چالش مومو چیست ؟ خودکشی آنلاین ، بازی چند قدم تا مرگ

مومو

 

چالش Momo چیست؟

بازی "خودکشی" WhatsApp که بچه های جوان را هدف قرار داده است ، چیست؟ "چالش مومو" که باعث شده جوانان انگلیسی از زندگی  بترسند و  خوابیدن را بر آنها حرام کرده و حتی به خودکشی کودکان مرتبط است چیست؟ چالش مومو  یک بازی بیمارگونه "خودکشی" WhatsApp است .چالش Momo ، با این شخصیت ترسناک  مومو ، بریتانیا را تحت تأثیر قرار داده است

 

به اصطلاح "چالش مومو " ، شخصیتی شبیه مرغ با چشمان برآمده ، والدین انگلیسی را برانگیخته است.این موضوع قبلاً به خودکشی یک دختر 12 ساله در آرژانتین مرتبط بوده است.و اکنون ، مدارس ابتدایی انگلیس در مورد خطرات این بازی هشدار داده و می گویند که این یک "خطر جدی" برای امنیت کودکان است.

 

در نامه ای به والدین ، ​​یکی از مدارس کامبرین گفت که این بازی از طریق شبکه های اجتماعی "به راحتی قابل دسترسی است" و "به سرعت در حال گسترش" است.در همین حال ، یک مدرسه هال گفت که چالش هک کردن بازی های محبوب کودکان ، از جمله Peppa Pig و Fortnite است.

اما چالش Momo چیست؟ و والدین چه اقداماتی می توانند انجام دهند تا فرزندان خود را در برابر آن محافظت کنند؟ در زیر می توانید بدانید.

آیا فرزند شما تحت تأثیر چالش Momo قرار گرفته است؟

به روزرسانی: YouTube اعلام کرد که دیگر اجازه کسب درآمد از فیلم های دارای Momo را نخواهد داد - تبلیغات را قبل ، بعد یا در طول کلیپ ها نشان می دهد - حتی اگر از سازمان های معتبر خبری باشند که از پدیده گزارش می دهند  . 

 

از مرد لاغر گرفته تا  کودکان در حال خوردن Tide Pods ، سابقه طولانی و غنی چالش های وحشتناک اینترنتی وجود دارد که والدین را نگران میکند. Momo ، آخرین چالش آنلاین که اخیراً معروف شده ، چالشی آنلاین است که گویا نوعی ترکیبی از قسمت آینه سیاه " خفه شو و برقص " و نهنگ آبی است. مومو ادعا می شود با تشویق آنها برای نوشتن شماره ای در WhatsApp ، كودكان را هدف قرار می دهد و سپس دستورالعمل هایی را برای آنها ارسال می كند تا یك سری کارهای عجیب و غریب و خطرناك از تماشای یك فیلم ترسناک گرفته تا خودزنی را برای گرفتن جان خودشان انجام دهند.

 

اگرچه گزارش هایی درباره چالش مومو مدتی است در گوشه و کنار اینترنت شنیده می شود ، این روند اخیراً دوباره خبرساز شد وقتی که یک پست فیس بوک از سرویس پلیس جزیره شمالی (PSNI)با هشدار عمومی به والدین خواستار نظارت بر فعالیت بچه های خود در WhatsAppشد. همچنین گزارش هایی مبنی بر ویرایش ویدئوهای دوستانه بچه ها توسط یوتیوب برای گنجاندن تصاویر Momo و همچنین دستورالعمل های تشویق آنها به خودآزاری گزارش شده است. 


احتمالاً کسی شوکه نخواهد شد که بفهمد تصویر "Momo" هر چند انکار ناپذیر وحشتناک است ، اما هیچ ارتباطی با خود "Momo Challenge" ندارد. دختری با چشم های بیرون زده  ، در واقع مجسمه ای است که توسط کیسوکه آیساوا در یک شرکت ژاپنی ساخته شده است که لوازم جانبی فیلم های ترسناک و جلوه های ویژه می سازد. 

پس از انتشار عکس ها در اینستاگرام ، آنها مورد توجه Reddit قرار گرفتند ، به ویژه subreddit r / creepy ، جایی که هزاران رای مثبت و نظر را به خود جلب کرد.

اگرچه ریشه واقعی چالش Momo به خودی خود مشخص نیست ، اما طبق گزارشات ، ابتدا در جهان اسپانیایی زبان شروع به کار کرد ، مقامات مکزیکی ادعا کردند که این روند از یک گروه فیس بوکی نشات گرفته است. اما طبق روندهای Google، چالش Momo در دنیای انگلیسی زبان واقعاً جایی نیافت تا اینکه YouTuber ReignBot در جولای 2018 ویدیویی را برای باز کردن بسته بندی این پدیده ساخت. طبق این ویدئو ، به آنها که به شماره "Momo" پیام کوتاه ارسال کردند ، گفته شد که یک سری را کامل کنند وظایف عجیب و غریب و خطرناک ، از جمله شروع به کاری  مانند تماشای یک فیلم ترسناک در اواخر شب ، و پایان دادن به درخواست بچه ها برای آسیب رساندن به خود یا جان خود را. عدم تکمیل وظایف ظاهراً منجر به درز اطلاعات شخصی آنها یا تهدید به خشونت می شود.

 

اگرچه ویدیوی ReignBot در بخش عمده ای این پدیده را خراب کرد ، و به ریشه های نسبتاً بی ضرر "Momo" اشاره کرد ، با این وجود داستان هایی در مورد خطرات چالش Momo در مطبوعات انگلیسی صحبت می کنند ، به نقل از "متخصصان" ایمنی اینترنت والدین را به مراقبت از به دلیل علائم هشدار دهنده که فرزندانشان در حال بازی هستند گوشزد می کنند.

 

یکی از گزارش های پر استناد حاکی از آن است که دختری 12 ساله در بوینس آیرس در نتیجه بازی در چالش مومو جان خود را از دست داده است ، اما به نظر می رسد چنین گزارش هایی دارای منبع ضعیف بوده و تأیید نشده اند.

 

همچنین تعدادی از "چالش های 3 صبح Momo" در YouTube وجود دارد ، هرچند به نظر می رسد بیشتر از هر چیز دیگری به عنوان فیلم های کمدی در نظر گرفته شده است.


گزارش نیز از فیلم های یوتیوب شامل شخصیت های بچه دوست مانند Peppa خوک و یا Splatoon gameplays های با تصاویری از مومو، و همچنین دستورالعمل برای کودکان به خودآزاری ویرایش شده است.

دکتر آوریل فورمن، روانشناس مجوز، عضو هیئت اجرایی انجمن آمریکایی Suicidology گفت:

به نظر می رسد چنین فیلم هایی توسط ترول ها با هدف صریح تلاش برای ایجاد مزاحمت برای کودکان ساخته شده است. "یکی از بچه ها ممکن است آن را خاموش کنید، اما یک بچه دیگر که بیشتر آسیب پذیر است ممکن است برنامه را ترک نکند .

 

تصاویر یک خانم مرغ اهریمنی با هشدارهای مربوط به یک "بازی خودکشی" خطرناک که کودکان را در شبکه های اجتماعی هدف قرار می دهد ، در سراسر جهان باعث وحشت والدین شده است. اما در پس این هیستری که به اصطلاح به "چالش مومو" مربوط می شود ، موضوعی بسیار آشکارتر وجود دارد: این افسانه احتمالاً چیزی بیش از حقه ای است که به دلیل گزارش های رسانه ای و ترس والدین از فعالیت آنلاین فرزندانشان ایجاد می شود.

 

به نظر می رسد کسی ولدمورت را با یک نسخه اشکال از دختر از The Ring ترکیب کرده و به طور غیرقابل توصیفی تصمیم گرفته است که شکاف صورت او باید به نوک بزرگ مرغ تبدیل شود.و چالش اساسی ، با پیامهایی که ظاهراً کودکان را به ارتکاب خشونت و خودآزاری تشویق می کند ، بسیار آزار دهنده تر خواهد بود - اگر شواهدی قابل تشخیص وجود داشته باشد که ثابت کند پس این مسئله در واقع یک مشکل است.

 

کارشناسان می گویند از زمان پخش شدن داستان ، هیچ نشانه ای وجود ندارد که کودکان را به سمت خودکشی سوق دهند. یوتیوب قبلاً اعلام کرده بود که هیچ مدرکی در مورد ویدیوهایی که این چالش را تبلیغ می کنند ، ندارد و از آن زمان به بعد محتوای تبلیغاتی را با استفاده از تصویر Momo امضا شده از زمان جنجال هیستری در جریان اصلی حذف کرده است.

 

Momo به سختی اولین شوق مظنون است که اضطراب بزرگسالان را به خود جلب می کند - فقط به وحشت گذشته در مورد روندهای ظاهرا خطرناک نوجوانان نگاه کنید که در نهایت یک حقه اینترنتی بیش از حد نبد . و همانطور که در مورد بسیاری از وحشت های ویروسی اتفاق می افتد ، چالش Momo به یک پدیده جهانی تبدیل شده است ، نه به دلیل داستان هایی که توسط خود قربانیان به اشتراک گذاشته شده است بلکه توسط بزرگسالان نگران در تلاش برای محافظت از آنها است.


به گفته لور ، چالش Momo یک بازی ویروسی است که در سرویس های پیام رسان مانند WhatsApp به اشتراک گذاشته می شود و کودکان خردسال را به خشونت یا حتی خودکشی سوق می دهد. گویا تصاویر بانوی پرنده شیطانی با پیامها و دستورات وحشتناک ظاهر می شود که گفته می شود به شدت به خشونت و وحشت تبدیل می شوند.

 

تکرارهای دیگر داستان ادعا می کنند که این تصویر ترسناک است که در برنامه های کودکان مانند Peppa Pig یا بازی های ویدیویی مانند Fortnight در فیلم های ارسال شده در YouTube پخش شده است. حتی گزارش های خبری بیشتر می گویند این چالش به Snapchat نیز سرایت کرده است.اما واقعیت این است که مومو یک حقه ویروسی است.


والدین وحشت زده ، شبکه های اجتماعی و گزارش های خبری محلی عمدتا عامل ایجاد هیستری هستند.سال گذشته ، اخبار در آمریکای لاتین شروع به هشدار درباره "بازی ترور WhatsApp" کرد ، شروع با خودکشی مشکوک یک دختر 12 ساله در آرژانتین . پلیس هرگز ارتباط با این چالش را تأیید نکرد. اما پس از آن گزارش های دیگری در مورد خودکشی فرضی از کلمبیا منتشر شد ، که اشاره به خطر ویروسی گسترده تری دارد - هرچند که این نیز تایید نشده است. دوباره ، ماه ها بعد ، مقامات مکزیک گزارش دادند که کودکان توسط "ال مومو" در فیس بوک مورد هدف قرار گرفته و تهدید می شوند.

 

در ماه سپتامبر،  توجه پلیس و مطبوعات در ایالات متحده به داستان این چالش جلب شد.Momo در سال 2019 پس از وحشت در سراسر انگلستان و بازگشت بچه ها به. مدارس باعث شروع اخطار شدید به والدین شد. پلیس گفت برخی از فیلم ها کودکان خردسال را ترغیب می کند "با یک چاقو گلوی خود ببرند." در عرض چند روز ، به یک طوفان  در ایالات متحده تبدیل شد.

 

قبل از اینکه حساب کاربری در نهایت تعلیق شود ، یک پست دلسوزانه از کاربران توییتر واندا ماکسیموف با ده ها هزار بازتوییت منتشر شد. "هشدار! لطفاً بخوانید ، این واقعی است. » در تصویر پیوست شده در یک پست فیس بوک آمده است: "چیزی به نام" Momo "وجود دارد که به بچه ها دستور می دهد خود را بکشند." "به هرکسی که می توانید اطلاع دهید."

 

کیم کارداشیان ماجرا را بالا برد و از 129 میلیون فالوئر اینستاگرامش خواست تا یوتیوب را تحت فشار قرار دهند تا فیلم های مضر را از بین ببرد. انبوهی از گزارش های تلویزیونی ، همراه با اخبار محلی و ملی ، شروع به مشاوره نفسگیرانه به والدین در مورد راه های "محافظت از بچه ها در برابر یک بازی مزاحم اینترنتی" می کند.

 

با این وجود ، هر نمونه ای از نسخه های معتبر چالش Momo از جمله تصاویر صفحه ای از "پیام های تهدیدآمیز" یا فیلم های تأیید شده که خشونت را تأیید می کنند ، از دست رفته است.


چالش Momo چیزی بیش از یک افسانه نیست. اما این وحشت به ترس از تبدیل شدن افسانه به واقعیت اشاره دارد..خیلی تعجب آور نیست که یک افسانه ویروسی شهری (و احتمالاً حقه بازی) که بچه ها را هدف قرار می دهد ، می تواند کره زمین را درنوردد.

 

اینترنت می تواند یک جهنم از تجربه های ناپسند برای هر کسی باشد. والدین با چالش اضافی خودکشی آنلاین روبرو هستند. چگونه فرزندان خود را به اندازه کافی محافظت کنند بدون این که بیش از حد خود را با بچه ها درگیر کنند؟ در واقع ، محتوای نامناسب غالباً از فیلتر های امنیت و نظارت بر سیستم عامل خودکار عبور می کند - فقط به مبارزه مداوم YouTube برای مبارزه با استثمار کودک ، قلدری آنلاین یا توطئه های افراطی نگاه کنید.


 در تابستان 2014 ، دو کودک 12 ساله یک دانش آموز را فریب داده به جنگل برده و 19 بار با ضربات چاقو او را زدند ، ظاهراً به امید اینکه افسانه ای به نام مرد لاغر(اسلندرمن) را زنده کنند.( حتما فیلم «اسلندرمن» (Slender Man) به گوش‌تان خورده) این حمله خشونت آمیز به سنگ بنایی فرهنگی تبدیل شد که قدرت فرهنگ اینترنت را در توانایی آن برای تحریف سیستم های اعتقادی و واقعیت تعریف می کند. این همچنین به عنوان یک داستان احتیاطی برای والدین در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت.

 

اما بیشتر اوقات ، جوک ها و الگوهای رفتاری به ظاهر بی ضرر اینترنتی بدون توجه به اینکه واقعاً وجود دارند ، از کنترل خارج می شوند یا به عنوان روندهای خطرناک لقب می گیرند.چالش Momo دارای موارد مشابه "چالش نهنگ آبی" است که یکی دیگر از بازی های آنلاین خودکشی بود که در طی 50 روز انجام می شد.

 

سرانجام مشخص شد که این "بازی" اینترنتی ، همراه با چندین موج وحشت ، ساختگی است ، مانند مواردی که به دروغ نشان می داد انبوهی از کودکان در حال خوردن Tide Pods بودند.

 

آیا واقعاً مردم باید نگران چالش مومو باشند؟

چالش Momo و وحشت اخلاقی متعاقب آن که ایجاد کرده است ، کاملاً شبیه همان چیزی است که از چالش "نهنگ آبی" الهام گرفته شده است ، پدیده ای از روسیه که بسیار پر مخاطب  شد. بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های روسی ، چالش نهنگ آبی نوجوانان را دنبال می کرد که در طی 50 روز به دنبال یک سری وظایفی که به طور فزاینده ای به خود آسیب می رساندند ، منجر به اوج گرفتن با تشویق آنها برای گرفتن جان خود می شد.

 

همانطور که در بیشتر چنین چالش هایی اتفاق می افتد ، در مورد گزارش های چالش نهنگ آبی یک حقیقت وجود دارد: اخیراً در روسیه اقدام به خودکشی در نوجوانان شده است (که میزان خودکشی نوجوانان بیش از حد متوسط ​​است ) ، و شخصی به نام فیلیپ بودیکین دستگیر شد و متهم شد که با سازماندهی بازی در شبکه های اجتماعی روند را تخریب می کند . اما بعداً بیشتر این اتهامات کنار گذاشته شد و از آن زمان گزارش شده است که بودئیکین احتمالاً این گروه ها را به عنوان راهی برای ارتقا حرفه موسیقی خود ایجاد کرده است.

 

اضافی گزارش ارتباط نهنگ آبی به دیگر خودکشی نوجوان، می خواهم که از 15 ساله اشعیا گونزالس  از سن آنتونیو، ثابت کرده اند که تا حد زیادی uncorroborated . بنجامین رادفورد ، متخصص فرهنگ عامه و محقق تحقیق در کمیته تحقیق شکاکین می گوید: "هیچ واقعیت واقعی [در بازی هایی مانند Momo Challenge] وجود ندارد یا شواهدی مبنی بر اینکه این یک تهدید واقعی است." او ادعا می کند که پدیده هایی مانند نهنگ آبی و چالش Momo "بخشی از یک وحشت اخلاقی است که با ترس والدین در مورد اینکه می خواهند بدانند بچه های آنها چه می کنند.

 

شما بزرگسالانی دارید که ممکن است با فناوری راحت نباشند. آنها تعجب می کنند ، "دخترم همیشه سرگرم تلفن همراه است ، با چه کسی صحبت می کند؟ اونجا چه خبره؟' ترس ذاتی از آنچه جوانان با فناوری انجام می دهند وجود دارد. "

 

به نظر می رسد حتی اداره پلیس ایرلند شمالی ، که در وهله اول هشدار علیه مومو داده بود ، تا حد زیادی قضیه را بزرگ نمایی کرده است ، و در پست دیگری در فیس بوک نوشت : "حتی تحقیقات اولیه منبع آزاد نشان می دهد که" مومو "توسط هکرها اداره می شود که به دنبال اطلاعات شخصی هستند ... همانطور که وحشتناک به نظر می رسد ، "Momo" قرار نیست از تلفن فرزند شما بیرون بیاید و آنها را بکشد. "

 

گفته شد ، متخصصان بهداشت روان هشدار داده اند که چنین اخبار هیستریک به طور بالقوه می تواند مضر باشد ، احتمالاً حتی باعث تحریک مقلدان می شود. به عنوان مثال ، پرونده دو دختر 12 ساله از ویسکانسین را که سعی کردند بهترین دوست خود را با ضربات چاقو به قتل برساند ، در نظر بگیرند ، بعداً ادعا کردند که آنها این کار را برای جلب رضایت یک آدم تبلیغاتی اینترنتی تخیلی مرد ، انجام دادند.

 

رادفورد هشدار می دهد ، در حالی که هیچ مدرکی در مورد وجود انسان مومو وجود ندارد ، اما این پرونده "آموزنده است ، برای اینکه مردم به مومو عمل کنند ، لازم نیست که حتما وجود داشته باشد." 

 

حتی اگر خطرات مرتبط با چالش هایی مانند Momo Challenge بیش از حد بزرگ نمایی شده ، این بدان معنا نیست که کودکان در معرض سو استفاده توسط شکارچیان در اینترنت نیستند.

 

YouTube ، با توجه به همه حساب ها ، در زمینه برخورد با چنین محتوایی کم کاری کرده است. علاوه بر این ، یوتیوب تبلیغات خود را از دست داده است زیرا گزارش های اخیر مبنی بر جمع شدن افراد پدوفیل در بخش نظرات این پلتفرم ، حتی گاهی اوقات حتی در این مرحله پیوندهایی به پورنو واقعی کودک ارسال می کنند. 

رادفورد می گوید: 

مانند همه افسانه ها ، "پشت همه این ها یک حقیقت وجود دارد (چالش های خودکشی آنلاین) که در آن مزاحمت های اینترنتی رخ می دهد. اخاذی و آزار جنسی اتفاق می افتد ، این چیزها واقعی هستند و اتفاق می افتند. بنابراین نگرانی والدین و مدیران مدارس برای چالش مومو قابل قبول است. "

در هر مقاله ویروسی توسط نویسنده فناوری James Bridle ، پلتفرم های معروف مانند YouTube مملو از سازندگان محتوا است که از الگوریتم این سیستم عامل برای ایجاد فیلم های نگران کننده و اغلب خشونت آمیز استفاده می کنند که مخصوص کودکان است و اغلب از شخصیت های محبوب کودکان استفاده می کنند.

 

شماره مومو

اگر ازشماره مومو **120780569+ پیام گرفتید سریعا بلاک کنید تا درگیر مشکلات بعدی نشوید. مومو از شماره های زیادی استفاده می کند، اگر شما هم شماره ای از مومو دارید حتما در نظرات بنویسید (2 رقم آخر را حذف کنید).

 

فورمن می گوید ، والدینی که نگران هستند بچه هایشان در معرض تصاویر نگران کننده در شبکه های اجتماعی قرار بگیرند ، باید در مورد استفاده از اینترنت با آنها گفتگوی صریح داشته باشند. او می گوید :  والدین علاوه بر اجرای کنترل ها و فیلترهای والدین در همه دستگاههای فرزندانشان ، باید "به فرزندان خود بگویند:"  ممکن است چیزهای عجیب و غریب ببینید. فقط به من خبر بده .در نهایت ، اینترنت مکان بسیار ترسناکی برای بچه ها است .

پلیس فتا به ماجرای چالش ترسناک مومو واکنش نشان داده و با اعلام عدم توانایی این چالش در هک گوشی، از کاربران خواسته تا با حفظ آرامش و خونسردی خود شماره تماس مومو را با تماس با ۱۱۰ اعلام کنند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید