چگونه پارسیان با استفاده از گربه مصری ها را شکست دادند : نبرد پلوزیوم

در

نبرد پلوزیوم

 

در طول تاریخ ، کافی نبود که مردم در جنگهای بی پایان خود یکدیگر را بکشند. آنها حیوانات بی گناه را نیز کشتند. به طور سنتی ،  اسب ، قاطر ، فیل رنج می بردند. استفاده از سگ ، پرنده ، خوک و مار در جنگ کمتر معمول بود. انواع مختلف آنها به روشهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت. احتمالاً یکی از ناشناخته ترین یاوران امور نظامی ... گربه ها بودند! این راه راه سبیل دار بود که به پارسیان کمک کرد تا مصری ها را شکست دهند. جزئیات غیر معمول ترین نبرد با استفاده از اولین حمله روحی روانی در جهان ، در ادامه بررسی.

 

آیا گربه ها مبارز هستند

تصور چنین موجوداتی در جنگ بسیار دشوار است. به هر حال ، گربه ها حیوانات بزرگ یا به طور کلی ترسناک نیستند! به عنوان مثال ، فرعون مصر رامسس دوم یک شیر آموزش دیده داشت. شیر در نبرد در کنار او جنگید. موارد مشابهی در مورد ببر یا پلنگ وجود دارد. در اینجا بعید است گربه قدرت کافی برای مقاومت در برابر جنگجو داشته باشد. با این حال ، تاریخ حداقل یک مورد را می داند که این گونه مسئول تصرف این شهر بوده است: نبرد افسانه ای پلوزیوم

 

Pelusius روی نقشه

Pelusius روی نقشه. 

 

پلوزیوم شهری بزرگ در مصر سفلی بود که در دلتای نیل واقع شده بود. اگرچه این نام از زبان یونانی گرفته شده و بعداً به این شهر داده شده است. نام اصلی آن Per-Amun بود. در اواسط قرن 6 قبل از میلاد. از شکوه مصر باستان اندکی باقی مانده است. در آن لحظه ، فرعون مصر قدرت کافی برای مقاومت در برابر گسترش پارس ها را نداشت. مورخ هرودوت داستان خارق العاده سقوط Pelusius را روایت می کند. مصری ها در واقع ... توسط گربه ها شکست خوردند.

 

 آنوبیس

 

خدا آنوبیس (چپ) نظاره گر وزن بندگانش در اعمال متوفی است.  God Thoth (در سمت راست ، با سر یک ایبیس) نتیجه را یادداشت می کند.  تصویر مصر باستان.

 

تضعیف سلطه مصر

در سال 526 قبل از میلاد. پسامتیخ سوم ، پسر آمازیس دوم از خاندان XXVI ، بر تخت سلطنت نشست. سلطنت دومی بیش از چهل سال موفقیت آمیز و طولانی بود ، که نشان می دهد او فرمانروای خوبی بود. از این گذشته ، وی به خانواده سلطنتی تعلق نداشت ، اما در نتیجه کودتای نظامی به قدرت رسید. نفوذ مصر در دوران آمازیس بسیار زیاد بود و در تمام نقاط جهان گسترش یافت. اما در شرق ، امپراطوری قدرتمند دیگری از قبل بوجود آمده است  امپراتوری ایرانی.

آماسیس دوم

آماسیس دوم یا آمازیس دوم یا اخموس فرعون Psametico III.

 

مورخ هرودوت دلیل جالبی را توصیف می کند که باعث وقوع همه وقایع بعدی می شود. آموزیس پزشک خود را به دربار پادشاه ایرانی کمبوجیه دوم فرستاد. شفاگران مصری از شهرت و احترام زیادی در سراسر جهان برخوردار بودند. دکتر نمی خواست به آنجا برود و از اینکه او را برخلاف میل خود به ایران اعزام کردند ، خشمگین شد. او تصمیم گرفت با کاشتن خصومت بین حاکمان انتقام بگیرد. پزشک به استاد جدید خود پیشنهاد کرد که از  فرعون  دخترش را بخواهد ، زیرا می دانست فرعون  این پیشنهاد او را خیلی دوست ندارد. آموزیس در پاسخ ، دختر سلف مخلوع خود  دختر فرعون قبلی مصر را  برای پادشاه ایران  کمبوجیه دوم  فرستاد ، اما دختر حقیقت را برای کمبوجیه آشکار کرد. پادشاه ایرانی احساس  آزردگی خاطر کرد.

 

کمبوجیه ، پسامتیخ سوم Psammetico (نقش برجسته ایرانی) را اسیر کرد.

کمبوجیه ، پسامتیخ سوم Psammetico (نقش برجسته ایرانی) را اسیر کرد.

 

روابط دیپلماتیک بین کشورها ناامیدانه خراب شد. از جمله ، در دربار آمازیس دوم ، مشاور فرعون ، مزدور یونانی به نام Phanes of Halicarnassus ، مورد علاقه قرار گرفت. وی پس از اختلاف با فرعون شروع به پناه بردن به ایران کرد. فنز بود که کمبوجیه را متقاعد کرد که لحظه بهتری برای تسخیر مصر وجود نخواهد داشت. البته دلایل عمیق تری برای این امر وجود داشت - اقتصادی و سیاسی. در زمان  پسامتیخ سوم ، پسر آموزیس ، فاجعه ای رخ داد.

 

فرعون جوان و بی تجربه را حتی نمی توان با شخصیت قدرتمند کمبوجیه دوم ، وارث کوروش بزرگ ، بلند پرواز و جنگ طلب مقایسه کرد. مصر در حال حاضر تنها کشوری بود که از پارسیان در این منطقه مستقل مانده بود ، بنابراین تسخیر آن فقط به یک مسئله زمان برمی گردد. در سال 525 قبل از میلاد. ارتش ایران حمله ای را آغاز کرد و از شبه جزیره سینا عبور کرد. تنها راه پیش رو برای نجات کشور کمک گرفتن از یونان بود. با یونانی ها ، او روابط تجاری خوبی برقرار کرد ، اما مشخص شد که آنها ، با کل ناوگان خود ، به کمبوجیه پیوستند و سرنوشت مصر مهر و موم شد.

 

پسامتیخ سوم

پسامتیخ سوم

 

پسامتیخ سوم شخصاً ارتش خود را به تلاش و جلوگیری از پیشروی دشمن سوق داد.  تعداد نیروهای هر دو طرف مشخص نیست. کتسیاس ، مورخ یونانی در نوشته های خود نوشت که هم مصری ها و هم پارسی ها متحدان و مزدوران خارجی داشتند. نبرد خونین بود ، نتیجه از قبل مشخص  بود. در آن زمان امپراتوری هخامنشی قدرت اصلی دنیای باستان بود. مصر رقیب نظامی نبود.

 

الهه بستت

الهه بستت.

 

نیروهای ایرانی تشکیلات مصر را ویران کردند ، آنها وقتی دیدند دشمن تصویر باستت را روی سپرهای خود نقاشی کرده است بسیار خجالت کشیدند. در اوقات مختلف باستت به عنوان الهه باروری ، عشق ، تفریح ​​، خانه ، زایمان مورد احترام قرار می گرفت. او چشم بیننده را باز و همراه وفادار او در مبارزه با آپوفیس محسوب می شد. طبق روایتی دیگر ، اینها تصاویر نقاشی شده نبودند ، بلکه گربه های زنده واقعی بودند. پارسیان از آنها بعنوان سپر استفاده می کردند ، و مصری ها با قبول شکست ، سلاحهای خود را به زمین انداختند.

 

الهه بستت

تندیس مصری گربه مقدس الهه باست (یا بستت).

 

هرودوت با غم و اندوه توده های جمجمه مصر را توصیف می کند. کتسیاس با جزئیات بیشتر می گوید که پارسیان پنجاه هزار مصری را در مقابل هفت هزار سرباز خود کشتند. پسامتیخ سوم و بازماندگان که نتوانستند در برابر هجوم دشمن مقاومت کنند ، مجبور شدند به طرز چشمگیری عقب نشینی کرده و به پشت دیوارهای  پلوزیوم پناه ببرند.

 

مصری ها برای یک محاصره طولانی آماده بودند. اما نیازی به این نبود. باز باید  از گربه ها تشکر کرد. فرمانده مقدونی Polieno در قرن 2 میلادی رساله ای نظامی در هشت کتاب به نام "Stratagems" نوشت (که فقط منابع از آنها باقی مانده بود ، زیرا از بین رفته بودند). او در آنجا درباره چگونگی پرتاب گربه ها توسط پارسی ها به سمت مصری ها صحبت کرد.  هنگامی که حیوانات مقدس از طریق دیوارها پرتاب می شدند ، تجسم الهه باستت ، این امر مصریان را کاملا فلج کرده و آنها را مجبور به ترک قلعه کرد. آنها به فرار ادامه دادند و به ممفیس رفتند.

 

سقوط ممفیس

هرودوت در این باره چیزی ننوشته است. وی به یک داستان کمتر دهنده اشاره کرد . کمبوجیه مقبره آمازیس را هتک حرمت کرد و مومیایی او را سوزاند. سپس ، پس از تسخیر پلوسیوس ، مسنجری را برای مذاکره در مورد تسلیم به ممفیس فرستاد ، اما مصریان وی را کشتند. پس از آن انتقام واقعی آغاز شد. به ازای هر ایرانی کشته شده ، ده مصری کشته شدند. برخی در عمل کشته شدند ، برخی بعد اعدام شدند. بیش از 2000 نفر از نخبگان ممفیس اعدام شدند که همگی عالی ترین مقامات نظامی و عالی رتبه ، حتی یکی از فرزندان فرعون بودند.

 

الهه بستت

در مصر ، گربه ها الهی و مقدس بودند.  این یک شکست تاریخی را برای مصریان هزینه کرد.

 

ممفیس سقوط کرد.پسامتیخ سوم  اسیر و تحقیر شد. دخترش مجبور شد برای اسبهای پارسی آب از نیل را حمل کند و پسرش را قبل از مرگ مانند حیوانات به زنجیر بسته و مهار کردند. بعد از همه اینها ، هرودوت یک پایان نامه فوق العاده هیجان انگیز را توصیف می کند. او در مورد چگونگی اعزام ارتش فارس برای تصرف واحه سیوا صحبت می کند. آنجا که معبد معروف آمون بود . این مکان در داخل کشور ، در وسط بیابان است. سربازان کمبوجیه گرفتار طوفان شن وحشتناکی شدند و برای همیشه در آنجا ماندند. این احتمالاً یک افسانه معمولی ، اما چنان جذاب است که بسیاری سعی کرده اند شواهدی از آن پیدا کنند. در سال 2009 ، یک اکتشاف باستان شناسی ایتالیا استخوانهای انسان را به همراه سلاح و جواهرات برنز در آنجا یافت.

 

اگر به تاریخ علاقه دارید ، مقاله ما در موردچرا بسیاری از مجسمه های مصر بینی ندارند را بخوانید

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

کشف بقایای یک شهر گمشده در مصر با قدمت بیش از 7000 سال

در

به گزارش  (سیارک)  مصر، کشف بقایای یک شهر گمشده را که قدمت آن به بیش از 7000 سال بازمیگردد، اعلان نمود ؛ این شهر، در استان سوهاجِ مصرِ علیا واقع شده است.


این شهرستان باستانی مسکونی ، در نزدیکیِ یک قبرستان، که قدمت آن به 5,316 سال پیش از میلاد مسیح بازمیگردد، کشف شده است، و بعنوان یکی از بزرگترین کشف‌های باستان‌شناسی که به دوران پادشاهی اولیه‌ی قبل از تاریخ مصر باستان که از حدود 5 هزار سال پیش آغاز شده است، باز میگردد.
یک تیم از باستان شناسان از وزارت آثار باستانی مصر، بقایای کلبه‌ها و قبرهایی را در عمق 400متری، به سمت جنوب ِ معبد mortuary ی Seti I ، یافته اند ، که متعلق به فرعونی بوده است که هزاران سال بعد ، یعنی بین سالهای 1290-1279 قبل از میلاد حکومت میکرده است. 


معبد Seti I ، در ابیدوس که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای شناخته شده در مصر باستان و پایتخت تاریخی مصر علیا است قرار دارد و جدیداً ، مسکن‌ها و مقبره‌ها‌یی پیدا شده‌اند که ممکن است بخشهایی از یک پایتخت قدیمی باشند که قبلاً، از بین رفته و اکنون ، مجددا ظاهر شده است، و یا ممکن است مربوط به یک روستایی جداگانه باشند، که در آن پایتخت قرار داشته است.
در بخشی از اظهارات محمود عفیفی وزیر آثار باستانی در یک بیانیه مطبوعاتی آمده است: " این کشف میتواند موجب به دست آمدن اطلاعات زیادی در مورد تاریخ ابیدوس ها شود،" .

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

کشف بقایای هرمی که ۳۷۰۰ سال پیش در نزدیکی قاهره ساخته شده

در

(سیارک) : وزارت باستان شناسی مصر اعلام کرده است که بقایای هرمی  ۳۷۰۰ ساله رادر نز دیکی قاهره پایتخت این کشور کشف نموده و بخشی از یک سرسرا و تخته سنگی منقش به خطوط هیروگلیف در میان یافته هایی می باشد که در گورستان پادشاهان دهشور در جنوب قاهره پیدا شده است.
به گفته وزارت امور باستان شناسی مصر ، این آثار در شرایط خوبی هستند و مشغول کار حفاری برای آشکار کردن بخش های بیشتری از هرم و تعیین اندازه آن می باشند. ظاهرا این هرم در جریان سلسله سیزدهم فراعنه ساخته شده است.


دهشور جایی می باشد که سنفرو از پادشاهان سلسله چهارم فراعنه اولین هرم با اضلاع واقعا صاف را در آن بنا کرد. آن هرم سرخ که  دارای۱۰۴ متر ارتفاع است حدود ۴۶۰۰ سال پیش ساخته شده است. (سیارک
سنفرو همچنین هرم قدیمی تر موسوم به "خمیده" به ارتفاع ۱۰۵ متر که شیب اضلاع آن در میانه راه از ۴۵ درجه به ۴۳ درجه تغییر مییابد را ساخته است.
سنفرو پدر فرعون بعدی مصر خوفو بوده  که به خاطر احداث هرم بزرگ جیزه که ارتفاع آن ۱۳۸ متر می باشد و از شگفتی های جهان باستان است معروف می باشد.  

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

چرا شعرهای مصر باستان بسیار مدرن و شبیه شعر شکسپیر به نظر می رسد

در
چرا شعرهای عاشقانه مصر باستان، بسیار مدرن و شعر شکسپیری به نظر می رسد
چرا شعرهای عاشقانه مصر باستان، بسیار مدرن و شعر شکسپیری به نظر می رسد
 
هیچ کس نمی داند که نخستین شعر عاشقانه در کجا سروده شده است. اما کاملاً مشخص است که این ادبیات در ابتدا چگونه شروع به نگارش و در ابیات زیادی در مصر باستان سروده شده است. اگرچه فقط در حدود پنجاه نمونه به زمان ما رسیده است ، اما مصر شناسان ادعا می كنند كه آنها بیشتر اوقات آنها را می نوشتند. و شاید ، زنان مصر بنیانگذار این ژانر شدند.
 
اشعار عاشقانه هنرمندان مصر باستان در مورد گفتگوی برابر بین عاشقان به طرز شگفت آوری مدرن به نظر می رسد ، و جای تعجب ندارد - در مصر از قرن شانزدهم قبل از میلاد (که کهن ترین شعر ها در آن یافت شده است) زنان تقریباً از همان حقوق و فرصت های مردان برخوردار بودند. جامعه از نظر جنسیت برابر بود و به این معنی که زنان نیز از حقوق اساسی مالکیت برخوردار بودند.
چرا شعرهای عاشقانه مصر باستان، بسیار مدرن و شعر شکسپیری به نظر می رسد
اگرچه سرنوشت یک زن در مصر باستان به عنوان خانه و خانواده در نظر گرفته می شد ، و تعداد معدودی مانند هاتشپسوت یا کاتب زن قادر به شکستن این موقعیت بودند ، با این حال زنان یونانی که به همراه همسر خود به مصر می آمدند به آزادی زنان محلی حسادت می کردند: زنان مصری در خیابان ها با صورت باز قدم می زدند.زنان مصری می توانستند وصیت نامه بنویسند ، به تنهایی قرارداد ببندند ، در دادگاه شهادت دهند و شکایت کنند و حتی کودکان را به نام خود ثبت کنند ، نه به نام پدرشان!
 
ظاهراً مصری ها در ابتدا به بکارت عروس توجه زیادی می کردند - زیرا عرفی برای رستگاری ازدواج وجود داشت و آن رستگاری بکارت خوانده می شد - اما با پیشرفت جامعه این  فضیلت قابل ستایش شد اما تنها گزینه ممکن نبود. علاوه بر این ، فرزندان نامشروع وجود نداشتند - کودک به هر حال مادر خود را به ارث می برد.
 
این قانون همچنین در صورت طلاق از زنان محافظت می کرد. او در هر زمان می توانست طلاق دهد ، مانند هر مرد - اما آغازگر طلاق نیمی از دارایی خود را به شریک مقابل می داد. فقط می توان حدس زد که مردانی با شخصیت بدخواهانه سود چندانی کسب می کرده اند ، اگر یک زن دارایی بیشتری داشت ، بنابراین "طلاق گرفتن" از او سودآور بود. در هر صورت ، بچه ها در کنار مادر خود می ماندند.
 
اگر زنی می خواست شغلی برای خود را انتخاب کند ، معمولاً حرفه ی سوگواری (برگزاری مراسم عزاداری) یا پزشکی را انتخاب می کرد. به طور کلی ، در دنیای باستان ، یک زن اگر می توانست به مصر برود، فقط می توانست به عنوان پزشک آموزش ببیند و این شانس ، بدون شوخی ، توسط برخی مورد استفاده قرار گرفت. این رشته چنان توسعه یافته بود که داروهای ضد بارداری شناخته شده بودند.
چرا شعرهای عاشقانه مصر باستان، بسیار مدرن و شعر شکسپیری به نظر می رسد
در مصر باستان اعتقاد بر این بود كه زن و شوهر باید به یك روش به زندگی نگاه كنند.و اگر نگاه به زندگی متفاوت بود ، به این معنی بود که به زن و شوهر دیگری احتیاج دارید.(تفاهم داشتن در زندگی)
 
چنین آزادی زنان، آزادی خاصی در عشق ورزیدن به او بخشید. دختران عاشق پسران شدند ، زنان متاهل همسر خود را تغییر دادند ، بیوه ها عشق جدیدی پیدا کردند. در نتیجه ، فرهنگ عشق در مصر باستان بسیار توسعه یافت و بخش مهمی از آن از حروف عشق شاعرانه تشکیل شده بود. بسیاری از این پیامها نویسندگی زن یا به نمایندگی از یک زن صورت گرفته است.

آنچه در شعرهای عاشقانه مصر باستان آواز شده است

به طور کلی ، اشعار عاشقانه مصر باستان ، گرچه طبیعت کاملاً سکولار دارد ، ریشه در سرودهای مقدس دارد که عشق به خدایان و ایزدان را ستایش می کنند - به همین دلیل است که بسیاری از تصاویر در شعرهای عاشقانه با نمادگرایی مذهبی همراه هستند. در اینجا می توانید با ادبیات کلاسیک اروپا مقایسه کنید ، که به نمادهای قابل تشخیص مسیحی اشاره دارد.
چرا شعرهای عاشقانه مصر باستان، بسیار مدرن و شعر شکسپیری به نظر می رسد
بسیاری از مردمان باستان دارای رازی بودند: ظاهراً به زن پیشنهاد می شد كه اگر می توانست شوهر ، برادر یا فرزند خود را از اعدام نجات دهد ، چه كسی را نجات می داد؟ و او پاسخ داد كه شما هنوز هم می توانید یك شوهر پیدا كنید ، فرزندی به دنیا بیاورید ، اما شما نمی توانید برادر خود را جایگزین كنید 
 
البته عاشقان توجه زیادی به زیبایی های یکدیگر کرده اند ، بسیاری از اشعار به عشق به آرزوی جداگانه اختصاص یافته است. همچنین نقوش مودبانه ای وجود دارد که برای خواننده مدرن آشنا است - وقتی مرد رویای تبدیل شدن به برده (!) زن را دارد ، لمس پوست لطیف او ، شستن پاهای او یا ....
 
بیشترین تصاویر در شعر عشق مربوط به یک باغ ، گل یا آب است - که توسط نیروهای باروری شناخته می شود ، و برای ساکنان کویر - نیز سعادتمندی است. تصاویر پرنده دائمی از شکنندگی و اضطراب احساس صحبت می کند - پرنده ، علاوه بر این ، همیشه یا گرفتار یا کاملاً مورد اصابت قرار می گیرد. طبیعتاً عشق با صدمه دیدن مقایسه می شد.
 
جالب اینکه معمولاً زن و شوهر به عنوان چهره های مساوی به تصویر کشیده می شدند.
چرا شعرهای عاشقانه مصر باستان، بسیار مدرن و شعر شکسپیری به نظر می رسد
و اینجا خطوط تقریباً با محتوای شکسپیر آمده است:
 
من روی تخت دراز می کشم
و وانمود می کنم که مریض هستم.
همسایگان به دیدار من خواهند آمد.
معشوق با آنها همراه خواهد شد.....
 
به هر حال ، انگیزه های مشهور در زمان شکسپیر - هنگامی که یک عاشق می توانست با یک جوراب ساق بلند از حواس پرتی قدم بزند یا از عشق بیمار شود - در شعر مصر باستان نیز ثابت بود ، جایی که عاشق تنها نیمی از موهای خود را شانه می کرد و یا خوردن و آشامیدن را فراموش می کرد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

یک روز گردشگری فقط با 50 دلار

در
مقاصد توریستی محبوب در جهان عرب ، مانند مصر ، تونس ، مراکش و لبنان

 

یک روز گردشگری فقط با 50 دلار

وقتی می خواهید سفر کنید ، اما "بخش مالی سفر را بررسی می کنید" ، نویسنده مقاله پیشنهاد می کند که ناامید نشوید و تعطیلات خود را در یکی از کشورهای عربی در نظر بگیرید. کجا می توانم استراحت کنم ، غذاهای محلی را امتحان کنم ، مناظر را ببینم و حتی فقط با 50 دلار در روز سوغاتی هم بخرم؟
گردشگری خارجی به دلایل مختلف از جمله ترس از هزینه کردن پول زیادی در یک کشور ناشناخته ، در بین جوانان عرب چندان مرسوم نیست. همچنین یک مانع زبانی در یک سفر تداخل دارد.
 
البته سفر به کشور بومی شما از مشکل عدم دانستن زبانها جلوگیری می کند ، اما معدودی از جوانان درک می کنند که می توانند با موفقیت اولین مانع را نیز پشت سر بگذارند.
 
هر توریستی می تواند تصمیم بگیرد با بودجه کم به کشور دیگری سفر کند و از این طریق خود را از فرصت گذراندن تعطیلات در مکانی جدید و جالب محروم نکند. با این وجود ، انجام این کار برای جوانان در جهان عرب ممکن است دشوار باشد ، زیرا فرصتی واقعی برای بازدید از بهترین مقاصد گردشگری در جهان عرب و صرف هزینه حداقل وجود دارد. البته سفر به اروپا یا کشورهای آسیایی نیاز به پول زیادی دارد.
 
اول ، اکثر عربها با اغراق در مشکلات ، مسائل را پیچیده تر می کنند. در اکثر موارد ، کشورهای گردشگری عرب برای دریافت ویزا شرایط دقیقی را تعیین نمی کنند ، همانطور که در مورد کشورهای اروپایی نیز وجود دارد.البته این روند زمان زیادی نمی برد. بیشتر اوقات برای اخذ مدرک برای ورود به کشور یک یا دو هفته طول می کشد.
 
اگر در مورد ویزا صحبت کنیم ، در بسیاری از کشورهای عربی در سند ویژه ای برای ورود شهروندان سایر کشورهای عربی الزامی نیست. به عنوان مثال ، بین مصر ، اردن ، لبنان ، مصر ، تونس و مراکش  بدون ویزا وجود دارد و شخص فقط برای مسافرت به خارج از کشور نیاز به گذرنامه خارجی دارد. قوانین برخی از کشورهای عربی مستلزم این است که گردشگر هنگام ورود به کشور مبلغ مشخصی از پول نقد را با خود داشته باشد ، اما در بیشتر موارد چنین الزامی وجود ندارد.
 
علاوه بر این ، مقاصد توریستی محبوب در جهان عرب ، مانند مصر ، تونس ، مراکش و لبنان ، نسبت به سایر کشورها برتری دارد - اینها دارای پروازهای نسبتاً ارزان هستند. بنابراین ، اگر قبل از سفر به یک کشور عربی به نوسانات قیمت بلیط هواپیما توجه کنید ، این می تواند بودجه آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 

 

چگونه می توانم با 50 دلار در مراکش گردشگری کنم

در این مقاله ، ما شرح خواهیم داد که چگونه می توانید به تعدادی کشورهای عربی  صرفاً با 50 دلار (900 پوند مصری یا 460 درهم مراکش) با در نظر گرفتن هزینه حمل و نقل ، غذا و نوشیدنی و همچنین سایر خریدها (در تونس ، لبنان ، مصر و مراکش) سفر کنید.
 
اگر مراکش را از بین کشورهای عربی که در بالا به آنها اشاره شد ، انتخاب کردید ، بسیار خوش شانس هستید ، زیرا 50 دلار در اینجا (460 درهم مراکش) برای یک نفر کافی نیست ، بلکه برای چند روز به طور همزمان. اگر تصمیم دارید دو روز را در یکی از شهرهای مراکش بگذرانید ، پس برای مبلغ مشخص شده می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از جاذبه های اصلی شهر بازدید کرده و روزی سه بار غذا بخورید.
 
فرض کنید تصمیم دارید در کازابلانکا بمانید ، جایی که می توانید 3-4 دلار در یک رستوران محلی طبقه متوسط ​​که معادل 30-36 دروی مراکش است ، بخورید و یک نوشیدنی گرم به ارزش 9-15 درهم مراکش بنوشید.
هزینه حمل و نقل عمومی یکی از کمترین موارد بودجه است. بلیط حمل و نقل عمومی بیش از 70 سنت (6-7 درهم) هزینه ندارد. اگر تاکسی بگیرید ، می توانید برای متوسط ​​فاصله 4 دلار (36 درهم) بپردازید. 20 دلار دیگر به یک خوابگاه می رود و این در مقایسه با هتل ها یک گزینه بسیار ارزان است.
 
اگر تصمیم دارید از هر شهر دیگری در مراکش دیدن کنید ، باز هم 50 دلار برای شما کافی خواهد بود. به عنوان مثال ، سفر از کازابلانکا به فز علاوه بر هزینه مسکن - برای یک شب در هتل یا خوابگاه - 120-160 درهم مراکش (تقریباً 16 دلار) هزینه دارد.
 
از جاذبه های اصلی مراکش می توان به صورت رایگان یا با قیمت های نمادین بازدید کرد ، زیرا بیشتر آنها بازارها ، خیابان ها ، مساجد و سایر سازه های معماری هستند.
 

 

آیا سفری به تونس با قیمت 50 دلار واقعی است

50 دلار به ارزش تونس تقریبا 122 دینار تونس است. اگر مسافری با بودجه محدود هستید ، باید هزینه خود را برای غذا کم کنید. در این حالت ، غذاهای ارزان قیمت ملی گزینه خوبی خواهد بود - یک وعده ناهار 1 یا 2 دلار دینار تونسی هزینه دارد.
 
آیا شما عاشق ساحل هستید؟ می توانید در سواحل خصوصی صرفه جویی کنید ، زیرا در تونس سواحل عمومی و کاملا دیدنی وجود دارد که بقیه هزینه های شما 5 دلار (12 تا 13 دینار تونس) خواهد بود. در این حالت ، در صورت محدود بودن بودجه ، نیازی به ثبت نام در هتل یا خرید مجوز عبور به یک ساحل اختصاصی لازم نیست.
 
هزینه حمل و نقل عمومی در تونس بیش از 50 سنت نیست. به هر حال ، یک تاکسی سواری در مسافت های طولانی ، مثلاً طی یک ساعت می تواند 15 دلار قیمت داشته باشد که معادل 36 دینار تونسی است. اگر می خواهید به یکباره از چندین شهر بازدید کنید ، می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. یک سواری اتوبوس 10-15 دلار یا 30-36 دینار تونس هزینه خواهد داشت. معمولاً سطح راحتی در سفرهای مسافت طولانی در تونس به اندازه کافی بالا نیست ، اما این یک راه حل برای مشکل برای یک گردشگری است که بودجه ی کمی دارد.
 
اگر به تنهایی سفر می کنید و نمی خواهید پول زیادی را در هتلی لوکس خرج کنید ، یک گزینه ارزان قیمت خوابگاه است. هزینه زندگی در یک خوابگاه در روز برای یک نفر حدود 15 دلار یا 36 دینار تونسی است. به عبارت دیگر ، با قیمت 50 دلار می توانید شب را در یک خوابگاه بگذرانید ، از سایر شهرها ، سواحل دیدن کنید و روزی سه بار غذا بخورید ، با چشیدن غذاهای ارزان محلی. شما حتی ممکن است کل مبلغ را خرج نکنید!
 

 

آیا 50 دلار برای سفر به مصر کفایت می کند

شخصی که تصمیم به استراحت در مصر گرفت ، می توان به یک دلیل ساده خوش شانس نامید - پس از افزایش شدید نرخ ارز دلار ، گردشگری در این کشور به یک سرمایه گذاری بسیار ارزان تبدیل شده است. 50 دلار در اینجا برابر با 900 پوند مصری است. این مبلغ را می توان برای استراحت چند روزه در یکی از شهرهای مصر خرج کرد.
 
غذا در مصر نسبت به سایر کشورهای عربی نسبتاً ارزان است ، بنابراین می توانید از انواع غذاهای محلی لذت ببرید. لوبیا و فلافل برای صرف صبحانه ، "کوشاری" (غذای ملی مصر که از برنج ، ماکارونی و عدس تهیه شده است ) برای ناهار و نوشیدنی - همه اینها بیش از 20-25 پوند هزینه نخواهد داشت ، یعنی فقط 50 سنت .
 
در قاهره و اسکندریه حمل و نقل عمومی برای کمک به شما برای رسیدن به هر منطقه فراهم است. شما می توانید به شهرهای مختلف از شرق به غرب سفر کنید و در عین حال بیش از نیم دلار برای سفر در انواع وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو ، اتوبوس یا تراموا پرداخت نکنید. اگر ترجیح می دهید تاکسی بگیرید ، می توانید به دلیل قیمت نسبتاً پایین برای خدمات آنها در مقایسه با سایر کشورهای عربی ، به خدمات Uber و کریم مراجعه کنید. برای مثال ، یک تاکسی سواری در مسافت طولانی 5 یا 90 پوند مصری هزینه خواهد داشت.
بازدید از موزه ها و سایر جاذبه های مصر یک گردشگری بسیار ارزان است. شما می توانید ارگ ها ، کاخ ها ، کلیساها ، مساجد و بازارها را تقریباً رایگان مشاهده کنید ، بنابراین بیشتر بودجه اختصاص یافته برای روز دست نخورده باقی می ماند.
 
50 دلار برای سفر یک گردشگر از قاهره به اسکندریه کافی است. هزینه آن از 5 تا 10 دلار ، از جمله 3 وعده غذایی در روز خواهد بود ، زیرا هزینه های روزانه در این شهر مشابه هزینه های پایتخت است. برای بازدید از مناظر این شهر و حتی برای خرید یک سوغات ، هزینه اضافی خواهید داشت.

 

با 50 دلار در لبنان کجا برویم

بیروت ، پایتخت لبنان ، یکی از گرانترین شهرها در جهان عرب است ، به ویژه هنگامی که با شهرهای ذکر شده در بالا مقایسه شود. به همین دلیل 50 دلار برای تمام لذت های زندگی (بازدید از جاذبه ها ، حمل و نقل ، غذا) به دلیل قیمت بالای بنزین در لبنان برای شما کافی نیست. استفاده از تاکسی گران است و بیشتر بودجه را به خود اختصاص می دهد. به عنوان مثال ، یک سفر معمولی که در حدود 15 دقیقه به طول انجامد ، می تواند 20 دلار هزینه داشته باشد.
 
با این وجود ، این پول برای یک روز در پایتخت لبنان کافی خواهد بود تا مهمترین دیدنی ها و مناطق توریستی آن را که در فاصله کمی از یکدیگر قرار ندارند ، ببیند. پیاده روی یا اجاره دوچرخه به شما کمک می کند تا از هزینه تاکسی جلوگیری کنید.
 
خرید در بیروت نیز گران است ، بنابراین به مسافران کم بودجه توصیه نمی شود برای خرید  اقدام کنند. با این حال ، با توجه به رستوران ها ، غذاهای موجود در محل های محلی کاملاً مقرون به صرفه است. در یک رستوران خوب می توانید ناهار بخورید ، 10 تا 13 دلار بپردازید که معادل 15-20 هزار پوند لبنانی است. گزینه دیگر ، غذاهای خیابانی است ، به عنوان مثال ، شیرینی لبنی (ظرفی از نخود فرنگی که با آب لیمو ، سیر و ادویه های مختلفی تهیه شده است - تقریباً). و قهوه عربی 3 دلار قیمت دارد که معادل 5 هزار پوند لبنانی است.
 
سفرهای مسافت طولانی مبلغی را برای شما به همراه خواهد داشت و بنابراین فراتر از بودجه مشخص شده خواهید بود. با این حال ، تعطیلات در شهرهای دیگر لبنان مانند سعیده و طرابلس از نظر اقامت ، غذا و هزینه بازدید از جاذبه های گردشگری نسبتاً ارزان تر از بیروت است. اگر بودجه شما محدود است ، می توانید زمان کمتری را برای کاوش در بیروت بگذرانید و بیشتر به شهرهای دیگر لبنان سفر کنید.
 
جهانگردی در جهان عرب به اندازه آنچه معمولاً تصور می کنیم گران نیست. لازم نیست برای بازدید از شهرهای عربی پول زیادی برای خود داشته باشید - در صورتی که از سبک زندگی شهروندان محلی را رعایت کنید به راحتی می توانید هزینه های خاص را کاهش دهید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

5 اختراع ایرانیان که دنیا را تغییر داد ، اما همه به یاد نمی آورند

در

اختراع ایرانیان

 

قدرت پارلمان زمانی یکی از قدرتمندترین ها به ویژه در زمان هخامنشیان بود. بنابراین جای تعجب نیست که در تاریخ چنین  امپراتوری، ذهن های بزرگی وجود داشته اند که با اختراعات خود توانستند دنیا را تغییر دهند. اما امروز همه به یاد نمی آورند که پارس ها  مخترع آن بوده اند ، بدون آن امروز ما نمی توانیم وجود خود را تصور کنیم. توجه شما  را به "اختراعات" پنجگانه با منشأ ایرانی که همه از آنها نمی دانند، جلب می کنیم.

 

تمدن پارسی باستان
تمدن پارسی باستان میراث قابل توجهی به جای گذاشت.

 

 

1. قنات یا کاریز (kyariz ، سیستم آبرسانی)

 

قنات
قنات در شهر گناباد.  / عکس

 

کاریز ، قنات زیرزمینی در حقیقت ،  یک سیستم مدیریت آبیاری است و دقیقاً در ایران ، حتی قبل از هخامنشیان نیز اختراع شد و این روش آبرسانی هنوز هم امروزه کار می کند.

و قدیمی ترین آن در شهر گناباد موجود است که بیش از دو هزار و پانصد سال پیش ساخته شده است. طول آن بیش از 33 کیلومتر است و منابع این سیستم آبیاری برای تأمین آب در حدود چهل هزار نفر کافی است.

 

2. منشور حقوق بشر

 

منشور حقوق بشر
منشور کوروش بزرگ.  / عکس

 

برای اولین بار ، حقوق اساسی بشر در هیچ قانون اساسی از دوره تاریخ جدید ثبت نشده است ، بلکه در ایران باستان ثبت شده است. تأیید این امر به اصطلاح منشور یا مانیفست پادشاه کوروش بزرگ است که در سالهای 534 پیش از میلاد از خشت ساخته شده است. 

 

3. پست

 

چاپار در هخامنشی
چاپارها در امپراتوری هخامنشی/ حفاری های یک اداره پست فارسی در Amasya ، ترکیه.  / عکس

 

بسیاری از مردم می دانند که مفاهیم آدرس یا کد پستی فقط چند قرن پیش ظاهر شده است. اما وجود چنین پدیده ای مانند چاپارها در امپراتوری هخامنشی ، شاید فقط برای مورخان شرقی شناخته شده باشد.

چاپار ها نوعی ایستگاه های پستی کشور پارس بودند. آنها در زمان کوروش بزرگ ایجاد شده اند ، اما در زمان سلطنت پادشاه داریوش ، به اوج خود رسیدند که آنها را به وسیله اصلی ارتباطات از راه دور تبدیل کرد. و نه چندی پیش ، باستان شناسان چنین پستی را در خاک شهر آماسیا - یکی از باستانی ترین شهرک های این سیاره از مناطق موجود - حفاری کردند.

 

4. یخچال

 

یخچال
یخچال ایرانی.  نمایی از بیرون و از داخل.  / عکس

 

در شرایط بادهای گرم و ماسه های بیابانی ، ذخیره مواد غذایی و آب در فرم مناسب بسیار دشوار بود. بنابراین ، جای تعجب نیست که ایرانیان باستان راهی برای نگه داشتن غذا در سرما به وجود آورده اند.

بنابراین ، آنها به ساختاری بنام yachal رسیدند و این اتفاق در حدود 400 قبل از میلاد اتفاق افتاد. این اتاق گنبدی است که سوراخی عمیق در زیر آن قرار دارد. یخچال به گونه ای طراحی شده بود که حتی یخ نیز در آن ذخیره می شد ، بدون ترس از ذوب شدن آن.

 

5. جبر

 

خوارزمی پدر جبر
محمد بن موسی خوارزمی ، پدر جبر

 

بیشتر ما عادت داریم یونان  و امپراتوری روم را زادگاه علوم و هنرها بدانیم. با این حال ، تاریخ اکتشافات طولانی به همین جا ختم نمی شود. از این گذشته ، دانشمند ایرانی دوره اوایل قرون وسطی ، محمد بن موسی خوارزمی ، پدر جبر جدید به حساب می آید. در انصاف ، شایان ذکر است که وی کارهای بسیاری برای توسعه جغرافیا ، نجوم و حتی شیمی انجام داد. با این حال ، سهم او در حساب ریاضی بسیار ارزشمند است ، زیرا این او بود که جبر را در علم مستقل و جدا کرد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

ابوالهول در اصل به چه شکل بود

در

ابوالهول

 

ابوالهول در اصل چگونه بود و چه تناسبی برای آن رخ داد؟

هر گردشگری که از هرم بزرگ جیزه بازدید کرده و شخصاً ابوالهول را دیده باشد ، درک خواهد کرد که چیزی در نسبت آن درست نیست. اگرچه این را می توان در عکس یا تصویر هم مشاهده کرد. واقعیت این است که بدن ابوالهول بزرگ است ، اما سر ابوالهول به طور نامتناسبی کوچک است. به خصوص عجیب به نظر می رسد وقتی در نظر بگیرید که مصریان ، در هر اثر هنری که خلق کرده اند، همیشه نسبت ها را بسیار دقیق رعایت کرده اند . پس چرا ابوالهول یک استثنا بود؟


ابوالهول کیست

ابوالهول
بسیاری بر این باورند که ابوالهول سر پادشاه Cheops  بر روی بدن  شیر عظیم الجثه است / عکس


بسیاری بر این باورند که ابوالهول دارای سر شاه خئوپس بر روی بدن  شیر عظیم الجثه با قسمت فوقانی کاملاً صاف - پشت و حتی محاصره در آب است. دیگران می گویند این رئیس خفره است. گزینه دوم در واقع بر روی این مجسمه وجود دارد که در موزه ای در قاهره است. اما تفاوت قابل توجهی بین این سرها وجود دارد - شکل صورت. در دومین هرم بزرگ جیزه متعلق به فرعون کففرن شکل صورت کشیده است و در ابوالهول ، کاملاً مخالف آن و گرد است.

 

ابوالهول

لودویگ بورخاردت ، باستان شناس آلمانی ، در مقاله خود در مورد ابوالهول کاملاً حفاری نشده ، وجود نوارهایی بر روی سر به جای چشم ها و  تزئینات ظریف راه راه روی آن اشاره کرد / عکس

 

حتی قبل از اینکه ابوالهول به طور کامل کاوش شود و فقط یک سر و گردن روی ماسه ها پیدا شود ، L. Borchardt ، باستان شناس آلمانی ، یک مقاله  نوشت. وجود نوارها را در قسمت سر به جای چشم ها ، تزئینات ظریف راه راه روی آن را ذکر کرده است. سر از Nemes مذهبی ، مقدس بود ، از این رو نتیجه می شود که صورت باید متعلق به فرعون باشد.

 

ابوالهول

حفاری های ابوالهول حدود 10 سال به طول انجامید: از 1926 تا 1936 / عکس


وی پس از تجزیه و تحلیل تاج هایی از این نوع ، دریافت که این الگوها از ویژگیهای پادشاهی میانه است و این قرنها پس از Khephren و Cheops است. وی تحقیقات خود را در یکی از مجلات علمی منتشر کرد. پس از اینکه در سال 1926 تا حدی ابوالهول حفاری شد و کاوش ها در سال 1936 به طور کامل به پایان رسید ، مشخص شد که این مجسمه در زمان پادشاهی قدیمی تراشیده شده است. اما بورچاردت نمی توانست بداند که ابوالهول چه نوع جسمی دارد ، زیرا او آن را نمی دید و فقط از روی سر قضاوت می کرد.

 

ابوالهول

پس از تجزیه و تحلیل تاج از این نوع ، باستان شناس دریافت که این الگوها از ویژگی های پادشاهی میانه است ، و این قرن ها پس از خفره و خئوپس است / عکس


در نتیجه ، معلوم می شود که این مجسمه در ابتدا در پادشاهی قدیمی تراشیده شده است و فقط پس از آن ، در زمان پادشاهی میانه ، دوباره سر آن تراشیده شده است. اعتقاد بر این است که ابوالهول دارای بدن شیر است ، اما واقعاً اینگونه است؟

 

 

ابوالهول در ورودی نکروپولیس - نگهبان سگ وحشی

ابوالهول
در مصر باستان ، مردم خدای آنوبیس را می پرستیدند که در همان موقعیت شکل ابوالهول به تصویر کشیده شد / عکس

 

ابوالهول

شاید ابوالهول با حذف جزئیات غیر ضروری تغییر کرده باشد / عکس


در مصر باستان ، مردم خدای آنوبیس - سگ نشسته وحشی را می پرستیدند. در واقع ، این یک گونه منقرض شده سگ های وحشی است. آنوبیس حافظ مردگان ، نکروپولیس بود. او اغلب در همان موقعیت شکل ابوالهول به تصویر کشیده می شد. بنابراین ، می توان فرض کرد که در اصل ابوالهول آنوبیس بود. با گذشت زمان ، سر تغییر کرد و آنها این کار را فقط با حذف جزئیات غیر ضروری انجام دادند. پس از همه ، برای تغییر شکل صورت ، از بین بردن سنگ های جامد بسیار آسان تر است. از این رو تخلف در تناسبات دیده می شود.

 

ابوالهول

احتمالاً ، ابوالهول در اصل به این شکل بود / عکس

 

نظرات

۱۴۰۱/۱/۶چه کسی و چرا اهرام را ساخته است ?از کجا و چرا اهرام روی این سیاره آمده اند، کارشناسان هنوز نمی توانند پاسخ دقیقی بدهند. محبوب ترین نسخه از منشاء این سازه های غیر معمول هدیه ای از تمدن های فرازمینی است. طبق افسانه، آنها نه تنها سال ها پیش به زمین آمدند، بلکه به مردم دانش و نحوه ساخت اهرام را آموزش دادند. بشر نه تنها از اهرام مصر آگاه است. این سازه ها در میان مردمان مختلف، و در سراسر جهان پراکنده بودند. برخی از آنها برای دفن مقامات دولتی و خانواده های آنها ساخته شده است. اما اهرامی هم هستند که هدفشان هنوز مشخص نیست.

۱۴۰۱/۱/۶اهرام همیشه برای دانشمندان رمز و راز بوده اند، اما طبق قوانین علوم عالی ساخته شده اند. اهرام به حق یکی از اسرارآمیزترین سازه های سیاره زمین در نظر گرفته می شوند. البته تاریخ بیشترین اطلاعات را در مورد اهرام مصر باستان دارد که بیشتر آنها تا به امروز باقی مانده اند. با این حال، این سازه ها در سراسر جهان و نه فقط در مصر پراکنده بودند. باستان شناسان همچنین سازه هایی شبیه اهرام را در چین، اندونزی، مکزیک، سودان، موریس و دیگر نقاط این سیاره کشف کرده اند. دانشمندان خاطرنشان می کنند که اهرام تقریباً به طور همزمان در نقاط مختلف سیاره ساخته شده اند. با وجود این واقعیت که در آن روزها مانند زمان ما شبکه محلی بسیار توسعه یافته وجود نداشت.

۱۴۰۱/۱/۶در همه اهرام اتاق های تدفین پیدا نکرده اند. بیشتر این سازه ها به سادگی مهر و موم شدند. این فرض وجود دارد که اهرام مراکز ارتباطی با تمدن های فرازمینی هستند که قبلاً به زمین پرواز می کردند. پس چگونه می توان وجود کهن ترین افسانه های مصر باستان و قبایل مایا و پیچیده ترین ساختارهای اهرام را توضیح داد. برای ساخت چنین سازه هایی به دانش عظیمی در زمینه نجوم، ریاضیات و ژئوفیزیک نیاز بود.

۱۴۰۱/۱/۶طبق افسانه ها، خدایان برخاسته از ستاره ها رازهای ساخت اهرام را برای زمینیان فاش کردند.

۱۴۰۱/۱/۶مردم مصر باستان، مردمان بسیار توسعه یافته مایا و آزتک ها افسانه های خود را در مورد خدایان از ستارگان دور داشتند. موجودات برتر به زمین فرود آمدند - خدایان. ظاهر آنها غیر معمول و متفاوت از زمینی ها بود. بزرگ ترین آنها، خدای توث (که در مصر باستان خالق جهان نامیده می شد) دستور ساخت اهرام را صادر کرد. او اسرار این ساختمان های غیرعادی را که طرح های آن بر روی پاپیروس کشیده شده بود، فاش کرد. خدای توث طرح هایی را برای اهرام معروف جیزه اعطا کرد.

۱۴۰۱/۱/۶این اهرام مصر هستند که مشهورترین اهرام تاریخ بشریت به حساب می آیند. برای قرن ها، دانشمندان به دقت این ساختارها را مطالعه کرده اند. و برخی از آنها تقریباً به شکل اصلی خود توانستند تا زمان ما سالم بمانند.

۱۴۰۱/۱/۶معروف ترین اهرام جوزر (به انگلیسی: Pyramid of Djoser ) یا هرم پلکانی و خئوپس هستند.

۱۴۰۱/۱/۶هرم پلکانی یا هرم جوزر در 30 کیلومتری قاهره قرار دارد. گردشگران از سراسر جهان به اینجا (به سقاره) آمدن و دیدن بنای باستانی را با چشمان خود ضروری می دانند. شش پله هرم نماد گذار از دنیای زندگان به دنیای مردگان است. جالب اینجاست که در داخل این سازه بیش از 10 اتاق تدفین وجود دارد. ظاهراً آنها نه تنها برای فرعون جوزر، بلکه برای همه اعضای خانواده او ساخته شده اند. با این حال، در طول حفاری ها، مومیایی فرعون یافت نشد.

۱۴۰۱/۱/۶قدمت مجموعه هرم جیزه حدود 4 هزار سال است. این یک هرم نیست، بلکه یک شهر کامل از ساختمان ها است. هرم جیزه شامل چندین هرم اصلی است. اینها Cheopsخئوپس ، Mykerin و خفرع Khafre هستند. علاوه بر این، این شامل ساختمان های معبد هرمی، مجسمه ابوالهول، گورستان ها و اهرامی است که برای دفن همسران فراعنه در نظر گرفته شده است. هرم خئوپس را هفتمین عجایب جهان می دانند. ارتفاع آن به حدود 142 متر می رسد. حدود 2.5 میلیون بلوک سنگی در روند ساخت آن استفاده شده است!

۱۴۰۱/۱/۶یکی از اهرام بسیار مورد مطالعه در تاریخ بشر، هرم خوفو است که در فلات جیزه قرار دارد. دانشمندان پیشنهاد می کنند که این بنا به عنوان مقبره خود فرعون خوفو ساخته شده است. با این حال، در اتاق دفن، هیچ بقایای فرعون، و اصلاً هیچ کس، یافت نشد.

۱۴۰۱/۱/۶هرم یا مقبره توتانخ آمون کمتر جالب نیست. در سال 1922 در نزدیکی اقصر (در دره پادشاهان) توسط باستان شناسان کارتر و کارنارون کشف شد. خود مقبره از نظر تجملات و اندازه زیاد متمایز نیست. و همه به این دلیل است که فرعون در 19 سالگی مرد و تنها 7 سال حکومت کرد. اما در این مقبره آثار ارزشمندی یافت شد. در مورد نفرین فرعون توتانخ آمون شناخته شده است. هرکس آرامش او را بر هم بزند مجازاتش مرگ است.

۱۴۰۱/۱/۶گروه بعدی اهرام سودانی یا نوبیا هستند. ساخت آنها در زمین های سودان 800 سال پس از سازه های هرمی مصر آغاز شد. تمدن هایی که حدود 3 هزار سال پیش در سودان زندگی می کردند از مصر اطاعت کردند. می توان گفت که آنها دانش خود را دریافت کردند و هر کاری را که قبلاً در مصر باستان انجام می دادند ادامه دادند. برخی از مراحل قدرت پادشاهی Meroitic توسط حاکمان مختلفی مشخص می شود که اهرام را نه تنها برای خود، بلکه برای خویشاوندان خود نیز می ساختند. مورخان این ساختمان ها را محل دفن فرعون های سودانی یا نوبی باستان می نامند.

۱۴۰۱/۱/۶شواهدی وجود دارد که بیشتر اهرام را محل دفن فرمانروایان کاشتا، مرو و ناپاتا می دانند. به ویژه، پادشاهی Meroitic در قرن سوم پس از میلاد فرو پاشید. به چندین ایالت با این حال، زمان به هیچ کس رحم نمی کند. و صحرا توانست به طور کامل آنها را مخفی کند. آنها می گویند که اهرام مرو توسط مردم فراموش شده است. یونسکو از آنها به عنوان آثار باستانی محافظت می کند. بنابراین، در این مکان ها به اندازه اهرام جیزه گردشگر وجود ندارد.

۱۴۰۱/۱/۶چین نه تنها دارای دیوار بزرگ، بلکه ساختارهایی شبیه اهرام است. برخی آنها را گوردخمه چین باستان می نامند. واضح است که دره اهرام چین از نظر تاریخی یک منطقه مشهور به حساب می آید. طول آن در اندازه آن قابل توجه است. حداقل 50 کیلومتر طول دارد. بیشتر اهرام چین در نزدیکی شهر شیان (حدود 200 قطعه) قرار دارند. کارشناسان در میان تمام ساختمان های غیر معمول مقبره Maolin متمایز می شوند. تاکنون مشخص نشده است که هدف واقعی این هرم چیست. چیزی در آنجا وجود ندارد که نشانگر مقبره باشد.

۱۴۰۱/۱/۶تنوع عظیم مجسمه های گلی مورد توجه خاص است. اما بیشتر گوردخمه ها برای دفن امپراطوران چین و نزدیکترین بستگان آنها در نظر گرفته شده است. رازهای زیادی پیرامون مقبره هرمی کانگلینگ وجود دارد. مورخان ادعا می کنند که این هرم برای امپراتور جوان پینگدی ساخته شده است. او 6 سال در قدرت بود و در 14 سالگی درگذشت. تردید وجود دارد که مرگ او به دلیل بیماری بوده است. طول تپه 230 متر است.

۱۴۰۱/۱/۶اعتقاد بر این است که قوم مایا تمدن بسیار توسعه یافته ای بودند که 3 هزار سال پیش در جنوب مکزیک زندگی می کردند. اهرام آنها به طور قابل توجهی با اهرام مصر متفاوت است، اما آنها آثار با ارزش کمتری نیستند. ساختمان های معروف مایاها هرم کوکولکان و هرم خورشید و کتیبه ها هستند.

۱۴۰۱/۱/۶معروف ترین اهرام مایا کوکولکان است که در یکی از شهرهای باستانی چیچن ایتزا قرار دارد. از 9 پله تشکیل شده و ارتفاع کلی آن حدود 25 متر است. در بالای مایاها، معبدی برای قربانی ها ساختند، جایی که ورودی هایی به تمام جهات جهان وجود دارد.

۱۴۰۱/۱/۶یکی دیگر از هرم های جالب در شهر باستانی Uxmal هرم جادوگر و قصر حاکم در شهر اوکسمال در شبه جزیره یوکاتان واقع شده است. این بنا توسط جنگل های استوایی احاطه شده و به عنوان یک مکان تاریخی ارزشمند تحت حفاظت یونسکو قرار دارد. ارتفاع هرم تا 40 متر است و در بالای آن معبدی برای قربانی وجود دارد (از خدای چااکو یاد شده است). خود کاخ به طرز مجللی با موزاییک ها و مجسمه ها تزئین شده است.

۱۴۰۱/۱/۶فرهنگ و معماری مایاها در شهر باستانی Palenque منعکس شده است. ساختمان های آن به عمق 15 کیلومتر مربع در جنگل امتداد داشتند. تنها بخشی از شهر باستانی قبلاً کاوش شده است و برای عموم آزاد است. در میان آنها می توان به معابد هرمی صلیب، خورشید و کتیبه ها اشاره کرد. دومی مقبره پادشاه مایا پاکال است. در داخل اهرام چندین نقش برجسته وجود دارد.

در ادامه بخوانید...