شمسیه حسنی کیست

شمسیه حسنی
شمسیا حسنی اولین نقاش خیابانی افغان 
 
پس از تصرف طالبان بر افغانستان ، بسیاری از شهروندان این کشور نمی دانند که این امر چگونه بر زندگی آنها تأثیر خواهد گذاشت. آنها از آینده خود مطمئن نیستند ، ترسیده و گیج هستند. به طور کلی برای خارجی ها دشوار است که بفهمند واقعاً در آنجا چه می گذرد. یک زن وجود دارد که می تواند کمک کند. شمسیه حسنی ، نخستین هنرمند نقاش خیابانی افغان ، در مورد موضوع روز ، اثری فوق العاده زیبا صحبت می کند. نقاشی های او نه تنها نقش زنان را در یک جامعه تحت سلطه مردان به تصویر می کشد ، بلکه به وضوح نبرد بین نور و تاریکی را نشان می دهد که مکانی را که شمسیا او را خانه خود می نامد ، به بردگی گرفته است.
 

شمسیه حسنی کیست

شمسیه حسنی
شمسیه حسنی اولین نقاش زن افغانستانی که با دیوارنگاری‌هایش به شهرت رسید 
 
شمسیه حسنی (نام واقعی - امل بنان حسنی) در سال 1988 در خانواده ای از مهاجران افغانستانی در ایران متولد شد. از بدو تولد ، زندگی او آسان نبوده است. واقعیت این است که  هنرمند آینده دارای تابعیت افغان بود.  زندگی خانوادگی بسیار سخت بود. دخترک آن زمان ، البته ، همه اینها را نمی فهمید.
 
شمسیه حسنی
او به عنوان اولین هنرمند نقاش خیابانی در افغانستان شناخته می شود.  / عکس
شمسیه حسنی
شمسیه حسنی سر کار.  / عکس

بازگشت شمسیه حسنی به افغانستان

بالاخره خانواده شمسیه حسنی به وطن خود بازگشتند. شمسیا در آنجا بزرگ شد و آموخت. در آن زمان هنوز هیچ ممنوعیتی برای تحصیل زنان وجود نداشت. شمسیه پس از فارغ التحصیلی حتی در دانشگاه کابل تدریس می کرد.
 
شمسیه حسنی
مادر به دنبال محافظت از فرزند خود است.  / عکس
 
در سال 2010 ، این هنرمند به اندازه کافی خوش شانس بود که در یک کارگاه نقاشی دیواری شرکت کرد. این برنامه در کابل توسط Combat Communications سازماندهی شد. مجموعه ای از کلاسهای کارشناسی ارشد توسط هنرمند بریتانیایی CHU ، استاد واقعی نقاشی های دیواری ، برگزار شد. این سخنرانی های او بود که به شمسیا کمک کرد مسیر زندگی امروز خود را پیدا کند. این هنرمند بر خلاف سبک دیگران ، منحصر به فرد خود را توسعه داده است. او شخصیت برجسته خود را اختراع کرد ، که در تمام نقاشی هایش وجود دارد - زنی بدون دهان با چشمان بسته.
 
شمسیه حسنی
هر دو قلب شکسته است.  / عکس
 
شمسیه حسنی
واقعیت پشت منافع  / عکس
 
سخنرانی های CHU شامل تئوری ، کار عملی و ارائه آثار هنرمندان مختلف از سراسر جهان بود. علاوه بر شمسیا ، نه نفر در این مراسم شرکت کردند. در آنجا همه آنها یاد گرفتند چگونه نقاشی دیواری بکشند. در کارگاه ، آنها همه چیز را در مورد تکنیک های اسپری و نحوه نقاشی در مقیاس بزرگ روی دیوارها آموختند. پس از آن ، هیچ کس به جز شمسیه حسنی شروع به کار در این منطقه نکرد. با این حال ، این هنر واقعاً او را گرفتار کرد. از آن زمان ، او تبدیل به یک هنرمند نقاش خیابانی شد. این اولین در نوع خود محسوب می شود. شمسیا چه روی بوم کار می کند و چه دیوار یک ساختمان متروکه که بمباران شده است ، کار او فوق العاده چشمگیر است.
 
شمسیه حسنی
موسیقی ممنوع  / عکس
 
"من واقعاً آن را دوست داشتم و فکر کردم که این هنر کاربردهای زیادی دارد. شمسیا توضیح داد: من معتقدم که دیوار نویسی می تواند ابزاری باشد که با آن دیوارهای شهرم را که توسط جنگ ویران شده است به نقاشی های رنگارنگ تبدیل کنم. "رنگ های روشن داستان جنگ را کاملاً پنهان می کند و مردم چیزهای جدیدی را به جای آثار گلوله و ترک ها می بینند."
 
شمسیه حسنی
قلبم را می شکند.  / عکس
 
"من همچنین معتقد بودم که این می تواند راهی عالی برای شناخت هنر من باشد. از این گذشته ، بسیاری از مردم هرگز در نمایشگاه ها حضور نداشته اند و آثار من را ندیده اند. آنها این فرصت را خواهند داشت که چیز جدیدی را کشف کرده و از آن لذت ببرند. شاید کسی حتی با عکس من عکس بگیرد و حداقل برای چند دقیقه از افکار دردناک دور شود. "
 
شمسیه حسنی
به دلیل ویروس کرونا ، واقعیت حتی مأیوس کننده تر شده است.  / عکس
 

هنر خطرناک

هنگامی که شمسیا به طور جدی به نقاشی های دیواری علاقه مند شد ، کشورش به مکانی خطرناک تر تبدیل شد. در حال حاضر همیشه نمی توان آزادانه به خیابان رفت تا زیبایی و شادی را بپاشید. این هنرمند با چالش ها و تفاوت های فرهنگی زیادی روبرو شده است.
 
شمسیه حسنی
یک رویا و یک نفس از احساسات تازه.  / عکس
 
 
او گفت: "مردم در افغانستان به هیچ وجه مخالف هنر نیستند ، آنها مخالف فعالیت زنان هستند." "بنابراین ، وقتی شخصی مرا دید که در خیابان مشغول نقاشی دیواری هستم ، کلمات بدی به من گفت ، آنها مرا سرزنش کردند و برخی آن را گناه خواندند."
 
شمسیه حسنی
غیرممکن بود که تمام درد را به وضوح بیان کنم.  / عکس
 
وقتی در مکان های عمومی نقاشی می کردم ، بعد از حدود 15 دقیقه احساس ناامنی می کردم ، بنابراین آنجا را ترک کردم. اگر این فرصت را داشتم که 2-3 ساعت در محل بمانم ، کار من به طور غیر قابل مقایسه ای بهتر می شد. متأسفانه 15 دقیقه تمام توان من است. بنابراین انتخاب این است که چیزی بسیار ساده را نقاشی کنید یا تصویر را ناتمام بگذارید. "
 
شمسیه حسنی
اکنون تحصیل زنان ممنوع است.  / عکس
 
شمسیه حسنی
تصویری بسیار تکان دهنده از آتش سوزی استرالیا.  / عکس
 
 
"مشکل دیگر این است که اغلب فضای کافی برای نقاشی های دیواری وجود ندارد. هیچ یک از مردم نمی خواهند تصویری روی دیوارهایشان باشد. آنها فقط در صورتی موافقت می کردند که من چیزی را به دلخواه آنها بکشم. آنها در مورد اموال خود دیدگاه خود را داشتند. اغلب آنها نمی خواستند کار من را ببینند. "
 
afghanistan-street-art-15.jpg
امیدها و آرزوها.  / عکس
 
شمسیه حسنی گفت که پس از سقوط طالبان در سال 2001 ، با وجود جنگ جاری و مشکلات مختلف سیاسی و اجتماعی ، موقعیت زنان واقعاً بهبود یافته است. آنها به تدریج وارد جامعه شدند و فرصت یادگیری و توسعه یافتند. "در طول این بیست سال ، زنان زیادی در زمینه های مختلف مانند تحصیل ، تجارت ، فرهنگ ، پزشکی و غیره رشد کرده اند. پیشرفت کند بوده اما بسیار امیدوار کننده است. "
 
شمسیه حسنی
نفوذ بنکسی  / عکس
 
شمسیه حسنی
درد ، ناامیدی و امید ترسناک.  / عکس
 
اکنون ، با بازگشت طالبان ، بسیاری از زنان چاره ای جز ترک سرزمین خود نمی بینند. آنها آینده درخشانی نمی بینند. توهین آمیزترین چیز این است که در حال حاضر تمام پیشرفتهای سالهای گذشته از بین خواهد رفت. همه تلاش ها بی نتیجه ماند. شمسیا می گوید به سادگی نمی تواند باور کند که همه اینها واقعاً در حال رخ دادن است.
 
شمسیه حسنی
امید و ایمان قدرت واقعی است.  / عکس
امروز خوشبختانه حسنی کاملاً سالم است. با ناامیدی و ناراحتی زیاد او مجبور شد کشور خود را ترک کند.

صحبت کردن با تصاویر

بسیاری از نقاشی های شمسیه دارای طرح تکراری هستند. در هر شغلی ، شخصیت نقش مشخصی دارد ، مانند قهرمانان فیلم.
حسنی یک زن را به عنوان شخصیت اصلی خود انتخاب کرد. او می گوید که زنان نه تنها در افغانستان ، بلکه در سراسر جهان ، محدودیت های بسیار بیشتری نسبت به مردان دارند. بنابراین ، نقاشی ها همیشه زنی را با چشمان بسته و بدون دهان ، گاهی اوقات با آلات موسیقی آسیب دیده نشان می دهند ، که به او قدرت و اعتماد به نفس می بخشد.
 
شمسیه حسنی
امید هرگز نمی میرد.  / عکس
 
چشمان بسته به این معناست که چیزی برای دیدن وجود ندارد. قهرمان ترجیح می دهد همه چیز را نادیده بگیرد تا کمتر غمگین شود. بسته بودن دهان به معنای ناتوانی در گفتن یا انجام هر کاری برای تغییر اتفاقاتی است که در حال رخ دادن است. آثار این هنرمند اغلب ماهیتی بسیار سیاسی دارد. آنها بر حادترین مشکلات اجتماعی جامعه متمرکز شده اند.
 
حسنی خود کار خود را اینگونه توصیف می کند: "شخصیت نقاشی های من اغلب نقش های متفاوتی را بازی می کند ، به عنوان مثال ، یک رزمنده یا یک پناهنده بدون آینده. گاهی اوقات به دنبال آرامش است و گاهی اوقات اصلاً شخصیتی ندارد. یک زن اغلب در رویاهای خود گم می شود و درد سوزان و غم و اندوه فراوانی را تجربه می کند. او با گذشته و آینده بشدت می جنگد ، اما یک میهن پرست است که وطن خود را بسیار دوست دارد و با ناامیدی مبارزه می کند. "
 
شمسیه حسنی
همه آرزوها ، امیدها و رویاها به طور غیرقابل تحملی از بین می روند ... / عکس
 
شمسیه حسنی : هنر آگاهی افراد را تغییر می دهد و مردم جهان را تغییر می دهند.
موضوع افغانستان بسیار چند وجهی و پیچیده است. این تنها درد افرادی نیست که در آنجا زندگی می کنند ، این جنگ حتی کسانی را که هیچ ارتباطی با این کشور ندارند ، تحت تأثیر قرار داد.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید