چرا در قدیم ملوانان از حمل و نقل موز با کشتی می ترسیدند

چرا در قدیم ملوانان از بردن موز به کشتی می ترسیدند

موز رایج ترین میوه گرمسیری است که بیشتر به نام درخت موز شناخته می شود. میوه شکلی منحنی دارد و معمولاً به رنگ زرد است، اما نمونه های سبز رنگ نیز وجود دارد. بستگی به رسیده بودن موز دارد. این میوه یکی از محبوب‌ترین میوه‌های روی زمین است، آیا می دانستید چرا ملوانان در قدیم قاطعانه نمی‌خواستند موز را سوار کشتی کنند؟


به نظر می رسد که موز حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است. به عنوان مثال، از ویتامین های A، C، B6. موز همچنین حاوی مواد معدنی مفیدی است - پتاسیم و منیزیم. این میوه همچنین حاوی فروکتوز است که یک قند طبیعی است. این مؤلفه می تواند انرژی فرد را کاملاً پر کند. پس چرا موز در بین ملوانان ممنوع شد؟

 

چرا در قدیم ملوانان از بردن موز به کشتی می ترسیدند

حمل و نقل موز با کشتی 

کار به عنوان یک دریانورد خطرات ذاتی خود را دارد زیرا آنها در محیطی غیرقابل پیش بینی روی آب های آزاد کار می کنند. همچنین، ملوانان اغلب "خرافات" مختلفی را مشاهده می کنند که به افراد کمک می کند تا از نظر روانی در دریا هماهنگ شوند. مدتهاست که همه می دانند که ملوانان سعی می کنند زنی را سوار کشتی نکنند.طبق "خرافات" می تواند طوفان یا سایر پدیده های آب و هوایی خطرناک را به همراه داشته باشد!

 

اما معلوم شد که در روزهای قدیم همان "خرافات" در مورد معمولی ترین میوه یعنی موز وجود داشت. ملوانان حتی بیشتر از زن حاضر در کشتی نمی خواستند این میوه را ببینند. به طور معمول، در زمان های قدیم موز روی کشتی نمی بردند، اما حتی در دوران مدرن، برخی از ملوانان به این سنت پایبند هستند.

 

رایج ترین"خرافات" از  موز در قرن 18 ظاهر شد. در این زمان، اکتشافات جغرافیایی متعددی به طور فعال در سراسر جهان در حال انجام است و مردم تعداد زیادی اقلام را با یکدیگر مبادله می کنند. اروپایی ها عاشق آوردن جواهرات مختلف از کشورهای عجیب و غریب - طلا یا نقره بودند.

 

چرا در قدیم ملوانان از بردن موز به کشتی می ترسیدند

این چیزی است که یک کشتی قرن نوزدهم به نظر می رسید


اما حتی در این زمان، موز اغلب در کشتی ها یافت نمی شد. افسانه ای در سرتاسر جهان وجود دارد که نشان می دهد کشتی هایی که در آنها موز وجود دارد بیشتر از بقیه غرق می شوند. بسیاری از ملوانان خاطرنشان کردند که در میان کشتی های غرق شده می توان تعداد زیادی قارچ موز پیدا کرد. در میان ملوانان نیز شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه اگر موز را با خود ببرید، ناگهان مقدار زیادی آذوقه در کشتی خراب می شود. حتی برخی ادعا کردند که وجود موز در هواپیما باعث بیماری خدمه هواپیما شده است. همه این ها شایعات منفی زیادی در مورد رایج ترین میوه ایجاد کرد و فرماندهان کشتی قاطعانه از انتقال آنها خودداری کردند. اما آیا واقعاً یک موز معمولی تا این حد خطرناک بود؟

 

اگر بار موز را سوار کنید، می‌تواند مهمانان ناخوانده را نیز همراه خود بیاورد. دسته های میوه می توانند حشرات مختلف یا عنکبوت های سمی را پنهان کنند که برای همه اعضای خدمه خطرناک بود. حتی در دوران مدرن، حشره ای که همراه با موز آورده شده است را می توان در یک سوپرمارکت معمولی یافت. اگر اکنون یک حشره سمی به شخص حمله کند، می توان او را نجات داد، اما در قرن 18-19، تماس با چنین "مهمان ناخونده سمی" به طرز غم انگیزی پایان می یافت. در چنین زمانی، هر چیزی که با مرگ مرتبط بود با ترس زیادی درک می شد و بنابراین موز به طور کلی نفی می شد. حتی آنها را محموله نفرین شده می نامیدند.

 

 

چرا در قدیم ملوانان از بردن موز به کشتی می ترسیدند

پردازش موز در کشتی


موز نیز می توانست در غرق شدن کشتی نقش داشته باشد. چگونه این اتفاق افتاد؟ حتی در حال حاضر، بسیاری از مردم می دانند که موز سبز با سرعت شگفت انگیزی فاسد می شود. اما اگر در دوران مدرن کشتی ها می توانند از نقطه A به نقطه B در چند هفته برسند، در قدیم این سفر بسیار طولانی تر بود. این به این واقعیت کمک کرد که میوه های عجیب و غریب به طور فعال در کشتی فاسد شوند.

 

همانطور که موز شروع به پوسیدگی می کند، می تواند گاز خطرناک - متان را آزاد کند. اگر غلظت چنین گازی بین 5-15 درصد در هوا باشد، می تواند مخلوطی ایجاد کند که هر لحظه می تواند منفجر شود. میوه ها در کشتی ها معمولاً به تن حمل می شوند و اگر شروع به پوسیدگی کنند، می توانید میزان چنین گاز خطرناکی را تصور کنید که در کشتی آزاد می شود. علاوه بر وضعیت انفجاری در کشتی، گاز می تواند مشکلات سلامتی را برای همه خدمه ایجاد کند.

 

چرا در قدیم ملوانان از بردن موز به کشتی می ترسیدند

 

در زمان های قدیم، موارد زیادی وجود داشت که همه شرکت کنندگان در اکسپدیشن ممکن بود در اثر انتشار زیاد متان شروع به خفگی کنند یا به سادگی غش کنند. اکنون مردم با آگاهی از خواص خطرناک متان می توانند با آرامش در مورد متان صحبت کنند. اما خطرات متان تنها در سال 1778 شناخته شدند. حتی پس از کشف خواص خطرناک، ملوانان همیشه در مورد آن مطلع نمی شدند. ملوانان در مورد متان نمی دانستند و فقط می گفتند که بیماری های خدمه با میوه عجیب و غریب نفرین شده مرتبط است.

 

موز معمولاً گاز دیگری را منتشر می کند - اتیلن. می تواند باعث شود میوه های نزدیک زودتر رسیده و غذا ها با سرعت شگفت انگیزی فاسد شوند. در دنیای مدرن، عرضه کنندگان میوه از این خاصیت به روشی بدیع استفاده می کنند. آنها را در یک ظرف دربسته با  انبه یا آووکادو قرار می دهند. اگر تامین کنندگان نیاز به پردازش تعداد زیادی میوه داشته باشند، به طور مصنوعی گاز اتیلن را از سیلندرها آزاد می کنند.

 

چرا در قدیم ملوانان از بردن موز به کشتی می ترسیدند

 

اما 300 سال پیش، ملوانان نمی دانستند که چگونه یک موز معمولی می پوسد یا چه چیزی تولید می کند. مردم دریا به سادگی می گفتند که این میوه عجیب و غریب نفرین شده است و مشکلات مختلفی را برای کشتی به ارمغان می آورد. در حال حاضر تمام خواص موز قبلا بررسی و توضیح داده شده است. اما بیشتر ملوانان و قایق‌رانان همچنان قاطعانه از بردن این میوه با خود در کشتی خودداری می‌کنند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید