معمای حل نشده گذرگاه دیتلوف و مرگ مرموز در کوه مردگان

گذرگاه دیتلوف


در 23 ژانویه 1959 ، هفت مرد و دو زن به یک سفر اسکی به کوههای اورال رفتند. در 16 طی روز ، گروه مجبور شدند از کوههای شمال اورال عبور کنند: Otorten و Holat-Syakhyl. با ترک تجهیزات اضافی و غذا ، گروه به کوه "ارتفاع 1079" رفتند ، محلی که آن را "کوه مردگان" می نامیدند. عصر همان روز ، مردان و زنان نیمه پوشیده با عجله چادرهای خود را ترک کردند و از دامنه کوه پایین دویدند و بعداً جان دادند. تنها پس از مدتی مشخص شد که برخی از اعضای گروه از ناحیه سر آسیب دیده اند و یکی از این زنان زبان ندارد. امروز مرگ مرموز آنها راز گذرگاه دیتلوف نامیده می شود ، که شایعات مختلفی آن را احاطه کرده است.

 

گذرگاه دیتلوف
مرگ گروه دیتلوف در شب 2 فوریه 1959 رخ داد

 اولین جفت قربانیان پیدا شده گذرگاه دیتلوف  در لباس زیر در موقعیت های عجیب غریب  قرار داشتند. سایر اعضای گروه از شدت آسیب دیدگی مختلفی برخوردار بودند. در بعضی از آنها دنده و جمجمه شکسته بود. دستها سوخته و زبان یکی از زنان جوان بریده شده بود. ترسناک ترین چیز این است که فقط آثاری از اعضای گروه در محل وجود داشت ، هیچ اثری از مهاجم یا مهاجمان نبود.


 
چگونه فاجعه کوههای اورال به یک تئوری توطئه تبدیل شد؟

این حادثه در گذرگاه دیتلوف ، همانطور که بعداً نامیده شد ، با دیگر رمز و رازهای حل نشده مقایسه شده است ، از جمله ناپدید شدن مستعمره هند Roanoke در جزیره ای به همین نام بیش از 400 سال پیش. در مورد مرگ هفت اسکی باز ، تاکنون هیچ کس نتوانسته است شواهد قانع کننده ای بدست آورد که چرا گردشگران باتجربه به رهبری ایگور دیتلوف چادرها را نیمه پوشیده و بدون کفش رها کرده اند و دقیقاً چه بر سر آنها آمده است.

 

عملیات جستجو از 20 فوریه آغاز شد. پس از 6 روز ، تیم جستجو یک چادر باز دانشجویی پیدا کرد. روز بعد اجساد یوری دوروشنکو و یوری کریوونیسچنکو کمی بیش از یک کیلومتر از محل حادثه پیدا شد. در کنار آتش دراز کشیده و هر دو لباس زیرشان را از تن درآورده بودند. در روزهای بعد ، اجساد سه نفر از اعضای گروه ، از جمله دیتلوف ، و چهار نفر دیگر فقط در ماه مه ، زمانی که برف ذوب شد ، پیدا شدند. یک پرونده جنایی در اواخر فوریه تشکیل شد ، اما سه ماه بعد این پرونده مختومه شد ، زیرا تیم تحقیق نتیجه گرفت که "نیروی خود به خودی طبیعت" مقصر مرگ غم انگیز جوانان است. با این حال ، تحقیقات تا دهه 1970 طبقه بندی شده باقی ماند .

 

گذرگاه دیتلوف

امدادگران یک چادر گروهی باز و متروک را کشف کردند

 

با این حال ، بسیاری از توضیحات تیم تحقیق راضی کننده نبودند. و واقعاً - چه اتفاقی باید افتاده باشد تا مردم در هوای سرد چادرهای خود را با کم ترین لباس و نیمه پوشیده بگذارند و فرار کنند؟ و شکستگی استخوان ها و جراحات جمجمه از کجا آمده است؟ به گفته دادستان ها ، حدود 75 نظریه مطرح شده است ، از جمله آدم ربایی بیگانگان. طبق روایتی دیگر ، اسکی بازان توسط نمایندگان مردم مسنی ، که کوه ها برای آنها مقدس بود ، کشته شدند. برخی ادعا کردند که آنها یک سلاح مخفی را روی جوانان آزمایش کرده اند. بنابراین ، اصلاً تعجب آور نیست که حادثه گذرگاه دیتلوف سرانجام به یک تئوری توطئه کامل تبدیل شود .

گذرگاه دیتلوف

تحقیق در مورد مرگ گذرگاه دیتلوف

 

درگذشت گروه دیتلوف یکی از عجیب غریب ترین، بزرگترین و مرموزترین فجایع تاریخ گردشگری و ورزشهای سخت و خطرناک است. حدود صد نسخه از این حادثه وجود دارد ، اما هیچ یک از آنها تا به امروز تأیید نشده است. فقط فرضیه ای از مرگ عجیب و غیر قابل توضیح 9 مسافر.


در زمستان سال 2019 ، دادستانی کل فدراسیون روسیه تحقیقات جدیدی را درباره مرگ گردشگران اعلام کرد. با این حال ، تحقیقات جدید فقط بر روی سه نسخه متمرکز است که "به احتمال زیاد" در نظر گرفته می شوند. نمایندگان دفتر دادستانی گفتند که همه نسخه ها به نوعی با پدیده های طبیعی مرتبط هستند. محققان بر این باورند که دانش آموزان به دلیل ریزش بهمن ، برف و یا طوفان جان خود را از دست داده اند.


 گذرگاه دیتلوف

ایگور دیتلوف ، رئیس گروه گردشگری

در سال 1959 ، اجساد 9 گردشگر در یخ "کوه مرگ" در شمال اورال پیدا شد. یک نام مناسب - به هر حال ، این یافته وهم آور به عنوان حادثه گذرگاه دیتلوف شناخته می شود ، که به افتخار رهبر گروه ، ایگور دیتلوف نامگذاری شد.

 

با این وجود ، تعداد زیادی از نسخه های مربوط به مرگ جوانان و این واقعیت که تحقیقات برای سالهای متمادی طبقه بندی شده بود ، شایعات و نظریه های توطئه بسیاری را به وجود آورد. همانطور که الک لان روزنامه نگار در مقاله خود برای آتلانتیک می نویسد ، رمز و راز گذرگاه دیتلوف به طولانی ترین و محبوب ترین نظریه توطئه در روسیه تبدیل شده است. بعید است حتی نتیجه نهایی تحقیقات به حدس و گمان ها و شایعات خاتمه دهد ، زیرا بسیاری در روسیه طرفداران طیف گسترده ای از تئوری های توطئه هستند.

 

گذرگاه دیتلوف

 

در آن شب سرنوشت ساز چه اتفاقی افتاد؟ هنوز هیچ توضیح قابل فهم وجود ندارد. دانشمندان به نسخه بهمن یا صدا های مادون صوت متمایل شده اند. نسخه بهمن ناگهانی در برابر انتقادات ایستادگی نمی کند اما صدای زیر فرکانس 20 هرتز  که به وضوح قابل شنیدن است( آستانه شنوایی تا 1.5 هرتز اندازه گیری شده است )بسیار باورپذیرتر به نظر می رسد (این پدیده ای است که باد با توپوگرافی ارتباط برقرار می کند و یک صدای سخت ایجاد می کند که می تواند باعث احساس تهوع ، وحشت ، ترس ، لرز ، عصبی ، ضربان قلب سریع و تنگی نفس شود) ،بی دلیل نیست که سلاح های مادون صوت را بر اساس اصول فیزیکی جدید از جمله ابزارهای امیدوار کننده جنگ می نامند! اما باز هم بسیاری از شرایط مرگ گروه را توضیح نمی دهد. 

 

گذرگاه دیتلوف

قبر گروهی از کشته شدگان تحت شرایط مرموز در شمال اورال.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید