چگونه سبزیجات را در بالکن پرورش دهیم

خیار

کسانی که در یک آپارتمان زندگی می کنند گاهی اوقات حتی طعم واقعی سبزیجات خانگی را از یاد می برند. آنچه در باغ شما رشد می کند ، همیشه خوشمزه تر و معطر تر از چیزی است که می توانید در یک سوپر مارکت بخرید. اما اگر هیچ باغی ندارید ناراحت نشوید ، زیرا كاملاً واقع بینانه است که برای رشد سبزیجات خوشمزه، برای پخت و پز از بالكن خود استفاده كنید. فقط چند نکته ساده در باغبانی به شما کمک می کند تا با این کار غیرمعمول کنار بیایید.


1. گوجه فرنگی

 

سبزیجات پرورش
در واقع ، رشد گوجه فرنگی در خانه بسیار ساده است.


گوجه فرنگی نه تنها می تواند به راحتی در خانه پرورش یابد ، بلکه این کار را به روشی غیرمعمول نیز می توانیدانجام دهید. حتی در فضای محدود آپارتمان ، با برداشتی غنی از گوجه فرنگی های حاصل از تلاش خودتان، لذت ببرید. برای انجام این کار ، گوجه فرنگی فقط نیاز به وارونه شدن دارند. باغبانی معلق برای مبتدیان ایده آل است و همچنین موجب صرفه جویی در فضای مصرفی می شود. هیچ چیزی بهتر از گوجه فرنگی تازه در بالکن شما به عمل نمی آید. برای رشد سبزیجات در یک آپارتمان بهترین حالت در بالکن یا پاسیو است. گوجه فرنگی حاصله بسیار بهتر از آنچه از فروشگاه خریداری می کنید است. معطر تر و سالم تر.

 

سبزیجات پرورش

گوجه فرنگی واژگون - یک دکوراسیون اصلی برای بالکن با فواید معده.  


برای کاشت گوجه فرنگی در بالکن ، سطل پلاستیکی یا فلزی مناسب است. در مرکز قسمت پایین ، باید سوراخی با قطر 7-8 سانتی متر بسازید ، به گونه ای که تنه گوجه فرنگی به راحتیخارج شودد ، و می توان یک بذر را از طریق این سوراخ قرار داد. همچنین چهار سوراخ قلاب در بالای گلدان ، سطل یا ظرف دیگری برای طناب یا زنجیر برای آویزان کردن، لازم است.

 

سبزیجات پرورش
مراقبت از گوجه فرنگی در بالکن بسیار آسان است: نکته اصلی تهیه نور است و  آبیاری است.


بطری های یکبار مصرف را تا نیمه پر از خاک کنید. و نهال های گوجه فرنگی را که قبلا کاشته اید جدا کرده و هر کدام را به صورتی که در عکس می بینید واژگون بکارید. برای بهتر نگه داشتن رطوبت می توانید قسمت بالای گلدان را باز بگذارید. اگر پوششی وجود داشته باشد ، راحت می توان سوراخی را برای آبیاری و کود در آن ایجاد کرد. بعد از استقرار گیاه ، گلدان را می توان در بالکن آویزان کرد. در طول فصل رشد ، کودهای هر 2 هفته یکبار اضافه می شوند. برای رشد و رسیدن مناسب ، گوجه فرنگی به پرتوهای نور مستقیم 6-8 ساعت  نیاز دارد. هنگام خشک شدن زمین ، آبیاری لازم است.

2. خیار

 

 سبزیجات پرورش
نکاتی برای کسانی که همیشه می خواستند رشد خیار را در خانه امتحان کنند.


خیار یک سبزی بسیار خوشمزه و سالم برای بدن است. برای سالادهای خانگی خیار تازه عالی است. پرورش آن در خانه به معنای تأمین یک محصول ایمن و همیشه تازه است. هک زندگی مخفی برای رشد خیار سازگاری بهینه آنها با گل آفتابگردان است. ساقه های آفتابگردان به یک قارچ طبیعی برای خیار تبدیل می شوند و طعم آنها به دلیل همین  خوشمزه تر می شود.

 

 اگر قرار است چندین گیاه کاشته شود ، باید حداقل بین 7-8 سانتی متر بین آنها فاصله داشته باشد ، آبیاری خیار در بالکن باید چندین بار در هفته انجام شود. مهم است که مرتباً رطوبت بهینه خاک را حفظ کرده و از خشک شدن آنها جلوگیری کنید. بهترین خاک برای کاشت سطح pH خاک از 6 تا 7 در نظر گرفته می شود. خیار به کود دوره ای نیاز دارد. یک روش عالی برای فهمیدن زمان مناسب فرا رسیدن برگ ها: اگر زرد شوند ، به نیتروژن بیشتری احتیاج دارند. همچنین لازم است از تخریب آفات نیز مراقبت شود. اگر خیارها بدون آفتابگردان کاشته شوند ، پس از رشد ساقه و شاخه ، باید یک تکیه گاه درست کنید، مثلاً از یک سیم بالا رود.

مشاوره مفید : هر چه بیشتر خیار را بوته بچینید ، تعداد بیشتری از آنها رشد می کنند و عملکرد کلی بیشتر خواهد بود.

3. گل کلم

 

سبزیجات پرورش
اگر گل کلم را دوست دارید ، پس باید کاشت آن را در خانه امتحان کنید.

 

رشد گل کلم در گلدان ها در خانه بسیار ساده است. و به لطف این ، شما می توانید در طول سال از یک محصول تازه و بدون مواد شیمیایی لذت ببرید. اندازه گلدان گل کلم باید حداقل 30 سانتی متر عمق و 25 سانتی متر قطر باشد تا گیاه به طور کامل در آن جای بگیرد. اگر می خواهید دو یا سه گیاه بکارید ، می توانید از یک جعبه چوبی قدیمی یا بشکه استفاده کنید. گل کلم در آب و هوای معتدل بهتر رشد می کند . دمای ایده آل برای رشد آن 10-30 درجه است. هنگامی که گل کلم تقریباً کاملاً رشد کرده باشد ، دمای رسیدن ایده آل از 15 تا 20 درجه کافی است. به همین دلیل بهتر است بذرهای این گیاه را در فصل پاییز جوانه زنی کنید تا گیاه را در فصل زمستان  بکارید و دوره رسیدن آن در تابستان کاهش یابد.

 

سبزیجات پرورش
نکته اصلی در پرورش گل کلم فراهم کردن شرایط رشد مناسب است.

 

از نظر خاک ، حتی خاک رس برایگل کلم مناسب است. نکته اصلی این است که مرطوب باشد. در حالت ایده آل ، pH باید در حدود 6.5-6.8 باشد. گل کلم نیاز به آبیاری منظم دارد ، به خصوص اگر در هنگام روشن شدن وسایل گرمایشی در داخل خانه رشد کند. خاک نباید تنها از بالا خشک باشد ،در صورتی که حاک در عمق 2.5 سانتی متری خشک بود ، پس وقت آن رسیده که گیاه را آبیاری کنید.

 

کلم
جمع آوری گل کلم به مهارت خاصی احتیاج دارد.

 

با مراقبت خوب از گیاه ، 3-4 ماه بعد از کاشت بذرها ، محصول آماده می شود. هنگامی که سر گل کلم کاملاً توسعه یافته و قطر بسته به نوع آن حدود 15 تا 30 سانتی متر دارد .گل کلم باید ثابت و متراکم باشد.گل کلم ها را قبل از اینکه احتمال جدا شدن داشته باشند، برداشت کنید،در غیر اینصورت آنها عطر و بوی ناخوشایندی را تولید می­کنند.

برداشت گل کلم به مهارت خاصی احتیاج دارد، قسمت گل را با یک دسته از برگ­ها با یک چاقوی تیز برش می دهند.اگر بلافاصله گل کلم را مصرف نمی کنید برگ­ها را برای حفظ آن در طول مدت نگهداری دور گل کلم جمع کنید تا تازگی ، عطر و بوی کامل آن را  باقی بماند. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • ویدا ویدا :

  چگونه گیاهان دیگر می توانند به رشد و میوه دادن خیار کمک کنند؟ در واقع بسیار ساده است. می توان با جذب حشرات مفید اضافی که در فرآیند گرده افشانی گل ها نقش دارند، عملکرد یک محصول مفید را افزایش داد. افسوس که خیار زنبورها را به خوبی به خود "جذب" نمی کند. بنابراین به کمک نیاز دارد ... در ادامه نظرات.........

