چگونه سبزیجات را در بالکن پرورش دهیم

خیار

کسانی که در یک آپارتمان زندگی می کنند گاهی اوقات حتی طعم واقعی سبزیجات خانگی را از یاد می برند. آنچه در باغ شما رشد می کند ، همیشه خوشمزه تر و معطر تر از چیزی است که می توانید در یک سوپر مارکت بخرید. اما اگر هیچ باغی ندارید ناراحت نشوید ، زیرا كاملاً واقع بینانه است که برای رشد سبزیجات خوشمزه، برای پخت و پز از بالكن خود استفاده كنید. فقط چند نکته ساده در باغبانی به شما کمک می کند تا با این کار غیرمعمول کنار بیایید.


1. گوجه فرنگی

 

سبزیجات پرورش
در واقع ، رشد گوجه فرنگی در خانه بسیار ساده است.


گوجه فرنگی نه تنها می تواند به راحتی در خانه پرورش یابد ، بلکه این کار را به روشی غیرمعمول نیز می توانیدانجام دهید. حتی در فضای محدود آپارتمان ، با برداشتی غنی از گوجه فرنگی های حاصل از تلاش خودتان، لذت ببرید. برای انجام این کار ، گوجه فرنگی فقط نیاز به وارونه شدن دارند. باغبانی معلق برای مبتدیان ایده آل است و همچنین موجب صرفه جویی در فضای مصرفی می شود. هیچ چیزی بهتر از گوجه فرنگی تازه در بالکن شما به عمل نمی آید. برای رشد سبزیجات در یک آپارتمان بهترین حالت در بالکن یا پاسیو است. گوجه فرنگی حاصله بسیار بهتر از آنچه از فروشگاه خریداری می کنید است. معطر تر و سالم تر.

 

سبزیجات پرورش

گوجه فرنگی واژگون - یک دکوراسیون اصلی برای بالکن با فواید معده.  


برای کاشت گوجه فرنگی در بالکن ، سطل پلاستیکی یا فلزی مناسب است. در مرکز قسمت پایین ، باید سوراخی با قطر 7-8 سانتی متر بسازید ، به گونه ای که تنه گوجه فرنگی به راحتیخارج شودد ، و می توان یک بذر را از طریق این سوراخ قرار داد. همچنین چهار سوراخ قلاب در بالای گلدان ، سطل یا ظرف دیگری برای طناب یا زنجیر برای آویزان کردن، لازم است.

 

سبزیجات پرورش
مراقبت از گوجه فرنگی در بالکن بسیار آسان است: نکته اصلی تهیه نور است و  آبیاری است.


بطری های یکبار مصرف را تا نیمه پر از خاک کنید. و نهال های گوجه فرنگی را که قبلا کاشته اید جدا کرده و هر کدام را به صورتی که در عکس می بینید واژگون بکارید. برای بهتر نگه داشتن رطوبت می توانید قسمت بالای گلدان را باز بگذارید. اگر پوششی وجود داشته باشد ، راحت می توان سوراخی را برای آبیاری و کود در آن ایجاد کرد. بعد از استقرار گیاه ، گلدان را می توان در بالکن آویزان کرد. در طول فصل رشد ، کودهای هر 2 هفته یکبار اضافه می شوند. برای رشد و رسیدن مناسب ، گوجه فرنگی به پرتوهای نور مستقیم 6-8 ساعت  نیاز دارد. هنگام خشک شدن زمین ، آبیاری لازم است.

2. خیار

 

 سبزیجات پرورش
نکاتی برای کسانی که همیشه می خواستند رشد خیار را در خانه امتحان کنند.


خیار یک سبزی بسیار خوشمزه و سالم برای بدن است. برای سالادهای خانگی خیار تازه عالی است. پرورش آن در خانه به معنای تأمین یک محصول ایمن و همیشه تازه است. هک زندگی مخفی برای رشد خیار سازگاری بهینه آنها با گل آفتابگردان است. ساقه های آفتابگردان به یک قارچ طبیعی برای خیار تبدیل می شوند و طعم آنها به دلیل همین  خوشمزه تر می شود.

 

 اگر قرار است چندین گیاه کاشته شود ، باید حداقل بین 7-8 سانتی متر بین آنها فاصله داشته باشد ، آبیاری خیار در بالکن باید چندین بار در هفته انجام شود. مهم است که مرتباً رطوبت بهینه خاک را حفظ کرده و از خشک شدن آنها جلوگیری کنید. بهترین خاک برای کاشت سطح pH خاک از 6 تا 7 در نظر گرفته می شود. خیار به کود دوره ای نیاز دارد. یک روش عالی برای فهمیدن زمان مناسب فرا رسیدن برگ ها: اگر زرد شوند ، به نیتروژن بیشتری احتیاج دارند. همچنین لازم است از تخریب آفات نیز مراقبت شود. اگر خیارها بدون آفتابگردان کاشته شوند ، پس از رشد ساقه و شاخه ، باید یک تکیه گاه درست کنید، مثلاً از یک سیم بالا رود.

مشاوره مفید : هر چه بیشتر خیار را بوته بچینید ، تعداد بیشتری از آنها رشد می کنند و عملکرد کلی بیشتر خواهد بود.

3. گل کلم

 

سبزیجات پرورش
اگر گل کلم را دوست دارید ، پس باید کاشت آن را در خانه امتحان کنید.

 

رشد گل کلم در گلدان ها در خانه بسیار ساده است. و به لطف این ، شما می توانید در طول سال از یک محصول تازه و بدون مواد شیمیایی لذت ببرید. اندازه گلدان گل کلم باید حداقل 30 سانتی متر عمق و 25 سانتی متر قطر باشد تا گیاه به طور کامل در آن جای بگیرد. اگر می خواهید دو یا سه گیاه بکارید ، می توانید از یک جعبه چوبی قدیمی یا بشکه استفاده کنید. گل کلم در آب و هوای معتدل بهتر رشد می کند . دمای ایده آل برای رشد آن 10-30 درجه است. هنگامی که گل کلم تقریباً کاملاً رشد کرده باشد ، دمای رسیدن ایده آل از 15 تا 20 درجه کافی است. به همین دلیل بهتر است بذرهای این گیاه را در فصل پاییز جوانه زنی کنید تا گیاه را در فصل زمستان  بکارید و دوره رسیدن آن در تابستان کاهش یابد.

 

سبزیجات پرورش
نکته اصلی در پرورش گل کلم فراهم کردن شرایط رشد مناسب است.

 

از نظر خاک ، حتی خاک رس برایگل کلم مناسب است. نکته اصلی این است که مرطوب باشد. در حالت ایده آل ، pH باید در حدود 6.5-6.8 باشد. گل کلم نیاز به آبیاری منظم دارد ، به خصوص اگر در هنگام روشن شدن وسایل گرمایشی در داخل خانه رشد کند. خاک نباید تنها از بالا خشک باشد ،در صورتی که حاک در عمق 2.5 سانتی متری خشک بود ، پس وقت آن رسیده که گیاه را آبیاری کنید.

 

کلم
جمع آوری گل کلم به مهارت خاصی احتیاج دارد.

 

با مراقبت خوب از گیاه ، 3-4 ماه بعد از کاشت بذرها ، محصول آماده می شود. هنگامی که سر گل کلم کاملاً توسعه یافته و قطر بسته به نوع آن حدود 15 تا 30 سانتی متر دارد .گل کلم باید ثابت و متراکم باشد.گل کلم ها را قبل از اینکه احتمال جدا شدن داشته باشند، برداشت کنید،در غیر اینصورت آنها عطر و بوی ناخوشایندی را تولید می­کنند.

برداشت گل کلم به مهارت خاصی احتیاج دارد، قسمت گل را با یک دسته از برگ­ها با یک چاقوی تیز برش می دهند.اگر بلافاصله گل کلم را مصرف نمی کنید برگ­ها را برای حفظ آن در طول مدت نگهداری دور گل کلم جمع کنید تا تازگی ، عطر و بوی کامل آن را  باقی بماند. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید