تا 100 سال عمر کنید : مردم در کجای زمین موفق می شوند و برای این کار چه چیزی لازم است

تا 100 سال عمر کنید


تا 100 سال عمر کنید: مردم در کجای زمین موفق می شوند و برای این کار چه چیزی لازم است
در شبه جزیره نیکویا در شمال غربی کاستاریکا، بر اساس یک مقاله اخیر، به ازای هر 160000 نفر، 1010 نفر 90 سال و بالاتر وجود دارد. این منطقه به عنوان "منطقه آبی" شناخته می شود - مردم بیشتر از حد معمول در آنجا زندگی می کنند. فناوری پیشرفته فهمید که چگونه این کار را انجام می دهند.


میشل پولن، اخترفیزیکدان، به دلیل تغییر شغل در سن 57 سالگی و کار به عنوان جمعیت شناس در دانشگاه بلژیک لووان شهرت دارد. همانطور که می دانید جمعیت شناسان جمعیت ها را با تعیین اندازه و ترکیب آنها مطالعه می کنند. هدف پیش بینی چگونگی تغییر آنها در آینده است.

در سال 2004، پولین به همراه جیانی پس، پزشک و اپیدمیولوژیست در دانشگاه ساساری، ایتالیا، مقاله ای را در Experimental Gerontology منتشر کردند که در آن پدیده ای غیرعادی به نام «مناطق آبی» را توصیف کرد.

 

جزیره ساردینیا، ایتالیا

جزیره ساردینیا، ایتالیا

مناطق آبی چیست؟

مناطق آبی نقاطی از زمین هستند که افراد در آن بیشترین عمر را دارند و اغلب به بیش از 100 سال سن می‌رسند. مقایسه: با توجه به WHO، متوسط امید به زندگی در جهان در سال 2019 عدد  73.4 سال بود. 

مناطق آبی به دلیل رنگی که Poulin و Pes برای برجسته کردن اولین منطقه شناسایی شده، که در استان Nuoro در جزیره ایتالیایی Sardinia بود، استفاده کردند، نامگذاری شدند.


در سال 2005، دن بوتنر، نویسنده و محقق آمریکایی نشنال جئوگرافیک ، مقاله ای با عنوان «رازهای زندگی طولانی» برای شماره نوامبر مجله نشنال جئوگرافیک نوشت. به یکی از پرفروش ترین اعداد تاریخ تبدیل شده است. در سال 2006، بوتنر با میشل پولین برای تعریف دومین منطقه آبی، واقع در شبه جزیره نیکویا در کاستاریکا، همکاری کرد. تا سال 2008، بوتنر و پولین سومی را در جزیره یونانی ایکاریا نامگذاری کردند.

 

جزیره اوکیناوا، ژاپن

جزیره اوکیناوا، ژاپن

بقیه "مناطق آبی" کجا هستند

در همان سال، بوتنر کتاب خود را به نام «مناطق آبی: درس‌هایی از طولانی‌ترین زندگی‌ها از افرادی که بیشترین عمر را داشتند» منتشر کرد و به پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز تبدیل شد. یک سال بعد، بوتنر در TED Talks با سخنرانی "چگونه تا 100+ زندگی کنیم" صحبت کرد که بیش از دو میلیون بار مشاهده شد.

 

تا آوریل 2015، بوتنر در مجموع پنج منطقه آبی را در سراسر جهان شناسایی کرده بود:

جزیره ساردینیا، ایتالیا - به ویژه مناطق Ogliastra، Ollolai و Barbagia در Seulo.
جزیره اوکیناوا، ژاپن؛
شبه جزیره نیکویا، کاستاریکا؛
جزیره ایکاریا، یونان؛
لوما لیندا، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

 

تا 100 سال عمر کنید


ساردینیا جزیره ای در سواحل غربی ایتالیا است. دهکده سئولو مکانی است که مردم در آن بیشترین عمر را در جهان دارند. از سال 1996 تا 2016، بیش از 20 نفر بالای 100 سال در آنجا زندگی می کردند. شاید کم  به نظر برسد، اما جمعیت سولو تنها حدود 830 نفر است.

بر اساس مقاله اخیر ، شبه جزیره نیکویا در شمال غربی کاستاریکا اکنون 1010 صد ساله در هر 160000 نفر دارد.


لوما لیندا در کالیفرنیا تنها منطقه آبی است که نه جزیره است و نه شبه جزیره. این شهر در 97 کیلومتری شرق لس آنجلس قرار دارد و از هر طرف توسط سایر حومه های کالیفرنیا احاطه شده است. با این حال، ساکنان لوما لیندا حدود 10 سال بیشتر از هموطنان آمریکایی خود زندگی می کنند و شیوع کمتری برای بیماری مزمن دارند.

 

چه چیزی لوما لیندا را از دیگران متمایز می کند؟ بسیاری از ادونتیست های روز هفتم در این شهر زندگی می کنند که معتقدند بدن انسان معبد روح القدس است و باید از آن محافظت کرد. ادونتیست های روز هفتم به استراحت شنبه اعتقاد دارند، از یک رژیم غذایی گیاهی سرشار از غذاهای کامل استفاده می کنند و از داروها و محرک ها از جمله الکل و نوشیدنی های کافئین دار اجتناب می کنند. ساکنان لوما لیندا تمایل دارند تا سن 80 تا 90 سالگی فعالیت بدنی داشته باشند و بسیاری از آنها در جامعه کلیسا فعال هستند.

 

تا 100 سال عمر کنید

چگونه طولانی تر زندگی کنیم

هنگامی که دانشمندان DNA ساکنان "مناطق آبی" را بررسی کردند، چیزی پیدا نکردند که نشان دهد ارتباطی با طول عمر آنها دارد. در عوض، واقعیت این است که مناطق از نظر جغرافیایی از سایر نقاط جهان جدا شده اند - خرید فست فود و غذاهای فرآوری شده برای ساکنان دشوارتر است. در شبه‌جزیره نیکویا کاستاریکا، مردم بیشتر از آنچه که خودشان پرورش می‌دهند، از جمله لوبیا، غلات کامل، سبزیجات و میوه‌ها می‌خورند و گوشت بسیار کمی در رژیم غذایی آنها وجود دارد. نتیجه ای که پولین و بوتنر به آن دست یافتند این است که رژیم غذایی و ورزش نقش حیاتی در پیدایش مناطق آبی دارد.


علاوه بر رژیم غذایی، دانشمندان عوامل دیگری را نیز شناسایی کرده اند که امید به زندگی را افزایش می دهد:

هدف روشن در زندگی؛
وجود یک شبکه حمایت اجتماعی برای خانواده و / یا دوستان؛
کاهش سطح استرس؛
مصرف بسیار متوسط ​​شراب و الکل به طور کلی؛
حفظ فعالیت بدنی
 انتقال دانش

تا 100 سال عمر کنید


دن بوتنر از طریق تحقیقات گسترده دانش خود را به کار گرفت. بنابراین، در سال 2009، پروژه مناطق آبی شروع کار در شهر آلبرت لی (جمعیت 18000) در مینه سوتا، ایالات متحده است. گذرگاه‌های عابر پیاده و پیاده‌روهای گسترده‌تر در شهر ظاهر شد که به ساکنان اجازه می‌داد در فضای باز راه بروند و غذا بخورند. یک مسیر دو کیلومتری عابر پیاده و دوچرخه در اطراف دریاچه ایجاد شده است که اکنون مناطق، پارک ها و مرکز شهر را به هم متصل می کند.

 

حدود 4 هزار نفر از ساکنان شهر (حدود یک چهارم جمعیت بزرگسال) قول داده اند که به اصول "مناطق آبی" پایبند باشند. بیش از نیمی از کارفرمایان شهر متعهد شده‌اند که محیط کار سالم‌تر و تمیزتری ایجاد کنند که بر شرایط کاری بیش از 4300 کارمند تأثیر مثبت گذاشته است.

این روش ها و سایر روش ها باید کیفیت و امید به زندگی افراد را بهبود بخشد. آیا این کمک خواهد کرد - زمان نشان خواهد داد.


در سال 2017، دانشمندان پل نلسون و جوانا مازل مقاله ای نوآورانه را در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کردند. معلوم شد که از نقطه نظر ریاضی، پیری اجتناب ناپذیر است. درک مدرن از تکامل این سؤال را باز می گذارد که آیا اصولاً می توان این روند را متوقف کرد. با این حال، پیروی از "قوانین طول عمر" اساسی می تواند، اگر نگوییم طول عمر را طولانی تر می کند، قطعا آن را با کیفیت تر می کند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • Barbie 969 :

  باغبانی باعث افزایش رفاه و طول عمر می شود. چرا باغبانی می تواند به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید؟ قرار گرفتن در معرض نور خورشید، هوای تازه و زندگی گیاهان همگی فواید سلامتی دارند. در واقع، پزشکان در اسکاتلند ”پیاده روی در طبیعت” را برای فشار خون بالا و اضطراب تجویز می کنند. آنها همچنین بیماران را تشویق به تعامل با محیط اطراف می کنند، خواه این به معنای تماشای پرندگان باشد یا جمع آوری شاخه ها. در یک مطالعه معروف در سال 1984 ، راجر اولریش، محقق محیط زیست، دریافت که بیمارانی که کیسه صفراشان برداشته شده بود، اگر اتاق‌های بیمارستان‌شان به جای دیوار آجری، به طبیعت نگاه می‌کرد، سریع‌تر - و با داروهای مسکن کمتر - بهبود می‌یابند. او خاطرنشان کرد که طبیعت ترمیم کننده است، زیرا ”ما نوعی آمادگی بیولوژیکی برای واکنش مطلوب به طبیعت داریم زیرا در طبیعت تکامل یافته ایم. این برای ما خوب بود و ما تمایل داریم به محیط هایی که برای ما مطلوب است پاسخ مثبت دهیم.” اگر بودن در اطراف طبیعت برای شما خوب است، پس ثابت قدم بودن در مورد آن حتی بهتر است، کاری که باغبانی تقریباً شما را مجبور به انجام آن می کند. ممکن است سعی کنید هر روز در پارک آهسته بدوید، اما بعد از اینکه برنامه شما خیلی شلوغ شد، آن را برای چند هفته کنسل کنید. با این حال، اگر در میانه راه از باغداری دست بکشید، ممکن است ببینید که تمام کار سخت شما به هدر می رود زیرا علف های هرز همه چیز را در دست گرفته اند.

  1400/8/29 23:31
 • Barbie 969 :

  برای افزایش رفاه و طول عمر باغبانی ورزش خوبی است. آیا باغبانی معادل دویدن است؟ البته نه، اما همچنان به عنوان ورزش واجد شرایط است. انواع مختلف باغبانی به مقادیر متفاوتی از فعالیت بدنی نیاز دارند. به گفته ریچارد تامپسون ، محقق کالج رویال پزشکان لندن، «کار در باغ مهارت و قدرت را بازیابی می‌کند، و ورزش هوازی در آن به راحتی می‌تواند از همان کالری که در یک باشگاه مصرف می‌شود استفاده کند» . برای مثال، بیل زدن و کندن سنگ می تواند یکی از پر زحمت ترین کارهایی باشد که تا به حال انجام داده اید. در انتهای دیگر طیف، هرس بوته های گل رز و کاشت بذر ورزش بسیار ملایمی را تشکیل می دهد.

  1400/8/29 23:36
 • Barbie 969 :

  برای افزایش رفاه و طول عمر آنچه را که رشد می دهید بخورید. اگر فقط گیاهان تزئینی مانند گل ها و درختچه ها را پرورش دهید، این مزیت صدق نمی کند. اما اگر میوه‌ها و سبزیجات بکارید، همانطور که مردم مناطق آبی این کار را انجام می‌دهند، از مزایای سلامتی افزودن این مواد به رژیم غذایی روزانه‌تان بهره‌مند خواهید شد. نه تنها گیاهان بیشتری می خورید، بلکه مواد غذایی بیشتری نیز از آنها دریافت خواهید کرد. بیشتر میوه ها و سبزیجات سه روز پس از برداشت به دلیل تنفس 30 درصد از مواد مغذی خود را از دست می دهند - فرآیندی طبیعی که طی آن پس از برداشته شدن از زمین به ”تنفس” ادامه می دهند. (اگر محصولی را از یک سوپرمارکت بخرید، به احتمال زیاد چندین روز زودتر یا حتی بیشتر برداشته شده است.) از نظر کاهش زمان بین برداشت و مصرف، هیچ چیز بهتر از کندن یک توت از بوته و گذاشتن آن در دهان یا ریز کردن برگ های کاهو برای تهیه سالاد نیست. به علاوه، طعم آن ها بسیار بهتر است.

  1400/8/29 23:39
 • Barbie 969 :

  باغبانی ذهن شما را تمرین می دهد و در عین حال استرس را نیز از بین می برد. اکثر ما زندگی کاری خود را صرف برنامه ریزی و حل مشکلات می کنیم. باغبانی نیز به این مهارت ها نیاز دارد، اما همچنین شما را مجبور می کند که در لحظه باشید، اغلب با مخدوش کردن برنامه هایی که انجام داده اید. گاهی اوقات وارد باغ خود می شوید و دقیقاً همان کاری را که در نظر داشتید انجام می دهید. اما در مواقع دیگر باید مسیر خود را تغییر دهید زیرا مثلاً متوجه هجوم قارچ می شوید یا اینکه دسته ای از محصول به طور ناگهانی آماده برداشت است. کار در باغ و برخورد مستقیم با دنیای طبیعی نیز راهی برای کند کردن افکار پرمشغله و آرامش ذهن شما دارد. در یک مطالعه که در هلند انجام شد ، به 30 نفر یک کار استرس زا و سپس 30 دقیقه مطالعه یا باغبانی اختصاص داده شد. کسانی که باغبانی می‌کردند، بر اساس گزارش‌های خودشان و آزمایشی که سطح کورتیزول «مواد شیمیایی استرس» را در بدنشان اندازه‌گیری می‌کرد، خیلی سریع‌تر از استرس بهبود یافتند. جای تعجب نیست که بسیاری از کارشناسان ذهن آگاهی، باغبانی را نوعی مدیتیشن می دانند.

  1400/8/29 23:40

بیشتر بخوانید