  1401/2/28 18:23
 • ویدا ویدا :

  شما باید با محصولاتی شروع کنید که قطعاً نباید در کنار خیار کاشته شوند. تا به امروز، تنها یک گیاه از این دست وجود دارد. و آن ذرت است. بسیاری دوست دارند ذرت را در جایی بین ردیف ها بکارند، زیرا فضای بسیار کمی را اشغال می کند. چنین رویکردی اشتباه است. ذرت نه تنها به خیار، بلکه به بسیاری از محصولات دیگر نیز آسیب می رساند، زیرا از نظر مصرف آب و مواد مغذی از خاک بسیار "پرخور" است. باید کاملاً جداگانه کاشته شود.

  1401/2/28 18:24
 • ویدا ویدا :

  البته گیاهان زراعی وجود دارند که همانطور که در ابتدا ذکر شد می توانند به رشد و میوه دادن خیار کمک کنند. بنابراین، اول از همه، بین تخت با خیار، می توانید با خیال راحت پیاز و سیر بکارید . آنها در گرده افشانی کمکی نمی کنند، اما بسیاری از حشرات مضر را می ترسانند. با تشکر از پیاز و سیر، خیار رشد قابل توجه و بهتری خواهد داشت. یکی دیگر از گیاهان خوب گل همیشه بهار است . اما علاوه بر این با بوی فوق العاده خود زنبورهای سراسر منطقه را به خود جذب خواهد کرد.

  1401/2/28 18:26
 • ویدا ویدا :

  محصولاتی مانند کرفس , اسفناج , کلم چینی , تربچه و تربچه و همچنین نخود فرنگی نیز گیاهان همراه خوبی برای خیار هستند . نخود فرنگی با آزادسازی نیتروژن به افزایش حاصلخیزی خاک کمک می کند. با این حال، ارزش سوء استفاده از مزارع نخود در میان خیار را ندارد.

  1401/2/28 18:27
 • ویدا ویدا :

  برگ های خیار پوشیده از لکه: چگونه از شر بدبختی خلاص شویم این لکه‌ها یا نقاط دیگر روی برگ‌های خیار می‌توانند به دلایل مختلفی ظاهر شوند. با این حال، در اکثریت قریب به اتفاق موارد، همه آنها به دو دسته کلی از مشکلات تقسیم می شوند: کمبود مواد مغذی و بیماری ها یا آفات گیاهی. در این مورد، خیارها باید با کمک وسایل خاصی "درمان" شوند. بنابراین، بیایید به رایج ترین مشکلات شاخ و برگ خیار نگاه کنیم.

  1401/2/28 18:30
 • ویدا ویدا :

  باکتریوز علائم: ابتدا تشکیلات آبکی در پشت برگ، سپس لکه های زرد زاویه دار. پس از آن، لکه ها قهوه ای با لبه زرد می شوند. چه باید کرد: در اولین علائم، خیار باید با قارچ کش، محلول 0.3٪ اکسی کلرید مس یا محلول 1٪ مایع بوردو درمان شود.

  1401/2/28 18:30
 • ویدا ویدا :

  کمبود مواد مغذی از لبه ها شروع می شود. علائم: برگها به طور نسبتاً یکنواخت زرد می شوند و پس از آن کاملاً خشک می شوند. گاهی اوقات لکه هایی در ناحیه سیاهرگ ها ظاهر می شود. چه باید کرد: ما گیاهان را با کود معدنی کود می دهیم.

  1401/2/28 18:31
 • ویدا ویدا :

  موزاییک معمولی علائم: ابتدا لکه های زرد مایل به سبز فردی روی برگ ها ظاهر می شود که به تدریج به موزاییک تبدیل می شود. در پایان بیماری، شاخ و برگ ها چروک می شوند. چه باید کرد: گیاهان آسیب دیده فقط از بین می روند. یک خیار بیمار حفر شده و سوزانده می شود، زیرا این ویروس برای گیاهان بسیار خطرناک است. در کنار بوته حذف شده، تمام گیاهان دیگر باید با محلول 0.03٪ فاراموئید درمان شوند.

  1401/2/28 18:32
 • ویدا ویدا :

  سوختگی و سرمازدگی لک و سیاه شدن. علائم: لکه های زرد روی برگ ها ظاهر می شود، بعداً ساقه سیاه می شود چه باید کرد: کمی محلول با پرمنگنات پتاسیم به خاک اضافه کنید، خاک را شل کنید، ریشه ها را با خاکستر چوب بپاشید، آبیاری را کاهش دهید.

  1401/2/28 18:33
 • ویدا ویدا :

  موزاییک سفید علائم: یک موزاییک سفید مشخص روی برگها ظاهر می شود چه باید کرد: گیاهان آسیب دیده فقط از بین می روند. یک خیار بیمار حفر شده و سوزانده می شود، زیرا این ویروس برای گیاهان بسیار خطرناک است. مانند موزائیک معمولی، گیاهان باید با فارموئید درمان شوند و شته های موجود در منطقه مسموم شوند.

  1401/2/28 18:34
 • ویدا ویدا :

  سفیدک پودری خیار بیماری خطرناک علائم: لکه های سفید و قرمز روی برگ ها ظاهر می شود که بعداً به ساقه ها گسترش می یابد. این بیماری به آرامی گیاه را از بین می برد. به ویژه پس از باران به طور فعال گسترش می یابد. چه باید کرد: محلولی از گوگرد کلوئیدی (15 گرم گوگرد در هر 10 لیتر آب) تهیه کنید و گیاهان را اسپری کنید. همچنین می توانید از محلول صابونی سولفات مس (7 گرم مس، 100 گرم صابون مایع در هر 10 لیتر آب) استفاده کنید.

  1401/2/28 18:35
 • ویدا ویدا :

  کنه عنکبوتی باید نابود شود. علائم: یک تار عنکبوت سفید در پشت برگ ها ظاهر می شود، لکه های روشن در جلوی برگ ها ظاهر می شود . تمام گیاهان نزدیک بوته آسیب دیده را با نوعی حشره کش درمان کنید.

  1401/2/28 18:36
 • ویدا ویدا :

  آنتراکنوز خیار علائم آنتراکنوز خیار: لکه های قرمز و قهوه ای با قطرهای مختلف روی برگ ها و ساقه ها ظاهر می شود. به تدریج لکه ها به فرورفتگی تبدیل می شوند و به سوراخ تبدیل می شوند. چه باید کرد: درمان خیار با قارچ کش، محلول 0.4٪ اکسی کلرید مس یا محلول 1٪ مخلوط بوردو، در اولین علائم بسیار مهم است.

  1401/2/28 18:37
 • ویدا ویدا :

  آسکوشیتوز علائم: لکه های آبکی مایل به خاکستری روی برگ های خیار ظاهر می شود که در نهایت به لکه های خشک قهوه ای مایل به قهوه ای تبدیل می شود. Ascochyta همچنین می تواند میوه های خیار را تحت تأثیر قرار دهد. چه باید کرد: تا 4 بار گیاه خیار با محلول 1٪ مخلوط بوردو با فاصله 10-12 روز درمان می شوند. برای پردازش، می توانید از سوسپانسیون 0.3٪ اکسی کلرید مس یا محلول ضعیف سولفات مس و اوره (5 گرم ویتریول، 10 گرم اوره در هر 10 لیتر آب) استفاده کنید.

  1401/2/28 18:38
 • ویدا ویدا :

  پرونوسپوروز علائم: لکه های سبز روشن در قسمت بالایی برگ های خیار همراه با رگبرگ. به تدریج لکه ها قهوه ای می شوند و اسپورهای قارچ در سمت پشت برگ ها ظاهر می شوند. چه باید کرد: در اولین علائم، گیاهان را با محلول 1٪ مخلوط Bordeaux، Gamair، Fitosporin-M، Vitoplan اسپری کنید.

  1401/2/28 18:39
 • ویدا ویدا :

  لکه بینی زاویه ای کم شروع می شود. علائم: لکه های قهوه ای با حاشیه زرد روی برگ ها ظاهر می شود. لکه های تازه ممکن است آبکی باشند. پس از آن، یک پوشش سفید خاص ظاهر می شود. چه باید کرد: در اولین علائم، گیاهان با محلول 0.3٪ اکسی کلرید مس، قارچ کش یا محلول 1٪ مخلوط بوردو درمان می شوند.

  1401/2/28 18:40
 • ویدا ویدا :

  آلترناریوزیس علائم: لکه های قهوه ای خشک و کمی محدب تا قطر 2 سانتی متر روی برگ های پایین ظاهر می شود. این بیماری به سرعت بقیه گیاهان را گرفتار می کند. در بیشتر موارد، آن خیارهایی را که در گلخانه رشد می کنند به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. چه باید کرد: در اولین علائم، گیاهان با قارچ کش یا محلول 1٪ مایع بوردو اسپری می شوند.

  1401/2/28 18:41
 • ویدا ویدا :

  پژمردگی باکتریایی همه اینها به خاطر حشرات است. علائم: یک لایه چسبناک به سختی قابل توجه روی برگ ها ظاهر می شود، پس از آن لکه هایی با رنگ کم رنگ ظاهر می شود که در نهایت خشک شده و زرد می شوند. چه باید کرد: گیاهان با حشره کش ها درمان می شوند، زیرا این حشرات هستند که انتشار دهنده اصلی بیماری هستند.

  1401/2/28 18:41
 • مهدیه احمدی :

  بعد از کاشت نشا گوجه وارونه نشا ها شروع به خشک شدن کردن چکارشون کنم؟

  1402/2/30 11:29
  • طاهره مصطفوی :

   هوای اتاق خیلی خشک است. گوجه فرنگی عاشق آب و هوای مرطوب است. و سیستم گرمایش مرکزی نصب شده در آپارتمان های خانگی هوا را بسیار خشک می کند. نمک زیاد در خاک. در این حالت لکه های سفید یا زرد روی سطح برگ ها ایجاد می شود. آبیاری با آب سخت و کود مکرر در بالا دلیل پیدایش مقدار زیاد نمک در زمین است. در این حالت نهال ها قادر به جذب مواد غذایی مورد نیاز خود از خاک نیستند. بنابراین، شروع به خشک شدن، پژمرده شدن می کند. کمبود پتاسیم کمبود یا بیش از حد رطوبت. مرتبط با آبیاری نامناسب وجود بیماری ها. بلایت دیررس همان چیزی است که اغلب نهال های گوجه فرنگی را می کشد. در نتیجه آبیاری مکرر و عدم حفظ رژیم دمایی مطلوب، گیاه دیررس را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر برگها، بر سوختگی دیررس و میوه ها نیز تأثیر می گذارد. این بیماری قادر است کل محصول را در مدت زمان کوتاهی از بین ببرد. حدود 14 روز قبل از کاشت نهال در باغ، نهال های داخلی شروع به سفت شدن می کنند. اما ابتدا باید مطمئن شوید که هوای بیرون گرم است و دما به زیر 15 درجه سانتی گراد نمی رسد. اولین بار، گیاهان جوان بیش از یک ساعت در خارج از منزل رها نمی شوند، سپس هر روز زمان به تدریج افزایش می یابد. تقریباً در روز دهم، نهال ها در تمام ساعات روز در فضای باز می مانند. در تمام روزهای بعدی، ظروف با نهال فقط در عصر به خانه آورده می شود. ظروف و جعبه های نهال در هنگام سفت شدن باید در مکانی محافظت شده از باد سرد و در سایه جزئی قرار داده شوند نور مستقیم خورشید می تواند برگ های شکننده و لطیف گوجه فرنگی را بسوزاند. مهم! فناوری توضیح داده شده در اینجا برای کاشت بذر، رشد نهال و کاشت آنها در زمین برای هر گونه گوجه فرنگی مناسب است. به محض اینکه خورشید خاک را به خوبی گرم می کند، باغبان ها شروع به کاشت گوجه فرنگی در تخت ها می کنند. دمای خاک در عمق 30-40 سانتی متری باید تقریباً 15 درجه سانتی گراد باشد. اگر خاک خیلی سرد باشد، سیستم ریشه گیاهان قادر به دریافت مواد مغذی از آن نخواهد بود و خشک می شود.

   1402/2/30 20:27
   • طاهره مصطفوی :

    در ضمن نهال ها را با کودهای خانگی (فضولات رقیق شده پرندگان، مالون) تغذیه نکنید تا ریشه ها نسوزند.

    1402/2/30 20:30
   • طاهره مصطفوی :

    علل خشک شدن برگهای پایینی غالباً نهال های گوجه فرنگی برگ های واقع در انتهای گیاه را خشک می کنند. این برای نهال های رنگ پریده معمول است. ابتدا برگ های پایینی نهال ها زرد می شوند . سپس خشک می شوند و می افتند. این وضعیت سوالات زیادی را ایجاد می کند. باغبان های بی تجربه نمی توانند دلیل این وضعیت گیاه را درک کنند. در واقع همه چیز ساده است. علت خشک شدن برگ های پایینی نهال گوجه فرنگی در زیر توضیح داده شده است: کمبود نیتروژن. در همان زمان، بوته تنبل می شود، شاخ و برگ پژمرده می شود. برگ های جدید نامحسوس و کوچک هستند. کمبود پتاسیم برگ های پایینی با کمبود این عنصر زرد و خشک می شوند. رطوبت بیش از حد در نتیجه آبیاری نامناسب. کمبود نور. بنابراین، کمبود برخی از عناصر دلیل اصلی سقوط برگ های پایینی نهال گوجه فرنگی است. اینجا جای نگرانی زیاد نیست. وضعیت کاملا قابل رفع است.

    1402/2/30 20:42
    • طاهره مصطفوی :

     علل خشک شدن نوک برگها............. گاهی اوقات باغبان وضعیت زیر را مشاهده می کنند: در نهال های گوجه فرنگی، نوک برگ ها خشک می شوند، زرد می شوند و فر می شوند. و دلایل زیادی برای آن وجود دارد. رایج ترین را در نظر بگیرید. هوای خشک در خانه. برای این کار به وضعیت گیاهان دیگر توجه کنید. شاید نوک برگ ها را هم خشک می کنند. خاک شور. کمبود عنصری مانند پتاسیم. این معمولاً مشخصه خاک است که با اسیدیته بالا مشخص می شود. بنابراین، دلایل زیادی برای خشک شدن برگ های پایینی نهال گوجه فرنگی وجود دارد. و مهم است که به درستی تعیین کنید که چرا چنین وضعیتی با نهال ها رخ داده است.

     1402/2/30 20:44
     • طاهره مصطفوی :

      هنگامی که برگ های نهال گوجه فرنگی خشک می شود، هر سبزی کار باید بداند چه کاری انجام دهد. ابتدا باید علت اصلی این بیماری را مشخص کنید. و در حال حاضر، با توجه به این، سعی کنید وضعیت را بهبود بخشید. کارشناسان چنین توصیه هایی می کنند: اگر علت خشکی هوا باشد، رفع این وضعیت بسیار ساده است. کافی است به صورت دوره ای گیاه را با یک بطری اسپری اسپری کنید. همچنین کارشناسان توصیه می کنند ظرف حاوی مایع را در کنار ظرف نهال قرار دهید. در صورت وجود نمک زیاد در زمین، برای نجات جوان، لازم است لایه رویی خاک با لایه جدید و بهتر جایگزین شود. تمام آبیاری ها باید فقط با آب ته نشین شده یا تصفیه شده انجام شود. با کمبود پتاسیم، کود دهی با سولفات پتاسیم یا منیزیم پتاسیم موثر است. برخی از کارشناسان نیز تزریق خاکستر را توصیه می کنند. بی ضرر تر است، اما کمتر موثر نیست. اگر علت کم آبیاری باشد، حل مشکل بسیار آسان است. نباید اجازه داد خاک خشک شود. بین دو آبیاری خاک باید خشک شود. برای بررسی، از کبریت یا چوب استفاده کنید. هنگام آلوده شدن به بلایت دیررس، از تنتور مبتنی بر خاکستر و همچنین محصولات مختلف با مس در ترکیب استفاده می شود. برای جلوگیری از بیمار شدن مجدد نهال گوجه فرنگی باید پیشگیری کرد. برای انجام این کار، گیاه با مواد شیمیایی خاص درمان می شود. کودها نیز برای تقویت ایمنی استفاده می شود.

      1402/2/30 21:34

بیشتر بخوانید