چگونه در مواقع اضطراری با حداقل غذا و آب زنده بمانیم؟

حداقل غذا و آب

چگونه در مواقع اضطراری با حداقل غذا و آب زنده بمانیم؟

تصور اینکه در قرن بیست و یکم بتوانید خود را با دسترسی محدود به غذا و آب بیابید سخت است. اما وقایع ماه های اخیر نشان داده است که در جهان متمدن خطر گرسنگی اجباری بزرگسالان و کودکان وجود دارد.

آماده شدن برای شرایط زندگی در طول جنگ به اندازه ای که برای تأمین صددرصد غذا لازم است بسیار دشوار است، زیرا مدت آن برای هیچکس ناشناخته است. رعایت چندین قانون مهم شانس زنده ماندن را حتی با حداقل تامین آب و غذا به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 

 آب یا غذا کدام مهمتر است؟ گرسنگی یا تشنگی

اکثر کشوهای آشپزخانه همیشه دارای مواد غذایی هستند: بسته های پاستا، گندم سیاه ، برنج ، سبزیجات نگهداری طولانی مدت، شکر ، نمک ، کوکی ها. و این تنها بخشی از چیزی است که می توان برای مدت طولانی ذخیره کرد. به خصوص زنان خانه دار صرفه جو می توانند چندین هفته در شرایط دسترسی محدود به محصولات مقاومت کنند.

 

اما علیرغم این واقعیت که در دسترس بودن غذا بسیار مهم است، منابع آب آشامیدنی چندین برابر اهمیت دارد. این با این واقعیت توضیح داده می شود که بدون آب، بسیاری از فرآیندهای حیاتی مختل می شوند و در نتیجه، فرد می تواند به سادگی بمیرد (با از دست دادن بیش از 20٪ مایع). اولین علائم کم آبی بعد از 4-5 ساعت احساس می شود: تشنگی، خشکی پوست و غشاهای مخاطی، سرگیجه. به دلیل عدم مصرف آب برای چند روز: تعادل الکترولیت و اسید و باز مختل شده است. دمای بدن کاهش می یابد؛

 

غلیظ شدن خون و اکسیداسیون جدی خون وجود دارد. بدن مواد سمی زیادی را جمع می کند. آریتمی، اختلال در عملکرد تنفسی و فعالیت عصبی ظاهر می شود. گرسنگی پروتئین رخ می دهد.

 

نیاز حاد به آب در 2-4 روز رخ می دهد. یک فرد بالغ سالم می تواند 5 تا 9 روز بدون آب دوام بیاورد. بیماران، کودکان، افراد مسن عواقب جدی کمبود مایعات را در اوایل 4-6 روز احساس خواهند کرد.

مهاتما گاندی

طولانی ترین اعتصاب غذای مهاتما گاندی، 21 روز بدون مصرف ذره ای ماده غذایی 

 

مواردی توصیف می شود که روزه خشک بیش از ده روز به طول انجامیده و پزشکان موفق به نجات چنین بیمارانی شدند. بنابراین، در سال 1947، در شهر Frunze، پزشکان مردی 53 ساله را که به مدت 20 روز چیزی ننوشیده  و چیزی نخورده بود، زنده پیدا کردند. و در سال 1985، در مکزیک، پس از یک زلزله، پسربچه ای نه ساله زیر آوار مدفون شد. او باید 13 روز برای کمک صبر می کرد. در تمام این مدت کودک گرسنه بود و به آب دسترسی نداشت. امدادگران او را بیهوش یافتند و یک روز بعد پسر شروع به صحبت و راه رفتن کرد.

 

اما این موارد بیشتر استثنا هستند تا قاعده مندی. کمبود غذا، اما با توانایی نوشیدن، شانس زنده ماندن را افزایش می دهد. بدون هیچ عواقب خاصی برای بدن، می توانید دو هفته گرسنگی بکشید. طبق گفته کتی کابرو از انجمن تغذیه بریتانیا، حداکثر آن حدود دو ماه است .

