کودک تمام وقت فست فود می خواهد چه باید کرد؟

دختر

 

برگر ، سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه! بدجنسی نکنیم: برای بسیاری از بزرگسالان ، این کلمات مترادف خوشبختی به نظر می رسند. اما ما می توانیم خودمان را کنترل کنیم (نه دقیقاً) ، اما کودکان اغلب آنقدر به فست فود عادت می کنند که شروع به رد غذاهای خانگی معمولی می کنند. باید چکار کنیم؟ ما از متخصص تغذیه پرسیدیم.

کودک تمام وقت فست فود می خواهد چه باید کرد؟

سوال.

کودک من 5 ساله است. او اخیراً فست فود را امتحان کرده است. حالا از خوردن غذای خانگی عادی خودداری می کند ، دائماً همبرگر یا سیب زمینی سرخ کرده می خواهد. چه باید کرد؟

 

پاسخ متخصص تغذیه:

دلیل اشتیاق کودک به غذاهای ناخواسته ، از جمله فست فود ، می تواند ذاتاً روانشناختی باشد (میوه ممنوعه همیشه شیرین است یا محک محدودیت های صبر شماست) و هم فیزیولوژیک - کمبود ویتامین ها و مواد معدنی. در این راستا ، عادات غذایی نیز در حال تغییر است.

 

به عنوان مثال ، اگر رژیم غذایی و تغذیه یک کودک  برای رشد کامل فاقد منیزیم یا پروتئین حیوانی است. پس لازم است آجیل ، لوبیا ، غلات سبوس دار ، دانه ها ، بلغور و سایر غذاهای غنی از منیزیم به رژیم غذایی وی اضافه شود و کمبود پروتئین حیوانی - مرغ ، ماهی و گوشت گاو جبران شود.

 

یک تغییر شدید در عادات غذایی نیز با کم خونی رخ می دهد - به عبارت دیگر ، کمبود آهن در بدن. پس ارزش دارد کبد ، گوشت گوساله ، زبان و سایر غذاهایی را وارد رژیم غذایی کودک کنید که تعادل آهن در بدن را دوباره پر می کند.

 

ارزش بررسی کمبود ویتامین یا ماده معدنی مفید فقط با متخصص اطفال یا متخصص تغذیه است. و حتی بیشتر از ، ارزش بیش از حد غذای کودک با ویتامین ها بدون تجویز پزشک نیست.

 

پسر

 

همچنین ، اگر کودک شما قبول کرد که فقط از سوسیس و کالباس استفاده کند ، به احتمال زیاد با دستگاه گوارش (دستگاه گوارش) و اختلال در جذب مواد مغذی مفید مشکل دارد. یک متخصص اطفال یا متخصص گوارش به شما کمک می کند تا این موضوع را کشف کنید.

 

در مورد گزینه دیگری که می تواند به کودک پیشنهاد شود تا جای فست فود را بگیرد ، آنالوگ خانگی برگر کمک زیادی خواهد کرد.فقط نان سبوس دار و گوشت خوب برای کتلت بردارید. ضمناً اگر کمی رب گوجه فرنگی به گوشت چرخ کرده اضافه کنید ، طعم آن کاملاً شبیه به برگرهای فست فودی بیرون خواهد بود.

 

 روانشناس:

واقعیت این است که تماس بین مادر و کودک در اوایل کودکی نقش زیادی در شکل گیری وابستگی به غذا دارد. اگر مادر از همان ابتدا ناراحتی جسمی یا روحی کودک را  با احساس گرسنگی را به اشتباه کرده و او را تغذیه کند ، در نتیجه ، کودکی  نمی تواند بفهمد که آیا به دلیل نیاز فیزیولوژیکی می خواهد غذا بخورد یا مثلاً غمگین ، ناراحت یا ترسیده ... در این رابطه ، هرگونه احساساتی توسط او "ضبط" می شود.

 

اگر می فهمید که این مسئله مشکل است ، پس مهم است که به کودک آموزش دهید و با مثال خود به او نشان دهید که شکست یا ناراحتی مشکلی ندارد و آن را به اشتراک بگذارید و صحبت کنید. اگر کودک می خواهد اجازه دهید که گریه کند ، و اگر مادر یا پدر نمی داند چگونه کاری انجام دهد از او راهنمایی بخواهید. همچنین باید فقط وقت بیشتری را در تماس نزدیک با کودک خود سپری کنید: بازی ، پیاده روی ، انجام خلاقیت برای بهبود خلق و خوی او و نشان دادن این که می توانید به چیزهای دیگر روی بیاورید ، و در عوض از چیزهایی که نتیجه نگرفته اند را رها کند.

 

1- اگر والدین خودشان "استرس"  بگیرند و کودک آن را ببیند ، او این رفتار را کپی می کند و کلیشه "وقتی من احساس بدی می کنم ، باید غذا بخورم" به طور خودکار در او ثابت می شود.

 

2- دلیل دوم مراجعه مستقیم به  فست فود ها با کودک یا سفارش چنین غذایی در خانه است. از این گذشته ، یک کودک کوچک نمی تواند به تنهایی به یک فست فود برود ، سفارش دهد ، برای خودش غذای بی ارزش بخرد. والدین این کار را انجام می دهند و فقط آنها هر چند وقت یک بار تصمیم می گیرند.

 

کودک همچنین نمی تواند به طور مستقل تعیین کند که کدام غذا سالم و کدام مضر است ، زیرا طعم و مزه برای او نقش اساسی دارد. به علاوه ، کودکان اراده ضعیفی دارند. بر این اساس ، ارزش کار با این موضوع را دارد.

 

اولین مشکل را می توان با توضیح دادن دقیقاً به کودک ، یا به صورت یک بازی  ، یا در قالب یک داستان افسانه ای حل کرد ، که مثال هایی را می آورد: غذا سالم است و دیگری نه. فقط یک سخنرانی طولانی را از هیچ وب سایتی نخوانید. کودک هنوز این اطلاعات را درک نخواهد کرد. باید ساده ، قابل درک و در دسترس باشد.

 

همچنین می توانید اراده کودک خود را در قالب بازی آموزش دهید. به عنوان مثال ، موافقت کنید که به مدت 7 روز شما به هیچ وجه فست فود نخواهید خورد ، و سپس به خاطر سخت کوشی فرزند خود یک هدیه کوچک بدهید. با هم بحث کنید که این نوع تشویق چیست ، اما نباید گران باشد بلکه برای کودک معنی دار باشد. اگر این نوع بازی خوب کار کند ، می توانید به تدریج حواس کودک خود را از غذای ناخواسته دور کنید. این بازی می تواند به یک سفر جالب تبدیل شود ، جایی که شما با هم مسیر طی شده روی نقشه را مشخص خواهید کرد. یا می توانید یک تقویم ایجاد کنید ، کودک در آن علاقه مند به ایجاد علائم نیز باشد.

 

3- دلیل سوم ممکن است این باشد که کودک چنین غذایی و بازدید از فست فود ها را به عنوان چیزی در ارتباط با سرگرمی یا تعطیلات درک می کند.این در صورتی اتفاق می افتد که کودک فاقد احساسات مثبت باشد. به عنوان مثال ، والدین به ندرت جشن خانوادگی می گیرند ، با کودک خود بازی می کنند ، یا به تئاتر ، زمین بازی ، فیلم و غیره می روند.

 

در این حالت ، می توانید با کودک خود سعی کنید یک کیک تعطیلات خوشمزه بپزید ، که به ندرت در خانه شما دیده می شود ، میوه ها و سبزیجات را برای یک میز جشن برشبزنید. همچنین بیشتر اوقات ارزش دارد که کودک را با کارهای مفید دیگری سرگرم کنید.

به علاوه ، می توانید کودک خود را در یک قسمت ورزشی ثبت نام کنید یا در زمین های ورزشی در فضای باز با او تمرین کنید. چنین فعالیت های مشترکی والدین و فرزندان را به یکدیگر نزدیک می کند و به طور کلی با یک سبک زندگی سالم هماهنگ شده و از بدن آنها مراقبت می کند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید