روانشناس توضیح داد چرا برای کودکان گوشی هوشمند و تبلت بخرید و چگونه آنها را کنترل کنید

کودک

 

محافظت از کودکان در برابر تعامل با دنیای دیجیتال غیرممکن است. حتی اگر شما یکی از مخالفان فعال تبلت در دستان کودکان باشید، دیر یا زود وارث شما درخواست تبلت خواهد کرد. با یک روانشناس خانواده در مورد اینکه چه زمانی می توانید وسایلی را به فرزندتان بدهید و چگونه به او کمک کنید تا رابطه درستی با آنها برقرار کند صحبت کردیم.


در چه سنی امکان پذیر است و در چه سنی نه: روانشناسی چه می گوید

نظرات والدین در مورد کودکان و وسایل فنی بسیار متفاوت است، مواضع می توانند کاملاً متضاد باشند - از "اشکال ندارد، بگذارید هر چقدر که می خواهند کارتون ببینند" تا "تا ده سال آینده بدون تبلت". حقیقت، طبق معمول، متفاوت است و به هر کودک، سن، سیستم عصبی و نیازهای او بستگی دارد.

 

پدر

0 تا 1.5 سال: هیچ چیز دیجیتالی 

نوزادان نیازی به وسایل ندارند بهترین روش رشد برای نوزاد، آگاهی از دنیای اطراف است و راه ایده آل برای آرام شدن سریع، تماس لمسی است. از آنجایی که مغز کودک هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است، تغییر سریع فریم روی صفحه نمایش برای او مضر بوده و تاثیر بدی بر روان و رشد عمومی خواهد داشت. اصل "هر چه دیرتر بهتر" در اینجا مهم ترین است.

 

کنترل

 

از 1.5 تا 3 سالگی: کارتون های قدیمی  روی صفحه نمایش بزرگ


از یک سال و نیم، مجاز است که کارتون را کمی روشن کنید، اما بزرگسالان باید درک کنند که کودک هیچ سودی نخواهد داشت. کاریکاتورها فقط فرصتی برای بزرگترهاست تا چند دقیقه سکوت کنند. علاوه بر این، تلاش برای خاموش کردن تبلت یا تلفن هوشمند می تواند منجر به اشک و هیستری شود. دستگاه بهینه در این زمان یک تلویزیون بزرگ است و زمان استفاده از آن بیش از 10 دقیقه در روز نیست.


هنگام انتخاب کارتون برای یک کودک، کارتون های قدیمی را ترجیح دهید: آنها کند هستند، با تغییرات قاب صاف و برای درک بسیار مناسب تر هستند. کارتون های سریع و پر سر و صدا می توانند تا حد زیادی بر سیستم عصبی فشار وارد کنند.

 

پسر

 

از 3 تا 6 سالگی: می توانید تبلت بدهید، اما بهتر است کودک را به مهد کودک ببرید.


این عقیده وجود دارد که پس از دو یا سه سال، برنامه های توسعه در حال حاضر برای کودکان مفید است: انگلیسی، اصول ریاضیات، یادگیری حروف ... از دیدگاه بزرگسالان، کودک فقط کارتون تماشا نمی کند، بلکه  اطلاعات ارزشمند دریافت می کند. تا حدودی این درست است، اما ارتباط زنده و پیاده روی در هوای تازه بسیار مفیدتر است.

سن مهدکودک زمان رشد هوش هیجانی است. در این مدت نیازی به تکیه بر محتوای آموزشی ندارید. رشد مهارت های اجتماعی بسیار مهمتر است: به عنوان مثال، بازی با کودکان دیگر.

 

دختر

 

با این حال، ممنوع کردن کامل تعامل با صفحه نمایش نیز ارزشش را ندارد: کارتون های خوب می توانند به شما بیاموزند که دوست پیدا کنید، به اشتراک بگذارید،کمک کنید و غیره. برای شکستن تابوها از جمله به این دلیل که اکثر کودکان دیگر در محیط به صفحه نمایش دسترسی خواهند داشت.

دستگاه های بهینه در این سن: تبلت برای بازی های آموزشی، تلویزیون برای ویدیو. زمانی را که کودکان می گذرانند کنترل کنید: بیش از 30 دقیقه و بیش از سه بار در روز نباشد.

 

ساعت هوشمند

 

از 7 تا 10 سال: ساعت هوشمند و تبلت با محتوای آموزشی

یک کودک در سن مدرسه حتی فعال تر با همسالان ارتباط برقرار می کند و کمبود چیزی را حتی شدیدتر احساس می کند. محروم کردن دانش آموز از دسترسی به دستگاه ها به معنای کاهش خودکار رتبه اجتماعی او در بین دوستان و همکلاسی ها است.

علاوه بر این، 6 تا 7 سالگی نقطه عطفی است که کودک دیروز به فردی بسیار علاقه مند به کسب دانش تبدیل می شود. برنامه های آموزشی در تبلت اکنون می تواند برای رشد ذهن جوان مفید و ارزشمند باشد و توانایی برقراری ارتباط با دوستان و والدین امری راحت است.

برای اینکه نترسید که دانش آموز دبستانی تمام اوقات فراغت خود را شروع به بازی با تلفن کند، بهتر است یک ساعت هوشمند برای ارتباط بخرید. 

نوجوان

 

از 10 تا 16 سال: لپ تاپ و تلفن شخصی بدون اینترنت در مدرسه

از دوران راهنمایی، دیگر یک کودک نیست که با شما زندگی می کند، بلکه نوجوانی است که گاهی اوقات بیش از خودتان در اینترنت احساس اعتماد به نفس می کند. منع از چیزی بسیار دشوارتر خواهد شد، پس یاد بگیرید که مذاکره کنید و توضیح دهید. در عین حال، لپ تاپ شخصی دیگر یک هوی و هوس نیست، بلکه یک ضرورت است، زیرا یک کودک بزرگسال با آن تکالیف را انجام می دهد، چیز جدیدی یاد می گیرد و با دوستان ارتباط برقرار می کند.

وقت آن رسیده است که ساعت های کودکانه را با گوشی هایی که شارژدهی طولانی مدت در خود نگه می دارد جایگزین کنید. بعید است که بتوانید نوجوانی را متقاعد کنید که با یک دکمه فشاری راه برود در حالی که همه بچه های اطراف تلفن هوشمند دارند، اما نمی توانید اینترنت را در مدرسه به آن وصل کنید - بنابراین تعداد مخاطبین با صفحه نمایش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. .

اگر پس از تعامل با دستگاه ها، کودک شیطون، عصبی و بیش از حد هیجان زده شد، این یک سیگنال مستقیم برای کاهش فوری زمان نمایش یا محدود کردن محتوای مجاز است.


والدین

چگونه والدین می توانند به فرزندان خود در مورد رابطه سالم با دستگاه ها آموزش دهند

زمان مجاز صفحه نمایش خود را تنظیم کنید
تا اواخر نوجوانی، کودک باید به وضوح بداند که چند دقیقه یا چند ساعت در روز را می تواند پشت صفحه سپری کند تا بینایی، وضعیت بدن و سیستم عصبی خود را خراب نکند. این قانون باید توسط همه بزرگسالان حمایت شود. البته استثنائات نیز ممکن است (مثلاً در تعطیلات آخر هفته یا در تعطیلات)، اما نه به ضرر ارتباطات، سلامتی و مسائل مهم.

 

لب تاپ

شرایط استفاده از دستگاه ها را مشخص کنید

چنین شرایطی ممکن است بسته به نحوه تنظیم زندگی در خانواده متفاوت باشد، اما روانشناسان توصیه می کنند نکات زیر را به خاطر بسپارید:

زمان تماشای صفحه نباید پاداشی برای نمرات یا موفقیت باشد.
کودک با دانستن اینکه هر روز حق دارد تعداد معینی دقیقه آرامش و لذت تضمین شده را داشته باشد، در مورد وسایل آرامش بیشتری خواهد داشت.
توصیه می شود تمام دستگاه های دارای صفحه نمایش را حداقل یک ساعت قبل از خاموش شدن چراغ ها و ترجیحاً دو ساعت قبل از خاموش شدن آن جدا کنید.
در خانه، می توانید مناطقی را بدون دستگاه های دارای صفحه نمایش انتخاب کنید: میز ناهار خوری، تخت، توالت و غیره.

خانواده

برای ارتباط زنده وقت بگذارید و یک جایگزین پیشنهاد دهید

اشتیاق دردناک برای دستگاه‌های دیجیتالی به طور ناگهانی به وجود نمی‌آید. در هر سنی، این نتیجه این واقعیت است که در زندگی کودک خستگی زیاد و فرصت های کمی برای خودآگاهی وجود دارد. بررسی کنید که آیا او سرگرمی دارد، آیا جلسات کافی با دوستان و توجه والدین دارد یا خیر؟


وقتی در مورد توجه والدین صحبت می کنیم، منظورمان موقعیتی است که در آن مادر و پدر صرفاً بر برقراری ارتباط با کودک (چه بازی، خواندن، راه رفتن یا صحبت کردن) متمرکز هستند و نه اینکه فقط در جایی نزدیک به تجارت خود بپردازند.

منطقی نیست که کودک خود را از "چسبیدن" به بازی ها یا شبکه های اجتماعی منع کنید، بهتر است سعی کنید کودک را با فعالیت های دیگر مجذوب خود کنید.

 

پسر

 

دستگاه خود را روی محتوای مفید تنظیم کنید

تا سن معینی، کودکان می‌توانند کانال‌های آموزشی درباره حیوانات، فیلم‌هایی با باز کردن اسباب‌بازی‌ها و کارتون‌ها را با علاقه مشابه تماشا کنند. انتخاب محتوا همیشه به دست والدین است. در حد اعتدال، حتی باز کردن بی‌معنا به روان کودک آسیبی نمی‌رساند، زیرا برای کودک چنین ویدیوهایی می‌توانند پس از یک روز سخت به عنوان تسکین دهنده عمل کنند. با این حال، اگر می‌خواهید اعضای جوان‌تر خانواده‌تان بیشترین استفاده را از زمان نمایش صفحه خود ببرند، طیف وسیعی از برنامه‌های آموزشی مبتنی بر بازی را نصب کنید و گزینه‌های ویدیویی را انتخاب کنید.

 

کودک

در مورد قوانین ایمنی بحث کنید

همراه با دسترسی به اینترنت، کودک باید کامل ترین بسته اطلاعاتی در مورد امنیت دیجیتال را دریافت کند. توضیح دهید که افراد بد نه تنها در دنیای واقعی، بلکه در دنیای دیجیتال نیز یافت می شوند. حتی یک دانش آموز دبیرستانی باید بداند که نمی توانید همه چیز را در مورد خودتان به اولین کسی که ملاقات می کنید بگویید. و با یک نوجوان، ارزش یک گفتگوی عمیق در مورد موضوع کلاهبرداران، آشنایان خطرناک در شبکه های اجتماعی و غیره را دارد.

 

کودک

 

کنترل خود را حفظ کنید

البته خواندن مکاتبات کودک با دوستان ایده بسیار بدی است. با این حال، بررسی سایت هایی که او در اینترنت بازدید می کند، تجاوز به حریم خصوصی نیست، بلکه جزء مهمی از امنیت خانواده است.

اگر در تاریخچه مرور او، سایت ها یا گروه های خطرناکی پیدا کردید که دانش آموزی می تواند اطلاعاتی را به دست آورد که برای سن او نامناسب است، به هیچ وجه شروع به نزاع نکنید. بهترین کاری که می توانید در اینجا انجام دهید این است که یک مکالمه محرمانه ترتیب دهید و انگیزه های واقعی علاقه به "ممنوعه" را درک کنید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید