15 سوال که کودکان می پرسند و جواب هایی که هر بزرگسالی نمی داند

همه کودکان بسیار کنجکاو هستند ، بنابراین از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود یکسری سوال می پرسند که حتی والدین بعضی اوقات جواب آنها را نمی دانند!  "چرا آسمان آبی است؟" و "خورشید شب کجا پنهان می شود؟"
 

1. چرا سگ های آبی سد می سازند؟

 
چرا سگ های آبی سد می سازند
 
 سگ های آبی برای محافظت از برکه ها در برابر شکارچیان (کایوت ها ، گرگ ها و خرس ها) و دسترسی آسان به غذا در زمستان سد می سازند. جالب است که سگ های آبی شب کار می کنند و سازندگان ماهری هستند: آنها با پنجه های جلوی خود خاک و سنگ حمل می کنند ، و با دندان های خود می جوند.
طول سدها معمولاً از 100 متر فراتر نمی رود ، اما در سال 2007 یک ماهواره در کانادا طولانی ترین سد  سگ های آبی  را در جهان ثبت کرد - 850 متر.
 

2. چرا کفش هایی روی کابل برق آویزان شده اند؟

کفش

 

کفش ها در آمریکای شمالی و لاتین ، اروپا و همچنین در آفریقای جنوبی ، استرالیا ، ایران و برخی کشورهای دیگر روی کابل های برق پرتاب می شوند. به طور قطع مشخص نیست که سنت پرتاب کفش های بسته شده با بند در کابل ها از کجا شکل گرفته است. اما یک چیز قطعی است - این اقدام هیچ هدفی  ندارد.

برخی این کار را با انگیزه های هولیگان(کسانی با رفتارهای ناهنجار) انجام می دهند ، در حالی که برخی دیگر این کار را به عنوان یک مراسم رسمی انجام می دهند ، به عنوان مثال ، برای پایان سال تحصیلی یا ازدواج . همچنین ممکن است چنین عرف مسخره ای در بین پرسنل نظامی ایجاد شده باشد که پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتی یا هنگام ترک خدمت ، چکمه ها را بر روی کابل های برق به عنوان بخشی از مراسم آغازین پرتاب می کردند.به هر حال ، کارکنان تاسیسات اداره برق ، کفش ها را از سیم جدا نمی کنند نه به این علت که خطر خاصی ندارد فقط به این دلیل که یک کار مشکل  است.

 

3. چرا هندوانه از نظر گیاه شناسی توت است؟

هندوانه

 

برای طبقه بندی توت ، یک میوه باید دارای دو یا چند دانه باشد و باید از "گلی که یک تخمدان دارد" رشد کند.بنابراین ، میوه های متناسب با این دسته شامل گوجه فرنگی ، فلفل ، قره قاط ، بادمجان و کیوی هستند.

از نظر گیاه شناسی ، توت ها میوه هایی نامیده می شوند که پوستی ضخیم دارند ، یک وسط آبدار ، حاوی دانه های متراکم در داخل است. در زندگی روزمره ، مردم معمولاً توت را هر نوع میوه کوچک می نامند (صرف نظر از طبقه بندی گیاهی) ، به عنوان مثال انگور فرنگی ، توت فرنگی و غیره. در عین حال ، میوه های بزرگ مربوط به توت ها با میوه های روزمره ارتباط ندارند ، به عنوان مثال ، گوجه فرنگی ، بادمجان ، موز ، کیوی.

میوه هندوانه (و همچنین خربزه و خیار) ، کدو تنبل نامیده می شود ، از نظر ریخت شناسی با توت همولوگ است: پوست آن متراکم است ، و داخل آن حاوی تفاله آبدار با تعداد زیادی دانه است.

 

4- چرا خرس ها خواب زمستانی دارند؟

خرس

 

فقط برخی از خرس ها (قهوه ای ، هیمالیایی) در زمستان می خوابند. این حیوانات عمدتا از غذاهای گیاهی (توت ، بلوط ، آجیل ، ریشه ، غده و ساقه گیاهان) تغذیه می کنند. از آنجا که یافتن چنین غذایی در دوره برفی سال بسیار دشوار است ، خرس ها خواب زمستانی را یاد گرفته اند.

به هر حال ، یک خرس قهوه ای قبل از خواب طولانی تا 180 کیلوگرم چربی زیر جلدی را به دست می آورد. و در طول زمستان  ، تا 80 کیلوگرم وزن کم می کند. توجه داشته باشید که آن دسته از حیواناتی که در جنوب زندگی می کنند ، جایی که زمستان  معتدل است و برف کمی دارد ، خواب زمستانی ندارند.

 

5- چرا گرگ ها در نور ماه زوزه می کشند؟

گرگ

 

در واقع ، گرگ ها در نور ماه زوزه نمی کشند. زوزه راهی مستقیم برای برقراری ارتباط در مسافت های طولانی است. این روش ارتباطی به ویژه در مناطقی که قلمرو گرگ ها بسیار گسترده است بسیار مهم است. زوزه می تواند دیگران را در مورد موقعیت گرگ مطلع کند ، در مورد یک درنده یا طعمه هشدار دهد. لازم به ذکر است که گرگ ها نه تنها در شب ، بلکه در روز نیز زوزه می کشند.افسانه ای که گرگ ها در ماه زوزه می کشند احتمالاً از دوران باستان ، زمانی که مردم منبع نور مصنوعی نداشتند ، سرچشمه گرفته و فقط در هنگام تابش ماه می توانستند آنچه در اطرافشان رخ می دهد را مشاهده کنند.

 

 

6. چرا فلز سرد و پلاستیک گرم است

مواد مختلف انرژی حرارتی را بصورت متفاوت می گیرند و از دست می دهند. فلز گرما را به خوبی و سریع می گیرد، و پلاستیک در جذب گرما کندتر است. بنابراین ، فلز به سرعت گرما میگیرد و دما را به سرعت از دست می دهد. و پلاستیک گرما را ضعیف تر از دست می دهد ، بنابراین وقتی آن را لمس می کنیم ، مدت طولانی احساس گرما می کنیم - آرام آرام گرما را از دست می دهد.
 

7. چرا کتاب قرمز ، قرمز است؟

کتاب قرمز

 

کتاب قرمز لیستی از حیوانات ، گیاهان و قارچ های کمیاب و در معرض خطر انقراض است.در سال 1949 ، اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت کمیسیونی را برای گونه های کمیاب ایجاد کرد. وظیفه آن ایجاد یک کاداستر جهانی از حیواناتی بود که به یک دلیل یا دلیل دیگر تهدید به انقراض می شوند. رئیس کمیسیون ، پیتر اسکات ، پیشنهاد کرد که این لیست را Red Data Book بنامیم. رنگ به منظور معنایی گسترده به لیست انتخاب شده است ، زیرا قرمز  ، خطر را نشان می دهد.

 

8- صدای شکم در معده شما چیست؟

Peristalsis  حرکت پریستالتیک مجموعه ای از انقباضات عضلانی موج دار است که غذا را از طریق دستگاه گوارش منتقل می کند. این حرکات در هنگام غر زدن در معده به ظاهر غرغر و غرش کمک می کنند. حتی اگر روده ها خالی باشد ، بدن به طور منظم تحت این فرآیند قرار می گیرد.شایان ذکر است که غرغر و غرش در هنگام گرسنگی هنجاری است که برای همه ذاتی است. از نظر علمی ، غرش در معده بوربوریگموس نامیده می شود.

 

9. چرا ابر ها به زمین نمی افتند؟

ابر

اساساً ، ابرها قطرات ریز آب و یا بلورهای یخ آب هستند. شایان ذکر است که بخار آب جزء ترکیب اصلی ابرها ست. بنابراین ، اگر ابرها از آب ساخته شده اند ، چرا نمی افتند؟

 

همانطور که ناسا توضیح می دهد ، دو دلیل اصلی برای این وجود دارد: اندازه قطرات و باد. قطرات آب در ابر فوق العاده کوچک هستند - اندازه آنها تا 1 میکرومتر می رسد. و آنها خیلی خیلی آهسته می افتند . بعلاوه ، با بالا رفتن جریانهای هوایی از زمین ، افتادن آنها کم می شود. هنگامی که جرم ذرات به یک سطح مشخص می رسند ،  به صورت باران می بارند.

 

10. چرا تنه درختان را سفید می کنند؟

درختان

 

تقریباً در آغاز بهار ، مردم کشورهای مختلف به عنوان مثال ، در یونان  قسمت پایین درخت (به ارتفاع حدود 1 متر) را با مخلوط آهک ، گچ و آب رنگ می کنند. معمولاً این کار توسط خدمات عمومی و مردم عادی انجام می شود. دلایل مختلفی وجود دارد که سال به سال این کار را انجام می دهد.

 سفیدکاری با این مخلوط ، درختان را در برابر قارچ ها و باکتری ها محافظت می کند. و همانطور که بسیاری معتقدند این برای حشرات و آفتاب سوختگی نیست . خنده دار است که اگر تیرهای برق بتونی یا چوبی در کنار درخت وجود داشته باشد ، آنها نیز سفید شده اند!

 

11. خفاش ها چه می خورند؟

خفاش

 

بیشتر خفاش ها از حشرات تغذیه می کنند. گونه های دیگر نیز از خوردن میوه ، شهد یا گرده لذت می برند. گونه های خفاش وجود دارد که  ماهی ، قورباغه و پستانداران کوچک را می خورند.همچنین ، فقط 3 گونه خفاش وجود دارد که به طور انحصاری از خون پستانداران تغذیه می کنند ، گاهی اوقات از شخصی که خوابیده است. به هر حال ، بگذارید بگوییم خون آشام ها در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شوند.

 

12. چرا ستاره ها چشمک می زنند؟

ستاره

 

چشمک زدن ستاره ها در اثر عبور نور از لایه های مختلف جو ( جو از لایه های مختلف مانند پیاز ، تشکیل شده است)  ایجاد می شود. علاوه بر این ، سوسو زدن همیشه در نزدیکی افق بیشتر از نزدیک به نقطه اوج (مستقیماً بالای سر) برجسته است. زیرا نور ستارگان نزدیک به افق از لایه ضخیم تری از جو عبور می کند.


وقتی نور ستاره وارد جو می شود ، به لایه های هوای خنک و گرم می رود. لایه ها مانند لنزهای بزرگ عمل می کنند و باعث می شوند نور هنگام عبور از آنها جهت تغییر یابد یا "شکسته شود". با این وجود لایه ها که مانند لنز عمل می کنند ، در جای خود ثابت نیستند. آنها به اطراف حرکت می کنند و تغییر شکل می دهند. با تغییر آنها ، انکسار نور ستاره نیز تغییر می کند.

 

13. چرا شخص از شرم و خجالت سرخ می شود؟

زن

 

فرد وقتی احساسات شدیدی را تجربه می کند ، سرخ می شود ، به عنوان مثال وقتی عصبانی است ، نگران است ، خجالت می کشد ، شرم می کند. در این حالت سیستم عصبی سمپاتیک فعال می شود ، که باعث توزیع مجدد انرژی می شود تا عضلات بیشتر آن را دریافت کنند. همچنین ، ضربان قلب و تنفس سریع می شود ، مردمک چشم گشاد می شوند. کوچکترین رگهای خونی گشاد می شوند ، خون به سمت پوست می شتابد و صورت قرمز می شود. افراد قادر به کنترل این روند در بدن خود نیستند.

 

به هر حال ، چارلز داروین یکی از فصل های کتاب "ابراز احساسات در انسان و حیوانات" خود را به حالات عاطفی پیچیده ، از جمله شرم ، خجالت  ، فروتنی و سرخ شدن اختصاص داده است. وی این قرمزی را "عجیب ترین و انسانی ترین تظاهرات" توصیف کرد.

 

14. چرا زنبور ها به عسل احتیاج دارند؟

زنبور

 

در تابستان ، زنبورهای عسل ، شهد گل را كه از آن عسل تولید می شود ، جمع می كنند. و آنها در زمستان که نمی توانند غذای خود(شهد گل) را بدست آورند به غذا نیاز دارند. عسل برای زنبورهای عسل ایده آل است - سرشار از مواد مغذی است و غذایی پر انرژی است زیرا حاوی قندهای زیادی است.

 

15. چرا کشتی غرق نمی شود؟

کشتی

 


آیا تا به حال یکی از آن کشتی های کروز غول پیکر را دیده اید؟ یا یک کشتی باری که با کالا انباشته شده است؟ یا شاید حتی یک ناو هواپیمابر پوشیده از هواپیماهای جت؟ چگونه این کشتی های عظیم قادر به شناور شدن بر روی آب هستند؟ چرا این کشتی ها غرق نمی شوند؟

 

ما می توانیم از ارشمیدس تشکر کنیم که اولین کسی است که اصل این معما را توضیح می دهد. ارشمیدس دانشمند یونانی بود که در سال 287 قبل از میلاد متولد شد. این اصل به عنوان شناوری یا اصل ارشمیدس شناخته می شود .

در اصل ارشمیدس آمده است که نیرویی که در یک سیال بر روی یک جسم وارد می شود برابر است با وزن سیالی که جسم جابجا کرده . این نیرو را نیروی شناوری می نامند . نیروی شناور به سمت بالا به سمت جسم فشار می آورد. نیروی جاذبه بر روی جسم ( وزن آن ) نیرویی رو به پایین وارد می کند که با توجه به جرم جسم تعیین می شود . بنابراین اگر نیروی وارد شده به سمت پایین بر روی جسم توسط نیروی گرانش کمتر از نیروی شناوری باشد ، جسم شناور می شود.

تصور می شود که ارشمیدس با فریاد "یورکا" برهنه در خیابان ها دویده است. (به زبان یونانی "یافتم!)" بعد از اینکه متوجه شد مقدار آب جابجا شده از خزینه حمام  برابر با وزن بدن او است.

 

چگونه شناوری با تراکم ارتباط دارد؟

اگر یک تکه چوب به اندازه یک سانتی متر مکعب (1 سانتیمتر در 1 سانتی متر در 1 سانتی متر) در یک ظرف آب قرار داده شود ، مقدار آب جابجا شده برابر با وزن تخته چوب خواهد بود. اما اگر یک بلوک در همان اندازه از سرب ساخته شود ، چه می شود؟ تراکم سرب بسیار بیشتر از چوب است. اگر یک بلوک یک سانتی متر مکعب سرب در یک ظرف آب قرار گیرد ، مقدار آب جابجا شده برابر با وزن بلوک سرب خواهد بود.

در مورد چوب ، وزن آب جابجا شده کم است. نیروی شناوری از نیروی جاذبه بیشتر است ، بنابراین چوب شناور است. سرب از چوب متراکم تر است. این بدان معنی است که حاوی جرم بیشتری در همان حجم است. بنابراین آب بیشتری نسبت به چوب توسط سرب جابجا می شود. نیروی جاذبه روی سرب از نیروی شناوری بیشتر است ، بنابراین سرب غرق می شود.

 

شناوری و چگالی چگونه در کشتی ها اعمال می شود؟

چگونه می توان این اصل را در کشتی ها اعمال کرد؟ کشتی های بزرگ فولادی هستند. یک کشتی می تواند صدها هزار تن جرم داشته باشد. فولاد بسیار چگالتر از آب است ، بنابراین فکر می کنید کشتی های عظیم فولادی غرق می شوند ، درست است؟ خوب ، دوباره فکر کنید! آنچه به شناور ماندن کشتی ها کمک می کند شکل آنها و درون آنهاست. کشتی ها قطعات فولادی جامد نیستند. در عوض ، آنها بیشتر پوسته های فولادی توخالی هستند. انواع مختلفی از اجزای داخل کشتی وجود دارد. به عنوان مثال موتور ، سوخت و محموله کشتی ممکن است داخل آن باشد. اما مهمتر از همه ، داخل کشتی هوا وجود دارد! 

 

Full_and_empty_cargo_ship_1.png

کشتی باری پر و خالی


یک کشتی باری کامل در سمت چپ و یک کشتی باری خالی در سمت راست. به نحوه نشستن کشتی خالی در آب توجه کنید (بیایید با استفاده از تصویری صحبت کنیم ).
آیا می دانید؟

سنگین ترین کشتی جهان حدود 900000 متر آب را جابجا می کند. این معادل حدود 300000 فیل است!

هوایی که در داخل کشتی وجود داردچگالی بسیار کمتری نسبت به آب دارد. همان چیزی است که آن را شناور نگه می دارد! تراکم متوسط ​​کل حجم کشتی و هر آنچه در داخل آن است (از جمله هوا) باید کمتر از همان حجم آب باشد. وقتی کشتی در آب قرار می گیرد ، فشار می آورد و مقداری آب برابر با وزن خود را جابجا می کند. هرچه تراکم کل کشتی به چگالی همان حجم آب نزدیکتر باشد ، مقدار کشتی در آب بیشتر خواهد بود. اگر تراکم متوسط ​​کشتی بیش از تراکم آب باشد ، کشتی در زیر سطح آب غرق می شود.

غرق شدن کشتی اقیانوس پیمای تایتانیک

وقتی کشتی غرق می شود به این دلیل است که آب وارد کشتی می شود. این امر باعث خارج شدن هوا می شود و میانگین تراکم کشتی بیشتر از آب می شود. یکی از مشهورترین فاجعه ها غرق شدن RMS Titanic است . این کشتی در آوریل سال 1912 به یک کوه یخی در ساحل جنوبی نیوفاندلند برخورد کرد. کوه یخ چندین سوراخ کوچک در بدنه کشتی بوجود آورد و آب را داخل کشتی کرد. با ورود آب بیشتر به کشتی ، هوا مجبور به خارج شدن شد. این امر باعث غرق شدن کشتی در کف اقیانوس شد. 

دقیقاً مانند هر کشتی دیگری که تاکنون غرق شده است ، تایتانیک به دلیل (عدم وجود) شناور در نهایت به انتهای اقیانوس رفت!

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید