نقش مدیران در فناوری اطلاعات

 

فناوری اطلاعات در محل کار
ما در دوران انقلابی به سر می بریم، انقلابی که توسط پیشرفت های چشمگیر در فناوری اطلاعات به ظهور رسید. اگر ماشین بخار، شکل جدیدی از توان، و مکانیزاسیون در طول 150 سال گذشته یک انقلاب صنعتی را به وجود آوردند، کامپیوترها و تجهیزات ارتباطی در نیمه ی گذشته ی قرن بیستم انقلاب فناوری را ایجاد کرده اند. در طی انقلاب صنعتی، سه نوآوری اصلی وجود داشت: (1) جایگزینی ماشین ها با مهارت و تلاش انسانی، (2) جایگزینی منابع قدرت بی جان با منابع قدرت حیوانی ماشین بخار که منبع نامحدودی از انرژی را ایجاد می کند، و (3) جایگزینی مواد خام جدید، مخصوصاً مواد معدنی، با مواد گیاهی و حیوانی . انقلاب صنعتی ماهیت کار را تغییر داد و به استانداردهای زندگی بسیار بالاتری منجر شد.
به اهمیت نوآوری در انقلاب صنعتی توجه کنید.(سیارک

در انقلاب فناوری شاهد پذیرش سریعِ بسیاری از نوآوری ها بوده ایم از جمله کامپیوترهای بزرگ (مین فریم )، کامپیوترهای کوچک، کامپیوترهای شخصی، شبکه ها، اینترنت و شبکه جهانی وب (www) ، زبان همگذاری، زبان های سطح بالاتر، زبان های نسل چهارم، برنامه های صفحه گسترده، واژه پردازها، برنامه های بسته ای و مرورگرهای وب.

در انقلاب فناوری، شرکت ها از IT به عنوان منبع جدیدی از انرژی برای پردازش و دسترسی به اطلاعات استفاده می کنند. این فناوری به سازمان کمک می کند دانش حل مسأله را جمع آوری، ذخیره، بازیابی و به کارگیری کند؛ IT مواد اطلاعاتی خام را به دانش قابل استفاده تبدیل می کند. انقلاب فناوری، همانند انقلاب صنعتی، اقتصاد را تغییر داده است، که صنایع جدید و راه های جدیدی را برای انجام دادن کسب و کار ایجاد می کند.
کامپیوتر "ماشینی که جهان را تغییر داد" نامیده شده است. ما معتقدیم فناوری اطلاعات از قدرت انقلابی کردن مدیریت برخوردار بوده و در آینده نیز آن را ادامه خواهد داد. با ذکر کردن چند همکاری، IT
• راه های جدیدی را برای طراحی سازمان ها و ساختارهای سازمانی جدید فراهم می کند.
• روابط جدیدی بین مشتریان و تأمین کنندگان ایجاد می کند که به طور الکترونیکی آن ها را به یکدیگر پیوند می دهد.
• فرصتی برای تجارت الکترونیک ارائه می دهد، که مدت چرخه ی خرید را کاهش می دهد، قرار گرفتن تأمین کنندگان در معرض دید مشتریان را افزایش داده و راحتی بیشتری را برای خریداران ایجاد می کند.
• از طریق تبادل داده های الکترونیکی برای تسهیل تولید درست به موقع (سر وقت)، بازده و کارایی چشمگیری را در صنایع تولیدی و خدماتی فراهم می کند.
• اساس رقابت و ساختار صنعت را تغییر می دهد، برای مثال، در صنایع هواپیمایی و اوراق بهادار.
• از طریق گروه ابزار مکانیسم هایی را برای هماهنگ کردن کار و ایجاد پایگاه دانشی از هوش سازمانی فراهم می کند.
• دستیابی به اطلاعات کارکنان را برای سازمان امکان پذیر ساخته و دسترسی به این اطلاعات را در سرتاسر سازمان فراهم می کند.
• به بهره وری و انعطاف پذیری کارکنان دانش کمک می کند.
• مدیر را با جایگزین های الکترونیکی برای ارتباطات رو در رو و سرپرستی (نظارت) آماده می کند.
• فرصت هایی برای رقابت با کشورهای صنعتی را به کشورهای در حال توسعه ارائه می دهد.
هدف اصلی اینمقاله، برقراری ارتباط بین برانگیختگی و فرصت های فراهم شده توسط این انقلاب در فناوری اطلاعات می باشد. (سیارک
اما برای دستیابی به منافع توصیف شده در فوق، شخص باید قادر به اداره کردن فناوری باشد. در نیمه ی دهه ی 1990، دو مدیر ارشد در طول فناوری اطلاعات شغل های خود را از دست دادند. رئیس تمام وقت فروشگاه های بخش Macy کناره گیری کرد (بازنشسته شد) زیرا، با وجود اینکه یک تاجر بزرگ بود، هرگز مهارت های خود را برای انتخاب سیستم های کامپیوتری یا تجزیه و تحلیل ترازنامه توسعه نداد. مدیر اجراییِ بورس اوراق بهادار لندن بعد از شکست مبادله به منظور تکمیل سیستم واریزهای بدون کاغذ توروس ، کناره گیری کرد. بورس سهام بیش از 100 میلیون دلار خرج کرد و برآورد شد که سه سال دیگر دو برابر سرمایه گذاری اولیه برای تکمیل پروژه را به دست خواهد آورد (گمان می رود مؤسسات مالی دیگری حتی بیش از این مبلغ در سیستم ها سرمایه گذاری کرده اند).
یک سیستم و یک فاجعه
برنامه های بهداشتی آکسفورد یک سازمان حفظ سلامت (HMO) موفق در منطقه ی نیویورک محسوب می شود. این شرکت در سال 1991 به بخش عمومی واگذار شد و قیمت سهام آن از رشد پایداری برخودار شد. با اینحال در سال 1997، مشکلات ناشی از به کارگیری یک سیستم کامپیوتری جدید به زیان قابل توجهی، حدود 120 میلیون دلار در سه ماهه ی چهارم بیش از زیان 78 میلیون دلاریِ در سه ماهه ی سوم، منجر شد. وقتیکه شرکت دومین زیان سه ماهه ی خود را اعلام کرد، قیمت سهام آن 75 درصد پایین تر از قیمت قبلی آن بود. این امر شرکت را برای ارسال صورت حساب های ماهیانه برای بسیاری از مشتریان خود ناتوان ساخت و شرکت نتوانست پرداخت ها به صدها دکتر و بیمارستان را ادامه دهد. در طی این سال، پرداخت های وصول نشده از مشتریان به 400 میلیون دلار رسید، درحالیکه صورتحساب های پرداخت نشده ی آکسفورد به (مراقبان) به بیش از 650 میلیون دلار افزایش یافت.
وقتیکه آکسفورد طرح ریزی یک سیستم، مبتنی بر سیستم مدیریت پایگاه داده ی آکفسورد را آغاز کرد، مشکل آغاز شد، که در این هنگام آکسفورد اندکی بیش از 200000 عضو داشت. در زمانی که سیستم در سه سال بعد فعال بود، HMO 5/1 میلیون عضو داشت. شرکت سعی کرد سیستم جدید را همه با هم تبدیل کند. درحالیکه سیستم کامپیوتری تحت بار به کار گرفته شد، مدیریت آکسفورد به مدیریت تهاجمی خود برای به کارگیری اعضای جدید ادامه داد. سیستم جدید نسبت به خطاهایی که در سیستم قدیمی پذیرفته شدند، مقاوم نبود. به عنوان یک نتیجه، ممکن بود یک حساب با هزاران شرکت کننده برای یک خطا در رکورد هر یک از اعضا پذیرفته نشود. (سیارک
برخی از مشتریان نپذیرفتند که به HMO پرداخت کرده و تا ماه ها بعد صورتحساب برای آن ها صادر نشود بنابراین آکسفورد بیش از 100 میلیون دلار در صورتحساب های غیرقابل وصول را حذف (مستهلک) کرد. عدم موفقت HMO برای پرداخت صورتحساب های خود، ارائه دهندگان مراقبت را نیز خشمگین ساخت: در یک نقطه این شرکت برای خدمات پزشکی 16 میلیون دلار به دانشگاه کلمبیا و 17 میلیون دلار به دانشگاه کرنل بدهکار بود. آکسفورد پیگیری هزینه های پزشکی واقعی خود را از دست داد اطلاعاتی که یک ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی برای تنظیم ذخایر و بدهی های پروژه نیاز دارد.
درحالیکه سازمان ها از دهه ی 1950 IT را اجرا کرده اند، هنوز شاهد تکرار بسیاری از این مشکلات هستیم. آکسفورد مورد آشکاری از شکست مدیریت محسوب می شود نه شکست فناوری. ..............این مقاله ادامه دارد. ترجمه  itrans.ir 

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید