معمای حل نشده گذرگاه دیتلوف و مرگ مرموز در کوه مردگان

گذرگاه دیتلوف


در 23 ژانویه 1959 ، هفت مرد و دو زن به یک سفر اسکی به کوههای اورال رفتند. در 16 طی روز ، گروه مجبور شدند از کوههای شمال اورال عبور کنند: Otorten و Holat-Syakhyl. با ترک تجهیزات اضافی و غذا ، گروه به کوه "ارتفاع 1079" رفتند ، محلی که آن را "کوه مردگان" می نامیدند. عصر همان روز ، مردان و زنان نیمه پوشیده با عجله چادرهای خود را ترک کردند و از دامنه کوه پایین دویدند و بعداً جان دادند. تنها پس از مدتی مشخص شد که برخی از اعضای گروه از ناحیه سر آسیب دیده اند و یکی از این زنان زبان ندارد. امروز مرگ مرموز آنها راز گذرگاه دیتلوف نامیده می شود ، که شایعات مختلفی آن را احاطه کرده است.

 

گذرگاه دیتلوف
مرگ گروه دیتلوف در شب 2 فوریه 1959 رخ داد

 اولین جفت قربانیان پیدا شده گذرگاه دیتلوف  در لباس زیر در موقعیت های عجیب غریب  قرار داشتند. سایر اعضای گروه از شدت آسیب دیدگی مختلفی برخوردار بودند. در بعضی از آنها دنده و جمجمه شکسته بود. دستها سوخته و زبان یکی از زنان جوان بریده شده بود. ترسناک ترین چیز این است که فقط آثاری از اعضای گروه در محل وجود داشت ، هیچ اثری از مهاجم یا مهاجمان نبود.


 
چگونه فاجعه کوههای اورال به یک تئوری توطئه تبدیل شد؟

این حادثه در گذرگاه دیتلوف ، همانطور که بعداً نامیده شد ، با دیگر رمز و رازهای حل نشده مقایسه شده است ، از جمله ناپدید شدن مستعمره هند Roanoke در جزیره ای به همین نام بیش از 400 سال پیش. در مورد مرگ هفت اسکی باز ، تاکنون هیچ کس نتوانسته است شواهد قانع کننده ای بدست آورد که چرا گردشگران باتجربه به رهبری ایگور دیتلوف چادرها را نیمه پوشیده و بدون کفش رها کرده اند و دقیقاً چه بر سر آنها آمده است.

 

عملیات جستجو از 20 فوریه آغاز شد. پس از 6 روز ، تیم جستجو یک چادر باز دانشجویی پیدا کرد. روز بعد اجساد یوری دوروشنکو و یوری کریوونیسچنکو کمی بیش از یک کیلومتر از محل حادثه پیدا شد. در کنار آتش دراز کشیده و هر دو لباس زیرشان را از تن درآورده بودند. در روزهای بعد ، اجساد سه نفر از اعضای گروه ، از جمله دیتلوف ، و چهار نفر دیگر فقط در ماه مه ، زمانی که برف ذوب شد ، پیدا شدند. یک پرونده جنایی در اواخر فوریه تشکیل شد ، اما سه ماه بعد این پرونده مختومه شد ، زیرا تیم تحقیق نتیجه گرفت که "نیروی خود به خودی طبیعت" مقصر مرگ غم انگیز جوانان است. با این حال ، تحقیقات تا دهه 1970 طبقه بندی شده باقی ماند .

 

گذرگاه دیتلوف

امدادگران یک چادر گروهی باز و متروک را کشف کردند

 

با این حال ، بسیاری از توضیحات تیم تحقیق راضی کننده نبودند. و واقعاً - چه اتفاقی باید افتاده باشد تا مردم در هوای سرد چادرهای خود را با کم ترین لباس و نیمه پوشیده بگذارند و فرار کنند؟ و شکستگی استخوان ها و جراحات جمجمه از کجا آمده است؟ به گفته دادستان ها ، حدود 75 نظریه مطرح شده است ، از جمله آدم ربایی بیگانگان. طبق روایتی دیگر ، اسکی بازان توسط نمایندگان مردم مسنی ، که کوه ها برای آنها مقدس بود ، کشته شدند. برخی ادعا کردند که آنها یک سلاح مخفی را روی جوانان آزمایش کرده اند. بنابراین ، اصلاً تعجب آور نیست که حادثه گذرگاه دیتلوف سرانجام به یک تئوری توطئه کامل تبدیل شود .

گذرگاه دیتلوف

تحقیق در مورد مرگ گذرگاه دیتلوف

 

درگذشت گروه دیتلوف یکی از عجیب غریب ترین، بزرگترین و مرموزترین فجایع تاریخ گردشگری و ورزشهای سخت و خطرناک است. حدود صد نسخه از این حادثه وجود دارد ، اما هیچ یک از آنها تا به امروز تأیید نشده است. فقط فرضیه ای از مرگ عجیب و غیر قابل توضیح 9 مسافر.


در زمستان سال 2019 ، دادستانی کل فدراسیون روسیه تحقیقات جدیدی را درباره مرگ گردشگران اعلام کرد. با این حال ، تحقیقات جدید فقط بر روی سه نسخه متمرکز است که "به احتمال زیاد" در نظر گرفته می شوند. نمایندگان دفتر دادستانی گفتند که همه نسخه ها به نوعی با پدیده های طبیعی مرتبط هستند. محققان بر این باورند که دانش آموزان به دلیل ریزش بهمن ، برف و یا طوفان جان خود را از دست داده اند.


 گذرگاه دیتلوف

ایگور دیتلوف ، رئیس گروه گردشگری

در سال 1959 ، اجساد 9 گردشگر در یخ "کوه مرگ" در شمال اورال پیدا شد. یک نام مناسب - به هر حال ، این یافته وهم آور به عنوان حادثه گذرگاه دیتلوف شناخته می شود ، که به افتخار رهبر گروه ، ایگور دیتلوف نامگذاری شد.

 

با این وجود ، تعداد زیادی از نسخه های مربوط به مرگ جوانان و این واقعیت که تحقیقات برای سالهای متمادی طبقه بندی شده بود ، شایعات و نظریه های توطئه بسیاری را به وجود آورد. همانطور که الک لان روزنامه نگار در مقاله خود برای آتلانتیک می نویسد ، رمز و راز گذرگاه دیتلوف به طولانی ترین و محبوب ترین نظریه توطئه در روسیه تبدیل شده است. بعید است حتی نتیجه نهایی تحقیقات به حدس و گمان ها و شایعات خاتمه دهد ، زیرا بسیاری در روسیه طرفداران طیف گسترده ای از تئوری های توطئه هستند.

 

گذرگاه دیتلوف

 

در آن شب سرنوشت ساز چه اتفاقی افتاد؟ هنوز هیچ توضیح قابل فهم وجود ندارد. دانشمندان به نسخه بهمن یا صدا های مادون صوت متمایل شده اند. نسخه بهمن ناگهانی در برابر انتقادات ایستادگی نمی کند اما صدای زیر فرکانس 20 هرتز  که به وضوح قابل شنیدن است( آستانه شنوایی تا 1.5 هرتز اندازه گیری شده است )بسیار باورپذیرتر به نظر می رسد (این پدیده ای است که باد با توپوگرافی ارتباط برقرار می کند و یک صدای سخت ایجاد می کند که می تواند باعث احساس تهوع ، وحشت ، ترس ، لرز ، عصبی ، ضربان قلب سریع و تنگی نفس شود) ،بی دلیل نیست که سلاح های مادون صوت را بر اساس اصول فیزیکی جدید از جمله ابزارهای امیدوار کننده جنگ می نامند! اما باز هم بسیاری از شرایط مرگ گروه را توضیح نمی دهد. 

 

گذرگاه دیتلوف

قبر گروهی از کشته شدگان تحت شرایط مرموز در شمال اورال.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • Tasmine 759 :

  فرضیه جدیدی برای توجیه مرگ اسکی بازهای گذرگاه دیاتلوف مطرح گردید. دانشمندان سوئیسی راز مرگ مرموز گردشگران در گذرگاه دیاتلوف در سال 1959 را روشن کردند.

  1400/9/23 18:55
 • Tasmine 759 :

  حادثه گذرگاه دیاتلوف یک معمای جذاب حل نشده از قرن گذشته است. در فوریه 1959، یک گروه 9 نفره از کوهنوردان باتجربه روسی در طی یک سفر دشوار در شمال اورال کشته شدند. فرضیه بهمن برفی در میان سایر نظریه‌ها پیشنهاد شد، اما مشخص شد که با شواهد زاویه شیب کمتر از حد معمول، کمبود علائم بهمن، عدم قطعیت در مورد مکانیسم ماشه و صدمات غیرعادی قربانیان مطابقت ندارد. چالش توضیح این مشاهدات ما را به مکانیزم فیزیکی برای بهمن تخته ای ، Slab Avalanches ناشی از تجمع تدریجی برف ناشی از باد در شیب بالای چادر کوهنوردان سوق داده است.

  1400/9/23 19:05
 • Tasmine 759 :

  تحقیق اصلی مرجع خارجی دانشمندان دانشکده پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL) و دانشکده فنی عالی سوئیس زوریخ (ETH) توضیح علمی قابل قبولی برای مرگ مرموز 9 گردشگر در فوریه 1959 در کوه های اورال شمالی در اتحاد جماهیر شوروی سابق ارائه می دهند. با گذشت سالها، تعدادی از نسخه های "تراژدی در گذرگاه دیاتلوف" (که بعداً این حادثه نامیده شد) بیان شد - از قاتلین تا آزمایشات نظامی مخفی.

  1400/9/23 19:09
 • Tasmine 759 :

  در اوایل اکتبر 2019، زمانی که یوهان گاوم، استاد EPFL با یک مشترک ناشناس تماس گرفت، به سختی می‌توانست تصور کند که با یکی از بزرگترین اسرار تاریخ شوروی روبرو شود. روزنامه نگاری از نیویورک در آن سوی خط خواستار ارزیابی کارشناسانه از فاجعه 60 ساله در اورال شمالی در روسیه شد که از آن به بعد "معمای گذرگاه دیاتلوف" نامیده می شود.

  1400/9/23 19:09
 • Tasmine 759 :

  یوهان گوم، رئیس آزمایشگاه شبیه سازی برف و بهمن EPFLمرجع خارجی و استاد مدعو در موسسه تحقیقات فدرال سوئیس برای تحقیقات برف و بهمن ( SLFمرجع خارجی) هرگز در مورد این پرونده که دفتر دادستانی کل فدراسیون روسیه اخیراً از آرشیوهای دوران شوروی بازیابی کرده است، نشنیده است. خب البته سریال با یلتسین جوان را هم ندیده. «از روزنامه‌نگار خواستم که روز بعد با من تماس بگیرد تا درباره این پرونده اطلاعات بیشتری کسب کنم. اطلاعاتی که دریافت کردم مرا مجذوب خود کرد.»

  1400/9/23 19:17
 • Tasmine 759 :

  بیایید طرح کلی وقایع را به یاد بیاوریم: در 27 ژانویه 1959، یک گروه ده نفره از گردشگران اسکی با تجربه، عمدتاً دانشجویان مؤسسه پلی تکنیک اورال، به رهبری ایگور دیاتلوف 23 ساله به منظور پیاده روی دو هفته ای رفتند. برای صعود به بالای مکان مقدس برای مردم مانسی کوه اوتورتن، واقع در بخش شمالی منطقه Sverdlovsk. طبق طبقه‌بندی کوهنوردان ورزشی که در اواخر دهه 1950، زمانی که دمای هوا می‌تواند تا 30- درجه سانتی‌گراد کاهش یابد، پیاده‌روی به دسته سوم (بالاترین) سختی تعلق داشت. یک روز بعد، در 28 ژانویه، یکی از اعضای اکسپدیشن، یوری یودین، به دلیل التهاب عصب سیاتیک مسیر را ترک کرد و به خانه بازگشت. او تنها بازمانده از ده شرکت کننده در کمپین شد.

  1400/9/23 19:19
 • Tasmine 759 :

  سفر اسکی که با تراژدی به پایان رسید هنگامی که مشخص شد گروه به موقع به روستای ویزهی، نقطه پایانی مسیر نرسیده اند، تیم های امدادی به جستجوی گردشگران می پردازند و در 5 بهمن ماه، چادر گروه را پوشیده از برف و جدا شده از مسیر پیدا کردند. داخل، در «کوه مردگان»، در حدود 20 کیلومتری جنوب مقصد گروه. وسایل شخصی و مدارک گردشگران در چادر رها شده بود. در پایین دامنه کوه، در زیر درخت سرو سیبری، دو جسد پیدا شد که تا لباس‌های زیر برهنه شده بود. سه جسد دیگر، از جمله جسد دیاتلوف، متعاقباً در کنار کوه در فضایی از چادر تا درخت سرو پیدا شد. آنها احتمالاً هنگام تلاش برای بازگشت به کمپ به دلیل هیپوترمی جان خود را از دست داده بودند. دو ماه بعد، چهار جسد از گردشگران باقی مانده در دره زیر لایه برف از دو تا دو و نیم متر پیدا شد. تعدادی از قربانیان جراحات جدی داشتند - شکستگی دنده ها و استخوان های جمجمه.

  1400/9/23 19:23
 • Tasmine 759 :

  دقیقا چه اتفاقی در گذرگاه دیتلوف افتاد؟ مقامات شوروی تحقیقاتی را برای تعیین علل این فاجعه عجیب انجام دادند، اما سه ماه بعد به این نتیجه رسیدند که علت مرگ گردشگران "فورس ماژور" نبوده و تصمیم به خاتمه پرونده جنایی گرفته شد. از آنجایی که هیچ کس زنده نمانده است، تا به امروز مشخص نیست که دقیقاً در شب 1 تا 2 فوریه چه اتفاقی افتاده است. این منجر به نسخه های مختلف بی شماری از مرگ گروه تور شد

  1400/9/23 19:24
 • Tasmine 759 :

  این همان موقعیت مرموزی است که پروفسور گوما با آن روبرو شد. او می‌گوید: «پس از تماس یک خبرنگار آمریکایی، من یک تخته دیواری با معادلات و اعداد درست کردم و سعی کردم بر اساس قوانین مکانیک بفهمم چه اتفاقی ممکن است افتاده باشد. زمانی که خبرنگار تماس گرفت، گفتم که احتمالاً گروه در حالی که در چادر خوابیده بودند، توسط بهمن پوشانده شده اند. این نسخه که قابل قبول ترین است نیز پس از از سرگیری تحقیقات در سال 2019 به درخواست بستگان مسافران متوفی توسط دادستانی کل روسیه ارائه شد.

  1400/9/23 19:26
 • Tasmine 759 :

  اما تناقضات و موارد عجیب و غریب متعدد در این موضوع اکثریت جامعه روسیه را متقاعد نکرد. من آنقدر مجذوب شدم که تصمیم گرفتم تحقیقات کامل تری در مورد نسخه پیشنهادی انجام دهم. سپس با پروفسور الکساندر پوزرین، رئیس بخش انستیتوی ژئوتکنیک مدرسه عالی فنی زوریخ سوئیس، که یک ماه قبل در کنفرانسی در فرانسه با او ملاقات کردیم، تماس گرفتم. پروفسور جی گوم اهل فرانسه و الکساندر پوزرین یک روسی با اسناد آرشیوی و عکس گذرگاه دیتلوف همکاری داشتند که دسترسی به آنها پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باز شد. آنها همچنین با دانشمندان و متخصصان دیگر در این زمینه مشورت کردند و مدل های ریاضی و کامپیوتری از بهمن را توسعه دادند که احتمالاً مسافران را غافلگیر کرد. رمز و راز گذرگاه دیاتلوف به بخشی از فولکلور ملی روسیه تبدیل شده است. الکساندر پوزرین می گوید وقتی به همسرم گفتم قرار است روی آن کار کنم، با نگاهی سرشار از احترام به من نگاه کرد!» "من واقعاً می خواستم این معما را انجام دهم زیرا دو سال پیش در نتیجه تشکیل "برف تخته ای" روی موضوع بهمن شروع به کار کردم. زمانی که یک پوسته یخی روی سطح یک توده برفی ایجاد می شود، به اصطلاح "دال های برفی" می توانند تشکیل شوند. کار علمی اصلی من فقط در مورد رانش زمین است. من بررسی می کنم که بین علت لغزش زمین و فرود واقعی آن چه اتفاقی می افتد. به گفته گوما و پوزرین، این دقیقاً همان چیزی است که در سال 1959 اتفاق افتاد: گردشگران برای برپایی چادر در کنار کوه برف را حفر کردند و چند ساعت بعد بهمن فرود آمد. در عکس گذرگاه دیتلوف در مقاله دیده می شود.

  1400/9/23 19:28
 • Tasmine 759 :

  جی گوم می‌گوید: «تاکنون یکی از دلایل اصلی رد نسخه بهمنی این بود که مقامات نتوانسته بودند شرایط حادثه را توضیح دهند. در واقع، تعدادی از حقایق وجود دارد که با این فرض در تناقض است: اولاً، تیم نجات شواهد واضحی از بهمن یا لایه شدن برف پیدا نکرد. علاوه بر این، میانگین شیب کوه بالای محل چادر کمتر از 30 درجه است که برای فرود بهمن کافی نیست. اگر بهمنی وجود داشته باشد، رویدادی که آن را آغاز کرده است حداقل 9 ساعت پس از پاک کردن برف برای چادر در شیب رخ داده است. و در نهایت صدمات وارده به قفسه سینه و جمجمه که در تعدادی از قربانیان ذکر شده برای قربانیان بهمن غیر معمول بوده است.

  1400/9/23 19:29
 • Tasmine 759 :

  جی گوم و آ. پوزرین در تحقیق خود که در 28 ژانویه 2021 در مجله علمی Communications Earth & Environment منتشر شد، سعی کردند به همه این سؤالات پاسخ دهند. ما از داده‌های اصطکاک برف و توپوگرافی محلی استفاده می‌کنیم تا ثابت کنیم که یک بهمن کوچک از یک دال برفی می‌تواند حتی در یک شیب ملایم پایین بیاید و ردپای کمی از خود به جای بگذارد. با استفاده از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری، نشان می‌دهیم که ضربه اسنوبرد می‌تواند منجر به آسیب‌هایی مشابه آنچه مشاهده شده باشد.و البته فاصله زمانی مشخصی بین لحظه ای که گروه گردشگران بر روی لایه برف روی شیب ایجاد می کردند و ریزش بهمن وجود داشت. این موضوع اصلی مقاله ما است. محققان قبلی نتوانسته‌اند توضیح دهند که چگونه یک بهمن در نیمه‌شب بدون بارش برف در آن شب رخ داده است. جی. گوم می‌گوید: ما مجبور شدیم یک نظریه جدید برای توضیح این موضوع ارائه کنیم. پس چه اتفاقی افتاد؟

  1400/9/23 19:31
 • Tasmine 759 :

  در شبی که فاجعه رخ داد، یکی از مهم ترین عوامل وجود بادهای کاتاباتیک بود، جریان های قوی هوا که تحت تأثیر گرانش از دامنه کوه ها به سمت پایین حرکت می کردند. با توجه به ویژگی های زمین که شرکت کنندگان گروه تور از آن اطلاعی نداشتند، این بادها می توانند بخشی از لایه برف واقع در بالای چادر گردشگری را با برف بیشتری بپوشانند. «اگر آنها برف را در شیب حفر نمی کردند، هیچ اتفاقی نمی افتاد. این به عنوان یک محرک عمل کرد، اگرچه، البته، این اقدام به تنهایی کافی نبود. احتمالاً باد کاتاباتیک همچنان به برف می رسید که به تدریج بار را افزایش می داد. پس از مدتی، یک شکاف می توانست در لایه برف ظاهر شود و شروع به رشد کند، در نتیجه شکافته شده و به عنوان یک بهمن پایین می آید. با این وجود، هر دو دانشمند نسبت به نتایج تحقیقات خود محتاط هستند و روشن می کنند که بسیاری از شرایط این حادثه غم انگیز همچنان یک راز باقی مانده است.

  1400/9/23 19:59
 • Tasmine 759 :

  البته حقیقت این است که هیچ کس نمی داند آن شب چه اتفاقی افتاده است. اما تحقیقات ما حاوی داده‌های کمی متقاعدکننده است که نسخه بهمن تخته ای Slab Avalanches را قابل قبول می‌سازد. در همان زمان، دو مدل برای این مطالعه توسعه یافت - یک مدل ریاضی مدرسه عالی فنی سوئیس زوریخ برای تخمین زمان لازم برای ایجاد یک بهمن، و یک مدل کامپیوتری سه بعدی SLAB برای شبیه‌سازی آسیب به بدن انسان از یک تاثیر بهمن - به زودی در فعالیت های واقعی برای درک بهتر مکانیسم های بهمن طبیعی و خطرات مرتبط استفاده خواهد شد.

  1400/9/23 20:01

بیشتر بخوانید