 

عواقب گرسنگی کشیدن به مدت حال شخص و نتیجه گرسنگی کشیدن بستگی به مدت آن دارد. در سه روز اول هیچ تهدید خاصی برای سلامتی وجود ندارد، زیرا بدن از ذخایر انرژی خود استفاده می کند: گلیکوژن، بافت چربی. فقط یک ضعف جزئی، سفید شدن پوست وجود دارد. بوی بد تنفس زمانی ایجاد می شود که بدن بزاق را برای غذا ذخیره می کند.

 

در روزهای 3-7، احساس گرسنگی ضعیف می شود: بدن گرسنگی کشیدن را به عنوان یک الگو درک می کند. او شروع به استفاده از تمام منابع ممکن انرژی می کند، از بافت چربی شروع می شود و به ماهیچه ختم می شود. در این مرحله ذخایر گلوکز تخلیه می شود و کتون ها به مقدار زیاد تولید می شود که برای بدن خطرناک است. کاهش وزن شدید وجود دارد. خطر اصلی هفته اول گرسنگی کشیدن کاهش قابل توجه فشار خون است که در نتیجه ممکن است فرد هنگام افتادن هوشیاری خود را از دست داده و به شدت آسیب ببیند. اگر جریان آب به بدن متوقف شود، حتی ممکن است یک نتیجه کشنده باشد.

 

بابی ساندز

بابی ساندز در 5 می 1981 پس از 65 روز اعتصاب غذا درگذشت

 

در هفته دوم بدون غذا، بدن به طور جدی تخلیه می شود، بنابراین شروع به استفاده از بافت های اندام های حیاتی مانند کبد و قلب می کند. اگر فردی با هیکل بزرگ با مقدار زیادی بافت چربی، به منبع انرژی تبدیل شود. برای یک فرد لاغر یا بیمار، وضعیت بسیار پیچیده تر است. در هفته سوم یا چهارم گرسنگی کشیدن، وضعیت سلامتی به سرعت بدتر می شود: آتروفی عضلانی، ضعف و مشکلاتی در سیستم اسکلتی عضلانی مشاهده می شود. تقریباً تمام بیماری های مزمنی که فرد از آن رنج می برد تشدید می شود. کمبود ویتامین B1 ظاهر می شود و دمای بدن نیز کاهش می یابد. کمبود غذا برای بیش از یک ماه باعث کمبود شدید تیامین می شود. بینایی به طور قابل توجهی بدتر می شود، اشیاء دوتایی دیده می شوند، از دست دادن مکرر هوشیاری.

 

گرسنگی کشیدن برای بیش از شش هفته، یک فرد در خطر جدی است. در این مرحله مشکلاتی در عملکرد مغز ظاهر می شود که می تواند منجر به نابینایی و کاهش شنوایی و همچنین عدم واکنش به دیگران شود. کمبود طولانی مدت غذا بدن را کاملا خسته می کند - مرگ می تواند به دلیل اختلال در فعالیت قلبی یا سموم انباشته رخ دهد.

 

مرگ از گرسنگی یکی از وحشتناک ترین آنهاست، زیرا طولانی و دردناک است. ارزش استفاده از تمام راه های ممکن برای زنده ماندن حتی در سخت ترین شرایط را دارد.

 

no-food_water-clean.jpg

ذخیره چه غذایی مهم است؟ پیش بینی اینکه آیا جنگ ها یا یک فاجعه جدی در یک منطقه خاص آغاز می شود دشوار است. اما در صورت امکان، ذخیره کردن مواد غذایی ارزشش را دارد. توصیه می شود فوراً مواد غذایی را به پناهگاه منتقل کنید ، زیرا کاملاً واقع بینانه است که باید بیشتر از یک روز در آنجا زندگی کنید. بهترین گزینه ها برای ذخیره طولانی مدت مواد غذایی غذاهایی هستند که فاسد نمی شوند و نیازی به پخت ندارند: کوکی های بیسکویت؛ کراکر ; غلات صبحانه؛ میوه های خشک، تخمه آفتابگردان ، کدو تنبل ؛ آجیل؛ شکلات ؛ ماهی خشک، گوشت خشک؛ نان ها ; میوه ها و سبزیجاتی که حداقل چند روز قابل نگهداری هستند: سیب ، هویج ، مرکبات ؛ مواد غذایی کنسرو شده که نیازی به نگهداری در یخچال ندارند: ماهی، گوشت، سبزیجات و میوه ها؛ مرباهای خانگی؛ نمک، شکر، آرد، در صورت امکان پختن روی اجاق گاز یا آتش؛ سبزی هایی که به خوشبو شدن دهان و حفظ آب کمک می کنند. توصیه می شود غلات فوری را ذخیره کنید. آنها را می توان بدون پختن پخت و مصرف کرد: گندم سیاه، بلغور جو دوسر، بلغور ذرت . سمولینا نیز مناسب است، زیرا حتی به صورت خام نیز قابل خوردن است. اما مهم ترین چیز نوشیدن آب است، زیرا بدون آن، حتی در صورت وجود غذا، ادامه زندگی برای مدت طولانی دشوار است.

 

 اگر غذا کمیاب باشد، بزرگسالان سالم می توانند به گرسنگی کامل روی آورند. و حتی گرسنگی کامل بیشتر از مصرف وعده های کوچک با کالری ناکافی برای بدن مفید خواهد بود. بدن ما به مقدار معینی غذا عادت کرده است، بنابراین چنین تغذیه کسری منجر به خستگی سریعتر می شود. انرژی از بافت چربی و ماهیچه گرفته می شود و در نتیجه دیستروفی ایجاد می شود.

 

با ماندن در پناهگاه، فرد کالری کمی صرف می کند، بنابراین در سه روز اول غلبه بر احساس گرسنگی مهم است. به علاوه در حال حاضر کاهش یافته است. اما مهم است که به یاد داشته باشید کسانی که به طور فیزیکی کار می کنند: آب حمل می کنند، چوب خرد می کنند، محل را تجهیز می کنند - باید ذخیره قدرت خود را داشته باشند. آنها نباید از غذا (و همچنین کودکان، زنان باردار و شیرده، بیماران و سالمندان ) به طور کامل امتناع کنند. در صورت امکان، رژیم غذایی باید حداقل 500-1000 کیلو کالری باشد.

 

تشنگی

 

با روزه گرفتن می توانید تا حد امکان در غذا صرفه جویی کنید، زیرا معلوم نیست چه مدت باید در یک پناهگاه پنهان شوید. اما به محض اینکه یک فرد شروع به احساس شکست جدی کرد، باید به آرامی از آن خارج شود. در این مورد، توصیه می شود هر بار بیش از 30 کیلو کالری در روز مصرف نکنید و به تدریج بخش ها و محتوای کالری غذا را افزایش دهید. ترکیب مواد غذایی با نمک و ویتامین ها به منظور جبران تعادل الکترولیت و رهایی از کمبود مواد مغذی توصیه می شود. اگر اصلاً غذا وجود نداشته باشد، برای زنده ماندن، باید هر چیزی را که ممکن است بخورید. مهم نیست که چقدر به نظر می رسد، اما گوشت حیوانات و پرندگان کمک می کند که از گرسنگی نمیرند. و در بهار و تابستان، می توانید برخی از گیاهان را به غذا اضافه کنید: گزنه ، قاصدک، خاکشیر ، از شاخه های گیلاس، توت، تمشک چای درست کنید.

 

از کجا آب تهیه کنیم اگر آب آشامیدنی نباشد وضعیت بسیار دشوارتر است. حتی بزرگترین ذخایر آن می تواند در طول زمان تمام شود، بنابراین باید روش های جایگزین استخراج را در نظر بگیرید. چندین گزینه برای جایی که می توانید آب تهیه کنید: از لوله های زیرزمین یا اتاق های یک ساختمان آپارتمانی؛ در سیفون توالت - در آنجا به اندازه کافی برای نوشیدن تمیز است. از دیگ بخار؛ برف ذوب شده (مربوط در زمستان)، آب باران. 

 

چشمه‌های طبیعی، چاه‌ها ممکن است به عناصر بالقوه خطرناک آلوده باشند، بنابراین توصیه می‌شود از آب آن‌ها برای آشامیدن استفاده نکنید. در موارد شدید، قبل از استفاده، باید تا حد امکان ضدعفونی و فیلتر شود. اگر مایع بعد از تکان دادن شدید کف کرد یا بو و رنگ نامتعارفی داشت بهتر است آن را ننوشید.

 

روش های تصفیه و گندزدایی آب دشوار است بگوییم کدام بدتر است - اصلاً آب ننوشید یا خود را در معرض خطر مسمومیت قرار دهید. هیچ یک از گزینه ها نباید تنها جایگزین باشد، بنابراین استفاده از هر وسیله ممکن برای تبدیل آب فرآوری شده به آب آشامیدنی مهم است. ساده ترین آن جوشاندن حداقل 10 دقیقه است. پس از سرد شدن، آب را داخل ظرف بریزید تا رسوب در ته آن باقی بماند. اما با توجه به اینکه همیشه دسترسی به گاز، نور یا آتش وجود ندارد، می توان از روش های دیگری استفاده کرد:

 

3-2g-Detergent-Chlorine-Tablets-1-67g-NaDCC-.jpg

 

قرص های حاوی کلر فعال: کافی است 30-60 دقیقه صبر کنید تا کاملا حل شوند و مطمئن باشید که 99 درصد فلور بیماری زا در آب نیست. اما رعایت دقیق دوز بسیار مهم است.

 

محلول آبی-الکلی ید: شما می توانید آن را فقط در موارد شدید برای محافظت از خود در برابر کم آبی استفاده کنید. این گزینه پاکسازی برای افراد مبتلا به مشکلات تیروئید مناسب نیست. برای ضدعفونی مایع، 3-4 قطره ید در یک لیتر آب کافی است، اما قبل از نوشیدن باید 30-60 دقیقه صبر کنید. آب بو و طعم خاصی خواهد داشت، اما جان انسان ها را نجات می دهد.

 

برای این منظور می توان از پرمنگنات پتاسیم نیز استفاده کرد. 1-2 گرم به ازای هر لیتر آب کافی است. محلول باید فقط کمی رنگی باشد و رنگ صورتی روشن نداشته باشد. در غیر این صورت، مشکلاتی در دستگاه گوارش ممکن است.

 

زغال چوب فعال می تواند به یک فیلتر طبیعی برای حذف بوهای نامطبوع و برخی ناخالصی ها تبدیل شود. در هر لیتر آب به پنج قرص نیاز دارید. بهتر است آنها را پودر کنید و در گاز یا پارچه پیچیده شده، در ظرف حاوی مایع قرار دهید. تمیز کردن به این روش حداقل 8 ساعت طول می کشد.

 

برای به دست آوردن امن ترین آب برای آشامیدن، می توانید همزمان آن را ضد عفونی و فیلتر کنید. و مطمئن شوید که حداقل مقدار لازم را بنوشید تا بتوانید عملکرد بدن را پشتیبانی کنید.

 

چنین روش هایی برای بقا نه تنها در طول عملیات نظامی مرتبط است. آنها می توانند در صورت بروز هر فاجعه دیگری که زندگی معمول ما را تغییر می دهد مفید واقع شوند:

بارش برف سنگین که می تواند یک شهرک را برای چند روز فلج کند.

اپیدمی ها: از آخرین - ویروس کرونا، که نشان داده است که داشتن ذخایر بسیار مهم است.

بلایای انسانی - انفجار هسته ای در یک نیروگاه هسته ای، آتش سوزی در تولید مواد شیمیایی؛

بلایای طبیعی - سیل، طوفان، زلزله، گردباد و.....

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید