موفقیت و انسان های موفق

(سیارک) موفقیت و انسان موفقی بودن آرزوی امروزه همه ی ماست. هرچند به تعداد انسان هایی که روی کره ی زمین هستند تعریف برای رسیدن به موفقیت وجود دارد. افراد مختلف راه های متفاوت برای رسیدن به موفقیت می دانند و خلاقیت آن ها اگر زمینه مناسبی بیابد می تواند شکوفا شود. اما به قول ما ایرانی ها مرغ همسایه غاز است. ما فقط انسان های موفق را نگاه می کنیم و می خواهیم راه صد ساله را یک شبه طی کنیم . هرگاه که شخص موفقی را می بینیم، دوست داریم جای او باشیم و خودمان نیز یک فرد موفق باشیم. اما بعضی وقت ها احساس می کنیم انسان هایی که به موفقیت رسیده اند کار خارق العاده ای کردن یا بعضی اوقات آن هارا شبیه یک ابر قهرمان می بینیم. اما هر ظاهری یک باطن دارد، پشت پرده رسیدن به این موفقیت ها فقط طرفند های ساده ای هستند که هوشمندانه به کار بسته شده اند. اگر تا پایان این مطلب مارا همراهی کنید قطعا بیشتر با این طرفند ها آشنا خواهید شد.

رمز موفقیت افرادی که همیشه خانه مرتب و منظم دارند

۱۰ رمز موفقیت به روایت کارآفرین موفق ریچارد برانسون

10 نکته ای که اگر والدین انجام دهند مسیر موفقیت فرزندان را هموار می کنند

نکات مفید برای کسب موفقیت

8 چیز که افراد موفق برای رسیدن به موفقیت، قربانی می‌کنند

خوشناسی

یکی از سخت ترین کارهایی که باید در این راه انجام داد خودشناسی است. انسان های موفق سعی می کنند برای شناخت درست خود از هیچ تلاشی دریغ نکنند. هنگامی که شروع به شناخت خود می کنیم می توانیم محدودیت ها، استعدادها، نقاط ضعف و قوت خودرا شناسایی کنیم. این شناخت ها باعث می شود با اعتماد به نفس بیشتری کار خود را شروع کنیم و بی گدار به آب نزنیم.

تعیین هدف

برای شروع هر کاری نیازمند هدف هستیم. باید برای خودمان مشخص کنیم که خب حالا که من خودم را می شناسم و استعداد های خود را می دانم چه می خواهم؟ چه کار می خواهم بکنم؟ اولین قدم برای رسیدن به موفقیت و یک انسان موفق بودن پاسخ دهی به این سوال هاست. انسان هایی که هدف دارند و می دانند می خواهند چه کاری انجام دهندو چطور آن را انجام دهند در طول مسیر رسیدن به موفقیت کمتر دچار سردرگمی و آشفتگی ذهنی می شوند.

برنامه ریزی

ویژگی بارز انسان های موفق داشتن برنامه ریزی است. برنامه ریزی برای کارهایی که می خواهید انجام دهید به شما کمک می کند که یاد بگیرید تمامی کارهارا به موقع تمام کنید. اگر برای رسیدن به راه خود که همان موفقیت در رسیدن به هدف خود است برنامه ریزی دقیقی داشته باشد، می توانید راه را باسرعت بیشتری طی کنید زیرا وقت خود را به جای این که بیهوده هدر دهید با برنامه ریزی از قبل انجام شده فقط لازم است کار هارا شروع کنید و طبق برنامه به اهداف مورد نظرخود برسید.

مسئولیت پذیری

انسان هایی که در راه خود به موفقیت رسیده اند، سعی می کنند همواره مسئولیت پذیر باشند. این ویژگی باعث می شود از کارهایی که به عهده آن ها گذاشته شده است و یا خود برای رسیدن به اهدافشان برنامه ریزی کرده اند، شانه خالی نکنند و خود را موظف بدانند که کارهارا با دقت و با مسئولیت پذیری بیشتری انجام دهند.(سیارک)

جسارت داشتن

برخی اوقات ما جسارت را با گستاخی و حماقت اشتباه می گیریم. برای جسور بودن ابتدا باید بدانیم که جسور بودن به چه معناست. جسارت داشتن در کارها به معنی این نیست که فورا بدون فکر و برآورد کردن شرایط وارد عمل شویم تا شاید دیگران به ما به دیده تحسین و به عنوان فردی شجاع نگاه کنند. تفاوت انسان های موفق با انسان های عادی در این جا نمایان می شود. انسان های موفق به دنبال جلب نظر و توجه دیگران نیستد و بدون برنامه ریزی و فکر دست به هیچ کاری نمی زنند. بلکه ابتدا به آن فکر می کنند احتمالات و مشکلات و راه حل های احتمالی را بررسی کرده و سپس با جرات و جسارت و با اعتماد به نفس شروع به کار می کنند.

مثبت اندیشی

یکی دیگر از ویژگی های انسان های موفق مثبت اندیشی آن هاست. دنیای اطراف ما همان چیزی را جذب می کند که ما میخواهیم. به هرچیزی که فکر کنیم دنیای ما هم همان هارا جذب می کند. اگر زندگی نامه انسان های موفق را مطالعه کنیم خواهیم دید که همواره سعی کرده اند که دیدگاه مثبتی نسبت به کارهایی که انجام می دهند داشته باشند.

نا امید نشدن  

طی کردن راه طرقی و موفقیت خالی از زحمت و ساده نیست. اما برای رسیدن به موفقیت باید تلاش های بسیاری کرد. در این راه امکان دارد که با افرادی برخورد داشته باشید که می خواهند شما را نا امید کنند و یا شما را از کارهایی که برای آن ها برنامه ریزی داشتید منصرف کنند. یا خود شما در این راه به موانعی برخورد کنید که احساس کنید نمی توانید از این موانع بگذرید.

اما همواره به یاد داشته باشید که تاریک ترین ساعات شب، اندکی مانده به صبح است. پس هیچگاه نا امید نشوید و اجازه ندهید نا امیدی شمارا از رسیدن به موفقیت باز دارد.

نترسیدن از اشتباه

اگر به انسان های موفق دقت کرده باشید دیده اید که این افراد از اشتباه کردن هراسی ندارند. زیرا این افراد به اشتباه های خود به عنوان یک کسب تجربه نگاه می کنند. سعی می کنند از اشتباه های خود درس بگیرند و راه رفته را دوباره در پیش نگیرند.

توانایی تفکیک مسائل

انسان های موفق توانایی تفکیک مسائل کاری و دیگر مسائل شخصی خود را دارند. این گونه افراد برای تداوم موفقیت خود اجازه نمی دهند که مسائل شخصی بر روی اهدافشان برای رسیدن به موفقیت اختلالی ایجاد کند. منظور از توانایی تفکیک این گونه مسائل به این معنی نیست که مانند یک ربات به دنیای اطراف خود بی اهمیت باشید و فقط به کاری که خود را برای آن برنامه ریزی کرده اید بپردازید بلکه به این معنی است که این قابلیت را در خود تقویت کنیم به جوری که اجازه ندهیم که مسائل و مشکلاتی که در زندگی پیش می آیند را وارد محیط کارخود کنیم و یا به مشکلات کاری خود اجازه دهیم که در کار روزانه و اهدافمان اختلال ایجاد کنند.

شخصیت انعطاف پذیر

برای رسیدن به موفقیت و این که از خود یک شخصیت موفقیت بسازیم لازم است که انعطاف پذیر باشیم. خب شاید برای شما سؤال پیش بیاد که منظور از شخصیت انعطاف پذیر داشتن چیست؟ پاسخ ساده است. گاهی برای رسیدن به اهداف خود و موفقیتمان لازم است برخی افکار خود را اصلاح کنیم. برخی سخنانمان را تغییر دهیم و سعی نکنیم که لجوجانه رفتار کنیم. لازم است که اجازه دهیم افکارمان و رفتارمان منعطف باشد.

افزایش سطح اطلاعات خود

هیچ گاه برای یادگرفتن دیر نسیت. مهم نیست که چند ساله هستیم و چقدر ذهن خود را در برابر یادگیری محدود می دانیم. مهم این است که در بیشتر زمینه ها سعی کنیم اطلاعات خود را بالا ببریم. داشتن اطلاعات  باعث می شود ذهن هنگام مواجه با مشکلات راه حل های احتمالی بیشتری را معرفی کند. بالاتر بودن سطح اطلاعات به خصوص در حیطه ی کاری که می خواهید در آن موفق شوید باعث می شود که به محض مواجه با یک مشکل یا پیش آمدن یک اشتباه، به جای این که اعتماد به نفس خود را از دست دهید و دست پاچه و نا امید شوید ذهن خود را وادار کنید که با توجه به اطلاعات قبلی و مسائل پیش رو راه حل هایی مفید و کار آمد بیابید.  

استفاده از تجربه دیگران

یکی از ویژگی های برجسته افراد موفق استفاده از تجربه دیگران است. مشورت کردن در کارها باعث می شود دیدگاه های متفاوت انسان های مختلف را دقیق بررسی کرده و از تجربیات و مشاوره های آن ها در خصوص راه رسیدن به هدف مورد نظر و رسیدن به موفقیت استفاده کرد. این کار باعث می شود اشتباهات رایج افراد قبل را تکرار نکرده و از تجربیاتشان درس گرفت به قول معروف آزموده را آزمودن خطاست.

در آخر تاکید می کنم که موفقیت برای هر انسانی متفاوت است و راه مختص به خود را دارد. و موارد ذکر شده در این مقاله به منظور ارائه ی ایده ای کلی است و این موارد تنها حکم یک چهار چوب را دارد که بتوانید از آن برای پی ریزی ایده های خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید برداشتن اولین قدم سخترین قدم است اما همین که اولین قدم را بردارید نصف راه را طی کرده اید. موفقیت را از آرزویتان به هدفتان تبدیل کنید.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید