تمام عمر از عوارض آن  رنج خمی برند و به انواع بیماری‌های روحی مثل اضطراب، افسردگی، ضربه روحی پس از اتفاق بسیار وحشتناک (PTSD)، بزهکاری، خودکشی و خودآزاری مبتلا می گردند و امکان بر قراری رابطه جنسی سالم و طبیعی برایشان سخت و دشوار می شود.

آزار جنسی در محل کار 

بیشتر قربانیان آزار جنسی در محل کار زنانمی باشند و اکثر قریب به اتفاق آزاردهندگان جنسی مردان. با این حالامکان دارد که مردان هم قربانی آزار جنسی واقع شوند (هم از طرف زنان هم مردان) و این امکان که آزاردهنده و قربانی هم‌جنس باشند،  درصد کمی از موارد آزار جنسی را در آمار نشان می دهد.
شاید دستورالعمل مشخصی در باره آزار جنسی در محیط کار وجود نداشته باشد، بسیاری از قربانیان حتی اطلاع ندارند  که قربانی آزار جنسی واقع شده‌اند. جلوگیری از آزار جنسی در محیط کار وظیفه کارفرمامی باشد، اما  کارفرمایان عمدتا یا چنین وظیفه‌ای را برای خود قائل نمی باشند و یا به قربانی انگ مقصر می چسبانند.
آزار جنسی  در محیط کار را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود، آزار جنسی مستقیم که در قبال نوعی عمل جنسی، یا به زنان وعده پاداش و ترفیع و امثال آن را می دهند و یا اینکه با تهدید  با اخراج، کسر حقوق یا تنزل رتبه متقاعدشان می کنند. در نوع غیر مستقیم، محیط کار چنان مملو از ارجاعات و رفتارها و گفتارهای جنسی می باشد که باعث معذب شدن، احساس ناامنی و آزار زنان می گردد.بر اساس برخی تحقیقات که درباره آزار جنسی در محل کار انجام شده، به برخی موارد در زیر اشاره می شود:

 زنان جوانتر  بیشتر قربانی آزار جنسی قرار می گیرند و با افزایش سن، احتمال آزار جنسی زنان در محل کار کمتر می‌گردد. زنان قربانی بیشتر مطلقه یا مجرد می باشند چون زنان متاهل از حمایت همسر خود برخوردار هستند .هر گونه تفاوتی  ، از قبیل ظاهر، نحوه لباس پوشیدن، توانایی یا مهارت‌های خاص، موقعیت شغلی یا اجتماعی می‌تواندباعث افزایش احتمال آزارجنسی شود.معمولا آزاردهندگان جنسی سعی در مقصر جلوه دادن فرد قربانی  می باشند
اکثر مردانی که در محل کار آزاردهنده جنسی می باشند معمولا متأهل و به نحو محسوسی مسن‌تر از قربانیان خودمی باشند ودارای موقعیت اجتماعی یا مالی یا کاری بالاتری هستند، بنابراین می‌توانند اعمال خود را پنهان و یا از عواقب آن در امان و مدت طولانی‌تری قربانیان را آزارنمایند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

مایکل داگلاس اتهام آزار جنسی را پیش از علنی شدن انکار کرد

در

ّمایکل داگلاس، هنرپیشه سرشناس و پسر کرک داگلاس، اسطوره سینمای آمریکا، در اظهاراتی به اتهام آزارجنسی از سوی یکی از همکاران سابقش جواب داده و آنها را حتی پیش از علنی شدن در رسانه‌ها انکار کرده است.

آقای داگلاس گفته صلاح دیده که حتی پیش از منتشر شدن اخبار مربوط به این شکایت موضع خود را درباره آن بیان کند شاید به "تنویر افکار عمومی" کمک کند.

این هنرپیشه هالیوود می‌گوید یکی از کارمندانش با اشاره به رویدادهایی مربوط به ۳۰ سال پیش، آقای داگلاس را به انجام رفتار جنسی در مقابل او متهم کرده کرده و از این بابت ادعای آزاردیدن کرده است.

ادعایی که به گفته آقای داگلاس "کاملا ساختگی و دروغ است و از بنیاد واقعیت ندارد."

او گفته چندی پیش از طریق وکیلش مطلع شده که یکی از رسانه‌ها در حال آماده کردن گزارشی در این باره است.

وی می‌گوید زن شاکی همچنین مدعی شده که پس از اخراج، آقای داگلاس پنهانی مانع از استخدام او در یک موسسه دیگر شده است.

به گفته آقای داگلاس، شاکی همچنین او را به فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک هنگام مکالمات تلفنی متهم کرده است.

"این واقعا دردناک است. یک کابوس است. من به شهرت خودم در عالم کاری می‌بالم حتی فارغ از تاریخچه خوشنامی پدرم در عرصه سینما. واقعیت این است که من راز مگویی ندارم که حالا سر از صندوقچه در آورده باشد. متعجبم که اگر چنین چیزی بوده چرا حالا بعد از ۳۲ سال سر باز کرده است."


آقای داگلاس به نشریه ددلاین گفته شاکی یک زن نویسنده است اما هویت او را فاش نکرده است.

"من تمام عمرم با خانم‌ها کار کردم. هیچ وقت هم مشکلی پیش نیامده است."

این هنرپیشه آمریکایی می‌گوید هیچ مدرکی علیه او وجود ندارد: "فقط می توانم تصور کنم که این قضیه برای ضربه زدن به کسی و یا بهره رساندن به کس دیگری طرح شده است. شاید به این خاطر که مثلا کسی در کتابش فصلی هم درباره من بنویسد."

"از جنبش اعتراض #من-هم از با همه وجودم حمایت کرده‌ام. همیشه از زنان حمایت کرده‌ام اما اکنون نگرانم که اقداماتی این جنبش را به عقب براند."

اظهارات مایکل داگلاس همزمان شده با نامه ۱۰۰ زن فرانسوی که در آن از جنبش اعتراضی علیه آزارجنسی زنان انتقاد شده است.

روز چهارشنبه (دهم ژانویه - ۲۰ دی) گزارش شد صد زن فرانسوی در نامه‌ای سرگشاده از آزادی‌های جنسی دفاع کرده و نسبت به ظهور ارزش‌های جدید اخلاقی هشدار داده‌اند.

امضاکنندگان نامه گفته‌اند آنها از آزادی‌های جنسی دفاع می‌کنند که آزادی اغوا از جمله آنهاست.

کاترین دونوو، هنرپیشه سرشناس فرانسوی گفته است مردان باید آزادی لاس زدن با زنان را داشته باشند.

او یکی از صد زن فرانسوی است که در نامه سرگشاده‌ای در واکنش به رسوایی آزار و اذیت جنسی زنان نسبت به ظهور اصول جدید و سختگیرانه اخلاقی هشدار داده‌ است.

شماری از فمینیست‌های فرانسوی این نامه را محکوم کرده و امضاکنندگان نامه را متهم کرده‌اند که خشونت‌های جنسی را بی‌اهمیت جلوه داده‌اند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

پخش صحنه‌های جنجالی تصادف اوما تورمن بعد از 15 سال

در

اوما تورمن، بازیگر فیلم 'بیل را بکش' صحنه‌های جنجالی تصادف خود در این فیلم را بعد از ۱۵ سال در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.

چند روز پیش، خانم تورمن نه تنها هاروی واینستین، تهیه کننده مشهور هالیوود را به آزار جنسی متهم کرد، بلکه کارگردان دوگانه 'بیل را بکش' را هم به برخورد خشونت‌آمیز متهم کرد.

او گفت که در یکی از صحنه‌های فیلم دلش نمی‌خواسته ماشینی را براند که مشکل فنی داشته، اما کوئنتین تارانتینو، کارگردان، از دستش خشمگین شده و او را مجبور کرده است.

این اظهارات خانم تورمن در راستای موج اتهاماتی است که اخیرا علیه هاروی واینستین، مطرح شده و فضای هالیوود را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
بعد از انتشار این سخنان در روزنامه نیویورک‌تایمز، خانم تورمن در صفحه اینستاگرامش نوشت که کوئنتین تارانتینو با "شجاعت" بعد از پانزده سال تصویر صحنه تصادف را پیدا کرده و به او داده است.


اوما تورمن، که در فیلم‌های پالپ فیکشن (داستان عامه‌پسند) و دوگانه بیل را بکش تارانتینو بازی کرده، گفته بود که تهیه کننده بعد از این تصادف قصد "لاپوشانی" ماجرا را داشته و با ترفند تلاش کرده که خانم تورمن از تهیه کننده شکایت نکند. او به طور مشخص لارنس بندر، ای بنت والش و هاروی واینستین، تهیه‌کنندگان فیلم را مقصر دانسته و متهم کرده است.

او گفته که بسیاری از شواهد تصادف پنهان نگه داشته شده است. لارنس بندر، تهیه‌کننده، این اتهام را تکذیب کرده است.

حالا خانم تورمن در صفحه اینستاگرامش نوشته که تارانتینو شجاعت به خرج داده و فیلم را در اختیارش گذاشته است: "کوئنتین تارانتینو، عمیقا از این اتفاق متاثر بود و بعد از سال‌ها این تصاویر را به من داد.... گرچه می‌دانست که انتشار این تصاویر به ضرر او تمام می‌شود. و من به خاطر شجاعتش قدردان او هستم."
کوئنتین تارانتینو چند روز پیش بعد از مقاله خانم تورمن، عذرخواهی کرده بود. او گفته از اینکه خانم تورمن اعلام کرده نمی‌خواهد خودش پشت فرمان بنشیند، عصبانی نشده اما ممکن است رفتارش در آن لحظه، این حس را القا کرده باشد.

او چند ماه پیش هم بعد از طرح اتهام‌های آزار جنسی علیه هاروی واینستین اعلام کرد که از این رفتار تهیه‌کننده مشهوری که با او از نزدیک کار کرده، خبر داشته و ابراز تأسف کرد که باید زودتر مانع او می‌شده است.

نظرات

در ادامه بخوانید...