چگونه از وابستگی نوجوانان به تکنولوژی جلوگیری نماییم؟

مرکز پژوهش پیو در مطالعه ای که سال 2015 روی این موضوع که نوجوانان چه مدت در شبانه روز، از فناوری، رسانه های جمعی، و اینترنت به طور کلی استفاده می کنند تمرکز کرده است. مرکز پژوهش پیو عنوان کرده که 56% از نوجوانان در سن 13 تا 17 سال چند بار در روز آنلاین می شوند،نوجوانان به چت کردن، متن نگاری، و تمام وقت آنلاین بودن معتاد شده اند. جستجو ی آنلاین برای اطلاعات ، و بازی برای پیشرفت آنها مفید است. اما جستجوی آنلاین برای مدتهای طولانی در شبانه روز باعث تضعیف مهارت های اجتماعی ، مشکلات جسمی به خاطر فقدان فعالیت فیزیکی، و نمرات بد در مدرسه میشود. بنابراین  باید شما  راهی مناسب برای کمک کردن به آن ها برای غلبه بر وابستگی به فناوری پیشنهاد دهید.

1. در طول روز یک ساعت بدون استفاده از ابزار تکنولوژی 
منع استفاده از تکنولوژی کاملاً مضحک است.  اما آن را بدین شکل نامگذاری نکنید. تاکید روی داشتن یک ساعت بدون روشن بودن هیچ گجتی داشته باشید.زمانی که، برای یک ساعت در هر روز،هیچ کدام از افراد  در خانواده هیچ تکنولوژی ای را استفاده نکنند.(حتی تماشا کردن تلویزیون)شما می توانید تفاوت را احساس کنیدبنابراین، بدون تلویزیون، بدون رایانه، بدون تلفن هوشمند، و بدون تبلت، این ساعت را برای ارتباط با خانواده و صحبت دربارۀ کار و یا دربارۀ را ه حل  برای مشکلات یکی از اعضا خانواده استفاده کنید.(سیارک)

2. زمانی که فرزندان شما در خانه هستند فقط اجازه ی متن نگاری و مرور رسانه های اجتماعی روی کامپیوتر را بدهید 
 زمانی که در خانه هستید استفاده از یک لپ تاپ برای چت کردن، مرور کردن خوراک اخبار، و غیره را اجازه بدهید .خیلی سخت است که زندگی  اجتماعی نوجوانان را با منع  چت کردن از بین ببرید، زیرا جهان امروز جهان فناوری می باشد.خیلی از اپلیکیشن های رایج می توانند روی رایانه ی خانگی نصب شوند. شما می توانید واتساپ را برای رایانه دانلود کنید، یا اپلیکیشن های دیگر نظیر وایبر و اسنپچت.فرزند شما این را نخست منطقی نمی یابد، چون آنها می توانند لپ تاپ خود را در اطراف خانه ببرند. به هر حال، زمانی که نهار و شام می خورید، فرزند شما  با این روش نمی تواند ازتلفن  هوشمنداستفاده کند و این یک پیروزیاست.

3. فرزندان را در کلاسی که دوست دارند ثبت نام کنید
اگر فرزندان شما نوجوان هستند، احتمالاً از هر فعالیتی که آنها را از وقت گذراندن با دوستانشان منع کند ، متنفرند. بنابراین، شما چالشی را مطرح کنید که آن ها واقعاً دوست داشته باشند.اگر فرزندان شما نقاشی، بازیگری، آواز خواندن، یا رقصیدن را دوست دارند، شما می توانید آنها را برای برخی کلاس های خلاق ثبت نام کنید.در صورتی که به برنامه های ورزشی علاقمندند با آنها درباره ی این که کدام ورزش را  بیشتردوست دارند صحبت نموده و در کلاس مورد علاقه ، آنها را ثبت نام نمایید. 
انتظار نداشته باشید که آنها یک بازیکن بسکتبال حرفه ای یا بازیگر برنده ی جایزه ی اسکار بشوند. فقط آن ها را تشویق کنید که آنچه دوست دارند را انجام دهند و رؤیاهایشان را دنبال کنند. با این روش، شما قطعاً به آنها کمک می کنید که تلفن و لپ تاپشان را حداقل یک یا دو ساعت فراموش کنند.(سیارک)

4. برای هر کتاب که می خوانند، جوایزی را پیشنهاد دهید.
بسیاری از بچه ها مطالعه را دوست ندارند، اما در یک سن مشخص،  همگی به کتاب رو می آوریم .اگرفرزندان شما مطالعه را دوست ندارند، فکر نکنید که آن ها جادوی دنیای کتاب را هرگز تجربه نمی کنند. درباره ی این که چه نوع فیلم هایی دوست دارند فکر کنید و یک کتاب در آن ژانر پیشنهاد دهید. شما  می توانید کتابی به آنها بدهید که فیلم مورد علاقه آنها بر اساس آن بوده است. زمانی که اولین کتاب را خواندند (برای لذت محض، نه از روی اجبار برای انجام تکالیف مدرسه) ، به مطالعه علافمند می شوند.
برای اطمینان از این که به مطالعه ادامه دهند، جوایز کوچکی برای مطالعه هر کتاب اختصاص دهید. برای مثال، بعد از  اتمام یک کتاب،پول توجیبی آنها را افزایش دهید. سیستم پاداش همیشه موفق بوده است.(سیارک)

5. تمرینات خانوادگی 30 دقیقه ای سازماندهی کنید.
نوجوانان ساعت های زیادی را صرف نشستن در جلوی رایانه می کنند. برایسالم و متناسب نگه داشتن آنها، می توانید تمرینات 30 دقیقه ای خانوادگی را سازماندهی کنید و آنها را تشویق به ورزش کردن نمایید. بعد از مدتی این تمرین ها سرگرمی آنها خواهد شد.
6. برای آخر هفته ها پیاده روی را برنامه ریزی کنید.
امروزه، تنها طبیعتی که بسیاری از بچه ها می بینند والپیپرهای آنها است. این باید تغییر کند. چند گردش پیاده روی برنامه ریزی کنید، اما مطمئن شوید که یک مکان با ارزش تاریخی، آبشار، غاز، یا یک چشم انداز جالب به سفر خود بیفزایید. 
روش های بالا برای مجبور کردن نوجوانان به ترک تلفن همراه و سرگرم شدن در برخی فعالیت های مفید است. شما نمی توانید تکنولوژی را کنار بگذارید، اما راهکارهای جدید برای کسب مهارت در زندگی اجتماعی معرفی می کنید.(سیارک)

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • ویدا ویدا :

    الگوی بچه ها پدر و مادرا هستن وقتی تمام مدت بزرگترا سرشون تو گوشی هست همین میشه دیگه

    1397/7/10 12:36

بیشتر بخوانید