چگونه در قرون وسطی زنان بی وفا به خیانت محکوم می شدند

سنگ دهان حقیقت

چگونه در قرون وسطی زنان بی وفا به خیانت محکوم میشدند ، یا راز ردیاب دروغ در نقاشی "دهان حقیقت" اثر لوکاس کراناخ

 

نقاشی"دهان حقیقت" اثر لوکاس کراناخ یکی از مشهورترین افسانه ها را نشان می دهد که از ایتالیای باستان سرچشمه گرفته است. در این دوره ، نقاشی هایی با مضامین از داستان ها و باورهای مختلف در نقاشی اروپا بسیار محبوب بودند. طرح بوم چیست و چرا شیر موجود در تصویر را دروغ سنج زمان خود می نامند؟

 

ریشه های اعتقاد دهان حقیقت

سنگ دهان حقیقتسنگ دهان حقیقت

 

اول از همه ، لازم است که درک کنیم "دهان حقیقت" چیست؟ "دهان حقیقت" یک تخته سنگ مرمر گرد قدیمی با قطر 1.75 متر است که نقاب تریتون (خدای یونان باستان) را به تصویر می کشد ، قدمت آن به قرن 1 میلادی برمی گردد. در زمان امپراتوری روم ، این تخته سنگ مرمر گرد یکی از دریچه های فاضلاب بزرگ در رم را پوشانده بود.

 

آلبرتو آنجلا ، محقق و محبوب کننده علم ایتالیایی ، معتقد است که از دیسک معروف به "دهان حقیقت" به عنوان پوششی برای چاه فاضلاب استفاده می شد که در روم باستان به شکل سر خدای رودخانه ساخته می شد ؛ از طریق سوراخ موجود در آن ، آب باران به سیستم زهکشی وارد می شد... به نظر وی ، نمایشگاهی که در کلیسای سانتا ماریا در کوزمدین به نمایش درآمده است "به وضوح بیشترین عکس از چاه فاضلاب در جهان است". با این حال ، معروف ترین عملکرد "دهان حقیقت" نقش آن به عنوان یک ردیاب دروغ(دروغ سنج) است.

 

از زمان قرون وسطی اعتقاد بر این بود که اگر کسی دروغ بگوید و دستش را داخل دهان مجسمه ببرد ، مطمئناً آن را گاز می گیرد. در قرن 14 ، این سنت به تاریخ محبوب تبدیل شد. در صحنه واقعی روی بوم کراناخ ، "دهان حقیقت" نه با نقاب خدای رودخانه ، بلکه با مجسمه سازی وحشتناک به شکل شیر نشان داده می شود.


نقاشی

 

نقاشی "دهان حقیقت" یکی از مشهورترین افسانه ها را نشان می دهد که از ایتالیای باستان سرچشمه گرفته است. طبق این طرح ، زنی که به زنا متهم شده بود مجبور شد در حضور شوهر ، شاهدان و قاضی خود آزمایش "دهان حقیقت" را پشت سر بگذارد.

 

جذابیت این نقاشی در این است که زمانی که این زن در مقابل مجسمه ظاهر شد نقشه ای حیله گرانه ارائه داد. او عاشق خود را ترغیب کرد که قبل از رسیدن به دهان مجسمه ، تحت عنوان یک احمق با او بیاید و او را بغل کند و بدین ترتیب خود را از مواجهه با دروغ نجات دهد. شخص  واقعاً عاشق او است ، اما شاهدان او را جدی نمی گیرند. و سپس زن قسم خورد که هیچ مردی جز شوهرش و این احمق هرگز او را لمس نکرده است. زن زنا کار با اعتماد به نفس كامل دست خود را دراز می كند كه به لطف فریب حیله گرانه مجسمه دست او را گاز نمی گیرد.

 

قهرمانان حاضر در نقاشی

تابلو دهان حقیقت

در سمت راست صحنه ،  کراناخ شوهر حسودی را با کت سیاه و تیره به تصویر کشیده شده که نگاهش به پیش بینی حکم شیر دوخته شده است (شماره 4). در سمت چپ قضاتی قرار دارند که تأیید می کنند دست زن آسیب ندیده است (شماره 5) و در سمت راست دو خانم شاهد دادگاه حضور دارند (شماره 3)که ظاهراً از نتیجه کار راضی هستند. در برخی از جزئیات خود (به خصوص دهان و یال شکاف دار) ، شیر کراناخ شباهت های زیادی با "شیر براونشویگ" دارد. به احتمال زیاد کراناخ از نزدیک در مورد شیر براونشویگ ، بزرگترین قطعه ریخته گری قرون وسطی ، می دانسته است. این شیر که در یک بازیگر تک نفره و جذاب ساخته شده بود ، در اواسط قرن دوازدهم توسط هنری ، دوک ساکسونی سفارش داده شد. این مجسمه نمادین تا به امروز باقی مانده است.

 

تندیس شیر

تندیس شیر براونشویگ

 

Cranach یک ترکیب کاملاً متعادل را در چارچوب قالب بوم مربع ایجاد کرده است. چیدمان اشکال و رنگ ها ریتم مشخصی را در کار ایجاد می کند. به نظر می رسد که مرد احمق با روپوش آبی(شماره 2) با چهره های زوج قضات و شاهدان قاب گرفته شده است. مانتو خزدار همسر فریب خورده به طرز ماهرانه ای شبیه یال شیر است. در سمت راست قهرمان دیگری وجود دارد که مستقیماً به بیننده نگاه می کند و او را در این روند همدست و شاهد یک صحنه تئاتر فریبکار می کند.

 

هنوز هیچ کس نمی داند که این دیسک از کجا آمده است - آیا بخشی از یک چشمه بود یا دریچه ای برای تخلیه فاضلاب یا بت .. استفاده از آنها به عنوان یک دروغ سنج به قرون وسطی نسبت داده می شود. این سنگ مرمر جالب توجه به قرن 4 قبل از میلاد نسبت داده شده است ، بنابراین من فکر می کنم که چنین قدمتی هنوز ارزش بازدید دارد.


دهان حقیقت در کلیسای سانتا ماریا در کوزمدین واقع شده است ، نگهبانان اجازه نمی دهند بیش از دو عکس برای هر نفرگرفته شود. این بازدید رایگان است ، شما فقط باید مبلغی را به عنوان کمک مالی قبل از ورود درون جعبه مخصوص بیندازید. بعد از عکس گرفتن با دهان حقیقت ، خود را در کلیسای سانتا ماریا در کوزمدین می بینید ، که همچنین باستانی و بسیار جالب است (قرن 6 میلادی) 


گفته می شود در روزگاران گذشته ، شوهر به همسرش پیشنهاد می داده است که تمام واقعیت را بگوید ، و اگر زنی دروغ می گفت ، مار او را گاز می گرفت (مار توسط یک راهب به دستور شوهر در "دهان حقیقت" گذاشته می شد)

 

گردشگری


هر چند منشأ دهان حقیقت مشخص نیست ،  با این حال ، این باعث نمی شود که جمعیت گردشگران برای گرفتن عکس در صف نمانند. بهتر است در ابتدای روز ، حدود ساعت 9 تا 30-10 صبح به اینجا بیایید ،  افراد کمی هستند و برای در صف ایستادن خیلی گرم نیست.

 

تعطیلات رومی


افسانه "دهان حقیقت" پس از انتشار فیلم کمدی رمانتیک " تعطیلات رومی " در جهان محبوبیت زیادی پیدا کرد. این شهرت ، اول از همه ، با این واقعیت همراه است که "دهان حقیقت" در یکی از صحنه های فیلم " تعطیلات رومی "دیده شد که با حضور گریگوری پک و آدری هپبورن که در نقش های اصلی ظاهرشدند. در این تصویر ، پرنسس آن (هپبورن) تنها است ، به صورت ناشناس، در خیابان های رم ، جایی که او با روزنامه نگار آمریکایی جو بردلی (پک) ملاقات می کند.

 

جو بردلی ، پرنسس آن را شناسایی می کند و مخفیانه از او می خواهد از ماجراهای او در شهر گزارش تهیه کند. در یکی از قسمت ها ، آنها وارد یک کلیسا می شوند و بردلی این افسانه را به او می گوید که "دهان حقیقت" می تواند دست دروغگو را گاز بگیرد. روزنامه نگار از شاهزاده خانم دعوت می کند تا سعی کند دستش را در سوراخ دیسک قرار دهد ، اما او جرات نمی کند و بردلی را دعوت می کند تا خودش آن را امتحان کند.

 

او دست خود را داخل می برد و پس از آن شروع به جیغ زدن می کند .وانمود می کند که دستش واقعاً گاز گرفته شده است. آنا سعی می کند دست او را از داخل دیسک بیرون بکشاند و بعد از اینکه روزنامه نگار خودش را آزاد می کند ، آستین بدون دست را نشان می دهد. با این حال ، همه اینها یک شوخی به نظر می رسد - بردلی به راحتی دست خود را در آستین کت  پنهان کرده است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید