قد بلندترین مرد دنیا نزدیک به 3 متر چه کسی بود

قد بلندترین

رابرت وادلو در ابتدای قرن بیستم در خانواده ای متولد شد که جزو قد بلند ها به حساب نمی آمدند. به دلیل یک بیماری نادر ، از پنج سالگی این پسر مورد توجه قرار گرفت و مورد بررسی واقع شد ، اما او در تمام زندگی خود با این مورد توجه قرار گرفتن ، موافق نبود.رابرت وادلو با قد ثبت شده 2 متر 72 سانتی متر و وزن تقریبا 200 کیلوگرم ، به عنوان قد بلندترین مرد تاریخ شناخته می شود.


در سال 1918 ، در شهر کوچک آمریکایی آلتون ، ایلینویز ، اولین فرزند در یک خانواده معمولی به دنیا آمد. تا سن چهار سالگی ، او کاملاً عادی رشد کرد ، اما پس از آن به دلایلی شروع به رشد با سرعت باورنکردنی کرد. والدین نگران ،کودک را نزد پزشکان بردند و تشخیص وحشتناک بود: تومور هیپوفیز و آکرومگالی ، که منجر به غول پیکری می شد. امروزه داروها می توانند به بیماران آکرومگالی  كمك كنند و اثرات ناخوشایند اختلال هورمونی را برطرف كنند ، اما در آغاز قرن بیستم او محكوم به رشد باورنکردنی بود. هیچ کس نمی دانست رشد او تا چه حدی می تواند برسد و چه مدت طول می کشد ، زیرا موارد مشابه آکرومگالی در عمل پزشکی وجود نداشت.

 

قد بلندترین

رابرت وادلو قد بلندترین مرد تاریخ  با برادران و خواهرانش

 

در سن شش سالگی ، رابرت به قد متوسط ​​بزرگسالان ، 170 سانتی متر رسید ، و در نه سالگی او بر همه غلبه کرد و به راحتی پدرش را در آغوش خود بلند می کرد (189 سانتی متر و 80 کیلوگرم). وی در سن 13 سالگی به بلندترین پیشاهنگ پسر در جهان تبدیل شد و با گذر زمان فارغ التحصیلی از مدرسه ، او تبدیل به یک غول واقعی شد - قد او به 2.5 متر رسید. البته او مشهور محلی بود. روزنامه ها با خوشحالی توصیف کردند که چگونه یک مرد جوان سه برابر پارچه بیشتر برای یک کت و شلوار از یک مرد معمولی  لازم دارد ، چگونه از مبلمان سفارشی خود استفاده کرده یا صندلی جلو ماشین را  چگونه تنظیم میکند تا در قسمت عقب بنشیندو بتواند پاهای بلند خود را جای دهد. همه این چیزهای کوچک برای "عموی واقعی Styopa" مشکلات روزمره بود. بدترین چیز در مورد کفش بود زیرا کفش هایی با اندازه منحصر به فرد (طول پا تقریباً 50 سانتی متر است) برای سفارش باید دوخت می شد و این خیلی گران بود.

 

رابرت که از توجه نه تنها به پاپاراتزی ها بلکه از همه رهگذران خسته شده بود ، قبول نکرد که به کار در سیرک برود ، و پیشنهادهای زیادی از این دست وجود داشت مرد جوان می خواست حق زندگی عادی داشته باشد. طبق یادآوری هموطنان ، او تحصیل کرده و پیشرفت کرده بود ، بسیار می خواند ، تمبرهایی جمع می کرد و عاشق عکاسی بود. در حال حاضر از کودکی شخصیت مستقل او تجلی می یابد - در سن 10-12 سالگی پسری غول پیکر با فروش روزنامه ها و مجلات سعی در پس انداز پول داشت و پس از فارغ التحصیلی از مدرسه ، برای مدرک حقوق وارد دانشگاه شد.

 

رابرت وادلو

با وجود لبخند خوش بینانه ، زندگی برای قد بلندترین مرد تاریخ خیلی سرگرم کننده نبود.

 

وقتی این جوان 20 ساله شد ، یک شرکت کفش از کشور مادری او هنوز او را با پیشنهاد وسوسه انگیز اغوا میکرد: آنها کفش های خود را به صورت رایگان برای او دوختند و در صورت قبول پیشنهاد،  رابرت یک تور تبلیغاتی در سراسر آمریکا انجام می داد و مارک کفش را تبلیغ میکرد. همراه با پدرش ، وادلو بیش از 300000 مایل سفر کرد ، از 800 شهر و 41 ایالت بازدید کرد. وی آن را "سفر حسن نیت" خواند و اگرچه با مردم صحبت می کرد ، هر بار تأکید می کرد که فقط تبلیغ یک محصول را انجام می دهد ،  رابرت بیشتر از همه از تبدیل شدن به دلقک در سیرک می ترسید.

 

رابرت وادلو

رابرت وادلو قد بلندترین مرد تاریخ

 

بنابراین غول جوان در سراسر آمریکا مشهور شد. افرادی که با او ارتباط برقرار میکردند ، از غول پیکری او بعنوان یک نعمت باورنکردنی برای این مرد جوان ذکر می کردند. کم کم نام مستعار "غول خوب" به او چسبید. با این حال ، متأسفانه ، این تور تبلیغاتی سلامت رابرت را تضعیف کرد. در جوانی ، او هنوز هم می توانست یک شیوه زندگی فعالانه را هدایت کند ، زیرا ، با وجود ناهنجاری هورمونی ، از نظر سلامتی عالی و متمایز بود ، اما با گذشت سالها ، رشد انفجاری متوقف نشد. وقتی او 21 ساله شد ، وادلو 262 سانتی متر قد و 223 کیلوگرم وزن داشت و کمی بیش از یک سال  10 سانتی متر دیگر به قد اواضافه شد.

 

به تدریج ، رشد غیرطبیعی( آکرومگالی ) شروع به تأثیرات منفی  کرد: رابرت احساس کرد پاهای او حس ندارند ، راه رفتن برای او بیشتر و بیشتر دشوار شد . ابتدا مجبور شد عصا بردارد . کفش ، اگرچه برای او سفارشی ساخته شده بود و پای او را اذیت نمی کرد ، اما دائما کالوس های وحشتناک مچ پا را می مالید(کال استخوانی که در اطراف استخوان ایجاد میشود را کال بیرونی External callus و کال استخوانی را که در داخل کانال مدولری استخوان ایجاد میشود را کال داخلی Internal callus مینامند.) ، زیرا غول در پاهای خود احساس درد نمی کرد. این علت مرگ وی بود. در 4 ژوئیه سال 1940 ، در طی سخنرانی روز استقلال ،  پای رابرت  زخم و باعث عفونت و ایجاد سپسیس سریع شد. معلوم شد سیستم ایمنی بدن وی ضعیف شده است و طی ده روز بلندترین  مرد دنیا در خواب جان خود را از دست داد.

 

قد بلندترین رابرت وادلو

مجسمه برنز از رابرت وادلو قد بلندترین مرد تاریخ

 

40000 نفر در مراسم خاکسپاری وادلو جمع شدند. تابوت وی نیم تن وزن داشت و توسط 12 نفر حمل می شد. پس از این وقایع غم انگیز ، والدین  قبر را با دقت بتونی کردند تا بقایای بلندترین مرد دزدیده نشود ، و سپس همه لباس ها و کفش های او را نیز آتش زدند. وسایل شخصی رابرت وادلو برای سرگرمی  به نمایشگاه ها تحویل نشد. بنابراین یاد و خاطره "غول خوب" که در زادگاهش باقی مانده است بنای یادبودی است که در سال 1985 افتتاح شد. غول برنز تقریباً از سه متری به جهان نگاه می کند و به مردم لبخند می زند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید