موفقیت چیست؟

این مقاله به شما برای موفق شدن و رسیدن به موفقیت کمک می کند. همچنین راه های رسیدن به موفقیت را نیز بررسی می کند.

موفقیت چیست؟ پول؟ شهرت؟ قدرت؟ برخی از افراد طوری به موفقیت نگاه می کنند که انگار فکر کردن به آن کاری بسیار غیرعادی و شاید حتی ممنوعه است. چیزی که رسیدن به آن مستلزم داشتن استعداد های خارق العاده است. این افکار به دلیل داستان هایی است که رسانه ها در مورد مجری ها ی تاجر، گلف باز های حرفه ای، ستاره های مسحور کننده سینما، پرفروش ترین کتاب های یک نویسنده و سیاست مدار های قدرت مند برای ما بیان کرده و کاری می کنند ما به این باور برسیم تنها افراد خاصی هستند که می توانند به موفقیت دست پیدا کنند. شاید ما در مورد چگونگی به موفقیت رسیدن آن ها اطلاعات زیادی نداشته باشیم اما بدون شک مردم عادی هم می توانند مانند این افراد به موفقیت برسند. موفقیت، رسیدن به هدفی است که برای آن برنامه ریزی کرده بودید، به دست آوردن چیزی است که نداشتید، موفقیت در مورد چیز هایی است که به دست آورده اید و توسط دیگران ارزش گذاری شده اند.موفقیت با یک هدف مشخص و آشکار شروع می شود و راه دست یابی به این موفقیت در این هدف، داشتن اراده ای راسخ است.

اراده ی قوی و راسخ ، عاملی است که مردم را به کارهایی مانند: سخت کوشی، بیشتر یادگرفتن و جست و جوی فرصت ها برای پیشرفت، مجاب می کند.

موفقیت را دوباره تعریف کنیم

موفقیت و انسان های موفق

13 اصل موفقیت که باید بدانید

رمز موفقیت افرادی که همیشه خانه مرتب و منظم دارند

۱۰ رمز موفقیت به روایت کارآفرین موفق ریچارد برانسون

نکات مفید برای کسب موفقیت

8 چیز که افراد موفق برای رسیدن به موفقیت، قربانی می‌کنند

 برخی از مردم یک هدف روشن و مشخص دارند اما آن ها برای رسیدن به هدفشان اراده ی کافی ندارند. در مقابل برخی دیگر دارای اراده ای قوی هستند اما هدف مشخصی ندارند. این گونه افراد مدام از این شاخه به آن شاخه می پرند و هیچ کاری را تا انتها پیش نمی برند. این گونه افراد هیچ وقت طعم موفقیت را نمی چشند.

همه ی کودکان با اراده قوی به دنیا می آیند. آن ها برای این که وارد دنیای بزرگتر ها شوند پیوسته در حال تلاشند. تلاش برای نشستن، راه رفتن و صحبت کردن. آن ها بارها و بارها تلاش می کنند و این تلاش را تا وقتی که به نتیجه ی مطلوب برسند، ادامه می دهند. چه چیزی باعث می شود که آن ها پیوسته تلاش کنند؟ پاسخ پشتکار است. پشتکار یک قابلیت برای تمرکز بر روی انجام دقیق یک وظیفه است که از توقف و عقب نشینی در برابر موانع جلوگیری می کند. پشتکار در دوران کودکی بسیار قوی است. در طول سال های نوجوانی، ترس از درماندگی و مسخره شدن توسط دیگران، قابلیت پشتکار را کم یا به طور کامل متوقف می کند. در نتیجه، بیشتر نوجوانان ترجیح می دهند بدون جلب توجه و دور از چشم دیگران برای خواسته هایشان تلاش کنند. اگر والدین به این نکته توجه کنند که قابلیت پشتکار در دوران نوجوانی می تواند از بین برود، آن ها می توانند با آموزش های مفید و اجازه ی کسب تجربه های مثبت در سال های ابتدایی زندگی کودکشان ، از فروکش کردن این قابلیت جلوگیری کنند. برای مثال والدین می توانند به نوجوانان خود مسولیت هایی را واگذار کنند که آن ها را به چالش بکشد، زمانی که تلاش هایشان به نتیجه می رسد آن ها را تشویق کنند و زمانی که فرزندشان احساس خستگی می کند به او فشار نیاورند. یکی از قدرت مندترین و موثرترین چیز ها بر قابلیت پشتکار یک فرد، خانواده است. البته منظور از این گفته آن نیست که اگر والدین موفق باشند حتما کودکشان نیز موفق خواهد بود. با این وجود، پدران و مادرانی که موفق هستند و قابلیت پشتکار قوی دارند، می توانند بسیار در تقویت این قابلیت در فرزندانشان تاثیر گذار باشند.

وضعیت اقتصادی خانواده، همواره بر سطح پشتکار یک فرد تاثیر می گذارد. جوانانی که در خانواده هایی باوضعیت اقتصادی ضعیف بزرگ شده اند، شاید برروی این موضوع که درگذشته نتوانسته اند به خواسته هایشان برسند تمرکز کنند و از رسیدن به خواسته های خود در آینده نیز خود داری کنند. یا شاید آن ها نیز قابلیت پشتکار و اراده ی قوی داشته اند اما به علت کمبود امکانات نتوانسته اند به خواسته ها و اهدافشان برسند. در مقابل، شاید پشتکار  برای افرادی که در خانواده ای ثروتمند بزرگ شده اند لازم به نظر نرسد. زیرا در نهایت، آن ها از نظر مالی موفق هستند. اما جای تعجب نیست که احساس از دست دادن موقعیت و و وضعیت مالی خانواده حس تلاش را دراین افراد ایجاد کرده و آن ها  را مجاب کند که برای نگه داشتن و بهتر کردن موقعیت فعلی، لازم است که حتما تلاش کنند و این موضوع باعث تقویت قابلیت پشتکار افراد و مجاب کردن آن ها برای به دست آوردن موفقیت شود.

با وجود این پیش زمینه ها افرادی هستند که فعال اند و بیشتر از بقیه به موفقیت دست می یابند.

این ها مردمانی هستند که صبر نمی کنند تا موقعیتی پیش بیاید و آن ها خودی نشان دهند بلکه خودشان تلاش می کنند تا موقعیتی بسازند که بتوانند در آن خود را به جامعه اثبات کنند. آن ها آینده نگر هستند. اهداف آن ها بر روی انتخاب هایشان تاثیر مستقیم می گذارد. آن ها از کسب مهارت دوری نمی کنند و از راه تحصیل و یا کسب تجربه از افراد باتجربه آن را به دست می آورند. افراد فعال همیشه از طریق مشاهده و تجربه برمیزان دانش خود می افزایند. این افراد با خلق موقعیت نه تنها به خود کمک می کنند بلکه شانس موفقیت را برای اعضای خانواده، دوستان و هم دانشگاهی هایشان  نیز ایجاد می کنند.

در آخربا احتمال اندکی شانس حتما موفقیت به سراغ افرادی که فعال هستند خواهد آمد.

برای هر فرد این موفقیت می تواند متفاوت باشد زیرا میزان موفقیت هر فرد به موقعیتی که خلق کرده است بستگی دارد. پس فرد یک شغل پیدا می کند، در یک مسابقه برنده می شود، یک مقام را کسب می کند، در رشته ی مورد علاقه اش فارغ التحصیل می شود، یک کسب و کار راه می اندازد یا قله یک کوه را فتح می کند و این گونه است که رویاهایش به واقعیت تبدیل می شوند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید