علامت با "انگشت شست" در روم باستان به چه معنی بود

گلادیاتور

کتابهای درسی و فیلم های تاریخی اغلب مردم را گمراه می کنند. امروزه بسیاری از مردم مطمئن هستند که این تماشاچیان بودند که سرنوشت بازنده را در جنگهای گلادیاتور ها در روم باستان رقم می زدند.با بالا بردن انگشت شست خود به سمت بالا یا به سمت پایین اشاره می کردندیا یک علامت دیگر با شست نشاندهنده نجات زندگی گلادیاتور بود؟ اگرچه جمعیت حاضر در میادین در واقع سرنوشت مبارز شکست خورده را رقم میزدند ، این کار با چه روش متفاوتی انجام می شد؟

 

این اعتقاد که حرکات انگشت شست  بیانگر تأیید یا عدم تأیید است ، به لطف اشتباه هنرمند ژان لئون جروم ، یا دقیق تر ، نقاشی او Pollice Verso ، در سال 1872 به آگاهی عمومی رسید. حرکات انگشت شست جمعیت در این تابلو توسط هنرمند به اشتباه تفسیر شده است.

 

ollice Verso

Pollice Verso نقاشی قرن نوزدهم است که در فیلم گلادیاتور ریدلی اسکات از آن الهام گرفته است. / عکس


در واقع ، این هنرمند احتمالاً هرگز تصور نمی کرد که عبارت "Pollice Verso" به معنای نشان ندادن انگشت شست باشد. متأسفانه ، نقاشی ژان لئون گروم چنان محبوب شده است که اشتباه این هنرمند به یک باور غلط رایج تبدیل شده است و متأسفانه ، هالیوود نیز در این امر سهیم بوده است. وقتی ریدلی اسکات فیلم گلادیاتور را ساخت ، کولوسئوم بزرگترین جاذبه در رم شد و مردم علاقه زیادی به جنگ گلادیاتورها پیدا کردند.

 

اما خود کارگردان ، همانطور که بعداً معلوم شد ، تحت تأثیر بازتولید نقاشی ژان لئون گروم ، که تهیه کنندگان آن را قبل از فیلمبرداری به او نشان دادند ، قرار گرفت. در نتیجه ، ژست "شست به پایین" به عنوان ژستی برای "پایان دادن" به زندگی گلادیاتور در فیلم ظاهر شد و توهم را بیشتر رایج کرد.

انگشت

انگشت شست در داخل مشت پنهان شده است.

 

جان دریدن در 1693  نشان داد که اگر گلادیاتور شکست خورده نباید کشته شود انگشت شست درون مشت پنهان می شد. هر زمان که یکی از مبارزان به شدت آسیب می دید ، داور فراخوانی می شد تا مشخص شود این شخص باید زنده بماند یا بمیرد ، این بستگی به میزان خوب جنگیدن او داشت.

 

داوران معمولاً بر اساس واکنش جمعیت تماشاچیان تصمیم خود را می گرفتند. آنها تماشا می کردند که آیا تماشاگران تشویق می کنند ، سرگرم می شوند و اگر گلادیاتور را دوست ندارند انگشت شست را به سمت پایین می گیرند. اگر تماشاچیان این کار را می کردند ، داور انگشت شست خود را بالا می برد و به زندگی مبارز زخمی پایان داده می شد. 

 

ollice Verso
جزئیات: باکره های وستال مرگ را برای یک گلادیاتور شکست خورده نشان می دهند.

 

این نقاشی تقریباً بلافاصله بحث در مورد صحت استفاده ژان لئون گروم از حرکات انگشت شست توسط تماشاگران در کولوسئوم را آغاز کرد. اختلافات همچنان حل نشده است. ژست دقیق توصیف شده توسط عبارت pollice verso مشخص نیست. از سوابق تاریخی ، باستان شناسی و ادبیات مربوط به روم باستان ، هنوز مشخص نیست که انگشت شست به سمت بالا چرخانده شده و بعد به سمت پایین برگشته ،  یا در داخل دست مخفی شده است تا نظرات مثبت یا منفی را نشان دهد. نقاشی ژان لئون گروم این ایده که انگشت شست برای یک گلادیاتور شکست خورده نشانگر زندگی و یا نشانگر مرگ است ، بسیار رایج شد.

 

در مواردی که گلادیاتور زخمی شده بود و نمی توانست بجنگد ، انگشت اشاره خود را به سمت بالا می برد و بدین ترتیب جنگ را متوقف می کرد ، به شکست خود اعتراف کرده و از پادشاه می خواست که سرنوشت او را تعیین کند. بسته به نظر پادشاه ، پیروز مجبور بود زندگی گلادیاتور زخمی را تمام کند یا اگر با مقاومت شجاعانه لیاقت زندگی را داشت ، وی را زنده رها می کرد. در بازی هایی که در خود رم برگزار می شد ، پادشاهان با کمک حرکاتی که با گذشت زمان تغییر می کردند ، "انتخاب" می کردند.

 

اگر گلادیاتور می توانست با مهارت نظامی مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد ، می توانست مورد عفو قرار گیرد. پادشاهان سازمان دهنده نبردها می توانستند به یک گلادیاتور رحم کنند.

 

گرچه اعتقاد عمومی بر این است که " انگشت شست رو به بالا  " به معنای "زندگی" و انگشت شست رو به پایین به معنای "مرگ" است (در این شکل اکنون از حرکات برای تأیید و محکومیت استفاده می شود) ، در بیشتر بازی های باستانی ، صرف نظر از جهت ، انگشت بیرون زده چه پایین و چه در جهت بالا به معنای "مرگ" بود.

 

 فریاد آرزوها نیز نقش مهمی داشت. اعتقاد به اینكه جمعیت اوباش روم باستان با چرخاندن انگشت شست به بالا یا پایین به گلادیاتور مغلوب مرگ یا مرگ می بخشند ، پس از ظهور تابلوی " Pollice verso" توسط هنرمند ژان لئون جروم بر اساس متن لاتین كه به درستی تفسیر نشده است ، ایجاد شد .

 

نماد  پایان جنگ بین گلادیاتورها ، و "زنده ماندن گلادیاتور شکست خورده" به معنای ساده یک انگشت شست پنهان در یک مشت بود ، نمادی از یک شمشیر در داخل غلاف .

 

همچنین بسیاری از محققان به این نتیجه رسیدند که امپراطور انگشت خود را پایین نمی آورد ، بلکه آن را به پهلو می گیرد و دست خود را خم می کند ، گردن خود را با آن لمس می کند. واقعیت این است که گلادیاتور پیروز ، شکست خورده را به زانو در می آورد و در صورت صدور حکم اعدام ، تیغه را به صورت عمودی به پایین گردن ، پشت استخوان یقه فرو می برد و قلب را سوراخ می کرد. بنابراین ، امپراطور به معنای واقعی کلمه نشان می داد که به کجا باید حمله کند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید