عادت خوب خانم های خانه دار که همیشه خانه مرتبی دارند 8 عادت

0e1a4446-3f45-4cba-8b1d-05deb151ec59.jpg

تمیز کردن آپارتمان ... این یک کلمه نظافت، می تواند باعث آهی سنگین شود و روحیه را کاملاً خراب کند. دلیل این نگرش این است که حداقل یک روز طول می کشد تا اوضاع را مرتب کنید. اما ظاهر شسته و رفته آپارتمان تنها چند ساعت تمیز باقی می ماند. sayarak.com به شما می گوید چگونه با کمترین تلاش روزانه یک خانه را تمیز نگه دارید و زمان زیادی را صرف تمیز کاری نکنید.

چند دقیقه در روز که شما صرف مرتب کردن و برگرداندن وسایل به مکانهای مناسب خود کنید ، در پایان هفته مقدار قابل توجهی وقت و تلاش صرفه جویی خواهید کرد ، هنگامی که به جای تمیز کاری کلی ، فقط انجام چند اقدامات حمایتی کافی خواهد بود. سایر عادات مفید شما برای دوست داشتن تمیز کردن را باید در زیر بخوانید.


عادت 1: همیشه مواد تمیز کننده و  شوینده داشته باشید

اگر هدف اصلی شما حفظ نظم است نه در برنامه ها یا رویاها بلکه در زمان واقعی ، مرتباً مواد تمیز کننده و مواد شوینده پر  و آماده داشته باشید و تمام مواد شیمیایی نظافت خانگی را در یک کشو قرار دهید. یک جعبه مقوایی جداگانه باز کنید یا یک سبد خریداری کنید که تمام مواد شیمیایی خانگی ، پودرها و شوینده ها را در آن ذخیره کند. هر هفته ، محتوای جعبه و میزان محصول را  بررسی کنید. اگر متوجه شدید که به عنوان مثال "ضد چربی" کمی باقی مانده است ، وقت آن است که خرید خود را به روز کنید.

 

ما توضیح می دهیم که چرا انجام مراحل تهیه به موقع بسیار مهم است. تمیز کردن اغلب بدون برنامه ریزی است ، به عنوان مثال ، اقوام با شما تماس می گیرند که طی چند ساعت می رسند. برای اینکه بتوانید بلافاصله پس از تماس آنها تمیز کردن را شروع کنید ، همیشه بایدوسایل تمیز کننده  لازم را در دسترس داشته باشید. در غیر این صورت ، شما به سختی باید چیزهایی را که در اتاق ها و درون کمد قرار داده اید پیدا کنید و تمیز کردن را برای مدت کوتاهی به تعویق بیندازید ، زیرا نمی خواهید برای تمیز کردن لوازم خانگی به فروشگاه بروید.


عادت خوب 2: جدا سازی وسایل غیر ضروری

ما از همه زنان خانه دار دعوت می کنیم برای موارد غیرضروری یک کارتن یا سبد در داخل کمد داشته باشند. یا حتی بیشتر پیش بروید و در هر اتاق یک سبد برای موارد اضافی اختصاص دهید. به عنوان مثال ، از سبد اتاق خواب استفاده کنید تا لباس هایی را که پوشیده نمی شوند، در داخل آن جمع کنید ، در آشپزخانه - برای انواع لوازم جانبی ، منسوجات ، وسایل آشپزخانه که هیچ کس از آن استفاده نمی کند ، در حمام - از حوله ها ، محصولات بهداشت شخصی بیکار استفاده کنید. کاربرد چنین جعبه یا سبد هایی چیست؟

 

به جای اینکه سالانه چند بار کل آپارتمان را زیر و رو کنید با پر کردن این سبد ها به طور مرتب همیشه داخل کمد ها و اتاق ها مرتب است -با این کار خود را بسیار راحت خواهید کرد و مرتباً از زباله رها می شوید ، که یک آشفتگی در آپارتمان ایجاد می کند. یک طرف دیگر روی سکه وجود دارد - تا زمانی که جعبه  یا سبد را به ظرف زباله نیندازید ، همیشه این شانس را دارید که نظر خود را تغییر دهید ، این وسیله را نگه دارم ، به نیازمندی بدهم یا دور بیندازم؟


عادت خوب 3: تمام سطوح را تمیز کنید

معمولاً خانم های خانه دار فراموش می کنند که گرد و غبار در همه جا جمع می شود ، از قفسه شروع می شود و با درب داخلی و وسایل خانگی خاتمه می یابد. آلودگی دیگری که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد ، اثر انگشت و سایر لکه هایی است که در نور آفتاب ظاهر می شوند. چنین تفاوت های ظریف می تواند تصویر آپارتمان را خراب کند ، حتی اگر تمیز کردن را تازه تمام کرده باشید. هنوز هیچ احساسی از خلوص کامل وجود ندارد ، و این احساس وجود دارد که شما وقت خود را بیهوده سپری کرده اید. به همین دلیل است تمیز کردن گرد و غبار ، نه تنها  از روی سطوح  کف بلکه در جهت عمودی  به شکل لکه روی کابینت های آشپزخانه یا اثر انگشت روی صفحه تلویزیون مهم می باشد.


عادت خوب 4: به طور مرتب آپارتمان را تهویه کنید

هوای تازه تأثیر مثبتی بر سلامتی دارد.تهویه هوایی روشی بسیار مفید است. هوای تازه با موفقیت با گرد و غبار مبارزه می کند ، از تجمع آن جلوگیری می کند ، عوامل بیماری زا را از بین می برد ، تأثیر مفیدی بر سلامت و رفاه ساکنین می گذارد و همچنین از نظر بصری فضای داخلی را بهبود می بخشد. اگر مرتباً هوا در داخل اتاقها جریان داشته باشد ، احساس خلوص و طراوت را به دست می آورید ، فضا سبک تر و مطبوع تر خواهد شد ، بوی ناخوشایند از بین می رود ، به جای آن عطر دلپذیر ظاهر می شود.

لطفا توجه داشته باشید: طبق استانداردهای بهداشتی ، اتاق باید هر ساعت به مدت 10 دقیقه تهویه شود. در فصل گرم می توانید پنجره را طولانی تر باز بگذارید.


عادت خوب 5: در صورت ریختن آشغال یا مایعات، بلافاصله تمیز کنید

غالباً لکه های ریخته شده از قهوه و چای روی فرش  ، اثری از کفش های خیابان در راهرو و .... تا زمان تمیز کردن بعدی در مکان های خود باقی می مانند. با این حال ، این یک اشتباه بسیار بزرگ است.  اولا ، بعضی از لکه ها تمایل به ماندن در سطح دارند،لکه های چای و قهوه روی فرش باید فوراً برداشته شود.و ثانیا ، کثیفی که در یک مکان باقی مانده است می تواند در کل آپارتمان پخش شود ، و در این صورت نه چند دقیقه بلکه برای چند ساعت تمیز کردن صرف خواهید کرد.

بنابراین ، به محض مشاهده آلودگی ، بلافاصله با یک دستمال مرطوب یا جاروبرقی به سرعت اتاق را تمیز کنید. در مورد غذا و نوشیدنی در آشپزخانه ،آنها به سرعت  در همه جا پخش و خشک می شوند. اگر قبل از این مرحله زمان لازم برای از بین بردن ردپای مواد غذایی انجام ندهید ، صرفا کشیدن یک دستمال سفره روی لکه کافی نخواهد بود - باید با پاک کردن همه سطوح ، یک تمیز کردن کلی را شروع کنید. و زمان و تلاش بسیار بیشتری خواهد برد.

 

عادت خوب 6:  قبل از رفتن به رختخواب یا ترک خانه آپارتمان را مرتب کنید

موافقم ، بازگشت به خانه ای تمیز و مرتب و نه به آپارتمانی که همه چیز پراکنده و شلوغ است ، بسیار دلپذیر است.برگشت به  آپارتمان شلوغ حال و هوای ما را خراب می کند و باعث افسردگی می شود. خیلی راحت است که قبل از ترک خانه 10-15 دقیقه تمیز کردن را انجام دهید: لباس ها را در کمد قرار دهید ، ظروف را بشویید ، مواد آرایشی را در کشو قرار دهید ، تخت را مرتب کنید. 

همچنین سعی کنید برای تمیز کردن و قبل از رفتن به رختخواب ، وقت بگذارید. زمان زیادی نخواهد برد ، اما صبح شما در یک آپارتمان تمیز از خواب بیدار می شوید و با هرج و مرج احاطه نمی شوید و این بر روحیه شما تأثیر می گذارد.


عادت خوب 7: انجام کارها را در طول هفته تقسیم و یادداشت کنید

اگر نمی خواهید همه کارهای اصلی خانه را برای یک روز بگذارید و وقت و تلاش زیادی را برای اجرای آنها صرف کنید ، وظایف خود را بطور صحیح در روز  های هفته توزیع کنید.

به عنوان مثال:

- روز شنبه برای تمیز کردن حمام: کاشی ها ، سینک ، حمام را بشویید ، قفسه ها ، کابینت ها و آینه ها را پاک کنید.
-  روز یکشنبه ملافه و لباس را بشویید.
- روز دوشنبه به خرید بروید - محصولات خود را برای چند روز جمع آوری کرده و یک منو تهیه کنید.
- روز سه شنبه برای گردگیری و پاک کردن گرد و غبار؛
- چهار شنبه کف و پنجره را بشویید.

به نظر می رسد که یک برنامه ساده است ، اما در مرحله اول ، برای جلوگیری از عجله ، و در مرحله دوم ، تعطیلات آخر هفته را به طور کامل برای استراحت کمک خواهد کرد.


عادت خوب 8: در زمان های کوتاه پیش آمده، کار های کوچک را انجام دهید

بسیاری از کارهای خانگی زمان ناچیزی را به خود اختصاص می دهند. به همین دلیل است که می توان آنها را در طول زمان های کوتاه که بین سایر کارها اتفاق می افتد ،انجام داد. به عنوان مثال ، اگر برای جوشاندن یک کتری برای قهوه وارد آشپزخانه شدید ، از این سه تا پنج دقیقه انتظار عاقلانه استفاده کنید. در این مدت زمان شستن ظروف ، پاک کردن حتی یک قفسه ها ، مرتب کردن محصولات در یخچال و فریزر ، قرار دادن محصولات زیبایی در کیسه آرایشی ، انتخاب لباس هایی که در آن می خواهید کار کنید و غیره را انجام دهید. یک کارکوچک را که دوست دارید انتخاب کنید و در حالی که آب جوش می آید این کار را انجام دهید.در حالی که کتری در حال جوش است ، می توانید سینک را بشویید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • dorsa 87 :

  اگر پرده های سنگین در خانه دارید، جاروبرقی اولین دستیار است. برای پارچه هایی که تمیز کردن مرطوب را تحمل نمی کنند، برای تمیز کردن سریع هفتگی پرده ها جاروبرقی خوب است. پرده ها را تکان دهید (بهتر است پنجره را باز کنید و این کار را در هوای تازه انجام دهید). یک نازل مخصوص برای پرده ها و مبلمان روکش دار روی جاروبرقی قرار دهید. اگر هیچ کدام وجود ندارد، یک سر برس معمولی را با یک پارچه کمی مرطوب و نازک بپیچید و با یک نوار الاستیک محکم کنید. پرده ها را تا حد امکان از چین ها صاف کنید و با جاروبرقی با قدرت کم از بالا به پایین راه بکشید. پرده ها باید از هر دو طرف تمیز شوند. جاروبرقی را می توان به عنوان اولین مرحله نظافت یا به عنوان یک گزینه کمکی قبل از نظافت عمومی در نظر گرفت. این روش تمیز کردن برای پرده های نازک - پرده، توری، توری ارگانزا، پرده های رشته ای مناسب نیست.

  1400/12/24 14:52
 • dorsa 87 :

  استفاده از بخارشوی می‌تواند پرده‌ها را تازه کند، برخی از انواع لکه‌ها را پاک کند و برای بسیاری از پارچه‌ها تنها راه مطمئن برای اتو کردن است. با این حال، بخار برای پرده های پلیسه دار، مخملی و تمام پارچه هایی که به شدت جمع می شوند غیرقابل قبول است.

  1400/12/24 14:53
 • dorsa 87 :

  ترفندهایی که به شما کمک می کند در آینده زمان کمتری را برای تمیز کردن پرده ها صرف کنید هنگام انتخاب پرده ها، سعی کنید به منسوجات با حداقل تعداد چین، زواید و سایر دکورها اولویت دهید - مینیمالیسم اکنون در روند است و مراقبت از محصولات را تا حد زیادی تسهیل می کند. دستورالعمل ها یا برچسب ها پرده ها را نگه دارید - آنها مراقبت توصیه شده و دفعات آن را نشان می دهند، باید روی این اطلاعات تمرکز کنید. پرده های تمیز را می توان با یک عامل آنتی استاتیک پوشش داد تا از جذب بیش از حد گرد و غبار جلوگیری شود. در صورت امکان، پرده های آشپزخانه را در حین پخت و پز جمع کنید، حرکت دهید یا بلند کنید. برای تمیز کردن مرتب پرده ها تنبلی نکنید. بهتر است هفته ای یکبار پرده های سنگین را جاروبرقی بکشید، مخصوصاً در تابستان که گرد و غبار زیادی از خیابان از پنجره باز می آید. سعی کنید همه لکه ها را به محض ظاهر شدن پاک کنید.

  1400/12/24 14:57
 • dorsa 87 :

  چند بار باید پرده ها را تمیز کنید و اگر این کار انجام نشود چه اتفاقی می افتد پرده ها، به ویژه آنهایی که از مواد سنگین (مخمل، ژاکارد) ساخته شده اند، نه تنها از نور خورشید محافظت می کنند و در اتاق آرامش ایجاد می کنند، بلکه گرد و غبار را به خوبی جمع می کنند - هم از کنار آپارتمان و هم از خیابان. بین الیاف پارچه، در چین‌ها جمع می‌شود و همیشه قابل مشاهده نیست، اما اغلب باعث واکنش‌های آلرژیک، رینیت مزمن و ایجاد کنه‌های گرد و غبار می‌شود. تنها در 1 گرم گرد و غبار، حدود 10000 ساپروفیت مختلف وجود دارد!

  1400/12/24 15:02
 • dorsa 87 :

  پرده های آشپزخانه چربی و بو را جذب می کنند، اغلب زرد یا خاکستری می شوند. همچنین، در صورت وجود کودکان در خانه هیچ کس ظاهر لکه هایی دست های چرب، غذا، رنگ و ....

  1400/12/24 15:02
 • dorsa 87 :

  در مورد لکه ها، ساده ترین راه این است که آنها را بلافاصله بشویید، بدون اینکه منتظر تمیز کردن عمومی باشید. در مورد پرده ها به طور کلی، به طور متوسط ​​توصیه می شود که هر 3-4 ماه یک بار شسته شوند. با این حال، تا حد زیادی به محل پرده ها، نوع آنها و پارچه ای که از آن دوخته شده اند بستگی دارد. بیشتر از بقیه، شما باید اولین لایه پرده را بشویید، در مجاورت پنجره و جمع آوری تمام گرد و غبار خیابان، و پرده های آشپزخانه. آنها شستشوی مکرر ارگانزا، تافته و نخی را دوست ندارند - به دلیل توانایی جمع شدن. و همچنین ژاکارد، گاباردین - به دلیل امکان ریزش نخ.

  1400/12/24 15:03
 • dorsa 87 :

  در اتاق کودکان، و همچنین در صورت وجود افراد مبتلا به آلرژی در خانه، باید پرده ها را بیشتر بشویید - 1 بار در 2-3 ماه. و هر 2-3 هفته یک بار ارزش تمیز کردن خشک را دارد.

  1400/12/24 15:03
 • dorsa 87 :

  همه روش‌های فوق نمی‌توانند 100٪ جایگزین یک شستشوی ‌کامل یا نظافت حرفه‌ای شوند (بیشتر این موارد در مورد پرده‌های نازک صدق می‌کند)، اما آنها کاملاً به تازگی آپارتمان و کاهش تعداد نظافت‌های عمومی کمک می‌کنند. و همچنین نزدیک شدن بهار را تسریع کنید و روحیه شما را بهبود می بخشد!

  1400/12/24 15:03

بیشتر بخوانید